Népújság, 1986. május (37. évfolyam, 102-127. szám)

1986-05-26 / 122. szám

NÉPÚJSÁG, 1986. május 26., hétfő 6. Iskolajátékkal Ez volt a második: a íehér mezes Kiss lőtte a sóit (Fotó: Szántó György) EGER SE—KOMLÓI BÁNYÁSZ 7—1 (2—0) NB Il-es labdarúgó-mír- kőzés Eger, 6 ezer néző. V.: Hartman. Eger: Bodolai — Szert. Megvesi. Zsidai, Varga — Horváth Lengyel, Csepre- gi (Smuczer a 60. percben) — Kiss, Fodor, Csománv (Vojtekovszki a 65. perc­ben). Edző: Csank János. Komló: Tihany vári — dr Papp, Schulteisz, Miklós, Baritba — Katona, Gallai (Uhrik, a szünetben) Incze — Takács (Hegyi a 66. perc­ben) Vígh, Fekete. Edző: Csordás István. A tikkasztó hőség ellené­re szélsebesen kezdett a há­zigazda. A 6. percben Cso­món?/ pontosan adott Len­gyelhez, akinek 9 méterről leadott lövését jó reflexszel hárította a kapus. A 14. percben Horváth lövését ki- tenyerelte Tihanyvári, majd ügyetlenkedett, s a megszer­zett labdát Csepregi küldte kapura ám a gólvonalon ál­ló Schulteisz kifejelte azt. Két perccel később Horváth közeli bombáját még ki­ütötte a vendégek kapuvé­dője, Lengyel viszont a le­kezelt labdát 20 méterről a kapu jobb sarkába kii’dte, 1—0. Alig telt el négy perc, amikor Kiss a fején táncol­tatva vitte be a labdát a büntetőterületre ez annyira meglepte Tihanyvárit hogy az egri fiú, ha bukdácsolva is, de mellette beterelte a labdát a hálóba, 2—0. A 22. percben Megyesi kíméletle­nül felvágta Víghet amiért sárga lapot kapott. A ven­dégek első ígéretes akciójá­nál a 27. percben Fekete egy biciklicsellel elment a halszélen, középre adott, ám az átszálló labdát Bodolai elütötte Takács elől. A 32. percben Megyesi jó ütemben indította Kisst, a kapus azonban jól zárta a szöget, öt percre rá Miklós lett gazdagabb egy sárga cédu­lával. Az újabb hazai táma­dásnál a kapu előterében Schulteisz szerelte becsúsz­va Kisst. A 42. percben Var­ga tapsot előcsaló cselszóló után adott Fodorhoz, aki ahelyett, hogy besétált vol­na a kapuig. Tihanyvári ke­zébe lőtt. A szünet után Csepregi belépőjét látta szabálytalan­nak Hartman s így újból előkerült a sárga lap. Az 57. percben Vígh 19 méteres szabadrúgását öklözte ki a bal saroknál Bodolai. Ezt követően Horváth a jobb oldalról ívelt be szabadrú­gást Fodor nagy erejű fe­jese a felső lécről vágódott élesen a földre, majd onnan a mezőnybe. A 61. percben Varga tálalt középre a bal szélről, s Kiss ugyan lyu­kat rúgott, de a labda to­vább gurult Lengyelhez, aki megszerezte csapata 3. gól­ját, 3—0. Három perccel ké­sőbb Kiss a jobb szélen le­rázta magáról Barthát, kö­zépre nyeste a labdát, Cso­món?/ pedig mesterien fejelt a bal felső sarokba, 4—0. Három perc múlva szinte menetrendszerűen jött az újabb gól. Csomány jobb­ról ívelt középre Horváth mellel maga elé tette a lab­dát és habozás nélkül ki­lőtte a bal alsó sarkot, 5—0. A 6. egri gól Fodor nevé­hez fűződik, aki a 81. perc­ben 22 méteres szabadrú­gásból ügyesen helyezett a bal sarokba 6—0. S ha egy üzlet beindul, akkor nincs megállás! A 88. percben egy kipattanó labdát ! Smuczer 21 méterről küldte a bal alsó sarokba. 