Népújság, 1987. november (38. évfolyam, 258-282. szám)

1987-11-23 / 276. szám

6. NÉPÚJSÁG, 1987. november 23., hétfő RÖVIDPÁLYÁS ÚSZÓBAJNOKSÁG VÍZILABDA OB I. LABDARÚGÁS NB II. Két „csapásra”- öt csúcs Ügy tűnik, végleg csatát nyert a rövidpályás úszóbaj­nokság hazánkban. A hét végén is látványos, érdekes, izgalmas versenyek folytak a margitszigeti fedettben, annak ellenére, hogy a sport­ág „krémje” éppen a nap­fényes Kubában edzőtáboro­zik. Az országos sajtóban már közölt eredmények azt is bizonyítják, hogy a szín­vonalra távollétükben sem tehetett panasz. A küzdelmek egyik legki­emelkedőbb eredménye a gyöngyösi Csépe Gabriella nevéhez fűződik. Felfelé íve­lő formája már egy héttel korábban, a vidéki csapat- bajnokság szegedi záró for­dulójában is megmutatko­zott. Akkor az ugyancsak te­hetséges debreceni Himesit úgy „iskolázta le” 200 mel­len. hogy százötvennél még a debreceni kislány vezetett, csaknem egy testhosszal. Ez a győzelem valóban imponá­ló volt. Az igazi bomba azonban Pesten, a Medinvest rövidpályás úszóbajnokságán robbant. A vágtaszámban, 100 méter mellen, magabiz­tosan utasította mag mö­gé a bajnoki címére feneke­dé ellenfeleit, a pécsi Ková­csot és a BVSC-s Pohlt, nemzetközileg is figyelemre méltó, 1:11,48-as idővel, ami 2 másodperccel jobb a ta­valyi rekordjánál. Ennél az időnél még senki nem úszott jobbat a hazai vizeken, vagyis Gabi eredménye egy­úttal országos rövidpályás gyermek-, serdülő, ifjúsági és felnőtt csúcs. Mintegy rá­adásként, 200 m mellen, har­madikként nyúlt célba. 2:37,88-cal, ami új, országos rövidpályás gyermekcsúcs. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gyengébbik számában — mintegy 7 másodpercet ja­vítva legjobbján — is si­került felzárkóznia az ezen a távon a hazai élmezőnyt képviselő Kovácshoz és Pohl mögé. Vidéki szempontból nézve, a rövidpályás bajnokság egyik legszembetűnőbb je­lensége volt. hogy a duna­újvárosi úszók minden te­kintetben felvették a ver­senyt fővárosi riválisaikkal. Varga Dóra több bajnoki cí­me és férfiúszóik jó szerep­lése igazolja ezt (4x200 m­en gyorsváltójuk a BVSC stafétáját is maga mögé uta­sította). Sajnálkozva kell megállapítani — az objekti­vitás megköveteli —, hogy ők léptek az egykor oly eredményes egri úszók örö­kébe. Az új egri fedett jö­vendőbeli átadása ismétel­ten az egri szakemberek ke­zébe adja az elvesztett po­zíciók visszaszerzésének le­hetőségét. Ismerve azonban a honi úszósport színvonalát és a lemaradás mértékét, ez nem lesz egy könnyű és rö­vid „menetelés” ... „Nekifutás" nélkül Csépe Gabriella legfon­tosabb ez évi versenye a december 17—20-a közötti, országos ifjúsági bajnok­ság lesz. Ennek megfele­lően — amint arról edző­je. Takács László tájékoz­tatott bennünket — rá- pihenés nélkül, úgymond „edzésből" úszta a már ismertetett remek időket. A szakemberek jól tud­ják, hogy a nagy erőpró­bákra a legszerencsésebb minél több versenyzéssel készülni. Vagyis ez a rö­vidpályás bajnokság a célnak kiválóan megfe­lelt. Na és persze, önbi­zalom-növelőnek sem volt utolsó . . . (buttinger) RÖPLABDA NB I. Tapsolt a nagyközönség