Népújság, 1981. november (32. évfolyam, 257-280. szám)

1981-11-17 / 269. szám

6 NÉPÚJSÁG, 1981. november 17., kedd Érik az ESE ezüstérme A hazaiak jobban bírták idegileg A kapust megtévesztő, jól helyezett 11-es rúgással vette be Koleszár a szolnoki Boros hálóját (Fotó: Szántó György) tűnt a 10. percben váratlan­nak az egyetemisták vezető gólja: első jobb oldali tá­madásuk végén a védelmi megingást kihasználva So­mogyi 12 méterről, félfordu­lattal lőtt a gyöngyösi kapu­ba, 1—0. Ugyanilyen várat­lan volt a hazaiak egyenlíté­se a 21. percben: szintén vé­delmi hiba után több lövés­kísérlet után Tóth sikeresen, a lábak között talált a 16-os vonal tájékáról a hálóba, 1—1. Fölénybe került a GYSE, sőt a 32. percben a vezetést is megszerezhette volna. Fischli, nagy szólója után Gombos szép tejesét a jól helyezkedő Mező bravúr­ral kitornázta a jobb sarok­ból. ■ Szünet után Eger SE—Szolnok 1—0 (0—0) NB II-es labdarúgó-mér­kőzés, Eger, 1500 néző. V: Bognár. Eger: Baár — Birincsik, Zsi­dói, Zágonyl, Smuczer — Len­gyel, Móricz, Koleszár (Fitala a 75. percben) — Barta, Fenyves (Berecz a szünetben), Pécsi. Edző: Szentmarjay Tibor. Szolnok: Boros — Szántai (Szekeres a 67. percben), Néder, Ágh, Tóth — Csontos, Baran, Porhanda, Szabó — Rózsavölgyi, László (Selyem a 67. percben). Edző: Földesi János. Szeles, hideg időben került sor a mérkőzésre. A vendé­gek kezdtek, de néhány perc után a hazaiak vették át a játék irányítását. A 10. perc­ben Móricz lövése a kapus­ról kipattant, a labdát Kole­szár a felfutó Lengyel elé továbbította, akinek léc alá tartó bomba lövését Boros bravúrosan ütötte szögletre. Egy perccel később Barta sérült meg, ápolásra szorult. A 12. percben Koleszár 17 méterről küldött lapos sza­badrúgását a jobb alsó sa­roknál ütötte vissza a me­zőnybe a kapus. Ezután me­zőnyjáték alakult ki, a ka­puk nem kerültek veszélybe. A 28. percben Lengyel vá­ratlanul lövésre szánta el magát, labdája centikkel szállt a kapu fölé. A 32. perc­ben László, a 36. percben Rózsavölgyi kísérletezett lö­véssel, labdájuk azonban messze elkerülte Baár kapu­ját. A 44. percben Csontos sorozatos szabálytalanságért sárga lapos figyelmeztetésben részesült. A megítélt szabad­rúgásnak Barta állt neki, lö­vése a sorfalon akadt el. Szünet után a 48. percben szerezték meg a vezetést az egriek: Berecz elfejelte a labdát Tóth elől, ezzel Móricz a 16-osig tört előre, amikor Ágh lök­te, majd buktatta az egri já­tékost a büntetőterületen belül. A megítélt 11-est Ko­leszár a jobb sarokba bom­bázta, 1—0. Valamivel többet kezde­ményeztek ezután a vendé­gek is, de nem tudtak a hazaiak kapujáig eljutni. Az 57. percben ellentámadás végén Koleszár futtából1 a kapu fölé küldte a labdát. A másik oldalon a 63. perc­ben Baran lőtt nagy erővel a kapu fölé. A 66. percben Lengyel a találkozó legna­gyobb helyzetét hagyta ki: Pécsi beadása tiszta helyzet­ben találta az egri játékost, aki azonban ném tudott mit kezdeni, vele, melléről mész- szire elpattant a labda, — végül a védők felszabadítot­tak. A 74. percben Ágh ka­pott sárga lapos figyelmezte­tést, a 75. percben