Népújság, 1987. augusztus (38. évfolyam, 180-204. szám)

1987-08-17 / 193. szám

6. NÉPÚJSÁG, 1987. augusztus 17., hétfő ÖTTUSA-VB Aranyérmes a válogatott! NB III. MÁTRA-CSOPORT Gyöngyösi csalódás „Csoda” történt vasárnap egy franciaországi kisváros­ban, Moulins-ban, a 30. öt­tusa-világbajnokságon : a csapatversenyt a Mizsér At­tila, Martinék János. Fábián László alkotta magyar hár­masfogat nyerte. Az a vá­logatott, amely szerdán, a lovaglás után 19., sereghajtó volt, s méghozzá olyan hát­ránnyal, hogy még a hato­dik hely is elérhetetlennek tűnt számára. Az egyéniben a négy szám utáni papírfor­ma igazolódott: a világ leg­jobb öttusafutói közül a francia Bouzou és a cseh­szlovák Kadlec külön verse­nyéből a hazai pályán in­duló és annak előnyeit ki is használó francia reménység nyerte. A dobogó harmadik fokára Fábián László, a ma­gyar sport első „vívó-öttu­sa” válogatottja léphetett fel. A 4000 méteres terépfutás nehezebb volt, mint bárme­lyik addigi világbajnoksá­gon. Egyrészt a több mint 30 fokos hőség, másrészt a hullámvasútra emlékeztető pálya miatt. Az első 800-on lefelé kellett futni. Utána, 1200-tól felfelé. 2300-tól is­mét lefelé, aztán következett a „gyilkos hajrá”, az utolsó 1400. amelyen csaknem vé­gig felfelé kellett kaptatni. A kör formájú pályát rá­adásul úgy jelölték ki, hogy 4 kilométeren szabad ég alatt vezetett az út. A 69 futó egyenként vágott a pá­lyának, egypercenkénti idő­különbséggel. Az 1000 pont eléréséhez 14:15 perc kellett, 3 másodpercenként 1 pont „prémium” járt. A moulins-i városközpont­tól 4 kilométerre fekvő me­zőgazdasági szakiskola sport­pályáját több ezren vették körül a vasárnapi kánikulá­ban. Innen indultak a fu­tók, és ugyanide érkeztek vissza. A magyar csapat, amely bámulatos akarással és eltökéltséggel harcolt a lo­vas fiaskó után minden ti­zedért, találatért, körért és pontért, ezúttal is mindent megtett. Sőt itt a legtöbbet: megnyerte a futást, méghoz­zá úgy. hogy Mizsér a má­sodik, Martinék a harma­dik. Fábián pedig a tizedik legjobb időt érte el! Ez bő­ségesen elegendő volt a fu­tás csapatversenyének meg­nyeréséhez Nagy-Britannia és Olaszország előtt. A győzelem azonban nem az ellenfelek hibáin, rossz formáján múlott, hanem a magyar csapat töretlen aka­rásán. lendületén, a nagy­szerű csapatszellemen és minden bizonnyal — a lo­vaglást kivéve — a tökéle­tes felkészültségen. FORMA-1. Zeltweg A célba Mansell érkezett elsőként, meggyőző fölénnyel. Eredmények: 1. Nigel Man­sell (brit, Williams—Honda) 1,18:44,898 ó.; 2. Nelson Pi­quet (brazil, Wiliams—Hon­da) 55,704 imp hátrány; 3. Theo Fabi (olasz, Benetton —Ford) 1 kör hátrány; 4. Boutsen (belga, Benetton— Ford) 1 kör hátrány; 5. Sen­na (brazil, Lotus—Honda) 2 kör hátrány; 6. Prost (fran­cia, McLaren—Pqrsche) 2 kör hátrány. A VB-pontverseny állása: 1. Piquet 54; 2. Senna 43; 3. Mansell 39; 4. Prost 31; 5. Johansson (svéd, McLaren— Porsche) 19; 6. Berger (oszt­rák, Ferrari) 9 pont. Labdarúgó NB I. A hét végi forduló továb­bi erdményei: Békéscsaba— PMSC 1—0, Ü. Dózsa—Zala­egerszeg 4—0, Vác—Bp. Hon­véd 1—1, Tatabánya—Sió­fok 3—1, Haladás—Vasas 2—2, Ferencváros—Debrecen 2—0. A totó 33. heti szelvényén sze­repló mérkőzések eredményei: 1. Leverkusen—Nürnberg végeredmény l—1 x 2. VfB Stuttgart—Mönchen­gladbach végeredmény 6—3 1 3. Bochum—1. FC Köln végeredmény 0—0 x 4. Kaiserslautern— Bremen 0—0 x 5. Karlsruhe—Schalke 04 í—X 1 6. Bayern München— Mannheim 2—1 1 7. Essen—Wattenscheid 2—1 1 ­8. Bayreuth—Blau-Weiss £0 0—0 x 9. Düsseldorf—Bielefeld 4—1 l 10. Freiburg—Solingen 4—0 1 11. Offenbach—Stuttgarter Kickers 1—1 x 12. Osnabrück—Ulm l—l x 13. Remscheid—Meppen 6—3 1 Pótmérkőzések: 14. Leverkusen—Nürnberg 1. félidő 0—1 2 15. VfB Stuttgart—Mönchen­gladbach 1. félidő 2-0 1 16. Bochum—1. FC Köln 1. félidő 0—0 x Az Egervin-kupa nemzet­közi vízilabdatorna döntője. Eger, 250 néző. V.: Kiss O., Vindisch. Eger SE: LIPOVICS — Kelemen, HOLLÖ 1, Vin- cze, BÚZA 2, DR. SIKE 1, Madarasi 1,' Vecseri 1, Tóth II. 1, Tóth K„ Zalánki. Edző: Gyulavári Zoltán. Hamisítatlan kupadöntőt láthatott tegnap az egri uszodába kilátogató közön­ség. A végig színvonalas, ki­fogástalanul rendezett mér­A legjobb „portás” Lipovics Zoltánnak, az Eger SE kapuvédőjének arcán fel­szabadult mosoly Játszik a kupadöntő után. Joggal örül, hiszen Jó teljesítményével, pa­rádés védéseivel alaposan ki­vette részét csapata sikeréből. — Számított arra, hogy ilyen Jól fog menni a védés? — kérdezem a termetes „cerbe­rustól”. — Egyáltalán nem, mert a múlt héten végig középfül- gyulladással bajlódtam, s emiatt csak lábtempózhattam, a kétkapuzásban nem vehet­tem részt. Ha őszinte akarok lenni, ez érződött is a formá­mon. Fokozatosan meleged­tem be, egyre jobban meg- éreztem a játék ritmusát és a döntőn jött ki leginkább a lépés, vagyis a legjobbkor. — A harminc év ideális kor a kapusoknak ... — Én is úgy érzem, hogy mostanra sikerült azt a ru­tint, higgadtságot megszerez­nem, ami egy jó „hálóőrnek” szükséges. Mögöttem már a jövő tapossa a vizet. Tűzkő Péter személyében. Igyekszem őt segíteni, tapasztalataimból minél többet átadni... (buttinger) Az NB 111. Mátra-csoport- jában a hét végén megkez­dődött az 1987—88. évi pont- vadászat. Az első forduló mérkőzéseiről a következő jelentéseket kaptuk tudósí­tóinktól: Recsk—Heves 1—1 (1—0) Heves, 850 néző. V.: Zvo- lenszky. Recsk: Hegyi — Danyi, Kolozsvári, Nagylaki, Me- gyesi (Bencsok), Bencsik, Horváth, Csanálosi, Csányi. Bódi, Szabó. Edző: Szabó Géza. tHeves: Kasza — Csintalan, Borics, Kolozsvári, Fülep, Dománszki, Sasvári, Nász, Dudás, Vona, (Kalmár), Sza­bó (Balogh). Edző: Várallyay Miklós. A gólok története. 25. perc: Horváth szögletét Megyesi fejelte a védők gyűrűjéből a kapuba 1—0. 