Eger SE—Szolnok 3—0 (7, 6, 11) NB I-es női röplabda­mérkőzés, 500 néző, vezette: Hóbor. Békési. ESE: DE. SIKÉNÉ, Joz- wik. Seregi, KIRÁLY. Nowak, FÉSŰS. Cs.: Győri- né, Barta. Edző: Dr. Phan Hong Minh. Sok volt a rövid labda­menet, játékgyorsaságban a hazaiak javára mutat­kozott nagy erőfölény. Az egriek jól sáncoltak, a há­lónál pedig Fésűs volt iga­zán elemében, csak ki kel­lett szolgálni, érkezett a föladásokra. A harmadik játszmában Barta beállása, szervái jelentettek fordula­tot. Az. ötvenperces meccs végén a nagyközönség vas­tapssal köszöntötte a piros­kékeket, akik szerdán a fő­városban az 0. Dózsa ven­dégei lesznek. Pontrablás a Tüzér utcából EGER SE—BP. HONVÉD 7—7 (0—2, 2—2, 2—2, 3—1) OB I-es vízilabda-mérkő­zés, Budapest. Tüzér út. 100 néző. V.: Bíró, Várkonyi. Eger SE: Lipovics — Nagy 2, KELEMEN 1. Vecseri, Tóth, Vincze. Madarasi. Zalánki, Tóth 1. Búza 1, Dr. SIKE 2. Edző: Gyula­vári Zoltán. Gól emberelőnyből 9 '2, illetve 7/2. Négyméteresből: 11, ill, 0-0. Telefonon megkértük Gyu­lavári Zoltán edzőt, hogy tájékoztassa az olvasókat a szombaton lejátszott mér­kőzés menetéről: — Az álmatag. bizonyta­lankodó kezdés eredményez­te azt. hogy a vendéglátók mindjárt az elején „meglép­tek” három góllal. Ahogy azonban teltek-múltak a percek, úgy melegedtek bele mindjobban a fiúk. olyany- nyira, hogy az utolsó ne­gyedben az egyenlítés is si­került. Ha nem adunk ek­kora „fort” az elején, akár még jobban is meglephettük volna a honvédcsapatot, de az egyik pont megszerzésére mindenféleképDen rászol­gáltunk. Legközelebb szom­baton szállunk vízre, a ha­sonló „kaliberű” OSC ellen, szintén pont vagy pontok reményében. A bajnokság állása: 1. Szeged 2. Tungsram 3. Szolnok 4. Bp. Spart. 5. BVSC 6. Szentes 7. FTC 8. Vasas 9. Ü. Dózsa 10. Tatabánya 11. OSC 12. Bp. Honvéd 13. Eger 14. Kecskemét 8 1 1 102- 84 17 7 1 2 113- 88 Ír 6 ? 1 1C4- 83 IP 6 1 3 93- 83 13 6 1 3 98- 87 12 6—4 112-114 12 5 1 4 105- 97 11 424 101- 88 13 5 — 5 79- 75 IC 334 112-107 S 3—7 85-114 6 2 1 7 72- 74 5 1 2 7 85- 98 4------ 10 64-136 C Villanyoltás az NB l-ben A labdarúgó NB l. záró fordulójának eredményei: Bp. Honvéd—Békéscsaba 2 —0, Zalaegerszeg—Vasas Olajfalt a mundéron Nagykanizsai Olajbányász —Eger 4—0 (1—0) NB 11-es labdarúgó-mér­kőzés. Nagykanizsa, 1500 né­ző. V.: Horváth Ottó (Ha­mar, Kaibás). Nagykanizsa: Csáki — Miklós. Kepe, Hóbár, Iványi — Horváth L. (Popovics, a 81. percben), Sző­ke, László — Skublics (Takács, a 70. percben), Martinkovics, Fuisz. Edző: Madár Gábor. Eger: Bodolai — Csendes, Fegy­vernek!, Juhász, Jávorszki — Lengyel, Tatár, Smuczer — Voj- tekovszki (László, a 63. percben). Fodor, Simon (Berecz, a 63. percben). Edző: Kovács András. A széltől támogatott Olaj­bányász már az 5. percben vezetést szerzett, amikor Martinkovics lépett ki a vé­dők közül, és a kifutó kapus mellett lőtt a kapu jobb ol­dalába, 1—0. Néhány perc­cel később, a jó helyzetben levő Fodort — tévesen — lesen , állította meg a játék­vezető. Kiegyenlített játék után. a 30. percben, a kapu­tól 20 méterre, ajándék sza­badrúgást végzett el Horváth, akinek