Népújság, 1988. május (39. évfolyam, 103-129. szám)

1988-05-30 / 128. szám

NÉPÚJSÁG, 1988. május 30., hétfő Régi idők focija VÍZILABDA OB I. Felemás hét vége Eger SE—Szolnoki MÁV MTE 3—1 (2—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés, 1500 néző. V.: Roxin (Bogyó, Varga J.). ESE: Bodolai — Vojte- kovszki, Csendes, Juhász, Méhesi, Jávorszky — Len­gyel, Lehnert, Smuczer — Fegyverneki, Berecz. Edző: Zsidai József. Szolnok: Gyémánt — Kiss, Sugár, Varga I., Ágh — Vadicska, László, Katona, Kanyári — Tóth, Hegedűs. Edző: Szatmári János. Csere: Berecz helyett Kor­mos a 37. percben, Vadics­ka helyett Mészáros a szü­netben, Kiss helyett Bonto- vics az 57. percben, Vojte- kovszki helyett Rácz a 87. percben. Sárga lap: Kiss az 54. percben. Gólszerzők: Lengyel az el­ső percben, Fegyverneki a 21. percben, Fegyverneki a 79. percben, Sugár (11-esből) a 88. percben. A játékvezető kezdő sípje­lének hangját még alig vit­te tova a szél, amikor már vezető gólját ünnepelhette a házigazda. Történt ugyan­is, hogy Lehnert jobb oldali szögletét Lengyel 14 méter­ről kapura fejelte, s a labda ahelyett, hogy szófogadóan Gyémánt ölébe pattant vol­na, leült egy göröngyön, és a hálóba, csörgött, 1—0. Alaphangnak nem rossz! A 7. percben László fejese épp, hogy elkerülte a bal alsó sarkot. öt perccel később Hegedűs már túljutott Hó­dolóin, az alapvonalról át­ívelt a. hosszú oldalra, de Tóth elől Méhesi fejjel tisztázott. A 13. percben Fegyverneki szabadrúgását a szolnoki kapus kiejtette, Ágh segített ki, bedobásra mentett. A 21. percben ismét megzörrent a vendégek há­lója. Fegyverneki középen jó ütemben kapott vissza egy labdát Berecztől, kicselezte Vargát, majd 10 méterről Gyémánt mellett higgadtan a kapuba lőtt, 2—0. A 30. percben Fegyverneki robo­gott el a jobb szélen, ám Csendes kecsegtető helyzet­ben elügyetlenkedte a be­adást. Tíz perccel ezután Vojtekovszki jobb oldalról átívelt labdáját a hátvédből csatárrá avanzsált Fegyver­neki futtából, estében lőtte a jobb sarok mellé. . Szünet után még nagyobb energiákat mozgósított meg a MÁV MTE az egyenlítés érdeké­ben. Az 58. percben Sugár 17 méteres szabadrúgása a felső lécet súrolta. A 61. percben a csereként beállt Kormos lövése Gyémánt ha­sa alatt elcsúszott, de a ka­pufa a helyén volt . . . Egy perccel később Csendes 25 méterről leadott szabadrú­gását a szolnoki kapus ujj­heggyel tolta szögletre. A 70. percben Sugár megugrott a balösszekötő helyén, de ke­resztlabdájával László, He­gedűs és Tóth sem tudott mit kezdeni. A 73. percben Tóth sorra fektette el az egri védőket, 17 méterről lőtt, Bodolai a levegőben úszva hárított. A 76. percben Lehnert forgatta meg a szol­noki védelmet, majd Smu- czerhez gurított, aki fölé lőtt. A következő egri ak­ciónál Fegyverneki a jobb­összekötő helyén