Népújság, 1988. szeptember (39. évfolyam, 209-234. szám)

1988-09-05 / 213. szám (212. szám)

6. SPORT NÉPÚJSÁG, 1988. szeptember 5., hétfő Fogathajtó VB A csapat ezüst-, Bozsik bronzérmes Bárdos csak huszonnegyedik Dunaferr-kupa Az Eger SE jól hajrázott A csütörtökön kezdődött né­gyesfogathajtó világbajnokság tegnap délután véget ért a hol­landiai kisvárosban, Apeldoorn- ban. A dijhajtás és a maratonhaj- tás után vasárnap az akadályhaj­tás tett pontot a kilencedik alka­lommal megrendezett világver­seny végére. A hajtok a két nap utáni össze­tett állás szerinti fordított sor­rendben szerepeltek, azaz első­ként a sereghajtó francia de Langlade, utolsóként pedig az éllovas Chardon. Hosszú ideig úgy tűnt, azoknak lesz igazuk, akik szerint a pálya igen nehéz, hiszen az első hibátlan teljesít­ményre csak a 15.-ként induló holland Monhemius volt képes. Nem sokkal utána hajtott a pá­lyára az első magyar induló, Bár­dos György. Végig nagyon nyu­godtan, magabiztosan haladt, de az irama kicsit lassúnak tűnt. A végén azonban belegyorsított, s ha csak két másodperccel, de a szintidőn belül maradt, nulla hi­baponttal végzett. Ezzel gyakor­latilag a csapatezüst már biztossá vált — Juhásznak és Bozsiknak is nagyon sokat kellett volna hi­báznia elveszítéséhez -, s a hazai­aknak is feladta a leckét, hiszen nagyon kevés lehetőséget ha­gyott számukra a rontáshoz. A félórás szünetet követő má­sodik fordulóban — a legjobb 24 hajtó került ekkor sorra — vi­szont már kiderült, sokan képe­sek jó teljesítményre, a verseny­zők többsége hibátlan progra­mot mutatott be. Pérsze történt még sok más érdekes. Sípos La­jos ugyancsak az egyéni helyezé­séért küzdött, de természetesen így is nagyon összpontosított. A pálya első felében nem is volt baj, Labdarúgó NB II. Hatvani KVSC-DEKO —Debreceni USE 1-0 (0-0) Hatvan, 2500 néző. V.: Lója. HKVSC: Kiss - Mádi, Füzér, Hegedűs, Huszák — Zombori, Si­ma, Ecker — Kovács, Gömöri, Ju­hász. Edző: Néder István. DU SE: Szabó III. - Kiss, Erdei, Pipó, Till — Csukás, Szabó A., Zsu- pos — Dienes, Varga, Fodor. Edző: Makrai Balázs. Csere: Fodor helyett Novák a szünetben, Ecker helyett Gohér a 60., Juhász helyett Oláh a 62. perc­ben. Góllövő: Gömöri a 89. percben. Sárga lap: Ecker az 53., Szabó a 63., Zsupos a 68. percben. Kiállítva: Novák a mérkőzés után. Nagy iramban kezdett a hazai csapat. Kovács B. a 3. percben hibá­zott kecsegtető helyzetben, 15 perc után enyhült a Hatvan nyomása, ki­egyenlített lett a játék. A második félidőben a kulturáltan játszó ven­dégek átvették az irányítást, helyze­teik azonban nem akadtak. A 89.percben Sima labdájával Gömö­ri húzott kapura, és a kifutó Szabó III. fölött 8 méterről a hálóba emelt, 1-0. A találkozó utolsó percében Oláh 22 méteres szabadrúgásból a felső kapufát találta el. A hazai együttes lendülete ha­mar alábbhagyott, s a második já­tékrészben az egyetemista csapat kezdeményezett többet. Alacsony