Népújság, 1979. november (30. évfolyam, 256-280. szám)

1979-11-27 / 277. szám

Győzelem idegenben vereség itthon Ambrus gólja döntött Eger SE—Honvéd Papp J. SE 1—0 (1—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés, Hejőcsaba, 500 néző, V: Király. Eger: Baár — Birincsik, Zsidai, Fegyvemeki, Veigli — Ambrus, Móricz, Zágonyi, — Jánosi Gömöri, Horváth II. (Cseh a 71. percben). Ed­ző: Búnkuti László. H. Papp J. SE: Elekes — Kovács L„ Farkas I., Farkas T., Maxim — Bodolai (Fodor, a 71. percben), Magyar, Czer- va — Kvaszta, Palkovics, Répási (Gregor, a 46. perc­ben). Edző: Vágó György. Az ESE első támadása kis híján majdnem góllal végződött: Jánosi az alapvonalig futott el, jól ívelt középre, végül a fejelni készülő Gömöri elől Elekes a gólvonalon csípte el a labdát. A 13. percben formás egri támadás végén Jánosi belőtt labdája a 16- oson belül álló Kovács L. kezén irányt változtatott, de a játékvezető nem látott szándékosságot... A 25. perc­ben Zágonyi—Jánosi—Amb­rus volt a labda útja, az utóbbi szorongatott helyzet­ben 14 m-ről alig lőtt a jobb kapufa mellé. A másik olda­lon Zsidai és Fegyvemeki közös erővel tisztázott a ka­pu előterében Magyar elől. Két hazai szöglet után a 41. percben Móricz a felezővonal környékén megszerezte a labdát. Mintegy 20 m-en át vezette, Horváth 11-höz ját- zott, aki egyből pontosan Ambrushoz perdített, a kö­zéppályás kiugrott két védő között és 13 m-ről a kifutó kapus mellett védhetetlenül lőtt a kapu bal oldalába, 1— 0. Szép támadás, látványos gól volt. SZÜNET UTÁN nagy erővel rohamoztak a hazaiak. A 48. percben Zá­gonyi a gólvonalról mentett szögletre. Sorozatos piros-fe­hér szögletek után az előre­törő Fegyvemeki 25 m_ről futtából leadott nagy erejű lövését Elekes a jobb alsó sarok elől öklözte ki a me­zőnybe. Az 56. percben egy ellentámadás során Gömöri fejjel Jánosi elé csúsztatta a labdát, a szélső erős pattogós, lövését a kapus nehezen ka­parintotta meg. Fokozódott a küzdelem. Mindkét kapu többször forgott veszélyben. A 78. percben Ambrus 20 m- ' ről leadott bombáját Elekes csak kiöklözni tudta. A má­sik oldalon Magyar bal ol­dalról szögletet ívelt be. Baár a labda alá futott, de Fodor az 5-ös sarkáról a kapu fölé fejelt. A 87. percben Jánosi az egész védelmet faképnél hagyta, a kapus is vert pozí­cióban volt már, végül az 5- ös jobboldali sarkáról a ka­pufát találta el. A 89. perc ben kavarodás támadt az eg­ri kapu előtt, a labda Farkas 1. elé került, aki mintegy 25 m_ről a lábak között a bal alsó kapufát találta telibe, majd Zsidai felszabadított. Kezdeti bizonytalankodás után az egri labdarúgók ha­mar alkalmazkodni tudtak a kisméretű játéktérhez. A ve­szélyes zónában lévő Papp J. SE legénysége nagy elszánt­sággal küzdött. A mérkőzés túlnyomó részében támadás­ban voltak a hazaiak, de gól­helyzetet csak ritkán tudtak kialakítani, mert az ESE vé­delme jól tömörült a kapu előterében. Az Ambrus által vezérelt piros-kék gárda el­lentámadásai viszont rendre gólveszélyesnek bizonyultak. Végül a tervszerűen védeke­ző, átgondoltabb csapatjáté­kot nyújtó Eger megérdemel­ten nyerte a jó iramú, küzdel­mes összecsapást. Az Eger kapujában Baár egy labda aláfutás kivételé­vel magabiztos volt, A meg­bízhatóan játszó védősorból Birincsik és Fegyvemeki egy árnyalattal jobb volt társai­(&,Npjww 1979. november 37., kedd nál. A középpályán találjuk a mezőny legjobbját Amb­rus személyében, aki nem csak jól irányított, hanem látványos, két pontot érő gólt is lőtt. Nem sokkal marad el mögötte a fáradhatatlanul küzdő, szinte az egész pá­lyát