maga elé tette Smuczer átadását, de hatalmas bombája elakadt a kilépő Gyémántban. A 79. percben a Kormos feltartá­sáért járó szabadrúgást a kaputól 18 méterre Fegyver­neki végezhette el. ■ A kapu közepébe tartó lövés ismét Gyémánt lába között csú­szott a hálóba, 3—0. Már a második köténygól! A 84. percben újabb Fegyverneki- show: „hintába ültette” a szolnokiak kapusát, kis híján növelve a gólok számát. Két perccel a találkozó lefújása előtt, Bodolai a 16-os vona­lánál kivetödve szerelte Su- gárt, aki átesett az egri ka­puson. A megítélt büntetőt a sértett a bal sarokba he­lyezte, 3—1. Az Eger a tavaszi szezon legjobb játékát nyújtva, régi önmagát idézte ezen a mér­kőzésen, s akár kiütéses győ­zelmet is arathattak volna az NB I. kapujában toporgó Szolnok felett. A villámgyor­san jött vezető gól alaposan felborította a két csapat ki­tervelt taktikáját. Ezt köve­tően a Szolnok mindent egy lapra feltéve rohamozott, de igazi gólhelyzetet nem tudott kidolgozni az egri 16-osnál. A házigazdák rátapintottak vendégük sebezhető pontjára, szilárdan védekeztek, s egy- egy megszerzett labdából für­ge ellenakciókat vezettek. Ezek annál több veszélyt je­lentettek a peches napot kifogó Gyémánt kapujára. A máso­dik félidőben teljesen felbo­rult a pálya, a szolnokiak tíz emberrel igyekeztek menteni a menthetőt. Hiába. Az Eger SE esélyt sem adott arra, hogy a Tisza-partiak szorossá tegyék a találkozót. Jók: Vojtekovszki, Éegy- verneki, Berecz, Lengyel, Juhász. Budai Ferenc További eredmények: Bp. Volán—Kazincbarcika 2—1, Nyíregyháza—III. kér. TTVE 3—1, Komló—Szekszárdi 2— 0. Kecskemét—Ózd 0—1, Bp. Építők—Veszprém 3—1, Szeged—Metripond 1—1, Ajka—Csepel 0—1, Nagyka­nizsa—Dunaújváros 0—1, DVTK—Salgótarján 1—2. A bajnokság állása: 1. Veszprém 35 19 7 9 45-27 45 2. Dunaújv. 35 16 11 8 55-35 43 3. Szolnok 35 18 6 11 57-49 42 4. Ózd 35 13 15 7 38-28 41 5. Szeged 35 14 12 9 52-31 40 6. Bp. Volán 35 16 8 11 56-44 40 7. Metripond 35 15 10 10 51-44 40 8. Komló 35 15 9 11 52-40 39 9. Csepel 35 16 7 12 48-45 39 10. Nyiregyh. 35 14 8 13 45-48 36 lí. Kecskemét 35 15 5 15 58-55 35 12. Diósgyőr 35 15 5 15 40-49 35 13. Eger 35 10 13 12 40-50 33 14. N.-kanizsa 35 12 7 16 39-44 31 15. Ajka 35 9 12 14 31-42 30 16. Kazincb. 35 8 12 15 33-42 28 17. III. k. TTVE .35 7 14 14 39-56 28 18. Salgótarján 35 9 9 in 36-45 27 19. Bp. Építők 35 10 7 18 37-52 27 20. Szék szárd 35 7 7 21 33-59 21 ★ Az NB 1. eredményei: Ferenc­város—Ü. Dózsa 0—Ö. Haladás— Bp. Honvéd 0—0, Békéscsaba— MTK-VM 0—1, Videoton—Tatabá­nya 2—0, Rába ETO—Zalaeger­szeg 1—3, Vasas—Pécs 1—1. Ko­rábban játszották: Rákóczi FC —Debrecen 0—3, Vác—Siófok 1—1. A bajnokság állása: 1. Bp. Honvéd 28 16 7 5 43-21 39 2. Tatabánya 28 13 9 6 56-33 35 3. Ü. Dózsa 28 12 11 5 46-27 35 4. MTK-VM 28 14 4 10 51-45 32 5. Rába ETO 28 13 6 9 45-41 32 6. Haladás 28 9 12 7 36-33 30 7. FTC 28 10 9 9 40-31 29 8. PMSC 28 10 9 9 29-30 29 9. Vasas 28 8 11 9 32 - 35 27 10. Siófok 28 9 9 10 35-41 27 11. Vác 28 7 10 11 28-32 24 12. ZTE 28 7 10 11 26-31 24 13. Videoton 28 5 14 9 24-29 24 114. Debreceni MVSC 28 8 7 13 33-43 23 15. Békéscs. 