Népújság, 1979. október (30. évfolyam, 230-255. szám)

1979-10-16 / 242. szám

MAGYARORSZÁG-SPANYOLORSZÁG 564 : 553,40 Biztos győzelem A győztes magyar válogatott (halról jobbra): Donáth, Heré­nyi, Kelemen, Kovács, Vágány, Vámos. (Fotó: Szántó György.) Rangadón bizonyított a GTSE Szombaton délután — mint arról már röviden hirt ad­tunk — megkezdődött, va­sárnap pedig befejeződött Egerben, az ünnepi díszbe öltözött körcsarnokban a Magyarország—Spanyolor­szág nemzetek közötti férfi tornászverseny, amely sor­rendben immár harmadik találkozójuk volt. (1976. Spa­nyolország, 1977. Pécs, 1979. Eger.) Az ünnepélyes bevo­nulás. zászló és jelvénycse­re. valamint a versenyzők bemutatása után Pusztai László, a megyei TS elnöke nyitotta meg a versenyt. Az első napon a kötelező gya­korlatokra került sor. A két csapat vezetői között tör­tént megállapodás szerint a vendégek hét, a mieink pedig hat versenyzőt indíthattak sze­renként, s ebből természete­sen az első öt legjobb ered­ményt vették figyelembe a csapattalálkozón. A magyar csapat összeállí­tása a következő volt: Vá­gány, Kelemen. Vámos, Be- rényi, Kovács, Donáth. A spanyol csapat tagjai voltak: Rodriguez, De Anripa, Ca- cia, Soler, De la Casa, Calvo, Bertrand. Az első szeren, pontosab­ban a talajon viszonylag ki­egyensúlyozottan versenyez­tek a szőnyegre lépők. Kö­zülük a két magyar: Kovács és Donáth 9.50—9,50 pontjá­val bizonyult legjobbnak, s ezzel alakult javunkra 47.15 —46.65;-re az eredmény. Fel­tűnő volt, hogy a spanyolok a beállásokkal már ekkor is rendre hadilábon álltak. A lovon magyar „egyeduralom” volt, közülük is Donáth bi­zonyult 9.70-nel a legjobb­nak. Pontjaink száma ekkor 47.70-nel nőtt, így vezettünk 94,85—91,70-re. Ez a szép előny a gyűrűn nem növekedett tovább, mert ezen a szeren 0,75-tel bizonyultak jobbnak a spa­nyolok. Olyan súlyos hiba is becsúszott, mint például a Kelemené, aki az utolsó pil­lanatokban nem tudott egye­nes karral kézenállásba fel­menni és csak 8,95 pontot kapott. Ezen a szeren egyéb­ként a spanyolok a mellső függőmérleget előírásosabban és a két másodpercet is meghaladva kitartóbban vé­gezték. Ugrásban ismét a magyarok jeleskedtek. Ezen a szeren szintén feltűnő volt, hogy a vendégek nem tudtak biztosan talajt fogni, s ez a hiba ezen a szeren jelentős pontlevonásokat eredményez. A stabil beállók Berényi, Kovács és Donáth Voltak 9,60 ponttal. Ezután az állás így alakult: 188.70 —186 Magyarország javára. Korláton két gyengébb eredményük miatt nem tud­tak hozni hátrányukon a spanyolok. Rodriguez eröké- zenállása volt gyenge, " De Arriba lába pedig lóugrás­nál beleakadt a korlátba, le­esett. erősen megütötte ma­gát. Mindketten gyenge pont­számot értek el, ugyanakkor Donáth a nap addigi legna­gyobb pontszámát kapta, 9,80-at és az egyéni verseny­ben is az élre állt. A korlát utáni eredmény ez lett csa­patban: 236,80—232,95 a ja­vunkra. Az utolsó szám a nyújtó volt. ahol már erősen látszott, hogy a spanyolok nagyon elfáradtak. Cacia