Népújság, 1980. október (31. évfolyam, 230-255. szám)

1980-10-28 / 253. szám

Átírták az élcsoportot Gyulán ..tcrdre” kényszerítették az ESE mindkét kapu­sát... Képünkön Erdős konstatálja, hogy ezzel a labdával már nincs dolga (Fotó: Gyurkó Géza) Kocsis tudósa döntött Gyula—liger 4—2 (1—1) NB 11-es labdarúgó-mér­kőzés, Gyula, 2500 néző. V: Huták. Gyula: Szabó — Novak, Plástyik. Cseh, Űtóth — Molnár (Cserháti a 65. perc­ben), Kocsis, Csathó — Gu­lyás (Hirka a/, 55. percben), Vágó. Lipták. Edző: Szűcs Mihály. Eger: Baár (Erdős a 47. percben) — Birincsik, Zsi- dai. Fegyverneki, Veigli — Horváth, Móricz, Farkas — Horváth II. (Schmutzer a 65. percben). Fenyves, Pécsi. Edző: Bánkuti László. Meglepően jó talajú, hű­vös, szeles időben néhány el­szánt egri szurkoló lelkes buzdításával azonnal táma­dólag lépett tel a vendég­csapat, és már a 3. percben vezetést szerzett: a kissé ki­hagyó gyulai vedelem közül kiugorva. a kapust is állva hagyva Móricz 10 m-röl lőtt a bal sarokba. 1—0. Tovább­ra is Eger maradt támadás­ban, a gyulaiak próbálkozá­sa ebben az időszakban vagy a sok, pontatlan átadás, vagy az egri védők határo­zott közbelépése miatt már a vendégek 16-osa előtt el­akadt. Jellemző, hogy a 18. percben kellett először Baár kapusnak közbeavatkoznia. Levegőben lógott az egriek újabb gólja, de mint ahogy ez lenni szokott, egy előre­ívelt labdát a kifutó Baár kiejtett és Vágó közelről a 28. percben a hálóba továb­bított. 1—1. A potyagól meg­zavarta az egri védőket e.s érthetően fellelkesítette a gyulaiakat, akik néhány perccel később gólt értek el, de a játékvezető — helyesen — les címén nem adta meg. Kocsis vezényletével a gyu­laiak egyre inkább átvették az irányítást, rendkívüli gyors iramot diktáljak, s a legjobb napjaira emlékeztető volt válogatott ,.nyolc”-as remek labdákkal játszotta át pillanatok alatt a pálya kö­zépső harmadát, és teremtett egyik pillanatról a másikra társai számára gólveszélyes lehetőségeket. SZÜNET UTÁN a fiatal Erdős vette át az egri kapu védelmét, s az 53. percben már kotorhatta is ki a labdát a hálóból: Ko­csis—Csathó—Lipták volt a labda útja, és az utóbbi csu­kafejessel küldte a labdat a hálóba. 2—1 a hazaiak ja­vára. Aztán egy újabb Ko­csis-villanás következett az 57. percben: Liptákot indí­totta, akinek beadasa a tisz­tán álló Vágóhoz került és máris 3—1. Egyetlen perc alatt lényegében eldőlt a mérkőzés sofsa. Hozzátarto­zik az igazsághoz, hogy nem adták fel a küzdelmet az eg­riek, továbbra is próbáltak támadni, de a támadásokból nem annyira az erő, mint inkább az elgondolás hiány­zott. A játék továbbra is változatos, izgalmas volt, de inkább az egri kapu forgott veszélyben, úgyhogy Erdős több esetben is csak bravú­rosan tudott hárítani. A 62. percben semmiféle bravúr sem segített. Kocsis újabb beadásába Zsidai csak bele­lépni tudott, a labda Cseh elé került, aki egyből 16 m- ről a kapuba bombázott. 4—1. Az egrieket dicséri, hogy ezután sem adták fel a harcot, s ennek eredmé­nye, hogy a 70. percben sza­badrúgáshoz jutott a ven­dégcsapat és azt Farkas 22 m-ről a bal felső sarokba nyeste. 