bombáját Bodolai ra­gyogó érzékkel ütötte szög­letre. Három perccel később Tatárt sodorták el a védők, a kaputól 10 méterre, de a játékvezető továbbot intett. A 45. percben László legurí- tott 16 méteres szabadrúgá­sát Horváth a kapufára lőt­te. Szünet után a 46. percben, növelte elő­nyét a hazai csapat, amikor Fuisz futott kapura, aki 12 méterről, a kifutó kapus mellett lőtt a jobb sarokba, 2—0. Az 55. percben Skub­lics került óriási helyzetbe, akinek közeli lövése Juhász­ról vágódott az alapvonalon túlra. A 64. percben ritkán látható, hatalmas lövéssel nö~ velte az előnyt a hazai csa­pat, amikor Horváth 25 mé­terről bombagólt ragasztott a bal felső sarokba, 3—0. Két perccel később, Tatár rossz hazaQdására Fuisz rajtolt, akit a kaputól 10 méterre a vé­dők lerántottak. A megítélt büntetőt Horváth bombázta a kapuba, 4—0. Ezt követő­en a vendégek kezdeményez­tek többet, de nem sikerült bevenni a hazaiak kapuját. Mind a két csapat táma­dóan lépett fel, de a gyors hazai gól az olajosoknak adott nagyobb biztonságot. A találkozó összegezéseként megállapítható, hogy a vé­gig jó iramú, változatos és színvonalas mérkőzésen, a kanizsaiak az idény legjobb játékát nyújtva, ilyen arány­ban is rászolgáltak a győ~ zelemre. Jók: Kepe, Iványi, Hor­váth, Martinkovics, Fuisz. il­letve Tatár, Lengyel, Fegy- verneki. Balogh Antal További eredmények: Salgó­tarján—Szeged 1—0, Bp. Volán— Szekszárd 4—3, Ózd—III. kér. TTVE 1—0, Nyíregyháza—Metri- pond 3—1, Komló—Csepel 3—0, Szolnok—Kecskemét 1—0, Ka­zincbarcika—Veszprém l—0, Du­naújváros—Ganz-MÁVAG 2—0, Diósgyőr—Ajka 1—0. A labdarúgó NB II. őszi végeredménye: 1. Veszprém 19 11 3 5 25-14 25 2. Özd 19 8 8 3 27-17 24 3. Szolnok 19 9 4 6 30-26 22 4. Diósgyőr 19 13 2 7 28-28 22 5. Szeged 19 8 5 6 3C-17 21 6. Dunaújváros 19 9 3 7 30-21 21 7. Komló 19 8 5 6 30-24 21 8. Nyíregyháza 19 9 3 7 30-28 21 9. Kecskemét 19 9 2 8 30-28 2C 10. Csepel 19 9 2 8 28-26 2C 11. Bp. Volán 19 8 3 8 29-30 19 12. Eger 19 6 7 6 28-32 19 13. Salgótarján 19 6 6 7 24-22 18 14. Nagykanizsa 19 7 4 8 21-26 18 15. Ajka 19 4 9 6 17-19 17 16. Metripond 19 6 5 8 27-30 17 17. III. k. TTVE 19 3 10 6 20-27 18 18. K.-barcika 19 4 7 8 14-20 15 19. Ganz-Mávag 19 5 2 12 18-33 12 20. Szekszárd 19 4 4 11 15-33 12 1—1. Rába ETO—Haladás 4—0, Ű. Dózsa—Tatabánya 1—1, Siófok—Videoton 2—1. PMSC—Kaposvár 2—1. MTK-VM—Ferencváros 3—1, DMVSC—Váci Izzó 4—1. Az NB I. őszi végeredménye: 1. Bp. Honvéd 15 9 3 3 24-14 21 2. Rába ETO 15 8 4 3 24-15 20 3. Ü. Dózsa 15 7 5 3 29-15 19 4. Tatabánya 15 5 7 3 32-J7 17 5. Pécs 15 6 5 4 18-14 17 6. Haladás 15 5 7 3 21-18 17 7. MTK-VM 15 7 2 6 28-29 16 8. Vasas IS 5 5 5 22-23 15 9. Váci Izzó 15 4 6 5 16-15 14 10. Ferencváros 15 4 6 5 20-20 14 11. Zalaegerszeg 15 5 4 6 15-19 14 12. Siófok 15 5 3 7 18-21 13 13. DMVSC 15 4 5 6 18-25 13 14. Békéscsaba 15 3 6 6 12-26 12 15. Videoton 15 2 7 6 16-20 11 16. Kaposvár 15 2 3 10 14-36 7 NB 111. Mátra-csoport — A Heves első pontja idegenből — Gólzápor Recsken — Pontmentés Mádon Építők: ünneprontás Edelényben A levelezési sakk hírei Befejeződött az 1986—1987. évi megyék