Népújság, 1982. augusztus (33. évfolyam, 179-203. szám)

1982-08-31 / 203. szám

6. NÉPÚJSÁG, 1982. augusztus 31., kedd Az első pontszerzés EGER SE—NAGYBÁTONYI BÁNYÁSZ 3—1 (1—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés Eger, 3000 néző. V.: Hazafi (Márton, Lója). E SE: Baár — Birincsik, Zsidai, Patvaros, Lengyel — Barta, Móricz, Csepregi — Méhesi, Kiss T., Pécsi. Edző: Szentmarjay Tibor. Nagybátony: Kiss — Csé- ki, Antal, Mihalkó, Tamás — Tóth D., Hugyecz, B. Ko­vács, Berindán — Dóra (Szabó L. a 70. percben), Loch. Edző: Dávid Róbert. Először Dóra keverte meg az egri védőket, Baár merész vetődéssel is csak másod­szorra tudta megkaparintani a labdát. A másik oldalon Csepregi Pécsit hozta hely­zetbe, a gólba tartó labdát Antal vágta a mezőnybe. Az 5. percben Barta szabad­rúgását nehezen tolta szög­letre a nagybátonyi kapus, majd Kiss szöglete Pécsihez került, de ő gólhelyzetből a kapu mellé lőtt. Egri me­zőnyfölény alakult ki, a vendégek kapujuk előterét megszállva csak szórványos ellenakciókkal kísérletez­tek. A 18. percben Móriczot már sokadszor buktatták, ő sípszó után törlesztett, ezért kapott figyelmeztetést. A 32. percben Móricz át­adását Kiss fejelte kapura, á nagybátonyi kapus csak to­vábbtolta a labdát és a be­robbanó Barta közelről a hálóba vágta, 1—0. Sokat szabálytalankodtak a vendé­gek, a játékvezető nem lé­pett fel velük szemben kellő erővel. A szünetig meddő hazai fölény jellemezte a já­tékot. SZÜNET UTÁN Tóth D. lapos lövését véd­te Baár. Az 55. percben Csepregi—Móricz gyors ado­gatás végén Csepregi bal­ról adott középre, Móricz és Kiss átlépte a labdát, Méhesi pedig egyből ballal a jobb alsó sarokba lőtt. 2— 0. Egy perccel később is­mét az egriek most vissza­igazolt jobbszélsője volt a főszereplő, csakhogy ezúttal a túlsó oldalon. Rosszul passzolt, labdája pontosan Tóth D. elé került, aki nem tétovázva a 16-osról félma- gasan lőtt a kapu jobb olda­lába, 2—1. A 62. percben Barta a jobb oldalon két csellel két védőt is becsa­pott, majd a 16-osról bal­lal megeresztette a labdát, s az a kapus keze alatt csú­szott a bal alsó sarokba, 3— 1. A 71. percben Hu- gyecznek sípszó utáni labda- elrúgásért mutatta fel a sárga lapot a játékvezető. Az Eger fokozatosan leféke­zett, s ennek következtében — védelmi hibák miatt — két helyzet is adódott a ven­1» %'$í: w Az első egri gól szerzője, Barta, valamint a labda a gólvonal mögött. A gólvonal előtt pedig két Kiss Tibor, az egriek kö­zépcsatára, aki a helyzetet előkészítette és névrokona, a nagy­bátonyi kapus (Fotó: Perl Márton) dégek előtt, de előbb Loch lövését Baár szögletre ütöt­te, majd a befejezés előtt egy szögletet követően az egyik védőben akadt el a kapuba tartó labda. A nagybátony iák először azzal lepték meg a hazai közönséget, hogy Adidas- felszerelésükön kivehetetle- nül halvány számokkal vo­nultak ki a pályára, ami nemcsak illetlenség, hanem tudomásunk szerint megen­gedhetetlen az NB II-ben. Játékukon az első pillanat­tól nyilvánvalóan látszott az, hogy döntetlenre törek­szenek. Az egri csatárok és középpályások szoros őrize­tet kaptak, egymást érték a szabálytalanságok, s