Népújság, 1979. november (30. évfolyam, 256-280. szám)

1979-11-20 / 271. szám

Rangadolioz m@lftö színvonal Világbajnokjelöltek párosmérkőzései " Szebb időt elképzelni is nehéz lett volna, mint amilyen ee a vasárnap délutáni volt. Jól előkészített pálya, kissé mély talaj várta a rangadó résztvevőit. A városi stadion kapuit pontosan délben nyitották ki, egy órával a mérkő­zés előtt. Mire 12 óra 36 perckor a melegíteni elsőként gyep­re érkező piros mezes egri labdarúgók, majd közvetlenül utánuk a kék-sárga mezes gyöngyösi játékosok feltűntek, háromezren lehettek a lelátókon. A mátraalji „B-közép” a vasút felőli oldalsó szektorban már főpróbát tartott, lobog­tatták a zászlót, dobálták a szerpentint, kórusban harsogták: Gyöngyös, Gyöngyös. .. A rangadó megkezdése előtt rögtönzött sajtótájékozta­tón válaszoltak a két csapat vezetői, szakvezetői kérdéseink­re. Péczely Szabolcs, a GYSE vezető edzője elmondta, hogy tíz órakor találkozott az utazógárda, még Gyöngyösön elfo­gyasztottak egy „erős” reggelit, háromnegyed 11-kor szálltak buszra, s valamivel 12 előtt érkeztek az egri városi stadion bejárója elé. Bánkúti László, az ESE vezető edzője megerő­sítette Horváth l. komoly sérülését, rövidesen műtik a por­cos játékost a Sportkórházban. Az alkalmazni kívánt játék- rendszer kapcsán mindkét szakvezető a 4—3—3-as szisztéma alapján diktálta a kezdő tizenegyeket. A vendégegyüttes szakosztályi elnöke Rohánszky Ferenc —, amikor a csapat elé tűzött éves célkitűzés felől tudakolóztunk — elmondta, az év elején a bennmaradást fogalmazták meg, az október végi szakosztály elnökségi ülésen azonban módosítottak ezen: a bajnokság végén a 8—12. helyre várják gárdájukat. Cs. Ko­vács Mihály, szakosztályi elnök az Eger SE célkitűzését két szakaszra bontva vázolta: az őszi idényben — a sok új lab­darúgó beilleszkedése miatt — az 1—10. hely bármelyikével teljesíti az elvárást a csapat, tavasszal viszont már az első hat közé várják együttesüket. Szép ház előtt állt fel kezdéshez a két csapat. A csa­patkapitányok — Ács, illetve Zsidai — zászlót cseréltek, majd Varga J. a sípjába fújt. Megkezdődött a játék... Gyöngyösi „örömgiila”. Porogit ünnepük társai az egyenlítő gól megszerzése után Eger SE—Gyöngyösi SE 4—2 (2—1) f NB Il-es labdarúgó-mérkő- [ zés, Eger, 5000 néző. V.: Var­ga J. Eger: Baár — Fegyverneki, Zsidai, Birincsik, Veigli — Ambrus (Szarvas, a 70. perc­ben), Móricz, Zágonyi — Já­nosi, Gömöri, Horváth II. Edző: Bánlcuti László. Gyöngyös: Szőke — Bu­dai, Ács, Borsányi, Kelemen — Ullmann, Pörögi, Nagy (dr. Galgóczi, a 14. percben) — Párái, Vágó, Szabó. Edző: Péczely Szabolcs. Nem kellett sokáig várni az első gólra. A 4. percben Budai jobbról beküldött sza­badrúgását az egri védők el­vétették és Szabó éles szög­ből lőtt a kapuba, 0—1. Nagy kedvvel játszottak a gyön­gyösiek, a 9. percben Párái hagyta le a védőket, de a kifutó Baárba lőtte a labdát. Nagy megsérült, le is kellett cserélni. A 14. percben Hor­váth II. futott el az alapvo­nalig, majd a másik oldalra Móriczhoz juttatta a labdát, de ő pontatlanul küldte kö­zépre. Aztán Ambrus ugrat­ta ki remekül Gömörit, aki futtából lőtt kapu mellé. A vendégek játszottak formá­sáéban, szervezett védekezés­sel állították meg az egriek lendületes, de kissé kapkodó rohamait. Ambrus szögletét, majd szabadrúgását öklözte a mezőnybe Szőke, Gömörit pedig gólhelyzetben szerel­ték. A 30. percben Ambrus futtából hatalmas lövést eresztett kapura, Szőke ki­ütötte a labdát, Horváth 11. jókor érkezett, lövésével szemben már tehetetlen volt a kapus. 