Heves Megyei Hírlap, 2019. július (30. évfolyam, 150-176. szám)

2019-07-27 / 173. szám

2019 . JÚLIUS 27., SZOMBAT SPORT 15 Hölgypólósaink negyedikek, Milák száz pillangón is éremesélyes Bronz helyett kabalababa Nagy volt a csalódottság az elvesztett bronzérem miatt a női vízilabda-válogatottnál Fotó: MTI Ha már az olimpiai kvó­ta elúszott, legalább éremmel utazzunk haza Kvangdzsuból, a 18. vizes vi­lágbajnokságról, és ne csak egy kabalafigurával, ahogy Keszthelyi Rita, a női póló­­válogatott csapatkapitánya könnyeit nyeldesve mond­ta a spanyolok ellen elve­szített elődöntő után, szer­dán. Ehhez pénteken meg kellett volna verni Ausztrá­liát a bronzmérkőzésen a Nambu Egyetem uszodájá­ban, de nem sikerült, 10-9- re kikaptunk. A szomszédos medencében - miközben hullottak a világcsúcsok - Telegdy Ádám hetedik lett. Ch. Gáli András (Kvangdzsu) szerkesztoseg@mediaworks.hu VIZES VB Az ellenfél nem nye­retlen kétévesek gyülekeze­te, az első női vb-t 1986-ban, Madridban Ausztrália nyer­te, legutóbb négy éve, Ka­­zanyban voltak a négy között az auszik, negyedikek lettek, ilyen végkifejlettel most is ki­egyeztünk volna. Csakhogy nem úgy indult a meccs, 3-0-ra elhúzott az el­lenfél; igaz, utána mi lőttünk négy gólt zsinórban. Hiába, nők, mondta egy sokat tapasz­talt, enyhén szexista beállí­tottságú kolléga. Kihagyott ziccerek Váltott vezetéssel ha­ladtunk, az utolsó negyed Gurisatti góljával indult, nem Női vízilabda bronzmérkőzés Magyarország-Ausztrália 9-10 (3-3, 3-4,1-1, 2-2) Góldobóink: Keszthelyi 3, Gurisatti 2, Leimeter, Csabai, Parkes, Szilágyi. értettük, miért érvénytelení­tette a kanadai bíró. Halligan ejtését Gangl benézte, 7-9-nél látótávolságon kívül került a bronzérem. Keszthelyi lövé­sét Palm a lécre tolta, Webs­ter akciógólt lőtt (7-10), ezzel úgy tűnt, érdemben véget is ért a meccs, de 10-9-re feljöt­tünk. Vályi hihetetlen módon kihagyta a meccslabdát, azaz Palm védett, Bíró Attila szö­vetségi kapitány pedig a kis­­pad támláját verte a két öklé­vel dühében. És még mindig volt hátra két perc! Gangl min­dent fogott, fél perccel a vége előtt megint kihagyhatatlan helyzetbe kerültünk - Szilá­gyi és Keszthelyi egy táma­dáson belül -, de elhibáztuk, és győzött Ausztrália. Oda a bronzérem, ami 2013 óta az első lehetett volna vb-n. Még ott lehetünk Tokióban Bíró Attilától azt kérdeztem, hogyan lehet ép ésszel kibírni egy ilyen balszerencsés vere­séget.- Néhány sör segítségé­vel. Az elején jobbak voltak az ausztrálok, de aztán ki­egyenlítettünk, majd a végén még egyszer visszajöttünk há­romgólos hátrányból, ám ki­hagytuk a lehetőségeket ah­hoz, hogy ötméteres-párbajra mentsük a meccset. Minimáli­san voltak jobbak az ausztrá­lok, illetve nem is voltak job­bak. Ott vagyunk a világ négy legjobb csapata között, de nyil­ván csalódott vagyok az el­vesztettbronzérem miatt. Lesz még két lehetőségünk kijutni az olimpiára, először a januári budapesti Eb-n, majd utána a világselejtezőn. Nem is kérdés, hogy ott leszünk Tokióban. Világcsúcsok a középfutamban Tegnapra nem jutott esé­lyes döntősünk az úszóver­senyeken, de azért nem unat­koztunk. Kezdésként a feke­te bőrű amerikai Simone Ma­nuel tréfálta meg 100 méter gyorson az esélyeseket, az ausztrál Campbellt és a svéd Sjöströmöt, majd elkezdtek zuhogni a világcsúcsok. Száz méter pillangón az új Phelps, az amerikai Caeleb üressel törölte le nagy elődjét a lis­táról 49.50-es idejével, majd honfitársnője, az alig 17 éves Regan Smith úszott 