Népújság, 1986. szeptember (37. évfolyam, 205-230. szám)

1986-09-08 / 211. szám

NÉPÚJSÁG, 1986. szeptember 8., hétfő KARDOS HELYETT KOZMA Oslóban a Komora-csapat AUTÓCROSS Nóbik körcsúcsa 50 m A verseny egyik izgalmas pillanata (Fotó: Köhidi Imre) Vasárnap délelőtt könnyű, átmozgató jellegű edzést tartott a magyar labdarúgó­válogatott. amely kedden Oslóban a mexikói VB- kudarc utáni első szereplés­re készülődik barátságos 90 percen Norvégia ellen. HALADÁS VSE— EGER SE 4—0 (1—0) NB I-es labdarúgó-mérkő­zés, Szombathely, 8000 néző. V.: Kőrös. Haladás: Hegedűs — Hor­váth, Vörös Cs., Papp (Mar­ton, a 80. percben), Görög — Pásztor (Nagy, az 59. perc­ben), Bognár, Topor — Dómján, Schäffer, Elekes. Edző: Rátkai László. ESE: Szabó (Póta, a 24. percben) — Varga, Zsidai, Fegyverneki, Lengyel —Voj- tekovszky, Csepregi, Simon — Kiss, Fodor (Smuczer, a 69. percben), Kónya. Edző: Kiss Tibor. A 3. percben Fegyverneki hosszú, pontos indításával Kiss középen kilépett, a 16- os előtt Vörös Cs. csak há­tulról tudta buktatni. A vét­kes sárga lapot kapott, az egri szabadrúgás pedig a sor­falban akadt el. A 7. perc­ben Dómján abszolút gól­helyzetben, az üres kapu előtt, keresztben ellőtte a labdát. A 13. percben az elő­retörő Zsidai labdát vesztett, majd a Haladás térfeléről induló Bognárt hátulról buk­tatta, amiért neki is villant a figyelmeztető kártya. Két perc múlva Simon távoli lö­vését védte Hegedűs. A 20. percben, a vészhelyzetbe ke­rült Szabó önfeláldozóan mentett. (Összeütközött Schafferrel, súlyos sérülést szenvedett, le kellett cserél­ni.) A hazaiak a 28. percben jutottak vezetéshez: egy ka­pu elé ívelt szabadrúgásból a labdát Elekes fejjel juttat­ta a jobb felső sarok tájékán a hálóba, 1—0. A 30. perc­ben Horváth és Kónya „pár­viadala” után, a csatár ré: szesült sárga lapos figyelmez­tetésben. A 36. percben Schäffer a jobb kapufa tö­vét találta el „ziccerben”. Az 52. percben, Vojte- kovszky hibája után,' a lab­dát szerző ellenfél a bal ol­dalon kezdeményezett. Schäffer helyzetbe került, de Póta merész belevetődéssel hárítani tudott. Az 55. perc­ben a lendületből kapura hú­zó Elekest Zsidai csak há­tulról, szabálytalanul tudta szerelni — amiért a bíró ki­állította. Hét perccel később Simon szándékos, saját tér­felén történt kezezésért ré­szesült sárga lapban. A 68. percben Görög a lesgyanús helyzetben álló Elekeshez to­vábbított, aki jobbról a ki­mozduló kapus fölött a léc alá ívelt, 2—0. (A gól után Fekete partjelző magához hí­vatta Kőröst. A játékvezető, rövid tanácskozás után, piros lapot mutatott fel a balhát­A vasárnap kora este re­pülőgéppel elrepült keret a következő: Andrusch. Szend- rei (kapusok), Sallai. Róth, Garaba, Keller. Preszeller. Farkas (hátvédek). Hannich, Fitos, Kozma. Vincze. Ba­véd Lengyelnek.) A 79. perc­ben Elekes nagyszerű fejesét a bal felső sarok elől ütöt­te ki bravúros mozdulattal Póta. A 85. percben Schäf­fer a bal oldalon lefutotta Vargát, középre adott, a támadást kísérő Topor pedig közelről a hálóba pofozta a labdát, 3—0. Akadt még a hajrában egy felső lécen csattant szombathelyi fejes is. A végeredményt a 90. percben Topor állította be, az ötös sarkáról a jobb sa­rokba emelt, 4—0. Egy