4—2. Továbbra is változó iramú, hullámzó volt a játék, amelyben a tempót a gyulaiak diktálták, közvet­lenül a befejezés előtt pél­dául még Kocsisnak volt egy remek felperditése, amelyet Erdős jó reflexszel védett. Az egriek mumusa, Gyula, a hazai pályán még az igé­nyes szurkolók szerint is ré­gen látott jó színvonal'' QjímisSgi 19S«. Oktober JS., kedd mérkőzést produkált. Volt iram. lendület és volt Ko- <ísis-villogás. voltak meredek keresztlabdák, gyors szárny- váltások, kapushibák és bra­vúrok és volt hat gól. Az, hogy az egrj védelem négy gólt kapott, kétségkívül el­gondolkodtató. ám a játék képe alapján mégis azt kell írnia a krónikásnak, hogy a nyílt és mindig sportszerű mérkőzésen lelkesen küzdött az egri csapat, de ilyen Ózdi Kohász—Gyöngyösi SE 2—0 (2—0) | NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Ózd, 1860 néző. V: Nagy M. Ózd: Fekete — Fodor. Si­pos, Bíró, Madarász — Var­ga (Fükő a 69. percben). Szi­lágyi — Utassy, Ligeti. Tóth, Dudás. Edző: Pallagi Róbert. GYSE: Kovács — Kele­men, Budai Huszár (Szabó a 62, percben), Nagy — Ull- mann, Tóth. Pörögi — Fisch- li, Vágó, Törő (Gombos a 78. percben). Edző: Péczely Sza­bolcs. Rendkívül mély talajon mozgalmas játékkal teltek az első percek. A 3. perc­ben egy támadás végén Fisch li lőtt kapu fölé. A 7. percben Pörögi, majd kevés­sel később Vágó szabadrúgá­sa után hagyta el kapu fö­lött a labda a játékteret. A másik oldalon Utassy veszé­lyeztetett, de Kovács kapus szögletre mentett. A 11. perc­ben Ligeti közeli lövését tet­te ártalmatlanná Kovács. A 13. percben Dudás—Tóth volt a labda útja. utóbbi lö­vését a léc alól ütötte szög­letre a gyöngyösi kapus. A szöglet után ismét szükség volt Kovács minden tudása­ra. ezúttal a kapufa segítsé­gével mentett. A játékosok kerülgették a sarat, de hiá­ba. A 24. percben Budai lyu­kat rúgott, Dudás került gól­helyzetbe. de a kapufa töve mellé durrantott. Erősödtek a Kohász-támadások. A 27. percben Dudás lépett ki a védők közül, kisodródva Ko­vács mellett is elhúzta a labdát, de a vetődő kapus megfogta a szélső lábát, mi­re a játékvezető határozottan a 11-es pontra mutatott. A büntetőt Dudás értékesítette 1— 0. A 35. percben Utassy került gólhelyzetbe, de Ko­vács jól zárta el a szöget és tisztázott. A gyöngyösiek ere­jéből két szögletre tellett, majd ismét Kohász-gól kö­vetkezett. A 45. percben Utassy forgolódott a 16-os- nál, a gyöngyösiek csak néz­ték. hogy a csatár miként ívelte a léc alá a labdát. 2— 0. Újrakezdésre már nem volt idő. SZÜNET UTÁN beszorultak a vendégek, a Kohász egvre-másra vezette a gólveszélyes akciókat. Az 54. percben Budai a kapu torkából tisztázott szögletre. Az 56 percben eev kavaro­dást követően a kapufa se­gített a GY^F-nek. A P" nercben Dudás ugratta k; Utassvt. akit Kovács meg­zavart ugyan, de végül Bu­dainak kellett menteni a gólvonalon. A 87. percben végre a gyöngyösiek is eló­arányban is meg kellett ha­jolnia a most nála lényege­sen jobbnak bizonyuló házi­gazdák előtt. A gyulaiak közül elsősor­ban Kocsist kell kiemelni, aki a mezőny legjobbja volt, mellette a három gólt elérő Vágó érdemel - még említést. Az egri csapatból a mindvé­gig lelkesen küzdő Móricz, Fegyverneki és Farkas ér­demli meg, hogy kiemeljük. (gyurkó) re merészkedtek, de Vágó szabadrúgása nem okozott gondot Feketének. Ezután is­mét a Kohász következett. A 7. percben Dudás bomba­szabadrúgását öklözte ki Ko­vács. A 80. percben megint Dudás került gólhelyzetbe, erős lövése utón a felső lé­cen csattant a labda. A mérkőzés hajrájában feljött a Gyöngyös. A 86. percben Vágó beadását Pörögi az üres kapu mellé tejelte. A 89. percben