7—0. A befe­jezés előtt egy perccel meg­szerette a ibecsiiletgólt ' a Bányász, Hegyi futott el a jobb szélen, beadását Vígh helyezte a hálóba, 7—1. Az egriek ezen a találko­zón bebizonyították, hogy az NB I-ben a helyük. A lelá­tón ülök igencsak kapkod­hatták a fejüket, hiszen alig tudták megvitatni az egyik gólt, máris újjonghattak a következőnek. Az a csapat, mely arról híres, hogy fo­cistái mindig elhagyják a góllövőcipőt, most alaposan rácáfolt erre. Régóta áhított játékot produkált a Komló elleni mérkőzésen az Eger, úgy is mondhatnánk iskola­játék volt ez a javából. Egy ilyen parádés győze­lemnél nehéz i helyzetben van a tudósító, amikor ér­tékelnie kell a labdarúgók teljesítményét. ,Most az egy­szer nem kompromisszumos megoldás hogy nem eme­lünk ki neveket, hiszen nem is lenne helyénvaló. Helyet­te inkább leírjuk a siker zálogát: GSAPAT. Csank János: — Nagyon jól játszottunk, csak kár. hogy a sárga lapok m;att csökkentek esélyeink a szer­dai. dunaújvárosi mérkőzé­sen. Budai Ferenc További eredmények: Szek- szárd—Salgótarján 1—1, Met- ripond—DVTK 0—0, Vác— Szeol-Délép 2—2, Sopron—H. Szabó L SE 0—3, Veszprém Ganz-MÁVAG 4—2, Nyír­egyháza—Baja 4—0, Keszt­hely—D. Kinizsi 2—1, Szol­nok—Dunaújváros 0—1, Ka­zincbarcika—Nagykanizsa 1—2. Az NB II. állása: 1. Eger 34 17 15 2 61-29 49 2. Szeol-D. 34 19 9 6 67-35 47 3. Dunaújváros 34 18 10 6 57-30 46 4. Diósgyőr 34 15 11 8 58-42 41 5. Nyíregyháza 34 *13 11 10 42-35 37 6. Keszthely 34 13 11 10 41-37 37 7. Komló 34 14 6 14 55-59 34 8. Salgótarján 34 11 11 12 37-36 .33 9. Baja 34 12 9 13 47-62 33 10. Szekszárdi 34 10 13 11 33-51 33 11. Vác 34 11 10 13 43-47 32 12. Metripond 34 10 11 13 45-47 31 13. Nagykanizsa 34 10 11 13 42-47 31 14. Veszprém 34 10 11 13 39-44 31 15. Ganz-MAVAG 34 10 11 13 50-58 31 16. Szolnok 34 12 6 16 36-46 30 17 H. Szabó L. SE 34 11 6 17 41-46 28 18. Sopron 34 8 11 15 35-47 27 19. Debr. Kinizsi 34 8 10 16 38-49 26 20. Kazincbarcika 34 8 7 19 39-59 23 KOSÁRLABDA Győztek az „óriások” 1. AIK Stockholm— örgryte 0—2 2 2. Göteborg—Elfsborg 1—1 X 3. Halmstad—Kalmar 4—1 1 4. Norrköping— Hammarby 2—1 l 5. öster—Djurgarden 3—1 1 6. Arezzo—Cagliari 0—0 x 7. Bologna—Ascoli 4—0 1 8. Brescia—Triestina 2—1 1 9. Campobasso—Palermo 4—1 1 10. Catania—Pescara 1—1 X 11. Lazio—Cremonese 0—0 x 12. Monza—Genoa 0—0 x 13. Sambenedettese— Cesena 0—0 x Pótmérkőzések: 14. Brage—Malmö 2—1 1 15. Empoli—Perugia 1—1 X 1G. Lanerossi—Catanzaro 1—0 1 Az öttusázók Budapest- bajnokságának futószámá­ban remekeltek az Eger SE versenyzői. A Szabadság- hegyi 4 ezer méteres pályát Fekete Gábor hagyta maga mögött a leggyorsabban, s csak négy tizedmásodperc- cel maradt el tőle klubtár­sa és egyben edzője Toma­A hét végén kétszer is pá­lyára lépett a Felszabadulá­si-kupa keretében az Egri Tanép immár NB Il-es fér­fi