Népújság, 1979. október (30. évfolyam, 230-255. szám)

1979-10-02 / 230. szám

Felzárkózik az Eger? KÉT HELYZET, HÁROM GÓL KOSÁRÉABDA Szoros eredmény a nyitányon Eger SE—Orosházi MTK 3—2 (3—1) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Oro :a, 3000 néző. V.: Aczél. ESE: Baár—Veigli, Fegy- verneki, Lengyel, Csathó— Móricz. Danyi, Horváth I., Horváth III. (Ambrus, a 60. percbon) Jánosi, Horváth II. Edző: Bánkúti László. OMTK: Nyárádi—Gulyás (Hegedűs, a 83. percben), Raffai, Lovas, Verböczi— Cziffra, Debreczeni, Rozsán —Friderikusz (Kun, a 46. percben), Nagy, Fritz. Edző: Kleibán Antal. A kezdés utáni percben Cziffra kígyózott át a védő­kön, de gólhelyzetben, mint­egy 10 méterről Baárba lőt­te a labdát. Az egri kapus kézből kirúgott labdáját az OMTK érfelén Verböczi igyekezett saját kapusához kisérni, a hazaadást azon­ban Nyárádi elvétette, s a szemfüles Horváth l. a kapu közepén gurított a hálóba, 1—0. Az 5. percben Frízt le­rántásáért Fegyverneki ka­pott sárga lapos figyelmez­tetést. Nem sokkal később hazai szöglet nyomán Fritz a felső lécre fejelt, a pety- tyes labda onnan pattant ki­felé a mezőnybe. Az egyre- másra gördülő gólveszélyes hazai támadások befejezése Lovasnak sem a 16., sem a 19. percben nem sikerült, mindkétszer jó érzékkel há­rított Baár. A legapróbb sza­bálytalanságot is megtorolni igyekvő Aczél játékvezető a 23. percben Gulyás szerelését fújta le, aki Horváth ll-t buktatta a büntetőterületen belül. A 11-est Horváth 1, elsőre is értékesítette, a já­tékvezető azonban újra rú- gatott. Horváth 1. akárcsak előbb, félmagasan a bal sa­rokba bombázott, 2—0. Vál­takozó mezőnyjáték után a 39. percben szép akciógóllal növelte tovább az előnyét az Eger SE. Móricz a jobbössze- kötő helyén ugratta ki Hor­váth l-et, a középpályás már önmagát hozta gólhelyzetbe, de önzetlenül lövés helyett a felzárkózó Horváth ll-höz adott, akinek nem okozott gondot mintegy 5 méterről az üres kapuba találnia, 3—0. Az egrieknél vélt szándé­kos időhúzás miatt a hosz- szabbítás perce folyt, ami­kor közvetlenül a félidő le­fújása előtt Friderikusz jobb­ról érkező beadására Nagy ment fel a legjobban, s fe­jéről a bal sarokba vágódott a hazaiak szépítő gólja, 3—1. Szünet után újból rohamozott az OMTK. A 46. percben Nagy közelről leadott helyezett lövését fog­ta Baár. Az eddig biztos ke­zű egri kapus az 55. percben egy viszonylag könnyű lab­dát kiejtett a jobb kapufa tövénél, amely ide-oda pat­togott, míg végül Verböczi fölé emelt. Nagy buktatásá­ért Lengyelnek mutatott fel sárga lapot Aczél az 56. perc­ben. A 70. percben a fősze­repéből egy jottányit sem engedő bíró Baár ellen köz­vetett szabadrúgást ítélt, mi­vel a kapus sokáig tartotta magánál a pettyest. A kapu­tól 14 méterre leállított lab­da elé a hattagú egri sorfal, mögé pedig két hazai labda­rúgó állt. A sípszóra, Rozsán a legurított labdát mesteri­en nyeste a bal oldali léc mellett félmagasan a kapu­ba, 3—2. A hajrában OSathó neve mellé is sárga lapot jegyezhettünk fel. Az ismét jelzett hosszabbításban szo­rongatott az OMTK, helyze­teket is teremtettek, csak ki­használni nem tudták azokat. Talán nincs még egy ilyen kis méretű füves pálya az NB II-ben, mint az oroshá­ziaké. Egyebek között