Népújság, 1982. november (33. évfolyam, 257-281. szám)

1982-11-30 / 281. szám

6. NÉPÚJSÁG, 1982. november 30., kedd Bizonyítottak a fiatalok Móricz (balról) az egriek harmadik gólját lövi, amelyet Kiss (jobb oldali képünkön) ké­szített elő (Fotó: Szántó György) Eger—Kazincbarcika 3-1 (1-1) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Eger, 3000 néző. V: Urbán (Szabó J., Fekete). Eger: Bartos — Birincsik, Zsl- dal. Varga, Szert — Horváth, Móricz, Simon — Méhest, Kiss T„ Pécsi. Edzó: Szentmarjay Ti­bor. Kazincbarcika: Kasza — Szo- bonya, Sztahon, Helgert, Fodor — Petro vies, Majoros, Koleszá- rik (Bukovics, a 83. percben) — Fister, Munkácsy (Leskó, a S3, percben), Szép. Edző: Frenkó László. Napsütéses időben a ven­dégek kezdtek és már az első percben gólt értek el: Szép kapott ügyes átadást a jobb oldalon, kicselezte vé­dőjét, majd a tiszta helyzet­ben levő Szobonyához to­vábbított, aki kilenc méter­ről nem hibázott, 0—1. A hazaiak is támadtak. A 6. percben Kiss elől ütötte el a labdát a kapus, majd Horváth lövése kerülte el a bal alsó sarkot. A 10. {»érc­ben majdnem újabb gólt értek el a barcikaiak: előbb Fodor szögletét mentették az egri védők, majd újabb szögletrúgás után Fodor la­posan a bal kapufát találta el. A 12. pereiben Kiss rek­lamálásért sárga lapos fi­gyelmeztetésben részesült. A 14. percben Szert bal ol­dali beadását Horváth kö­zelről a bal kapufa mellé lőtte. A másik oldalon, a 18. percben Helgert centik­kel lőtt a bal felső sarok mellé. Izgalmas és lendületes volt a játék. Az egriek né­mi mezőnyfölényt harcoltak ki és a 21. percben egyenlí­teni is tudtak: Pécsi jobb oldali szögletét a kapus ki­ütötte, a labda ismét a szél­ső elé került, akinek beíve­lését a jó ütemben felugró Varga a kapuba ütötte, 1—1. iNagy kedvvel játszottak a piros-kékek. A 25. percben Pécsi beadását Kiss a jobb felső kapufára fejelte, a 29. percben ugyancsak Kiss szabadrúgása vágódott le a sorfalról. Tíz perccel később Fodor felvágta Méhesit, amiért sárga lapos figyel­meztetésben részesült. A 44. percben Kiss 18 méter­ről küldött szabadrúgása a léc fölött hagyta el a játék­teret. SZÜNET UTÄN a 46. percben góllal foly­tatódott a találkozó: Hor­váth átadását Pécsi a bal- összekötő helyéről~ 10 mé­terről lőtte a kapus mellett a bal sarokba, 2—1. A má­sik oldalon az 52. percben Petrovics legurított szabad­rúgását Fodor a kapu mellé továbbította. Az 57. percben Horváth jobb oldali beadá­sát Kiss ballal a jobb kapu­fa mellé bombázta. A 66. percben Simon labdaelrú- gásért kapott sárga lapot. A mérkőzés sorsa a 73. percben dőlt el: Horváth— Kiss akció végén a kapura ívelt labda Móricz elé ke­rült, aki egyből a hálóba továbbított, 3—1. A 85. perc­ben Horváth került hely­zetbe, de lövése a léc fölé szállt. Várakozással és némi