Népújság, 1982. október (33. évfolyam, 230-256. szám)

1982-10-26 / 251. szám

NÉPÚJSÁG, 1982. október 26., kedd 6* Mérsékelt iram és színvonal A középen cselező Pécsire öt Eger SE—Kecskeméti SC 0—0 NB II-es labdarúgó-mér­kőzés. Bgeir, 3500 néző. V: Eöiry (Palik. Benkő). Eger: Bartos — Birincsik, Varga, Patvaros, Zágonyi — Len­gyel (Horváth, a 89. percben), Móricz, Csepregi — Barta, Mé­hes! (Kiss T. 73. percben), Pécsi. Edzó: Szentmarjay Tibor. KSC: Erdei — Hájer, Gugye- rás, Töró, Alberti — Gelder, So­mogyi, Nagy — Mózner (Laka­tos, a 65. percben), Horváth, Fürtös, (Ravasz, a 43. percben). Edző: Nagy János. Egri támadásokkal indult a mérkőzés. A 2. percben Móricz egyedül tört közé­pen előre, kicselezte a ka­pust is, de kisodródott és beadáséit Méhesá elől az utolsó pillanatban menteni tudták a védők. A 7. perc­ben Banta szöglete a védők­ről Csepregi elé pattant, aki 18 méterről egyből a kapu fölé bombázott. A 10. perc­ben Pécsi jobb oldali szögle­lete került Méh esi elé, de a kivetődő kapus az utolsó pil­lanatban közbe tudott avat­kozni. A vendégek a 15. percben veszélyeztettek elő­ször: Somogyi tette maga elé a 16-osnél Geiger átadását, de egy csel után a kapu fölé emelte a labdát. A 20. perc­ben megszerezhették volna a vezetést a kecskemétiek. Varga a 16-os vonalánál lyu­kat rúgott, Fürtöshöz került a labda, aki már az ötösön járt, amikor elcsúszott, s oda lett a kínálkozó lehető­ség. A 28. percben Banta bal oldali szögletét nehezen tudta kiütni Erdei a gólvo­nal előtt. A 36. percben Barta tört előre a jobb ol­kecskeméti védő is vigyáz (Fotó: Szántó György) dalon, kicselezte Gugyeróst is, de lövése a jobb kapufá­nál hagyta el a játékteret. A 40. percben Barta két csel után lőtt a kapu fölé. A 42. percben Móricz jobb oldali beadását Méhest egyből rá­lőtte a 11-es pontnál, Erdei látványosan ütötte ki a lab­dát a jobb felső sarok elől. SZÜNET UTÁN a 47. percben Lengyel és Nagy összecsapott, a kecs­keméti fiú ápolásra szorult. Az 54. percben egy ritka vendégellentámadás végén Ravasz fejesét Bartos sze­rencsével ütötte a léc alól szögletre. Tíz perccel később Barta jutott szabadrúgás­hoz 20 méterre a kaputól, ügyesen ívelt labdája a jobb alsó kapufa tövéről pattant vissza a mezőnybe. Ezután hosszú ideig alig történt valamire méltó ese­mény a pályán, a mezőny­ben fodyt a küzdelem. Az egriek támadgattak, a kecs­keméti védők pedig egyszerű eszközökkel, amerre álltak, arra rúgták a labdát. A 83. percben Somogyi rúghatott szabadrúgást 22 méterre a bal oldalról: lövése az oldalhá­lóbán kötött ki. A 88. perc­ben nagy kavarodás támadt a vendégek kapja előtt, vé­gül Móricz hét méterről az üres kapu mellé vágta a labdát. Mérsékelt iramú és szín­vonalú mérkőzést hozott a két csapat találkozója, ezért csalódottan távoztak az eg­ri szurkolók a stadionból Főleg azok a drukkerek ke­seregtek, akik biztos hazai győzelemben reményked­tek. Ez azonban elmaradt, mert a piros-kékek ugyan végigtámadták a 90 perc nagy részét, de