kosárlabdacsapata. Elő­ször a városi körcsarnokban a Bp. Honvédet fogadták és 42—38-as félidő után 104— 94 arányban vereséget szen­vedtek. A hazaiak legjobb dobói Petrucsik (24), Fran- kovics (13), Huszti és Sipe- ki (12) voltak. schof Sándor. Mindketten 1174 pontot szereztek. •k A novemberi leondingi (Ausztria) junior cselgáncs EB-n a lányok is tatamira lépnek. Erre az eseményre válogatót rendeztek ahol az egri színeket képviselő Ro­mán a 61 kg-ban az -első hölyen végzett. Tegnap délelőtt a Tungs­ram ellen játszottak: TUNGSRAM—TANÉP 70—59 (36—30) Eger, 150 néző. V.: Halmos, Balázs. Tanép: SIPEKI 20, MOL­NÁR I. 11, Frankovics 11, Huszti 5, Petrucsik 5. Cs.: Molnár J. 3, Kőrfy 3. Rin­ger 1, Hevér, Mező. Edző: Komenczi Lajos. Meghazudtolva a kupa át­lagos színvonalát, lendületes, kitűnő iramú találkozót llát­hattak a kosárlabda-matiné nézői. Az első félidő utol­só perceit leszámítva az ifik­kel megtűzdelt hazaiak ve­zettek, ám a hórihorgas já­tékosokat felvonultató fő­városiak, kapva kaptak az egriek hibáin és így előny­nyel vonultak pihenőre. A folytatásban Sipeki hiába dobott három 3 pontos ko­sarat ez sem volt elég a felzárkózáshoz, a jó játék pedig a győzelemhez. Csak röviden... Mátra-csoport — Hengerelt a Recsk — Büntetőt hibázott a Sirok Gyöngyösön tüntettek a nézők RÖPLABDA NB I. Közelebb a bentmaradás EGER SE—DUTÉP 3—2 (—8 3, 14, —13, 9) NB 1-es női röplabda- mérkőzés. Kecskemét. 100 néző. V.: Grábner. Szekér. ESE: VADOSNÉ. HÉRI. dr. Sikéné, Simon. Nowak. KIRÁLY. Cs.: Hídvégi, Ken- dernai. Molnár. Edző: dr. Phan Hong Minh. A fárasztó, hosszú utazás miatt csak fokozatosan len­dültek játékba az egri lá­nyok. Óriási lelkesedéssel küzdöttek, nem ismertek el­veszett labdát. A két fel­adó — Nowak és Vadosné — tökéletes munkamegosz­tásban dolgozott. Az utolsó játszmában 4—9-ről sikerült 15—9-re fordítani, s így a minden tekintetben jobb ESE megszerezte 14. győzel­mét. Már csak öt forduló van hátra a bajnokságból. eb­ből az Eger háromszor ott­honában lép pályára, két­szer idegenben szerepel. Egy­re közelebb kerül a bent­imaradás, matematikailag még három győzelem kell ehhez. Az elmúlt hetek for­majavulása mindenképpen biztató! Június 1-én, vasárnap a piros-kékek a Közgáz-Kül- ker SC-t fogadják a kör­csarnokban. A mérkőzés 15.30 órakor kezdődik. fl lányok is... EGRI LENDÜLET— TIPOGRÁFIA 4—1 (1—1). Országos női labdarúgó- mérkőzés Eger, 200 néző. V.: Kocsis. Lendület: Bagi — Csányi (Szepesházy), Soós. Móréné, Szomolyainé Nagy, Schnörk. Kovács, Nagyné (Mat a). Papp, Vajmi. Edző: Benke Ferenc. A végig mezönyfölényben játszó kórházi gárda rászol­gált a győzelemre. Az egri lányok a második félidő elején két perc alatt két gólt szereztek s ezzel eldöntöt­ték a mérkőzést. G.: Vajmi 2, Nagyné, Papp (11-esből). Jók: Soós. Szomolyainé, Nagyné, Vajmi. A területi labdarúgó-baj­nokság mérkőzéseiről je­lentették tudósítóink: Recsk—Borsodnádasd 5—0 (3—0) Recsk, 500 néző. V.: Ma- kovinyi. Ércbányász: Hegyi — Ben- csok, Bódi, Kolozsvári. Nagy­laki, Lechnert, Csanálosi. Tóth, Bencsik (Horváth), Csányi, Szabó (KIement). Edző: Szabó Géza. A 24. percben Tóth szög­letéből Lechnert fejelt a hálóba. 