28 6 11 11 27-42 23 16. Rákóczi FC 28 3 9 16 21-58 15 Détári csodagólja Détári Lajos „mindent el­döntő csodagólját” a „nem­zetközi klasszisé magyar játékos kiváló képességeit” méltatták a vasárnapi nyu­gat-berlini lapok a szomba­ti NSZK kupadöntőről szóló beszámolóikban. Az Eint­racht Frankfurt a szőke ma­gyar középpályás szabadrú­gás góljával verte 1—0-ra a VfL Bochumot. „Heinemann, Détári őrzője sokáig sikerrel kapcsolta ki a játékból a magyar játé­kost, akitől rendkívül sokat vártak. De minden feledés­be merült, amikor Détári a kapuba helyezte a labdát olyan tudással és precizitás­sal, amelyre csak nagyon kevesen képesek” — állapít­ja meg a Tagesspiegel. Valamennyi beszámoló Détári fotójával került az olvasók kezébe, sőt a Mor­genpost című újság külön összeállításban elemzi a ma­gyar futballista Bundesliga- pályafutását. „A Frankfurt­nak kifizetődött Détári meg­vásárlása” — hangzik a cím. Szocialista brigád támogatásával Birkózóverseny Füzesabonyban A MÁV Füzesabonyi Vontatá­si Főnökség Bornemissza Ger­gely szocialista brigádja — mely a termelésben, a kocsijavítások­ban nyújt kimagasló teljesítmé­nyeket — anyagi támogatásával úttörő ,,A’’-korcsoportos megyei szintű birkózóversenyt rendezte* Füzesabonyban, a gimnázium tornatermében. Megyénk négy szakosztályából 47 fiatal tehetség lépett szőnyegre. Eredmények. 26 kg: 1. Tóth, 2. Farkas (mindkettő Paküse), 3. Kovács (Füzesabony). 28 kq: 1. Sánta (GYSE). 2. Rózsa (Fü­zesabony). 3. Müller (GYSE). 30 kq: 1. Horváth (GYSE). 35 kq: 1. Kárpáti (ESE), 2. Kis (Füzes­abony). 3. Zilál (GYSE). 38 kq: 1. Gondos (Füzesabony). 2. Jó­nás, 3. Bangó (mindkettő ESE). 41 kq: 1. Végh (GYSE). 45 kg: 1. Virág (ESE), 2. Kasza, 3. Ba­kos (mindkettő Füzesabony). 50 kg: 1. Mirkóczki (ESE), 2. Csonka (Füzesabony). 3. Bóta (ESE). 55 kq: 1. Gáspár (ESE). 65 kg: 1. kovács, 2. Vincze, 3. Bíró (mindhárom Füzesabony). +66 kq: 1. Kiss (ESE). Búza aktív részese volt a A hét végén két hónapos szünet után kettős forduló­val folytatódott a vízilabda OB I. Az Eger SE először a Komjádi uszodában a Fe­rencvárossal mérkőzött, majd másnap, azaz vasárnap hazai környezetben a Szegedet fo­gadta. Eredmények: FTC—EGER SE 9—8 (1—I, 3—1, 3—2, 2—4) Komjádi uszoda, 100 néző. V.: Vuszek. Várkonyi. ESE: Lipovics — Nagy I. i; Kelemen 1, VINCZE 1, Madarasi, BÚZA 3, DR. SÍ­KÉ 2, Tóth K. Vecseri, Tóth P. Edző: Gyulavári Zoltán. Gól — emberelőnyből: 5 2, illetve 11 6. Négyméteresből: 2 2, illetve 1 0. A szoros emberfogás