Népújság, 1988. március (39. évfolyam, 51-77. szám)

1988-03-14 / 62. szám

6. NÉPÚJSÁG, 1988. március 14., hétfő Aj kán sincs mosoly AJKA HUNGALU— EGER SE 0—0 SZÜNET UTÁN meg a valahol elrejtett gól­lövő cipőt. NiB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Ajka, 1500 néző. V.: Horváth O. (Komáromi, Oláh). Ajka: Búj tor — Kovács I. A., Puskás, Kovács II A., Rénes — Faddi, Szarka, Rei­ner — Cserna, Dómján, Be­lényesi. Edző: Szőke Miklós. ESE: Szabó — Lengyel, Ju­hász, Fegyverneki, Jávorsz- ,ky — Smuczer, Tatár, László — Berecz, Tamás, Lehnert. Edző: Kovács András. Csere: Szarka helyett Nagy M. a szünetben, Ta­más helyett Voj.tekovsaki a 48. percben és Belényesi helyett Nagy T. a 68. perc­ben. Sárga lap: László a 31. percben. Lehet, hogy a tél az utol­sókat rúgja, de a hét végi produkciója túlságosan is jóra sikeredett. A szállin­gózó hóban a használhatat­lan füves pálya helyett a salakoson indult útjára a labda. Rögtön a kezdés után Dómján elől vette fel a labdát Szabó, majd nem sokkal később Berecz elcsí­pett egy átadást, de a 16- osnál szögletre szerelték. A 7. percben Jávorszky mellé­fejelt, Cserna rácsapott a labdára, meghúzta a jobb szélen, de Dcmjánt Szabó ismét megelőzte. A követ­kező hazai támadás végén Reiner 14 méterről leadott lövését az egri kapus hárí­totta. A 23. perc eseménye volt, hogy Tamás „csornbé- kot kötött” több védő lábá­ra is, ám a visszagurítás senkit sem talált. Két perc­cel ezután Lehnert emelt 17 méterről fölé, majd Szarka kapáslövése tévesztett célt. Nem sokkal a félidő vége előtt Lehnert előtt adódott még egy lehetőség, de Pus­kás résen volt. szinte rögtön cserélt az ESE, mivel Tamás egy rúgás mi­att húzta a lábát. A mérkő­zés talán legszebb momen­tumaként jegyezhettük fel a csereként beállt Nagy M. 28 méteres szabadrúgását, amit a bal felső sarokból ütött szögletre a piros-kékek ka­puvédője. Két perccel ez­után Faddi kis híján bevette a vendégek kapuját, de kö­zeli fejese mellé szállt. A 70. percben a Lehnert buk­tatásáért járó szabadrúgást 25 méterről Tatár a sorfalba lőtte, majd az ellenakciót követően Nagy M. lövése süvített el a jobb alsó sa­rok mellett. A 75. percben Buj.tor jó ütemben mentett Tatár elől, aztán Puskás 26 méteres szabadrúgását, ha kissé bizonytalankodva is, de Szabó megfogta. A talál­kozó utolsó említést érdemlő támadását az ESE vezette, Lengyelt viszont az ötösnél szerelték. Ez az az eredmény, amely­nek egyik csapat sem örült igazából. Az Ajka öt for­dulón át nem nyert, az eg­riek pedig szerettek volna két ponttal hazatérni az el­ső tavaszi hazai mérkőzés előtt. Már az első félidő kö­zepén kitűnt, hogy amelyik együttes szerez egy sovány­ka gólt, t az szinte biztosra veheti a győzelmet. Két-há- rom támadást leszámítva csapkodó, hibákkal tarkított mérkőzést láthattak a szur­kolók. A találkozó egyes ré­szei harmonizáltak az idő­járással, vagyis szürkék vol­tak. Egyik csapat sem vál­lalkozott arra, hogy adoga­tásokkal hozza fel a labdát. A recept: egy nagy kapus- kirúgás és utána gyürkőzés a labdáért. Színvonalról nem, csak küzdelemről be­szélhetünk, ám ez kevés a