Népújság, 1979. október (30. évfolyam, 230-255. szám)

1979-10-30 / 254. szám

I Idegenben győzelem, itthon vereség ígéretes félóra Eger SE— Debreceni Kinizsi 2—1 (1—0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés, Debrecen, 600 néző: V,: Bondár. Eger SE: Baár — Veigli, Zsidai, Birincsik, Csathó (Gö- möri, a 61. percben) — Fegyverneki, Móricz, Zágo- nyi (Ambrus a szünetben), Horváth I. — Jánosi, Hor­váth II. Edző: Bánkuti László. Kinizsi: Répánszky — Ke­lemen, Cs. Kiss, Németi, Mártha — Tőzsér, Vaczlavik (Jónás, a 71. percben) — Su­gár (Zákány, a 65. percben), Paicsó, Andirkó, Fodor. Ed­ző: Molnár János. A találkozó elején Baár két veszélytelen beadást tett ártalmatlanná, majd fokoza­tosan fölénybe került az Eger, de ez csak pontatlan lövéseket eredményezett. A 17. percben Fegyverneki a bal oldalon ügyesen hagyta ott védőjét, a beadás Németi fejét érintve Horváth U-höz jutott, aki a 11-es pontról felugorva szépen fejelt a jobb felső sarokba, 1—0. Alacsony színvonalú, csapkodó játék alakult ki, körülményes ha­zai akciókkal, az-egriek eb­ben az időpontban nagyon keveset birtokolták a labdát. A 30. percben szögletet kö­vetően Andirkó lőtt csúnyán kapu mellé, aztán Németi távoli lövését védte Baár. A ' 43. percben Tőzsér indította Fodort, de ő a bal alsó sarok mellé küldte a labdát. A 44. percben egy hosszan előre­adott labdára Jánosi jól raj­tolt, elhúzta a kifutó kapus mellett, Répánszky a 16- oson belül szándékosan buk­tatta az egri fiút, de a játék­vezető a vonal elől ítélt sza­badrúgást. Szünet után hasonló jelenet játszódott le a debreceniek térfelének közepén, Jánosi a kapust is kicselezve mehetett volna to­vább, Répánszky ismét dur­ván buktatta a csatárt, ami­ért sárga lappal, figyelmez­tette a játékvezető. Kevéssel később Csathó megsérült, Gömöri állt a helyére, s az egriek megváltoztatott had­rendje meglepte a Kinizsit. Előbb Gömöri hagyott ki helyzetet, aztán a 63. perc­ben előbb Gömöri, majd Horváth II. remek cselekkel rázta le a védőket, de ez a helyzet is kimaradt. Telje­sen beszorult a Kinizsi, Ambrus és Horváth I. lövé­sei azonban elkerülték a ka­put. A 75. percben remek akció futott a pályán. Zsidai hosszan iveit Horváth 1.-hez, aki Móricz-cal kényszerítő­zött, majd balról középre iveit, Gömöri szépen vette le a labdát, egyet igazított raj­ta, és éles szögből a kapu jobb oldalába küldte, 2—0. A nyomasztó fölény még né­hány percig tartott, de aztán az egriek teljesen kiengedték a kezükből az irányítást. A 81. percben némi szerencsé­vel került a labda Palcsóhoz, aki gólhelyzetből magasan kapu fölé lőtt. A 86. percben bal oldali szögletből Fodor gurított Tőzsérhez, s a be­ívelt labda Birincsik fejéről a bal felső sarokba hullott, (öngól), 2—1. A kezdés után Gömöri le­rázta védőjét, gólhelyzetben buktatták, de a játékvezető továbbot intett. Parázs jele­netek alakultak ki az egri ka­pu előtt, a 90. percben An­dirkó gólba tartó lövését ütötte a mezőnybe Baár, s a mintegy háromperces hosz- szabbítás közben nem sok hiányzott az egyenlítéshez. Ellentmondásos találkozón