a két csapat ezért vívott érdekes mérkőzést, mert egy hosszan meglőtt labda máris az ellen fél 16-osára, esetleg még 1979. október 2., kedd beljebb jutott. Gyakorta 18 (!) ember viaskodott valame. lyik kapu előterében. A ha­zaiak csatárai, középpályá­sai rendre egyéni kitörésekre, cselsorozatokra vállalkoztak, hogy így kígyózzanak át a valóságos élő falon. Ami a helyzeteik ellenére nem si­került nekik, a másik olda­lon az gólokban mutatkozott meg. A 3—0-ás ESE-vezetés- nél biztosnak tűnt a ven­déggyőzelem, hiszen ezt kö­vetően tetszetősen, a földön adogatva igyekeztek a lehe­tőségekhez mérten széthúz­ni a mezőnyt az egri lab­darúgók. A szünet előtti összpontosításhiány, a szépí­tés adta lehetőség űzte, haj. tóttá a hazai csapatot a má­sodik félidőben. A sok sár­ga lap ellenére végig sport­szerű 90 perc parázs kapu előtti jelenetekkel zárult. A mérkőzés példája volt annak, hogy büntetlenül nem lehet a helyzeteket kihagyni. Az ESE csapattagjainak öröme ezúttal mentes volt az effaj. ta hiányérzettől. Egyénileg Baár egy hibá­tól eltekintve jól védett. A védősorban Lengyel állt a legszilárdabban lábán, Csa­thó játékán lászott, hogy hosszabb ideje nem szerepelt. A középpályás négyesből Horváth 1. a rá jellemző nagy munkabírás mellé ez­úttal gólerősségét is felmu­tatta. Mellette Móricz szer­vező munkája érdemel emlí­tést. A két ék szerepében játszó Jánosi és Horváth 11. közül Jánosi mutatott töb­bet. Budavári Sándor Mérsékelt játékkal Kazincbarcikai Vegyész— Gyöngyösi SE 2—0 (0—0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés. Kazincbarcika, 2000 né­ző. V.: Huták. K. Vegyész: Fülöp—Bacsó, Szert, Fekete. Tamás—Hel- gert, Kálmán—Koleszárik, Kiss (Simkó, az 55. percben), Petrovics. Szemere. Edző: Szentmarjay Tibor. Gyöngyös: Kovács—Ado­nyi, Borsányi, Ács, Kelemen —Budai (Tóth, a 73. perc­ben), Huszár, Galgóczi dr. (Ullmann, a 73. percben)— Szabó, Párái, Vágó. Edző: Péczely Szabolcs. A 2. percben már felmo- rajlott a győzelmet váró ha­zai közönség, amikor Borsá­nyi a kapu előterében lyu­kat rúgott, társai azonban ki­segítették és felszabadult a gyöngyösi kapu. A 11. perc­ben Kovács estében lábbal tett ártalmatlanná egy távoli lövést. Erőtlen gyöngyösi tá­madások közben a 33. perc hozta az első igazi gólhely­zetet a vendégek kapuja előtt. Egy rövid hazaadást Kovács kapus nem tudott elérni, a labda egy kavarodás nyomán a gólvonalig jutott, majd az egyik védő a mezőnybe to­vábbította. A 39. percben is­mét a gyöngyösi kapusnak volt dolga. Szabadrúgást kö­vetően öklözve hárított Ko­vács, a berobbanó Tamás azonban kapu mellé lőtt. A 44. percben Vágó adott kö­zépre, Párái lába előtt azon­ban elsuhant a labda, így odalett a helyzet. Szünet után hosszú percekig nem volt említésre méltó esemény. Az 58. percben Huszár lőtt 16 méterről, Fülöp kapus pedig szögletre hárított. A másik oldalpn Petrovics kiugrása után ütötte kapu mellé a labdát Kovács, a 65. percben azonban már tehetetlen volt a gyöngyösi kapu őrzője. Koleszárik iramodott meg egy elöreívelt labdával és előbb a kapufát találta el, majd másodszorra már biz­tosan gurított a kapu köze­pébe, 1—0. A gól után élén- kebb lett a gyöngyösiek já­téka. A 71. percben Párái már túljutott a