89. perc: Do­mánszki szabadrúgásból be­nyesett labdáját Borics véd- hetetlenül vágta mintegy 14 méterről a kapu jobb sarká­ba, 1—1. Ellentétes félidőket látha­tott a szurkolótábor. Az újonc hevesi csapat minden játékosát dicséret illeti küz­deni tudásáért. Jók: Megye­si, Bódi, Kolozsvári, illetve Borics a mezőny legjobbja. Kasza, Dudás. Ifik: Heves—Recsk 3—1 Országh Tibor Bélapátfalva—Ba’asa- gyarmat 4—2 (1—1) Bélapátfalva, 500 néző. V.: Molnár II. Építők: Horváth A. — Zay (Berecz I.), Zágonyi, Torba- vecz, Zsólyom, Horváth J., Ágó, Horváth T. — Kapui, Fenyves. Deme (Szilágyi II.). Edző: Fodor Pál. A gólok története: 20. perc: Fenyves a kapust is kicselez­te, aki elhúzta a csatár lá­bát. A megítélt büntetőt Horváth J. értékesítette, 1— 0. 29. perc: Szalánczki a sa­ját térfeléről elindulva, sor­ra kicselezte a védőket, majd a kivetődő kapus mellett megszerezte az egyenlítő gólt, 1—1. 60. perc: Horváth J. szabadrúgását a kapus a ka­pufára ütötte, de a lepattanó labdát Fenyves a kapu kö­zepébe fejelte, 2—1. 64.perc: Kapui futott el a jobb olda­lon és beadását Deme a ka­pu közepébe lőtte, 3—1. 69. perc: szabadrúgást követően Horváth A. kiöklözte a lab­dát, amely Szöczei elé került, aki a kapus fölött a kapu bal oldalába emelte a lab­dát, 3—2. 76. perc: Torbavecz —Kapui volt a labda útja és utóbbi a kapu közepébe lőtt 4—2. Azonnal az Építők kezdett támadni, de helyzeteket nem sikerült kidolgozniuk. Az egyenlítést követően feljött a vendégcsapat és csak a sze­rencsén múlott, hogy nem szerezték meg a vezetést. Szünet után mind biztosab­bá vált a hazai csapat és megérdemelten szerezte meg a győzelmet. Jók: Fenyves, Kapui, Horváth T., Zágonyi, Horváth J. Ifjúsági csapa­tok: Bélapátfalva—Balassa­gyarmat 3—3. Horváth Mihály Hatvan—Borsodi Bányász 1-1 (0-1) Hatvan. 400 néző. V.: Ben- kő. Hatvan: Kiss — Lakatos, Füzér, Turcsányi, Sáfrán, Gohér, Orosz (Oláh). Sima, Pádár, Gömöri Kerepesi. Edző: Treiber Rudolf A gólok története: 40. perc: Sáfrán 25 méteres szabadrú­gása a kapufáról a vetődő Kiss hátára pattant, s onnan került a hálóba, 0—1. 85. perc: Gömöri kilépett a vé­dők közül és a kifutó kapus mellett 12 méterről a bal sa­rokba lőtt. 89. perc: vissza­húzásért Vincze a kiállítás sorsára jutott. Végigtámadta a mérkőzést a hazai csapat, azonban fölényét a szívósan védekező vendégcsapatta! szemben nem tudta győze­lemre váltani. Jók: Lakatos. Gömöri, Oláh. Ifi: Hatvan—Borsodi Bá­nyász 1—2. Szendi László Edelény—Gyöngyösi SE 2-1 (1-1) Gyöngyös, 800 néző. V.: Gáspár. Gyöngyös: Szélesi — Jónás. Mádi, Erdélyi, Hegyi (Pász­tor), Jakab. Ferencz, Varga, Szokolai, Soltész, Török. Edző: Bundzsák Dezső. A mérkőzés egyperces gyászszünettel kezdődött Vá­gó József édesapja és Jónás János testvére elhunyta tisz­teletére. A gólok története: 20. perc: jobb oldali vendégakciót kö­vetően mintegy 25 méterre, a hazai kaputól szabadrúgás­hoz jútott a Bányász. Gór nagy erejű bombája Szélesi kezét érintve jutott a bal felső sarokba, 1—0. 