Heves Megyei Népújság, 1990. március (41. évfolyam, 51-76. szám)

1990-03-11 / 60. szám

SPORT NÉPÚJSÁG, 1990. március 11., vasárnap 6. Labdarúgó NB II. Vízilabda Magyar Kupa negyeddöntő NB Ili. Mátra-csoport Elgörbült a Síküveg Eger SE—St. Síküveggyár 1-0 (1-0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés. Salgótarján, 800 néző. V: Bajkai. St. Síküveg: Szászi — Zsély, Babosán, Králik, Stark—Juhász, Balga, Kölln — Garai, Mohácsi, Baranyi. Edző: Szalay Miklós. ESE: Bodolai — Fegyvemeki, Csendes, Lengyel, Jávorszki — Mundi, Oláh, Fodor, Horváth, Simon — Deli. Edző: Bánkúd László. Csere: Simon helyett Szász és Balga helyett Balogh, mindkettő a szünetben, Kölln helyett Kajli a 69., Deli helyett Kormos a 88. percben. Gólszerzők: Oláh, a 11. perc­ben. Sárga lap: Mundi a 28., Len­gyel a 82. percben. Amilyen viharosan kezdett a házigazda, senki sem gondolta volna, hogy az egriek az első tá­madás végén gólt szereznek. A 11. percben Jávorszki balról be­ívelt labdáját Horváth a 16-osnál Oláh elé fejelte, aki 10 méterről lőtt a hálóba, 1-0. A 20. percben ismét Oláh volt a főszereplő, amikor már Szászát is kicselezte, ám Babcsán a lövés pillanatában1 önég közbelépett. Kilenc perccel később Juhász 17 méteres lövé­sét öklözte szögletre Bodolai. Nem sokkal később Mundi né­zett farkasszemet a hazaiak ka­pusával, s ebből a párharcból Szászi került ki győztesként. Az újabb taijáni támadás végén Kölln lágy emelése halt el a felső Ipppn SZÜNET UTÁN a második félidő első nagy helyzetét Stark hagyta ki, aki egy kifejelt labdát a 16-osról kapás­ból küldött kapura, ám Bodolai a ‘ jobb alsó saroknál kitolta a pety- I tyest. A 60. perében Fodor a bal összekötő helyéről, 10 méterről a felső lécre bombázott. Egy perccel később Garai fejesének útjába Jávorszki állt, az egri hát­véd térdéről pattant ki a labda a gólvonalnál. Nem sokkal később Horváth egy keresztlabdával két védőn is áthámozta magát, de mellégurított. A 72. percben Lengyel a félpálya közepéről a lesre játszó védők közül kiugrott, de 7 méteres lövése elakadt a ka­pusban. Három perccel ezután Mundi teljesen üres helyzetben a jobb összekötő helyéről lőtt mel­lé. A mérkőzés vége felé Mohá­csi 9 méteres fejesét hárította Bodolai a jobb saroknál. Az első percek Bánkuti edzőt igazolták, aki azt jósolta, hogy a salgótarjániak felbuzdulva a szolnoki sikerükön, ajtóstól ro­hannak a házba, vagyis ész nél­kül elkezdenek támadni. Volt úgy, hogy a hazaiak térfelén csak egy szem játékos tartózkodott, a Síküveggyár csapatának labda­rúgói közül mindenki a gólszer­zésre törekedett. A vendégek gyakorlatilag csak a gólt követő­en lélegezhettek fel, s gyors kont­ratámadásaik révén egyre-másra dolgozták ki a gólhelyzeteket a taijáni kapu előtt. A hazaiak mestere taktikai bakit követett el azzal, hogy a legutóbbi mérkőzé­sen