mivel a játékvezető ezekkel szem­ben nem lépett fel határo­zottan, az ESE bal oldalon és középen erőltetett, kissé körülményes támadásai az egyértelmű mezőnyfölény ellenére nehezen hozták meg a vezető gólt. A második 45 percben — eltekintve az is­mét primitív hibából esett szépítő góltól —, még meg­győzőbb volt az Eger fölé­nye, ami ekkor már gólok­ban is megmutatkozott. Az erélytelen bíráskodás sze­rencsére a számszerű ered­ményt nem befolyásolta, így az eddig pont nélküli, szebb reményekkel rajtoló ESE megszerezhette első győzel­mét. A mérkőzés szépség­hibája, hogy a kétgólos ve­zetés birtokában lefékeztek a hazaiak, se a felkínált lehe­tőség majdnem újabb nagy­bátonyi gólokat eredménye­zett. Egyénileg Baár kevés fel­adatát jól látta el. Birincsik a második félidőben sokat bizonytalankodott. A véde­lem legjobbjának Patvaros bizonyult, nem vétett hibát Lengyel sem. A középpályás sorból Barta elsősorban góljaival tűnt ki, mindhá­rom játékos nagy kedvvel, de elég sok átadási hibával játszott, többnyire a rövid passzokat erőltették. A csa­tárok közül Pécsit foglalkoz­tatták a legtöbbet, aki válta­kozó sikerrel vívta meg csatáját védőjével szemben. Bár a játékvezetőnek szem­mel láthatóan nem volt szimpatikus, ezúttal nem vesztette el fejét, nem rek­lamált, a játékkal törődött. Kiss a kapura nem volt ve­szélyes, de két gól előkészí­tésében is közreműködött. Ennél minden bizonnyal többre képes. Méhesi alig- alig kapott labdát, egyetlen helyzetét magabiztosan hasz­nálta ki, de teljesítményét lerontja, hogy a szépítő gólt az ő hibája előzte meg. Virágh Tibor További eredmények: Ba­jai SK—Kecskeméti SC 2 —0 (2—0), Keszthely,— SZEOL AK 1—0 (0—0), Sal­gótarján—Debreceni Kinizsi 0—0, Szekszárd—Ózdi Ko­hász 1—1 (0—0), Kazincbar­cika^— Volán SC 0—1 (0—0), Nagykanizsa—Tapolca 1—1 (1—1), 22. sz. Volán—Siófok 2—2 (2—0), Hódmezővásár­hely—Dorog 1—2 (1—2), Sopron—Ganz-MÁVAG 2— 0 (1-0). Az NB II. állása: 7. 22. sz. Volán 4 2 2 — 8-4 6 2. Tapolca 4 2 2 — 4-2 6 3. Siófok 4 2 1 1 8-6 5 4. Dorog 4 2 1 1 7-5 5 5. Sopron 4 2 1 1 6-4 5 6. Volán 4 2 1 1 5-4 5 7. Szekszárd 4 2 1 1 5-5 5 8. Baja 4 2 — 2 6-5 4 D. Kinizsi 4 1 2 1 6-5 4 10. Özd 4 1 2 1 5-4 4 11. SZEOL AK 4 2 — 2 4-3 4 12. HMSE 4 2 — 2 6-6 4 13. Nagybátony 4 2 — 2 6-8 4 14. Keszthely 4 2 — 2 5-7 4 15. STC 4 1 1 2 6-6 3 16. Kecskemét 4 1 1 2 5-6 3 17. Nagykanizsa 4 1 1 2 5-8 3 18. Eger SE 4 1 — 3 6-7 2 15. Kazincbarcika 4 1 — 3 5-7 2 20. Ganz-MAVAG 4 1 — 3 <-10 2 Vízilabda Szoros eredményekkel: 6. helyezés Három külföldi — a román Oradea Crisul, a jugoszláv Posk Split és a csehszlovák Kosice, — valamint öt ma­gyar OB I-es csapat részvé­telével Szentesen lebonyolí­tották a Csongrád megyei Hírlap Kupájáért folyó ha­gyományos nemzetközi vízi­labda-tornát. Az előselejtező mérkőzést két négyes csoportban vív­ták az együttesek. A többsé­gében fiatalokat szerepeltető Eger SE gárdája a Szolnak, a Tatabánya és a tavalyi KEK-győztes Posk Split csa­patával találkozott az élő- csatározásokban, amelyek eredményei: Eger SE—Szol­noki Vízmű SE 11—9 (3—2, 3—1, 4—3, 1—3). Posk Split —Eger SE 11—9 (2—2, 3—2, 1— 2, 5—3). Tatabánya—Eger