Népújság, 1983. május (34. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-03 / 103. szám

6 NÉPÚJSÁG, 1983. május 3., kedd Igazságos döntetlen Keszthely—Eger 1—1 (0—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Keszthely, 2500 néző. V.: Lauber. Keszthely: Bolemányi — Paizs, Engloner, Németh, Cziráki — Pál, Topor, Nagy T., — Rácz, Bócz, Kovács S. Edző: Gellei Imre. Eger: Bartos — Birincsik, Zsi- dai, Varga, Szert — Lengyel, Móricz, Csepregi — Horváth, Kiss, Méhesi. Edző: Szentmarjay Tibor. Cserék: Nagy T. helyett Hor­váth Z. a 46. percben. Németh helyett Kovács L. a 66. percben, Lengyel helyett Zágonyi a 70. percben, Horváth helyett Papp a 89. percben. Mit vár az edző? „Nem állunk be védekezni, gólt akarunk rúgni. Nem szabad kikapni. Hajtani fogunk, — ez a taktikánk.” — mondotta a mérkőzés előtt Szentmar­jay Tibor, a vendégek edző­je. Elöljáróban leszögezhet­jük, hogy ami a hajtást il­leti, abban nem is volt hi­ány. Sőt, a gólszerzés vá­gyában sem: hiszen már az első percben a hazai hátvé­dek hibájából Horváth gólt szerezhetett volna. Áz első negyedóra hullám­zó játékot, nagy küzdelmet, ha" nem is túl magas szín­vonalat hozott, némi egri fö­lénnyel. Bár ez a fölény csak az ellenfél 16-osáig tartott. Az első negyedóra elteltét jelezte a stadion órája, ami­kor egy teljesen váratlan, könnyű helyzetben szereztek vezetést a hazaiak. A jobb­ról inkább begurított, mint­sem belőtt labdát csak a tekintetükkel követték nyo­mon az egri védők, Bartos is inkább kisétált a 16-osig — teljesen értelmetlenül —, és a szabadon hagyott Topor Zsidai mellett ballal puhán az üres kapuba emelt, 1—0. A gól érthetően felvilla­nyozta a hazaiakat, akik egyre-másra próbáltak tá­madásokat vezetni az egriek kapujára, de most már „tal­pon állt” a védelem, úgy­hogy voltaképpen Bartosnak ebben az időszakban nem sok dolga akadt. Egri próbálko­zások közepette ért véget az első félidő.. SZÜNET UTÁN az egriek léptek föl táma­dóan. A 46. percben ismét Horváth volt az, akinek lö­vését Bolemányi bravúrral a szögletre mentette. To­vábbra is próbálkoztak a vendégek, de a próbálkozá­A csapatban Varga nyújtotta a legegyenletesebb teljesít­ményt • (Fotó: Szántó György) sokat jó ideig nem kísérte szerencse. Egy-egy váratlan lövést vagy Bolemányi vé­dett, vagy már a lövés előtt jóval a 16-oson túl tudtak közbelépni a kemény és ha­tározott keszthelyi védők. Mindjobban felülkerekedtek az egriek, jellemző erre, hogy Birincsik több ízben is felfutott, és jól adott be, de hol Kiss Tibor, hol Hor­váth maradt le a jó erővel belőtt labdáról. Jellemző az egriek megnövekedett roha­mozó kedvére, hogy a 65. percben Lengyel nagy lö­vését, a 67-ben Horváth éles labdáját védte bravúrral Bolemányi, s ezekre a táma­dásokra csak a 73. percben válaszolt Kovács, a keszthe­lyi középpályás, de váratlan és erős lövése elsuhant az egriek kapuja fölött. Ismét egri pillanatok következtek. Birincsik húzott el a bal ol­dalon, középre adott, s Kiss két méterről „hazaad­ta” a labdát a már elfekvő kapusnak. Egy perc sem telt el, és most jobb oldalon ve­zették az egriek támadást: Horváth húzott el, majd kö­zépre adott, és a tisztán ál­ló Kiss egészen közelről, egy finom csel után a már el­fektetett