színvonalú, eseménytelen mérkő­zésen a Hatvan nagyon értékes győzelmet aratott egyik riválisa el­len. Jók: Zombori, Kovács, Gömöri, illetve Szabó A., Till. Néder István: — Rendkívül küzdel­mes mérkőzésen kiszenvedtük az igen várt győzelmet. Szénái László Szeged SC—Eger SE 2-0 (2-0) Szeged, 4000 néző. V.: Németh L. Szeged: Leboniczki — Magyar, Bogdán, Szabó, Kovács T. — Véber, Major, Varga, Czakó — Kanalas, Kovács G. Edző: Pataki Tamás. Eger SE: Bodolai — Lengyel, Csendes, Fegyverneki, Pádár — Mundi, Méhesi, Rácz, Simon — Be- rencz, László. Edző: Bánkúd Lász­ló. Csere: Kovács T. helyett Tóth a 33., Simon helyett Jávoíszky a 64., Véber helyett Takács a 74., Mundi helyett Lipták a 87. percben. Bozsik József pályafutása leg­jobb egyéni eredményét érte el (Fotó:Szántó György) de a 10-es akadálynál pontatla­nul „irányzott,,, s a labda máris legurult, ami öt hibapontot je­lentett. Az izgalmak azonban csak ezután kezdődtek, 32.-ként következett az első holland csa­pattag, Weusthof. A 48 éves sportoló rutinosan, jó ütemben hajtott, s ha volt is néhány kocká­zatos megoldása, végül a hazai szurkolók ünnepelhettek, Bár­doshoz hasonlóan ő is hibátlanul végzett. Nem sokkal később már az volt a kérdés, hogy a szintén holland Aarts végleg eldönti-e a csapatverseny sorsát? Ehhez öt pontnál kevesebbet volt csak szabad összeszednie. Az egykori világbajnok honfitárs, Velstra lo­vait hajtva egyetlen apró bakit sem követett el, a célba érésnél már világbajnoki aranynak örül­hetett. Maradt tehát a harc az egyéni érmekért, s erre két magyar is pá­Gólszerzők: Kanalas a 8., Varga a 16. percben. Sárga lap: Lengyel az 51., Magyar az 53. percben. Kiállítva: Pádár a 63. percben. A 8. percben Véber a jobb olda­lon a 16-os magasságában lágyan az 5-ösre ívelt egy szabadrúgást, a fel­futó Kanalas az elmélázó Csendes és Pádár között kilépve a hosszú sa­rokba fejelt, 1-0. Két perccel később a nagyon gyors Mundi keverte meg a a hazai védelmet, beadása László elé került, aki a kivetődő Lebo- niczky mellett csak enyhén rúgta kapura a labdát, így Szabó a gólvo­nalról menteni tudott. A 16. perc­ben a megiramodó Majort 19 mé­terre az egri kaputól felvágták. Var­ga lövése a jobb felső sarokban kö­tött ki, 2-0. A 21. percben László senkitől sem zavartatva 13 méterről megcélozta a szegedi kapu jobb sar­kát, de a labda a kapufáról pattant vissza a mezőnybe. Hat perccel ké­sőbb ismét az egri csatár szerezhe­tett volna gólt, de a kapu torkában fölé lőtte Mundi beadását. A 30. percben Mundi faképnél hagyta őr­zőjét,már jóval bent járt a 16-oson, amikor a keresztező Szabó elsodor­ta, Németh sípja azonban néma ma­radt. A 63. percben Kovács G. egyedül tört kapura, Pádár hátulról kímélet­lenül felvágta, Németh játékvezető gondolkodás nélkül kiállította az egri játékost. Az első 45 percben fordulatok­ban bővelkedő, jó játékot láthatott a visszapártolt szegedi közönség. Nemcsak a hazaiak jeleskedtek