szorongással tekintettek a mérkőzés elé az ESE vezetői. Sérülések, sárga lapok mi­att ugyanis alaposan fel kel­lett forgatnia megszokott összeállítását Szentmarjay Tibornak. Az edző bátran a fiatalokhoz nyúlt, akik lel­kes, odaadó és önfeláldozó játékkal, győzelemmel hálál­ták meg a bizalmat. Külön érdemként kell elismerni azt is, hogy bár az egriek kap­ták az első gólt, mégis volt erejük újítani, mezőnyfö­lényt kiharcolni és három gólt elérni. A Kazincbarcika méltó ellenfélnek bizonyult, de az egriek lelkesedését rutinjukkal nem tudták el­lensúlyozni, ezért az ESE győzelme megérdemelt. Egyénileg Bartos jól vé­dett, a gólról nem tehet. A védelem egy megingástól eltekintve jól állt a .lábán. Közülük Varga a mezőny legjobbjának bizonyult, de nagyszerűen mutatkozott be új szerepkörében Szert is. A középpályás sor kitett magáért. Móricz motorja volt a támadásszövésnek; Horváth is igyekezett és tet­szett Simon bemutatkozása is. A csatársorban Pécsi iga­zi szélső játékot mutatott be. Kiss sokat vállalt magá­ra, Méhesi tartózkodóbb volt a szokottnál. Fazekas István Az NB 11 további eredmé­nyei : Szeged—Nagybátony 5—1, 22. Volán—Nagykani­zsa 1—0, Salgótarján—Hód­mezővásárhely 1—0, Ózd— Siófok 3—4, Keszthely— Ganz-MÁVAG 4—0, Szek- szárd—Volán SC 2—2. Do­rog—Sopron 2—0, Kecske­mét—Tapolca ►—0, Baja— Debreceni Kinizsi 1—0. A bajnokság állása: 1. Volán 17 10 5 2 30-15 25 2. SZEOL AK 17 935 38-25 21 3. K.-barclka 17 845 30-24 20 4. Saig. TC 17 836 28-22 19 5. Siófok 17 674 26-22 19 6. Szekszárd 17 755 23-24 19 7. Eger 17 827 33-27 18 8. D. Kinizsi 17 575 23-22 17 9. Sopron 17 656 24-24 17 10. Baja 17 647 21-19 16 11. Hódmezőv. 17 728 29-28 16 12. Kecskemét 17 566 22-21 16 13. Bauxltb. 17 647 24-25 16 14. N.-kanizsa 17 728 28-31 16 15. Keszthely 17 728 27-30 16 16. özd 17 557 28-35 15 17. 22. sz. Volán 17 467 26-32 14 18. Dorog 17 629 22-29 14 19. Nagybátony 17 548 22-36 14 20. Ganz-M. 17 449 20-42 12 A csütörtöki VB-nyitóny előtt Elekné a múltról és a jelenről Négy világbajnokságon őrizte a magyar női kézi­labda-válogatott hálóját Elek Gyuláné Rothermel Anna. A népszerű „Potyi” közben tagja volt az 1965-ös világ­bajnok magyar együttesnek is. A sportágtól azóta sem szakadt el, tagja a MKSZ elnökségének, s a VB idején is több, fontos feladatot lát majd el. Így a múltról és a jelenről egyaránt illetékes véleményt alkotni. — Nem vitás, a legna­gyobb sportélményem az 1965-ös, dortmundi világbaj­nokságon megszerzett arany­érem történetéhez kapcsoló­dik — mondta. — Tulajdon­képpen már a selejtezőben az NDK ellen vívtuk a leg­nehezebb meccsünket és Szetey a döntőben Bécs város nemzetközi ví­vóbajnokságán a legna­gyobb érdeklődés a férfi- tőr-viadalt előzte meg, hi­szen ez a Világ Kupa-viadal volt. Ennek megfelelően so­kan indultak, 