közötti leve­lezési sakk csapatbajnokság. Nyolc megye hatfős csapa­tai versengtek a helyezése­kért. Megyénket a Bubenkó József, Gacsó Tibor, Orosz Péter. Tóth Mihály, Hege­dűs Rafael, Kolláth József összeállítású gárda képvisel­te. A versenyt 30 ponttal Szabolcs-Szatmár nyerte, a mieink a negyedik helyen végeztek 23 ponttal. ★ Tóth Mihály harmadik al­kalommal szerepelt a nem­zetközi mester csoportban. Ezúttal elérte, hogy nemzet­közi , érték számot szerzett megyénk levelező sakkozói közül elsőként. ★ Jól szerepeltek sakkozóink a válogatott mérkőzéseken is. Dánia ellen három, az NDK ellen öt játékos sze­repelt a válogatottban. Ki­emelkedő Orosz Péter telje­sítménye, aki valamennyi találkozóján győzött. Érté­kes Czene István két győ­zelme az NDK játékosa el­len. Triatlon Szombaton, a KISZ KB szék­hazában, megalakították a Ma­gyar Triatlon Egyesületet. A sportág képviselői országos ér­tekezleten számoltak be az ed­digi eredményekről, s vitatták meg a további leiadatokat. Az idén 23 helyen, 2200 résztvevővel rendeztek versenyeket. A Magyar Triatlon Egyesület it alapító tag­gal, megkezdte munkáját. A triatlonversenyek szervezői és a versenyzők képviselői 15 fős el­nökséget választottak. Elnök Dombóvári Ottó, a KISZ sporl- osztályának vezetője lett. A labdarúgó NB Hl. JMát- ra-csoportjában az őszi .utol­só 15. forduló mérkőzéseire került •sor. Tudósítóinktól a következő jelentéseket kap­tuk: H. KÖTELES SE—HEVES 0—0 Budapest, 100 néző. V.: Zvolenszky. Heves: Kasza — Patkó, Borics, Pülep, Kolozsvári, Csintalan. Nász. Dománszk.v, Dudás, Kalmár I.. Kovács. Edző: Várallyay Miklós. Nyílt sisakkal, támadó szellemben kezdett a hazai csapat. Az első 10 percben nagy nyomás nehezedett a vendégek kapujára, de szí­vós védekezéssel rombolt a hevesi csapat. A szünet után a Honvéd-gárda to­vább fokozta az iramot és gólveszélyes helyzetet is sikerült kidolgozniuk. Vá­laszul a hevesiek az előre­tolt Kovács révén kontráz­tak, aki a találkozó hajrá­jában az összecsapás leg­nagyobb lehetőségét hagyta ki. Az ötösön üresen állva a döntő pillanatban elcsú­szott, s így a labda nem kerülhetett a házigazdák hálójába. Kemény, de sport­szerű mérkőzésen a vendég­csapat rászolgált első ide­genbeli pontjára, sőt kis szerencsével akár győzhetett is volna. Jók: Kasza, Bo­rics, Kolozsvári, Dudás, Ko­vács. ill. Krómer, Szemere. Országh Tibor BÉLAPÁTFALVA— EDELÉNY 3—2 (1—1) Edelény, 1500 néző. V.: Ben kő. Építők: Nagy — Zay, Vo- na, Berecz, Torbavecz, Vígh. Kapui, Horváth, Fenyves, Csanádi, Deme. Edző: Fo­dor Pál. A gólok története: a má­sodik percben Vígh 20 mé­teres szabadrúgása a bal sarokba kötött ki, 1—0. 10. perc: Czél 11-esből egyenlít. 1—1. 15. perc: Fenyves 16 méterről bombáz a hazaiak kapujába, 2—1. 55. perc: ismét büntetőhöz jutnak a hazaiak, s ebből Oldal“ sze­rez gólt, 2—2. 