két­szer is 30 másodperces szü­nettel folytatta bemutatóját — leugrott a nyújtóról — el­fogyott a lendülete, Soler meg leesett a szerről, De la Casa pedig sokat pontatlan- kodott. Ezt észrevették az éles szemű pontozóbírók, le­vonták eredményéből. Ezen a szeren a magyarok közül Kovács bizonyult legjobb­nak 9,75-tel. A kötelező gyakorlatok után így alakult a csapat- verseny állása: Magyaror­szág—Spanyolország 234,55 —278,45 pont. Egyéniben Donáth került az élre 57,95 ponttal, második volt Ko­vács 57, harmadik Kelemen 56,90 pontal. Vasárnap délelőtt a sza­1379. október 16., kedd badon választott gyakorlatok bemutatásával folytatódott a két ország válogatottjainak küzdelme. Ekkor derült ki, hogy a szimpatikus spanyol De Arripa visszalépett a to­vábbi küzdelmektől. A szom­bat esti korláton elszenve­dett lábsérülése komolyabb lett a vártnál. így mindkét válogatott 6—6 fővel küzdött, s ebből a szabályoknak megfelelően az első öt leg­jobb tornász eredményét vették figyelembe az össze­sítésnél. Talajon Vágány kezdett elsőnek, ám a duplaszaltó- ban letette a kezét és csak 8,85 pontot ért el. Mivel Ca­cia még gyengébb volt (8,65), Vámos kockáztathatott. Dup- laszaltója magasra sikerült, pontos volt a beállása is, ezért 9,20 pontot írhattak a neve után. Mivel összesítés­ben tetemes volt a magyarok előnye, fiaink egyre nehe­zebb elemek bemutatására vállalkoztak. Mieink közül Kovácsnak sikerült minden a legjobban, bicskázó szup- léját 9,45 ponttal jutalmaz­ták. A többiek pont a kényes helyzetekben rontottak. Do­náth például szaltó utáni be­állás helyett hasra esett. Ezt a jelenetet az őt követő Rodriguez is „lekopírozta”. Végül a talajon a magyarok 30 század ponttal bizonyul­tak jobbnak a spanyoloknál. A lovon a várakozásnak megfelelően szintén a ma­gyarok bizonyultak jobbnak. Szinte valamennyi gyakor­latban ott láttuk a Magyar­vándort, a repülő ollót és a többi „C”-elemet. A lovat végül is Donáth „nyergelte” meg legjobban, a lendületes, a tökéletesen előadott, a Ma­gyar-vándorral kezdett gya­korlatára 9,70 pontot kapott. Az eredmény ekkor így mó­dosult: Magyarország—Spa­nyolország 377.60—369.60. A gyűrűn nagy harc ala­kult ki a versenyzők között. Kilenc pont alatt csak Vá­gány és Cacia szerepelt, míg A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) megbízá­sából, a VB szervezőbizott­sága vasárnap délben, Zü­richben elkészítette az 1982. évi, spanyolországi világ- bajnokság selejtezőinek sor­solását. Az európai országok kö­zött — mint már közöltük — előzőleg erősorrendet alakí­tottak ki, s ezek alapján sor­solták az egyes csoportok együtteseit. Magyarország labdarúgó­válogatottja az európai IV. csoportban kapott helyet, ahol az első kiemelt Anglia együttese volt. A magyar vá­logatott a spanyolországi VB- döntő 24-es mezőnyébe ju­tásért Anglia. Norvégia, Ro­mánia és Svájc csapata el­len vív oda-vissza körmér­kőzést, s a csoport első és második helyezettje játszhat majd a VB-döntőben. A selejtezők