1—1. Válaszul egy szabadrúgás kombinációt kö­vetően dr. Galgóczi küldte a jobb felső sarok mellé a lab­dát. Az első sárga lapos fi­gyelmeztetést Kelemen kap­ta Móricz buktatásáért. Az­tán Ambrus remek szabadrú­gását Gömöri az ötösről vág­ta kapu fölé. A 41. percben újabb Ambrus szabadrúgás következett, Zágonyi jól fe­jelt középre s Horváth 11. egyből a léc alá küldte a labdát, 2—1. (Horváth 11: „Az első gól előtt éreztem, hogy a labda kipattanhat. Az én szerencsémre, Szőke bá­natára sikerült a feláll­ni készülő kapus fölött a hálóba lőni. A második gólnál a 11-es pontról indultam a kapu felé, mert tudtam, hogy Zágo­nyi visszafejeli a labdát, ahogyan azt a taktikai értekezleten megbeszél­tük”.) Gyöngyösi rohamok követ­keztek, Szabó lövését Baár ütötte ki, s. a védelem ügy­QäMagrár, liV). november 20., kedd gyel-bajjal tisztázta a ve­szélyes helyzetet. Aztán Ull­mann emelését Zsidai a gól­vonalról fejelte szögletre. SZÜNET UTÁN az első veszélyes beadást Szőke öklözte. A másik ol­dalon Baár kiejtette Szabó beadását, de társai segítsé­gére siettek. Élvezetes volt a küzdelem, a Gyöngyös bele­erősített és egyenlített. A2 57. percben dr. Galgóczi ug­rott ki a védők között, Poro- gihoz továbbított, aki egyből lőtt, s a labda a vetődő Baárt érintve csúszott a gólvona­lon túlra, 2—2. Néhány ke­ményebb ütközés jellemezte a. játékot, s az egyiket köve­tően Zsidait figyelmeztették sárga lappal. Az 59. percben Budai az utolsó pillanatban mentett szögletre, majd Bi- rincsiket figyelmeztették sár­ga lappal. A 67. percben dr. Galgóczi lövését hárította Baár, a másik oldalon Jáno­si ívelt középre, de Horváth II. rosszul találta el a lab­dát. A 75. percben kavaro­dás alakult ki a gyöngyösi kapu előtt, Zágonyi fejelt Jánosihoz, ő lerázta védőjét, s közelről a hálóba küldte a labdát, 3—2. A vezetés meg­szerzése még nagyobb lendü­letre sarkallta az egrieket. Gömöri—Jánosi adogatás vé­gén a gólba tartó labdát Ke- ■ lemen mentette szögletre a bal kapufánál. A 85. percben Móricz mesterien futott el a jobb oldalon, vissza.gurított Jánosihoz, a lövésbe Borsá­nyi belelépett, vesztére, mert róla került a labda a hálóba, öngól, 4—2. (Jánosi: „Valaki ránci­gálta a mezemet hátul­ról de a helyzet kihasz­nálásában ez nem zavart. És ismét mi szereztük meg a vezetést. Negye­dik gólunké előtt mikor Móricz elment, rászól­tam, hogy gurítson visz- sza, a labda kicsit mö­gém jött ugyan, ezért nem tudtam erőből meg­lőni, csak helyezni”.) Egyértelmű dicséretre szol­gált rá a megyei rangadón mindkét együttes. Szép játé­kot, színvonalas, élvezetes küzdelmet óhajtottunk, s eb­ben nem volt hiány. „Dön­tetlenért jöttünk, de