takti­káját választó egriek fegyel­mezetten kezdtek, ám 2—2- nél egy emberelőnyt és egy négyméterest hibáztak, a kontratámadásokat a hazai­ak viszont belőtték. A foly­tatásban hiába zárkózott fel egy gólra az ESE, egy újabb rövidzárlat következtében szertefoszlott a remény az egyenlítésre. Egygólos veze­tésének birtokában a mérkő­zés utolsó fél percében az FTC már tartotta a labdát. Bácsik Dénes szakosztály­Szeged elleni győzelemnek (Fotó: Szántó György) igazgató szerint reális esé­lyünk volt a pontszerzésre, az összpontosítás hiánya vi­szont megbosszulta magát. EGER SE—SZEGED SC 11—8 (3—1, 3—1, 2—3, 3—3) Eger, 400 néző. V.: Dombi. Vindisch. ESE: LIPOVICS — NAGY 1. 3, KELEMEN 1, Vincze 2, Madarasi 2, dr. Sike 1, BÚ­ZA 1. Tóth K., Vecseri 1. Gól — emberelőnyből: 10 7, illetve 13 6. Négyméte­resből: 0, illetve 1 1. Az első percekben a szege­diek hibáztak biztos helyze­tekben, de aztán feljött a hazai csapat. Két negyed után már négy gól volt az előnyük, de a táblázaton az élcsoportban álló Tisza-parti­ak 6—5-re fel tudtak zár­kózni. Itt volt egy kis meg­torpanás, de aztán a mérkő­zés egyik legszebb jelenete megnyugtatta a hazai játé­kosokat és szurkolókat: Nagy tisztán szerelt, majd az ak­ció végén dr. Sike hibátlan ejtésével újra beindult az egri gólgyórtás. S végered­ményben a több jó teljesít­ményt nyújtó hazaiak várat­lanul magabiztos, de anná) megérdemeltebb győzelmet arattak. A Mátra-csoport 28. fordulójá­nak mérkőzéseiről a következő jelentéseket kaptuk tudósítóink­tól : Gyöngyösi SE—Bélapátfalva 3—2 (1—1) Bélapátfalva. 500 néző. V.: Czirba. GYSE: Szén — Borsányi, Er­délyi, Varga, Vajda, Jakab, Fe- rencz (Bágyi), Supka, Szokolai. Soltész (Patócs), Török. Edző: Bundzsák Dezső. Bélapátfalva: Horváth A. — Zay (Berecz Zs.), Zágonyi, Für­jes (Torbavecz), Zsólyom. Hor­váth J., Ágó, Horváth T., Ka­pui, Fenyves. Szilágyi II. Edző: Fodor Pál. A nagy tét miatt * mindkét csa­pat érthetően óvatosan kezdett. Először a gyöngyösiek játszot­tak enyhe fölényben, gólhelyze­tük mégis az Építőknek akadt, amikor Szilágyi II.. majd Ka­pui és Fenyves hibázott kecseg­tető helyzetben. A 17. percben váratlanul szerzett vezetést a vendégcsapat: Szokolai egyedül tört az Epitök kapuja felé, majd mintegy 25 méterről lövésre szán­ta el magát, s a jól eltalált lab­da a bal felső sarokba vágódott, l—O. A 28. percben egyenlítettek a kék-fehérek: Horváth T. ki­tűnő átadásával Ágó kilépett a védők közül, és mintegy nyolc méterről a kapu közepébe gurí­totta a labdát. 1—1. Szünet után is jó iramban folytatódott a játék. A vendé­gek ellen kontraakciókra építő hazaiak Horváth J. révén meg­szerezhették volna a vezetést, de 22 méterről leadott lövését Szén bravúrral hárította. A 70. percben ismét vezetéshez jutott a Gyöngyös: Jakab futott el a jobb szélen, beadását Supka fe­jelte a kapuba, 2—1. A 72. perc­ben növelte előnyét a mátraal- ji gárda, amikor Vajda remek átadást kapott és a jobb felső sarokba bombázott. 