Bolemányi mellett egyenlített, 1—1. Egy perc­cel később Méhesi tört ki, átjátszotta magát az egész védelmen, túljutott még Bo- lemányin is, aztán elegánsan .mellé lőtt. A hátralevő per­cekben a keszthelyiek elke­seredett harcba indultaik a második pontért is, az egri­ek viszont okos taktikával tartották a labdát és az eredményt. Ami a mérkőzés képét il­leti, elmondhatjuk, hogy jó iramú, küzdelmes, ha nem is mindig magas színvonalú volt, néhány kemény bele- menés is igazolta a tét nagyságát. Bár az egriek a mérkőzés nagyobb részében mezőfölényben voltak, de ezt a fölényt nem tudták teljes mértékben gólokban kifeje­zésre juttatni, — baj van még mindig a befejezéssel. Végeredményben az egy pont megszerzése egyfajta siker­nek számít, és elsősorban ez a bátor támadó játéknak, a küzdeni akarásnak köszön­hető. A játékosak közül Bar­tosnak viszonylag kevés dol­ga volt, a gólban azonban igencsak ludas. Birincsik különösen a második félidő- ,ben játszott jól, Zsidai lelkét is terheli a gól, de aztán már magabiztosan, nyugod­tan „söprögetett”. A véde­lemben Varga játéka tetszett talán a legjobban, Szertet a lelkesedése dicséri. Len­gyel nagy területen mozgott, de sóikat szabálytalankodott. Móricz szokott, lelkes játé­kát mutatta, lábában volt akár a győzelem lehetősége is. Csepregi a második fél­időben vált irányítójává a támadásoknak, Horváth so­kat futott, lövései azonban most nem sikerültek. Méhe­si nehezen bírt őrzőjével és lövései sem sikerültek. Gyurkó Géza További eredmények: Nagybá- tony—Volán SC 0—9, Siófok- Tapolca 6—1, Dorog—Ganz-MA- VAG 2—2, Baja—Olajbányász 0—0. SZEOL AK—Sopron 0—0, Szekszárd—22. sz. Volán 2—1, Kecskemét—Salgótarján 3—1. Az NB II. állása: 1. Volán SC 28 15 8 5 65-27 38 2. Siófok 29 12 11 6 47-32 35 3. SZEOL AK 29 14 6 9 53-36 34 4. Salgót. TC 29 14 5 10 38-34 33 5. Kecskemét 29 12 9 8 41-31 33 6. K.-barcika 28 13 6 9 42-33 32 7. Hódmezővásárhely 29 14 4 11 43-37 32 8. Sopron 29 10 9 10 30-31 29 9. Szekszárd 29 11 7 11 35-44 29 10. Eger 29 12 4 13 53-47 28 11. Debr. Kinizsi 29 9 10 10 33-31 28 12. Baja 29 9 10 10 37-36 28 13. Ózd 29 10 8 11 42-47 28 14. Keszthely 29 11 5 13 42-45 27 15. Dorog 29 8 10 11 30-38 26 16. Bauxitbányász 29 10 6 13 37-47 26 17. Ganz-M. 29 10 8 13 39-66 26 18. 22. sz. Volán 29 8 9 12 46-53 25 19. Nagykanizsa 29 11 3 15 41-51 25 20. Nagybátony 29 6 4 19 30-68 16 Szünet után remekeltek Eger SE-Lehel SC 23-20 (9-12) NB I. B-s női kézilabda­mérkőzés Eger, körcsarnok: 300 néző. V: Kárpáti, Nagy S. Eger; Csanálosiné — Ja- csó, Kovács 2, Lengyelné 6, Csabáné 7, Káló 3, Juhász 4, Csere: Mészárosné, Hon- finé 1, Vass. Edző: Hegedűs Gábor. Az első játékrészben terv­szerűbb volt a magassági és erőfölényben levő jász­berényiek játéka, több gólos vezetésük biztos győzelmet ígért. Szünet után mintha ki­cserélték volna az egri csa­paltot, mely valósággal lero­hanta ellenfelét. Az ismét játékra jelentkező Honimé­val átszervezve a sorokat feljavult a védekezés, len­dületesebb lett a támadójá­ték és az egyre bizonytala­nabb vendégekkel szemben nem csak ledolgozta hátrá­nyát az ESE, hanem 22—16- ra el is húzott. A végén is­mét „magához tért” a Lehel, de már nem tudta veszé­lyeztetni az egriek