csoportbeosztása: EURÓPA 1. csoport: NSZK, Ausztria,« Bulgária, Finnország, Albánia. — legjobban Donáth. Verseny­számainak 30 százaléka erő- gyakorlat volt, leugrása_ pe­dig nagyon magas és biztos. Most is bizonyította, hogy nem véletlenül a Világ Ku­pa bronzérmese. Ugrásban a szabadgyakorlatok színvona­la, kivitelezése elmaradt a vártnál, mert rengeteg volt az ellépés, kevesen maradtak talpukon. Soler például há­tára esett, leszaladt még a szőnyegről is Vámos és a spanyol Bertrand. Kiváló volt viszont Kelemen. Beré­nyi, illetve De la Casa és Rodriguez „mutatványa”, mindnyájan 9,50 pontot kap­tak. így aztán ezen a szeren csupán öt század ponttal lettünk erősebbek. Korláton viszont1 nagyon szép gyakor­latokat láttunk kitűnő kivi­telezésben. Látványosak vol­tak a hátraszaltók. a lég­hengerek, diamidovok, a tá- maszcserés kézállások, stb. Itt is igazolta, hogy klasszis verse.nyző Kelemen, Kovács és Donáth. Leugrásaik is magabiztosak voltak. Az utolsó szeren, a nyújtón, több váratlan kellemetlenség történt. Leesett a szerről Ka- csav-mozdulat közben Vá­gány, a Jéger.-szaltóból nem tudott visszaérkezni Bert­rand, s ugyancsak Kovács, ráadásul sok volt talajérés­nél az ellépés is. Donáth vi­szont rendkívüli változatos gyakorlattal „küszkörök” nélkül bizonyította, hogy a többiekhez képest még moz­gósítani tudta erőtartalékait. Ezzel bebiztosította a majd­nem 10 pont előnyös ma­gyar győzelmet. A végered­mény ugyanis a két nap után ez . lett: Magyarország —Spanyolország 564—553,40 pont. Egyéniben a magyarok eredményei: 1. Donáth 114,75, 2. Kelemen 113,10. 3. Kovács 113, 4. Berényi 111,6... 6. Vámos 110,75... 9. Vágány 107,80 pont. II. csoport: Hollandia, Fran­ciaország, Belgium, Írország. Ciprus. III. csoport: Csehszlovákia, Szovjetunió, Wales, Törökország, Izland. ÍV. csoport: Anglia, MAGYAR- ORSZÁG, Norvégia, Románia, Svájc. V. csoport: Olaszország. Ju­goszlávia, Görögország, Dánia, Luxemburg. VI. csoport: Skócia, Svédor­szág, Portugália, Észak-írország, Víí. csoport: Lengyelország, NDK, Málta. Az I—VI. csoportból az első és a második helyezett jut a 24-es döntőbe, míg a VII. cso­portból csak az első helyezett játszhat Spanyolországban. AFRIKA I. forduló: Szenegál—Marokkó, Zaire—Mozambik. Kamerun—Ma­lawi, Guinea—Lesotho, Tunézia —Nigéria. Líbia—Gambia. Etió­pia—Zambia, Niger—Szomália, Sierra Leone—Algéria, Ghana— Egyiptom, Kenya—Tanzánia, Uganda—Madagaszkár. A győztesek a II. fordulóba kerülnek, ahová játék nélkül ju­tott a Közép-Afrikai Köztársaság, Szudán, Libéria és Togó váloga­tottja. DÉL-AMERIKA 7. csoport: Brazília; Botivia, Venezoeía. Gyöngyösi SE—Lehel SC 1—0 (0—0) NB II-es labdarúgó-mérkő­zés, Jászberény, 1500 néző. V: Dudás GYSE: Kovács—Adonyi, Borsányi, Ács, Kelemen—Ull- mann, Budai, Pörögi—Szabó. Párái. Vágó. Edző: Péczely Szabolcs. Lehel: László—Gergely, Kirschner, Lakatos, Czigány —Postás, Fejes, Lukácsi— Pecha (Váczi, a szünetben), Sebestyén (Szívós, a 70. perc­ben), Bacher. Edző: Kóczián Antal. A 4. percben