pedig Ba­ran szándékosan belerúgott Móriczba, amiért a játékve­zető kiállította. Kemény be- íemenésekkel teltek el az utolsó percek is. A mérkőzés utáln — levonulás közben — Tóth megsértette a játékve­zetőt, amiért ő is megkapta a piros lapot. A vártnál keményebb és idegesebb hangulatú mérkő­zést vívtak a csapatok. A színvonal is sok kívánniva­lót hagyott maga mögött. A szolnokiak kilenc emberrel védekeztek, a döntetlen ered­mény tartására töreked­tek, ezért mindent elkö­vettek a folyamatos játék széttördelésére. Amerre álltak, „vaktában” arrafelé is rúgták a labdát. Az egriek nem találták meg e harcmo­dor ellenszerét, de szeren­cséjükre a nagy akarat, a játékkal való törődés végül is meghozta a jutalmát; győzni tudtak. Idegileg is jobban bírták a „forró lég­kört” — még sárga lapot sem kaptak, — és ez döntő té­nyezőnek bizonyult. A hely­zetek alapján a hazaiak győ­zelme mindenesetre megér­demelt. Egyénileg Baárnak alig akadt dolga. A védelem­ben Birincsik, Smuczer, Z sidai, Zágonyi volt a sorrend. Középen Móricz nagyon akart, a győ­zelem kivívásában is dön­tő érdemeket szerzett. Len­gyel és Koleszár javuló for­mát árult el. Elöl a csatárok vegyes benyomásokat keltet­tek. Feltűnő volt Fenyves és Barta passzivitása. Fazekas István Az „ászok” csődöt mondtak DUSE—Gyöngyösi SE 2-1 (I—1) NB II-es labdarúgó-mér­kőzés. Gyöngyös, 1200 néző. V: Király. DUSE: Mező — Lutherán, Mohácsi, Kiss, Maxim — Sza­bolcsi, Pistár, Somogyi — Kere­kes (Zsuppos, a 87. percben), Bállá, Kincses. Edző: Nagyka- posi Elemér. GYSE: Kovács — Vágó, Bár­sony, Budai, Nagy C. — TSth, Rojlk, NérVy (Jakab a 60. perc­ben) — Ferencz, Gombos, Fischli (Csomány a 60. percben). Edző: Péczely Szabolcs. Eseménytelen játékkal kezdtek a csapatok, ezért folytatódott a hazaiak meddő fölénye, a DUSE egy- egy ellentámadása azonban bündig veszélyt jelentett. Ilyen váratlan ellenakció hozta meg a debreceniek számára a győzelmet jelentő gólt: egy balról kapu elé lőtt labdánál Tóth „lyukat rú­gott”, Szabolcsi ott termett és a tehetetlen Kovács mel­lett közelről bombázott •fél- magasan a bal sarokba, 2—1. A hátralévő húsz percben úgy tűnt, mintha a hazaiak nem is akartak volna ki­egyenlíteni. .. Alacsony színvonalú, sok­sok elemi hibával tarkított mérkőzést láthattak a szur­kolók, amely utólag igazolta, hogy a nagy nevek még nem jelentenek jó csapatot. Az „ászok” ezúttal is csődöt mondtak, s a lelkes egyete­misták folytatva hagyomá­nyaikat ismét győzelmet arat­tak Gyöngyösön. Az egyéni értékeléstől el kell tekintenünk, mert vala­mennyi GYSE-labdarúgó mostani teljesítményével alul­múlta önmagát. Szkocsovszky Tibor A keleti csoport további eredményei: Kazincbarcika— Lehel SC 2—0, Debreceni Kinizsii—Hódmezővásárhely 2 —2, MVSC—Szarvas 4—1, Gyula—H. Papp SE 2—0, H. Szabó SE—H. Bem SE 3—3, Salgótarján—H. Aszta­los SE 3—2. A bajnokság állása: 1. Debr. K. 14 9 4 i 28-12 22 2. Eger 14 8 5 1 20-11 21 3. K.-barfcika 14 8 3 3 24-12 19 4. Szabó SE 14 6 4 4 26-19 16 5. H.-vásárhely 14 6 3 5 21-15 15 6. Gyula 14 6 3 5 23-19 15 7. Szarvas 14 6 2 6 25-21 14 8. Papp J. SE 14 5 3*6 16-20 13 9. DUSE 14 4 4 6 13-16 12 10. Szolnok 14 4 4 6 11-14 12 11. S.