győzelemhez, hisz az egriek még mindig nem találták Budai Ferenc További I eredmények: Nyíregyháza—Szolnok 0—1, III. kér. TTVE—Metripond 1— 1, Kazincbarcika—Csepel 2— 2, Komló—Dunaújváros I—1, Kecskemét—Salgótar­ján 2—2, Építők SC—Diós­győr 0—1, Szeged—Nagyka­nizsa 0—0, Ózd—Bp. Volán 1—1, Szekszárd—Veszprém 1—2. Az NB II. állása: 1. Veszprém 22 13 3 6 31-18 29 2. Ózd 22 9 10 3 29-18 28 3. Szeged 22 10 € 6 35-19 26 4. Dunaújváros 22 11 4 7 35-22 26 5. Szolnok 22 11 4 7 39-34 26 6. Diósgyőr 22 12 2 8 31-31 26 7. Csepel 22 10 4 8 33-30 24 8. Bp. Volán 22 10 4 8 32-31 24 9. Komló 22 8 7 7 34-30 23 10. Kecskemét 22 10 3 9 39-37 23 11. Nyfregyháza 22 9 4 9 30-30 22 12. Eger 22 7 8 7 30-34 22 13. Salgótarján 22 7 7 8 29-27 21 14. Metripond 22 7 7 8 30-32 21 15. Nagykanizsa 16. Kazincbarcika 22 8 5 9 25-28 21 22 5 8 9 19-25 18 17. Ajka 22 4 10 8 17-23 18 22 3 11 8 22-32 17 18. III. kér. TTVE 19. Szekszárd 22 4 5 13 16-36 13 20. Építők 22 5 2 15 19-38 12 A labdarúgó NB I. hét vé­gi fordulóinak eredményei: Ferencváros—Bp. Honvéd 1 —1, Rákóczi FC—Vasas 0— 0, Békéscsaba—Rába ETO 2—0, Haladás—ZTE 1—1, Videoton—Debrecen j 2—0, Tatabánya—MTK-VM 4—3, Ü. Dózsa—Siófok 4—2, Vác —Pécs 13—1. Az NB I. állása: 1. Bp. Honvéd 17 10 4 3 87-15 84 8. Ü. Dózsa 17 8 6 3 34-18 88 3. Rába ETO 17 9 4 4 85-17 88 4. Tatabánya 17 6 8 3 38-82 20 5. Haladás 17 6 8 3 23-19 20 6. Pécs 17 7 5 5 21-17 19 7. MTK-VM 17 7 3 7 32-34 17 *• V*C 17 5 6 6 19-18 16 9. Ferencváros 17 4 8 5 23-23 16 10. Vasas 17 5 6 6 28-24 16 11. Zalaegerszeg 17 5 6 6 17-21 16 12. Videoton 17 3 8 6 19-21 lí 13. Siófok 17 5 4 8 22-27 1< 14. Debrecen 17 4 6 7 20-29 14 15. Békéscsaba 17 4 6 7 14-28 14 16. Rákóczi FC 17 2 4 11 14-37 2 4 11 14-37 8 RÖPLABDA NB I. Izzasztó hét vége Három, egymást követő napon'ás pályára léptek a múlt héten az egri röplabdás lányok, s a rájátszás ugyan­csak fárasztó kezdetét 4 pont begyűjtésével tudhatják ma­guk mögött. Az Almásfüzitő elleni mérkőzésről már tudó­sítottunk, szombaton a Du- navarsány, tegnap pedig az Álba Volán volt az ellenfél. Eger SE—Dunavarsány 3—2 (—18, —13, 12, 9, 8) NB I-es női röplabdamér­kőzés. Eger, körcsarnok, 400 néző. V.: Grábner, Fodor. ESE: Fésűs (5), Győriné (6), Seregi (7), Király (5),dr. Sikéné (7), Nowak (5). Cs.: Dérczi (4). Edző: dr. Phan Hong Minh. Többfelvonásos röplabda­drámát láthatott szombaton a körcsarnok közönsége. A két, közel azonos képességű csa­pat küzdelmében késhegyig menő harc folyt minden egyes pontért, s a nézők nemegyszer látványos labda­meneteknek tapsolhattak. A több mint kétórás, igazi megméretést jelentő össze­csapáson a piros-kékek küz- denitudásból vizsgáztak je­lesre. hiszen 0—2-es, vesztett állásból tudták megfordítani a mérkőzés eredményét. A játékosok teljesítményét ezúttal Firtkó Miklós, a röp­labdaszakosztály vezetőségé­nek tagja osztályozta. ALBA, VOLÁN—EGER SE 3—1 (4, —8, 14, 13) NB I-es női röplabdamér­kőzés. Székesfehérvár. V.: Hurák, Zsillé. ESE: Nowak (7). dr. Si­kéné (8), Fésűs (6), Seregi (6), Király (7), Győriné (6). Cs.: Jozwik (—). Edző: dr. Phan Hong Minh. Hiányos tudósítást kaptunk csak Székesfehérvárról. A