Népújság, 1987. szeptember (38. évfolyam, 205-230. szám)

1987-09-14 / 216. szám

NÉPÚJSÁG, 1987. szeptember 14., hétfő 6. Versenyzők a Dobó téren A profik mellett az amatőrök is felmérhették erejüket. Rajtol a lakótelepiek mezőnye BÜKKI BARÁTSÁG-KUPA Uhling és Vágvölgyi „megszökött” Szombaton Miskolcon raj­tolt az első Bükki Barátság­kupa nemzetközi kerékpá­rosverseny mezőnye. Az el­ső szakasz, amely 120 kilo­méter hosszúságú volt, ala­posan próbára tette az NDK-beli, lengyel és hazai kerekezőket. A Bükk kapta­tói után elsőként az NDK- beli Uhling és a csepeli Vág- völgyi haladt át, az Egri Kempingnél kijelölt célvo­nalon. A csaknem két éve alakult egri kerékpáros­szakosztály képviseletében ott hajtott a mezőnyben Herczeg Zsolt is, aki dicsé­retes küzdeni tudással tize­dikként futott célba. A rövid pihenőt követően a mezőny a Dobó téren gyü­lekezett, ahol Kovács János, a megyei tanács ifjúsági és spcrtosztályának vezetője kö­szöntötte a részt vevő há­rom nemzet sportolóit. A megnyitóban szó esett arról, hogy a két megye sportve­zetése örömmel vállalkozott arra. hogy egy hagyomány­teremtő viadalt indítson út­jára. A kerékpárosok ezt kö­vetően a Csebokszári-lakó- telepen lebonyolításra került körverseny rajtjához vonul­tak. A küzdelem alaphang­ját az a kétkörös nyílt ver­seny adta meg, amelyen a lakótelepi fiatalok próbál­hatták ki képességeiket. Nem győzelmével, annál inkább apró termetével és küzdeni akarásával hívta fel magá­ra a figyelmet a mindössze 6 éves Hering Alfonz, az Egri 6. Sz. Általános Iskola tanulója. Már a felnőttek száguldoztak az utcákon, amikor Somogyi Józsefet, a Borsod Megyei Kerékpáros­szövetség elnökét kérdeztük a rendezvényről: — Már az első szóra part­nerekre találtunk a Heves megyei sportvezetőkben, s mögöttük felsorakoztak a támogatók is. A Mészöv, a Kiszöv, a Fémelektfo Szö­vetkezet, valamint a Füzes­abonyi Javító-Szolgáltató Szövetkezet segítsége nélkül nehéz lett volna biztosítani ezeket a körülményeket. A lakosság a számára szokat­lan rendezvényt felfokozott érdeklődéssel kísérte végig. Reméljük, hogy jövőre bő­vülő programmal fejlődhet tovább rendezvényünk. A kritériumverseny során az NDK-beli Uhling és a csepeli Vágvölgyi párharca folytatódott, és közel négy­perces előnyre tettek szert a mezőnnyel szemben. Eredmények: 1. szakasz (120 km) felnőttek: 1. Uh­.ling (NDK) 3 óra 01, 2. Vág­völgyi 3 óra 01, 3. Tóth II. (mindketten Csepel) 3 óra 04,49, ... 10. Herczeg Zsolt (E. Spartacus) 3 óra 26,45. Ifjúságiak: 1. Nagy 3 óra 07,37, 2. Srinczi 3 óra 07,37, 3. Szabó (mindhárom Deb­receni Sí) 3 óra 07,37. Ser­dülők (45 km): 1. Nyirkó (MVSC) 1 óra 30,30, 2. Csi­kósa 1 óra 30,30, 3. Pál (mindketten Debreceni Sí) 1 óra 30,30. Űttörők (45 km): 1. Haraszti 2 óra 08, 2. Vári 2 óra 08, 3. Csupka 2 óra 16 (mindhárman MVSC). II. szakasz: kritériumver­seny, felnőttek: 1. Tóth II (Csepel) 41:44, 2. Uhling (NDK) 41:46, 3. Vágvölgyi (Csepel) 41:48. Ifjúságiak: 1. Srinczi 41:44, 2. Nagy 41:46, 3. Szabó 41:48 (mindhárman