nem döntetlenre játszunk” — mondta Péczely Szabolcs, a találkozó előtt. S elképzelé­sét játékosai igazolták a pá­lyán. A Gyöngyösi SE egy percre sem állt be védekez­ni, okosan, tetszetősen, bát­ran támadott, egységesebb csapat benyomását keltette. Ha a gyöngyösiek megsze­rezték a labdát, jól hozták ki. a középpályás sor állandó kapcsolatot teremtett az első és hátsó alakzattal, a széle­ken indított akciók veszé­lyesek voltak. Érzékelték az egri védelem sebezhető pont­jait, s a negyedik gólig esé­lyesek voltak a döntetlenre. Az Eger eleinte kapkodva játszott, a nagy igyekezet kö­vetkeztében gyakran két részre szakadt a csapat, he­lyenként hiányzott az össz­hang. Egy azonban bizo­nyos: mindannyiszor újítot­tak, feledtették a játék he­vében becsúszott hibákat, s erejüket megsokszorozva ro­hamoztak. Elsősorban a kö­zéppályások munkabírását, vállalkozókedvét, valamint a szerencsésebb helyzetkihasz­nálást emelhetjük ki a meg­érdemelt győzelem kivívásá­nak momentumaiból. Ilyen színvonalú és hangulatú mérkőzésekkel tehetnek leg­többet. NB H-es csapataink, játékosaink a magyar labda­rúgás tekintélyének vissza­szerzéséért. S hogy ezt a kö­zönség mennyire méltányol­ja, arról a 90 perc után föl­csattanó vastaps tanúskodik. Az Eger SE kapuját Baár megbízhatóan őrizte. A vé­delemben Birincsik hibázott a legritkábban, a többiek most nem csillogtak. A kö­zéppályán Móricz a mezőny lejobbjának bizonyult. Az irányításban, a helyzetek megteremtésében az átlagos­nál többet nyújtott Ambrus és Zágonyi, sőt a csereként' beállt Szarvastól is láthat­tunk ügyes megoldásokat. A csatársorban Horváth II.-t és Jánosit egyaránt helyzet- felismerése, szemfülessége, eredményessége dicséri. A gyöngyösiek kapusa, Szőke a négy 'gól ellenére jól védett, kevésbé volt sze­rencsés. A védelemben Ács emelkedett ki, töretlen küz­dőszellemével, hasznosságá­val. A középpályán Pörögi és df. Galgóczi tartotta ke­zében a játék szervezését, az egyenlítő gól kettőjük érde­me. Ullmann most keveseb­bet mutatott. Elől Szabó hozta legtöbbször zavarba ellenfeleit, sokat mozgott, gólt is lőtt. Párái ritkán használta ki gyorsaságát, Vágó erejéből csak a labda­tartásra tellett ezúttal. Budavári Sándor Virágh Tibor A keleti csoport további eredményei: Debreceni Uni­versitas—Kazincbarcika 2—1, Orosháza—Lehel SC 3—3, Ózd—Debreceni Kinizsi 4—2, Balassagyarmat—Gyula 2—1, Szarvas—H. Asztalos SE 2—1. Miskolci VSC—Olefin SC 2—1, Békéscsabai TASK— H. Papp J. SE 2—0, Hódme­zővásárhely—Szolnoki MÁV MTE 2—0, Nyíregyháza—H. Szabó L. SE 4—2. A bajnokság állása: 1. Nyíregvh. 16 10 4 2 35-14 24 2. Szolnok 16 10 3 3 35-14 23 3. HMSE 16 6 8 2 17- 8 20 4. Lehel 16 6 7 3 20-15 19 5. Eger 16 7 5 4 28-24 19 fi. Gyöngyös 16 8 3 5 19-21 19 7. K.-barcika 16 7 4 5 34-25 18 8 B.-gyár mát 16 8 2 6 17-17 18 9. Gyula 16 7 3 6. 