Népújság, 1987. augusztus (38. évfolyam, 180-204. szám)

1987-08-31 / 204. szám

E NÉPÚJSÁG, 1987, augusztus 31., hétfő LABDARÚGÓ NB II. Durva hibák METRIPOND SE—EGER SE 4—0 (3—0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés. Hódmezővásárhely. 1800 néző. V.: Németh L. (Hor­váth, Tajthy). Metripond: Tóth — Hur- guly, Miklós, Tasi, Kovács — Kántor, Zakar, Vágó — Bárány, Csernus, Jegesi. Edző: Himer István. FISÉ: Póta — Csendes, Fegy verneki, Juhász, Len­gyel — Vojtekovszki, Bara­bás, Smuczer, Simon — László, Tatár. Edző: Kovács András. Csere: Juhász helyett Fo­dor a szünetben, Csernus he­lyett Repka az 58., Bárány helyett Kclozsi, a 65., László helyett Szilágyi, a 68. perc­ben. Góllövők: Csernus a 18. és a 35., Bárány a 45., Kántor a 64. percben. Sárga lap: László a 33., Zakar a 69. percben. Jó kis mérkőzésnek ígér­kezett a 90 perc, hiszen a hazaiak támadtak többet, a több veszélyes lövést viszont Tatárék adták le. A 18. perc­ben. nagy kapushiba nyomán szerzett vezetést a hazai együttes: egy jobb oldali be­ívelés Póta kezéből kihullott, s Csernus két lépésről a bal sarokba helyezett, 1—0. A folytatásban Vojtekovszki jó helyzetben találta el a labdát a 16-oson belül, majd a 35. percben újabb hideg zuhany következett: Juhász, elemi hibát vétve, röviden adott haza, Csernus elcsípte a labdát, kicselezte Pótát is, és 10 méterről az üres kapuba továbbított, 2—0. A 39. percben László csúszta­tott fejese szépítési lehetőség lett volna, de elkerülte a kaput. A 45. percben gyors — egriek szerint leshelyzet­ben — vásárhelyi akció fu­tott a jobb oldalon, a be­adás után először Póta még Álruhában Hol volt, hol nem volt, volt egyszer, nem is olyan régen egy NB I-es csapat. Nos, ez a megtévedt gárda a bajnokság elején rálelt a jó útra. Ment (DVTK 1—«), mendegélt (SBTC, Szolnok 3—3), majd eltévedt. 'Csepel 0—2, Metripond 0—4). De ki mondja meg nekik: fiacs­káim, a helyes irány éppen az ellenkező! Csakhogy a tévely­gésből előre induláshoz sokkal több kitartásra, álhatatosságra van szükség. A „mesés” célok (1—3. hely) elérése reményében. Éhhez mindenekelőtt le kell vetni — a modern változatban sem illik a zakóhoz a nagy mellény — az álruhát. hárított, de Bárány fejesé­nél már mindenki tehetetlen volt, 3—0. Szünet után mintegy ne­gyedórányira tartós mezőny, fölénybe kerültek a vendé­gek, de Tatár jó szabadrú­gásánál nem veszélyeztették jobban Tóth hálóját. A 64. percben egy rövid felszaba­dítás nyomán Kántorig ju­tott a labda, aki távolról há­lószaggató gólt rúgott a bal felső sarokba, 4—0. A hosz- szú hajrában Simonnak egy fejese, majd Szilágyinak egy jobb alsó sarkos, veszélyes lö­vése volt, az eredmény azon­ban nem változott. Pedig a já­tékban sajnos az ellenolda­lon az ötödik gól is benne