-tarján 14 3 6 5 13-18 12 12. Asztalos 14 4 4 6 16-22 12 13. Bem SE 14 2 7 5 14-18 11 14. Gyöngyös 14 4 3 7 13-22 11 15. MVSC 14 3 5 6 18-32 11 16. Lehel 14 3 2 9 6-16 8 A labdarúgó VB európai 5, selejtező csoportjában Olaszország 1:1 (0:0) arány­ban végzett Görögországgal. A vezetést az azzuri csapat szerezte meg a 61. percben Conti góljával. A görögök 2 perccel a befejezés előtt Kuis révén egyenlítettek. Az olasz válogatott pontjainak száma 10-re nőtt és ezzel kiharcol­ta a spanyolországi VB- döntőben való részvételt. ★ Bp. Postás—Egri Spartacus 7—1 (2624—2404) NB II-es férfi tekemérkőzés, Budapest. Eger: Birinyi 399, Széphegyi Csak röviden 387, Kátai 408, Tóth J. 394, Molnár Cs. 414, Molnár D. 402. ★ A' foggiai vívó Európai­bajnokságon Gedővári Imre magyar kardozó imponáló fölénnyel szerezte meg az aranyérmet. A magyarok kö­zül ebben a számban Nébald György negyedik, Gerevich Páll pedig ötödik lett. Kol- czonay Ernő párbajtőrben szerzett bronzérmet. ★ Ganz-MAVAG—Egri TANÉP 83—51 (44—22) NB I-es férfi kosárlabda-mérkő­zés, Kismartoni út. V: Kar­ner, Pajor. Ganz-MÁVAG: Galamb 2, Tarjáni, Lo- sonczky 20, GÁL 18, Mező 4. Csere: VERTETICS 17, DEMETER 14, Németh 4, Fésűs 4, Judik. Edző: Balogh József. Eger: KOREPTA 16, Busák 10, Káló 6, Franko- vics 8, Sipeki 11, Csere: Ná- day, Molnár, Tari. Edző: Csányi Barna, Cseh Kálmán. 1. Kaposvár—Olajbány. 0—0 X 2. Várpalota—Sopron 0-2. 2 3. Komló—Sabarla 0—1 2 4. Budafok—Kecskemét 0-1 2 5. Szegedi D.—Dorog 1—0 1 6. B.-gyarmat—MÁV Előre 1—1 X 7. Miskolc—Szarvas 4—1 1 8. Gyöngyös—Dcbr. USE 1—2 2 9. Foggia—Verona 0—0 x 10. Cavese—Sambenedet. 2—1 1 11. Pisa—Varese 0—0 X 12. Sampdoria—Lazio 1-1 X 13. Spal—Postoiese +1 0-0 x Brescia—Perugia 1—0 1 Nyeremények: 13+1 találatos szelvény nem volt. 13 találat (4 db) =970 766 Ft, 12 találat (114 db) =22 708 Ft, 11 találat (1574 db) =1645 Ft, 10 (13 443 db) =289 Ft. találat Úttörő ökölvívó OB Két bajnok Hevesből Debrecenben bonyolítot­ták le az első országos út­törő ökölvívói bajnokságot'. Az ünnepélyes keretiek kö­zött lezajlott varsienyesemé- nyen a válogatott és a szö­vetség vezérkara is jelen volt. Heves megyét négy klubból hat fiatal képvisel­te. Félnehézsúlyban Ivády Péter (Egri Építők, a 3-as számú Általános Iskola ta­nulója), szuper-nehézsúlyban Pataki Attila (Zalka SE, a gyöngyösi Vak Bottyán Szakiközépiskola elsőévese) aranyérmet szerzett. A töb­biek sem okoztak csalódást, érmes helyen végeztek. Lég­súly: 3. Csoszó (212. DSK). Harmatsúly: 2. Danyi (212. DSK). Középsúly: 3. Sala­mon (Zalka SE) és Lakatos J. (Hatvani KVSC). Bravúr Szolnokon MNK-finálé és felmérő úszóverseny Utolsó hetéhez érkezett a vízilabda Magyar Nép­köztársasági Kupa idei mér- kőzéssorozaita, kedden megkezdődnek a negyed­döntő visszavágói, szomba­ton lesz az elődöntő, majd vasárnap a döntő. A hétvégi műsor bővül,v mert a szeptemberi spliitd Európa-ba j nokságot köve­tően most rendezik meg. az úszók ősizi első felmérő versenyét. Tóth Ákos szö­vetségi kapitány ugyan kö­telezőnek írta ki