egy hazai támadás csaknem góllal vég­ződött, a lövés azonban el­kerülte valamivel Kovács kapujának jobb sarkát. A 7. percben viszont Szabó 13 méteiTŐl leadott lövésénél kellett Lászlónak előreve- tődye hárítani a labdát. Ne­gyedóra után alább hagyott a jászberényiek lendülete, s a szünetig gyöngyösi me­zőnyfölény alakult ki, igaz a szórványos hazai ellen- támadások mindig veszélyt jelentettek. A 44, percben például Kovács minden tu­dására szükség volt ahhoz, hogy Pecha 20 méteres vá­ratlan nagy lövését szöglet­re tornássza a jobb sarok­ból. Szünet után gyöngyösi gólhelyzettel folytatódott a játék. A 47. percben Pörögi pontos kö­zépre ívelése után Szabó a védőktől szorongatva mint­egy 10 méterről a vert ka­pus mellett nem sokkal he­lyezett kapu mellé. Az 50. percben váratlan körülmé­nyek között esett a találko­zó sorsát eldöntő gól: jobb oldali vendégakció végén Ullmann ívelte kapu elé a labdát, a gyors Párái meg­zavarta a labdát már bir­tokló Czigányt, aki erre a kapujából kimozduló László felett a jobb felső sarokba, saját kapujába emelt, öngól, 1—0. A gyöngyösi vezetés után két alkalommal is csak a szerencse mentette meg László kapuját a góltól, előbb Szabó 20 méteres bombalö­vése, majd Vágó egyéni já­tékát követően köthetett volna ki a pettyes a Lehel SC hálójában. A 65. perc­ben Váczi nem élt a kí­nálkozó lehetőséggel, gól­helyzetben öt méterről emelt kapu fölé. A hajrá ismét GYSE-fölény jegyében telt. A 80. percben Ullmann 15 méterről küldött lövését, majd Vágó közeli fejesét nyomta szögletre László A befejezés előtt egy perccel Szabó abszolút gólhelyzet­ben a kaputól 12 méterre átvehette és lekezelhette a labdát, lövése azonban célt tévesztett A 90. percben II. csoport: Kolumbia, Peru, Uruguay. III. csoport: Chile. Ecuador, Paraguay. A csoportgyőztesek a VB-dön- tőbe kerülnek. KÖZÉP-AMERIKA Északi zóna: Egyesült Álla­mok. Kanada, Mexikó. Középzóna: Panama. Costa Ri­ca. El Salvador, Guatemala, Honduras. A két zónagyőztes utazhat Spa­nyolországba. KARIB-TENGERI ZÓNA I. csoport: Kuba, Surinam, valamint a Grenada—Guayana mérkőzés győztese. II. csoport: Haiti, Trinidad, Holland-Antillák. A két csoportból egy ország lesz a VB-döntő résztvevője. Ázsia—óceáni a I. csoport: Indonézia. Ausztrá­lia, Fidzsi-szigetek, Üj-Zéland, Tajvan. II. csoport: Irak, Szíria, Bahrein, Kathar, Szaúd-Arábia. III. csoport: Kuwait. Irán, Thaiföld, Malaysia, Dél-Korea. IV. csoport: Hongkong, Macao, Kínai NK, Koreai NDK, Japán, Szingapúr. A négy csoportból két válo­gatott jut el a spanyolországi VB döntőjébe. SZERVEZETTEN, JÓL Gergely kapott Pörögi fel­vágásáért sárga lapot. A játék képe nem tükröz­te hűen a két csapatnak a táblázaton elfoglalt helyét, hiszen az erőviszony a sok­kal taktikusabban, szervezet­tebben és korszerűbben ját­szó Gyöngyösi SE felé to­lódott el, a Lehel SC-röl ez után a 99 perc után senki sem állíthatta volna, hogy az élmezőnyhöz tartozik. A gyöngyösi labdarúgók ezút­tal a mezőnyben, a középpá­lyán