Heves Megyei Hírlap, 1991. szeptember (2. évfolyam, 205-229. szám)

1991-09-02 / 205. szám

HÍRLAP, 1991. szeptember 2., hétfő SPORT 7. Labdarúgó NB Gólzárlat Nagyrédén Az NB III. Mátra-csoportjá- nak mérkőzéseiről a következő jelentéseket kaptuk tudósítóink­tól: Balassagyarmat — Apc 1-0 (0-0) Balassagyarmat, 300 néző. V.: Boros. Apc: Németh — Turcsányi, Báti, Volner, Szőke I., Almási, Schrej, Jobbik, Jancsó, Makó, Bazsó. Edző: Csorba Tibor. Hazai próbálkozásokkal kez­dődött a találkozó, de az apci vé­delem Németh kapus vezérleté­vel mindent hárított. Változatos csatában a vendégek is többször kerültek gólhelyzetbe, ugyanak­kor a második félidő közepe tá­ján kétszer is a kapufa sietett a segítségükre. Hat perccel a befe­jezés előtt egy szögletrűgást kö­vetően Jacsik öt méterről fejelte a léc alá a labdát, 1-0. Az apci kapus szenzációs vé­déseivel ámulatba ejtette a kö­zönséget, ám hiába mutatta be bravúrok sorozatát, óriási küz­delemben a hazai együttesé lett a két pont. A vendégek megérde­melték volna a döntetlent. Jók: Németh (a mezőny legjobbja), Szőke I., Turcsányi. A Imási József Gödöllő — Gyöngyös 2-1 (1-0) Gödöllő, 300 néző. V.: Mako- vinyi. GYSE: Labancz — Kovács, Borsányi, Vajda, Nemoda, Már­kus (Tóth), Török (Soltész), Nagy G., Bezzegh, Patócs, Cso­mós. Edző: Ács János. Hatalmas iramú mérkőzést játszott a két csapat. A 15. percig a Gyöngyös három abszolút gól­helyzetet hagyott ki Bezzegh és Patócs révén. A 20. percben a Gödöllő jobb oldalról rúgott szabadrúgást, Labancz a labda alá szaladt, s a hazaiak megsze­rezték a vezetést. A Gödöllő a 88. percben a GYSE védelmi hi­báját kihasználva növelte elő­nyét. A mérkőzés utolsó percé­ben szépített a vendég, Tóth A. révén. A látottak alapján a gyöngyö­siek a döntetlent megérdemelték volna. Kiállítva: Kovács, ill. Ivanics. Jók: Vajda, Borsányi, Török. Ifi: 5-3. Halmóczki Ferenc Salgótarjáni BTC — Bélapátfalva 2-0 (2-0) Salgótarján, 400 néző. V: Farkas. Bélapátfalva: Tóth — Kapui, Zay, Fürjes, Pádár, Józsa, Szabó (Bajzáth), Csanádi (Barta), Sü­tő, Szilágyi, Lehnert (Mikö). Edző: Albert Csaba. A gólok története. 28. perc: Kapui feleslegesen szabálytalan­kodott a 16-oson belül, a 11-est Horváth Zs. értékesítette, 1-0. 39. perc: mintegy 24 méterről el­végzett szabadrúgásból Hunyás a kapu jobb alsó sarkába lőtt. 2-0. Az Építők kezdett jobban, a kínálkozó lehetőségekből azon­ban nem tudott egyet sem ki­használni. Fokozatosan feljött a bányász, és végül is megérdemel­ten győzött. Jók: Zay, Józsa. Ifi: 2-0. Horváth Mihály Nagyréde — Tarnalelesz 0-0 Nagyréde, 500 néző. V: Vicz- kó. Kürtösi, Horváth, Labáth, Nagylaki, Kisbali, Csáki, Skoda, Szabó (Balogh), Deli (Molnár). Edző: Kovács Ferenc. Tarnalelesz: Ferencsák — Szőke, Ivádi, Suha, Danó (Sza­bó), Sike, Orosz (Vincze), Utassy, Orosz Z., Tumpek, Ra­dies. Megbízott edző: Utassy