két gólt elért Baloghot nem kezdő emberként küldte a pályá­ra. Ez a húzás mentesítette az eg­rieket egy pszichikai tehertől. Mindent összegezve élvezetes, jó iramú mérkőzést játszott a két szomszédvár, s a tudósítóban csupán az okozott hiányérzetet, hogy az egriek a több mint fél tu­cat ziccer közül csak egyet tudtak értékesíteni. Jók: Szászi, Babcsán, ill. Bo­dolai, Lengyel, Mundi, Oláh. Szalay Miklós: — Megérde­melten nyert az Eger, hiszen akár több góllal is győzhettek volna. Bánkuti László: — Helyzete­ink alapján kevés az egy gól, de a lényeg a három pont. Mundi Viktor: — Időben sike­rült váltanunk, s szerintem a má­sodik félidőben kifejezetten jól játszottunk. Úgy érzem, hogy ezen a meccsen nem játszottam rosszul, bár az is igaz, hogy gólt kellett volna rúgnom. Budai Ferenc A Keleti csoport további eredményei: Nyíregyházi VSSC — Kecskeméti SC 2-1, Kazinc­barcikai Vegyész — Debreceni Kinizsi 2-0, BVSC — Szolnoki MÁV MTE 2-0, Debreceni MTE — Diósgyőri VTK 0-1, Mezőtúr — Szarvas 1-0 (!), Metripond — Bajai SK 0-1, Szegedi Dózsa — Szeged SC 1-4. NB Il-es ifjúsági és serdülő mérkőzésen: Eger SE — St. Sík- üveggyár 5-0, ill 3-0. A bajnokság állása: 1. Szeged SC 17 13 3 1 31- 6 42 2. K. barcika 17 10 3 4 25-12 33 3. Eger 17 8 3 6 25-21 27 4. DVTK 17 7 6 4 25-22 27 5. Szarvas 17 7 6 4 17-16 27 6. BVSC 17 7 4 6 20-20 25 7. Kecskemét 17 7 3 7 26-26 24 8. Metripond 17 6 4 7 23-20 22 9. 0MTE 17 4 8 5 20-18 20 10. 0. Kinizsi 17 5 5 7 15-16 20 11. Szolnok 17 5 5 7 20-28 20 12. Baja 17 4 7 6 15-18 19 13. Nyíregyháza 17 5 4 8 12-18 19 14. St. Síküveg 17 5 3 9 22-27 18 15. Mezőtúr 17 3 7 7 13-25 16 16. Sz. Dézsa 17 2 5 10 15-31 11 Az NB I. eredményei MTK-VM — Videoton Walt­ham 2-0 (1-0), Bp. Honvéd — Haladás 2-1 (0-1), Vác - FTC 1-0 (0-0), Vasas - Siófok 1-2 (0-0), Tatabánya — Békéscsaba 1-0 (0-0), Veszprém — Ü. Dó­zsa 1-0 (0-0), Pécs — Debrecen 1-0 (0-0), Rába ETO - Csepel 3-1 (3-0). A labdarugó NB 1. állása: 1. Ú. Dézsa 18 13 1 4 27-11 40 2. MTK VM 18 12 2 4 26-10 38 3. PMSC 18 10 6 2 27-12 36 4. FTC 18 8 4 6 27-18 28 5. Siétok 18 6 7 5 17-15 25 6. Tatabánya 18 8 1 9 12-18 25 7. Vasas 18 6 5 7 19-20 23 8. Videoton 18 5 8 5 13-17 23 9. Bp. Honvéd 18 6 4 8 20-23 22 10. Békéscsaba i 18 6 4 8 13-21 22 11. Veszprém 18 4 9 5 13-16 21 12. Debrecen 18 5 6 7 13-19 21 13. Váci ízzé 18 3 8 7 14-21 17 14. Haladás 18 4 5 9 20-28 17 15. Rába ETO 18 3 7 8 17-19 16 16. Csepel 18 2 9 7 18-28 15 A góllövőlista élcsoportja: 8 gólos: Bácsi (U. Dózsa), Dzur- ják (FTC) 7 gólos: Balog T. (M I K VM), Jován (M I K VM) 6 gólos: Csertői (Haladás), Fo­dor (Bp. Honvéd), Lehota (PMSC), Lovász (PMSC). Nagyrédén az NB II. nyugati éllovasa A megyei labdarúgó-bajnokságban szereplő Nagyréde március 14-én nem kisebb ellenféllel játszik előkészületi mérkőzést, mint az NB II. nyugati csoportjának