já­tékosok teljesítményét Töl­gyesi István osztályozta. NB III. MÁTRA-CSOPORT - A HATVAN FELJÖTT A MÁSODIK HELYRE! Gömöri a BVSC fékezője A területi bajnokság idénynyi­tó fordulójának mérkőzéseiről a következő tudósításokat kaptuk: Hatvani KVSC—BVSC * 1—0 (0—0) Hatvan, 500 néző. V.: Zvolensz- ki. HKVSC: Pásztor — Hegedűs, Füzér, Harman, Turcsányi, Si­ma. Zombori, Gohér, Szilágyi, Gömöri, Oláh (Bazsó). Edző: Treiber Rudolf. A gól története: a 65. percben egy előreívelést Gömöri vett át a 16-os előtt, majd két lövőcsel után ballal kilőtte a jobb alsó sarkot, 1—0. Végig nagy iramú, küzdelmes mérkőzést vívott a két csapat. Az első félideji „kóstolgatás” után, a folytatásban a jobb erő­ben levő és győzelemre törő Zagyva-parti gárda átvette a já­ték irányítását, és Gömöri bom­bagóljával biztosan győzött. Jók: Hegedűs, Gohér. Zombori, Gö­möri. ill. Pleskó, Selmeczi, Pek- ker. Ifik: HKVSC-BVSC 2—3. Szendi László Bélapátfalva—Sajóbábony 4—0 (3—0) Bélapátfalva, 400 néző. V.: Ágos­ton. Építők: Nagy — Zay, Zágonyí, Torbavecz, Berecz I., Horváth J., Ágó. Horváth T., Kapui, Feny­ves. Vígh. Edző: Fodor Pál. A gólok története: a 12. perc­ben Horváth T. 40 méteres át­adásával Vigh futott el a bal ol­dalon, s Ívelt lövése a bal ka­pufáról a hálóba pattant. 1—0. A 18. percben Horváth T. szögle­tét Torbavecz a bal alsó sarok­ba fejelte, 2—0. A 29. percben Horváth J., mintegy 18 méter­ről lőtt a kapuba, 3—0. A 86. percben a védőkről lepattanó labdát ismét Horváth J. juttat­ta a hálóba 20 méterről, 4—0. A nehéz talajú játéktéren a ha­zaiak sorra alakították ki hely­zeteiket. A harmadik gól után az Építők gárdája lefékezett, s így a vendégek is teremthettek néhány parázs helyzetet Nagy kapuja előtt. Biztos hazai győ­zelem. A 67. percben Vígh és Ma­joros „kakaskodásért” a kiállí­tás sorsára jutott. A hazai csa­patból Horváth J., Horváth T., Torbavecz és Berecz 1. érdemel dicséretet. Ifik: Bélapátfalva—Sa- jóbábony 2—1. Horváth Mihály Borsodi Bányász—Heves 1—0 (1—0) Heves, 800 néző. V.: Benkő. Heves: Kasza — Patkó (Szabó), Borics, Fülep, Nász (Pusoma L.), Kolozsvári, Fekete, Csintalan. Vona, Sasvári, Dománszki. Edző: Várallyay Miklós. A gól története: a 10. percben bal oldali bányásztámadás után Kiss G. éles lövése az egyik hazai védőt is érintve Jutott a hosszú sarokba, 1—0. Hűvös időben, a nehéz talajú pályán mindkét csapat nagy igyekezettel kezdett. Kezdetben a hazaiaknak volt gólszerzési le­hetőségük. A váratlanul esett vendégtalálat után, az újoncok játéka egyre görcsösebb lett, a nagy akarásban sorra hagyták ki helyzeteiket, a második játék­részben szinte felbillent a játék­tér, de képtelenek voltak a bor­sodiak kapujába találni. Jók: Gondos, Bukovics, Csáki, Kiss G., a hazaiak közül a veterán Kolozsvári és a fiatal Pusoma L. érdemel dicséretet. Ifik: B. Bányász—Heves 3—0. Országh Tibor Romhány—Recsk 4—1 (2—1) Romhány, 500 néző. V.: Vad. Ércbányász: Hegyi — Danyi, Megyesi, Klement, Nagylaki, Csa- nálosi, Forgó, Horváth Zs.. Ben- csik. Csányi, Szabó. Edző: Sza­bó Géza. A gólok története: a 25. perc­ben Szabó szöglete nyomán a labdát Bencsik laposan a bal sa­rokba lőtte, 0—l. 32. perc: szög­let után, a Bera által belőtt lab­da Danyi fejéről vágódott a há­lóba, 1—1 (öngól). 