1—0. A 33. percben Csányi lábát elhúzták a 16- oson belül. A megítélt bün­tetőt Tóth értékesítette, 2—0. A 36. percben bal oldali ha­zai akció végén Szabó volt eredményes. 3—0. Az 52. percben egy jobb oldali tá­madást Bencsik fejezett be *«■ góllal, 4—0. A 80. percben Csányi nagyszerű jobb oldali beadásából Bencsik fejelt a vendégek hálójába. 5—0. A hazaiak ilyen arányban is megérdemelten győztek a megfiatalított vendégekkel szemben. Jók: Csányi. Nagy­laki, Bencsok, Tóth. illetve Varga. Kasza, Dudás. Ifi: B. nádasd—Recsk, 4—0. Gál Mihály Hatvan—Gyöngyös 3—2 (2—0) Gyöngyös. 700 néző . V.: Puhl. HKVSC: Sipeki — Laka­tos, Hartman. Turcsányi, Sima (Hegedűs). Gohér, Veiland, Borics, Juhász, Zombori, Barna (Tóth). Edző: öze Tibor. GYSE: Szélesi — Jónás, Huszár, Jerem, Vágó, Ja­kab, Ferencz, Soltész. Sza­bó, Tóth (Mádi), Patócs (Molnár). Edző: Szőke Bar­na. A 12. percben Juhász i mintegy 22 méterről félma- I gasan lőtt a bal sarokba. 1 — 0. A 15. percben Barna ug­rott ki a tétovázó védők kö-‘ zül és 12 méterről a bal alsó sarokba gurított, 2—0. Az 52. percben Szabó ke-' resztlabdáját Molnár a bal oldali 16-os sarkáról ível- ten küldte a bal felső sarok­ba, 2—1. A 66. percben Fe­rencz jó elfutás után közép­re adott és Vágó előrevetőd­ve fejelt a hálóba. 2—2. A 91. percben a hazai védők szabálytaiankodása miatt Puhl 11-est ítélt. A bünte­tőt Gohér lőtte a bal sarok­ba, 3—2. Az első félidőben a ven­dégek, fordulás után a hazai- ■ ak játszottak jobban. A kró­nikához tartozik, hogy a kö­zönség sorozatos bíró elle­nes magatartása miatt Puhl többször is félbeszakította a találkozót, ezért 8 perces hosszabbításra került sor. Jók: Gohér, Veiland. Ju­hász. Zombori ill. Jerem. Szabó, Vágó. Ifi: 1—1. Szkocsovszky Tibor BVSC—Sirok 2—0 (1—0) Bp., Szőnyi út. 300 néző V.: Pecze. A siroki Vígh 11-est hibá­zott. További eredmények: St. Síküveg—Sajóbábony 1—2. Nagybátony—Edelény 3—1. Ózd—B. Bányász 3—2, Rom­hány—H. Köteles 3—0. Göd—Balassagyarmat 1—2. A Bélapátfalva szabadnapos volt. A Mátra-csoport állása: 1. Ozd 30 23 5 2 83-22 51 2. H. Köteles SE 30 14 10 6 53-2 6 38 3. BVSC 30 16 5 9 47-33 37 4. St. Síküveg 31 14 8 9 49-41 36 5. Gyöngyös 30 14 7 9 44-31 35 6. Hatvan 30 12 9 9 50-41 33 7. Sajóbábony 30 13 7 10 43-36 33 S. Recsk 30 12 8 10 50-46 32 9. Nagybátony 30 13 6 11 32-35 32 10. Edelény 30 11 7 12 38-41 29 11. Bélapátfalva 30 7 13 10 32-40 27 12. B. Bányász 30 8 10 12 29-35 26 13. Romhány 30 8 10 12 38-50 26 14. Sírok 30 8 6 16 27-50 22 15. Göd 31 6 8 17 41-56 20 16. B.-gyarmat 30 6 7 17 22-50 19 17. B.