kapuson, de kisodródott és így csak az oldnhálót találta el. A 76. percben tovább növelte elő­nyét a Vegyész. Bacsó raj­tolt egy előrevágott labdára, lesgyanús helyzetben. A partjelző intett is, de a já­tékvezető felülbírálta és így a hátvéd biztosan gurította a labdát a kapuba, hiszen közben a gyöngyösi védők leálltak, 2—0. A hajrában mozgalmas volt a játék, de az eredmény már nem változott. Több mint egy órán át unalmas játszadozás és ezzel párosuló alacsony színvonal jellemezte a két csapat ta­lálkozóját. A pontszerzésben bizakodó gyöngyösieknek a mérkőzés jelentős részében sikerült „elaltatni” a hazaia­kat, akiket aztán egy jól si­került csere rázott fel álmo. dozásukból a második félidő közepén. A Vegyész vezető gólja után a GYSE is bát­rabban támadott, fokozódott a küzdelem, a második be­kapott gól azonban megpe­csételte sorsukat. Feltűnő volt, hogy a játékvezető és a partjelzők, főleg a leshely­zetek megítélésében rendre nem értettek egyet, amivel nagyban befolyásolták a mérkőzés alakulását. Ezzel együtt is megérdemelt azon­ban a Kazincbarcika győzel­me. Egyénileg Kovács a gólo­kat nem védhette, apróbb hibákat viszont elkövetett. A hátvédek hullámzó telje­sítményt nyújtottak. A kö­zéppályások nem sokat mu­tattak, a kettős csere indo­kolt volt. Elöl Szabó keltet­te a legtöbb zavart, de ka­pura ő sem volt veszélyes. A cserék igyekeztek. Fesztbaum Béla A keleti csoport további eredményei: MVSC—Nyír­egyháza 1—1, Balassagyar­mat—Debreceni USE 3—0, Debreceni Kinizsi—H. Papp J. SE 2—1, Szarvas—Ózd 2— 0, H. Asztalos SE—Szolnok 3—5, Olefin SC—Békéscsa­bai TASK 0—3, Lehel SC—H. Szabó L. SE 2—0, Gyula— Hódmezővásárhely 0—0. A bajnokság állása: 1. Ny.-háza 0 6 2 1 16- 4 14 2. Szolnok 9 5 2 2 19-10 12 3. Szarvas 9 5 2 2 14- 8 12 4. Lehel 9 4 3 2 13- 9 11 5. Gyöngyös 9 5 1 3 10-11 11 6. Szabó SE 9 4 2 3 15-11 10 7. H.-vásárhely 9 3 4 2 9- 5 10 8. K.-barcika 9 4 2 3 17-14 10 9. Gyula 9 4 2 3 12-10 10 10. B.-gyarmat 9 5 — 4 11-10 10 11. Eger 9 3 3 3 14-13 9 12 DUSE 9 3 3 3 11-13 9 13. MVSC 3 3 3 3 15-18 9 14. Papp SE 9 4 — 5 18-18 8 15. B. TASK 9 3 1 5 12-13 7 16. Asztalos SE 9 3 1 5 17-20 7 17. Orosháza 9 2 2 5 8-12 6 18. Olefin 9 2 2 5 7-14 6 19. Ózd 9 2 1 6 7-18 5 20. D. Kinizsi 9 2 — 7 8-22 4 Baja—Egri Finommechanika 82—80 (43—42) NB I-es férfimérkőzés. Eger, 400 néző. V.: Berki, dr. Frizzi. Baja: Ágfalvi 22, Gorjo­nácz 6, Kubatov 2, Csanádi. 4, Pék 10. Csere: Varga 9, Karácsonyi 18, Kancsár, Iko- tity 8, Szabó 3. Edző: Ko­vács József. Finommechanika: Ko­menczy 33, Káló 14, Tari 4, Busák 13, Dobi 14. Csere: Laczkó 2, Sipefei, Molnár. Edző: Csányi Barna. Fej-fej mellett alakult az eredmény a találkozó elején, de az egriek csak egyszer tudtak rövid időre vezetést szerezni. A 13. percben 5 pontos előnyre tett szert a Baja, a félidő végére azon­ban felzárkózott a Finom, mechanika. A második já­tékrész kezdetén felváltva vezettek a csapatok, majd néhány figyelmetlenség foly­tán ismét a vidék legjobbja címre pályázó vendégegyüt­tes húzott el. A hajrában si­került az egrieknek két pont­ra csökkentette a hátrányt. A befejezés előtt 45 másod­perccel már a végeredményt mutatta az eredményjelző, a labdát a rutinosabb vendé­gek birtokolták és jól