is azt nyújtották, amit már várni lehetett tőlük. Jól szervezték meg védelmüket emellett egyetlen percre sem adták fel a támadás lehe­tőségét, s mivel ezúttal a csatárok is jól tartották a labdát, szinte játszadozott a csapat, a GYSE, a gyenge napot kifogó ellenfelével. Kétségtelen, hogy a mérkő­zés sorsát öngól döntötte el, de a játék képe alapján, a helyzetek után. a különbség gólokkal lehetett volna több. Egyénileg Kovács jól vé­dett. A hátvédnégyest nem tették próbára, Kelemen fel­futásai miatt érdemel ki­emelést. A középpályán Ull­mann és Budai javuló telje­sítményt nyújtott, Pörögi pedig meg-megcsillantotta kivételes játékintelligenciá­ját. A helyzetkihasználás gyengesége ellenére a tá­madósor legjobbja Szabó volt, de1 Vágó és a gyors Párái is dicsérhető Szkbcsoíszky Tibor öt perc alatt három gól Gyula—Eger 4—2 (0—1) Gyula, 2000 néző. V: Nyá­ri. Gyula: Szabó—Novák, Csorba, Cseh, Ótóth—Zám- bori (Hirka,' a szünetben), Kocsis, Kuti (Petrovszki, a 70. percben)—Tóth II., Stei­gerwald, Gulyás. Edző: Szöcs Mihály. Eger: Baár—Veigli, Zsidai, Móricz (Horváth III., a 36. percben, Danyi, a 75. perc­ben), Csathó—Ambrus, Fegy- verneki, Birincsik—Horváth II., Gömöri, Horváth I. Ed­ző: Bánkuti László. Napfényes idő, lelkes szur­kolósereg, tapogatódzó já­ték, gyulai próbálkozásokkal és fegyelmezett egri véde­kezéssel: ez jellemezte az első félidő . első 20—25 per­cét. A gyulai próbálkozások rendre elakadtak már a kö­zéppályások vonalában, akik mégis túljutottak e védőso­ron, mint például a 13. perc­ben Zámbori, az az egri vé­delmen akadt föl, és csak gyenge lövésre tellett ere­jéből. A szórványos egri el­lentmondások rajtaütéssze- rűek és gyorsak voltak, en­nek köszönhető, hogy a 26. percben a jobbszélen meg- iramló Horváth I. 20 méteres és Szabóról kipattanó lövé­sét a szemfüles Gömöri ér­tékesítette, 0—1. A játék képe továbbra sem változott, különösképpen egyik kapu sem forgott ve­szélyben, de ha mégis tá­madás haladt végig a pá­lyán, mindig az egrieké volt a veszélyesebb. A gyulaiak inkább erőlködtek és egy ilyen erőlködés ..eredménye” lett, hogy aZ előretörni pró­bálkozó Ótőthot a 32. perc­ben Móricz elkaszálta, amelyért sárga lapos figyel­meztetést kapott. A tovább­ra is idegesen játszó és rek­lamáló Móriczot — helyesen — Bánkuti edző le is cse­rélte. A félidő végéig a já­ték képe mit sem változott: ritkább, de veszélyesebb eg­ri támadásokat és meddő gyulai próbálkozásokat lát­hattunk a pályán. Szünet után a helyzet alig változott; a gyulaiak próbálkoztak, az egriek pedig fegyelmezetten védekeztek, s ha mód volt rá, a középpályások gyorsan fölzárkóztak az ellenakció­hoz. Bgy ilyen váratlan gyors akció végén a 64. percben Horváth II közelről a háló­ba talált, 0—2. Ekkor már mindenki biztos egri győ­zelmet jósolt, — ebben bíz­tak a vendégek is, — mert könnyelműsködni kezdtek. S ez megbosszulta magát. A 66. percben Fegyverneki fe­leslegesen „szőve lt” — so­kat fecsegtek egyébként is az egriek a pályán — Nyári szabadrúgást ítélt és az el­mélázó egri védők között Kuti megszerezte a gyulaiak első gólját, 1—2. Az egri vé­delem kapkodni kezdett, a gyulaiak pedig nagy lelke­sedéssel harcoltak az egyen­lítésért. Elsősorban a széle­ken támadtak, és a 70, perc­ben Gulyás—Tóth II.