Népújság, 1980. április (31. évfolyam, 77-100. szám)

1980-04-01 / 77. szám

Balszerencsés vasárnap Megküzdőitek az egyik pontért Gyöngyösi SE— Debreceni Kijiizsi 1—1 (1—0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés, Debrecen, 3000 néző. V: Dorozsmai J. Gyöngyös: Szőke—Adonyi, Borsányi, Budai, _ Nagy— Gombos, Ullmann, Pörögi (Kántor a 67. percben)—Pá­rái (Tóth F. a 67. percben), Vágó, Szabó. Edző: Péczely . Szabolcs. D. Kinizsi: Varga—Kele­men, Takács, Puskás, Fodor —Kiss (Paicsó az 39. perc­ben), Tözsér, Andirkó—Sza­bó, Tóth (Németi a 83. perc­ben). Orenstein. Edző: Mol­nár János. Keveset kockáztatva, tar­tózkodóan kezdett mindkét csapat, ifgy eseménytelen első negyedórát láthattunk. A 13. percben Gombos két ügyes csellel került helyzetbe, de 14 méterről gyengén lőtt. A 20. percben egy hazaguritott labdát emelt kapu fölé Kiss, Szőkét megelőzve, majd egy jó beadást vett át lendüle­tesen Kiss, a lövést Szőke a felső lécre tolta, másodszor­ra pedig felszedte a labdát a debreceni középpályás elől. Szorongattak a hazaiak, Sző­ke kapus azonban rendre hárította Tóth szabadrúgása­it, nagy erejű bombáit. A 34. percben Gombos indította pontosan Szabót, az éles szögből leadott lövést Var­ga éppen Vágó elé ütötte, aki az üres kapuba helyezte a labdát. 1—0. Szünet után ' nagy akarással vetették magukat a küzdelembe a ha­zaiak, s bár eléggé kapkod­va, idegesen támadtak, ha­mar „ megszületett az egyen­lítő gól. Szabó botladozott az 51. percben a 16-oson be­lül, szerencséjére a labda előtte maradt és 8 méterről leadott lövése Szőke kezét érintve a kapu bal oldalá­ban kötött ki. 1—1. Jó iramú küzdelem folyt a két 16-os között, az akciók többnyire pontatlan átadáso­kon akadtak el, aztán pedig a játékvezető vette át a fő­szerepet. A gyöngyösiek ugyanis a kettős csere után feljöttek, de csak Vágó nagy erejű, kapu fölé küldött lö- ‘vésel jegyezhettük fel, mert a többi akciót rendre meg­állította a játékvezetői . síp, amely viszont akkor nem szólalt meg, amikor Kántort lerántották a büntetőterüle­ten belül. Emiatt egyre pa- rázsabb hangulat alakult' ki a pályán és a' nézőtéren. A hazaiak, élve a kapott tá­mogatással, többet veszélyez­tettek, Szőke azonban re­mekül állta útját a nagy lö­véseknek. Igaz, a 73. perc­ben a felső léc is segítségére volt, onnan pattant ki a labda. A 75. percben Nagyot lefejelte Puskás, mindket­ten megsérültek, de rövid ápolás után folytatták a játé­kot. A 86. percben azért állt meg a játék egy időre, mert a hazai nézők közül valaki egy kődarabot hajított a pá­lyára, amit Borsányi'vitt oda a partjelzőhöz, s a rendezők a játékvezető utasítására ürítették ki a lelátónak azt a részét, ahol a feltételezhe­tő vétkes ült. A hosszabbí­tásban Kántor buktatta Tő- zsért, aki a játékvezető sze­me láttára, ököllel vett elég­tételt a sérelemért, Dorozs­mai mégis csak Kántornak mutatta fel a sárga lapot. ^ Kihagyott hazai helyzetek jellemezték az első félidőt, de ekkor is egységesebb csa­pat benyomását keltette a GYSE, cs megérdemelten szerzett vezetést. A második játékrészben egyre inkább a játékvezető ' ált főszereplővé, egyoldalú Ítéleteivel. A