gólhelyzetteremtésben, de csak ők tudták ellenfelük hálójába juttatni a labdát. Végül is a jól eltalált sza­badrúgás, valamint a meg nem adott egri 11-es elvette a vendégek kedvét, s a második félidőre hite vesztve, beletörődtek a vereségbe. Jók: Bogdán, Major, Varga, Ka­nalas, illetve Fegyverneki, Mundi, László, Lengyel. Bánkúd László: — Súlyos védel­mi hibák egy remek szabadrúgás, és az első félidőben a nagy ziccereket kihagyó támadóink hozták össze a vereséget. Süli József A Keleti-csoport további eredmé­nyei: KSC-Baja 2-1, Ózd-DMVSC 1-1 (11-esekkel 2-3), Nyíregyháza- Metripond 0-2, D. Kinizsi-Szarvas 1-1 (11-esekkel 4-5), Szolnok-Di- ósgyőr 3-0, Kazincbarcika-Jászbe­rény 1-1 (11-esekkel 4-2). lyázott. Az idegek csatáját azon­ban sem Juhász, sem Bozsik nem bírta igazán jól. Mindketten ugyan jó idegeikről híresek, mégis egy-egy hibát elkövettek, előbbi az 5-ös, utóbbi a 10-es akadályon. így már csak arra le­hetett számítani, hogy a vetély- társak is rontanak, súlyosabbat, mint a magyarok. A svéd Ch. Pahlssonnak az idővel gyűlt meg a baja, 8 másodperccel lassúbb volt az előírtnál. Joggal bosszan­kodhatott ekkor a magyar tábor, hiszen ha kedvenceik hibátla­nok, a svéd nem ezüstérmes, csak negyedik. Az utolsóként rajtoló Chardon jószerivel kezé­ben érezhette az aranyat — hi­szen még három hiba is „bele­fért,, programjába -, mégis meg­lehetősen idegesnek tűnt. A lát­szat azonban csalt, csak akkor gurult már le egy labda, amikor minden mindegy volt, a 27 éves hazai hajtó világbajnokként ün­nepelhette magát. A várakozásnak megfelelően tehát a vendéglátók kettős győ­zelmet arattak, míg a magyarok csapatban ezüstérmet szereztek, egyéniben pedig Bozsik József révén (segédhajtói Barta Károly és Udvardi Z.) bronzot. Négyesfogathajtás, egyéni vi­lágbajnok: Ijsbrand Chardon (Hollandia) 2. Christer Pahlsson (Svédor­szág) 3. Bozsik József (Magyar- ország) 4. Juhász László (Ma­gyarország) ... 21. Sipos Lajos (Magyarország) ... 24. Bárdos György (Magyarország) Csapatvilágbaj nők: Hollandia (Chardon, Aarts, Weusthof) 2. Magyarország (Bozsik József, Juhász László, Bárdos György) 3. NSZK TOTÓ A 36. játékhét teli- találatos tipposz- lopa a következő: 1, 2,1,1, 2, X, 1,1, X, X, 1, 1, 1, 1. A labdarúgó NB III. Mátra-cso- port IV. fordulójának mérkőzései­ről a következő jelentéseket kaptuk tudósítóinktól: Bélapátfalva-Romhány 3-0 (3­0) Bélapátfalva, 300 néző. V.: Sel- mezci Építők: Nagy — Zay, Zágonyi, Fürjes, Berecz I., Horváth J., Ágó, Horváth T., Szilágyi II. (Deme), Fenyves, Vígh (Kapui). Edző: Fo­dor Pál A gólok története: A 11. percben Ago kitűnő indításával Horváth T. a jobb oldalról ívelte be a labdát, amit Horváth J. a bal felső sarokba ívelt, 1-0. A 13. percben Fenyves a bal szélről adott középre, az ötösnél Szilágyi 11. fejjel Horváth J. elé csúsztatott, aki a kapu bal oldalába lőtt, 2-0. A 38. percben Horváth T. ismét a jobb oldalról emelt középre, Horváth J. pedig