200 háton 2:03.35-ös rekordot. Nem is olyan régen azt hittük, Eger­­szegi 2:06.62-es világcsúcsát sohasem fogják megdönteni, aztán... üressel mögött Milák Kristóf a harmadik idővel (50.95 mp) került a mai dön­tőbe, háton pedig Hosszú Ka­tinka az ötödik (2:07.48 p), Burián Katalin a nyolcadik (2:09.40 p) idővel finalista. De még nem volt vége: 200 mel­len az orosz Anton Csupkov is berántott egy világcsúcsot, a tegnapi harmadikat! Közben Telegdy Ádám hetedikként ért célba a 200 hát döntőjé­ben, Milák pedig csak annyit mondott, hogy jó volt az úszá­sa, és ma a száz pillangó dön­tőjében tapadni fog Dresselre. Kristóf nem szokott a leve­gőbe beszélni. A pénteki úszódöntők győztesei ÍOO m női gyors: Simone Ma­nuel (amerikai) 52.04 mp 200 m női mell: Julija Jefimova (orosz) 2:20.17 perc 4x200 m férfi gyorsváKó: Ausztrália 7:00.85 perc 200 m férfi hát: Jevgenyij Rilov (orosz) 1:53.40 perc... 7. Telegdy Ádám 1:56.86 perc 200 m férfi mell: Anton Csupkov (orosz) 2:06.12 perc, világcsúcs A Budapest Honvéd és a Mól Fehérvár derűlátóan várja a visszavágókat Érvényesítette a papírformát a Torino LABDARÚGÁS Nyert a Mól Fe­hérvár, döntetlent játszott a Bp. Honvéd, kikapott a Deb­recen - felemás teljesítményt nyújtottak tehát a magyar csa­patok az Európa-ligában csü­törtökön. A DVSC, a magyar bajnokság bronzérmese idegenben 3-0- ra kapott ki a Serie A hetedik helyezettjétől. Mondhatnánk, papírforma, ám a debreceni­ek okkal bosszankodhatnak, hiszen az első gólt elkerülhető tizenegyesből, kapták, a máso­dik nagy potya volt - Ansaldi az alapvonalról lőtt Nagy Sán­dor kapus mellett a hálóba -, a harmadikat pedig a 93. perc­ben szögletből fejelte Zaza. Azaz: jobb is lehetett volna... „Gratulálok a Torinónak, jól játszott, megérdemelten nyer­te meg a mérkőzést - mond­ta Herczeg András vezetőedző az alessandriai mérkőzést kö­vető sajtótájékoztatón. - Sze­rettünk volna többet támad­ni, ha kicsit higgadtabbak va­gyunk, veszélyesebb helyzete­ket is kialakíthattunk volna. A csapat lelkesen játszott, olykor érezhető volt némi megillető­­döttség a nemzetközi rutin hi­ánya folytán, de ehhez a maga­sabb szinthez képest a játéko­sok mindent megtettek.” Sok reményt nem ad ez az eredmény a jövő csütörtöki debreceni visszavágóra, de a Mól Fehérvár hívei is meg­nyugtatóbb előnyt reméltek a liechtensteini Vaduz ellen, kedvenceik csupán 1-0-ra nyertek. „Sajnálom, hogy nem sike­rült megszereznünk a máso­dik gólt, hiszen három-négy százszázalékos helyzetet is kihagytak a fiúk - értékelt Marko Nikolics, a Mól Fehér­vár vezetőedzője. - Ha hazai pályán kezd egy csapat, akkor nagyon fontos, hogy az ellen­félnek ne engedélyezzen ide­genbeli gólokat, mi ezt jól ke­zeltük. Arra gondoltam, hogy jobban meg tudjuk őket lep­ni mélységből, hiszen több­ször heten is előrejöttek letá­madni, ilyenkor pedig három a három ellen maradtak a vé­dőik a mi támadóinkkal. Mé­lyebb analízisbe viszont nem szeretnék belemenni, a visz­­szavágó előtt ezzel nem segí­teném az ellenfelünket. Ha az első meccs előtt azt mondtam, hogy ötven százalék a tovább­jutási esély, akkor most azt mondom ötvenegy-negyven­­kilenc nekünk.” Hasonlóan derűlátó Giu­seppe Sannino, a Bp. Honvéd mestere is a román Craiova el­leni hazai 0-0-t követően:- Versenyben vagyunk to­vábbra is, hiszen a nulla-nul­lával még minden nyitott. Örü­lök, hogy kevés esélyt adtunk a Craiovának, csapatként ját­szottunk, sokat dolgoztunk és szervezettek voltunk. Jelenleg ugyanannyi esélyünk