félidőn keresztül az egriek szervezett játékkal késleltetni tudták a szombat- helyiek teljesebb kibontako­HALADÁS—EGER 2—2 (0—0) NB I-es junior bajnoki mérkőzés. ESE: Póta (Varga) —Mócza (Koródi), Szűcs, Fü- löp, Deme — Sipos, Sűrű, Szabó — Bohán (Fülep), Ho- dur, Papp. Edző: Benkö Já­nos. Az egriek góljait sze­rezték: Bohán, Sűrű. A meg­érdemelt pontszerzésért Szűcs, Deme és Sűrű tette játéká­val a legtöbbet. ★ Az NB 1. hét végi ered­ményei: Tatabánya—Ferenc­város 1—2, Békéscsaba—Va­sas 4—1, Pécs—MTK-VM 0— logh, (középpályások). Mé­száros. Hajszán, Szekeres Kvaszta. Boda (csatárok). Kardos sajnos megsérült. A delegációt Szlávik And­rás, az MLSZ elnökségének tagja, a JT elnöke vezeti. zását. Ebben az időszakban néhány veszélyes kontratá­madást is vezetett az újonc, de a befejezésekhez kevés időt adtak az ellenfél védői. A kiállításokkal megpecsé­telt csapat sorsa jó harminc percen keresztül viszont re­ménytelen küzdelem ma­radt. Egyénileg a csereként be­állt Póta megfelelt. A véde­lemből Fegyverneki nemcsak igyekezett, de jól is játszott. Néhány megmozdulása miatt felfigyelt a lelátó Csepregi- re is. Elöl Fodor sok labdát megtartott és a valamirevaló akciók tőle indultak. 0, DMVSC—Siófok 2—1, Ü. Dózsa—Dunaújváros 2—0, Bp. Honvéd—Rába ETO 1— 0, ZTE—Videoton 1—0. AZ NB l. ÁLLASA: 1. FTC 5 2 3 7-3 7 2. Ü. Dózsa 5 3 1 1 6-2 7 3. Haladás 5 3 1 1 10- 7 7 4. Pécs 5 3 1 1 4- 1 7 5. Békéscsaba 5 2 2 1 9-9 6 6. Tatabánya 5 2 1 2 7-55 5 7. Rába ETO 5 2 1 2 8-7 5 8. Videoton 5 2 1 2 5-4 5 9. Bp. Honvéd 5 1 3 1 4-4 5 10. DMVSC 5 2 1 2 6-7 5 11. MTK-VM 5 1 2 2 7-5 4 12. Vasas 5 2 — 3 7-7 4 13. ZTE 5 2 3 6-6 4 14. Siófok 5 1 2 2 5-7 4 15. Dunaújváros 5 1 1 3 3-10 3 16. Eger SE 5 — 2 3 2-12 2 JhllöYáthCi -kupa Csaba csapdái > Remek formában játszik Horváth Csaba, az egri nsm- zetközi sakkversenyen. Az utóbbi két fordulóban előbb Mészáros, majd füg­gő után az osztrák Hellma- yer kényszerült feladásra ellene. A küzdelemre nem le­het panasz, hiszen a sakk­órák reggeltől késő estig járnak. Perényinek eddig egyetlen játszmája sem fe­jeződött be ötórai játék után. sőt Horváth S. ellen a hét óra is kevésnek bizo­nyult. Mészáros a harmadik fordulóbeli vereségét a hol­land Bosboom elleni győzel­mével feledtette. Szűcs egy­re jctban játékba lendül. Marasescu ellen például lé­nyegesen jobban állt. de rutintalansága miatt ez idá­ig még pontnélküli. A két magyar nemzetközi mester­nek nem nagyon megy a játék, hiszen Károlyi másfél, Perényi fél pontot gyűjtött a négy játéknap során. Az állás: 1. Horváth Cs. (Volán) 3,5. 2—3. Pein (an­gol), Marasescu (román) 2,5—2,5 (1). 4. Bosboom. Baldauf (NSZK) 2,5—2,5 pont. MÁTRA-CSOPORT Bélapátfalva—Hatvan 2—0 (1—0) Bélapátfalva. 600 néző. V.: Várkonyi. Bélapátfalva: Horváth A. — Berecz I.. Zágonyi, Torbavecz. Cseh — Horváth J., Csanádi. Horváth T. — Kapui, Fenyves. Barta E. (Józsa). Edző: Fodor Pál. Hatvan: Kiss — Füzér, Tóth, Sáfrány, Hartmann — Sima. Gö- möri, Zombori, Gohér — Tur- csányi, Benyó. Edző: Treiber Rudolf. A gólok története. 