volt, csak hát Póta sokszor remekelt. A durva egyéni hibák miatt hamar eldőlt a két pont sorsa. Feltűnő volt, hogy az egri középpályás sor mennyire képtelen volt meg­szűrni a vásárhelyi rohamo­kat, amelyek így sorjában zúdultak a védelemre. Elöl a játékosok a rövidpasszus összjátékot erőltették, amely a szépítésre nem volt ele­gendő. Jók: Tasi, Kántor, Csernus, Miklós, illetve Tatár. Budavári Sándor További eredmények: Bp. Volán—Nyíregyháza 2—1 (1 —0), Komló—Kazincbarcika 2—0 (2—0), III. kér. TTVE —Kecskemét 2—1 (1—0), Szekszárd—Ganz Mávag 0— 0, Ózd—Szeged 1—0 (1—0), Veszprém—Ajka 0—0, Cse­pel—Nagykanizsa 3—1 (3—1), Szolnok—Diósgyőr 3—2 (1— 0). Salgótarján—Dunaújváros 1_0 (1—0). 1. Az NB II. Szolnok állása: 6 5 1 ­íö- 7 11 2. Özd 6 4 2­10- 4 10 Csepel 6 5­1 10- 4 10 4. Bp. Volán 6 4 1 1 8- 5 9 5. Komló 6 3 2 1 12- 8 8 6. Salgótarján 6 2 2 2 10- 9 6 7. Diósgyőr 6 3 " 3 8- 7 6 8. Veszprém 6 2 2 2 6- 5 6 9. III. Kér. TTVE 6 1 4 1 8- 8 6 10. Nyíregyháza 6 2 2 2 7- 7 6 11. Kecskemét 6 3­3 6- 8 6 12. Dunaújváros 6 2 1 3 6- 5 5 13. Szekszárd 6 2 1 3 5- 7 r 14. Szeged 6 2 1 3 4- 6 5 15. Eger 6 1 3 2 8-13 5 16. Ajka 6 1 2 3 7- 8 4 17. Metripond 6 2­4 10-13 4 18. Ganz-Mávag 6 1 1 4 7- 8 3 19. K.-barcika 6 1 1 4 3- 7 3 20. Nagykanizsa 6 1­5 3-14 2 Kocogás=életveszély? A Magyarország című po­litikai hetilap öt világrész száz lapjából rovatából lát­tam a mellékelt, a ma em­berének életviteléhez kap­csolódó gúnyrajzot. Készí­tője azt sugallja, hogy a futás, kocogás kockázattal jár, s .akinek kedves az éle. te jobban teszi, ha százszor meghányja-veti magában, mielőtt ráadná a fejét. Ugyan ki vitathatná, hogy az alkotó reális tényekből! indult ki? Ez is veszéllyel jár, mint bármely más te­vékenységünk, mondjuk az, hogy nap mint nap használ­juk elektromos háztartási eszközeinket, igénybe vesz- szük gépjárműveinket vagy egyszerűen végigmegyünk az utcán. Az élettel együtt­járó kockázatot — amely végigkísér az első felsírás­tól1 egészen a göröngy kop- pamásáig koporsónkon és amelyet él semmiképpen sem kerülhetünk — termé­szetesen a kocogás sem nélkülözi. Csakhogy azok a fránya szem elől tévesztett arányok . .. Hányán halnak bele föld­golyónkon szív- és érrend­szeri betegségeikbe — már­pedig ezek kialakulása te­vékeny életmóddal, rend­szeres mozgással többnyire megelőzhető lenne — és hány embernek lesz az a végzete, hogy futkározik szabadidejében?! Kell ez az ellenpropaganda — hazánk­ban a lusták, restségre haj­lóknak kapóra jön a „ház­hoz jött” ideológia — mi­kor jelenleg is szinte szél­malomharcot folytatunk az egészségesebb, mozgásban gazdagabb életmód elter­jesztéséért ? A karikatúra rajzolójának — véleményem szerint — inkább valahol' ezen a tájé­kon kellett volna üstökön ragadnia a témát, megfo­gadva a