gyön­gyösiek dicséretére válik, hogy ekkor sem vesztették el a fejüket, amennyire lehe­tett, megőrizték higgadtságu­kat. igyekezettel, szívvel küz-' döttek az utolsó pillanatig, ezzel szolgáltak rá az egyik pontra. A kettős csere után átrendezett hadrendjükkel a középpályán feljavultak, s valószínűleg csatáraik is iga­zolták volna a bizalmat, ha ebben az említett körülmény nem akadályozza meg őket. Egyénileg Szőke magabiz­tosan védett, sok veszélyes labdát tett ártalmatlanná. A védelemben összehangoltan és jól is küzdött a Borsányi —Budai belső kettős, de a két szélső hátvéd sem val­lott szégyent. A középpályán Ullmann teljesítménye volt a legmeggyőzőbb, Gombos a gól előkészítésével szerzett érdemeket, de aztán elszür­kült. A csatárok egyéni pró­bálkozásait nem kísérte sze­rencse, védőiktől nem tud­tak szabadulni. Virágh Tibor Vitatható gólokkal győztek Miskolci VSC—Eger SE 2—1 (2—0) NB 11-es labdarúgó-mér­kőzés Miskolc, 1800 néző. V: Dudás. MVSC: Kun—Krémer, Ko­vács, István, Gergely—Le- iszt (Bobkó a 77. percben), Bukovenszky, Kiss—Fister, Egri, Török. (Lipták a 70, percben). Edző: Krompaszky Gyula. ' Eger: Erdős—Biríncsik, Zsidai, Fegyverneki, Veigli— Danyi, Ambrus (Fenyves a 73. percben), Zágonyi—Cseh, ,Gömöri, Horváth I. (Jánosi a 35. percben). Edző: Bánku- ti László. A hazai csapat kezdett jobban, majd mintegy öt­percnyi játék után az ESE vette át az irányítást. Fegy­verneki 25 m-ről leadott erős lövését Kun vetődve hárí­totta, a másik oldalon pedig a 12. percben Kiss Tibor fe­jesét Erdős csípte el. Soro- ■ zatos egri támadások után a 27. percben a hazaiak ju­tottak vezetéshez: egy jobb oldalról belőtt labda Veigli combján változtatott irányt, a játékvezető nem kis meg­lepetésre határozottan a ll­es pontra mutatott. A bün­tetőt Egri nagy erővel a bal alsó sarokba lőtte. 1—0. To- vábra is a piros-kékek bir­tokolták többet a labdát, de egy kontratámadás végén a 35. percben a hazaiak nö­velték előnyüket. . A 16-os vonalán Kiss leshelyzetben kapta a labdát Leiszttöl, aki higgadtan kicselezte Erdőst, s a hálóba helyezett. 2—0. Szünet után keményebb lett a játék. A 48. percben Gömörinek mu­tatta fel Dudás játékvezető a sárga lapot. Az 56. percben szabadrúgásból szépített ’ az ESE: Gömöri 20 m-ről a sor­fal felett nyeste a labdát a jobb alsó sarokba. 2—1. A 63. percben Fegyverneki 8 m- ről a bal alsó saVokba fejelt, Kun azonban vetődve szög­letre tenyerelte a labdát. Ezt követően 10 percen belül Veigli, Leiszt és Zsidai ré­szesült sárga lapos figyel­meztetésben. A 79. percben Gömöri 30 m-ről lgadott szabadrúgása fél méterrel kerülte el a jobb alsó sar­kot. Az utolsó előtti perc­ben bal oldali szöglet után Zágonyi fejelt a kapu fölé. Az előzetesünkben ismer­tetett okok miatt tartaléko­sán lépett pályára az egri együttes. Kezdeti hazai fö­lény után a jobb erőben le­vő piros-kékek vették át a játék irányítását, de a csatá­rok egy eset kivételével kép­telenek voltak a kapuba ta­lálni. A két pont sorsát vé­gül is súlyos játékvezetői té­vedések döntötték el a köze­pes színvonalú mérkőzésen. A büntető megadásáért egy­értelműen a játékvezető hi­báztatható, Kiss