-nádasd 30 5 6 19 33-78 16 MONTEVIDEÓTÖL MEXIKÓIG XII/9. Brazília végleg elvitte a kupát A válogatottunk még Marseille-ben „elvérzett” Amikor a hatvanas évek végén a világ legjobb válo­gatottjai Mexikóba készü­lődtek, még senki sem gon­dolhatta, hogy 1986-ban ugyanabban a távoli ország­ban lesz még egy nagy futballrandevú. Hetvenegy ország jelent­kezett a selejtezőkre, me­lyek sok izgalmat hoztak. Az angliai VB-n bronzér­mes Portugália elbukott az előcsatározások során, de ugyanígy járt Jugoszlávia, Spanyolország — és Magyar- ország is, A magyar válogatott — a sportág történetében elő­ször — nerú tudta kiharcol­ni a világbajnoki döntőbe jutást. Csehszlovákia, Íror­szág és Dánia volt az el­lenfél a selejtezőkben. Hazai pályán 6 pont és 9:0-ás gól- különbség lett a 3 selejtező eredménye, idegenben vi­szont csak az íreket sikerült megverni. Dániában kika­pott a csapat (Albert itt szenvedte el emlékezetes sé­rülését), majd Prágában biztos vezetés után is csak 3:3-as döntetlen született. Csehszlovákiával 1969. de­cember 3-án Marseille-ben semleges pályán újra kellett játszani. A 4:l-es vereség kiábrándító búcsút jelentett Mexikótól. Mexikóban Európából 9 csapat kelt versenyre az amerikai földrész 5 képvise­lőjével. továbbá 1—1 afri­kai és ázsiai együttessel. Brazília — szokásához hű­en — előre zengte csapata erejét. Többször is kijelen­tették szakvezetőik. hogy egyetlen céljuk a végső győ­zelem, ami — harmadszori elnyeréssel — a világbajno­ki trófea végleges elhódítá- sát jelentette volna. Azt is jelentette ... Brazí­lia valóra váltotta álmait. A szövetségi kapitány Za- gallo szerint is a brazil fut- balltörténet legjobb csapatá­val (Felix, Carlos Alberto, Brito, Piazza, Everaldo. Clo- doaldo, Gerson, Cezar, Ri- Velino, Jairzinho. Tostao, Pe­lé. Fontana, Roberto, Marco Antonio, Edu) sorban térd­re kényszerítette ellenfeleit. Brazília mind a 6 mexikói mérkőzésén magabiztosan győzött; 19 gólt lőtt és he­tet kapott. Peléék mellett a Szovjet­unió. Mexikó. Olaszország, Uruguay, Anglia, az NSZK és Peru jutott a legjobb nyolc közé. Az itteni ered­mények : Uruguay—Szovjetunió 1:0, Olaszország—Mexikó 4:1, Brazília—Peru 4:2. NSZK— Anglia 3:2. Vagyis 2—2 európai és dél-amerikai küzdhetett az elődöntőben. Már az NSZK— Anglia mérkőzés is választ adott mindazoknak, akik a mexikói magaslatot euró­paiak számára tűrhetetlen­nek. kibírhatatlannak mi­nősítették. Még inkább rácá­folt erre a megállapításra az Olaszország—NSZK elő­döntő, amely 120 perces drá­mai harcban dőlt el 4:3 arányban az olaszok javára. A másik elődöntőt, a dél- amerikaiak párharcát Bra­zília 3:l-,re nyerte Uruguay ellen. A döntőben Brazília esélyt sem adott Olaszországnak, a 4:1 arányú brazil siker nem is tükrözte hűen a látotta­kat. Pelé ismét ellenállhatat­lan volt. A viliágbajnoki döntőben 32 mérkőzésen 90 gól szü­letett. Gerd Müller (NSZK) 10 találattal lett a gólkirály A mérkőzéseket Mexikó­iban, Pueblában. Tolucában. Guadalajarában és Leon- ban játszották. Leonban, a Bulgária—Marokkó össze­csapáson volt a legkevesebb néző (3000), míg a legtöbb Mexikóvárosban, a Mexi­kó—Szovjetunió mérkőzésen: 112 000.