szerzett győzelmet az Eger. Az első félidő alacsony szín­vonalú játéka közben kevés értékelhető akciót és egy gólt hozott össze a csapat gyenge képességű ellenfelével szem­ben. Volt időszak, amikor a labdatartásra sem futotta az egriek erejéből, szerencsére a Kinizsi ekkor csak meddő mezőnyfölényt tudott elérni, az ESE védelme megbízható­an rombolt. A második fél­időben a cserékkel éá az új felállással ígéretesen javult az együttes, uralta a játékot, helyenként leiskolázta ellen­felét, ötletes, bátor támadá­sokkal sorozatban teremtett -helyzeteket. Az utolsó tíz percet szívesen elfelednénk, mégsem szabad, bármilyen lehangoló is ami ekkor tör­tént. Az egriek valósággal kihívták maguk ellen a Ki­nizsit. így összegzésként azt állapíthatjuk meg. hogy amíg ennyire hullámzó a teljesít­mény, amíg az érthetetlen zárlatokat nem sikerül kiik­tatni. ú.iabb kudarcokkal kell számolni a bajnoki szereplés folytatásában is. Egyénileg a közvetlen vé­delemben Zsidai irányításá­val mindenki megbízhatóan, összehangoltan játszott. Fegyverneki, mint középpá­lyás, és mint jobbhátvéd is jó teljesítményt nyújtott. Móricz és Horváth 1. szünet után ugrásszerűen feljavult, Ambrus beállítása új. színt hozott a játékba. A három csatártól végre bátrabb, ügyes megoldásokat láthattunk, kü­lönösen Jánosi aktivitása volt örvendetes. Virágh Tibor Párái (balról) és Ács (5-ös számmal) között Szendrei, a Szolnok kapusa öklözi el a labdát, (Fotó: Szendrővári György) percben például szép táma­dás végén Szabó az alapvo­naltól hanyattvetődve közép­re rúgta a labdát, s a már vert kapus mellett Ullmann az ötösön ugyancsak ha­nyattvetődve a felső lécet ta­lálta el. A 85. percben vég­leg eldőlt a mérkőzés. Bal oldalon futott a vendégek akciója, és sorozatos védelmi hibák után László a kifutó Kovácsot is elfektetve gurí­tott az üres kapuba, 3—0. A vendégek gyors gólja kissé sokkolta a gyöngyösie­ket és csak 10 perc eltelté­vel ragadták magukhoz a kezdemenyezést. Erre lehető­séget is adtak a szolnokiak, mert betömörültek saját ka­pujuk elé, csak rajtaütéssze­rű, gyors, kontratámadások­kal kísérleteztek, s amint az eredmény mutatja, nem is sikertelenül. Hiába támadott többet, különösen a második félidő első félórájában a nyo­masztó fölényben játszó ha­zai gárda, játékfelfogását nem tudta rákényszeríteni a szer­vezetten védekező, rutino­sabb szolnokiakra, fejet kel­lett hajtani a nagyobb tudás előtt. A gólkülönbség ugyan kissé túlzott, de kétségtelen, hogy a minden csapatrészé­ben jobb Szolnok teljesen megérdemeltén szakította meg a GYSE hazai veretlen­ségi sorozatát. Egyénileg Kovács ezúttal rossz napot fogott ki. A hát­védsor is elmaradt megszo­kott magabiztos teljesítmé­nyétől, csupán Ács játszott elfogadhatóan. A középpályás Ullmann sokat volt játék­ban, jól osztogatott, né­hányszor a befejezésre is vál­lalkozott, sajnos eredményte­lenül. A többiek váltakozó, a közepesnél gyengébb telje­sítményt nyújtottak. Szkocsovszky Tibor A bajnokság állása: 1. Szolnok 13 9 2 2 31­■12 20 2. Nyíregyháza 13 8 4 1 26­• 8 20 3. HMSE 13 5 6 2 14­• 7 16 4. Lehel SC 13 6 4 3 16­•11 16 5. Gyöngyös 13 7 2 4 14­•16 16 6. Kazincbarcika 13 6 3 4 28­•19 15 7. Gyula 13 6 3 4 20­■15 15 8. Eger 13 6 3 4 22­■20 15 9. B.