a váloga­tott keret tagjainak indulá­sát, de ez mégsem történhet meg. — Betegségek tizedelik amúgy is szerény létszámú keretünket — mondta a ka­pitány. — Darnyi, Énekes, Gulyás Klára, Orosz And­rea kerültek rövidebb-hosz_ szabb időre a hiányzók Iísl. tájára. Kindl Gabriella pedig le­mondott a válogatottságról. Az elmúlt évek legeredmé­nyesebb úszóink közül Har- gitay, Verrasztó és Sós egyik sem hagyta abba a sportolást, naponta két ed­zést tartanak, és ők is ké­szülődnek. A szombat-vasárnapi úszóverseny 15.30 órakor kezdődik. Ezt követik majd a vízilabda-mérkőzések, míg aiz MNK hétközi ne­>lílio/ gyeddöntőjében, a visszavá­gók műsora. Kedd, Komjádi uszoda 19.15 óra: OSC—Eger (első mérkőzésen 7—7). Szerda: Komjádi uszoda 18.15 ó: V. Izzó—Bp. Spartacus (á,-rr 5). Szolnok 17 ó: Szolnok-ü. Ö. Dózsa (7—7), Csütörtök, Tatabánya, 17 ó: Tatabíá­nya—Vasas (13—19). ^ OÖBl ,ito s Eger SE—Medicor OSC 7—7 (0—2, 2—2, 3—2, 2^1). MNK vízilabda-mérkőzés. Szollnok. V: Császár, Pus­kás. Eger: LIPOVICS 3 a— NAGY 2, Kelemen, Díigcs 1, Vincze 2. Madarasi, Gyu­lavári 1. Csere: BÚZA Edző: Pozsgay Zsolt. dr. Steinmetz — dr.Sudár 1, PÁSZTRAI 2, Kun ez ^f, Huszár 1, dr. Hámori, 15ö- mossy 2. Cseré: Mátsik, Együd. Edző: Kemény Se­rene. Gól — emberelőnyből: 8/3, Ül. 4/1. Négy méteresből: 2/2, Hl. 0. Hátrányból.: 0, Hl. 1. Érdekes mérkőzés volt. A jól kezdő fővárosiak már 4—O^ra. majd 6—3-ra is ve­zettek, miközben az egriek sorozatban hagyták ki em­berelőnyös helyzeteiket Az­tán fordult a kocka, s az Eger akár a győzelmet is megszerezhette volna. Birkózó-CSB Ifjúsági vidékbajnok az Eger SE Dunaújvárosban rendez­ték az idei ifjúsági kötött­fogású vidéki csapatbajnok­ságot öt egyesiül et verseny­zőinek részvételével. A csa­patokat szőnyegre léphettek erősítésként szabadfogású, sőt serdülő korú versenyzők is, így aztán még inkább kevésnek tűnik a mindösz- sze öt résztvevős csapat. Jelenleg ifjúsági korosztály­ban va n leg ütőképesebb gárdája az Eger SE-nek, ezért joggal bizakodtak szakosztályon belül az ér­mes helyezésben. A CSB el­ső fordulójában nehézkesen, vagy inkább túl óvatosan birkóztak az egri fiatalok és csak 5—5-ös döntetlent értek el a SZEOL AK ellen. A következő körben már fölényes győzelmet arattak, Esztergom csapatával szem­ben 8—1 volt az eredmény. Ezután a DVTK-val talál­koztak. nagy küzdelemben, de biztosan győztek 6—3_ra. Az utolsó fordulóban a ha­zai pólya előnyét is élvező Dunaújváros elleni mérkő­zésen, csalhatatlan CSB- hangulatban, bravúros győ­zelmekké], végül teljesen megérdemelten 6—3 volt a győzelmi arány az egriek javára és ezzel megnyerték az idei vidéki csapatibajnok­ságot. A mérkőzések során egyénileg kiemelkedő telje­sítményt nyújtott a minden ellenfelét legyőző Bóta, rendkívül fontos mérkőzést nyert a serdülő magyar bajnokságra készülő Sike András, kellemes meglepe­tést okozott Juhász. Rajtuk kívül a következő verseny­zők voltak még részesei a sikernek: Molnár A., Kun, Sóvágó, Bóta, Baka, György, Ficzere, Szabó, Klimaj. A csapatot Kun József és La­katos András edzők készí­tették fel Az országos CSB_ re két