Gyula. Varga László, a helyi söröző tulajdonosa megvette a mérkő­zés kezdőrúgását, amit 2 ezer fo­rintért végzett el. Megyei osztá­lyú első félidő után a lélektelenül játszó hazai csapat ellen megér­demelten szerezte meg az egyik pontot a leleszi gárda. A rédeiek közül senkit nem lehet kiemelni, a vendégek közül Ferencsák, Ivádi, Danó, Sike és Utassy nyúj­tott jó teljesítményt. Ifi: 2-0. Tóth Géza További eredmények: Szolno­ki Cukor — Törökszentmiklós 0-0, Jászberény — St. Kohász 4-1, St. Tűzhely — Volán Rákó­czi 3-1, Sajóbábony — Dunake­szi 1-1. A bajnokság állása: Nagyréde: Berta — Molnár, 1. Gödöllő 2 2 — — 3-1 4 2. Sz. Cukor 2 1 1­5-2 3 Jászberény 2 1 1­5-2 3 4. St. Tűzhely 2 1 1­4-2 3 5. B. gyarmat 2 1 1­1-0 3 6. Gyöngyös 2 1­1 6-2 2 7. Tarnalelesz 2 — 2. — 0-0 2 8. St. Kohász 2 1­1 3-5 2 9. Salg. BTC 2 1­1 2-5 2 10. Sajőbábony 1­1­1-1 1 11. Törökszent­mlklós 1­1­0-0 1 12. Dunakeszi 2 — 1 1 1-2 1 Nagyréde 2­1 1 1-2 1 14. Rákóczifalva 2 — 1 1 2-4 1 15. Bélapátfalva 2­1 1 1-3 1 16. Apc 2 — — 2 2-6 0 Lovassport Miklősvári harmadik Az Unyban megrendezett IV. Magyar Ugrató Derbin kitűnően szerepelt az év felfedezettje, a Viszneki Lovas Klub versenyzője, Miklősvári Ta­más és négylábú társa, Merán. Miután a magyar bajnokságon harmadik helyet szereztek, itt is az esélyesek között tartották számon őket. Sajnos, két verőhiba miatt elúszott az aranyérem, így négyes holtverseny után a harmadik helyen szólították Miklősvári Tamást az eredményhirdetéskor. Világcsúcs a végére A tokiói atlétikai vi­lágbajnokság zárónap­ján az Egyesült Államok 4x100 méteres férfivál­tója 37.50 mp-cel új vi­lágcsúcsot állított fel. Az Andre Cason, Leroy Burrell, Dennis Mit­chell, Carl Lewis össze­tételű staféta a szintén az amerikaiak által, au­gusztus 7-én Zürichben elért 37.67 mp-es rekor­dot adta át a múltnak. Ez nem reklámfogás! Ez szerencse! KERESKEDELMI NETZ Mert ön bútorvásárlás előtt áll, a NETZ Kft. pedig mostantól kínálja importbútorainak széles választékát. KIVÁLÓ MINŐSÉG ÉS KEDVEZŐ ÁRAK! Ez az igazi szerencse! Kezdje nálunk otthona berendezését. Részletes tájékoztatással és udvarias kiszolgálással váija a NETZ Kft. Eger, Mátyás király út 56. tel.: 36/24-639 (LAK1SZ mögött az udvarban) Érdeklődését személyesen vagy telefonon is örömmel fogadja a NETZ! Elismerés testnevelő tanároknak A Testnevelők Országos Kong­resszusán Gallov Rezső, az OTSH elnöke a Tanulóifj úság testi nevelé­séért emlékplaketteket és oklevele­ket nyújtott át pedagógusoknak, társadalmi aktíváknak. Ebben az el­ismerésben Heves megyéből öt test­nevelő részesült. Balázs Katalin (Eger, 11-es sz. ált. isk.), Jankovics Béla (Gyöngyös, II. Rákóczi Ferenc Ált. Isk.), Alaxai Józsefné (Eger, Szilágyi-gimn.), Galambos János (Eger, Kereskedelmi és Vendéglá­tóipari Szakközép- és Szakmunkás- képző Isk.), Vályi Nagy Károly (Gyöngyös, Berze-gimn.). Labdarúgó NB II. Csak a Hatvannal koccintunk Hatvan-Deko — Miske 2-1 (1-0) Hatvan, 2500 néző. V: Kiss B. Hatvan: Nagy — Nyikos, Ká­roly, Krasnyánszky, Szabados — Baranyi, Kelemen, Gömöri, Gephardt — Mózner, Martinen- ko. Edző: Tóth Dénes. Mis ke: Jeszenovics — Jagica, Kiss, Salageán, Miskolci — Goschmidt, Csincsák, Szekeres, Szedlacsek — Csög, Palásti. Edző: Gabala Ferenc. Csere: Gömöri helyett Oro- vecz a 66. percben, Kelemen he­lyett Hegedűs a 71. percben. Gólszerző: Martinenko a 14. és 60. percben, Csög a 61. perc­ben. Sárga lap: Baranyai a 34. percben, Palásti a 46. percben. 16. perc: A védők hibájából Mózner ment el a jobb oldalon, beadását Martinenko 10 méter­ről félfordulattal kapásból a bal sarokba vágta. 1-0. 60. perc: Baranyai elfutott a bal oldalon, Móznerhoz pasz- szolt, ő Martinenko elé tálalt, aki elvitte a labdát a bal oldalra, és 14 méterről hatalmas gólt lőtt a bal felső sarokba, 2-0. 61. perc: Amíg a gólnak örülő hazaiak nem figyeltek oda, Csög 30 méterről lövésre szánta ma­gát, és a labda a kissé kinn álló Nagy fölött a jobb felső sarokba vágódott, 2-1. 64. perc: á labda ide-oda pat­togott, majd Gömöri elé került, aki 8 méterről a felső kapufát ta­lálta el. A hazai csapat nagy elánnal vetette magát a játékba. Kihasz­nálta azt a pszichológiai előnyt, hogy egy olyan csapattal állt szemben, akik rögtön védeke­zésbe vonultak. A gyorsan meg­szerzett vezetés után a hazaiak érthetetlenül visszavették az ira­mot, s ezt „vették” a vendégek, kijöttek védekezésből, és enyhe mezőnyfölényt harcoltak ki, helyzetet azonban nemigen tud­tak teremteni. A hazaiak kontra­akciói a középpályás sor pontat­lansága miatt meghiúsultak. A második félidő eleje unalmas já­tékkal telt el, majd 15 perc után az események fölpörögtek. A vendégek megérezték a lehető­séget, kitámadott, és helyzetei is adódtak. Végeredményben a meglepően jól játszó Miske ellen a hazaiak kiizzadták a „kötele­ző” győzelmet. Tóth Dénes: — Ezt a győzel­met szakosztályelnökünknek köszönhetjük, aki emberfeletti munkával, pénz nélkül együtt tartotta a csapatot. Gabala Ferenc: A második félidei játékunkkal mezőnyfö­lénybe kerültünk, de rossz hely­zetkihasználásunk miatt elma­radt a siker. Szendi László Eger SE — Budafok 2-2 (1-2) Eger, 1500 néző. V: Horváth Gy. ESE: Bodolai — Vöjtekovsz- ki, Csendes, Baranyi, Csató — Oláh, Vadicska, Aranyos — Be- recz, Kormos, Nagy G. Edző: Varga Zoltán. Kormos egy perccel az első félidő befejezése előtt ezzel a góllal tette nyílttá a mérkőzést (Fotó: Szántó György) BMTE: Hegyesi — Martin, Bátyi, Gál, Sirmán — Vanicsek, Balogh, Szabó Z., Dobesch — Takó, Kozma. Edző: Sárközi Lőrinc. Csere: Baranyi helyett Csűri a szünetben, Vanicsek helyett Horváth az 56., Dobesch helyett Farkas a 80. percben. Gólszerző: Takó a 20., Kozma a 35., Kormos a 44., Oláh (11- esből) a 78. percben. Sárga lap: Vanicsek a 30., Ta­kó az 57., Csendes a 80., Gál a 82. percben. Kiállítva: Csendes a 84., Ba­logh a 88. percben. 