-gyarmat 13 7 1 5 14­■12 15 10. MVSC 13 5 5 3 21« ■21 15 11. Szarvas 13 5 3 5 16­■14 13 12. Szabó L. SE 13 5 2 6 18­•15 12 13. B. TASK 13 5 2 6 18­■21 12 14. Orosháza 13 4 3 6 15­■19 11 13. Olefin SC 13 3 4 6 12­-18 10 16. Papp J. SE 13 4 1 8 22­■28 9 17. D. Universitas 13 3 3 7 12­-31 9 18. Asztalos SE 13 3 2 8 20­-29 8 19. Ózd 13 2 4 7 12­■24 8 20. D. Kinizsi 13 2 1 10 11­■32 5 KOSÁRLABDA NB I. Harmatnyi siker a Honvéd ellen A férfiaknál a hét végén kettős fordulót bonyolítottak le. Szombaton Egerben a bajnokságban élen álló Bp. Honvéd lépett pályára: Bp. Honvéd— Egri Finommechanika 110—85 (56—16) s Eger., városi körcsarnok 60 néző. V.: Bolgár. Szász. Honvéd: Gellér 14, Kama­rás 25. Kiss 4. Recska 22, Gyurasits 16. Cs.: Márton 13, Farkas 4, Heinrich 4, He- lembai 2. Morgen 6. Edző: Ránlcy Mátyás. Finommechanika: Ko­menczy 19, Laczkó 6. Busák 19, Korepta 9. Dobi 28. Cs.: Tari 2, Sipeki 2, Molnár. Ed­ző: Csányi Barna. Rövid idő alatt tíz ponttal húzott el a válogatottakkal felálló vendégcsapat. A Fi­nommechanika azonban Dobi dobóformája révén, s kihasználva Gellérék gyenge védekezését, tíz perc eltelté­vel fordítani tudott, 31—28- rá vették át a vezetést. Mint­egy további 5 percen át vált­va vezetett a két együttes — ez a mérkőzésrészlet dicsér­te végül is az egrieket. A Honvéd játékintelfigenciája később pontokban is kifeje­zésre jutott, a hazaiaknak erőfeszítéseik ellenére nem tudták Gelléréket 100 pont alatt megállítani. Jók: Ka­marás. Recska, Gyurasits, ill. Dobi, Komenczy. Vasárnap Oroszlányban a második félidőt hiába nyer­te 39—28-ra Csányi Barna' csapata, az első félidei gyen­ge játék miatt újból vesz­teni kényszerültek: Oroszlány— Egri Finommechanika 76—71 (48—32) Oroszlány, 400 néző. V.J Pajor, Aranyosi. Oroszlány: Varga 4. Hilcz 10, Lupis 16, Bocskor 13, Männer 26. Cs.: Krajnik 2, Kostyál, Szabolcs. Edzői Jugovits József. Finommechanika: Ko-' menczy 6, Káló 8. Korepta 6. Busák 16. Dobi 16. Cs.: Sipeki 17. Molnár 2, TariJ Edző: Csányi Barna. Az egriek közül Dobi és á fiatal Sipeki játszott jól. A hétvégi forduló rang a-' dóját vasárnap, a Sportcsar­nokban a Bp. V. Izzó nyer­te a szombaton Egerben sze­repelt Bp. Honvéd ellen 93 —91-re! jA bajnokság állása: Bp. Honvéd V. Izzó G.-MAVAG MAFC Baja Videoton Körmend Oroszlány Pécs ZTE Csepel Sopron KSC BSE TFSE Eger 23 20 23 20 23 17 23 1« 23 13 23 14 23 13 23 11 23 11 23 9 3 2236. 3 2134- 6 1888­7 2087­8 1769­9 1912- 10 1863- 1« 1774­12 2047­14 1790­15 1681­13 1793­16 1748- 16 1794- 18 1899- 20 1614­■1788 '3 •1701 '3 •1729 0 •1844 39 •1719 33 ■1342 37 ■1830 6 •1878 34 •2072 84 ■1819 8J 1773 31 ■1924 SÍ 1949 30 ■1985 80 2112 ”3 2025 25 Előkészületek a magyar nemzeti asztalitenisz- bajnokságra Nagy v lesz! Dr. Lakatos György, az asztalitenisz-szövetség elnöke hétfőn Miskolcra utazott, hogy a helyszínen győződjön meg arról, rendben lesz-e minden a jövő héten kezdődő