Dudás és Utas- sjt-került szembe .Kováccsal, a gyöngyösi kapus azonban kifutásával megzavarta a tá­madókat és oda lett az újabb gólhelyzet. A mérkőzés első negyedórá­jában még egyenlő erők küzdelme folyt, de aztán egyre nagyobb fölénybe ke­rüllek a hazaiak, és csak idő kérdése volt, hogy mikor szerzik meg a vezetést. Ezt .jogos, bár látszólag elkerül­hető büntetőből szerezték meg. majd még szünet előtt tovább növelték előnyüket. A feneketlen sártenger­ré változott pályán a GY'SE csak rövid időszakra tudta magához ragadni a kezde­ményezést. ami azonban a körülmények ellenére jól játszó Özd ellen kevésnek bizonyult. Az eredmény hí­zelgő a GY'SE számára. Egyénileg egyedül Kovács kapus állta a „sarat”, biz­tosnak látszó góloktól men­tette meg csapatát. A véde­lem tagjai gyakran csak a statiszta szerepét játszották a gyorsan megugró csatárok mellett. Középpályán — egy­ben a sártenger közepén — Pörögi próbált építgetni, ke­vés sikerrel. Az elől játszók csak percekre tudták tarta­ni a labdát. Maradéktalanul a játékosok küzdeni akarása dicsérhető. Fesztbaum Béla ,4 Keleti csoport további eredményei: MVSC—Borsodi Volán 2—1. Kazincbarcika— Szabó L. SE 1—4. Asztalos SE—Nagybátonv 1—0. STC— DUSE 1—1. Debreceni Kini­zsi—Szolnok 4—3. Lehel SC —Hódmezővásárhely 0—n. Hajdúböszörmény—Papp J. SE 0—3. Karcag—Szarvas 2—1. A bainoksáa állása: 1. Özd 1:1 7 3 3 ??-;? 77 2. STC 7.? 7 3 79-7 7 77 3. F.qer 73 7 3 3 99.77 77 t4. Gyöngyös 73 7 3 3 15-1? 77 5. Szolnok 73 7 2 4 24-19 76 fi. HMSF. 73 fi 2 5 14-10 M 7. Asztatok S1 73 5 4 4 76-73 7 4 8. Szarvas 73 5 4 4 12-11 14 .9. Gyula 73 4 fi 3 15-15 14 10. D. Kinizsi 73 fi 2 5 20-21 14 11. Nagybátou 7.3 5 3 5 18-15 13 12. Szabó L. S' 13 4 5 4 15-13 13 14. MVSC 13 4 3 6 21-23 ÍZ 15. Lehel SC 13 3 5 5 12-1* 11 16. DUSE 13 3 4 fi 16-17 t. 17. Karcaq 13 4 2 7 16-24 W 16. K.-barcika 73 3 3 7 15-23 9 10. B. Volán 73 1 fi fi 12-22 8 20. H.‘beszórme> y 13 2 4 7 5-18 8 Sártengerben .;: VERESEGEK, VADASKQDASOK Ki lesz Karpov ellenfele? „Elhullottak” a , legjobbak a hosszú harc, s küzdelem alatt, s már csak ketten áll­nak. Pontosabban ülnek az asztalnál: Viktor Korcsnoj és Robert Hübner. E két sakkvilágbajnok-jelölt közül az egyiknek megadatik az, ami a sakkozók közül csak keveseknek: kihívhatja az uralkodó sakk-királyt, a vi­lágbajnok szovjet Anatolij Karpovot. A világ legjobb sakkozói hihetetlenül hosszú, s szá­mos buktatóval nehezített utat tesznek meg. amíg egyikük a cím küszöbéhez ér. Az út neve: világbajno­ki selejtező. Az egész kez­dődik azzal, hogy a hazai bajnokságban olyan helye­zést kell elérni, amely a nemzeti szövetséget is „meg­győzi'’ arról: az illető ver­senyző a határokon túl sem kap susztermattot... Ko­molyabban : alapvető felté­tel a nemzetközi színvonal­nak megfelelő játéktudás, rutin. Ezután következik a világbajnoki zónaverseny, majd a továbbjutó szeren­cséseknek (illetve legjobbak­nak) a zónaközi döntő. A legutóbbi lebonyolításban két zónaközi döntőt rendez­tek, s csupán az első három­három versenyző juthatott tovább. Képzeljük el: a világ leg­jobb sakkozói közül mind­össze hat (!) juthat tovább. Ilyen kiélezett helyzetben egyetlen szalonremi is vég­zetes lehet, hát még egy ve­reség. S a féligmeddig révbe ért hat mellé párosítják, a reség. S a félig-meddig révbe vóbb jutott két nagymestert, s ők alkotják a nyolcas me­zőnyt. Innen már