éllovasával, a Bp. Volánnal. A talál­kozóra szerdán 15.30-kor kerül sor. TOTÓ A 10. játékhét szelvényén szereplő mérkőzések közül tegnap né­gyet már lejátszottak. Az első négy találkozó helyes tippje: X, 2,1,1 Csatát nyertek az egriek Eger SE—Szentesi Vízmű 14-12 (3-2,4-3,3-4,4-3) Vízilabda Magyar Kupa ne­gyeddöntő Eger, városi sportu­szoda 200 néző. V: Császár, dr. Konrád. ESE: Tűzkő - NAGY 2, An­csán 1, KLEJMJONOV 5, Búza 2, Tóth K., MADARASI3, Hor­váth 1, dr. Irmes. Edző: Gyula­vári Zoltán. Gól emberelőnyből: 8/7, ill. 9/7. Négy méteresből: 1/1, ill. 0. Az összecsapás előtt megkér­deztük az ellenfél edzőjét, Kádár Józsefet, hogy milyen eredmény­nyel lenne elégedett. A tréner magabiztosan nyilatkozott, és azt mondta, hogy fiait nemcsak hogy a négy közé, hanem egye­nesen a kupadöntőbe várja. Az egri mérkőzésen egy-két gólos vereség még „belefér a képbe,” hiszen vasárnap Szentesen rajtuk lesz a sor, és még alaposan visz- szavághatnak. A találkozó meg-megújuló széllökések között kezdődött, és a házigazdák kaptak hamarább lábra. Emberelőnyből Búza a jobb szélről szerzett vezetést az egrieknek, de erre nem sokáig késett a válogatott center, Tóth László válasza. Ezután is folyta­tódott az „adok-kapok”, amely­nek során végig a vendégeknek kellett egyenlíteniük. A szentesi­ek gólgyárosa, Horváth Csaba a 6. percben egy ütközésnél meg­sérült, és rövid ápolásra szorult. Szándékosságról szó sem lehe­tett. A második negyedben Nagy István két remekbe szabott gólja hozta tűzbe a nézőket. Első lövé­se a blokkoló védő karjáról véd- hetetlenül vágódott a jobb alsó sarokba, másodszorra pedig mintegy 10 méterről ragasztott „cilindert” Bodrogi kapus feje fölé. A harmadik negyedben nagy lehetőség csillant meg az ESE előtt. A mérkőzés folyamán elő­szörjutottak háromgólos vezetés birtokába, ám előnyükre nem ügyeltek kellőképpen, Pellei és Horváth találataival ismét egyenlő lett az állás. A negyed krónikájához tartozik még, hogy az addig jól küzdő Nagy István kipontozódott. A hajrá hét percéből említésre méltó, hogy Klejmjonov okos gólja után valósággal felhördült a közönség. Csaknem a félpályá­ról célozta meg a szentesi kaput, s a labda úgy jutott a hálóba, hogy Bodrogi a karját sem tudta kiemelni a vízből. Beigazolódott azok várakozá­sa, akik kiélezett, fej fej melletti küzdelmet vártak a találkozótól. A játékosok szoros emberfogás­ban őrölték egymás energiáját, és fáradhatatlanul „vasaltak” egyik kaputól a másikig. Az egri­eknél a szovjet világbajnok irá­nyító játékos, Klejmjonov volt a nyerő lap a pakliban, bemutat­kozása ragyogóan sikerült. Ugyanakkor a szentesiek kulcs- játékosai, Tóth László és Hor­váth Csaba ezúttal gyengébb na­pot fogtak ki. A másik döntő momentumnak az bizonyult, hogy az egriek ellenfelüknél biz­tosabban használták ki a lét­számfölényes