a kapu jobb olda­lába helyezett (mesterhármas!), 3-0. Horváth János mesterhármast ért el a Romhány elleni találkozón Nem túl magas színvonalú, de küzdelmes mérkőzést vívott egy­A Dunaferr-kupa nemzetközi vízilabda tornát Szentesen hosz- szabbítás és négyméteresek do­bása után a csehszlovák bajnok Kassa csapata nyerte a házigazda Szentesi Vízmű előtt. A bronzér­met az Eger SE szerezte meg, mi­után a helyosztón 13-12-re (5-2, 2-2, 3-5, 3-3) legyőzte a jugo­szláv Mladost Zagrebot. Ezen a találkozón az ESE góljait Mada- rasi 4, Nagy I. 3, Tóth K. 2, Búza 2, Vecseri, Zalánki dobta. A há­romnapos tornán a piros-kékek a következő mérkőzéseket játszot­ták: ESE-Becsej (jugoszláv) 12- 8, ESE-Kassa 6-8, ESE-BVSC 13-10. A szentesi kupán az egri­ek hálóját két válogatott kapus, Kosz, és Kuna védte, illetve a Zágráb elleni találkozón az egri Vízműtől kölcsönkért Zelei volt a hálóőr. Az ESE ezen a viada­lon a legsportszerűbb csapatnak járó dijat is átvehette. SAKK Kiss P. győzelemmel rajtolt Megkezdődött az Eger88 nem­zetközi sakkverseny. Az előzetes tervekhez képest kicsit változott a mezőny, ugyanis váratlanul megér­kezett a bolgár Zlatilov nemzetközi mester, így Káposztást a rendezők már nem tudták fogadni. Az első forduló izgalmas, nagy küzdelmet hozott. Négy órai játék után mindössze két parti fejeződött be: előbb Horváth S. (Zalaeger­szeg) vesztett a nyugatnémet Rö­der, majd a nyugatnémet von Her­man a bolgár Zlatilov ellen. A késő esti függő folytatásakor az egri Kiss Pál sötéttel legyőzte a nyu­gatnémet Brendelt,majd éjfél előtt félórával Mészáros remizett a szin­tén nyugatnémet Kindllel. Mádl Il­dikó, a verseny legmagasabb Élő­pontszámú sakkozójával, a szovjet Huzmannal került szembe, ráadá­sul a nagymestemő vezette a sötét bábukat. Ildi becsülettel helytállt, de a pont a szovjet fiúé lett. Az ame­rikai Sherzer a német Thiellei, Titz Soóssal osztozott meg a ponton. A 10. fordulóból előre hozott Titz-Mészáros játszmát pénteken — meglepetésre — az osztrák sakkozó nyerte. A ma délutáni harmadik forduló­ban — 16 órától a 3-as számú párt­körzeti helyiségben (Szarvas Gábor út 2.) Kiss a nyugatnémet Kindl, Mészáros pedig Horváth Sándor el­len ül asztalhoz. Érdekesség, hogy ma játszák a szovjet-amerikai (Huz- man-Sherzer) meccset is. mással a két csapat. A vendégek kezdeti néhány gyors akcióját a ha­zaiak góljai követték, és ez szinte sokkolta a kerámia játékosait. A szünet után is az Építők támadott többet, helyzeteit azonban elköny- nyelműsködte. Jók: Zay, Fürjes, Horváth J., Fenyves. Ifik: 3-1 Horváth Mihály A pc-Nagybátony 2-1 (1-0) Apc, 800 néző. V: Pecze Apc: Németh — Nagy, Szőke, Jambrik, Kovács I. J., Szakolczai, Fodor, Varga, Balogh (Kovács II. L.), Kovács III. L., Fekete (Kiss). Edző: Kiss János A gólok története: A 24. percben Fekete 18 méteres szabadrúgása a felső lécről vágódott vissza, a der­med ten álló védők közül Kovács III. L. ugrott ki, és