24-18 17 10. Szarvas 16 7 3 6 20-18 17 11. MVSC 16 5 6 5 24-26 16 12. BTASK 16 6 3 7 21-24 15 Orosháza 16 5 5 6 21-24 15 14. Szabó L». SE 16 5 -4 7 22-21 14 15. Olefin 16 5 4 7 17-21 14 16. Universitas, 16 5 4 7 18-23 14 17. Ózd 16 5 4 7 20-28 14 18 Paipp J. SE 16 4 2 10 22-34 10 19. Asztalos SE 16 3 2 11 23-37 8 20. D. Kinizsi 16 2 2 12 14-39 6 Kezek a magasban. Ugyanaz a mozdulat, mégis mást jelent. Szőke kapus karját a keserű­ség, az egri játékosokéi a Horváth II. (11-essel a hátán) által szerzett gól öröme lendíti a magasba. (Fotó: Szántó Györki) Az ellenfelekről Szombaton megszűntek a találgatások. Az amszter­dami sorsoláson eldőlt: mi­lyen párosításban kel egy­mással harcra a nyolc fér­fi, illetve női világbajnok­jelölt sakkozó a jövő év első negyedévében. Az egyenes kiesési rendszerben megrendezésre kerülő ösz- szecsapások — Korcsnoj— Petro^zjan, Szpaszkij— Poetisch, Tal—Plugajevsz- kij és Hübner—Adorján a férfiaknál, illetve Gaprin- dasvili—Gurieli, Kusnyir —Lemacsko, Ahmilovsz- kaja—Alekszandrija, Jo- szeliani—Verőd a nőknél — minden bizonnyal nagy csatákat hoznak. Hogyan látja az esélye- 1 két Szabó László nemzet­közi nagymester? — 1965-ig körmérkőzéses formában bonyolították le a világbajnokjelöltek vetél­kedőit, akkor vezették be az azóta is alkalmazott pá- rosmérkőzéses szisztémát. Portisch Lajos ezúttal ötödször rajtol, s a sors szeszélye folytán éppen leg­utóbbi legyőzőjével, az ex- világbajnok Szpaszkijjál került szembe. Ettől füg­getlenül Port.ischt tartom az összecsapás esélyesének. 1968-ban vesztett a dán Larsen ellen, legközelebbi világbajnoki találkozójukon mégis fölényesen le tudta győzni ellenfelét. Helyzetét némiképp könnyítheti, hogy Szpaszkij ambíciói világ- bajnoki trónfosztását köve­tően alább hagytak. . — Adorján sem kimon­dottan balszerencsés ver­senyző — folytatta —, hiszen azt a Hübnert kapta ellenfélként, aki kétségte­len kvalitásai dacára sem teljesen a sakknak él. Hübner ugyan egyszer már volt világbajnokjelölt, de Petroszjan elleni viadalát idő előtt feladta. A nagy rigai hajrá, majd a Ribíi elleni reménytelennek tűnő állásból kiharcolt továbbju­tás egyaránt lélektani pluszt adhat Adorjánnak, összecsapásukat teljesen nyíltnak tartom. A másik két párról szól­va a nagymester elmondta, hogy szerinte az érdekesnek ígérkező Korcsnoj—Petrosz­jan meccset Korcsnoj, míg a Tál—Plugajevszkij házi­rangadót, a ragyogó for­mába lendült exvilág’bajnok Tál fogja megnyerni. — Verőd Zsuzsa kapha­tott volna könnyebb, de nehezebb ellenfelet is — folytatta Szabó László. — A 17 éves grúz csillag. Jo- szeliani riói nagy győzel­mi sorozatát követően ne­héz ellenfélnek tűnik. Azért alighanem jelentős lehet Verőd számára, hogy ellenfele nem rendelkezik még igazán számottevő nemzetközi versenytapasz­talattal. így ezt a végered­ményt sem merném meg­jósolni, mindketten nyer­hetnek is, veszíthetnek is. Jocha Károly Innen-onnan Ma, kedden délután 17 órakor a városi sportfelügye­lőség Egri úti helyiségében kerül sor Gyöngyös város 1979. évi városi kispályás labdarúgó-bajnokságának év­záró és díjkiosztó ünnepsé­gére. ★ Egri TK—KSC 54—52 (28 —38). NB. II-es női kosár­labda-mérkőzés, Eger, 100 néző. V.: Aranyosi, Tumor. Egri TK: Szekeres 19, Jár- dánházi 13. Szabó 6, Széphe­gyi 2, Németh. Cs: Nagy 4, Kosa 8. Drotárcsik 2, Miklós, Kertész. Edző: Kovács Gyu­la. A második félidőben nyújtott jobb játéka alapján megérdemelten tartotta itt­hon a két. pontot a főiskolás gárda. Jók: Szekeres, Jár­dánházi, Nagy. ★ A befejeződött Gyöngyös járási labdarúgó „B"-osztály őszi végeredményei. I. csoport: 1. Visonta 2. Nagyfüged 3 Petőfibánva II. 4. Domoszló II. 5. Detk II. csoport: 1. H. Kinizsi II. 2. Abasár 3. Kisnána 4 Gy.