3—1. A 88. percben egy jobbról beívelt lab­dára Ágó emelkedett a legma­gasabbra és a kapu bal sarkába fejelt, 3—2. A végig enyhe mezőnyfölény­ben játszó vendégek nagyobb akarásuk és jobb helyzetkihasz­nálásaik révén megérdemelten szerezték meg a győzelmet. Jók: Borsányi, Erdélyi, Soltész, Sup­ka, illetve Ágó, Kapui, Zágo­nyi. Ifjúsági :GYSE—Bélapátfal­va 5—1. Horváth Mihály Hatvan—Nagybátony 3—3 (1—0) Hatvan, 1200 néző. V.: Vad. Hatvan: Kiss — Lakatos, Fü­zér. Hartman, Hegedűs, Sima, Zombori, Gohér, Bazsó (Csilló), Gömöri, Palotai. Edző: Treiber Rudolf. A gólok története. A 32. perc­ben Lakatos labdáját Sima Pa­lotai elé sarkallta, aki leínnHilt a védőkről és jobbal mintegy 12 méterről a hosszú sarokba lőtt, 1—0. 70. perc: Palotai labdájá­val Göxaöri kilépett a védők kö­zül és a kifutó Reviczki mellett tíz méterről a bal sarokba gurított, 2—0. 75. perc: Utasi jobb oldali beadását Szőke 8 mé­terről a hálóba pörgette, 2—1. 76. perc: Füzér hibájából Szőke 8 méterről lőtt a hálóba, 2—2. 85. perc.: Bodor lefutotta a ha­zai védőket és a bal sarokba helyezett, 2—3. 86. perc: Gömö- ri 22 méterről, szabadrúgásból állította be a végeredményt, 3—3. Magabiztosan kezdett a hazai csapat és a második félidő de­rekára kétgólos előnyt szerzett. Ez az együttest elbizakodottá tette és a jól játszó bányászok fordítani tudtak. Jó iramú, küz­delmes mérkőzésen Igazságos eredmény született: Jók: Zom­bori. Gömöri, Palotai, illetve Sző­ke. Utasi. Orosz. Ifik: Hatvan— Nagybátony 7—2. Szendi László Recsk—BVSC 3—0 (2—0) Recsk. 500 néző. V.: Takács. Recsk: Póta — Danyi, Kolozs­vári, Nagylaki, Etencsok, Ben- csik. Forgó, Csanalosi, Csányi. Horváth Zs. (Nagy), Szabó. Edző: Szabó Géza. A gólok története. 11. perc: Horváthot a 16-oson belül buk­tatták, a jogosan megítélt li­est Csányi a jobb alsó sarokba lőtte. 1—0. 40. perc: 30 méteres szabadrúgásból Horváth Zsolt úgy talált a kapuba, hogy lö­vése az egyik védőn irányt vál­toztatott, 2—0. 85. perc: Csányi a védőktől elvette a labdát és a kifutó kapus mellett biztosan lőtt a bal alsó sarokba. Az Ércbányász nem kis meg­lepetésre minden csapatrészben felülmúlta a listavezetőt. A pi­ros-feketék régen játszottak ilyen szellemesen, dinamikusan, s a lá­tottak alapján akár több góllal is nyerhettek volna. Jók: Ben- csok a (mezőny legjobbja). Csa- nálosi, Horváth Zs., Kolozsvári. Csányi, illetve Lippai, Cseke, Tóth. Ifik: 0—5. Lehnert Zoltán Sajóbábony—Heves 1—1 (1-0) Heves. 600 néző. V.: Gáspár. ■ Heves: Kasza— Fülep, Borics. Kolozsvári, Csintalan, Dománsz- ki, Nász (Kalmár II.), Sasvári, Kovács, Dudás, (Vona), Pusoma. Edző: Várallyay Miklós. A gólok története. 