egyszerű az ügy — legalábbis szá­munkra —, hiszen páros mérkőzéseken szűkül a kör, illetve a mezőny, s marad végül egyetlenegy. Az 1978-ban kezdődött legutóbbi világbajnoki cik­lus során a magyar sakko­zás történetében először két nagymesterünk is a nyolc közé jutott: Adorján And­rás és Portisch Lajos. Ador­ján először. Portisch ötöd­ször. Körülbelül ilyen arányban bízhattunk tovább­jutásukban is. Adorján hely­zete — minden tapasztalat­lansága ellenére sem látszott reménytelennek. Igaz. ellen­fele az a Robert Hübner volt. aki számára a sakkon és az A labdarúgó NB I-ben vasárnap játszották: Ferenc­város—Bp. Honvéd 4—2 (2—1). Üllői út, 28 ezer né­ző. V: Palotai. G: Nyilasi 3, Pogány (11-esből), ill. Judik (öngól), Kozma. A bajnokság állása: 1. FTC 12 7 3 2 29­■13 17 2. ’Vasas 12 7 3 2 26­14 17 3. Videoton 12 7 2 3 23­■Ifi 16 4. Nyíregyháza 12 6 4 2 12­- 6 Ifi 5. Bp. Honvéd 11 6 2 3 22­■14 14 6. Békéscsaba 12 fi 2 4 17­-Ifi 14 7. U. Dózsa 12 4 5 3 21­■19 13 8. Volán SC 12 4 4 4 18­■21 12 9. PMSC 12 4 4 4 15­■18 12 10. Tatabánya 12 3 4 4 14­■12 11 11. ZTE 12 4 3 5 19­24 11 12. Csepel 12 4 2 6 16­■14 10 13. Rába ETO 12 3 4 5 13­15 10 14. DVTK 12 3 4 5 11­17 10 15. Debrecen 12 4 1 7 12­■18 9 16. ■Kaposvár 12 3 3 6 14­22 5 17. mtk—vm 12 1 5 6 10­20 7 18. Dunaújváros 11 2 2 7 15­28 b Megjegyzés: A Dunaújv: á­■ros—Bp. Honvéd mérkőzést későbbi időpontban játsszák le. Eger SE—Vasas 7—3 (3—0, 2—0, 2—1, 0—2) Úttörő I. osztályú vízilab­da-mérkőzés. Budapest. ESE: Szilágyi—Lőrincz, Sza­bó. Denk, Dorkó, Biró, Tóth K. Cs: Zalánk!, Horváth, Ludányi. Tűzkő. Edző: Ká- csor László. Gd:. Denk 3. Bí­ró. Tóth K.. Dorkó, Ludá- nyi. A magabiztos győzelem fő részesei voltak: Denk. Szilágyi és Lőrincz. A tájfutó nappali orsz gos bajnokságot a hét végén Nagyszentjános térségében rendezek meg. A férfiaknál Kiss Zoltán (Postás SE) , a nőknél Káló Mariann egyiptológián kívül a világ nem jelent semmit, s éppen ezért várható volt, hogy ezt a lehetőséget nem1 fogja ki­hagyni. Alkotói szabadságot vett ki a kölni egyetemen, a zárdaian berendezett laká­sában épjjel-nappal Adorján ellen készült. Adorján is készült, csak sokkal kishitűbben és nem éppen felhőtlen előzmények után. Rá előtte még egy páros mérkőzés várt. éppen a jó barát, Ribli ellen. Eb­ben a kiélezett helyzetben Adorján felemás eredményt ért el: a páros mérkőzést megnyerte, barátját elvesz­tette. .. Hiába, túl nagy volt a tét ahhoz, hogy a barátság kötelékei továbbra is szilár­dan tartsanak. Hübner ellen öt partit ját­szott le. míg rájött: ő sem „téri” sakkozó Ekkor meg­villant a régi szellemes Ador­ján. de tíz mérkőzésen egy­szer villanni akkora luxus, amelynek ára csak a kiesés lehet. A nyugatnémet tehát le­győzte az egyik magyart, és már a másikra fente a fo­gát. A magyar sakk-közvéle­mény viszont nem tanult az esetből és továbbra is köny- nvű prédának tekintette a szakállas kölni professzort. Ügy engedte el Portischt, hogy most aztán mutassa meg neki. kivel lehet pac­kázni és kivel nem... De Hübner legjobbunk- kal is kikezdett. Nvolc. küz­delmes döntetlen után a ki­lencediket, majd a tizediket is meanverte. Ebben — szakértők szerint — közre- iátszott Portisch gyengébb formája, néhánv rossz húzá­sa és — utólag derült ki — Innen-onnan (DVTK) győzött. Kellemet­len meglepetésre a női ranglista tavaszi listavezető­je, Kármán Katalin (Egri Spartacus) nem került az. első hatba amint azt Monspart Sarolta szövetségi kapitány is nem várt ese­ményként- konstatálta. A férfi asztalitenisz NB III őszi hatodik fordulójá­nak eredményei: Özd—Egri Kolacskovszky 11—5. Az eg­ri pontszerzők: Román 2, Hídvégi 2. dr. Estefán 1. Sírok—Salgótarján 12—4. Gy: Karácsony 3, Szabó 3, Nyerges 3, Tordai 3. A bajnokság allása : 1. ózd 15 13 2 — 173­■ 67 28 2. Vác 15 12 2 1 162­78 26 3. Eger 15 10 1 4 150­90 21 4. Hatvan 15 9 1 5 148­92 19 5. x.