megérde­melt győzelmét. Egyénileg a két kapus — Csanálosiné, Mészárosné — bravúrokra is képes volt, Csabáné góljai élményt je­lentettek. Szünet utáni játé­káért valamennyi egri játé­kos dicséretet érdemel. A POSTÁS KUPÁN Egri tájfutósikerek Az első nem hivatalos táj­futó Világ Kupába is beszá­mított a hétvégi Postás Ku­pa, amelyet technikailag ne­héz terepen, Szárliget kör­nyékén rendeztek. A 15 or­szág 1200 indulója között voltak az Egri Spartacus fiataljai is, akik nagyszerű szerepléssel hívták fel ma­gukra a figyelmet. Az egyéniben Gordos At­tila az F 15-ös kategória legjobbjának bizonyult! A lá­nyoknál (N 11-ben) Lóvási Kati a második helyet sze­rezte meg. Az Egri Sparta­cus két váltósikert is elért, lányai révén. N 15 csapat­ban: 1. Eger (Ludnay Zsu­zsa, Frank Krisztina, Csil­lag Vera). N 13 csapatban: 1. Eger (Lovasi Kati, Lud­nay Kati, Nyerges Judit). HOLNAP GYÖNGYÖSÖN Területi válogatott mérkőzés Tavaly első ízben rendezték meg a területi labdarúgó­válogatottak tornáját, amelyet éppen a Mátra-csoport tizen­egye nyert meg. Az idei küzdelemsorozat első állomásaként szerdán 17 órakor Gyöngyösön rendezik meg o Mátra-csoport -Kőrös-csoport válogatott találkozót. Dr. Csicsai József, a területi versenybizottság elnöke bízik a hazai sikerben. Jó mérkőzésre lehet számítani, mert a szakemberek szerint mindkét együttes erős játékerőt képvisel. A Mátra-csoport válogatottjánál a szakvezetői tisztet Várallyay Miklós látja el, segítőtársai Gál Béla és Jeszenszky István. A keret névsora: Pleskó, Erdős (kapusok), Szobonya, Bősz, Jakab, Ragyina, Nagy L., Berecz, Kalapos (hátvédek), Hegyi, Bera, Gömöri, Kincses, Bodolai II., Kapus (középpá­lyások), Sváb, Plotár, Juhász, Török, Jávorszki (csatárok). A torna versenykiírása szerint a 26 éven aluli labdarú­gók szerepelhetnek. A Mátra-csoport válogatottja május 11- én Debrecenben, a Tisza-csoport legjobbjaival találkozik. Amennyiben holnap Gyöngyösön győzelemmel rajtolnának, nagy lépést tennének az országos döntőbe jutás felé. A ta­valyi elsőség megvédése lenne az igazán nagy bravúr. Ribli Zoltán — közelről Ribli Zoltán Spanyolor­szágban Eugenio Torre elle­ni győzelmével a legnagyobb magyar sakkozók nyomdo­kaiba lépett. Hasonló feltű­nést keltő eredményt koráb­ban csak Maróczy Géza, Sza­bó László és Portisch Lajos ért el. A sakkvilág hetek óta izgatottan várta, hogy a Fü- löp-szigetek bajnokának és a harminckét esztendős magyar nagymesternek a párbaja miként végződik. Eleinte egyikük sem mert kockáz­tatni, éppen ezért a játsz­mák meglepően gyorsan vé­get értek, és ebben az idő­ben talán Alicante sakk­rajongói sajnálták is, hogy nem is kevés pénzt adtak azért, hogy láthassák a ten­gerparti Melia szállodában a bábok békés tologatását. Eugenio Torre, aki Ázsia el­ső számú íeménységeként ér­kezett a spanyol üdülőhelyre, amelynek nevét a tavalyi labdarúgó-világbajnokság idejéből jól ismerjük, min­dent elkövetett, hogy maga­biztosnak mutassa magát. Lendületesen, jókedvűen futkározott a pálmafák alatt és szívesen fogadta, ha ilyenkor fényképezték. Tor­re örült a napfénynek, ott­honosan érezte magát Spa­nyolországban, mert a klíma emlékeztette a hazai meleg­re. Ribli Zoltán is mindent elkövetett, hogy