tar­tották. Izgalmas küzdelem­ben a sérült Koreptát nél­külözve szenvedett vereséget a Finommechanika. Így sem okozott, csalódást teljesítmé­nyével a csapat, a vártnál jóval nehezebbé tette ellen­fele győzelmét. Különösen Komenczy ponterőssége, len­dületes játéka volt dicséretes, kívüle Káló és Dobi teljesít­ménye emelkedett az átlag fölé. Hét közben, csütörtö­kön újabb bajnoki mérkőzést játszanak az egriek Pécsett, a PVSK együttese ellen. A bajnokság állása: 1. Bp. V. Izzó 2. Bp. Honv. 3. G. MA VÁG 4. MAFC 5. Baja 6. Videoton 7. Körmend 8. Oroszl. 9. Pécs 10. Csepel 11. ZTE 12. Sopron 13. BSE 14 Kecskemét 15. TFSE 16. Eger 16 15 16 14 16 13 16 10 16 10 15 10 15 9 16 7 15 6 16 6 16 16 16 16 16 16 1 1504­2 1596­3 1338- 6 1516- 6 1262­5 1352­6 1220- 9 1263­10 1434- 10 1299­10 1233­11 1235­11 1296­12 1231­12 1322­13 1137­■1257 31 •1200 30 •1232 29 1375 26 1203 26 •1269 25 1192 24 1356 23 1483 22 1361 22 1297 22 1336 21 1372 21 •1393 20 1473 20 1439 19 Innen-onnan Az MTK-VM Csömöri úti tornatermében rendez­ték meg az év utolsó junior kötöttfogású, minősítő jelle­gű birkózóversenyét, ahol az egri Magyar +100 kg-osok csoportjában a második he­lyet szerezte meg. Ugyan­csak 2. lett a gyöngyösi Horváth, aki az FTC úttörő szabadfogású versenyén vett részt és 45 kg-ban indult. NB III-as férfi asztalite­nisz-mérkőzések eredmé­nyei: Egri Kolacskovszky SE —MEDOSZ ÉRDÉRT 9:7' (GY: Román 4, dr. Sonkád! 3, dr. Estefán 2) Egri Ko­lacskovszky—MÁV HAC 9:7 (GY: dr. Estefán 3. Román 3, dr. Sonkádi 3, illetve Sza­bó 3, Karácsony 2, Máté, Maksa). ★ Az 1980. évi XXII. nyári olimpiai játékokon a felső- oktatási intézmények diákjai látják majd el az úgyneve­zett kisegítő szolgálatot: idegenvezetés, a tolmácsolás és a különböző kioszkokban árusítást. A moszkvai aut.ó- közűti intézetben különleges fakultást hoznak létre „Olimpia ’80” elnevezéssel, s ezekben a következő hóna­pokban mintegy 2500 hallga­tót készítenek fel nutóbusz- és gépkocsivezetésre, az olimpiai szállítási szolgálat diszpécsermunkájának ellá­tására. Vízilabda MNK selejtező mérkőzések: Egri Vízmű— Siketek SC 3—0 (1—0, 2—0, 0—0, 0—0). Budapest. V: Juhász, Tóth. Vízmű: Papp —Deli, Tóth, Dula, Lányi, Molnár, Szeredi. Cs; Kucze- ra, Somos, Horváth, Veréb. Edző: Bíró József. Gd: Deli, Tóth, Lányi. Az egriek győ­zelme akár nagyobb arányú is lehetett volna. Jók: Papp, Deli. Ceglédi VSE—Egri Víz­mű l(t—6 (1—1, 2—2, 2—4, 1 —3). Eger. V: Dobrossi, Ris- kó. A Vízmű három ember- előnyös helyzetet hagyott kihasználatlanul. Gd: Deli, 4, Molnár 2. Csütörtökön Nyíregyhá­zán rendezik az NB Il-es labdarúgó csoportváloga­tottak körmérkőzés-sorozatá­nak első ■ összecsapását, a Kelet—Közép mérkőzést. A keleti csoport válogatott ke­rete: Buús (Nyíregyháza), Balázs (Balassagyarmat) — kapusok, Magyar (Hódmező­vásárhely), Szűcs (Nyíregy­háza), Sebőfc (Szolnok), Cze- czeli (Nyíregyháza), Bálint dr. (Hódmezővásárhely), Tur- tóczky (Nyíregyháza), Kiss T. (MVSC), Steigerwald (Gyula), Bacher (Lehel SC), Lukácsi (Lehel SC), Móricz (Eger SE), Kiss M. (Nyíregy­háza), Kovács II. (H. Asz­talos SE), Szatmári (Szolnok) mezőnyjátékosok. Az egriek legjobbja, Komenczy Lajos (sötét mezben) szerez pontot csapatának. (Fotó: Szántó György.) Tégla