20. perc: A késlekedő Bara­nyi és Csendes között Takó hú­zott kapura a jobbösszekötő he­lyén, majd 5 méterről Bodolai lába között gurított a hálóba, 0-1. 28. perc: Nagy-Aranyos-Kor­mos egyérintő után Kormos hét méterről fejelt fölé. 32. perc: Egy előrevágott lab­dára Kozma csapott rá, de a 16- os vonalánál Bodolai védte a lö­vést. 35. perc: A 16-os előtt Bara- nyitól elpattant a labda, Kozma résen volt, s a kifutó Bodolait is kicselezve, a bálvánnyá meredt Baranyi mellett a kapuba gurí­tott, 0-2. 44. perc: Aranyos megcsúsz­tatta a labdát, s a bal saroknál Kormos egy lépésről helyezett a hálóba, 2-1. 67. perc: Nagy G. jobboldali beadását Aranyos hat méterről a bal sarok mellé fejelte. 79. perc: Dobesch felvágta Vojtekovszkit, a büntetőt Oláh a bal sarokba rúgta, 2-2. Nehéz szülés lesz, jegyezte meg a 10. perc után a mellettem állók közül valaki, és nem is téve­dett. Az egriek az első perctől kezdve többet támadtak, a ve­szélyesebb helyzeteket mégis a vendégek dolgozták ki. Egy idő után kapkodóvá vált a házigaz­dák játéka, s egymást követték a vérszegény megoldások. A fel­fogással is baj volt. Egyre-másra előreívelgették a labdát a játéko­sok, amiből alig profitált valamit a csapat. Viszont amikor laposan tették-vették a labdát, mindjárt kijátszható volt az ellenfél. Az ESE védelmének legsebezhe­tőbb pontja Baranyi volt, akit mégiscsak megviselhetett az egy héttel ezelőtti közjáték, hiszen benne volt az első gólban, a má­sodik pedig egyértelműen az ő lelkén szárad. Ä második félidő­re a BMTE láthatóan úgy jött ki, hogy nekik ez az eredmény meg­felelő, vagyis kocogósra vették a figurát. Jelezték ezt azzal is, hogy csupán egy csatárral próbáltak a zavarosban halászni. (Értsd: kontrák.) A hazaiak valósággal rátapadtak a budafoki kapura, de valahogy ezen a napon lega­lább 20 helyzet kellett egy goi­hoz. így aztán az egy pont, még ha több is, mint a semmi, mi ezért a produkcióért nem bontunk (Törley) pezsgőt, és nem koccin­tunk a ESE-re. !/ Varga Zoltán: — Akarásból jól, játékból gyengén vizsgáz­tunk. Sárközi Lőrinc: — Az első fél­időben eldönthettük volna ja­vunkra a találkozó sorsát, szünet után már csak védekeztünk. Jók: Nagy G., Oláh, Csató, il­letve Kozma, Bátyi, Szabó Z. Budai Ferenc További eredmények: Kazinc­barcika — Salgglas 2-0, DVSC — Hajdúnánás 4-1, Szarvas — KSC 1-1, Nyíregyháza — Bag 3-0, Kaba — Békéscsaba 3-2, Szol­nok — Szeged 0-2. A Keleti csoport állása: 1. Szeged 2 2­— 7-1 4 2. Nyíregyháza 2 2­— 5-1 4 3. Debr. VSC 2 1 1 — 5-2 3 4. Szarvas 2 1 1 — 3-2 3 S. Hatvan-Deko 2 1 1 — 2-1 3 6. Békéscsaba 2 1 ­1 7-4 2 7. Kaba 2 1 ­1 4-4 2 8. Kecsk.SC 2- 2 — 1-1 2 9. Kazincbarc. 