helyzeteket. *Gyulavári Zoltán: — Óvato­san örülhetünk, hiszen egy győz­tes csata van a hátunk mögött. Ami bosszant, az az, hogy a har­madik negyedben nem tudtuk megőrizni háromgólos előnyün­ket. A visszavágón minden el­képzelhető. Kádár József: — Nem játszot­tunk jól, az eredmény reális. Úgy gondolom azonban, hogy a hát­rányunk nem behozhatatlan. Á visszavágóra ma 17 órakor kerül sor Szentesen. Októberben a Népstadionban az olaszok Az Eb-selejtezők magyar műsora: 1990. : október 10.: Norvégia—Magyarország (helyszín: valószínűleg Bergen) október 17.: Magyarország— Olasz­ország (Népstadion) október 31.: Magyarország—Ciprus (?) 1991. : április 3.: Ciprus—Magyarország (?) április 17.: Magyarország—Szovjetunió (Népstadion) május 1.: Olasz­ország—Magyarország (?) szeptember 25.: Szovjetunió— Magyarország (Moszkva) október 30.: Magyarország— Norvégia (valószínűleg Népstadion). Rómában, az Olasz Labdarú­gó-szövetség székházában talál­koztak a szovjet, a magyar, a nor­vég, a ciprusi és az olasz váloga­tott képviselői, akik megálla­podtak az 1992-es Európa-baj- nokság selejtezőinek menet­rendjéről. A magyar szövetség­től Berzi Sándor főtitkár és Mé­szöly Kálmán szövetségi kapi­tány utazott az itáliai fővárosba. Berzi Sándor szombaton, a délutáni órákban tájékoztatta Papp Istvánt, az MTI munkatár­sát a kialakított programról. Amint azt a főtitkár elmondta, a küldöttségek között több kér­désben is vita volt, de a gondos előkészítésnek köszönhetően a magyar csapat kedvező időpon­tokban játszhatja Eb-selejtezőit, így az első mérkőzésen Norvégia lesz az ellenfél, majd az idei vi­lágbajnoki döntő rendezői, az olaszok látogatnak a Népstadi­onba. Ennek az összecsapásnak az értékét növelheti, hogy az „az- zurriknak” a budapesti lesz a vb utáni első fellépésük.- Voltak vitáink, hiszen nem könnyű öt csapat érdekeit egyez­tetni — mondta Berzi Sándor. — Az olaszok például semmikép­pen sem akartak az idén ellenünk' játszani, de szerencsére sikerült meggyőzni őket... Az itáliaiak után a ciprusiak érkeznek Magyarországra, el­képzelhető, hogy ezt a találkozót nem a Népstadionban, hanem valamelyik vidéki városban ren­dezik. ősszel erre a három mér­kőzésre kerül sor, tavasszal pedig Cipruson kezd a válogatott, majd a szovjetek látogatnak Bu­dapestre. A szövetségek képviselői megegyeztek az olimpiai váloga­tottak mérkőzéseinek időpont­járól is. A fiatalok négyes cso­portba kerültek, s Ciprus kivéte­lével ugyanazokkal az ellenfe­lekkel kerülnek szembe, mint a nagycsapatok. A megállapodás alapján az olimpiai együttesek találkozóit egy nappal a „na­gyok” összecsapása után rende­zik, azonos helyszíneken. Ez alól csupán a magyar — olasz párharc kivétel, ebben az esetben ugyanis az első, október 18-i összecsa­pást idegenben vívják a magya­rok. Az itáliaiak pedig május 2-án