Ferenc jó eredménnyel nyert Kétszáz induló Hatvan város atlétikai bajnokságán Szép számú közönség volt szemtanúja szombaton dél­után Hatvan város 1979. évi atlétikai bajnokságának, amelyet a sportfelügyelőség és a Kinizsi Sportkör ren­dezett kétszáznál több indu­ló részvételével. A különbö­ző futó, ugró és dobó szá­mokat jól előkészített, de helyenként laza salakú pá­lyán, eléggé borús, párás időben bonyolították le, ami az eredményeken eléggé ér­zékeltette hatását. A bajnok­ságot Pádár Béla városi sportfelügyelő köszöntő sza­vai vezették be, amelyek kitértek a sportág népszerű­sítésének fontosságára, to­vábbá azokhoz a verseny­zőkhöz is szóltak, akik Szlo­vákiából, Lengyelországból érkeztek a küzdelmekre, hogy színesítsék, gazdagít­sák azokat. Egyes számok­ban az alábbi eredmények születtek. Tégla Ferenc, a férfi diszJ koszvetés győztese. NŐK: 100 m: 1. Pál (Hat­vani Kinizsi) 12.0, 2. Kovács (Eger SE) 12.7, 3. Grécs (BKV Előre) 12.9. 400 m: 1. Pál 54,9, 2. Bányai (Hevesi SE) 58.8, 3. Pappné (Ózdi Kohász) 61.1, 1500 m: 1. Új­helyi (Debreceni Universitas) 4:39.9, 2. Mizsei (Lehel SC) 5:09.7, 3. Lázár (Egri Tanár­képző) 5:24.2. 4x400 m váltó: 1. Egri Tanárképző 51.5, 2. Salgótarjáni TC 52.4, 3. He­vesi SE 52.6. Gerely: 1. Bu­davári (Szolnoki MÁV MTE) 50.68, 2. Paulányi (Bp. Hon­véd) 48.56, 3. Vágási (Bp. Építők) 47.94. Távolugrás: 1. Szabó (Hevesi SE) 542, 2. Kiss (Egri TK) 537. 3. Kele­men (Egri TK) 517. Disz­kosz: 1. Varga (Bp. Honvéd) 55.40, 2. Borbély (Egri TK) 40.58, 3. Simka (Egri TK) 39.98. FÉRFIAK: 100 m: 1. Nagy (Hevesi SE) 10.06, 2 Hein- rick (BEAC) 11.1, 3. Géber (MAFC) 11.2 400 m: 1. Malek (Salgótarján) 51.4, 2. Gajdos (Eger SE) 53.7, 3. Mohácsi (MAFC) 54.6. 400 m gát: 1 Szedmák (Vasas) 54.6, 2 Harnócz (DVTK) 56.9. 3 Mártonka (Salgótarján) 57.7 1500 m: 1. Bessenyei (Cse­pel) 4:01.0, 2. Brenner (FTC) 4:01.2, 3. Kiss (Salgótarján) 4:05.0. 5000 m: 1. Tóth (Gyöngyösi SE) 15:18.3, 2. Mészá^ (Eger SE) 16.02.6, 3. ^Ridrei (Dunakeszi) 16.04.8. 4x100 m váltó: 1! Hevesi SE 43.9, 2. MAFC 45.1, 3. Salgótarjáni TC 45.8. Gerely: 1. Imre (Soroksári VOSE) 79.56, 2. Erdélyi (BEAC) 71.76, 3. Szoboszlai (DVTK) 71.58, Hármasugrás: 1. Kiss (TF SE) 15.27, 2. Ta­tai (BVSCj 14.97, 3. Kakas (Ózdi Kohász) 14.01. Disz­kosz: 1. Tégla (Ü. Dózsa) 60.26. 2. Csiszár (GEAC) 58.0, 3. Beiroeski (lengyel) 55.78. Mint az eredményekből kitűnik, a nőknél elsősor­ban Varga Gabriella, Pál Ilona, a férfiaknál pedig a diszkoszvető Tégla Ferenc teljesítménye emelkedett ki. Gerelyben a soroksári Imre László négy métert javító11 egyéni legjobbján. A külföl­di atléták közül csak a több­szörös lengyel válogatott Beiroeski tudott dobogós he­lyezést elérni. A bajnokság díjait Angeli József tanács­elnök, Verebes János, a vá­rosi pártbizottság osztály­vezetője, Fazekas Zsigmond, a Hatvani Kinizsi elnökségi tagja és Pádár Béla sport­felügyelő nyújtotta át a győzteseknek, valamint a női és férfi pontverseny első há­rom helyezettjének — Var1 a Gabriellának, Pál Ilonám:.:, Budavári Évának illetve Tégla Ferencnek, Imre Lász­lónak, megosztva Kiss Ti­bornak cs Nagy Istvánnak — akiket a dekatlon táblázat szerinti pontozás alapján minősített a versenybizott­ság. {m.nlrJ.'rn.'iií