16 ország 157 pengeforgatója, köztük ma­gyarok is. Szereplésük azon­ban nem volt valami fé­nyes, mert a döntőbe egyet­len versenyzőnek sem sike­rült bejutni. Az első helyért a világ­bajnok Romanykov és a nyugatnémet Gey vívott. A szovjet sportoló 10—6-ra győzött, s ezzel megszerezte az elsőséget. A harmadik helyért az olasz Numa, a francia Om- nes ellen vívott és 10—3-ra nyert. A további sorrend: 5. Hein (nyugatnémet), 8. Reichert (nyugatnémet), 7. Cerioni (olasz), 8. Pietruska (fran­cia). A kardban sem tündököl­tek a magyaroki, igaz a „második vonal” képviselői szerepeltek kilenc ország 90 sportolója sorában. Csak Szeteynek sikerült a döntő­be jutni, de aztán mindjárt 10—6 arányú vereségeit szen­vedett a lengyel Bierkows- kitól, aki a verseny győzte­se lett. Bierkowski honfitár­sa. Kostrzewa ellen nyert 12—10-re. A harmadik hely a szovjet Aljohinnak jutott, miután 10—4-re legyőzte a francia Veyron-Grangert. 5. Korfanti (lengyel), 6. Stratt- mann (nyugatnémet), 7. Leclerc (francia), 8. Szetey (magyar). csak sorsolással jutottunk tovább. Mindez persze mit sem von le az akkori magyar vá­logatott érdemeiből, s sze­mély szerint Eleknééből sem, hiszen őt a világválo­gatottba is beválasztották. Az akkori teljesítménye ah­hoz is elég volt, hogy még 13 évvel később is az ő ne­vét helyezzék az első hely­re. Bízom abban, hogy jól játszanak majd a csütörtö­kön kezdődő világbajnok­ságon. Egyébként az 1—4. helyen bármilyen sorrendet elképzelhetőnek tartok á magyar, a szovjet, az NDK és a jugoszláv válogatott között. — Örülök, hogy személye­sen is közreműködhetek a A labdarúgó NB I. 14. fordu­lójából vasárnap két mérkőzés­re került sor. Eredmények: Vi­deoton—Haladás 3—0, Tatabánya —Ferencváros 3—2. A bajnokság állása: 1. Rába ETO 14 10 1 3 35-13 21 2. Csepel 14 7 6 1 22-15 20 3. Bp. Honvéd 14 7 3 4 22-17 17 4. FTC 14 7 2 5 36-28 16 5. »»sas 14 5 5 4 28-23 15 6. O. Dózsa 14 5 5 4 20-19 15 7. Debrecen 14 4 6 4 17-18 14 8. Videoton 14 6 1 7 25-21 13 9. Tatabánya 14 4 5 5 20-21 13 10. Békéscsaba 14 4 5 5 24-31 13 11. MTK-VM 14 5 3 6 18-30 13 12. Pécs 14 5 2 7 22-26 12 13. Haladás 14 4 4 6 12-20 12 14. Diósgyőr 14 3 5 6 16-22 11 15. ZTE 14 4 2 8 14-20 10 16. Nyíregyháza 14 2 5 ■7 10-19 9 ★ Buzauban befejeződött a Kár­pát Kupa férfi kézilabdatoma, amelyen a magyar válogatott mérsékelt eredménnyel vett részt. Az utolsó fordulóban a csapat 23:21 (9:12) arányú vereséget szenvedett az NDK-tól, és így 1. Tatabánya—FTC 3—2 1 2. Videoton—Haladás 3—0 1 3. Kecskemét—Bauxltb. 1—0 1 4. Szekszárd—Volán SC 2—2 X 5. Ózd—Siófok 3—4 2 6. Baja—Debreceni K. 1—0 1 1. Ascoli—Juventus 2—0 1 8. Avelllno—Inter. 