13. perc: A hazai védők Simont üresen hagy­ták. aki senkitől sem zavartat­va 14 méterről a bal felső sa­rokba emelt, 1—0. 64. perc: Ko­vács nagy partbedobását Sasvá­ri fejjel csúsztatta a meglepett kapus mellett a hálóba, l—l. Az alsóházi rangadón mindkét csapat nagy akarással küzdött. Kezdetben a hazaiak voltak fö­lényben. ezt két kihagyott hely­zet is bizonyítja. Ezt követően feljöttek a vendégek és kiegyen­lített játékban sikerült vezetés­hez jutniuk. Végül is a szeren­csésebb hazai csapatnak sike­rült megszerezni az értékes egy pontot. Jók: Simon, Kiss. Ma­jor. illetve Pusoma, Borics, Ko­vács. Ifik: Heves—Sajóbábony 2—1. Tari László További eredmények: B. Bá­nyász—H. Köteles SE l—i. Rom­hány—Balassagyarmat 1—1, st. Síküveg—(Mád 1—1. H. Papp SE —Edelény 0—l. A bajnokság állása: 1. BVSC 28 17 6 5 55-29 40 2. Hatvan 27 14 10 3 54-29 38 3. H. Köteles SE 28 12 10 6 42-34 34 4. Gyöngyös 28 10 13 5 31-21 33 5. B. Bányász 28 10 11 7 33-27 31 6. Mád 28 9 12 7 36-26 30 7. Bélapátfalva 28 12 6 10 51-44 30 8. Romhány 28 9 11 8 32-37 29 9. St. Síküveg 28 9 9 10 47-5Ó 27 10. B.-gyarmat 28 8 10 10 37-42 26 11. Recsk 28 9 8 11 39-45 26 12. Edelény 28 9 7 12 44-44 25 13. Nagybátony 28 6 12 10 28-35 24 14. Heves 28 6 8 14 26-52 20 15. H. Papp J. SE 28 3 12 13 21-40 18 16. Sajóbábony 27 5 5 17 25-46 15 Mérsékelt érdeklődés Hatvanban rendezték meg az Olimpiai nap és a Hevesi hét­mérföld tömegsport akció futó­próbáját. Mérsékelt érdeklődés kísérte az eseményt, valamennyi induló — szám szerint hatvan- ketten — szintidőn belül teljesí­tette a távot. Kollégiumi szpartakiád A XXI. megyei kollégiumi szpartakiád keretében (atléti­ka. asztalitenisz, labdarúgás, úszás. sakk. lövészet, kézilabda, kosárlabda, röplabda) vetélked­tek a fiatalok. A lányok pont­versenyében tíz kollégium, a fiúkéban pedig tizenkét csapat ért el pontot érő helyezéseket. A dobogós helyezettek. Lányok: 1. József Attila Kollégium (Eger) 168, 2. Ady Endre Koll. (Eger) 73, 3. József Attlia Szak- munkáskoll. (Gyöngyös) 61 pont­tal. Fiúk: 1. Lenkey János Koll. (Eger) 157. 2. Mátrafüredi Er­dészkoll. 82. 3. Vak B. János Koll. (Gyöngyös) 76 ponttal. A totó 22. játékheti szelvényén szereplő mérkőzések eredményei: 1. FTC—Ü. Dózsa 0—0 x 2. Videoton—Tatabánya 2—0 i 3. Vasas—Pécsi MSC 1—1 x 4. Haladás VSE— Bp. Honvéd 0—0-x 5. Oberhausen—Blau Weiss 90 3—0 1 6. Solingen—Stuttgarter Kickers 2—2 x 7. Osnabrück—Darmstadt 1—2 2 8. Saarbrücken­Wattenscheid l—l x 9. Fortuna Köln—Düsseldorf 0—2 2 10. Ulm—St. Pauli o—l 2 11. Bari—Lazio 0—0 x 12. Brescia—Atalanta 1—l x 13. Cremonese—Lecce 0—1 2 14. Békéscsaba—MTK-VM 0—1 2 A Bélapátfalva első gólja, Ágó labdája — Horváth J. takar ja — Szén mellett a kapu közepébe tart (Fotó: Szántó György) LABDARÚGÓ NB III. MÁTRA-CSOPORT Recski remeklés