erőnlétét, frisseségét megőrizze, mert a hosszú sakkcsatákban győz­ni nélküle nem lehet. A vi­lág legjobb mesterei ezt már régóta felismerték, a legtöb­ben úsznak, teniszeznek és Bobby Fischer még az ököl­vívással is megpróbálkozott. Ribli Zoltán türelmesen kivárta ázt a pillanatot, ami. kor a kezdeti békés játszmá­kat felválthatja a harcias­ság. Sokat tanácskozott Orsó Miklóssal, a szekundánssal. Előzőleg alaposan felkészül­tek Torre ellen. Nemcsak Orsó Miklós segített, hanem a Volán több sakkozója is tevékenyen közreműködött. Több száz játszmát gyűjtöttek össze Ribli Zoltán klubjában és tanulmányozták, hogy az elmúlt tizenhárom év alatt mennyit változott a veszélyes ellenfél küzdőmodora. — Torre az elmúlt eszten­dőkben megváltozott — álla­pította meg Orsó Miklós. — Korábban romantikus eleme­ket is felfedezhettünk nála, most azonban már hidegeb­ben, megfontoltabban ját­szik, elsősorban a végjáté­kokban nagyon erős. Amint erről előzőleg Rib­li Zoltánnal beszélgettünk, a páros mérkőzés egészen más jellegű, mint az a ver­seny, amelyen tízen-tizenket- ten indulnak. Ha ketten mér­kőznek, akkor talán nagyobb szerep jut az idegeknek és annak, hogy ki találja meg azt az alkalmat, amikor a játszmában nem sza­bad megelégedni a döntet­lennel, hanem a győzelemre kell törekedni. Ribli Zoltán jó érzékkel tapintotta ki Tor­re gyengéit. Ezt mutatja, hogy a kezdeményezést a páros mérkőzés egyetlen sza­kaszában sem engedte át ve- télytársának. Előbb négy- kettőre, majd négy-háromra vezetett. Ekkor ugyan bekö­vetkezett a kritikus helyzet. Szerencsére azonban a Fü- löp-szigetek bak bajnoka csak megközelítette Riblit, de utolérni nem tudta. A páros mérkőzés végén a magyar nagymester meglepte ellenfelét. Ismeretes; azé a továbbjutás lehetősége, aki hamarább szerez öt és fél pontot, öt-négyes állásnál Torre arra számított, hogy Ribli Zoltán elkerüli a koc­kázatokat és csak a döntet­lenre törekszik. Nem így tör­tént. A tizedik, vagyis amint később kiderült, utolsó játsz­mában Ribli győzelemre tö­rekedett, ezzel megzavarta ellenfelét, bátran támadott és nyert. A végeredmény te­hát 6:4 a magyar sakkozó javára. — Végig bizakodó voltam — mondta Ribli Zoltán. — A sikerhez természetesen nem elegendő a körültekintő felkészülés, az akarat, hanem kellenek hozzá kedvező kö­rülmények is. Döntőnek te­kintem, hogy az ötödik és a hatodik játszmában nyerni tudtam. Természetesen lé­nyeges volt, hogy a tizedik partiban is tudtam szerezni egy pontot. Megjegyzem, hogy Spanyolországban min­dig szívesen ülök asztalhoz. Jól megy Üt a játék. A magyar nagymester ali- cantei győzelmével újra előbbre lépett a ranglétrán. Ez most egymás után a har­madik figyelmet érdemlő fegyverténye. Az első: 1982. elején a herkulesfürdői zóna- versenyben az első helyet fölényes biztonsággal szerez­te meg. A második: Las Pal­masban, a Kanári-szigetek fővárosában a zónaközi ver­senyen Szmiszlovot megelőz­ve, a mezőny élén végzett. A harmadik: most Alicantében győzött Torre ellen és így Kaszparov, Szmiszlov és Korcsnoj társaságában a négy legjobb közé jutott. A páros mérkőzések sorozata folytatódik még az idén nyá­ron. Ribli Zoltán ellenfele Szmiszlov, míg Kaszparov el­lenfele Korcsnoj lesz. Eze­ken