40. perc: egy előrevágott labdát Sági a 16-os sarkáról! lőtte a jobb felső sa­rokba, 2—1. 53. perc: Bera szög­letét Hodur fejelte a rövid sa­rokba, 3—1. Pt. perc: jobb olda­li szabadrúgás után, Hodur is­mét fejessel szerzett gólt, 4—1. A mély talajú pályán végig szakadó esőben került sor a mérkőzésre. A körülményekhez jobban alkalmazkodó Kerámia megérdemelten nyert a sok hely­zetet kihagyó Ércbányász ellen. Jók: Pingiczer, Sághi, Keresztes, Hodur, ill. Megyesi, Klement, Csányi. Ifik: Romhány—Recsk 1 -0. Lehnert Zoltán Gyöngyösi SE—Balassa­gyarmat 0—0 Gyöngyös, 800 néző. V.: Ka- las II. GYSE: Szélesi — Borsányi, Molnár T., Erdélyi, Hegyi, Vágó, Vajda, Supka, Szokolai. Soltész (Patócs), Török (Ferencz). Edző: Bundzsák Dezső. A jól előkészített, kitűnő já­téktéren mindkét félidőben ha­zai mezőnyfölény alakult ki, az eredmény mégis igazságos. A vendégeknek Szedlák révén az első félidőben két, százszázalé­kos helyzete is kimaradt. Jók: Molnár T., Erdélyi, ill. Paumann I. , Kaliczka, Szalai, Stark. Ifik: GYSE—BGYSE 3—0. Szkocsovszky Tibor További eredmények: H. Papp J. SE—H. Köteles SE 2—1, St. Síküveggyár—Nagybátony 1—1, Mád—Edelény 2—2. Az NB III. Mátra-csoportjának állása: 1. BVSC 2. Hatvan 3. St. Síküveg 4. Mád 5. B.-falva 6. Edelény 7. GYSE 8. H. Köt. SE 9. Romhány 10. B. Bányász 11. B.-gyarmat 12. Recsk 13. Nagybátony 14. H. Papp SE 15. Heves 16. S.-bábony 17 12 2 3 40-17 26 17 7 7 3 31-24 21 17 8 4 5 37-27 20 17 6 8 3 24-14 20 17 9 2 6 35-29 20 17 7 5 5 34-24 19 17 5 8 4 14-13 18 17 6 6 5 20-22 18 17 6 6 5 24-28 18 17 5 6 6 16-16 16 17 4 7 6 22-26 15 17 55 7 24-29 15 17 3 7 7 16-21 13 17 3 7 7 13-23 13 17 4 4 9 16-34 12 17 3 2 12 14-33 8 VASÁRNAPI TELEFON, A vízilabdakapus Vágy egy jó kapust — kezdődik a csapatépítés re­ceptje —. ha ugyan léte­zik egyáltalán ilyen —, nem­csak a kézilabdában, ha­nem a pólóban is. Lipovics Zoltán, az Eger SE vízilab­dacsapatának cerberusa már több mint egy évtize­de ragadtatja tapsra a szurkolókat látványos vé­déseivel, vagy éppen okoz nekik bosszúságot a ka­puba „becsorgó” labdák­kal. Akár így, akár úgy, mégis kétszázadik élvonal­beli szereplését ünnepel­hette a bajnokság tavaszi idénynyi tóján, s ezt nem sokan mondhatják el ma­gukról pályatársai közül. A jubileum apropóján ke­restük meg telefonon az ismert kapuvédőt. — Hogyan ünnepelte a kétszázadikat? — Nem volt hét ország­ra szóló vigadozás. A csa­pattársak gratuláltak, és családi körben, szolidan emlékeztünk vissza a régi csatákra. — Idestova 13 éve az 1~ es számú sapka biztos bir­tokosa Egerben. Keveseb­bet tudunk ellenben az ezt megelőző évekről.. . — Amikor a Vasasban el­kezdtem ismerkedni a pó­lós ábécével, még alig töl­töttem be a nyolcadik éve­met. Sokáig^ egészen el­ső éves seräülö koromig, mezőnyjátékosként szere­peltem. Egy alkalommal váratlanul megsérült a ka­pusunk. s mivel a többi­ekhez képest hosszú karú, jó reflexű srác voltam, engem állítottak a kapu­ba. A bemutatkozás úgy sikeredett, hogy utána