-tarján 3. Vécs 3 6 — 2 19-11 12 3 3 1 2 23-11 11 83—3 17-22 6 33—3 13-24 6 32 13 19-2? 5 3512 36-13 11 8422 27-17 10 8 422 23-16 10 8 3 2 .1 20-27 8 8 — 1 7 5-38 1 ★ Az edzett ifjúságért tömeg- sportmozgalom, valamint a város felszabadulásának 35. évfordulója jegyében a Gyöngyös városi tájfutó szak- szövetség november 25-én vasárnap Mátrafüred. Sástó térségében egyfordulós egyé­ni hegyi futóversenyt rendez. A következő kategóriákban lehet nevezni a helyszínen (Benézné Bodor Ilonánál): F15, F17, F21, N15, N17, N19. A résztvevők a versenyna­pon 9 órakor a mátrafüredi sportpályán találkoznak. ★ A Gyöngyös varost kispá­lyás labdarúgó-bajnoksag 1. osztályának 1979. évi vég­eredménye: 1. GYÖNGYSZÖV 26 17 6 3 94-24 40 2. Szöv. Biz. 26 18 4 4 58-37 40 3. Egyetért. 26 17 5 4 45-14 39 4. Vasas T. 26 12 9 5 58-29 33 5 Főiskola 26 13 6 7 52-49 32 6. Vasutas 26 12 7 7 57-35 31 7. Vasas 26 9 10 7 30-23 28 8. Vízmüvek 26 7 10 9 39-32 24 9. Thorez I. 26 8 6 12 40-45 22 10. Liköripar 26 8 5 13 46-73 21 11. Agromech. 26 3 9 14 19-55 15 12. MEZŐGÉP 26 4 6 16 29-73 14 13 Gagarin 26 4 3 19 23-69 11 14. Építőipar 26 6 2 18 34-66 12 Megjegyzés: a vonal alatti csa­patok kiestek a II. osztályba. ★ Dallasi UPI-jelentés sze­rint az Egyesült Államok Olimpiai , Bizottságának végrehajtó tanácsa olyan terveket hozott nyilvános­ságra, amelyek szerint az amerikaiak a moszkvai nyári olimpiára a játékok történetében először Euró­pában fejeznék be előké­születeiket. Az elképzelések szerint erre az edzőtáboro­zásra esetleg Nyugat-Ber- linben kerülne sor. ★ Románia 9 ponttal nyer­te a Kárpát-kupa női ké­zilabdatornát az NDK (8). Bulgária (6), a Szovjetunió (5), Lengyelország (2), és Románia „B” (0) előtt. idr Az UEFA végrehajtó bi­zottságának döntése szerint az EB júniusi döntőiben egy országból kialakított játékvezetői hármasok mű­ködnek közre a mérkőzé­seken. De nemcsak a részt vevő nyolc ország ad já­tékvezetői „triókat” ha­nem más országokból is meghívnak bírókat. ★ Az NSZK-ban egy lab­darúgó-mérkőzésen a Buh- holz és a Böhme között a 15. percben a 18 esztendős Christia Döwke váratlanul összeesett. Kórházba szál­lították de az orvosok már csak a beállt halált tudták megállapítani. ★ A soron következő há­rom hétvége a vízilabda kupacsapatoké. Itthon szerdán folytatódnak és vasárnap fejeződnek be az MNK küzdelmei; egy hét­tel később (november 30. —december 2.) ugyancsak Budapesten a Komjádi uszodában a KEK négyes döntőjét vívja az FTC, a jugoszláv Posk Split, a spanyol CN Barcelona és a holland De Robben együt­tese. A „sort” december 7—9 között Nyugat-Berfin- ben a BEK döntője zárja, ezen a nagy esélyes Vasas mellett a Partizán (jugosz­láv), a Montjuiich (spanyol) és a Spandau 04 (nyugat­német) bajnokcsapat ját­szik.