a találkozókon és még egy mérkőzésen dől el, hogy ki hívhatja ki majd Anatolij Karpov világbajnokot. Ribli Zoltán életrajzából érdemes megjegyezni: 1951. szeptember 6-án született Mohácson. A családi körben ismerte meg a szabályos lé­péseket a sakktáblán. Első mestere édesapja volt. Ké­Ribli Zoltán (Pálffy Judit felvétele) sőbb családjával együtt Pécsre költözött. Itt már versenyszerűen sakkozott. Tizenhat esztendős korá­ban megkapta a mesteri cí­met, három évvel később nemzetközi mester. Ifjúsági Európa-bajnokságot nyert, majd Athénben ifjúsági vi­lágbajnokságot nyer. Hu­szonkét éves, amikor eléri a nemzetközi nagymester rang­ját. Egyre jobban szerepel a hazai és a külföldi verse­nyeken. Az egyik feltűnést kel­tő teljesítménye, amikor 1980- ban Amszterdamban az IBM- versenyen győzni tud Karpov ellen. 1981-re a nemzetközi Élő-értékszáma 2590 és ezzel a jugoszláv Ljubojevics és a szovjet Romanyisin társasá­gában 16—18. a rangsorban. Fejlődése és mostani spa­nyolországi győzelme az egyetemes magyar sakkozás nyeresége. Molnár Károly Csak röviden... Labdarúgó MNK-mérkő- zések eredményei a döntőbe való kerülésért: Bp. Honvéd —Csepel 4—0, Ű. Dózsa— Békéscsaba 6—3. A döntőt szerdán a Bp. Honvéd és az Ű. Dózsa vívja. A Japánban folyó aszta­litenisz-világbajnokságon férfi válogatottunk bravú­ros győzelmet aratott a há­zigazda japán együttes el­len. Magyarország—Japán 5—2. Női válogatottunk ez­úttal Franciaországban ját­szott, és 3—0 arányban nyert. Ferencváros—Heves 7—0 (4—0). Barátságos labdarúgó­mérkőzés, Heves, 300 néző. V.: Phul. G.: Szokolai 2, Takács, Rubold, Kvaszta, Nyilasi, Pogány. A svájci Lyss-ben rendez­ték meg a Magyarország— Svájc férfi tornászversenyt. A magyar együttes 561,750— 561,625 pontarányban győ­zött. Az eredmény az utol­só szeren, a nyújtón dőlt el a magyar együttes javára. A megyei testnevelési és sporthivatal továbbképző tanfolyamot szervez segéd­edzői képesítéssel rendelke­ző edzők részére az igazol­ványuk érvényesítése céljá­ból. Az érdekeltek május 15-ig küldhetik el jelentke­zésüket a sporthivatalba. Lakcímük és nevük mellett sportágukat is fel kell tün­tetni. A részletesebb tudni­valókról külön értesítést küldenek majd. Vasárnap a késő esti órákban játszották le Szé­kesfehérvárott a Volán Ku­páért a Románia—Ausztria röplabda-találkozót. A ro­mán együttes megerőltetés nélkül 3—0 arányban győ­zött. Az osztrák vitorlásbajnok­ságon a repülő hollandi ka­tegóriában a Detre-testvérek 24 indulóból az első helyen végeztek, míg a Pomucz és Czeizel páros 2. lett. 470-es- ben a Fundák—Zalai kettős az olasz nemzetközi bajnok­ságon indult, ahol az erős, 37 fős mezőnyben az elő­kelő 5. helyet szerezték meg. X. Ascoli—Torino 2—0 1 2. Cesena—Verona 1—2 2 3. Juventus—Inter. 3—3 x 4. Napoli—Fiorentina 1—0 1 5. Pisa—Genoa 0—0 x 6. Sampdoria—Cagliari 1—1 x 7. Arezzo—Catania 2—2 x 8. Atalanta—Monza 0—0 x 9. Bari—Campobasso 0—0 x 10. Foggia—Lecce 3—0 1 11. Milan—Como 2—0 l 12. Palermo—Perugia 0—0 x 13. Pistoiese—Sambenedet. 1—1 x +1 Beggiana—Cremonese 1—1 x Nyereményeit: 13+1 találat (32 db) =68 113 Ft, 13 találat (40 db) =38 922 Ft, 12 találat (1663 db) = 1123 Ft, 11 találat (16 138 db) = 116 Ft, 10 találat (89 961 db) = 31 Ft.