hét múlva kerül sor Budapesten, ahol a legjobb fővárosiakkal szemben kell majd bizonyítaniuk az egri­eknek. Az ifjúságiakon kívül sző­nyegre léptek az elmúlt hét végén, az egri serdülő- és úttörő-birkózók is. A serdü­lők Miskolcon, a szabadfo­gású területi bajnokságon szerepeltek és hárman értek el dobogós helyezést. Az 57 kg-os Ruby csakúgy, mint egy héttel előtte a kö­töttfogásban ismét súlycso­portja legjobbjának bizo­nyult Rajta kíviil második helyével került a magyar bajnokságra a 42 kg-os Faragó és az 53 kg-os Mol­nár Gyula. Az úttörő „B” korcsopor­tos versenyzők között az ESE képviseletében csak Gyöngy Attila eredményé ad jogot elégedettségre. A 41 kg_han 18 induló társa­ságában harmadik helyen végzett a budaipesti ORV felmérésen. Londoni lapvélemények .'{O A magyar—angol mérkőzés előtt A vasárnapi londoni la­pokat valósággal elborítot­ták a közelgő magyar'—angol válogatott labdarúgó-mérkő­zéssel foglalkozó cikkek, vélemények, interjúk, ripor­tok. Altatóban mindenki egyetért abban, hogy Ang­lia számára eljött a bizonyí­tás pillanata: vagy megmu­tatja, hogy ott a helye ’a világ legjobb labdarúgó nemzetei között, vagy egy­szer s mindenkorra levonja maga számára önmagáról a legnegatívabb következte­téseket. A Sundav Times azt fir­tatja, amit természetesen senki sem tud: voltaképpen mennyire fognak küzdeni a magyarok most, hogy pá­holyban vannak. Mit jelent az, hogy a magyarok nyu­godtak? Kérdi a Sunday Times cikkírója. Azt_e, hogy nyugodtan fognak futballoz­ni. vagy azt, hogy nem na­gyon érdekli őket az ered­mény. A Sünday Express sze­rint Steve Coppel azt mond­ta, hogy „ha a csapat cső­döt mond, a játékosok egész életükön át hordani fogják magukon a szégyen bé­lyegét”. A Sunday Mirror Kevin Keegan cikkét közölte, ami csak ráadás az előbb mon­dottakhoz: „Hosszú labda­rúgó pályafutásom idején még soha olyan világbajno­ki tét nem állt előttem, mint amilyen szerda este a Wembleyben fog”. „Mégis — írja ezután Keegan — „távol ,kóü tar­tanunk magunkat attól a hisztériától, amit a sajtó csap a meccs körül. Nyu­godtan kell aludnunk”. Egyébként Keegan azt érzi, hogy „szerdán este vala­mennyien nagyon boldogok leszünk”. Ugyancsak a Sunday Mir­ror hosszú cikke közölt Alf Remseytől, az 1966-os világ­bajnoki győzelem kovácsá­tól, akinek „egy szemernyi kétsége” sincs afféléi hogy az angol csapat legyőzi a magyarokat, és ezzel a többség véleményét fejezi ki. A másik cikk szerzője Puskás Ferenc, aki azt írja, hogy „szíve a magyarokkal van, de reménykedni Ang­liában reménykedik...” Magyarázat: nagyon szeret­né, ha az angolok csatla­koznának a magyarokhoz és ugyancsak ott lennének a napos Spanyolországban; mert ott a helyük. Puskás­nak különben rossz szava is volt az angol labdarúgás­ról, kifejezte cikkében azt a meggyőződését, hogy az an­golok „soha nem tanulnak” nem hajlandók hosszú évek óta módszereket és stílust változtatni, holott mór két ízben is kimaradtak a vi­lágbajnoki döntőkből. Iga­zán látniuk kellene, hol tart a világ és hol tartanak ők/ Állandóan hagyják ma­gukat félrevezetni klubcsa­pataik teljesítményétől.