bejátszó Móricz teljesít­ménye sem. A többiek aka­ratukért dicsérhetők. Szigetváry József Megérdemelte a listavezető Nyíregyházi VSSC— Gyöngyösi SE 4—0 (2—0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés Gyöngyös, 4500 néző. V: Urbán. Nyíregyháza: Buus — Csé- ke, Szűcs. Amrusz, Czeczeli — Moldván, Turtóczky, Koz­ma (Kléninger a 82. percben) — Pólyák, Kovács, Kiss (Lu­kács a 74. percben). Edző: Temesvári Miklós. GYSE: Kovács — Budai, Ács, Borsányi, Adonyi — Ullmamn, Huszár, Pörögi (Galgóczi dr. a 70. percben) — Párád (Kovács II. a szü­netben), Vágó, Szabó. Edző: Péczely Szabolcs. A kissé mélytalajú pályán már a második percben hely­zetet dolgozott ki a hazai csapat, melynek során Párái 5 m-ről szorongatott helyzet­ben perdített a bal sarok mellé. A vendégek első gól­veszélyes támadásánál a 9. percben Borsányi tisztázott szögletre. Negyedórányi jó iramú, változatos játék után enyhe mezőfölénybe került a gyöngyösi csapat, de komo­lyabb helyzetek nélkül. A 35. percben azonban Szabó meg­szerezhette volna a vezetést, nagy szóló után, a mintegy 10 m-ről leadott lövését Buus bravúros üldözéssel hárította, Két perccel később váratla­nul jutott vezetéshez az NYVSSC. Czeczeli 35 m-es szabadrúgását Kovács csak röviden öklözte, s Moldván mintegy 15 m-ről a feltá- pászkodó kapus felett közé­pen emelt a hálóba, 1—0. A gólt követően ismét Szabó hagyott ki gólhelyzetet, közel­ről a bal felső sarok fölé lőtt. A 40. percben szabadrúgás góllal növelte előnyét a ben ismét a GYSE kapott gólt: Adonyi szabálytalansa- ga miatt jobbról jutott sza­badrúgáshoz a vendégcsapat, Pólyák labdáját Czeczeli az elalvó védők között fejelte a hálóba, 4—0. Hazai őszi nézőcsúcs előtt — a lelátón több száz nyír­egyházi szurkoló is helyet foglalt — a listavezető még ilyen arányban is megérde­melt győzelmet aratott. An­nak ellenére, hogy valameny- nyi góljuk szabadrúgást kö­vetően esett, tehát nem ak­cióból! Az éllovas, rutino­sabb, sokkal céltudatosabb, gólratörőbb játékával szol­gált rá a két bajnoki pontra, s azt is meg kellett állapíta­ni, hogy a minden eddiginél gyengébb teljesítményt nyúj­tó GYSE ezúttal nem volt egy „súlycsoportban” ellen­felével. Egyénileg Kovács bizony­talankodott A gyenge véde­lemből Ács játéka említhető, s olykor megfelelt Budai is. A középpályán Huszárt nagy akarásáért lehet megemlíte­ni, elől csak Szabó néhány elfutása, lövése ütötte meg az átlagot. Szkocsovszky Tibor A bajnokság állása: 1. Ny.-háza 17 11 4 2 39-14 26 2. Szolnok 17 10 3 4 35-16 23 3. H.v.-hely 17 6 9 2 19-10 21 4. Eger 17 8 5 4 29-24 21 5. Lehel 17 6 8 3 22-17 20 6. Gyula 17 8 3 6 26-19 19 7. Gyöngyös 17 8 3 6 19-25 19 3. K.-baircika 17 7 4 6 36-28 18 9. B.-gyarmat 17 8 2 7 17-19 18 10. Szarvas 17 7 3 7 20-20 17 11. BTASK 17 7 3 7 23-24 17 12. MVSC 17 5 6 6 25-28 16 13. Olefin 17 6 4-7 19-22 16 14. Ózd 17 6 4 7 23-30 16 15. Szabó SE 17 5 5 7 22-21 15 16. Orosháza 17 5 5 7 22-26 15 17. DUSE 17 5 5 7 18-23 15 18. Asztalos SE 17 4 2 11 25-37 10 19. Papp SE 17 4 2 11 22-35 10 20. D. Kinizsi 17 3 2 12 16-39 8 A mérkőzés egyik legjobb teljesítményét Czeczeli nyújtot­ta. Képünkön balra, Buúsnak biztosít Farai elől. (Fotó: Szendrővári György) f— ............. ...................................... K ÉT NEMZETKÖZI ver­senyen szerepeltek a hét vé­gén a magyar vívók. Cata- niában a Francesco Mannino párbajtőr-emlékversenyen nyolc ország sportolói léptek pályára, köztük a" magyarok is. A győzemet Rolf Edling, a svédek volt világbajnoka szerezte meg, az angol John­son és az ugyancsak svéd Jacobson előtt. A