SE 11—10 (3—1, 2—2, 4—3, 2— 4). A négy kezdő játékos* is nélkülöző egriek, minden­esetre méltó ellenfelei tud­tak lenni a nagy vetélytár- saknak. Az egy győzelem és a két szoros vereség után, az Eger csapata már csak az 5. helyért vehette fel a küzdel­mét A helyosztó találkozón az ESE a tavalyi KEK-dön- tős román CR Oradea gár­dájával került szembe. Az összecsapáson az egri póló­sok 9—6-os vereséget szen­vedtek, így a tornán a 6. he­lyen végeztek. Gyöngyösi bajnokok Szegeden Győzelem a Lesréten is Mozgalmas, eredmények­ben bővelkedő napokat hagy­tak maguk mögött a megye sportlövő klubjai. Amint arról beszámol­tunk, Egerben a felnőtt vá­logatott keszthelyi Kovács Kálmán indult a legnagyobb eséllyel a futóvadlövők kö­zött A 30+30 lövése® szám­ban 584 köregységgel, nem­zetközi színvonalú eredmény- nyel győzött, sőt a 20+20 vegyest is magabiztosan nyerte. A házigazdák szemével leginkább babérral kecseg­tető koronglövők beváltották a szereplésükhöz fűzött re­ményeket. Az Egri MHSZ Erdész LK juniorjai ezúttal is hallattak magúkról. Simon László új egyéni csúccsal, 146 találattal (150 lövésből) állhatott fel a dobogó legfel­ső fokára. A bajnok így kommentálta sikerét: „Ha vasárnap a lesréti pá­lyán a harmadik soro­zatban nem fúj annyira a szél, biztosan beállítottam volna az országos utánpótlás csúcsot. Tavaly magyar baj­nokságot nyertem, idén kor­osztályomban az MHSZ-baj- nokságon lettem első, tehát ez is sikerült.” Simon mögött klubtársa Kakuk Ferenc ke­rült a második helyre, sőt Juhász Zsolt révén a hato­dik isi egri skeetes volt. A felnőttieknél dr. Sipos Péter és ifj. Polónyi György nem tudott a legjobb hat közé kerülni. Egerben ünnepélyes ered­ményhirdetéssel fejeződött Az Egri MHSZ Erdész LK két fiatalja a dobogón, Simon László, balra Kakuk Ferenc (Fotó: Bajzát László) be a bét szakág MHSZ or­szágos bajnoksága A győz­teseknek és helyezetteknek a díjakat, érmeket átadták: Havay Sándor, az Európai Sportlövő Szövetség főtitká­ra, Tóth György, az MHSZ megyei titkára, Berta Ervin, az MHSZ megyei titkárhe­lyettese és Zoók György al- ezredes, az MHSZ városi tit­kára A másik helyszínen. Sze­geden, a gyöngyösi MHSZ Kitérőgyári Vasutas LK leg­jobbjai szereztek dicsőséget. A budapesti klubbakkal is fel tudták venni a versenyt, négy bajnoki címet szerez­tek! Eredmények. Ifjúságiak, légpuska 40 lövés: 1. Molnár S. 376 kör. Standard puska 3X20 lövéses összetett: 1. Molnár S. 557 kör. Standard puska 60 lövéses fekvő: 3. Molnár S. 585 kör. (Mind aranyjelvényes teljesítmény). Nők, stndard puska 3X20 lö­véses összetett: 1. Seszták Zs, 576 kör. Légpuska 40 lö­vés: 4. Seszták Zs. 374 kör. Férfiak, légpuska 60 lövés: 2. Édes János 573 kör. Kisöbű sportpuska 3X40 lövéses összetett: 4. Édes J. 1143 kör. A standard puska 60 lövéses fekvő testhelyzetű női csapat számában: 4. Kiltérőgyári LK (Berkics, Seszták, Szmicsek) 1732 kör. Női versenyzőik közül Szmicsek Anikó ju­nior létére a felnőttek stan­dard puska 60 lövéses fekvő számában 587 köregységgel az ötödik lett, míg Maros Melinda a légpuska 40 lö­vése® számban 352 körrel a középmezőnyben végzett. Az Egri Csillagok Tsz