32. perc: Szokolai a balösszekötő he­lyéről mesterien fejelte kö­zépre a labdát és bár Sol­tész, valamint Török egy­mást akadályozták, végül az utóbbi közelről a léc alá emelt, 1—1. 72. perc: a cse­reként beállt Kovács közel­ről megszerezte a vendégek győztes gólját, 2—1. A gyöngyösiek játéka el­maradt a várakozástól. A hazaiak ugyan többet kezde­ményeztek a mezőnyben, a kapu előtt a Bányász hatá­rozottabb volt. így megér­demelten nyert. Jók: Göndör, Ragyina, Oldal. Treiber, il­letve a gyöngyösiek közül senki nem érdemel dicséretet. Ifik: Gyöngyös—Edelény 2—0. Szkocsovszky Tibor További eredmények: Mád Budapesti VISC 0—1, St. Sík­üveggyár—Sajóbábony 2—0, H. Papp SE—Nagybátony 1 —0, Romhány—H. Köteles SE 0—0. Igazságos pontosztozkodás Eger-Dunaújváros 1-1 (0-0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Eger, 3000 néző. V.: Hazafi (Lója, dr. Szőke). Eger SE: Bodolai — Csendes, Fegyvemeki, Méhesi, Vojte- kovszki — Smuczer, Simon, Ba­rabás, Jávorszky — László, Ta­tár. Edző: Kovács András. Dunaújváros: Sági — Ress, Menyhárt, Gróf, Kalmár — Miskovicz, Dienes, Dupai — Varga, Csorba, Lehota. Edző: Tórök Péter. Cs.: Dupai helyett Flórián a 64., Miskovicz helyett Vajda a 80. percben. Góllövő: László az 56., Ress a 90. percben. Sárga lap: Méhesi a 47., Dupai az 53., Lehota a 60., Gróf a 73. percben. Hazai rohamok vezették be a találkozót, de tíz perc után kiegyenlítetté vált a já­ték, sőt a vendégek terem­tettek néhány forró pillana­tot az egri kapu előtt. Az első meleg helyzet a 26. percben adódott a hazaiak 16-osánál. Lehota a jobb szé­len elfutott, beadása Fegy- verneki lábáról felpörgött, s az aláhulló labdát Bodolai ujjheggyel tolta a felső ka­pufára. Négy perccel ké­sőbb Vojtekovszki erős, húszméteres lövését a duna­újvárosi kapus nagy bra­vúrral a felső lécre ütötte. A dunaújvárosiak továbbra is nyílt sisakkal játszottak és legalább annyi helyzetet alakítottak ki, mint a piros­kékek. A 40. percben a bal oldalon elfutó Lehotát Mé­hesi buktatta Dienes szabad­rúgása a berobbanó Dupai előtt centiméterekkel suhant el. SZÜNET UTÁN heves egri rohamokkal foly­tatódott a játék, amelyek az 56. percben eredményre is vezettek: megszületett a ve­zető gól. Simon szép cselek­kel tört be a 16-os előteré­be, ahol a dunaújvárosi vé­dők buktatták. A szabadrú­gást Tatár végezte el, aki­nek lövése leperdült a sor­falról, a szemfüles László le­csapott rá és hét méterről a bal alsó sarokba lőtte. 1—0. A gól után sokáig az Eger ostromolta a vendégek ka­puját. ám a helyzetek ki­használatlanul maradtak. A félidő közepe táján a duna­újvárosiak feltámadtak és át­vették a kezdeményezést. A 73. percben Dienes tört be a 16-oson belülre. A kétségbe­esetten kifutó Bodolai elhúz­ta a lábát. A megítélt bün­tetőt Gróf nagy erővel a jobb alsó sarok mellé bombázta. A kihagyott 11-es ellenére, a Dunaújváros továbbra is próbálkozott és az utolsó percben sikerült nekik az egyenlítés. Dienes szögletet ívelt be jobb