-bátony 15 8 2 5 136­104 18 6. Kandó SE 15 8 1 6 125­115 17 7. Sírok 15 4 — 11 95 145 S 8. STC 15 3 11 85­155 7 9. S.-patak 15 3 12 93­147 6 10. B.-gyarm. 15 — — 15 33­207 — Csak szűkszavú jelentések érkeztek a' vízilabda baj­nokcsapatok hét végén meg­rendezett selejtezőiről. így nem tudni. hogy miként esett ki többek között a szovjet és az olasz bajnok, de az biztos, hogy a Vasas együttese az athéni csoport- NM. bekerült a középdöntő­be. * A szerenként: döntőkkel ért veget Torontóban az 5. szekundánsainak felületes munkája. A dráma a 11. játszmában érte el tetőfokát. Portisch szabályosan túl­játszottá ellenfelét és már az utolsó, valóban döntő partira pihent és koncent­rált, amikor segítőtársai rosz- szul elemezték a függőt. Si­ma nyerés helyett remit je­lentő kézfogás, füstbe ment remények, vereség, kiesés. A vádaskodások kölcsönösek, mindenki a másikat okolja a váratlan fiaskóért, de egy biztos: Karpov kihívója a Flübner:—Korcsnoj mérkő­zés győztese lesz! Az esélyek? A kor (ha ilyet ki lehet jelenteni) a 32 éves Hübner mellett szól, a tapasztalat a 47 éves Korcs­noj reményeit növeli. A szovjet állampolgárságától megfosztott, jelenleg svájci illetőségű, de nyugatnémet csapatban játszó Korcsnoj legutóbb már kihívója volt a világbajnoknak, de akkor Manilában, emlékezetesen bot­rányos körülmények között vereséget szenvedett. Célja már csak egy van: világ­bajnok akar lenni, s azt is tudjuk, mindenáron. A zse­niális tehetségű, mindig újí­tani tudó Hübnerre tehát még az eddigieknél is hewh gyobb feladat \ar. Ha nyer, 4 halvány vigaszt- jelentene a mieinknek: legalább a kihí­vótól kaptak ki... Jakab József ★ A Hübner—Korcsnoj ti­zenhat játszmásra tervezett salck világbajnok-jelölti dön­tő páros mérkőzés decem­ber 20-án az olaszországi Meranóban kezdődik meg. tornászkupa háromnapos versenysorozata. A befejező napon magyarok is érdekel­tek voltak, a legjobb ered­ményt Donáth és Csányi ér­te el. Donáth lólengésben negyedik, korláton ötödik lett, Csányi felemáskorláton pedig a negyedik helyre ke­rült. Amsterdamban befejező, dőlt a ritmikus sportgim. nasztikai Európa-bajnok- ság. A vasárnapi zárás után a magyarok a csapatban 4. helyet könyvelhették el. Az egész EB_t a bolgár ver­senyzők fölénye .jellemezte, s végül százszázalékos sikert arattak, miután mind a hat számot megnyerték. 1. Bem SE—Kecskemét 2—1 \ 2. Pénzügyőr—SZEOL 1—i \ 3. BKV Előre—Budafok 0—0 < 4. Özd—Gyöngyös 2—0 1 5. Gyula—Eger 4—2 1 f>. Keszthely—Komló 2—l 1 7. Brescia—Fioren(ina 0—0 X 8. Cagliari—Napoli 0—0 < 9. Catanzaro—Perugia n—1 2 10. Juventus—Torino 1—2 2 11. Udinese—Bologna 1—1 x 12. Foggia—Lazio 0—1 2 13. Sampdoria—Milan 0—0 X-f 1 14. Rimini—Pescara 1—1 x A totó nyereményei: 134-1 (3 db) — 826 699 Ft; 13 találat (4 db) — 446 861 Ft; 12 találat (123 db) — 9533 Ft; 11 találat (1678 db) — 710 Ft; 10 találat (13 129 db) — 136 Ft.