MHSZ Lövészklubja hat pisaltölyossal, Kovács János edző vezetésével képviseltet­te magát Szegeden. Az ifjú­sági fiúk 40 lövéses légpus­kás csapatversenyében a Tóth Tamás, Takács Tibor, Kácsor Attila összeállítású hármasuk bronzérmes lett Ezenkívül két egyéni negye­dik helyezésük érdemel em­lítést, mert mindkettő arany­jelvényes színvonalú. Ifjúsá­giak, sportpisztoly 60 lövés: 4. Tóth T. 520 kör. Gyorstü­zelő pisztoly 2X30 lövés: 4. Takács T. 571 kör. (budavári) Portisch ismét világbajnokjelölt Tolucában befejeződött a sakkvilágbajnoki zónaközi döntő,. ahol a magyar színe­ket Portisch és Adorján képviselte. Az erős mezőny­ben Portisch Lajos hatodszor harcolta ki a továbbjutást, miután Eugenio Torre-val (Fülöp-szigetek) holtver­senyben 8.5—8.5 ponttal az első helyen végzett. A nyolc világbajnokjelölti helyből hat már gazdára talált, s rendkí­vül örvendetes, hogy Por­ti sch Lajos és Ribli Zoltán személyében két magyar vi­lágbajnokjelölt is van. A másik négy nagymester: ki­emeltként a svájci Korcsnoj és az NSZK-beli Hübner, valamint a zónaközi eredmé­nyek alapján a szovjet ex- világbajnok Szmiszlov és Tor­re. A másik két helyre a Moszkvában szeptember 7— 26 között sorra kerülő zóna­közi döntő első két helyezett­je kerül. Itt ül majd asztal­hoz Sax Gyula is. A Tolucában kialakult végered­mény: 1—2. Portisch Lajos és Eugenio Torre S.S—S.S, 3. Szpasz- kij (szovjet), lvanov (kanadai), J uszupov (szovjet), Seirawan (amerikai) 7.5—7.5, 8. Nunn (brit) 7, 9—10. Adorján és Bala- sov (szovjet) 6.5—6.5, 11. Hulak (jugoszláv) 5.5, 12. Rubinetti (ar­gentin) 4, 13. Rodriguez (kubai) 3.5, 14. Kouatly (libanoni) 2.5 ponttal. A Berger—Sonneborn számítás alapján egyébként Por­tisch bizonyult Tolucaban a legjobbaknak. MÁTRA-CSOPORT Csapataink közül csak a Hatvan győzött „MUNKAHELY - MUNKÁSSZÁLLÓ - ETKEZES - EGY HELYEN!" A Közép-magyarországi Közmű- és Mélyépítő Vállalat, a kispesti lakótelep építéséhez felvételre keres: ács, vasbetonszerelő, kőműves, csőszerelő, hegesztő, kubikos, betanított és segédmunkásokat. Jó kereseti lehetőség! Munkásszálló a lakótelep új épületében. Napi étkezés biztosítása! JELENTKEZNI LEHET: Kispesti METRÓ végállomásától 100 m-re a lakótelep építkezésénél felállított lakókocsiban, vagy a 32. sz. építésvezetőségen Budapest VI., Zichy Jenő u. 1. szám alatt. (Bajcsy-Zs. u. sarok.) A területi labdarúgó-bajnokság 3. fordulójának mérkőzéseiről a következőket jelentették tudósí­tóink: HATVAN—BORSODI BÁNYÁSZ 4—1 (2—1) Hatvan, 600 néző. V.: Ágoston. Hatvan: Takács — Földi (Nagy), Bóna, Nyéki, Hegyi, Go- hér, Acs, Futó, Jánosi, Horváth, Tómács. Edző: Szalai Miklós. B. Bányász: Soltész — Szabó, Szegő, Tárnái, Pócs, Palágyi, Lintner, Fekete, Oldal, Klem, Sinkó (Szalai), Edző: Balogh Zoltán. Furcsa körülmények között kezdődött a mérkőzés. A kezdé­si időpontra a kijelölt partjelzők nem érkeztek meg. Fél órás vá­rakozás után a játékvezető egyedül Indította el a mérkő­zést. Mintegy 20 perc múlva az egyik partjelző megérkezett és bekapcsolódott a Játékba... 34. perc: Oldal mintegy 12 m-ről nagy gólt lőtt, 0—l. 40. perc: Ács cselsorozat után áttört a védelmen, s a kifutó kapust Is kicselezve biztosan lőtt a háló­ba, 1—1. 