szerepelnek Magyarorszá­gon. Kézilabda-vb Svédország nyerte a férfi kézi­labda-világbajnokságot, miután a prágai fináléban 27-23 (11-12) arányban győzött a Szovjetunió ellen. A 3. helyért: Románia — Jugoszlávia 27-21 (10-12). A magyar válogatott a hely­osztók során az ötödik helyért lé­pett pályára a spanyolok ellen, de 23-19-re veszített, így hato­dikként végzett. Ez a teljesít­mény is örvendetes: azt jelenti, hogy az 1992-es barcelonai olimpián férfiválogatottunk se­lejtezők nélkül indulhat. Engiék visszaléptek Halifaxban, a műkorcsolyázó- és jégtánc-világbajnokságon nemcsak érem nélkül maradt, hanem végül is helyezetlenül zárta szereplését a vb- és Eb-ne­gyedik Engi Klára - Tóth Attila kettős. A világ legjobbjai közé tartozó magyar jégtáncospárt a balszerencse üldözte, hiszen En­gi Klára pénteken, az egyénileg alkotott kötelező tánc előadása­kor elesett, majd miután meghú­zódott bokaszalagja a lézerkeze­lés hatására sem jött rendbe, a kűrt már be sem tudták mutatni. Aranyérmes a szovjet Klimova— Ponomarenko páros lett. Tollaslabda kitekintő Az év elején átadott kompolti tornacsarnokban rendezték meg a tollaslabda gyermek és serdülő országos bajnokságot, amelyen százan indultak. A Hevesi 5-ös Számú Általános Iskolából, Lászka flé/a testnevelő tanár irá­nyításával tizenegyen, Gyön- gyösorosziból pedig Rudas Já­nos vezetésével öten vették fel a küzdelmet az ország tizenegy klubjából érkezett utánpótlás­versenyzőkkel. Hevesen több mint húszán lá­togatják rendszeresen az edzése­ket, s az ifjúsági korú, ám még a serdülők között az országos ranglistán tizedikként jegyzett Lászka Péter mellett már nem is­meretlen Szabó Zoltán, Szakái Szilvia és Varró Anita neve sem. Gyöngyösorosziban közel tij zenöt éves szünet után indult be a nyolcvanas évek közepén a tol- laslabdázás. Korábban az oroszi műhely több utánpótlás-ver­senyzőt adott a válogatottnak, s a négy éve ismét működő szakosz­tályban jelenleg tizenhat fiatal tanulja a sportág csínját-bínját. A bajnokság részeredményei­ről később számolunk be. Az új tornacsarnokban sportági premier volt Fotó: Gál Gábor) Hatvan „feHépett” Hatvani KVSC-Deko- Nagybátony 3—0 (2—0) Nagybátony, 150 néző. V: Tóth S. Hatvan: Vincze — Sáfrán, Mádi, Aux, Füzér, Juhász, Varga, Ecker (Zombori), Bazsó, Gömöri, Szé- csényi (Jambrik). Edző: Csufor Sándor. A gólok története: A 4. percben Szécsényi, Gömöri volt a labda útja, az utóbbi Juhász elé tálalt, akinek lövését Hiesz csak a jobb sarokba tudta ütni, 1-0. A 10. percben Gö­möri Juhász elé továbbított, aki 18 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot, 2-0. A 76. percben Varga jobb ol­dalról mesterien ívelt középre, és Gömöri 8 méterről az üres kapuba fejelt, 3-0. Az átszervezett hatvani csapat nagy iramban kezdett, és Juhász két hatalmas lövésével rövidesen ko­moly