31. perc: Kapui az alapvonal kötelében Várkonyi Szombaton Bélapátfalván egy ..ismeretlen” fekete ru­hás vezette a kezdőkörbe a csapatokat. A lelátón nagy találgatás kezdődött: ki ez a bíró? Mígnem egy Egerből kilátogató szurkoló a hom­lokára nem csapott: „Hát a Várkonyi Ferenc!” Aztán gyorsan sorolta to­vább — a Berval Vasas egy­kori bajnokcsapatának csa­tára, a megyei labdarúgó­szövetség titkára . Az ő szereplése tovább fo­kozta az egyébként is nagy várakozást a megyei ranga­dó előtt. Az első félidőben higgadt, határozott ítéleteivel tekintélyt parancsolt magá­nak Nem szórta a lapokat egy-egy mozdulata elegendő volt a fegyelem fenntartásá­ra. A szünetben az öltözőfo­lyosón látszott csak mennyi­re izgul. Talán érezte, hogy élete első területi Játékveze­tői működését külön is, töb­ben figyelik. Ahogy azonban újra a küzdőtérre ért megint csak úgy tűnt, mintha min­dig ezt a munkát végezte vol­na. Az „öltözőben hagyta megilletődöttségét”. A meccs végén már csak ő izgult: — Na„ milyen voltam? — kér­dezte, az újoncok szorongá­sával (k sz e.) Mintegy kétezer érdek­lődő néző előtt bonyolítot­ták le az Egerhez közeli Töviskes-völgyben a cross- autósok újabb hazai bajnoki fordulóját. Az I. osztály­ban is két értékelés szerint hirdettek végeredményt. BBK-követelmények: 1. Radák, 2. Szabó, 3. Cserháti (mind Lada). Szabad kate­megszerezte a labdát, beadását Barta E. a kapu jobb oldalába lőtte, 1—0. 81. perc: Kapui, Hor­váth J. támadás után, a közép­pályás beadását Fenyves előre­vetődve fejelte a kapu közepé­be. 2—0. Nagy várakozás előzte meg az eddig mérsékelten szereplő két csapat találkozóját. A közepes színvonalú, de jó iramú mérkő­zésen nagyrészt a hazai csapat volt a kezdeményező. A 65. perc­től az Építők ,.ráült” az ered­ményre, s feljött a hatvani csa­pat. Ekkor a vendégek közel áll­tak a kiegyenlítéshez, de az újabb gól eldöntötte a mérkő­zés sorsát. A mutatott játék alapján megérdemelt hazai győ­zelem született. Jók: Torbavecz, Kapui, Cseh, Horváth T., illetve Kiss, Gohér. Horváth Mihály Recsk—Borsodi Bányász 2—2 (1—1) Recsk, 500 néző. V.: Ágoston. Recsk: Hegyi — Bencsok, Bó- di. Kolozsvári, Nagylaki, Papp, Horváth. Bencsik (Klement), Kiss (Csanálosi), Csányi, Szabó' Edző: Szabó Géza. A gólok története. A 16. perc­ben szabálytalanul szerelték Csányit a kaputól öt méterre. A büntetőt a sértett értékesítet­te, 1—0. ál. perc: Kolozsvári sza­bálytalankodott a 16-oson belül, a 11-esből Bukovics egyenlített, 1—1. 73. perc: Csanálosi szögle­tét Papp fejelte a hálóba. 2—1. 75. perc: Agó nagy erejű lövé­se a felső lécről vágódott a há­lóba, 2—2. A bányászok rangadója ke­mény küzdelemben, igazságos döntetlennel végződött. Jók: He. gyi. Kolozsvári. Papp. Csányi, illetve Fekete, Bukovics, Fehér, Kiss. Ifik: Recsk—B. Bányász 3 —3. Lehnert Zoltán H. Papp J. SE—Apc 2—0 (2—0) Miskolc, 200 néző. V.: Benkő. Apc: Hegedűs (Németh) — Kerek, Szőke L., Illés. Eckert, Szőke I., Kiss I., Terényi, Far­kas, Fodor B.. Jambrik. Edző: Országh János. A gólok története. 23. perez Budai 25 méterről lövésre szán­ta magát és a labda az egyik górta; 1. Nagy Sándor (BMW), 2. Nóbik, 3. Tóth S. (mindkettő Audi). Az ab­szolút sorrendben második helyre került Nóbik Ferenc futotta a leggyorsabb kört, az 1150 méter hosszú, nagy szintkülönbségű pályát 50 mp. alatt tette meg, amiért különdíjban részesült. apci védőt érintve vágódott a hálóba, 1—0. 