pár lépésről a hálóba fejelt, 1-0. A 47. percben Szakolc­zai szögletét Kovács III. L. fejelte a hálóba, 2-0. A 67. percben Kiss Gy. az alapvonalnál kicselezte Jambri- kot, majd az üresen álló Utassy elé tálalt, aki megszerezte a szépítést. A mérkőzés nagy részében éret­tebb játékot mutató Qualitál-gárda megérdemelten nyert az időnként túl keményen futballozó bányász­csapat ellen. Jók: Kovács III. L., Kovács I. J., Szőke. Ifik: 3-1 Rezsnyák László St. Síküveggyár-Gyöngyösi SE 2-1 (1-0) Salgótaiján, 600 néző. V: Nagy A Hatvan kioktatta az egyetemistákat NB III. Mátra-csoport Elvérzett a Gyöngyös és a Heves Császámézőben... Mit tesz a jó hírverés! A nép özönlött a vasárnap délelőtti mér­kőzésre, mi is kíváncsiak voltunk: kié a futballpálya Nagyrédén? Az első benyomásaink alapján Albertra voksoltunk. Jóllehet a Császár nem vágyott főszerepre,bár most is neki adatott meg, hogy dirigálhasson. Immár síppal a kezében. Egy idő elteltével azonban be kellett látni, hogy az események alakulása igazából nem zöld-fehérben, hanem az ismert kazán­fejlesztő iroda emblémája szerinti piros-kékben érdekes. No, nem a mecénás támogatását élvező újabb rédei labdarúgó együttes eredménye (Újságíró válogatott-MEGAMORV4-3) volt a döb­benetes. A pályán ugyanis mindvégig sportszerű küzdelem folyt. De azután?! Fővárosi vendégművészek — a feltaláló iránti baráti gesztus­ból, netán pénzéért —játszottak alá a folytatáshoz. Politikai ka­barét csináltak, ám a megosztott hallgatóság józanabb fele alig­ha adná a nevét igazolásként ahhoz, hogy e sorban a házigazda fellépése a műfaj korlátain belül maradt. Az erre az alkalomra ácsolt tribünön álló szónok képmagnóra vett, kihangosított mon­danivalója, és az alatta hirdetett jelmondat (Demokratikus spor­tolási lehetőséget mindenkinek!) hamar aszinkronba került. A hogyan helyett ugyanis ténykövetkeztetésként a miért nem-re fek­tette a hangsúlyt. A z érvek árnyaltfeltárása, a meggyőzésre törek­vés helyébe — tudniillik, hogy a község egészének véleménye sze­rint a megyei első osztályban eredményesen szereplő Nagyrédé- nek legyen-e még egy, tisztán helybeliekre épülő tizenegye — a nyers, durva vádaskodás lépett. A helybéliek java, még inkább a kívülállók — Egertől Hevesen át Budapestig sokan — nem akarták elhinni, befogadni a történ­teket. Izzóit a levegő, megahőfokon táplált indulatoktól vezérel­ve, Morvái, mint valami szemetet a kazánjaiba, mindent beledo­bált. Szemérmes kiragadásban is csak efféléket idézhetünk: a he­lyi vezetők kiskirályok, s aki nem tudná, e tájékon még nyilas(!) módszerekkel építik a szocializmust, megkérdőjelezhető egy Ál­lami díj odaítélése, eközben ráütve a korrupció bélyegét a gyön­gyösi városi és a megyei tanácsi vezetésre. A nyilvános ”vita ” a tö­megből egyszerre hol részbeni tapsot, hol elutasító bekiabáláso­kat (Hazudik! Le vele!...) váltott ki. Sajnos, ekkorra az eredeti kérdés megválaszolásától mármesz- szire