már el sem engedtek erről a posztról. — A fővárosi klubtól ke­rült jelenlegi csapatához? — Még mielőtt ide iga­zoltam volna, tettem egy vargabetűt az OB Il-es Építőknél, mivel nem fűlött a fogam a kispad koptatá­sához a Vasasnál. Húszéves voltam, amikor Pócsik Dé­nes Egerbe hívott. Nem kellett sokat beszélnie, egy­hamar beadtam a derekam, s örömmel jöttem a sport­ág nagy múltú vidéki vá­rosába. — Kik voltak a kapus- társak új egyesületénél? — Talán nem hangzik kérkedésnek, ha azt mon­dom: kapusok jöttek, ka­pusok mentek, én azon­ban maradtam. Amikor át­igazoltam, Kácsor és Papp, később pedig Leffler és Kiss Peti voltak a sorstár­saim. Nem sokáig, hiszen az utóbbiak Szegedre, il­letve Szolnokra igazoltak. Jelenleg a tehetséges, nem­rég leszerelt Tűzkő Gyula ..kopogtat” mind erőtelje­sebben. — Mik a jövőbeni tervei? — Két-három évig még szeretnek védeni, és utána átadom a vízfelületet a fia­taloknak. Még egy százas azonban már aligha jön össze ... (buttinger) Kézilabda Eger-kupa - Harmadik az ESE Győztes: a Bp. Építők Nem volt egyszerű feladat az egri támadóknak áttörniük a Bp. Építők védelmi falán. A felvételen éppen Veres kísérle­tezik ezzel (Fotó: Szántó György) A hét végén rendezték meg megyeszékhelyünkön aiz Eger-kupa női kézi labda- tornát rangos csapatok, köz­tük a magyar ifjúsági vá­logatott részvételével. A mezőnyből toronymagasan kiemelkedett a Bp. Építők, s magabiztos teljesíitmény- nvel nyerte el a kupát. Az egriek harmadikok lettek, megelőzve az NB I-es TFSE gárdáját. Eredmények: Magyar if­júsági válogatott—ESE 22—15 (12—5). Ld.: Lend- vai 6. Az átlövő Szabó Me­lindát nem volt képes semlegesíteni az egri csa­pát. E SE—TFSE 25—21 (10—14). Ld.: Nádassyná 12, Tóth I. 7. Második félideji ió teljesítményükkel meg­érdemelten nyertek a pi- ros-kókek az NB I-es TFSE ellen. Bp. Építők—ESE 34—19 (14—16). Ld.: Pollák- né 5. Nádassyné 4, Tóth I. 4. Esztáriné 4. A mér­kőzésen osztállykülönbség mutatkozott a fővárosi együt­tes javára. Bp. Építők— TFSE 25—20 (13—8). Bp. Építők—Magyar ifjúsági válogatott 24—14 (10—3), Magyar ifjúsági váloga­tott—TFSE 24—20 (14—11). A torna végeredménye: 1. Bp. Építek 6. 2. Magyar if júsági válogatott 4. 3. ESE 2. 4. TFSE 0 ponttal. Gólkirály: Kökény And­rea (Bp. Építők) 24. Leg­jobb kapus: Hoffmann Beáta (Bp. Építők). A leg­technikásabb játékos: Gers- tenmaver Helga (TFSE). A díjakat Szölgyémy Ferenc, az ESE ügyvezető elnöke. Bozsó László, a MEFAG gazdasági igazgatója, a kézi­labda-szakosztály vezető­ségi tagja, valamint Korsós László, az ESE baráti kör titkára adta ót. A totó 11. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Ferencváros—Bp. Honvéd 1—1 x 2. Békéscsaba—Rába ETO 2—0 i 3. Kaposvár—Vasas 0—o x «. VfB Stuttgart—Bremen l—0 I 5. Dortmund—Frankfurt 3—1 l 6. Bayern München— Mönchengladbach 1—0 I 1. Fortuna Köln—Stuttgart elmaradt 8. Aachen—Blau-Weiss 90 elhalasztva 9. Torino—Milan 1—I x 10. Avellino—Juventus i—0 l 11. Como—Roma 0—1 2 12. Messina—Bologna 1—1 x 13. Parma—Catanzaro o—0 x Pótmérkőzések: 14. Tatabánya—MTK-VM 4—3 l 15. Triestina—Piacenza 0—1 2 16. Düsseldorf—Wattenscheid 2—1 l