kortalan költői in­telmet: „Az igazat mondd, ne csak a valódit.” Ez esetben jó esélye lett volna rá .. . (buttinger) KÉZILABDA NB I. IUem öröm... Mange sajtótájékoztatója A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) Moszkvá­ban tartózkodó brazil el­nöke, Joao Havelange saj­tótájékoztatót tartott. Have­lange ezen elmondta, hogy a világ számos országában, így a Szovjetunióban is a labdarúgás egyik legégetőbb problémája a bíráskodás. Ezért született az a határo­zat, hogy még ebben az év­ben tanfolyamot rendeznek Moszkvában a játékvezetők részére, ahova a FIFA is elküldi szakembereit. Az elnök beszólt arról is, hogy az 1,994-es vb helyszínéről! a szervezet 1988. június 30-í kongresszusán döntenek, az viszont már biztos, hogy az 1994-ies Mundialon 24 csa­pat vesz részt. Labdarúgó NB I. Az élvonal negyedik for­dulójának eredményei: Ka­posvár—ZTE 0—2, PMSC— Videoton 0—0, Haladás—Bé­késcsaba 3—0, Vasas—Váci Izzó |l—1, Bp. Honvéd—Ta­tabánya 3—1, Rába ETO— FTC 2—0, MTK-VM—Siófok 2—1, Debrecen—Ü. Dózsa 1—1. A totó 35. heti játékszelvé­nyén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. Rába ETO—Ferencváros 2—0 1 2. Bp. Honvéd­Tatabánya 3—1 1 3. Vasas—Váci Izzó 1—1 X 4. Pécsi MSC—Videoton 0—0 x 5. Haladás VSE— Békéscsaba 3—0 1 6. Kaposvár— Zalaegerszeg 0—2 2 7. Essen—Bayern München 1—3 2 8. Kaiserslautern­Mannheim 1—1 X 9. Bielefeld—Freiburg 1—1 X 10. Mönchengladbach— Leverkusen 1—1 x 11. Salmrohr—Osnabrück 2—0 1 12. Braunschweig— Nürnberg 2—3 > 13. Aschaffenburg— Wattenscheid 4—0 1 Pótmérkőzések: 14. 1. FC Köln—VfB Stuttgart 3—0 1 15. MTK-VM—Siófok 2—1 1 16. Debreceni MVSC— Ü. Dózsa 1—1 X Eger SE—TF SE 18—18 (8-8) NB I-es női kézilabda-mér­kőzés Eger, körcsarnok, 400 néző. V.: Andorka, Schóber. ES E: GYÖNGYÖSI — Pollékné 3, TÓTH 8, Ná- dassyné 1, Gergely 2, Sza- bóné 2, Bereczkiné 1. Cs.: Lendvai 1, Héjáné, Veres. Edző: Brandstädter Gábor A várakozásnak megfele­lő küzdelem, a végén tö­mény izgalom, de mérsékelt színvonal jellemezte a ki­esési rangadónak is beillő mérkőzést. Biztatóan kezdett az ESE (4—1), a TFSE azonban az első játékrész közepére rendezte sorait, és kiegyenlítődött a játék. Szü­net után végig a főiskolá­soknál volt az előny, illet­ve a hazaiaknak mindig csak a felzárkózásra maradt erejük. A rendkívül fontos 2 pont megszerzéséhez hi­ányzott a gólhelyzetek érté­kesítése, de leginkább a szervezett támadójáték. Sok­Szombaton zajlottak Gyu­lán a 17. országos senior úszóbajnokság küzdelmei. Megyénk „obsitos” úszói nagyszerűen helytálltak a viadalon. Nyolc aranyat kasszíroztak és több senior- csúcsot is megjavítottak. A két legidősebb induló is szűkebb pátriánkból került ki az egri dr. Szabó Ferenc- né és Bitskey Aladár sze­mélyében. Külön említést érdemel, hogy az egri