góljánál pe­dig a partjelző is tévedett. Ezenkívül a játékvezető nem volt következetes a sárga la­pos figyelmeztetésekben sem. .. .A döntetlen jobban meg­felelt volna a játék képének. Az' ESE kapujában Erdős végig magabiztos volt, ke­vés dolgát jól látta el, a gó­lokért nem hibáztatható. A hátvédsorból Veigli nyújtot­ta a legjobb teljesítményt. Fegyverneki nagy területen játszott, sokat találkozott a labdával, de sokat is rontott pontatlan leadásaival. A kö­zéppályán Zágonyi volt a csapat legjobbja, a többiek váltakozó teljesítményt nyúj­tottak. Elől a kapura Gömö­ri volt a legveszélyesebb, aki góljáért külön dicséretet ér­demel. Szigetvárg József További eredmények: Orosháza—Békéscsabai TASK 0—0, Kazinabarcika—Szabó L, SE 2—0, Honvéd Aszta­los J. SE—Honvéd Papp J. SE 3—1, Debreceni Univer­sitas—Szarvas 2—0, Lehel SC—Ózd 0—0. Gyula—Szol­noki MÁV MTE 2—1, Olefin SC—Hódmezővásárhely 1—0. A Balassagyarmat—Nyíregy­háza találkozó elmaradt. A bajnokság állása: Szerencsére főpróba volt! A négy OB l-es között; 4, Eger SE 1. Ny..háza 26 17 7 2 58­■19 41 2. Szóin. MÁV 27 13 5 9 46­■31 31 3. H.m.v.-hely 27 10 10 7 29­■13 30 4. Eger 27 10 10 7 37­V 30 5. Gyöngyös 27 11 8 8 32­•38 30 6. K.-barcika 27 10 7 10 46­■38 27 7. Szabó L. SE 27 10 7 10 35­■30 27 8. Gyula 27 11 5 11 38­■37. 27 9. Debr. USE 27 10 7 10 30­■33 27 10. Lehel SC 27 8 11 8 29­■32 27 11. MVSC 27 9 8 10 39­■40 26 12. Szarvas 27 10 6 11 29. 30 26 13. Olefin 27 10 6 U 29­■34» 26 14. B. TASK 27 9 7 11 26­■30 25 15. Özd 27 8 9 10 37­■46 25 16. B.-gyarmat 26 9 6 11 22­-32 24 17. Orosháza 27 7 9 11 31. .37 23 18. Papp J. SE 27 9 5 13 36­-47 23 19. Asztalos SE 27 9 4 14 37­-47 22 20. D. Kinizsi 27 8 5 14 33­-48 21 Színházi hasonlattal élve: főpróbát tartott az a négy OB I-es vízilabdacsapat, amely egy héttel a bajnok­ság rajtja előtt kétnapos körmérkőzés-sorozaton vett részt Egerben. Ä Felszaba­dulási Torna egy esztendeje a fedett uszoda „gyengélke­dése” miatt maradt el. Most minden rendben zajlott, bár ezúttal is akadt gyengélke­dő, az Eger SE csapata. Történt mindez szerencsére a főpróbán, és ettől ugye­bár, a színháznál maradva: a premier még lehet sikeres. Jó mezőny gyűlt ös.sze, olyan, amely az egrinek nem szokható OB II-es ne­vek után felüdülésként ha­tott. Garantálta ezt a BVSC, a Bp. Spartacus és a leg­utóbbi ÖB I-es bajnokság legjobb vidéki gárdáj|i, a Szentes. A házigazda ESE jó ajánlólevele a Lokomotiv TOURIST Kupán elért elő­kelő 2. helyezés volt. Szom­bat délután két találkozóra került sor: BVSC—Szentes 10—5 (4— 0, 2—0, 1—2, 3—3). V.: Mar­jai, Bírp Gd.: Matsui 3, Varga 2. Czigány, Gém. Hal­tai, Horkai, Kovács, . Hor­váth, illetve Kádár 2, Soós, Fülöp, Romlási. Bp. Spartacus—Eger SE 12—3 (3—1. 3—2, 3—0, 3—0). V.: Mgrj' Császár. Gd.: Somossy 5, Major 3, cfr. Ma­gas 2, Samu, ill. Nagy 2, Gyulavári. Az alárendelt szerepre, erre a nagy- gól­különbségre az sem magya­rázat, hogy az ellenfélnek a világ egvik legjobb kapu­sa (Molnár) védett, s ját­szik a fővárosi klubban Vi- lág-kupa-győztes (Somossy) és olimpia bajnok (dr. Ma­gas) csapattag. S hogy nem mem a Spartacus volt ennyi­re jó, íme a vasárnap dél­előtti forduló első eredmé­nye: Szentes—Bp. Spartacus 7— 1 (1—2. 