kevés átütő erő volt ezekben a támadá­sokban. Kevés volt az igazi szélsőjáték, a tűz, de keve­set vállalkoztak távoli lövé­sekre is a csatárok. A hely­zetbe került játékosok „agyonadogatták” egymást, s ezzel mindig megadták a lehetőséget a védőknek a közbelépésre. A játék össz­képe alapján azt is lehet mondani, hogy az ESE idei leggyengébb játékát nyúj­totta saját pályáján. A kecskemétiek pontszerzése viszont megérdemelt, mert játékerőben gyengébbnek tűnő labdarúgóik egyszerű­en, fegyelmezetten és önfel- áldozóan játszottak. Egyénileg Bartosnak kevés dolga akadt. A közvetlen védelemben egyértelműen csak Patvaros játékát lehet dicsérni, a többiek vegyes benyomásokat keltettek. Varga kezdeti lámpaláza után megfelelően látta el új feladatát. A középpályán játszók igyekezetével nem volt baj, de most nem tud­tak olyan színt vinni a küzdelembe, mint amennyit szoktak. A csatársor is jó­val alatta maradt elvárható játékától, közülük, Barta ér­demel dicséretet lövési kí­sérletedért. Fazekas István Az NB II. további eredmé­nyei: Volán—D. Kinizsi 4— 0, Tapolca—Baja 3—1, Nagy­kanizsa—SZEOL AK 4—3, STC—22. Volán 1—0, Hód­mezővásárhely—Ózd 3—0, Sopron—Szekszárd 3—1, Ka­zincbarcika—Keszthely 1— 0, Ganz-MA VÁG—Siófok 0— 0, Nagybátony—Dorog 1—0. Az NB II. állása: 1. Volán 12 8 2 2 29-12 18 2. Kazincbarcika 12 7 2 3 23-14 16 3. Szekszárd 12 6 3 3 14-14 15 4. Szeged 12 6 2 4 26-18 14 5. Eger 12 6 2 4 22-16 14 6. Bauxitbányász 12 5 4 3 18-15 14 7. Hódmezővás. 12 6 1 5 20-17 13 8. D. Kinizsi 12 5 3 4 19-17 13 9. Sopron 12 5 3 4 19-18 13 10. STC 12 5 2 5 18-17 12 11. Nagykanizsa 12 5 2 5 21-21 12 12. Nagybátony 12 5 2 5 15-21 12 13. Siófok 12 3 5 4 15-17 11 14. Kecskemét 12 3 4 5 14-16 10 15. Keszthely 12 4 2 6 15-18 10 16. Ózd 12 3 4 5 16-21 10 17. 22. sz. Volán 12 2 5 5 20-23 9 18. Ganz-M. 12 3 3 6 15-30 9 19. Baja 12 3 2 7 13-19 8 20. Dorog 12 3 1 8 17-25 7 MEAFC—Egri TK 67—65 (35—38, 57—57). NB II-es női kosárlabda­mérkőzés. Eger, 100 néző. v.: Gerda L., Babják J. ETK: Biró 6, NAGY E. 13, Kruchió 10, Ba- da 8, BARTUS A. 7. Cs.: Kósa 2, Vass É. 5, Szabó E. 12; Krasz- nai 2. Edző: Kovács Gyula. Az első játékrész 16. percéig meg­nyugtató előnyre tett szert a hazai gárda, majd az ellenlába­sok egyenlítettek. Fordulás után a fej-fej melletti összecsapás döntetlenül végződött. A ráadás­ban pedig mindössze egy kosár döntött az ellenfél javára. ★ KÉV Metró—Eger SE 20—19 (9 —10). NB I. B-s női kézilabda- mérkőzés. Budapest, 100 néző. V.: Kovácsné, Maglód!. ESE: Csanálosiné — Káló 1, Honflné 2, Hegedűsné 3, Verebélyi 6, Csabáné 5, Szabó 2. Cs.: Juhász, Kovács, Vass, Nagy, Mészáros- né. Edző: Hegedűs Gábor. Len­dületes kezdés után az ESE gár­dája 5—1-es vezetésre tett szert, a hazai csapat azonban rövid Idő alatt felzárkózott. A félidő végére már csak egy gól volt az ellenfelek előnye. Fordulás után kapkodás, rendre eladott labdák, taktikai fegyelmezetlen­ség Jellemezte az egriek Játékát. A közepes színvonalú találkozón az ESE csapatából