magyarok közül Pap Jenő, az ötödik helyen végzett. Több sikert hozott a franciaországi Tar- besben rendezett kardviadal. Az idei Universiade-győztes, Gedővári Imre szerezte meg az első helyet hat ország, 63 vívója közül. A kieséses rendszerű verseny döntőjé­ben 10 : 6-ra nyert Gerevich Pál ellen. KOPPENHÁGA: az NDK női kézilabda-válogatottja 15 : 12 (6 : 7) arányban le­győzte Dániát. BRÜSSZEL: Bemutató te­niszmérkőzésen a svéd Borg 6:3, 6 :1-re nyert az ame­rikai Gerulaitis ellen. BRIGHTON: A wimble­doni győztes Navratilova a női teniszverseny döntőjében 6:3, 6:3 arányban nyert az amerikai Evert Lloyd ellen. Guláesi a Dobó emlékversenyt Egerben, a Münnich Ferenc úti edzőteremben került sor az I. osztályú minősítő Do­bó István kardvívó-emlék- versenyre. Három budapesti és három vidéki egyesület összesen 24 kardozója in­dult, köztük tíz elsőosztályú is. A döntőben, a legjobb 8 közé egyetlen másodosztályú KOSÁRLABDA Most sem sikerült A férfi kosárlabda NB I. hétvégi kettős fordulójában az Egri Finommechanika Budapesten játszott mérkő­zésén szerepelt ígéreteseb­ben, azonban a győzelemhez ez sem volt elegendő. MAFC— Egri Finommechanika 73—67 (39—38) Kinizsi utca, 200 néző. V.: Puhr, Szabó IV. MAFC: Kókay 20, Üjhelyi 2, Nagy 14, Szirmai 6, Sipe- ki 5. Csere: Ábrahám 10, Rusznyák 2, Csarnai 6, Ga­lambos 8, Hetényi. Edző: Zsadányi István. Finommechanika: Ko­menczy 9, Káló 2, Korepta 18, Busák 17, Dobi 12. Csere: Sipeki 7, Tari, Laczkp 2. Edző: Csányi Barna. A találkozón többször is vezettek az egriek, nem kis meglepetésre helyenként nyolc ponttal, a hajrában azonban a dobogós . helye­zésre esélyes hazai együttes felülkerekedett. Az ■ egriek közül csak Korepta játéka dicsérhető. Videoton— Egri Finommechanika 76—67 (34—26) Eger, körcsarnok, 300 né­ző. V.: Szilvási, Varga G. Videoton: Sajni 4, Győrfi, Nagy 13. Gouth 12, Béres 6. Csere: Tóth 8, porváth 20, Hevesi 4, Sáfrány 8, Püspö­ki. Edző: Gouth Iván. Finommechanika: Ko­menczy 23, Káló 12, Korepta 8, Dobi 14, Busák 8. Csere: Sipeki, Laczkó, Tari 2. Ed­ző: Csányi Barna. Az első tíz percben még fej-fej mellett alakult az eredmény, de aztán a lepat­tanó labdákat rendre meg­szerző Videoton előnyre tett szert. Fordulás után eleinte nagyon pontatlanul dobtak kosárra az egriek, s tovább nőtt a vendégek előnye. A hajrában összeszedte magát a Finommechanika, de ez már csak arra volt elegendő, hogy a vereség aránya ki­sebb legyen. Ezúttal csak Komenczy nyújtott az átla­gosnál jobb teljesítményt. Káló (világos mezben) szerez pontot csapatának, a Videoton elleni találkozón (Fotó: Szántó György) Nyíregyháza: Czeczeli 35 m- ről az elmélázó Kovács ka­pus mellett a jobb felső sa­rokba csavart, 2—0. A 41. percben Szabó kapott sárga lapos figyelmeztetést túl ke­mény belemenés miatt. A 45. percben Kovács tisztázott a kapufa segítségével egy ve­szélyes vendégakciót. SZÜNET UTÁN a 48. percben ismét a ven­dégek szerezhettek volna gólt, de Kiss a kifutó kapu­son is túljutva kisodródott helyzetből emelt fölé. A har­madik gól az 53. percben esett: szabadrúgásból Czecze­li Pólyákhoz gurított, akinek jobb oldali beadásából Kovács névrokona kapujának jobb oldalába gurított, 3—0. Az 56. percben Vágó remek szöglet utáni fejesénél Buus a felső léc segítségével tisztázott. Ezt követően esett a játék irama, s bár a hazaiak ke­rültek fölénybe, a 72. perc­Gárdisták, civilben Majdnem két hétre civil­lel váltja fel a mundért az Egyesült Államok New York-i illetékességű Nemze­ti Gárdájának körülbelül 100 tagja, mert a XIII. téli olimpia (február 13—24.) Lake