előnyre tett szert. A szünet után is a vendégek irányítottak, azonban helyzeteiket — egy kivétel­lel — nem tudták gólra váltani. Kö­zepes iramú mérkőzésen, ilyen arányban is megérdemelten nyert a hatvani gárda, és ezzel a táblázat él­ére ugrott. Jók: Sáfrán, Mádi, Aux, Juhász. Ifik: Hatvan — Nagybátony 3-1. Szénái László H. Gáspár SE—Apci Vasas 1-0 (1-0) Nagygombos, 500 néző. V: Tas- kó. H. Gáspár SE: Kalló — Suhajda, Szűcs, Matus, Szabó (Adamovics), Augusztin, Smelkó, Sűrű, Sima, Nagy, Smolniczki (Fehér). Edző: Stupek István. Apc: Németh — Turcsányi, Tóth, Farkas, Nagy, Szakolczai (Szabó), Csorba, Kovács L., Kiss (Varga), Fekete, Szabad. Edző: Kiss János. A honvédcsapat már a középkez­désből is gólt érhetett volna el, mivel Smolniczki ügyesen lépett ki a vé­dők közül, a kapus mellett is elhúzta a labdát, de az üres kapuba már képtelen volt betalálni. Az 5. perc­ben az apci Fekete cselezgetett a há­zigazdák 16-osánál, majd váratla­nul lövésre szánta el magát, és lapos lövését Kalló csak üggyel-bajjal há­rította. A 15. percben Szabó jobb ol­dali beadását Sima fejelte a hosszú sarokba, 1-0. SZÜNET UTÁN az 58. percben Smolniczki 5 méter­ről Németh kapus kezébe pörgetett. A 66. percben Sűrű előtt kínálko­zott nagy lehetőség, de ő 12 méter­ről, senkitől sem zavartatva fölé- bombázott. A 72. percben egyenlít­hetett volna az Apc. Fekete hagyta faképnél a védőket, de 10 méterről csak a kivetődő Kallót tudta eltalál­ni. Közepes iramú, küzdelmes mér­kőzésen, a győzelmet jobban akaró és több helyzetet kidolgozó hazai csapat megérdemelten nyert. Jók: Matus, Augusztin, Sima, ill. Csorba, Kovács L. Ifik: ESE ifi. II. - Apc 5-2. Stupek István: — Gratulálok csapatom minden tagjának. Nehéz út áll még előttünk, és nem ez volt a legfontosabb állomás. Oláh Ferenc Gyöngyösi SE—Törökszentmiklös 0-0 Gyöngyös, 300 néző. V: Mar­osok. GYSE: Nagy A. — Tóth Sz., Kun, Borsányi, Vona, Vajda, Tö­rök, Majzik (Baranyi), Molnár (Ko­vács), Szerdahelyi, Patócs. Edző: Treiber Rudolf. Alacsony színvonalú, lagymatag iramú mérkőzésen mindkét csapat alylmúlta önmagát. Jók: Tóth Sz., Borsányi. Ifik: Gyöngyös — Törökszentmiklös 2-2. Szkocsovszky Tibor További eredmények: SBTC- Szolnoki VSE 1-0, Balassagyar- mat-Gödöllő 0-0, Jászberény-Né- zsa 5-1, Rákóczifalva-St. Kohász 2-1, Bag-Romhány 0-0. A bajnokság állása: 1. Hatvan 16 11 1 4 38-18 34 2. Gödöllő 16 10 4 2 35-17 34 3. Bag 16 9 4 3 30-13 31 4. Jászberény 16 8 4 4 33-17 28 5. St. Kohász 16 8 4 4 19-13 28 6. SBTC 16 8 3 5 24-17 27 7. Rákóczit. 16 7 5 4 22-13 26 8. Gyöngyös 16 6 7 3 22-12 25 9. Romhány 16 6 4 6 36-26 22 10. Apc 16 6 2 8 22-26 20 11. Balassagy. 16 6 2 8 12-26 20 12. T.-szentm. 16 5 4 7 23-34 19 13. H. Gáspár SE 16 5 1 10 15-23 16 14. Szolnoki VSE 16 4 2 10 14-34 14 15. Nézsa 16 3 3 10 18-42 12 16. Nagybátony 16­2 14 10-42 2