44. perc: Jánosi egy rosszul hazaadott labdát elcsí­pett és 10 m-ről a hálóba lőtt, 2— 1. 63. perc: Futó Horváth elé tálalt, aki a védők közül kiug­rott és 10 m-ről a hálóba lőtt, 3— 1. 72. perc: Futó a bal olda­lon jó átadást kapott, a védőket megkerülve kapura tört és a vetődő Soltész mellett a hálóba továbbított, 4—1. Jóiramú, szín­vonalas mérkőzésen, magabiztos hazai győzelem született. Jók: Acs, Jánosi, Horváth, illetve Ol­dal, Fekete. Keresztfalvi Ferenc GYÖNGYÖSI SE—ST. SÍKÜVEGGYÁR 1—1 (1—0) Gyöngyös, 600 néző. V.: Kál mán. Gyöngyös: Nagy A. — Szalai, Nagy L., Bársony, Szabó, Vágó, Ferencz (Skoda), Tóth (Budai), Csomány, Ullmann, Skublics. Ed­ző: Schédl József. 14. perc: A többet támadó GYSE korszerű akcióból szerez­te meg a vezetést. Vágó a fél­vonal közepéről Indult el a bal oldalon, jó cselsorozat után le­futott az alapvonalig, lágyan középre Ívelt és a jól érkező Csomány közelről a kapu köze­pébe lőtt, 1—0. 80. perc: A visz- szaeső hazaiak ellen az egyre többet támadó vendégcsapat úgy egyenlített, hogy Tóth vitte fel a labdát a Jobbszélen, a gyön­gyösi védők hátráltak, végül a szélső éles szögből az 5-ös jobb oldali sarkáról a hosszú alsó sa­rokba lőtt, 1—1. Csúszós talajú játéktéren az első félidőben a hazaiak, fordulás után a tarjá- niak Játszottak jobban, s ennek megfelelően igazságos pontosz­tozkodás történt. Jók: Vágó, Ull­mann, Bársony, Illetve Kocsis, Tóth, Borsos. Szkocsovszky Tibor LEHEL SC— BÉLAPÁTFALVA 1—0 (0—0) Jászberény, 500 néző. V.: Var­ga II. Lehel SC: Németh — Lakatos, Fényes, Huszár, Szántai, Gergely, Sulyok, Lukácsi, Szabó, Gombos, Deme. Edző: Péczely Szabolcs. Bélapátfalva: Erdős — Zay, Fodor, Sasvári, Berecz I., Be- recz E., Kovács P. (Zsólyom), Pócsik, Cseh, Patkós, Kapui (Kovács S.). Edző Várallyay Miklós. A mérkőzés nagy részében a hazai csapat támadott, a vendé­gek erejéből csak szórványos el­lentámadásokra tellett. A 10. percben Lukácsi büntetőjét Er­dős kivédte. G.: Lukácsi. Jók: Fényes, Lukácsi, Huszár, illet­ve Erdős, Fodor, Zay. Horváth Mihály MISKOLCI VSC—RECSK 3—0 (2—0) Miskolc, 500 néző. V.: Gáspár. Recsk: Kovács — Danyl, Bá­lák, Maksó, Bódi I., Tóth, Me­gyés! (Nagy), Csalánosl (Perc- ze), Kiss,. Kolozsvári, Bencsok. Edző: Nagy Vilmos. A recskiek mezőnyben egyen­rangú ellenfelek voltak, de a kapu előtt sorra hibáztak. A vasutas gárda jó helyzetkihasz­nálással biztosan győzött. G.: Lengyel, Barta, Gergely. Jók: a bányászgárdából csak Maksó és Nagy játszott elfogadhatóan. Gál Mihály További eredmények: Olefin SC—H. Papp J. SE 0—0, Vác— Edelény 3—2, Borsodnádasd— Pásztó 1—0, Borsodi Volán—Ba­lassagyarmat 2—0. A bajnokság állása: 1. H. Papp J. SE 3 2 1 •- 9-2 5 2. Hatvan 3 2 1- 8-2 5 3. Vác 3 2 — 1 6-4 4 4. B. Volán 3 2 — 1 5-3 4 5. Lehel SC 3 2 — 1 7-6 4 6. Edelény 3 2 — 1 6-5 4 7. Borsodnádasd 3 2 — 1 4-3 4 8. Olefin SC 3 1 1 1 6-3 3 9. St. Síküveg. 3 1 1 1 3-3 3 10. Gyöngyös 3 1 1 1 4-6 3 11. Bélapátfalva 3 1 — 2 3-4 2 12. MVSC 3 1 — 2 4-6 2 13. B. Bányász 3 1 — 2 5-9 2 14. Recsk 3 1 — 2 3-8 2 15. Balassagyarmat 3 — 1 2 3-6 1 16. Pásztó 3 — — 3 2-8 —