nemzeti- bajnokságon ... Ez­zel szemben Horváth Tibor, akii a szövetségben számta­lan technikai kérdéssel fog­lalkozik, így az érkezésekkel is, közölte: elsőnek novem­ber 3-án, szombaton a KNDK MEGSZAKADT A SOROZAT Szolnoki MÄV MTE— Gyöngyösi SE 3—0 (2—0) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés,' Gyöngyös, 3800 néző. V.: Nagy M. Szolnok: Szendrei — Ká­bák, Sebők, Kolláth, Tóth — Porhanda, Lódi, Földesi — Kántor (László, a 70. perc­ben), Szatmári, Zakar (He­gedűs, a 70. percben). Edző: Himer István. Gyöngyös: Kovács — Ado- nyi, Ács, Borsányi, Kelemen — Ullmann, Szabó, Budai (Galgóczi dr., a szünetben), Pörögi — Párái (Tóth F„ a 70. percben), Vágó. Edző: Péczely Szabolcs. Már a 2. percben a hazai­ak hálójába került a labda. Kétszer egymás után csak szögletre tudtak szerelni a GYSE védői. A második, Ló. di által jobpról beívelt szög­let után Szatmári a későn mozduló Kovács és az elmé­lázó védők mellett közelről a bal felső sarokba tejelt. 1—0 A 8. percben Pörögi balról az alapvonaltól élesen kö­t 1979. október 30., kedd zépre rúgta a labdát, dé az előrevetődő Párái nem érte el és Szendrei hárított. A ha­zai együttes fokbzatosan me­zőnyfölénybe került a véde­kezésre berendezkedő szolno- niakkal szemben, de a kapu közelében rendre elfogyott a csatárok tudománya. A 21. percben váratlan ellenakció­ból a Szolnok ért el újabb gólt. Kolláth a félvonaltól vitte föl a labdát, majd mint­egy 30 méterről lövésre szánta el magát, s a kapu előtt egyet pattanó labda a rosszul helyezkedő Kovács kezét érintve a bal felső sa­rokba vágódott, 2—0. A já­ték képe nem változott, a Gyöngyös támadásait ered-, ményesen állítatta meg a Szolnok, miközben kétszer is Kovács kapus mentett gól­helyzetben. Szünet után a 49. percben Szabó előtt adódott helyzet, de a 14 mé­terről elhamarkodottan le­adott lövést Szendrei szög­letre tenyerelte. Két perccel később a kapust a labda el­vágásáért sárga lappal fi­gyelmeztették. Állandóan a vendégek térfelén foiyt a já­ték. lövést lövés követett, de a jól védő Szendreit a sze­rencse is segítette. A 83. KI A LEGÜGYESEBB AUTÓVEZETŐ? Négy keréken Palócföldön A Magyar Autóklub sport­osztálya ez évben tizenhar- madszor írta ki a legügye­sebb gépkocsivezetők vetél­kedőjét. A selejtezők orszá­gos lebonyolítása után a döntő megrendezésének a jogát ez évben is a Balassa­gyarmati Autóklub szerve­zete kapta meg. Vasárnap tíz órakor a város főútvona­lán, a Rákóczi úton, lezárt pályán került sor az ügyes­ségi versenybe. Azok állhat­ták rajthoz, akik érvényes jogosítvánnyal és a heljd szervezetek által megrende­zett selejtezőkön kategóriá­juk első három helyén vé­geztek. s a nevezési lapokat időben leadták. Hatszáztól 1300 köbcenti felett négy kategóriában indultak a női és férfi nevezettek. Tóth La­josnak, az autóklub helyi szervezete vezetőjének kö­szöntő szavai és a pályabé- járás után kezdetét vette a márkák és a vezetők viada­la az időért. Megyénket a > hatvaniakból és a gyöngyö­siekből álló kis különítmény képviselte. Az első kategó­riát a kiskocsik, túlnyomó- részt