Csanálosiné rukkolt ki, aki remek formában védett. ★ Az Egri TANEP NB I-es férfi kosarasai Jól rajtoltak az őszi idényben. A nehezebb B-cso- portban a hetedik forduló után már a negyedik hellyel büszkél­kedhet a csapat. A szurkolók legközelebb november 11-én lát­hatják a TANEP együttesét, amikor Is otthonukban a Kecs­kemét csapatát fogadják, 17 órai kezdettel. A bajnokság állása B- csoport: 1. Bp Honvéd 7 7 — 766-480 14 2. Baja 7 6 1 594-548 13 3. Csepel 7 5 2 668-655 12 4. Egri TANEP 7 5 2 517-535 12 5. Pécsi VSK 7 4 3 618-625 11 6. Bp. V. Izzó 7 4 3 699-636 11 7. Kecskemét 7 3 4 560-650 10 Csak röviden... 8. BSE 7 1 6 549-591 8 9. Szeged 7 — 7 531-616 7 10. Alföldi O. 7 — 7 528-694 7 ★ A labdarúgó NB I-ben szom­baton játszották: MTK-VM— PMSC 5—3, Békéscsaba—Rába ETO 3—2, Csepel—ZTE 2—0, DVTK—Videoton 1—0, Debrecen —Nyíregyháza 1—1. Vasárnapi eredmények: Vasas—Honvéd 1—3, Ferencváros—O. Dózsa 0—3, Ta­tabánya-Haladás 0—1. A bajnokság állása: ' 1. Rába ETO 9 7 — 2 27- 7 14 2. Csepel 9 6 2 1 17-11 14 3. FTC 9 6 1 2 23-12 13 4. Bp. Honvéd 9 5 1 3 16-12 11 5. Vasas 9 4 1 4 20-17 9 6. Ü. Dózsa 9 3 3 3 15-14 9 7. Békéscsaba 9 3 3 3 15-17 9 8. Diósgyőr 9 3 3 3 12-14 9 9. Videoton 9 4 — 5 18-16 8 10. Debrecen 9 2 4 3 9-12 8 11. Haladás 9 3 2 4 9-14 8 12. Tatabánya 9 2 3 4 10-13 7 13. Pécs 9 3 1 5 14-19 7 14. MTK-VM 9 3 1 5 12-25 7 15. Nyíregyháza 9 2 2 5 7-14 6 16. ZTE 9 2 1 6 8-15 5 ★ A hét végén Pomáz térségében rendezték meg a tájfutó Fabu- lon Kupát. A népes mezónyű egyéni versenyben, az ifjúsági fiúk F 15 kategóriájában Gordos Attila (Egri Spartacus) győzött 47:27-es időeredménnyel. ★ Elszabadult a pokol az olasz labdarúgó-bajnokságban a va­sárnap lejátszott Juventus—Roma mérkőzés után. Alighogy befe­jeződött a találkozó, a két szur­kolótábor között nézeteltérés tá­madt, a 22 éves Alfredo Quinta- vallét késszúrásokkal megsebesí­tették, egy 54 éves sportbarátot pedig leütöttek. A stadion köze­lében súlyos károkat okoztak az ott parkoló gépkocsikban. A ró­maiak autóbuszát a rendőrök kísérték végig a városon a re­pülőtérig. ★ Hamburgban letartóztattak egy 20 éves fiatalembert, azzal gya­núsítva, hogy ő okozta az egy héttel ezelőtt lejátszott Hamburg —Werder Bremen találkozón a 16 éves Adrian Malelka halálos sérülését. Ismeretes, a brémai diákot, aki csapatát elkísérte a kikötővárosba, egy súlyos tárgy- gyal fejbe vágták, s ez okozta halálát. ★ A New York-i nemzetközi ma­ratoni futóversenyen az idei EB-n helyezést szerzett magyar Szabó Karolin 2:42:43 órás idő­vel a 14. helyen végzett. ★ Dr. Terpltkó András, a KK soros elnöke vasárnap az AC Milan—Bologne (5—0) olasz má­sodik ligás mérkőzés előtt adta át a Közép-eurőpal Kupát a mi­lánói együttesnek, amely az 1981 —82-es sorozatban szerezte meg a végső győzelmet. ★ Eger SE—Kisújszállás 107—71 (58—32). NB II-es női kosárlab­da-mérkőzés. Eger. V.: Babják, Kunhavi. ESE: Molnár E. 4, Molnár A. 6, Mestyán 16, Nagy J. 16, CSANYI 39. Csere f SÁN­DOR 22, Verebély 4, Aczél, Ju­hász, Patkó. Edző: Galambos János. Magabiztos játékkal, de gyenge védekezéssel nyert ilyen -arányban Is az újonc csapat el­len az ESE gárdája. Ma, 16.30 órai kezdettel az Eger SE— Szarvas rangadóra kerül sor a Pozsonyi utcai szakközépiskola tornatermében. VÍZILABDA Önmagát múlta felül az OSC Hazaérkezett a sikeres belgrádi KEK-középdöntő sorozatról az OSC vízilabda­csapata, amely mint isme­retes, a jugoszláv, a holland és a nyugatnémet kupa­győztest megelőzve az első helyen végzett. Az orvos- egyetemiek körében nagy az öröm, hiszen a mezőny is­meretében senki sem vette biztosra továbbjutásukat, amely most annyit jelent, hogy az elődöntőben a CSZKA Moszkva lesz az ellenfelük. — Aggódtunk a belgrádi mérkőzés előtt, mert tud­tuk, hogy a Partizán biztos esélyes, a nyugatnémet és a holland csapat pedig kiszá­míthatatlan, váratlan ered­ményekre képes — össze­gezte a szereplést dr. Frenkl Róbert, az OSC elnöke. — A Duisburgtól elszenvedett vereség bizonyította is, hogy „minden lehet”, de aztán a Partizán ellen önmagát múl­ta felül a gárda, s így vég­zett az első helyen. Az együttes egyik kísérője volt dr. Szívós István tech­nikai vezető, aki nemrég még a magyar válogatottat erősítette, de most csak a partról figyeli a küzdelme­ket. így vélekedett: — Érdekes volt mind a három mérkőzésünk; a Duisburgtól elszenvedett vereségben közrejátszott, hogy két legfontosabb kulcsemberünk, Steinmetz és Hámori gyengébb napot fo­gott ki; a hollandok ellen Pásztrai volt az egyik leg­jobb; míg a Partizán ellen a sok kipontozódás miatt a csereként beálltak ragyogó­an küzdöttek. A CSZKA Moszkva ellen nehéz dol­gunk lesz, a szovjet klubcsa­patok mind rendkívül erő­sek. Itt játszik a sokszoros válogatott Akimov és Kaba­nov, akik a középdöntőben a barcelonai tornán juttat­ták sikerhez csapatukat. Frenkl Róbert még el­mondta, hogy az OSC sze­rint nyílt a moszkvai és a budapesti összecsapás, a pillanatnyi forma dönt majd. Kedvezőnek tartják, hogy az első mérkőzés — előre­láthatólag november 14-én — Moszkvában lesz, s a visszavágót játsszák Buda­pesten november 21-én, va­sárnap 17.30 órai kezdettel. — Három hetünk van az első mérkőzésig, még az eddiginél is erőteljesebben készülünk — mondta befe­jezésül az egyesület elnöke. — Jól ismerjük a szovjet vízilabdastílust, ha sikerül taktikánkat végrehajtani, ak­kor még a döntőbe jutás­ban is reménykedhetünk. Az értesülések szerint a budapesti visszavágót a te­levízió. is közvetíti. „ Világrekord-javítás“ Zágrábban Különleges „világrekord- javítással” zárult vasárnap este a zágrábi sportcsarnok­ban a férfi és női torná­szok 6. alkalommal meg­rendezett Világ Kupa küz­delemsorozata: a 19 eszten­dős főiskolai hallgató Li Ning egymaga hat arany­éremmel gazdagította a kí­nai tornasportot, a korlát kivételével minden szeren, s az összetettben is elsőséget harcolt ki. Ilyen sorozattal eddig egyetlen tornász sem büszkélkedhetett, pedig a korábbi Világ Kupáknak is voltak „szuper-tornász” résztvevői, mint például a szovjet Andrianov és Gyi- gyatyin, a nyugatnémet Gi­eriger, a japán Cukahara, és mások. Li Ning a szakem­berek egybehangzó vélemé­nye szerint a jövő század tornájával lepte meg a vilá­got, olyan anyagerősséggel, amelyre csak szuperlatívu- szok lehetnek érvényesek. Pontozóbírói szempontból pedig minden szeren leg­alább 9,9-ek... Mivel a nagyszerű, már a moszkvai világbajnokságon is feltű­nést keltő sportember a kor­láton sem maradt érem nél­kül (bronzot vehetett át), 7 Világ Kupa-medál birtoko­saként szállhatott fel a Pe- kingbe induló repülőgépre, miközben az összes többi dobogós, névszerint honfi­társa Tong Fej, a szovjet Koroljov és Makuc, továbbá a japán Kadzsitani és Qu- shiken, valamint az ameri­kai Vidmar együttesen 17- tel. Ami pedig az aranyakat illeti, azokból Li Nlngen kí­vül, csak Koroljovnak (2) és Tong Fejnek (1) jutott! MÁTRA-CSOPORT Jól menl csapatainknak A területi labdarúgó-bajnokság 11. fordulójának mérkőzéseiről a kővetkezőket jelentették tudósi­tóink: HATVAN—BORSODNADASD 4—0 (0—0) Borsodnádasd, 1000 néző. V.: Gáspár. Hatvan: Takács — Földi, Bó- na, Nyéki, Hegyi, Gohér, Acs, Futó, Jánosi, Horváth, Juhász. Edző: Szalal Miklós. A gólok története: 52. perc: Futó a bal oldalon vezette fel a labdát, beadását Jánosi 7 m-ről kapásból vágta a hálóba, 1—0. 60. perc: Szabálytalanul szerel­ték a hatvani védők az egyik hazai csatárt, a megítélt 11-est Murányi a kapufára lőtte. 62. perc: Horváth kiugrott a védők közül, a 16-oson belül felvágták. A megítélt 11-est Bóna értéke­sítette, 2—0. 80. perc: Horváth lefutotta a védelmet, de csak újból szabálytalanul tudták sze­relni. A jogosan megítélt bün­tetőt a sértett fél értékesítette, 3—0. 86. perc: Jánosi elfutott a jobb oldalon, élesen belőtt lab­dáját Horváth csukafejessel küldte a hálóba, 4—0. A takti­kusan, Jól Játszó hatvani csapat ilyen arányban is megérdemel­ten nyerte a rangadót. A hat­vaniak közül Földi, Bóna, Acs, Nyéki és Horváth nyújtott Jó teljesítményt. • Keresztfalvi Ferenc GYÖNGYÖS—MVSC 3—0 (1—0) Gyöngyös, 800 néző. V.: Enrei- ter. Gyöngyös: Szőke — Szalai, Nagy L., Jerem (Szabó), Vágó, Csontos, Ullmann, Nagy G., Skublics, Csomány, Feidl (Fe- rencz). Edző: Schédl József. A gólok története. 45. perc: Már mindenki a félidőt jelző sípszóra várt, amikor egy ár­tatlannak tűnő bal oldali hazai támadást követően Csomány elé került a labda, aki 12 m-ről a későn vetődő Kun kapus hasa alatt lőtt a hálóba, 1—0. 65. perc: Skublics futott el a jobb szélen, az alapvonalról jól adott közép­re és Csománynak nem okozott különösebb gondot, hogy közel­ről a kapuba találjon, 2—0. 82. perc: Ullmann és Csomány ado­gatását követően a védők rövi­den mentettek, Szabó rácsapott a labdára, és az alapvonal kö­zeléből félmagasan lőtt a hosz- szú oldalra, 3—0. A két volt NB II-es csapat ezúttal nem volt egy súlycsoportban. A vendégek nagyon gyenge teljesítményt nyújtottak, csak a szerencse mentette meg őket a nagyobb különbségű vereségtől. Jók: Szá­lai, Csontos, Ullmann (a me­zőny legjobbja), Csomány, illet­ve Lengyel, Gyöngyösi. Szkocsovszky Tibor BÉLAPATF alva—pásztó 2-1 (1-1) sokszor túlzott keménységet produkáló hazaiak ellen. Jók: Berecz E., Horváth, Erdős, Cseh. Horváth Mihály VAC—RECSK 0—0 Vác, 800 néző. V.: Lója I. Recsk: Kovács — Danyi, Me­gyést, Maksó, Bódl I. (Bálák), Tóth, Ambrus, Bódi II., Nagy (Kolozsvári), Bencsok, Szabó. Edző: Nagy Vilmos. A Recsk egy pontért utazott . Vácra, s ezt az eredményt úgy érte el, hogy nem áut be a ka­pu előterébe védekezni, hanem okos taktikával, rövid adogatá- sos, labdatartással lassította a játékot és időnként kontraak­ciókkal veszélyeztette a hazaiak kapuját. A bányászfiúk fegyel­mezett játékukkal a hazai kö­zönség elismerését is kivívták, megérdemelten jutottak az egyik ponthoz. A recskiek közül Me- gyesi, Danyi, Maksó, Bódi I. és Szabó nyújtott Jó teljesitményt. Gál Mihály Pásztó, 800 néző. V.: Pecze. Bélapátfalva: Erdős — Cseh, Sasvári, Fodor, Berecz I., Be­recz E., Horváth, Pócslk, Kapui, Hajdú (Patkós)’, Nagylaki (Ko­vács L.). Edző: Várallyay Mik­lós. A gólok története: 8. perc: A hazaiak kapusa szándékosan megrúgta Hajdút a büntetőterü­leten belül. A megítélt 11-est Berecz E. értékesítette, 1—0, 33. perc: A tétovázó védők szabály­talankodása miatt megítélt köz­vetett szabadrúgásból Szabó a lábak között lőtt a hálóba, 1—1. 56. perc: Berecz E. az alapvonal közeléből lőtt be egy szabadrú­gást, s a labda a sorfalat érint­ve jutott a kapuba, 2—1. Köze­pes színvonalú mérkőzésen a higgadtabban játszó Építők gár­dája megérdemelten győzött a További eredmények: Olefin SC—Borsodi Volán 4—0, St. Sík­üveggyár—Balassagyarmat 1—2, H. Papp J. SE—Borsodi Bányász 0—2, Edelény—Lehel SC 4—2. A bajnokság 1. H. Papp J. SE 2. Hatvan 3. Lehel SC 4. Vác 5. B.-nádasd 6. Olefin SC 7. Recsk 8. Edelény 9. Gyöngyös 10. Borsodi B. 11. Borsodi V. 12. B.-falva 13. B.-gyarmat 14. Pásztó 15. St. Síküveg. 16. MVSC állása: 11 7 2 2 32-11 16 11 7 2 2 26- 8 16 11 7 2 2 26-17 16 11 6 2 3 23-10 14 11 6 2 3 15-13 14 11 4 5 2 20-12 13 11 6 1 4 21-20 13 11 6 1 4 18-19 13 11 5 1 5 22-19 11 11 4 3 4 16-16 11 11 4 3 4 13-13 11 11 4 1 6 13-20 9 11 2 2 7 8-ir 6 11 2 1 8 7-31 5 11 1 2 8 7-20 4 11 1 2 8 6-27 4 Cselgáncs úttörő OB Budapesten az Üjpesti Dózsa SC cselgáncstermében került megrendezésre az út­törő II. korcsoport ez évi országos bajnoksága. Az in­dulásra jogosult 160 dzsúdós között megtalálható volt az Eger SE öt fiatalja is. A 45 kg-osok között két egri végzett a hetedik helyen. Pethes V. Attila és Kovács István külön ágon küzdve jutottak el a döntő kapujáig. Négy mérkőzésükből kettőt megnyerve ötvenszázalékos teljesítményt nyújtottak. A 49 kg-os Hermann Szabolcs hasonló győzelmi aránnyal szintén a hetedik helyet mondhatta magáénak a ver­seny végeztével. Fodor Ákos­nak a -f-58 kg-ban egy győ­zelem is elég volt a hete­dik helyhez. A hét végén a másik út­törő kategória számára ke­rül megrendezésre az OB, ahol az egriek hét fővel vesznek részt.