27. perc: Szöglet- rúgás után Aranyosi a menteni próbáló Hegedűs mellett fejelt a bal sarokba, 2—0. A jó iramú, helyenként ke­mény mérkőzésen, a góhelyze- teit jobban kihasználó csapat megérdemelten nyert. Jók: Ba­logh, Kiss I., Budai, ill. Kerek. Szőke L . Eckert, Szőke I. Ifik: DVTK II.—Apc 5—1. Jambrik Tamás Sajóbábony—Gyöngyös 1—0 (0—0) Sajóbábony, 700 néző. V.: Tá- los. Gyöngyös: Szakmár — Jónás, Molnár A., Jerem, Molnár T„ Jakab. Ferencz, Soltész (Szabó), Vajda, Vágó (Nagy), Patócs. Edző: Szőke Barnabás. A gól története. 83. perc: Len­dületes akciót vezettek a hazai­ak, melynek végén Kovács 15 méterről laposan a jobb sa­rokba lőtt, 1—0. Jó iramú, színvonalas, esemé­nyekben gazdag mérkőzést vív­tak a csapatok. A bábonyiak egy helyzetüket kihasználták, s ezzel nyertek. A hazaiak veze­tő gólja után a vendégcsapat mindent elkövetett az egyenlí­tésért, de erőfeszítéseiket nem kísérte siker. Jók: Zsíros, Hel- gert, Dinea, Sziklai, illetve Ja­kab, Patócs, Jónás. Kolodzey Tamás A területi bajnokság további eredményei: St. Síküveg—Nagy- bátony 3—2, Romhány—Olefin SC 2—1, Borsodi EVSC—Edelény 3—2, Kazincbarcika—St. Kohász 5—0. A Mátra-csoport állása: 1. Kazincbarcika 4 4 — — 10- 1 8 2. St. Síküveg 4 4 — — 8-4 8 3. H. Papp J. SE 4 2 1 1 8-4 5 4. Romhány 4 2 1 1 4-3 5 5. St. Kohász 4 2 1 1 5-6 5 6. Edelény 4 1 2 1 7- 5 4 7. Bélapátfalva 4 2 — 2 5- 3 4 8. Nagybátony 4 1 2 1 5-4 4 9. Recsk, 4 1 2 1 6- 6 4 10. Sajóbábony 4 1 2 1 4- 5 4 11. Gyöngyös 4 1 1 2 4- 4 3 12. B. EVSC 4 1 1 2 4-7 3 13. Borsodi B. 4 1 1 2 5- 9 3 14. Hatvan 4 1 — 3 6-4 2 15. Olefin SC 4 2 2 4- 8 2 16. Apc 4 4 0-12 0 Alkonyi (sárga, piros) színekben A ruha nem azért fekete Sokféleképpen alakulhat ki egy végeredmény, ám azt többnyire alakítják. Az ESE újabb nagy arányú veresége után Kiss Tibor vezető edző — meccset követő nyilatkozata szerint: „Ha a véleményemet elmondanám, azzal még job­ban sújtanám csapatomat!” — csupán a játékvezetőknek, a fekete ruhásoknak címzett, burkolt vádakat. A nem törvényszerű 0—4-ig azonban „házi” sorscsapások is vezettek: O Varga a 20. percben a felszólítás ellenére, másodszor­ra sem a mutatott helyről végezte el a partdobást. A bíró a jogot az ellenfélnek adta, amelyet viszont az a szom­bathelyi gólhelyzet követett, amit Szabó kapus csak külső bokatörést szenvedve (!?) háríthatott. Oda egy kulcsem­ber ... (6 hétre?) © Az 55. percben Zsidai egy valószínűleg elkerüli gól áráért fizetett a kiállítással. A helyzetbe kerülő, egyen­súlyából hátulról kibillentett Elekesért — a szabályok újon­nan hirdetett szelleme szerint — a játékvezető a sárgára jogosan „ráhúzta" a pirosat. (1 hét?) © A körülmény vitatható — a második Haladás-gól —, de amiért Lengyel esetében jött az újabb hideg zu­hany, az már nem. A védő a partjelzővel szembeni meg­jegyzésekor nem mérlegelt, noha a sok sérült miatt már akkor sem csak a pályán voltak, s lettek még kevesebben a piros-kékek. (2 hét?) Mellesleg Kőrös — emlékezzünk a kora tavaszi ÉSE— Honvéd MNK-ra — maradt, aminek tisztelték, következetes. Ezúttal az Egerrel szemben. Ami ennél nyugtalanítóbb: A legutóbbi 3 forduló 270 percében a 11 kapott gólra