—Hirka akció végén az utóbbi a ka­pu alsó sarkába bombázott, 2—2. A gyulaiak szárnyakat kaptak, az egriek pedig kép­telenek voltak megakadá­lyozni a széleken vezetett támadásokat. A 71. percben ismét súlyos védelmi hiba következett — itt már Baár is súlyosan vétkezett: rosszul és késve mozdult ki a ka­puból — és Tóth II. 10 mé­terről a léc alá vágta a lábát, 3—2. A gyulaiak fö­lénye egyértelművé vált és a 84 percben végleg megpe­csételődött a vendégek sor­sa: Kocsis remek labdával ugratta ki Gulyást, aki a te­hetetlenül kifutó Baár mel­lett beállította a végered­ményt, 4—2. A hátralevő hét percben — a játékvezető egy percet hosszabbított — akár újabb gólt, sőt gólokat is rúghattak volna a teljesen elfáradt és reményt vesztett egrieknek. -r A mérkőzés iskolapélda ja volt annak, hogy mit jelent a fegyelmezett és mit a fe­gyelmezetlen játék, mit a magabiztosság és mit a fö- lényeskedés. A második fél­idő első negyedéig a vendé­gek fegyelmezett, szoros em­berfogásra épülő, gyors in­dításokat produkáló játékuk­kal egyértelműen a mérkő­zés esélyeseivé váltak. Míg­nem ... : felbomlott a fegye­lem, megnőtt a mellény, és a mérkőzés végére már a kondíció is kevésnek bizo­nyult. Végeredményben még az egriek örülhettek, hogy a kétgólos vezetés után csak 4—2-re kaptak ki. Egyénileg Baár egy gólban súlyosan benne volt. A vé­delemből csak Zsidai dicsér­hető, a fedezetsorban Amb­rus, Fegyverneki, Birincsik a sorrend. A csatársor a má­sodik félidő döntő részében rendkívül gyengén játszót^ Gömörit is, Horváth II.-1 is könnyen választották el a labdától. A játékvezető nem köve­tett el olyan hibát, amely akár a legkisebb mértékben is befolyásolta volna a vég­eredményt. (gyurkó) A keleti csoport további eredményei: MVSC—Ózd 2 —2, Kazincbarcika—Szolnok 1—3, Debreceni Kinizsi— Hódmezővásárhely 1—1, Ole­fin SC—Nyíregyháza 1—1, Orosháza—Debreceni USE 2 — 1. Balassagyarmat—Szarva3 1—0, H. Asztalos SE—Bé­késcsabai TASK 2—2, H. Szabó SE—H. Papp SE 2—0. A bajnokság állása : 1. Nyíregyháza 11 7 3 1 21- 6 17 2. Szolnok ll 7 2 2 26-11 16 3. Gyöngyös 11 7 1 3 12-11 15 4. B.-gyarmat 11 7 — 4 14-11 14 5. H.-vásárhely 11 4 5 2 12- 6 13 6. Lehel SC 11 5 3 3 14-10 13 7. Szabó SE 11 5 2 4 17-12 12 8. K.-barcika 11 5 2 4 22-18 12 9. Szarvas 11 5 2 4 14-10 12 10. Gyula 11 5 2 4 16-13 12 11. MVSC 11 4 4 3 19-20 12 12. Eger 11 4 3 4 18-18 11 13. B. TASK 11 4 2 5 15-15 10 14. DUSE 11 3 3 5 12-17 9 15. Asztalos SE 11 3 2 6 19-24 8 16. Papp SE 11 4 — 7 19-24 8 17. Orosháza 11 3 2 6 11-17 8 18. Olefin 11 2 3 6 9*17 7 19. Ózd 11 2 2 7 10-22 6 20. D. Kinizsi 11 2 1 8 9-27 5 Fazekas István VB-SORSOLÁS ZÜRICHBEN Magyarország a IV. csoportban Az ellenfelek: Anglia, Norvégia, Románia, Svájc » k