veteránúszók­ból álló társaság mindenféle hivatalos sportszerűi támo­gatás nélkül, csupán egyéni sportbaráti buzgalomból ver­buválódott és a felmerülő kiadások is teljes egészében Gyöngyösi jól védett, de ezúttal tehetetlen (Fotó: Perl Márton) szór nem tudtak mit kezde­ni lányaink a labdával, az irányító szerepköre egyelő­re betöltetlen. Időnként úgy tűnt, hogy a játékvezetők ‘túlságosan is észrevétetik őket terhelték. Dicséret il­leti valamenny iüket, hogy az anyagi áldozattól sem visszariadva, önzetlenül kép­viselték megyénk színeit a rangos sporteseményen. A megyénkben győztesek és eredményeik: Férfiak: 50 1m igyors: íIII. kcs. (60—70): Gedeon 33,02. 50 m hát: Gedeon, 44,17, Nők: 50 m gyors II. kcs. (50—60): Kar- czagné 44,5.1 seniorcsúcs. 50 m hát II. kcs.: Juhászné 51,96. 50 m mell: II. kcs.: Lázárné 50,77 seniorcsúcs. IV. kcs. (70 év felett): dr. Szabóné 1:22,15. 200 m ve­gyes: Karczagné 4:21,47. 4X50 m-es gyorsváltó. II. kcs.: Heves megye 3:48,21. magukat, a pontvesztés mégsem rajtuk múlt. A dön­tetlen igazságos eredmény, de ez egri szempontból most nem felhőtlen öröm .. Repülősök sikerei Jugoszláviában a 9. vaj­dasági vitorlázó repülő- bajnokságon kitűnő eredmé­nyeket értek el a magyar versenyzők. Némi megle­petésre két sportolónő végzett az élen, megelőzve férfi ri­válisait. öt szám után az összetett verseny végered­ménye : 1. Ballá Mária (MHSZ. Postás) 3664 pont, 2. Zsolnai Rita (MHSZ, MALÉV) 3644. 3. Kocsis Ferenc (MHSZ. (Kiskunfélegyháza) 2917. 4. Torer (jugoszláv) 2881), 5. Szobota László (MHSZ, Kis­kunfélegyháza) 2693, 6. Ka- tailinics (jugoszláv) 2662. (fesztbaum) ÚSZÓ SENIOR OB Nyolc arany Gyuláról NB III. MÁTRA-CSOPORT Recsk „hangol” a bányásznapra A labdarúgó NB III. Mát- ra-csoport 3. fordulójának mérkőzéseiről a következő­ket jelentették tudósítóink: Hatvan—Heves 2—0 (0—0) Heves, 700 néző. V. Mozgó. HKVSC: Kiss — Hegedűs, Füzér, Turcsányi, Zömbori, Gohér, Bazsó (Kerepesi), Si­ma, Pádár (Hartman), Gö- möri, Oláh. Edző: Treiber Rudolf. Heves: Kasza — Csinta­lan, Borics. Kolozsvári, Fi­lep, Dománszki, Sasvári (Nász), Dudás, Balogh, Ko­vács (Kalmár), Vona. Edző: Várallyay Miklós. A gólok története: 58. perc: egy jobb oldali táma­dás végén Oláh jól irányzott lövéssel szerezte meg a ve­zetést, 1—0. 75. perc: Zom- bori kitűnő cselek után, véd- hetetlen gólt lőtt a léc alá, 2—0. A hatvaniak a mezőnyben többet nyújtottak, kevés gól- helyezetüket biztosan értéke­sítették, az újonc hazaiak viszont képtelenek voltak a kapuba találni. Jók: Hege­dűs, Zombori, Turcsányi, Oláh, illetve Kolozsvári, Bo­rics, Balogh. Ifi: 3—3. Országh Tibor Recsk—H. Papp J. SE 1—0 (1—0) Miskolc, 300 néző. V.: Gál. Recsk: Hegyi — Danyi, Bódi, Kolozsvári, Nagylaki, Bencsok (Nagy A.), Csaná- losi. Horváth Zs. (Klement), Bencsik, Csányi, Szabó. Edző: Szabó Géza. A gól története: 39. perc: Csányi húzott el jobb szélen, beadását Szabó Horváth Zs. elé továbbította, aki nagy gólt lőtt, 1—0. Csapatjátékban felülmúl­ta ellenfelét az Ércbányász, végig nagy iramú, színvona­las mérkőzésen, akár több gólt is szerezhettek volna a vendégek. Jók: Danyi, Bódi, Kolozsvári, Bencsik, Csaná- losi, illetve Planéta, Pölcz. Lehnert Zoltán Bélapátfalva— Nagybátony 2—2 (1—1) Bélapátfalva, 600 néző. V.: Kalas II. Építők: Nagy — Zay, Zá- gonyi, Torbavecz (Vona), Be- recz I., Horváth J., Ágó, Horváth T., Kapui (Vigh), Fenyves, Deme. Edző: Fodor Pál. A gólok története: 24. perc: a lesgyanús helyzetben levő Utasy beadását Szőke a kapu közepébe továbbította, 0—1. 26. perc: Ágó lövése a kapusról Fenyves elé pat­tant, aki könnyedén emelt a kapuba, 1—1. 68. perc: Ka­pui beadását Fenyves továb­bította Ágó elé, a középpá­lyás biztosan lőtt a bal sa­rokba, 2—1. 73. perc: a Haj­dara ellen elkövetett sza­bálytalanság miatt megítélt büntetőt Szőke értékesítette, 2—2.. Az első félidőben az össze- szokottabb bányászok kezde­ményeztek többet, szünet után már az Építők irányí­tott, és gólhelyzetei alapján lényegesen közelebb állt a győzelemhez. Jók: Deme, Horváth J., Horváth T., Zá- gonyi, illetve Berindán, Sző­ke, Bertók. Ifi: 0—1. Horváth Mihály Gyöngyös—Sajóbábony 2—1 (1—0) Gyöngyös, 600 néző. V.: Makovinyi. GYSE: Szél esi (Szén) — Molnár A., Mádi, Jónás, Molnár T„ Jakab, Ferencz (Pásztor), Varga. Szokolai, Soltész, Török. Edző: Bun­dzsák Dezső. A gólok története: 40. perc: Varga átadása után Szoko­lai egy csellel becsapta a védőket, visiszagurított a jó­kor érkező Varga elé. aki 18 méterről nagy erővel lőtt a felső sarokba, 1—0. 53. perc: Gyors ellentámadást köve­tően Kovács kiugrott közé­pen, a késlekedő Szélesi el­húzta a csatár lábát, a bün­tetőt Kapitány értékesítette, 1—1. 61. perc: Jobb oldali szöglet után kavarodás tá­madt a Vegyész kapuja előtt, végül Molnár T. kö­zelről a kapu közepébe gu­rított, 2—1. Küzdelmes mérkőzésen a javuló játékot mutató gyön­gyösi csapat megérdemelten nyert. Jók: Varga, Jakab, Molnár A., ill. Helgert, DL nea, Kapitány. Ifi: 5—0, Szkocsovszky Tibor További eredmények: St. Síküveggyár—H. Köteles J. SE 3—2, Romhány—B. Bá­nyász 1—1, Mád—Balassa­gyarmat 2—0, BVSC—Ede- lény 6—3. A bajnokság állása: 1. BVSC 3 3­­9-3 6 2. Bélapátfalva 3 2 1­9-6 5 3. Recsk 3 2 1­4-2 5 4. B. Bányász .3 1 2­5-2 4 5. St. Síküveg 3 2­1 5-5 4 6. Nagybátony 3 1 1 1 5-3 p 7. Mád 3 l 1 1 2-1 3 8. Hatvan 3 1 1 1 3-3 3 Gyöngyös 3 1 1 1 3-3 3 H. Köteles1 Se 3 1 1 1 3-3 3 11. Edelény 3 1 1 1 5-7 X 12. Romhány 3 ­2 1 2-3 n 13. H. papp J. SE 3 1­2 1-2 2 14. B.-gyarmat 3 ­1 2 2-6 1 15. Heves 3 ­1 2 1-6 1 16. Sajóbábony 3 ­­3 3-7 0