Trabantok. Polskik,! Steyerek alkották. Ök előny-1 A harmadik helyezést elért ben is voltak a kis forduló­ívük miatt. Az eddigi verse­nyeken legeredményesebben szereplő hatvapi Szilágyi Dezső, akit a legesélyesebb­nek hitt a több ezres szur­koló nézőközönség, az első rutinfeladat eltévesztése után kapkodott. így nem hoz­ta a várt eredményt. A gyöngyösi Öllé Károly szin­tén ebben a kategóriában indult. A pálya feléig ered­ményesen vette az akadá­lyokat. de egy hirtelen bekö­vetkezett félten gelytörés a verseny feladását jelentette számára. Az 1200 köbcentis kategóriában induló hatva­ni Volán taxisofőrje Tobí János nyugodtan indulhat,v ‘ volna nagykategóriába eső fürge Dacia 1300-asával, Heves megyei csapat (Fotó: Szabó Sándor) így a negyedik csoport har­madig helyétől esett el. Az 1300 köbcenti felett indulók igazi csemegét mutattak be a rutinos vezetés magasis­kolájából, ahol a gyöngyösi Farkas József második. Pick Zoltán pedig harmadik he­lyezést értek el Zsiguli 1500- ns kocsijukkal. A versenyen az abszolút első helyezést Fiat 127-sel Fister István, székesfehérvári lakos érte el 1 :12,4 mp-s pályarekord- iával. A csapatban az első a Csepel Autó lett. a Heves megyeiek az előkelő harma­dik helyezést érték el. A dí­jakat az autóklub helyi - •erjre/.eténck ó a KBT ve- -etőjének a kézéből vehették el a legeredményesebb sze­replők. válogatottja jön meg ... Bér­ezik Zoltán, a válogatott ed­zője ezen a héten Tatán irányítja a játékosait. Itt fe­jeződik be a versenyre a kö­zös felkészülés.... Mindez bizonyítja, hogy a sportágban serény előkészü­letek folynak a miskolci sportcsarnokban november 8—11 között sorra kerülő XII. nemzetközi bajnokságra. Rekord nevezés érkezett: 17 ország indítja játékosait; p KNDK és Libanon első íz­ben. Előbb a csapatiküzdel- meket bonyolítják le (26 fér­fi és 24 női együttes) majd (az egyéni és páros számok­ra kerül sor. A nevezésekből kiderül, hogy a világ- és Európa- bajnokok egész sora vonult fel a különböző számokban. A férfiaknál a magyar VE- győztesek mellett a svéd Bengtsso.i. a jugoszláv Sur- bek, a francia Secretin, a csehszlovák Orlowski, a nyu­gatnémet Lieck és a koreai Yo Yong Ho „fémjelzi” a versenyt. A nőknél a magyar Európa-bajnokok teljes számmal szerepéinek, neve­zett az idei VB-n egyéni ezüstérmet nyert koreai Li Song Suk, a román Aiexand- ru, (húsz éve az első ma­gyar nemzetiközi bajnoksá­gon is jelen volt és Patica- val aiz oldalán a női páros­ban első lett). Az angol Hammersley (1973 óta egy­másután háromszor volt első a női egyéniben) a jugoszláv Palatínus,. a francia Berge- ret, a csehszlovák Uhiikova, a svéd Hellmann és a nyu­gatnémet Hendriksen. A névsort tekintve a kon­tinens úgyszólván valameny- nyii kiválósága ellátogat Mis­kolcra: az európai férfi rang­lista első 15 helyezettje mind itt lesz, s a nőiknél csak a szovjet Baiksutova és a hol- laiyd Vriesekoop hiányzik. Utoljára két évvel ezelőtt, ugyancsak Miskolc volt a színhelye a nemzetközi baj- viakcágnak és akkor mind­össze egy „fél” aranyérmet sikerült a magyaroknaiq nyerniük: