Népújság, 1982. szeptember (33. évfolyam, 204-229. szám)

1982-09-21 / 221. szám

6, NÉPÚJSÁG, 1982. szeptember 21., kedd A védelem és a taktika „győzött” A bajaiak kapusa elöklözi a labdát a két rátámadó játé­kos: Lengyel és Patvaros elől (A szerző felv.) tudnak játszani Vecseri (fehér 6-os) gólra éhesen emelkedik ki a vízből, de ezt az átadást Hasznos lesze Eger SE—Bajai SK 1—0 (0-0) NB Il-es • labdarúgó-mér­kőzés. Baja, 7000 néző. V.: Aczél (dr. Rákóczi, Jung). EGER: Bartos — Birincsik, Zsidói, Lengyel, Patvaros — Barta, (Horváth, a szünetben), Móricz, Csepregi — Méhest, (Szert, a 88. percben), Kiss, Pé­csi. Edző: szentmarjay Tibor. BAJA: Majzlinger — Glavatlty, Szabó, Prikadinovics, Papp — Szőcs, Evanics, (Pesti, az 58. percben), Keresztes — Takács (Radies, a szünetben), Kovács, Janicsák. Edző: Rónai Sándor. — Győzünk! — jelentette ki magabiztosan Szentmar­jay Tibor, az egriek edzője, a mérkőzés előtt, de hiszen egy edzőtől nem is lehet azt várni, hogy így nyilatkoz­zék: „Kikapni jöttünk!”. A mérkőzés úgy indult, hogy Szentmarjay Tibor egyszavas nyilatkozata túlságosan is magabiztosnak tűnik. Már az első percekben ugyanis a bajaiak kapcsoltak nagy sebességre, még akkor is, ha lelkesedésüket az egri vé­delem és saját hibájuk is megtörte. Az első nagyobb helyzet is a vendéglátóké volt, a 7. percben Szőcs lőtt váratlanul fölé. A nem túl magas színvo. nalú játék első tíz perce a két 16-os között, illetőleg a védők és a csatárok össze­csapásaival telt el. A 13. perc eseménye: Csepregi sárga lapot kapott szabály­talanságáért, és az „érte ki­járó” szabadrúgást Evanics lőtte a kapu fölé. Ezek a percek most már kétségtele. nül a bajaiaké voltak ismét Evanics lövését kellett szin­Egerben, a Kemény Fe­renc Spörtcsarnokban ren­dezte a Heves megyei TSH, a gazdag hagyományokkal rendelkező ifjúsági birkózó Bornemissza-emlékversenyt. A kötöttfogású seregszemlén 22 egyesület 96 versenyzője lépett szőnyegre és gördülé­keny rendezés mellett, jó küzdelmekben alakította ki a végeredményt. A vándor­díj idei védője az Újpesti Dózsa lett, ezzel a lila-fehé­rek megvédték tavalyi első­ségüket. Teljes csapattal jöttek és nagy fölénnyel, 40 te bravúrral védenie Bartos- nak. Az első valamirevaló egri támadás csak a 20. perc tá­ján alakult ki, amikor egy Méhesi—Kiss váltás után Kiss T. lábáról elpattant a labda. Az egriek, akik eddig kemény és fegyelmezett vé­dekező taktikát alkalmaztak, váratlan kitörésekkel pró­bálkoztak. A 28. percben Méhesi hosszan szöktette magát, majd Pécsi nem érte el Kiss T. ívelt labdáját, és lemaradt a lehetőségről. A 30. perc táján szemmel láthatóan esett az iram. A bajai csatársor támadott, de az egri védelem határozot­tan állta a rohamokat. A vendégek csatárai sem je­leskedtek és a nyurga, jó képességű Szabó révén el­eddig magabiztosan tudták hárítani a szórványos ellen- támadásokat. A 40. percben Kiss T. szabadrúgása a ka­pu fölött hagyta el a já­tékteret. SZÜNET UTÁN a 47. percben Móricz sza­badrúgása jobbról, majd ugyancsak egy szabadrúgás, de balról — melyet Horváth ívelt — kerülte el a hazaiak kapuját. Kétségtelenül kez­dett gyorsulni a játék és a bajaiak ismét átvették az irányítást. Az 55.' és az 56. percben két ízben is a 16- oson belüre kerültek, de előbb Szőcs, majd Radics hibázott. Bajai támadások közben az 57. percben meg­szerezték a vezetést a ven­dég piros-kékek: Csepregi megunta az egri csatársor nem éppen dinamikus játé­ponttal végeztek az élen összesítésben, megelőzve a 13 pontos SZEOL AK-ot, és a 6 pontos Eger SE-t. A Dó­zsa fiataljai tíz súlycsoport­ból hatot nyertek meg. Ket­tőt nyert a SZEOL AK, egyet-egyet a Szondi SE és az Eger SE. Az egriek ré­széről az 56 kg-os Sike nyert, aki mint ismert, a fő­városban folytatja iskoláit és az FTC-be szándékozik átigazolni. Sike az IBV-n még 52 kg-ban indult, új súlycsoportjában ez volt az első versenye. Az 56 kg-ban kát, három emberen is át. verekedte magát és 20 mé­terről váratlanul éles szög­ből úgy lőtt a hálóba, hogy a labda a kapuját és a ka­pust is érintette. 1—0. A 60. percben Móricz lövése haj­szállal suhant el a jobb ka­pufa mellett. Ezután már a bajaiaké volt a kezdeményezés. Az egriek védekezésre rendez­kedtek be, amelyet Zsidai vezényelt, s amely határozot­tan is rombolt. A bajai csa­társor, ahogy telt az idő, mind idegesebben szőtte tá­madásait, s így az ered­mény már nem változott, pedig a játékvezető Móricz sérülése miatt hosszabbítást rendelt el. Az összecsapás a 93. percben ért véget. Nem volt könnyű, mérkő­zés. Az igen nagy létszám, lelkes és most igazán sport­szerű bajai közönség előtt hnindent elkövetett a hazai csapat a győzelemért. Hogy ez nem sikerült, annak egy­részt saját csatárai körül­ményessége, de legalább ugyanilyen mértékben az eg­ri védők higgadt, fegyelme­zett játéka, és az egész csa­pat, taktikai felfogása volt az oka. Most elmondhatjuk, hogy: a védelemé a két pont. Egyénileg Bartosnak nem sok dolga volt, de egy-két ízben alkalma adódott bizo­nyítani megbízható formáját. A védelemben most Zsidaié lett az elsőbbség, de jól ját­szott a felfutásokra is vál­lalkozó Lengyel, a szélsőjét keményen tartani tudó Bi. rincsik, és a keresztben so­kat mozgó Patvaros is. Bar­ta első félidei játékában mintha túlságosan is vigyá­zott volna magára. A helyé­re kerülő Horváth gyors, kemény, határozott volt. Móriczot óriási munkabírá­sa, Csepregit gólja dicséri. Pécsi nem mindig értette meg mi is a feladata a pá­lyán. Kiss Tibor igyekezett, Méhesinek most nem ment a játék. Gyurkó Géza Az NB II. további eredmé­nyei: SZEOL AK—Salgótar­ján 3—1, Volán SC—Tapol­cai Bauxitbányász 4—2, Nagybátony—Nagykanizsa 3—1, Ózdi Kohász—22. sz. Volán 3—2, Debreceni Kini­zsi—Soproni SE 3—1, Sió­fok—Kazincbarcika 0—1, Keszthelyi Haladás—Kecs­kemét 0—1, Ganz-MÁVAG— Hódmezővásárhely 1—1, Do­rog—Szekszárdi Dózsa 1—2. Az NB II állása: 1. Bauxitb. 7 4 2 1 12- 8 10 2. Volán 7 4 1 2 12- 9 9 3. Özd 7 3 3 1 11- 8 9 4. szekszárd 7 3 3 16-7 9 5. Eger 7 4 — 3 11- 7 8 6. D. Kinizsi 7 3 2 2 11- 8 8 7. Szeged 7 3 2 2 9-6 8 8. Sopron 7 3 2 2 12-10 8 9. K.-barcika 7 3 1 3 12- 9 7 10. 22. Volán 7 2 3 2 12-10 7 11. H.-mezővásárhely 7 3 1 3 10- 9 7 12. Keszthely 7 3 13 7-8 7 13. Nagybátony 7 3 1 3 10-14 7 14. Salgótarján 7 2 2 3 11-11 6 15. Kecskemét 7 2 2 3 8-9 6 16. Olajbányász 7 2 1 4 12-14 5 17. Baja 7 2 1 4 8-10 5 18. Siófok 7 2 1 4 10-14 5 Dorog 7 2 1 4 10-14 5 20. Ganz-M. 7 1 2 4 8-19 4 indult még az egri Ruby is, aki a selejtező csoportban második lett és végül a bronzéremért birkózott si­kerrel. Budapesten az Ü. Dózsa rendezett országos serdülő kötöttfogású birkó­zóversenyt, ahol a 42 kg-os Faragó 8 induló között az első helyen végzett, ezzel második országos versenyét nyerte az őszi szezonban. Az egriek örömére 57 kg-ban is piros-kék siker született, itt Molnár 21 társát megelőzve lett győztes. Eredményeik te­kintélyt parancsolóak a ma­VIZILABDA így is Kellemes gond, hogy mos­tanában már azért is lehet nehejztelni Eger OB I-es ví­zilabdázóira, ha csak dön­tetlent érnek el. Szolnokon ugyanis folytatva eddigi Ő6zi remek szereplésüket egy pontot szereztek az ESE já­tékosai, s kevés hiányzott ahhoz, hogy száz százaléko­san vegyék a tiszaparti együttessel szemben a ket­tős fordulót. A találkozó elején 3—0-ra húztak el, de aztán a hazai együttes for­dított az eredményen. Élve­zetes, izgalmas fordulatok­ban bővelkedő küzdelem alakult ki, 7—7-es állásnál az utolsó negyed utolsó per­cében kettős emberelőnyhöz jutott az ESE, de a nagy lehetőség kimaradt, az előnyt nem sikerült gólra váltani, így maradt a dön­tetlen. Egerben az első két ne­gyed játéka alapján némi rosszmájúsággal azt is rá le­hetett volna fogni a látot­takra, hogy megegyezett a döntetlenben a két csapat. A folytatásban azonban rá­cáfoltak az egriek erre a véleményre. Kitűnő, tetsze­tős, gyors játékot mutattok be, valósággal állva hagy­ták ellenfelüket. A szolnoki­ak nehezen vették tudomá­sul, hogy ezen a találkozón nincs keresnivalójuk. Mikor már nyilvánvaló volt, hogy fölényes és magabiztos győ­zelmet arat az Eger, Bogdán elvesztette a fejét, ahelyett, hogy a néki megítélt sza­baddobással törődött volna, törlesztett Kelemennel szem­ben, vesztére, mert Koszto- Lánczy játékvezető figye­lemmel kísérte a jelenetet és végleg csere nélkül állí­totta ki a magáról megfe­ledkezett szolnoki fiút. A remekbeszabott egri akciók közül érdemes megemlíteni a legszebbet, Búza a jobb Hidegzuhany Lehel SC—Eger SE 18—16 (12—10) NB I. B-s női kézilabda­mérkőzés. Eger, bervai pá_ lya, 300 néző. V.: Bódi, Lo­vas. Eger: Csanálosiné (Nácsa) — Juhász 1, Kovács, Szabó, HEGEDÜSNÉ 10, Honfiné, Káló. Csere: Verebélyi 5, Mészárosné, Csabáné (Ma­kó). Edző: Hegedűs Gábor. Az újonc Lehel elleni győ­zelmet jó előre elkönyvelte az ESE — a bizakodást nö­velte a Pécsen elért siker — és ez alaposan megbosszul­ta magát. A jászberényiek magabiztossága, bátor tá­madójátéka meglepte az eg­rieket, akik a mérkőzés so­rán képtelenek voltak ma­gukhoz térni kábultságukból. A kétségbeesett akarás köz­ben jószerivel semmi sem si­került, emberelőnyös helyze­tek és büntetők maradtak ki, idegesség, majd önbizalom- hiány, mindez együtt tör­vényszerűen vezetett a vere_ séghez. Az egyéni teljesít­mények kevés kivétellel ki­ábrándítónk voltak. gyár bajnokságra történő felkészülés során, remélhe­tőleg ez további kemény munkára ösztönzi őket és társaikat. A magyar birkózósport vezetői elnökségi ülésen számoltatták be a Heves me­gyei Birkózó Szövetséget a minap. A több órás tanács­kozás keretében számos hasznos javaslat hangzott el, melyből mindkét fél érté­kes tanulságokat vonhat le a jövő, mindenekelőtt az utánpótlás-nevelés érdeké­ben. oldalon kapta a labdát, vé­dője a víz alá nyomta, de így is egy ügyes csuklómoz­dulattal középre csavart, ahol Vincze már testhosszal lehagyta ellenfelét és maga­biztosan vette be Pintér ka­puját. Ügy látszik az ősz most már hagyományosan egri sikerekben gazdag, s ezt érzi a közönség is és ju­talmazza érdeklődésével, tapsaival. Eger SE—Szolnoki Vízügy 7—7 (3—1, 1—4. 2—1, 1—1). OB I-es vízilabda-mér-kő' zés Szolnok 500 néző. V: Gyerő, Koós. Eger: Kiss — Búza 1, Kelemen 2, Vecsert 1, Vinc- ze 2, Madarast 1, Gyulavári Cs; Danes, Nagy. Edző: Pozsgay Zsolt. Szolnok: Pintér — Cseh, Bogdán, Rekita, Hegmann 2, Hasznos 3, Tóth I. Cs: Sós­kúti, Lengyel 2. Edző: Ba- barczy Roland. Emberelőnyből: 7/5 illetve 4/1. Négymátérésből: 0, il­letve 1/1. A területi labdarúgó-baj­nokság hatodik fordulójának mérkőzéseiről a következő­ket jelentették tudósítóink: Hatvan—Vác 2—1 (1—0) Hatvan, 800 néző. V.: Zvolenszki. Hatvan: Takács — Nagy, Bóna, Nyéki, Hegyi, Gohér, Ács, Futó, Jánosi (Mundru- có), Horváth, Juhász. Edző: Szalai Miklós. Vác: Páyer — Bucsek, Asztalos, Shuszter, Ádám, Kiss (Bartik), Strausz, Ja­nik, Sebestyén, Friedmann (Cseri), Tóth. Edző: Jeszensz- ki István. 28. perc: A hatvani csa­pat „tűzijátékot” rendezett a váci kapu előtt, végül Juhász közelről a kapuba talált, 1—0. 47. perc: Bóna jó labdával indította a jobb szélen Juhászt, aki az alap­vonalról a kapu elé ívelt és a jó ütemben érkező Jánosi közelről kapásból a hálóba talált, 2—0. 55. perc: húsz méterről váratlanul lövésre szánta el magát Strausz, a vetődő Takács csak érinteni tudta a labdát, 2—1. Végig nagy iramú sportszerű mér­kőzésen a látottak alapján a több gólhelyzetet kidolgo­zó hazai csapat megérde­melten nyert. Jók: Bóna, Hegyi, Juhász, illetve Shusz­ter, Ádám, Strausz. Keresztfalvi Ferenc Bélapátfalva— Miskolci VSC 2—0 (0—0) Bélapátfalva, 300 néző. V.: Takács Gy. Bélapátfalva: Bráz — Be- recz I„ Zsólyom, Fodor, Fri- der, Berecz E., Ács, Pócsik, Cseh (Hajdú), Sasvári, Pat­kós (Kapui). Edző: Váraly- lyai Miklós. Előbb a vendégek, majd a hazaiak hagytak ki egy-egy nagy helyzetet a mérkőzés első tíz percében. Ezt kö­vetően állandósult a hazaiak fölénye, a vasutasok védel­(Fotó: Szántó György) Eger SE—Szolnoki Vízügy 13—7 (2—2, 2—2, 5—1,4—2). Eger 600 néző, V.: Kosz- tolánczy, Szairka. ’ Eger: Leffler — Búza 3, Kelemen 2, Vecseri, Buda­vári, Vincze 2, (Madaras! 2. Cs.: Danes 3, Eged, Nagy. Edző: Pozsgay Zsolt. Szolnok: Pintér F. — Cseh, Bogdán 1, Rekita, Tóth I. 1, Hegmann 2, Hasznos 3. Cs.: Bors, Sóskúti. Edző: Ba- barczy Roland. Emberelőnyből: 6/4, illetve 4/1. Négyméteresből: 1/0, il­letve 2/2. Emberhátrányból: 0, illetve 1. (virágh) A bajnokság állása: 1. Vasas 20 20 ------ 295-165 40 2 . BVSC 20 16 2 2 237-172 34 3. Bp. Honv. 22 16 1 5 244-217 33 4. O. Jlózsa 20 12 3 5 182-157 27 5. Szolnok 22 12 3 7 221-217 27 6. Tatab. 20 10 6 4 189-171 26 7. Vasas I. 22 10 2 10 218-204 22 8. Med. OSC 22 9 2 11 213-220 20 9. SZEOL AK 22 9 2 11 200-212 20 10. FTC 22 8 2 12 204-214 18 11. Eger SE 20 5 1 14 189-240 11 12. Szentes 20 3 — 17 167-214 6 13. Bp. Sp. 20 2 1 17 165-227 5 14. Volán 20 1 1 18 168-262 3 me az első félidőben még jól működött. Az utolsó 15 percben már nem bírták a nagy nyomást, s két meg­ingásuk az Építők teljesen megérdemelt hazai győzel­mét eredményezte. G.: Sas­vári, Hajdú. Jók: Ács, Fo­dor, Sasvári, Cseh, illetve Gyöngyösi, Tulai. Horváth Mihály Borsodi Bányász—Gyöngyös 4—2 (2—0) Sajószentpéter, 600 néző. V.: Osváth. Gyöngyös: Nagy A. — Sza­lai, Jerem, Bársony, Szabó (Szeidl), Vágó, Ferencz, Tóth (Budai), Csomány, Nagy L., Skublics. Edző: Schédl József. Alacsony színvonalú mér­kőzésen a többet támadó hazaiak megérdemelten sze­rezték meg a győzelmet a szétesően és formán kívül játszó gyöngyösiekkel szem­ben. Felelőtlen és fegyelme­zetlen védőjátéka miatt el-, kerülhető gólokat kapott a GYSE. G.: Klem 2, Oldal, Sirnkó, illetve Skublics, Vá­gó. Jók: Klem, Szabó, Ta­más, illetve Vágó, Nagy A. Molnár László Recsk—Borsodnádasd 2—1 (0—0) Recsk, 500 néző. V.: Ágos­ton. Recsk: Kovács — Danyi, Bálák, Maksó (Nagy), Mar- tis, Percze, Bódi II., Csaná- losi, Kiss (Ambrus), Tóth, Szabó. Edző: Nagy Vilmos. A hazai csapat Megyesi, Bódi I., és Bencsok nélkül nagy küzdelemben biztosan győzött a sokat szabályta­lankodó vendégek ellen. G.: Tóth, Martis, illetve Murá­nyi 11-esből. A bányász­csapatból Danyi, Bálák, Martis és Nagy nyújtott jó teljesítményt. Gál Mihály BIRKÓZÁS Sike első, Ruby harmadik a Bornemissza-emlékversenyen MÁTRA-CSOPORT Három győzelem, egy vereség