oldalról és a berobbanó Ress kapásból, 13 méterről a bal felső sarokba lőtt, 1—1. A várt nagy taktikai csa­tát hozta a két csapat talál­kozója. Az első félidőben csapkodó, hullámzó mezőny­játék folyt, a kapuk csak ritkán forogtak veszélyben. Szünet után az egriek fel­hagytak a labdák céltalan előreívelgetésével, a középpá­lyások földön vezetett akciói sokkal veszélyesebbnek bizo­nyultak. Már-már úgy tűnt — a kihagyott 11-es után pláne —, hogy Egerben ma­rad mind a két pont, de a végig harcos Kohász egy jól eltalált lövéssel a játék ké­pe alapján az igazságos ered­ményt harcolta ki. Jók: Csendes, Simon, Ta­tár, illetve Sági, Menyhárt, Kalmár. Buttinger László További eredmények: Sze­ged—Csepel 0—1 (0—0), Ganz-iMávag—Metripond SE 4—0 (2—0), Kecskemét— Veszprém 1—0 (1—0), Nyír­egyháza—Szekszárd 3—2 (0 —1), Nagykanizsa—Salgótar­ján 0—3 (0—1), Bp. Volán— DVTK 1—0 (1—0), Komló— Ózd 2—2 (1—1). Kazincbar­cika—III. kér. TTVE 1—1 (0 —1) Ajka—Szolnok 2—3 (2 —1). Az NB II. állása: 1. Szolnok 3 3 - - 6-2 6 2. Nyíregyháza S 2 1 - 5-3 5 3. Salgótarján 312-7-44 4—5. Szekszárd 32-15-44 Eger 312-5-44 6. Ózd 312-4-34 7. Csepel 3 2-13-24 8. Kecskemét 3 2-13-34 9. Komló 31117-63 16. Bp. Volán 3 1114-43 11. Dunaújváros 31113-33 12. Ganz-Mávag 3 1-25-32 13. III. kér. TTVE 3-213-42 14. Veszprém 31-22-32 15. Diósgyőr 31-21-22 16. Szeged — 31-21-32 17. Nagykanizsa 3 1-22-52 18. Metripond 3 1-25-93 19. Ajka 3-124-61 20. Kazincbarcika 3-122-41 VÉRBELI DÖNTŐ Egervin-kupa Ú. Dózsa-Eger SE 9-7 (2-2, 2-2,2-1, 3-2) kőzéssorozat méltó záróak­kordjának bizonyult a házi­gazdák és a torna kétségkí­vül legfelkészültebb gárdá­jának, az Újpestnek az ösz- szecsapása. Mindvégig szo­ros. fej-fej melletti csatát ví­vott egymással a két csapat. A harmadik negyedben ve­zetett először a fővárosi együttes, amely Gáspár irá­nyításával valósággal tapadt, ragadt ellenfelére. Kétségte­lenül hátrányt jelentett az egrieknek a jól játszó Búza és Vincze korai kipontozá­sa. Lipovics bravúros vé­dései, amelyekkel gyakorta Jelenet az Eger—Üjpesti Dózsa döntő mérkőzésről (Fotó: Szántó György) A második helyezésért járó serleget dr. Ringelchan György adja át Kelemen Attila csapatkapitánynak tapsra ragadtatta a nézőket is kevésnek bizonyultak ah­hoz. hogy „megfogják” a két góllal megugró újpes­tieket. A remek helytállásért így is minden dicséret, el­ismerés megilleti az egri pó­lósokat. A tegnapi, helyosztó mér­kőzéseken a következő ered­mények születtek: Tatabánya —Kuvait 25—6 (8—2, 7—1, 3— 2, 7—1); Csehszlovák vá­logatott—Delft 16—8 (4—2, 4— 3, 5—2, 3—1); Tungsram —Szeged 13—9 (6—4. 3—1, 2—3, 2—1). A torna végeredménye: 1. Ű. Dózsa, 2. Eger SE, 3. Tungsram, 4. Szeged, 5. Csehszlovák válogatott, 6. Delft, 7. Tatabánya, 8. Ku­vait. A torna legjobb kapu­sa: Lipovics Zoltán (Eger SE), legeredményesebb gól­lövője: Persely József (Ta­tabánya) 22 gól, legjobb me­zőnyjátékosa: Gáspár Ár­pád (Ü. Dózsa).