van to­vábbjutni, mint a román csa­patnak. Jól tudjuk, hogy egy negyvenezres stadionban kell játszanunk, valószínű­leg telt ház előtt, de ugyanaz­zal az alázattal lépünk pályá­ra, mint eddig is” - folytatta az olasz tréner (a craiovai Stadi­onul Ion Oblemenco befogadó­­képessége az internetes adat­bázisok szerint 30 983 fő - a szerk.). Sannino szerint nem ju­tott el sok helyzetig a Hon­véd, azonban fontos kiemelni azt is, hogy a magyar csapat esélyt sem adott a Craiovának a gólszerzésre. Ezzel nem ér­tett egyet román kollégája, Corneliu Papura: - A mérkő­zés alatt a nagyobb helyze­teket mi dolgoztuk és hagy­tuk ki, szóval igazságtalan­nak tartom az eredményt. Az ihlet hiányzott a kapu előtt a második félidőben, viszont remélhetőleg otthon sikerül gólt szereznünk” - mondta. Pajor-Gyulai László JEGYZET Simi Pajor-Gyulai László jegyzet@mediaworks.hu Ezen a hasábon mindig jegyzetet írunk. Sportolók­ról, eseményekről, igyek­szünk bepillantást nyújta­ni a színfalak mögé - kivé­telesen most egy kollégáról olvashatnak. Egy sportúj­ságíróról, mi több, egy iga­zi szakíróról. Nemigen ked­velem ezt a szót, mert érzek benne némi gőgöt, de Simon Józsefről mindenki elismer­te: ő a kézilabda szakírója. Nem csak itthon, külföldön is páratlan tekintélyt vívott ki magának. A Nemzeti Sportnál dol­goztunk együtt, a nyolcva­nas évek második felében csatlakozott a szerkesztő­séghez. Ott vált Simiből Simi bácsivá, aki Biatorbágyról járt be, átöltözött, papucs­ba bújt, és késő délelőttől késő estig tette a dolgát: ír­ta a híreket, az interjúkat, a háttéranyagokat, de ment a meccsekre is mindenho­vá. Amikor a férfi élcsapa­tokat kezdték ellepni a dél­szláv játékosok, fél év alatt megtanulta a nyelvüket úgy, hogy telefonon is bármikor tudott velük interjúkat ké­szíteni. Egyszer együtt men­tünk el egy veszprémi BL- meccsre. Ő beült a helyé­re, majd érkeztek melegí­teni a játékosok, és tízből nyolc kiköszönt neki - nem csupán a hazaiak, a vendé­gek is. Majd megérkeztek a játékvezetők, a nemzetkö­zi szövetség tisztségviselői, és amikor észrevették, oda­mentek hozzá kezet fogni vele vagy átölelni őt. Akit nem ismert, ami­ről nem tudott a sportág­ban, azt némi túlzással nem volt érdemes ismer­ni, nem volt érdemes tud­ni. Egyszer fel akarta hívni Nikola Karabaticot, a fran­ciák olimpiai, világ- és Eu­­rópa-bajnok játékosát, de nem érte el - Karabatic fél óra múlva szabadkozva hív­ta vissza. Máskor Mikkel Hansenről volt szó, Simi írt egy SMS-t, egy percen belül jött a válasz, és tudtuk, mi az igazság a dán világklasz­­szissal kapcsolatban. Egy­­egy világversenyen vagy BL-döntőn nem akadt olyan külföldi újságíró, akinek ne csillant volna fel a szeme, amikor meglátta. Enyhén szólva nem verte nagy dobra évekkel ezelőtt, hogy kíméletlen ellenséggel kellett szembenéznie, sokan nem is tudták, hogy kezelé­sek között dolgozott, és győ­zött, leküzdötte a kórt. A ké­zilabda és a munkája volt a legfontosabb. Nem találkoz­tam olyan fiatal, pályakez­dő kollégával, aki ne feltét­len tisztelettel beszélt vol­na róla, pedig nem volt köny­­nyű közel kerülni hozzá, iga­zi rangot jelentett, ha valaki­vel nagy ritkán összetegező­­dött. Tegnap rosszul lett az au­tójában, és belehajtott egy út szélén veszteglő busz­ba. Most nem tudott győzni. Csak 64 éves volt. A szemé­lyes fájdalom magánügy, a veszteség több annál. És ezért illik mindez ide, a jegyzetek helyére. A Vidi szoros meccsen egygólos előnyt szerzett Fotó: Tumbász Hédi