jutottunk. Már Albert sem volt a közelben, pedig felmutat­hatta volna a piros lapot, hiszen a demokráciának is vannak já­tékszabályai. Ha elfogadjuk Morváit, tényszerű állításait, vagyis hogy feléjük vannak kiskirályok, akkor a látottak szerint meg­győződésünk, hogy ott érvényesülni akar egy Császár is. De ne ar­ra tessenek gondolni, aki felkérésre járt ott. Hanem arra, aki — mint fontosnak vélte hangsúlyozni — a Fülöp-szigetekről tért ha­za, Nagyrédére... (budavári) GYSE: Szén — Nemoda, Borsá- nyi, Vágó, Jakab, Vajda, Soltész (Túri), Baranyi, Ferencz, Patócs (Hegyi), Török. Edző: Treiber Ru­dolf A gólok története: A 30. percben Bodor mintegy 15 méterről a rövid sarokba helyezett, 1-0. A 49. perc­ben Patócs-Soltész kényszerítőzés után az utóbbi jól lépett ki a védők közül, és tíz méterről a kifutó kapus mellett a hálóba lőtt, 1-1. A 65. percben egy beadásra Szén rosszul mozdult ki a kapujából, a labda át­szállt fölötte, a jó ütemben érkező Bodor két méterről talált az üres ka­puba, 2-1. Elkényelmeskedett első félidő után két kapushiba és a kritikán alu­li támadójáték miatt szenvedett ve­reséget a GYSE a listavezető ottho­nában. Jó: Borsányi Ifik: Gyöngyös-St. Síküveggyár 4-0 Szkocsovszky Tibor Recsk-Heves 3-0 (0-0) Recsk, 800 néző. V: Tóth B. Recsk: Hegyi — Danyi, Bódi, Ko­lozsvári, Nagylaki, Bencsok, Hor­váth J. (Megyesi), Forgó, Csanálosi, Bencsik (Nagy), Horváth Zs. Edző: Nagy Vilmos Heves: Kasza — Ugrai, Borics, Gacsal, Nász, Kolozsvári, Csinta­lan, Dománszky, Kovács (Kalmár 1.), Dudás (Kalmár T.), Szabó. Edző: Várallyay Miklós A gólok története: A 48. percben Bencsok a bal oldalról ívelt be szög­letet, a labda átszállt a védők felett, a pontosan érkező Horváth Zs. 14 méterről lőtt a jobb alsó sarokba, 1-0. A 67. percben Nagylaki húzott ela bal szélen, beadását Horváth Zs. helyezte a jobb alsó sarokba,2-0. A 80. percben Bencsik az alapvonal­tól visszagurította a labdát Forgó­nak, aki 16 méterről a jobb alsó sa­rokba lőtt, 3-0. Az első félidőt enyhe hazai fölény jellemezte. A folytatásban a csere­ként beállt Megyesivel döntő mér­tékben megerősödött a bányász, s akár nagyobb arányban is nyerhe­tett volna. Az összecsapás végig sportszerűen, színvonalas játékve-, zetés mellett zajlott. Jók: Horváth Zs., Csanálosi, Bó­di, Forgó, illetve Kasza, Kolozsvári. Ifik: 2-0 Lehnert Zoltán További eredmények: Mád- SBTC 2-3, St. Kohász-Bag 1-1 (11-esekkel 5-3), Balassagyar- mat-B.Bányász 2-1, Edelény-H. Köteles 3-0. A bajnokság állása: 1. St. Síküveg. 4 c 1 —-9-2 12 2. SBTC 4 : í 1-18-6 8 3. B. Bányász 4 2 1 — 1 7-5 8 4. Gyöngyös 4 2­1 1 9-3 7 5. Recsk 4 1 2 — 1 7-5 7 6. Edelény 4 2­1 1 5-4 7 7. H. Köteles 4 1 2 — 1 8-9 7 8. Mád 4 2­— 2 6-5 6 9. Bag 4 L 1 I 1 7-7 6 10. B.gyarmat 4 1 1 1 1 9-10 6 11. Apc 4 1 1 1 1 5-6 6 12. Heves 4- 1 2 1 3-6 4 13. Bélapátf. 4 1­1 2 5-9 4 14. Nagybálony 4 — 3 1 4-5 3 15. Romhány 4- 1 1 2 2-6 3 16. St. Kohász 4- 1 — 3 1-7 2