DSI). Serdülők: 1. Nyirkó (MVSC) 25:06, 2. Csikós 25:11, 3. Varga 25:29 (mindketten DSI). Úttörők: 1. Vári 25:54, 2. Haraszti 25:56, 3. Supka 25:58 (mindhárom MVSC). Háztömb körüli nyílt ver­seny: 1. Kovács Csaba, 2. Kökény Tamás, 3. Tóth Zsolt. Honfi Gábor NB III. MÁTRA-CSOPORT Tart az Építők—BVSC íildözőverseny Mészáros (Eger SE) győzött Magyar és egri sikerrel fejeződött be az Eger ’87 nemzetközi sakkverseny. Mé­száros András sakkpályafu­tásának egyik legnagyobb eredményét érte el. A bal­sikerű rajt után fokozato­san nyomult előre a táblá­zaton. A hetedik ■ forduló után az élre állt és végül egy pont előnnyel nyert. Módi Ildikó elleni partija döntetlenül végződött, ezzel az ifjúsági világbajnoknőnek nem sikerült teljesíteni a férfi nemzetközi mesteri cí­met. Az utolsó fordulókban dr. Bencze és Kiss Pál is jól játszott. Érdekesebb eredmé­nyek: Karsa—Fette (NSZK) 1—0. A német versenyző sem teljesített normát. Be- rebora—-dr. Bencze 0—1, Pe­rcnyi—Mészáros, dr. Bencze —Perényi, Kiss P.—Kiss L. döntetlen. Végeredmény: 1. Mészáros 9, 2. Mádl 8, 3. Fette 7,5, 4. Karsa 7, 5. Kiss L„ 6. Kiss Pál 5,5 ponttal hetedik, dr. Bencze 5 ponttal a tizedik helyen végzett. Lahdarags N81. Az élvonal hatodik fordu­lójának eredményei: Vasas —Videoton 1—0, Bp. Honvéd —Siófok 0—0, PMSC—Ü. Dó­zsa 0—1, DMVSC—MTK-VM 2—1, Rába ETO—Tatabánya 1—0, Békéscsaba—ZTE 0—0, Haladás—Ferencváros 0—0, Kaposvár—Váci Izzó 3—3. A labdarúgó NB III. ötödik fordulójának mérkőzéseiről a következőket jelentették tudó­sítóink : Bélapátfalva—Recsk 1—0 (0—0) Bélapátfalva, 600 néző. V.: Darók. Építők: Nagy — Zay, Zágo- nyl, Torbavecz, Berecz I., — Horváth J., Agó, Horváth T. — Kapui, Fenyves, Deme (Szilá­gyi II.). Edző: Fodor Pál. Ércbányász: Szász — Danyi, Megyesi, Bódi, Nagylaki, Ko­lozsvári, Horváth, Bencsik, Sza­bó — Csányi, Horváth Zs., (Bencsok). Edző: Szabó Géza. A gólok története: 75. perc. Horváth X. átadásával Deme futott el a bal oldalon és be- gurítását Fenyves a kapu jobb sarkába lőtte, 1—0. Közepes színvonalú, de végig jó iramú mérkőzést vívott egy­mással a két csapat. A játék első részében mindkét együttes a kontrákra alapozott és ez a vendégeknek ment jobban. Szü­net után az Építők vette át az irányítást és helyzetei közül egyet sikerült Is kihasználni. Az utolsó percekben elkesere­detten rohamozott a Bányász, de egyenlíteni már nem tudott. Jók: Zágonyi, Horváth T., Ka­pui, Fenyves, ill. Megyesi, Bó­di. Nagylaki. Ifik: Bélapátfalva —Recsk 7—1. Horváth Mihály Romhány—Heves 4—2 (2—1) Romhány, 200 néző. Heves: Kasza — Patkó, Bo- rics, Fülep, Kolozsvári, Do- mánszki. Sasvári, Csintalan (Kovács). Dudás, Nász, Szabó. Edző: Várallyai Miklós. A gólok története: 15. perc: a kifutó Kasza elől a beívelt labdát 8 méterről Keresztes lőtte a kapu közepébe, 1—0. 40. perc: Szabó ügyes elfutása és beadása után kialakult helyze­tet az ötösről Dudás értékesí­tette, l—l. 41. perc: egy vitatha­tó szabadrúgásból erősen be­lőtt labdát Kasza még a kapu­fára tudta tolni, ám a leghama- rább eszmélő Plncze lövésével szemben már tehetetlen volt. 2—1. 