Placid-i'küzdelmei ide­jén ők is tagjai lesznek a mozgó orvosi különítmé­nyeknek, amelyek a különö­sen balesetveszélyes hét sportág színhelyei körül telje­sítenek szolgálatot. Január 28-án egyébként egynapos gyakorlatot rendeznék mind­azok számára, akik az orvo­si közreműködésben részt vállalnak. Ezen a gyakorlaton nagy­szabású főpróbát tekinthet­nek meg az illetékesek, mivel a gárdisták mellett az ame­rikai légierő, továbbá a köz­lekedési és biztonsági kato­nai szolgálat helikoptereit is „bevetik”... Remélhetőleg nem sok dolguk lesz... De- hát Leonard Davit olasz le- sikló esete figyelmeztető: emlékezetes, hogy a fiatal versenyző márciusban Lake Placidben egy Világ Kupa futamban súlyosan bukott, s akkor bizony az orvosi segít­ség nem volt valami gyors. A tervek Szerint gyors­segélyre a minden verseny- pálya mellett megtalálható orvosi bázison kerülhet sor, itt az orvos feladata elsősor­ban a sérülés milyenségé­nek megállapítása lesz. A súlyosabb esetekben folya­modnak majd a helikopte­rekhez. A játékok időtarta­mára lezárják a Lake Pla­cid-i repülőteret, csakis a helikopterforgalmat enge­délyezik azokban a napok­ban. Ügy tartják — s erről egy kézikönyvet bocsátanak a diagnózist végző orvosok rendelkezésére —, hogy kö­rülbelül 24 fajta sérülés for­dulhat elő a jeges-havas ver­senyen. Ha komplikációk adódnának, úgy a vermonti vagy a burlingtoni kórház szakorvosi gárdája áll ren­delkezésre, amely országos hírű, hiszen az Államok min­den részéből a legnevesebb szakspecialistákat hívták meg ide. Lake Placidben is felállítanak egy poliklinikát, mégpedig az olimpiai falu­hoz közel. vívónak sem sikerült beke­rülni, a legjobb helyezés, a kilencedik hely az egri Ko- valkovitsnak jutott. A vára­kozásnak megfelelően szín­vonalas küzdelemben a „B” válogatott Gulácsi, valamint a vidékbajnok Varga vitte a prímet. A Dobó-emlékverseny vég­eredménye: 1. Gulácsi Fe­renc (BVSC) 6 győzelem, 2. Varga Károly (Szolnok) 5 gy., 3. Maholányi Zoltán (Bp. Honvéd) 4 (+6), 4. Bo- ronkai Gábor (BSE) 4 (+1), 5. Decsi István (Ózd) 4 (0), 6. Fehér Gábor (Bp. Hon­véd), 7. Bodoky Ákos (Bp. Honvéd), 8. Polgár Pál (BVSC), 9. Kovalkovits Ist­ván (Eger SE). Felvételünkön a verseny végső győztese, Gulácsi (bal­ról) az egri Kovalkovitscsal vív. Ismét Diósgyőr felé fordul a figyelem Utolsó szakaszához érke-' zett az idei európai labda­rúgó kupasorozat: az UEFA- kupában november 28-án, szerdán játsszák le a nyol- caddöntő első fordulóját, amelynek a visszavágóját december 12-én rendezik meg. Ekkor alakul majd ki a BEK-hez és a KEK-hez hasonlóan a negyeddöntő mezőnye, amelynek sorsolá­sát január 9-én tartják meg Zürichben. Az UEFA-kupa sorozat­ban a DVTK-val magyar csapat is érdekelt, ellenfele a nyugatnémet 1. FC. Kai­serslautern lesz: A szerdai UEFA-kupa programja: Diósgyőr— 1. FC Kaiserslautern; Grasshoppers—Stuttgart; Borussia Mönchengladbaeh —Craiova; Lokomotív Szófia— Dinamó Kijev; Eintracht Frankfurt— Feyenoord; Bayern München— Crvena Zvezda; St. Etienne— Aris Szaloniki; Standard Liege— Zbrojovka Brno. A DVTK FC Kaiserslau­tern mérkőzésen, szerdán görög játékvezetői hármas működik közre. A vezető bíró a nemzetközi porondon kevéssé ismert Emmanuel Platopoulos^ lesz. A 43. évét taposó játékvezető 1970-től fújja a sípot országa I. li­gabeli összecsapásain, 1973- tól tagja a FIFA-keretnek is. Magyar csapatoknak ed­dig mindössze egy találkozót vezetett (1978-ban a len­gyelországi UEFA-kupán: Magyarország—Izland (3—1). Anyanyelvén kívül franciá­ul beszél, civilben üzlettu-; lajdonos. (Fotó: Szántó György)