1—2 2 világbajnokság rendezésében. A Magyar Kézilabda Szö­vetség sajtó- és propaganda­bizottságának tagjaként a VB sajtóközpontjában tevé- kenyked*-m. Elsősorban a korábbi magyar világbajnoki csapattagok — akik közül minden mérkőzésre lesz egy- egy interjúalany kijelölve — körül intézkedem. Két talál­kozón pedig az IHF-tisztség- viselők mellett az MKSZ képviselőjeként működöm közre. Remélem, hogy sem a december 5-i Magyaror­szág—NDK, sem pedig a december 8-i egri helyosztó találkozón nem adódnak „rendkívüli” teendőim, — fejezte be nyilatkozatát az egykori legendás hírű kapus. végeredményben az ötödik he­lyen végzett. ★ Egri Spartacus—Nyíregyházi Taurus 6:2 (2369:2305). NB 11-es férfi tekemérkőzés. Eger: Hegyi 369, Tóth J. 397, Kátai 428, Mol­nár Cs. 396, Molnár D. 396, Szép­hegyi 384 fával. ★ Ma, kedden 16.15 órakor nem­zetközi barátságos férfi kosár­labda-mérkőzésre kerül sor Egerben, a körcsarnokban. A hazánkban, a Csepel SC ven­dégeként tartózkodó jugoszláv Vojvonlda együttese méri össze tudását az ugyancsak NB I-es Egri TANÉP gárdájával. ★ Két gyöngyösi sportlövész MHSZ-főtitkárl dicséretben és pénzjutalomban részesült. Édes János és Molnár Sándor az MHSZ Kitérőgyári Vasutas LK puskás versenyzői kiváló sport- munkájukért és a Testvériség Barátság viadalokon elért jó he­lyezéseikért kapták meg az el­ismerést. 9. Cagliari—Napolt 1—0 1 10. Florentina—Verona 1—1 x 11. Genoa—Sampdorla 1—1 a 12. Como—Catania ' 1—0 1 13. Bari—Sambenedettese 1—2 2 +1 14. Pistoiese—Lazio 0—1 2 Nyeremények: 13-fl találat (1 db) =2 445 981 Ft, 13 találat (1 db) =1 467 589 Ft, 12 találat (136 db) -14 388 Ft, 11 találat (2160 db) = 906 Ft, 10 találat (21 001 db) = 140 Ft. Innen-onnan területi labdarúgó-bajnokság A Fordulóról fordulóra című heti értékelő sorozatunk záró­akkordjaként elkészítettük a te­rületi labdarúgó-bajnokság Mát- ra-csoportjának őszi mérlegét. A szokásos statisztikai adatok ismertetése előtt a Heves me­gyei csapatok egymás elleni eredmények alapján kialakult sorrendet, valamint az otthon­idegen bontott táblázatsorokat közöljük. A teljes és a „hazai” tábláza­ton Is azonos a sorrend a he­vesi együttesek között. Megyén belül a Hatvani KVSC gárdája nem talált legyőzőre. A sorrend: 1. Hatvan 3 3----9-2 6 2 . Gyöngyös 3 1 — 2 6-5 2 3. Recsk 3 1 — 2 5-8 2 4. Bélapátfalva 3 1 — 2 4-9 2 A bontott táblázatsorokből ki­tűnik, hogy a HKVSC idegenben nem szenvedett vereséget, a Recsk pedig hazai pályán nem vesz­tett pontot! A táblázatok. 2.. Hatvani KVSC Otthon: 8 4 1 3 18-10 9 Idegen: 7 5 2 ­- 12- 1 12 összesen: 15 9 3 3 30-11 21 5. Gyöngyösi SE Otthon: 8 6 1 1 23- 7 13 Idegen: 7 2 — 5 11-17 4 összesen: 15 8 1 6 34-24 17 6. Recski Ércbányász Otthon: 77­— 22- 7 14 Idegen: 8 1 1 6 8-21 3 összesen: 15 8 1 6 30-28 17 13. Bélapátfalvi Építők Otthon: 7 4 1 2 12- 9 9 Idegen: 8 1 — 7 6-21 2 összesen: 15 5 1 9 18-30 11 Az előző bajnoki évben, ami­kor 5—5 hevesi és nógrádi, va­lamint