90. perc: Fenyves 10 méterről állí­totta be a végeredményt, 3—2. Jó iramú mérkőzést ví­vott a nagyszámú nézőse­reg előtt a két csapat. A vendégek veszélyes kontra­támadásokat vezettek, s az utolsó pillanatokban a győ­zelmet jelentő találatot is megszerezték. Az Építőkből Fenyves, Vígh és Csanádi nyújtott átlagon felüli tel­jesítményt. MÁD—GYÖNGYÖS 0—0 Mád. 1500 néző. V.: Ágos­ton. Gyöngyös: Szén — Mol­nár, Magos, Jakab, Hegyi, Vágó. Erdélyi, Varga Sol­tész, Szokolai, Török (Fe- rencz). Edző: Bundzsák De­zső. Nagy iramú, változatos mérkőzésen a hazaiak töb­bet kezdeményeztek, a ven­dégvédelem kitűnően zárt. Jók: Jakaib. Hegyi, Vágó. RECSK—HATVAN 3—3 (2—2) Recsk, 400 néző. V.: Ki­ri egh. Recsk: Hegyi — Danyi, Bódi, Horváth J.. Nagylaki, Bencsok, Bencsik, Forgó, Csanálosi, Csányi, Szabó (Horváth Zs.). Edző: Szabó Géza. Hatvan: Kiss — Lakatos, Komjáti, Turcsányi, Zöm- bari. Gohér, Bazsó (Kere­pesi), Sima, Pádáir, Gömöri. Oláh. Edző: Treiber Rudolf. A gólok története. 11. perc: Szabó futott el a jobb oldalon, a 16_oson belül szabálytalanul szerelték. A megítélt büntetőt Csányi a jobb alsó sarokba lőtte, 1—0. 17. perc: Bódi Komjátival ütközött, a lecsurgó labdát Bazsó gurította az üres ka­puba, 1—1. 19. perc: 20 mé­teres szabadrúgásból Gömöri lőtt a jobb oldali léc mel­lett a hálóba, 1—2. 43. perc: Csanálosi szögletéből Ben­csik fejelt a hálóba. 2—2. 53. perc: 20 méteres szabad­rúgásból ismét gömöri volt eredményes, 2—3. 72. perc: egy megítélt büntetőit ismét Csányi értékesített, 3—3. Közepes színvonalú mér­kőzésen, igazságos döntetlen eredmény született. Jók: Nagylaki. Bencsik, Bencsok, Csanálosi. Csányi, illetve Kiss, Gömöri. Oláh. Ifik: 3—2. Lehnert Zoltán Tovább eredmények: Nagybátony—Romhány 3— 0. Sajóbábony—H. Papp J. SE 1—0. Balassagyarmat— St. Síküveggyár 2—1, Buda­pesti VSC—Borsodi Bá­nyász 3—0. A bajnokság őszi végeredménye: 1. BVSC 15 11 2 2 36-15 24 2. Mád 15 6 7 2 21- 8 19 3. Edelény 15 7 4 4 30-19 18 4. Hatvan 15 6 6 3 29-23 18 5. B.-falva 15 8 2 5 30-27 18 6. St. Síküveg 15 7 3 5 34-25 17 7. H. Köteles SE 15 6 5 4 18-19 17 8. Gyöngyös 15 4 7 4 11-11 15 9. Romhány 15 5 5 5 19-26 15 10. B. Bányász 15 4 3 6 14-13 13 Dl. Recsk 15 4 5 6 20-25 13 12. B.-gyarmat 15 3 6 6 20-25 12 13. Heves 15 4 4 7 16-30 12 14. Nagybátony 15 3 5 7 14-19 11 15. H. Papp J. SE 15 2 6 7 10-21 10 16. Sajóbábony 15 3 2 10 13-27 8 KÉZILABDA Feljutó: az Eger SE Miskolcon rendezték meg az Országos Ifjúsági Baj­nokságba (OIB) jutásért az utánpótláskorú kézilabdá­zók összecsapásait. A fiúk mezőnyéből a Debreceni Medicor végzett az élen, az egri Finommechanika má­sodik lett. A lányoknál az Eger SE kézilabdázói har­colták ki a felkerülést, míg a gyöngyösieknek meg kel­lett elégedniük a negyedik helyezéssel. A totó 47. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. MTK-VM—Ferencváros 3—1 1 2. Debrecen—Váci Izzó 4—1 1 3. Dortmund—Hamburg 2—3 2 4. Mannheim—VfB Stuttgart 2—1 1 5. Darmstadt—Osnabrück 1—1 x 6. Neppen—Aachen 1—0 1 7. Essen—Freiburg 2—1 1 8. Florentlona—Sampdoria 1—1 x 9. Roma—mternazlonale 3—2 1 10. Arezzo—Cremonese 0—0 x 11. Atalanta—Padova 0—0 x 12. Piacenza—Lecce 3—1 1 13. Triestina—Modena 1—0 1 Pótmérkőzések: 14. FC Homburg— Uerdingen ?—Z x 15. Rába ETO—Haladás 4—0 1 16. Bp. Honvéd— Békéscsaba 2—0 1 A gyöngyösi Csépe Gabriella remekelt a rövidpályás úszóbajnokságon (Fotó: Szántó György)