48. perc: egy pontatlan partdobás utáni lehetőséget Gall használt ki, 3—1. 71. perc: Varga szemfüles gólt rúgott, kihasználva a középhátvéd és kapus tétovázását, 4—1. 90. perc: a félpályáról elinduló Szabó egyéni játék után állította be a végeredményt, 4—2. Az elemi hibákat nagy biz­tonsággal kihasználó Romhány ellen, a félidő után még volt esélye a hevesieknek az egyen­lítésre, annak ellenére, hogy a csapat nem hozta formáját. A 77. percben Dománszkl a meg­ítélt büntetőből kapufát lőtt. Jók: Dudás. Kolozsvári, Szabó, ill. Sági, Pincze. Ifik: Rom­hány—Heves 2—0. Országh Tibor H. Papp J. SE—Hatvan 2—2 (1—0) Miskolc, 200 néző. V.: Bognár. Hatvan: Kiss — Hegedűs. Fü­zér, Gohér, Turcsányi, Sima, Zombori, Máté (Kerepesi), Pá­dár, Gömöri, Oláh. Edző: Trei­ber Rudolf. A gólok története: 22. perc: egy beguritott szabadrúgást Deszatnik 18 méterről a bal al­só sarokba bombázott, 1—0. 48. perc: Hanyecz három vendég­védő díszkíséretében szerzett újabb gólt, 2—0. 65. perc: Gö­möri húszméteres szabadrúgá­sa védhetetlenül vágódott a jobb felső sarokba, 2—1. 89. perc: Gömöri újabb 22 méteres szabadrúgását a kapus csak kiütni tudta, és a berobbanó Gohér a hálóba helyezett, 2—2. A hatvani csapat végigtámad­ta a mérkőzést és az első já­tékrészben sorra hibázta el helyzeteit. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, két hazai kont­raakció gólokat eredményezett. A kétségbeesetten hajrázó hat­vaniak pontrúgásokkal szerez­ték meg a megérdemelt egyik pontot. A hazai csapat a mér­kőzés vége felé feltűnően dur­ván játszott, amiért két látéko- suk is a kiállítás sorsára ju­tott. Jók: Hegedűs, Gohér, Zombori, Gömöri. Ifik: Diós­győr II.—Hatvan 2—a. Szendi László Gyöngyösi SE—Honvéd Köteles SE 0—2 (0—1) Gyöngyös, 500 néző. V.: Mol­nár II. József. Gyöngyös: Szél — Molnár A., Jerem, Jónás, Molnár T., He­gyi (Soltész), Ferencz, Varga. Szokolai. Vajda. Vágó (Török). Edző: Bundzsák Dezső. Köteles SE: Rosner — Szé­kely, Kerényi, Varga, Széliére, Sashegyi, Magyar, Gréger (Mol­nár), Kovács K., Kovács L.. (Nikolaidisz), Balás. Edző: Rá­kos János. A gólok története: 18. perc: Balás húzott el a jobb szélen, miajd az alapvonal közeléből mesterien ívelt középre és el­lenkező oldalról berobbanó Ma­gyar védhetetlenül fejelt a há­lóba. 0—1. 53. perc: bal oldali vendégtámadást követően Gré­ger átadását Kovács Károly egy igazítás után a 16-osról a jobb felső sarokba továbbította, 0—2. A sok sérült miatt, szinte teljes hátvédsorát nélkülöző gyöngyösiek ellenében a kont­ratámadásokra alapozó Honvéd- csapat megérdemelten győzött. Jók: Kerényi, Varga, Sashegyi, Kovács K., Ili. Jónás. Szkocsovszky Tibor További eredmények: St. Sík­üveg-Borsodi Bányász 2—2. Mád—Nagybátony i—0. Edelény —Sajóbábony- 4—0. BVSC—Ba­lassagyarmat 2—1. A bajnokság állása: 1. B.-apátfalva 5 4 1­13- 6 9 2. BVSC 5 4-1 12- 6 8 3. B. Bányász 5 2 3 ­10- 4 7 4. St. Síküveg 5 3 11 10- 8 7 5. Edelény 5 2 2 1 U- 9 6 6. Hatvan S'Z 2 1 8-6 6 7. Mád 5 2 2 1 3-16 8—9. Recsk 5 2 12 5-6 5 H. Köteles SE 5 2 12 5-6 5 10. N.