2—0, 3—2, 1—0). V.: Császár, Bíró. Gd.: Kádár 3, Komlósi 2. Pengő, Fülöp, ill. Samu '2. 'Deák, Somossy. E - nég3r negyed után -szállt vízbe a későbbi tomagyöz- tes a házigazdák ellen: BVSC—Eger SE 7—6 (1—1, 0—1, 4—3, 2—1) 200 néző, v.: Marjai, Bíró. BVSC: Bors—Czigány, Ko­vács—S,zöghy—Horkai, Var­ga, Gém. Cs.: Matsui, Sza­bó. Edző: Babarczy Roland. ESE: L: no vies—Kelemen A., Vincze—Nagy,—Gyula­vári, Kelemen L., Pety- tyánszki. Edző: Pozsgay Zsolt. Matsui, a japán csatár (Fotó: Szántó György) A második gól előtti pillanat. Kiss Tibor leshelyzetben kap Iá a labdát, Zsidai hiába reklamált. i^Vkéi laaea Laralat Forma—1 Magyar idő szerint hétfő­re virradóra került sor a kaliforniai Long Beachben a Forma—l-es versenyautók idei negyedik világbajnoki futamára, a nyugat-ameri­kai Grand. Prix keretében A 3,2 kilométer hosszú pá­lyán 24-en álltak rajthoz, s a mezőnyben a legjobban az élről induló brazil Nelson Piquet szerepelt, aki Brab­ham BT 49 típusú autóján 50 másodperccel előzte meg a második*» ak befutó olasz Riccardo Pa trését.. A versenyen súlyos bal­■Mtt M Cm-rtlcmit- £ éVES Jelenet a BVSC—Eger találkozóról, Gyulavári kezében a labda, szemben Horkai blokkol. A gólok sorrendje: Horkai (e), Pettyánszki (e), Vincze (e),1 Horkai, Nagy, Horkai, Vincze (4 m-esből). Szabó, Gyulavári, Horkai, Matsui (e), Pettyánszki, Czigány. Az első, taps még a játék megkezdése előtt Nagy Ist­vánt köszöntötte, akinek ez­úttal adták át a BVSC-sek a közelmúltbeli Lokomojiiv TOURIST Kupa legjobb me­zőnyjátékosának járó külön- díjait. A meccsről: ha vala­mennyi ellenfél játékos ma­gyar, a végeredmény 6—6! De félre a tréfával, a vas­utasoknál még egy évig lesz igazolt pólós a japán Ma- móru Matsui. aki már jobb vízilabdázó magyarnak, minthogy a nyelvünket be­szélné. Azért egy röpke - in­terjút készítettünk vele. — Mióta tartózkodik ha­zánkban? ' — 1979. november 25. óta, s a BVSC-bez kerültem. — Miért pont a BVSC- hez? ■— A mi bálványunk, já­tékosideálunk Japánban Horkai György. Mexikóban, az Universiaden beszéltük meg, ha csak egy mód van rá, egyéves ösztöndíjamat az ő klubcsapatában tölthessem, — Gondolom, odahaza vá­logatott? — Természetesen, ón va­gyok emellett a csapatkapi­tány is. — A japán bajnok, tokiói egyetem csapatában szerepelek, 24 éves vagyok és egydanos. fekete öves ka­ra tés. — Japán pólósai ott lesznek az olimpián? — .Rövidesen indul az olimpiai selejtező, és én ott leszek Szófiában a honfi­társaim között, s mindent, amit e rövid' idő alatt ta­nultam Magyarországon, hasznoisítani szeretném ered­ményes szereplésünk érdeké­ben. — És mi lesz Szófia után? — Visszarepülök Buda­pestre, hiszen egy évre jöt­tem. — Akkor még találko. zunk... — Ha a BVSC ismét Égerbe jön, feltétlenül. A III. forduló eredményei: Szentes—Eger SE 7—6 (2—1, 1—0, 2—3, 3—2) V.: Marjai, Császár. Gd.: Soós 3, Kádár, Fülöp. Ku- csera, Pengő, ill. Holló 2, Gyulavári, Pettyánszki, Ke­lemen L., Vincze. A bajnok­ságban, hazai pályán nem lenne szabad kikapni a szentesiektől. Az első hely sorsát eldöntő összecsapás: BVSC—Bp. Spartacus 8—6 (2—2, 4—1, 0—2, 2—1) V.: Bíró. Császár. Gd.: Var­ga 3, Gém 2, Horkai 2, kovács, ill. -Somossy 3, dr. Magas, Bácsi. Deák. A Fel­szabadulási Torna végered­ménye: » 1. BVSC 3 3 -------- 25-17 S 2. Szentes 3 2 — 1 19-20 4 3. Bp. Sp. 3 1 — 2 22.18 2 4. Eger SE 3--------3 15-26 — A tonna legjobb kapusá­nak felajánlott tiszteletdíjat Bors (BVSC), a legjobb me­zőnyjátékosnak felajánlott különdijat Somossy (Bp. Spartacus) érdemelte ki.. Ba- barezy Roland, a tomagyőz- tes csapat szakvezetője ké­résünkre értékelte az újra OB I-e egri gárda teljesít­ményét. Azt hisszük, érde­mes megfontolni szavait: — Ötletszerű játékkal nem érhet célt egy csapat, noha esetenként meglepő jó dolgok is kijönnek ebből. A játék tudatosságát, kellene szorgalmazni szerintem, hogu mind védekezésben, mind támadásban valamit képes legyen játszani a társaság. Még egyszer hangsúlyozom: tudatosan játszani valamit, hiszen a fiúk ügyesek, moz­gékonyak és gyorsak. Budavári Sándor Csak röviden... svájci Cly Regazzoni az 53. körben zárófalnak ütközött Ensign kocsijával. Húsz per­cig volt a romok alatt,, majd miután a mentők elsősegély­ben részesítették,v azonnal beszállították az St. Mary kórházba. Ott megállapítot­ták, hogy valószínűleg hát­gerinc- és fejsérülést szen­vedett, jobb lábán több tö- -rést találtak és feltételezik, hogy belső sérülések is ke­letkeztek nála. Azonnal meg- oneráliták és a-z «íső orvos; k Ízlések szerint á lapota .3 »elégítő, eszméleténét van. j élénken reagál környezettre. | Az Ohio állambeli város­ban befejeződött a nyolcadik •szabadfogású Birkózó • Világ Kupa mérkőzéssorozata. A döntőben az Egyesült Álla­mok válogatottja 7—3-rá nyert a Szovjetunió csapata ellen. ★ Costa Rica labdarúgócsa­pata kiharcolta az olimpiai részvételt, miután 3—2 (2—0) arányban győzött Suriname ellen. ★ Vasárnap a gyöngyösi já­rási KlSZ-bizottság szerve­zésében huszonnégy csapat részvételével rendezitek Vi- sontán a Kongresszusi Kupa kispályás labdarúgótornát. Az egész napos rendezvé­nyen a kupát végül a Lő­rinci községi együttes nyer­te el, megelőzve a Mátra- alji Szénbányák igazgatósá­gának, valamint a vélted af petőfibányai vegy.esüzemé- nek csapatát. ★ A Bp. Honvéd Kékesitetőn rendezte meg a hagyomá­nyos sífutó felszabadulási emáekversenyf, ahol a Heves megyei versenyzők a követ­kező érmes helyezéseket ér­ték el. Férfiak: junior 10 km: 1. Farkas (H. Zalka SE) 30:19, Serdülő 4 km: 1. Le- hotai (G'YVSC)v 11:04... 3. Komjáthy (GYVSC) 12:32. Nők. Junior 6 km: 2. Gál (H. Zalka SE) 27:34. Ifjúsá­gi II. korcsoport. 3 km: 1. Horváth (H. Zalka SE) 12:28. 1. Ascoll—Rónia 3—0 1 2. Cagliari—Juventus 2—1 t 3. Lazio—Catanzaro 2—I) 1 4. Napoli—Milan 0—1 : 5. Perugia—Fioren ti na 1—2 2 6. Ataianta—Brescia 0—1 2 7. Bari—Genoa 1—0 1 8. Lanerossi—Verona 1—0 1 n. Lecce—Ternana 2—1 I 10. Monza—Pisa - 2—1 1 11. Sambened.—Palermo 2—0 1 12. Sampdoria—Taranto 1—0 1 13. Spal—Matera 3—4 1 +1 14. Haladás—Kaposvár 1—0 1 A totó nyereményei: 13-t 1 talá­lat (17 db) =109 195 Ft. 13 találat (9 db) =72 324 Ft. 12 találat (412 db) =3073 Ft, ;i találat (4753 db) =264 Ft, 10 találat (50 685. db>=* 37 Ft.