mindössze 1 egri válasz született. Akcióból pedig 450 perc után még egy sem. Ha lassan ki sem tud „úgy” állni az újonc, vajon meddig tart még ki tavalyi kedvencei mellett a szurkolótábor? (1—2 hét?) Budavári Sándor Bélapátfalva nyerte a megyei rangadót Háttal állt a kapus FORMA-1 A brazil Piquet győzött Nelson Piquet, a brazilok 1981 és 1983 évi világbaj­noka nyerte a Forma—1 ko­csik idei 13. VB-futamát, amely Monzában, az 57. olasz Grand Prix volt. Pi­quet ezzel „köszöntötte” Brazília vasárnapi nemzeti ünnepét. Mögötte Mansell lett a második, s ezzel a monzai gp-k történetében először sikerült a Williams- csapatnak győzni, s mindjárt második helyet is szerezni. A harmadik helyen a svéd Stefan Johansson végzett. Az 51 körös verseny 295,8 kilométerből állt. Az elmúlt vasárnapi Espa- nol—Atletico Madrid (1:1) spanyol bajnoki labdarúgó­mérkőzésen Raul Garcia do Loza büntetőt ítélt az Atle- tioo javára. A bíró huzamo­sabb ideig kérlelte az Espa- nol kapuvédőjét, a kameru­ni N’ Komát arra, hogy a szabályok szerint foglalja el a helyét a gólvonalon. Az afrikai „portás” vonako­dott. Még akkor is háttal állt a labdának, amikor a játékvezető jelt adott a rú­gás elvégzésére. A lövés így természetesen akadály­talanul jutott a hálóba. Az ügynek folytatása kö­vetkezett. A Spanyol Lab­darúgó Szövetség illetékesei beidézték Garcia de Lozát. Helytelenítették, hogy nem a szabályok szellemében járt el, hiszen amíg a kapus nem néz farkasszemet a 11-es el­végzőjével, és nem áll a gólvonalon, addig nem han- gozhat el sípszó. A játékvezetőt egy hónap­ra eltiltották. Nem fogad­ták el azt a védekezést, amit így adott elő: — N’ Komo nem értett a szép szóból, húzta az időt. Én így akartam megbüntet­ni ezért. Bojkott — görög módra A görög profi labdarúgók szövetsége a szombati I. osz­tályú bajnoki rajt előtt arra utasított a 16 együttesből 275 játékost, hogy ne lépjenek pályára. Az Arisz Szaloniki ugyan kilenc amatőrrel és két jugoszláv „vendégmunkással” haj­landó lett volna pályára lépni, de a csapatkapitány ezt meg- -akadályoeta. Az athéni Panathinaikosz és az Arisz Szaloniki kapitányai egymással esedékes találkozójuk kezdete előtt fel­keresték a játékvezetőt, és közölték vele: hiába „öltözött be” mérkőzés nem lesz ... A hellén hivatásos labdarúgók eezel a bojkottal tiltakoz­tak a görög parlament augusztusi döntése ellen, melynek értelmében a lejárt szerződések után tíz napig várni kell a játékosnak arra, hogy volt csapata hajlandó-e újrakötni a szerződést, vagy más csapat után nézhet. Az eddigiek során a játékosok szabadon, ügynökük segítségével maguk dönt­hettek arról, hogy hol kívánják folytatni pályafutásukat. A totó 36. heti eredménye 1. FC Homburg— Düsseldorf 3—1 1 « Waldhof Mannheim— 1 FC Köln 2—0 l 3. Bayer Leverkusen­Nürnberg 2—0 1 4. Frankfurt­Kaiserslautern 2—2 x 5. Bochum—B. Münchengladbach 1—1 X 6. VfB Stuttgart— Schalke 04 4—0 1 7. Blau-Weiss 90— Werder Bremen 1—4 2 8 Kassel—Saarbrücken 0—1 2 9. Ulm—Salmrohr 3—0 l 10. Bielefeld— A^chaffenburg 1—1 X 11. Freiburg—Essen 3—1 1 12. St. Pauli—Stuttgarter * Kickers 0—0 x 13. Fortuna Kdln— Karlsruhe 3—3 X + 2 14. Bayern München— Hamburg 3—1 1 15. Bayer Uerdingen­Dortmund 2—4 2