-bátony 5 12 2 6-5 4 11. Romhány 5 12 2 7-8 4 12. Gyöngyös 5 12 2 4-6 4 13. H. Papp J. SE 5 113 3-7 3 14. Heves ' 5 113 5-11 3 15. Balassagyarmat 5-23 5-10 2 16. Sajóbábony 5-14 3-11 1 LABDARÚGÓ NB II. Ez is valami ózdi Kohász—Eger SE 1-1 (0-1) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Ózd, 4000 néző. V.: Drigán (Ádám, Ring). Ózd: Fekete — Tokár B„ Kertész, Králik, Stanev — Kovács, Osváth, Farkas B„ Farkas S. — Munkácsy, Nagy. Edző: Bánkúti László. ESE: Bodolai — Csendes, Fegyvernek!, Méhesi, Já- vorszky — Vojtekovszki, Lengyel, Smuczer, Simon — László, Tatár. Edző: Kovács András. Cs.: Osváth helyett Bém a 64., Lengyel helyett Barabás 68., Nagy helyett Tokár T. 70., László helyett Juhász a 76. percben. Gólszerzők: Lengyel a 33., Munkácsy a 72. percben. Sárga lap: Jávorszky 16., Smuczer a 25., Stanev 77. Kertész a 78. percben. A második percben jobb oldali kohász támadás vé­gén nagy zavar támadt az egri védelemben. Lengyel rö­viden szabadított fel. de Far­kas B. tiszta helyzetben ka­pu mellé bombázott. A 4. percben László—Simon—Ta­tár volt a labda útja, utób­bi lövés helyett cselezett, el­akadt és odalett az ordító gólhelyzet. Hosszú ideig alig történt említésre méltó ese­mény. amíg a 33. percben Eger megszerezte a vezetést. Tatár, majd Vojtekovszki előtt adódott lehetőség, hi­báztak. végül Lengyel fél­magas lövéssel talált a ka­puba. 0—1. A 40. percben Osváth fejéről kapufára, majd mellé pattant a labda. Szünet után a 48. percben Bodolai rosszul öklözött. Ko­vács azonban az üres kapu fölé fejelt. Többet támadott az Ózd, beszorult az Eger. A 64. és a 66. percben ismét a kapufa segített Bodolainak, a labda mindkétszer az alapvonalon túlra jutott. A 72. percben Munkácsy kö­zépen kiugrott, az egymásra váró védők között, kicselez­te Bodolait és a kapu köze­pébe gurított. 1—1. Tovább támadott az Ózd, de az ered­mény már nem változott. Az első percekben kiha­gyott gólhelyzetekkel mind­két csapat letette névjegyét, aztán sokáig alig történt va­lami. A túlzott tisztelet ár­tott a játék színvonalának, a játékosok gyakran hibáz­tak. A vezetőgól is több bi­zonytalanság nyomán szüle­tett. A második félidőben nagyon rohamozott a Ko­hász, sokáig csak a szeren-' cse óvta az egri kaput, az­tán az sem. Küzdelmes mér­kőzésen a döntetlen1 idegen­ben nem rossz eredmény, három vereség után ez is va­lami. Jók: Simon, Jávorszky, Tatár. ill. Munkácsy, Králik Tokár B. Fesztbaum Béla Eredmények: Csepel—Sal­gótarján 2—1 (1—0), Veszp­rém—Nagykanizsa 2—0 (2—0), Szolnok—Dunaújváros 4—2 (2—1), Metripond—Diós­győr 4—0 (2—0), Kazincbar­cika—Ganz-Mávag 2—0 (2— 0), Nyíregyháza—Kecskemét 4—2 (3—1), Bp. Volán—Kom­ló 1—0 (1—0), Ajka—SZek- szárd 1—1 (0—). A bajnokság állása: 1. Szolnok 8 6 1 1 19­10 13 2. Csepel 8 6­2 12­6 12 3. Ózd 8 4 3 1 11­6 11 4. Bp. Volán 8 5 1 2 10­■ 7 11 5. Komló 8 4 2 2 16­10 10 6. Veszprém 8 4 2 2 10­6 10 7. III. kér. TTVE 8 2 5 1 10­• 9 9 8. Salgótarján 8 3 2 3 12­11 8 9. Nyíregyháza 8 3 2 3 12­13 8 10. Diósgyőr 8 4 _ 4 9­11 8 11. Kecskemét 8 4 _ 4 9­12 8 12. Metripond 8 3 1 4 14­13 7 13. Dunaújváros 8 3 1 4 10­10 7 14. Ajka 8 2 3 3 9­9 7 15. Szeged 8 3 1 4 7­■ 8 7 16. Szekszárd 8 2 2 4 7­11 6 17. Eger 8 1 4 3 10­■16 6 18. K.