2 1 ­1 3-5 2 10. Bagi SE 2 1­1 2-4 2 Hajdúnánás 2 1 ­1 2-4 2 12. BMTE-Törley 2- 1 1 3-4 1 13. Miske 2- 1 1 2-3 1 14. Eger SE 2- 1 1 3-7 1 15. Salgglas 2-----­2 1-4 0 16. Szolnok 2-----­2 0-3 0 Hitet adott a kongresszus Oh, hát ő csak egy tornatanár! Tegyék a kezüket a szívükre, tisztelt pedagógusok, tisztelt szülők, ugye sokukkal előfordult, hogy ezzel a lekicsinylő kijelentéssel — vagy ehhez hasonlóval — illették a kollé­gát. Sajnos jómagam is, aki ehhez a fészekaljhoz tartozom, tapasztal­tam hasonló megnyilvánulásokat még főiskolás koromban. De hogy korábbról hozzak példát, emlékszem, az általános iskolában is „kiló­gott a sorból” a testnevelő, mondván, hogy ő csak ugrabugrálni tanít­ja a gyerekeket, s ha másra nem is, arra jó a „tornaóra”, hogy kigyom­lálják a veteményeskertet, vagy felsöpöijék az iskolaudvart. Nos, ez az „ugrabugrálás” azért többet jelent holmi haszontalan időtöltésnél. Á jövő generációjának az egészségét, munkabíró képes­ségét — talán pátoszként hangzik —, a nemzet talponmaradását. Nem hiszem, hogy napjainkban a testmozgás fontosságáról bárkit is külön meg kell győzni. Élég, ha csak elővesszük a statisztikákat, máris kitű­nik: beteg az ország. Az öreg kontinensen ott vagyunk az élbolyban, ha a szív- és érrendszeri betegségekről, ha az alkoholizmusról van szó. Jó, tudom, az okok, amelyek idáig vezettek, sokkalta bonyolul­tabbak. De hogy ezzel az örökséggel sikeresen meg tudjunk birkózni, na­gyobb figyelmet, teret kell szentelnünk a sportra, a helyes életmódra. S azoknak, akik erre megtanítanak valamennyiünket, a testnevelő ta­nároknak igenis kijár a nagyobb megbecsülés. E figyelem egyik megnyilvánulási formája volt a hét végén a fővá­rosban megtartott Testnevelők Országos Kongresszusa, melyet má­sodik ízben, hatvanegy évi szünet(!) után rendeztek meg. Az ese­mény rangját emelte, hogy a kétnapos tanácskozáson részt vett és fel­szólalt a miniszterelnök, valamint a művelődési és közoktatási mi­niszter. Hogy nem lehet tovább tékozolni a felnövekvő nemzedék egészségét, jelzi: a kormány e szorító gazdasági helyzetben is milliár- dokat áldoz tornatermek építésére, s emellett a nevelési célok megva­lósítását pályázatok útján több száz millió forinttal segíti. Megmozdult tehát valami. Remélhetőleg még nem nagyon kés­tünk el. Ám az üdvözüléshez önmagában kevés a pénz, kevés a testnevelő tanárok ügybuzgalma. Nekünk, szülőknek is hatalmas a felelőssé­günk, hogy gyermekeinket szinte észrevétlenül vezessük be a sport, a mozgás világába. Legyen természetes a mindennapos sportolás, hiszen a test kar­bantartása legalább olyan fontos, mint a szellemi fittség megőrzése. A szülői példamutatásnál pedig nincs nagyobb hajtóerő. A kongresszus újra hitet adott a testnevelőknek. Feltöltődtek, érezték, hogy szükség van rájuk, szükség van a munkájukra. Rajtunk is múlik, hogy a most szerzett lendületet ne veszítsék el. (budai)