hat borsodi csapat al­kotta a mezőnyt, akkor lehető­ség adódott — a gyűjtött pontok átlagszámításával — a megyék közötti sorrend megállapítására. Az NB II. átszervezése óta már öt megye csapatai találhatók a Mátra-csoportban. Az egyes me­gyéket képviselő együttesek szá­ma eléggé eltérő. A sorrend he­lyett most azt közöljük, hogy a megyék hány csapattal mennyi pontot szereztek. Ahonnét egy- .nél több csapat van, ott az át­lag pontszámot is feltüntetjük. A megszerezhető 240 bajnoki pontból az öt megye a követke­ző arányban részesült: Borsod 7 csapat, lOg pont (csapatonként 15,57-es átlag), Heves 4 cs. 66 p. (16,5), Nógrád 3 cs. 25 p. (8,33), Szolnok 1 cs. 21 p„ Pest l cs. 19 P. A góllövésben Csomóny (GYSE) az első A 120 mérkőzésen összesen 376 gól született. Ez fordulónként 25,06-os, mérkőzésenként pedig 3,13-as gólátlagot jelent. Az elő­ző bajnokság hasonló Időszaká­ban 34 góllal kevesebbet köny­velhettünk el. A legtöbb gólt (35) a 9., a legkevesebbet (18) pedig a 10. és a 13. fordulóban láthatták a nézők. A Lehel SC gárdája volt a legeredményesebb 39 találattal. Péczely Szabolcs csapata mérkőzésenként átlag­ban 2,6 gólt lőtt. A második helyen álló Hatvani KVSC ka­pujába csupán tizenegyszer — átlagban 0,73 — tudtak betalálni az ellenfelek. A sereghajtó pász­tói együttes lőtte a legkevesebb (9) és kapta a legtöbb (43) gólt. A 376 gólon 141 labdarúgó osz­tozott — a nyolc öngőlos közül négyen az ellenfelek kapuját Is bevették —, Csomány a Gyön­gyösi SE csatára volt a legered­ményesebb 17 találatával. A góllövőlista őszi végeredmé­nye. 17 gólos: Csomány (Gyön­gyös). 13 gólos: Horváth (Hat­van). H gólos: Fridmann (Vác), Szabó (Lehel SC). 10 gólos: Gombos (Lehel SC), Koleszár (Edelény). 9 gólos: Bősz (H. Papp J. SE), Lukács (Olefin SC), Plotár (H. papp J. SE). 6 gólos: Hajdú (Bélapátfalva), Korhűt (Olefin SC). 5 gólos: Bencsok (Recsk), Cseri (Vác), Kincses (H. Papp J. SE), Kiss (Recsk), Strausz (Vác), Török (Borsodnádasd), Tóth (Recsk). 4 gólos: Berecz E. (Bélapátfal­va), Dudás (Balassagyarmat), Murányi (Borsodnádasd). Klem, Oldal (mindkettő B. Bányász), Veres (B. Volán), Ferencz, Vá­gó (Gyöngyös), Bóna (Hatvan), Lukácsi, Petró (Lehel SC), Bódl II., Percze (Recsk). 3 gólos: Kasza. Varga (Borsodnádasd), Pócs, Szalai (B. Bányász), Var­ga (B. Volán), Hubi, Molnár (Edelény), Hegyi, Jánosi. Juhász (Hatvan), Králik, Soltész (H. Papp J. SE), Szívós (Lehel SC), Bodolal, Kapus (Olefin SC), Mar­osok (St. Síküveggyár), Sebes­tyén (Vác). Két gólt harmincán, egy találatot pedig ötvenkilen­cen értek el, nyolcán vétettek öngólt. Ács (HKVSC) és Szalai (GYSE) az egyéni ranglista élén Az egyéni teljesítmények el­bírálásakor figyelembe vettük a területet érintő megyei lapok sportrovatában megjelent tudó­sításokat. A hevesi csapatok más megyék együttesel ellen vívott mérkőzésein a Népújság tudósítóinak a Jelentéseit helyez­tük előtérbe. A 15 forduló során a hatvani Acs és a gyöngyösi Szalai neve kilenc alkalommal szerepelt a jók között, ezért számításunk szerint (Jó—1, mezőny legjobbja =1,5 pont) 9—9 pontot kaptak. Ezzel a teljesítményével a kitű­nő beállós és a jobbhátvéd társ­bérletben érdemelte ki az őszi idény legjobb labdarúgója címet. Az egyéni ranglista élmezőnye: 1—2. Acs (HKVSC) és Szalai (GYSE) 9—9, 3—4. Lukácsi (Le­hel SC) és Murányi (Borsodná­dasd) 8—8. 5—6. Bősz (H. Papp J, SE) és Ullmann (GYSE) 7,5— 7,5 ponttal. Osztályozókönyvünk alapján a következők bizonyultak csapa­tuk legjobbjának: Antal (Pász­tó), Acs (Hatvan), Borsos (St. t ö' A HKVSC—Lehel SC ranga­dón Ács, az ősz] idény egyik legjobbja fejjel hárított a gólerős Szabó elől (Fotó: Szabó Sándor) Síküveggyár), Bősz (H. Papp J. SE), Cseh (Bélapátfalva), Fábri (Balassagyarmat), Fridmann (Vác), Koleszár (Edelény), Len­gyel (MVSC), Lugossy (B, Vo­lán), Lukács (Lehel SC), Murá­nyi (Borsodnádasd). Percze (Recsk), Szalai (B. Bányász), Szalai (Gyöngyösi SE), Vanczó (Olefin SC). Az őszi idény „A" és ,,B” vá­logatottjának összeállításakor a Játékosok által gyűjtött pontok mellett néhány szakember — edzők, ellenőrök — véleményét is figyelembe vettük. Az „Ä”- csapat a következőképpen ala­kult: Takács (Hatvan) — Szalai (Gyöngyös), Bősz (H. Papp J. SE), Acs (Hatvan), Lugossy (B. Volán) — Koleszár (Edelény), Kincses (H. Papp J. SE), Lu­kácsi (Lehel SC) — Szabó (Le­hel SC), Csomány (Gyöngyös). Gombos (Lehel SC). A „B”- együttes: Dohány (Olefin SC) — Dálnokl (B. Bányász), FUkő (Borsodnádasd), Vanczó (Olefin SC), Adám (Vác) — Murányi (Borsodnádasd), Percze (Recsk). Ullmann (Gyöngyös) — Bódl II. (Recsk), Horváth (Hatvan), Frid­mann (Vác). Tizenhat kiállítás A játékvezetők összesen 16 labdarúgónak mutattak fel piros lapot, különböző sportszerűtlen­ségek miatt. A múlt esztendő hasonló időszakában 13 kiállítás szerepelt nyilvántartásunkban. A legtöbben (3) a bajnoki nyitá­nyon vettek korai zuhanyt piros kártya,.villanásért”. Hét forduló mérkőzésein nem kellett a leg­szigorúbb fegyelmezést alkal­mazni. Tíz egyesület labdarúgói a következő arányban osztoztak a piros lapokon: H. Papp J. SE, Pásztó, Recsk 3—3, Balassagyar­mat, Bélapátfalva, Borsodná­dasd, B. Volán, Edelény, Mis­kolci VSC és St. Síküveggyár 1—1. Megyék szerint: Borsod 7, Nógrád 5, Heves 4 kiállítás. Csökkent a nézőszám A 120 mérkőzésre összesen 73 650 néző volt kíváncsi, s ez fordulónként 4910-es, mérkőzé­senként pedig 613,75-ös átlagot jelent. Az 1981-es őszi idény mérkőzéseit közel tízezerrel töb­ben látták. A legtöbben (7500) az ötödik, a legkevesebben (3150) pedig a 13. forduló mérkőzésein voltak. Összeállította: Szigetváry József