-barcika 8 2 1 5 5­■ 8 5 19. Ganz-M. 8 1 2 5 8­•11 4 20. Nagykanizsa 8 1 1 6 3-16 3 1. PMSC—Ü. Dózsa 0—1 2 2. Rába ETO—Tatabánya 1—0 1 3. Schalke 04—Bayer Leverkusen 4. 1. FC Köln- Bayern München 5. Nürnberg—Hamburg 6. Karlsruhe- Bayer Uerdingen 7. Hannover— VfB Stuttgart 8. Oberhausen—Essen 9. Solingen—Offenbach 10. Ulm—Fortuna Köln 11. Ascoli—Roma 12. Avellino—Torino 13. Cesena—Napoli Pótmérkőzések: 14. Haladás— Ferencváros 15. Mönchengladbach— FC Homburg 16. St. Pauli—Remscheid 2— 2 x 3— 1 1 2— 2 x 1—0 1 3— 3 x 3—1 1 1—0 1 3—1 1 1— 1 x 2— 1 1 0—1 2 0—0 x 2—0 1 0—0 x Bra vú rközel ben BVSC—Eger 7—6 (0—2, 2—1, 2—2, 3—1) OB I-es vízilabda-mérkő­zés. Eger, 150 néző. V.: Domby, Schlosser. ESE: Lipovics — Kelemen, Zalánki, Vincze, Madarasi, dr. Sike, BÚZA 5, Vecsery 1, Tóth K., Tóth II. P. Edző: Gyulavári Zoltán. Gól emberelőnyből: 7 3 ill. 7 4. Ügy indult a találkozó, hogy legrosszabb esetben is a döntetlen „kinéz” a házi­gazdáknak. A fővárosi csa­pat kapkodva, idegesen, nagy hibaszázalékkal játszott. Jel­lemző erre, hogy Pecz 3 mé­terről. középről sem tudta eltalálni Lipovics kapuját. Mégis sikerült felzárkózni­uk, mert a rendkívül jó na­pot kifogó Búzának nem akadt társa a gólgyártás­ban, szinte egyedül vitte a hátán a csapatot. Az utolsó játékrészig fej-fej mellett haladt a két együttes, de ekkor alapvető védelmi hi­bákat követően Kiss Csaba „megrázhatta” magát, és két akciógólt is lőtt. Ez az előny már soknak bizonyult, és az elkeseredett próbálkozások ellenére sem sikerült az egyelítés. Ennek ellenére el. mondható, hogy az egriek lépésnyire voltak a bravúr­tól, és a játék képének in­kább a döntetlen felelt vol­na meg. KÉZILABDA NB I. Rutinból... Bp. Spartacus—Eger SE 25—21 (12—11) NB I-es női kézilabda- mérkőzés. Eger, 300 néző. V.: Kafa, Péntek. ESE: Gyöngyösi — POL- LÁKNÉ 6, Tóth 3, Bereczky- né 2, GERGELY 3, Szabóné 5, Héjjáné. Cs.: Pólyák 1, Kovács, Nádassyné, Lendvai 1. Edző: Brandstädter Gábor. Valójában addig volt egyenrangú ellenfele az ESE a tavalyi bajnoknak, amíg a jelenlegi legjobb összeál­lításban játszhatott. Héjjáné büntetlen „letaglózása” után egyre gyakoribbá vált a csapaton belüli cserélgetés, az irányító szerepköre to­vábbra is kiadó. A második félidő elején még egyszer felcsillant a pontszerzés re­ménye, 14—12-re vezettek a piros-kékek, de a rutinos Spartacus kihasználva a megingásokat, apró hibákat, percek alatt fordított 18— 14-re. A továbbiakban -már nem volt kétséges, hogy me­lyik csapat nyeri a találko­zót. Három nap alatt két nagy múltú fővárosi csapat­tal szemben igyekezett ja­vítani helyzetén az Eger SE, de erejéből és képességéből csak tisztes vereségekre telt. (fesztbaum) Ki a gyor­sabb, ki a kitartóbb? (Fotó: Perl Márton)