Népújság, 1979. szeptember (30. évfolyam, 204-229. szám)

1979-09-25 / 224. szám

Második helyen a Gyöngyös! Vágó — sötét mezben — lőtte a gyöngyösiek győztes gólját (Fotó: Szendrővári György) Ennél a jelenetnél is — mint végig a mérkőzés folyamán — István (MVSC) nyerte a közelharcot Jánosi ellen. (Fotó: Szántó György) Teniszbajnokság Taróczy és Benyik Otthon: 100 százalékosan Gyöngyösi SE— Debreceni Kinizsi 1_0 (1—0) NB. Il-es labdarúgó-mér­kőzés, Gyöngyös, 2800 néző, V: Hartmann. Gyöngyös: Kovács — Ado- nyi, Ács., Borsányi, Kelemen — Budai. (Párái a 60. perc­ben), Huszár, Galgóczi dr. (Deíi a 72. percben) — Sza­bó, Vágó, Pörögi. Edző: Pé- czely Szabolcs. D. Kinizsi Kiss — Kele­men, Cs. Kiss, Németi, Ka- csur, — Jónás, Vaczlavik, Andirkó. — Sugár, Zákányi (Mártha a 63. percben), Orens- tein (Földi a 73. percben). Edző: Molnár János. A jól kézdő hazai együttes már a 9. percben megszerez­te — mint később kiderült — a mérkőzés sorsát eldön­tő egyetlen gólt: Kelemen tértölelő átadása indította Szabót, aki három-négy vé­dőt is kicselezett a kapott labdával, majd Vágót ugratta ki, aki elhúzta a pettyest a kifutó kapus mellett és ki­sodródva éles szögből a bal felső sarokba csavart, 1:0. (A mentem igyekvő Kacsur csak beljebb tudta segíteni a labdát.) Továbbra is táma­dásban maradt a GYSE. de a 7—8 emberrel védekező vendégcsapat ellen a hazai támadások elakadtak a 16-os előtt. A 25. percben Szabó az ötösről hanyatvetődve lőtt kevéssel a bal felső sarok fölé. Ezt követően Pörögi 22 méteres remek szabadrúgá­sát előrevetődve hárította Kiss. A 35. percben Jónás kapott durva játékáért sár­galapos figyelmeztetést. Szünet után az 51. percben csaknem egyenlített a Kinizsi. Zákányi teljesen tisztán kapott lab­dát középen, de mivel sokait cipelte Adonyi és Kelemen együttes erővel szereim tud­ta. A 68. percben Vágó—Pö­rögi—Vágó összjáték végén utóbbi az oldalhálót találta el. A 75. percben leshelyzet előzte meg a vendégek gól­ját, Földi lövése után előbb középre mutatott a játékve­zető, majd a partjelző meg­kérdezése után a GYSE vé­gezhetett el szabadrúgást ka­puja előteréből. A 80. perc­ben Borsányi mentett a gól­vonalról. A 86. percben bal­oldali szögletet követően Pö­rögi ívelt Vágóhoz, a csatár ka púra tartó labdájába az egyik védő belefejelt, a labda így először a felső lécre, majd a mezőnybe vágódott. A gyöngyösiek — nem vé­letlenül — túlzottan tétmér­kőzésnek tekintették a se­reghajtó elleni összecsapást, s ez görcsös akarást szült. Ahhoz elég korán szerzett vezetést a GYSE, hogy játé­kosaiban oldódjék a feszült­ség, sajnos azonban néhány igen gyenge egyéni teljesít­mény miatt a többi csapat­tagnak kellett kínkeservesen megküzdeni a győzelemért. Az alacsony színvonalú mér­kőzésen végül is, némi sze­rencsével, de mezönyfölénye alapján megérdemelt hazai siker született. Ez egyben azt jelenti, továbbra is százszá­zalékos otthonában a Gyön­gyösi SE, ez volt mostani ne­gyedik pályaválasztói diadala. Egyénileg Kovács szeren­csésen védett. A védősor jel­lemzése: Ács lelkes. Borsányi határozott volt, Kelement támadásokat segítő játéka emeli ki. A középpályán csak Huszár teljesítménye közelí­tette meg az átlagot. Elől egyedül Szabó jeleskedett, Vágó viszont góljáért dicsér­hető. Szkocsovszky Tibor J979. szeptember 25., kedd Csalódást keltő játékkal MVSC—Eger SE 2—2 (1—0) NB. II_es lablarúgő mér­kőzés, Eger, 2000 néző, V: Eöri. MVSC: Kun — Lipták, Gergely. Kovács, István, — Leiszt, Krémer, — Fister (Karászi a 80. percben), Egri, Kiss, Török. Edző: Króm- paszky Gyula. Eger SE: Baár — Danyd (Berecz a 64. percben). Fegy* verneki, Lengyel, Veigli, — Móricz, Ambrus (Horváth Hl. az 58. percben), Zágonyi. Hor­váth I., — Jánosi, Horváth II. Edző: Bánkuti László. A találkozó kezdetétől kü­lön őrzőt kapott Egri és Kiss. Zágonyi, illetve Lengyel sze­mélyében. A túlzottan is vé­dekező felállás ellenére a ha­zaiak dogoztak ki először helyzeteket., A 4. percben Horváth I. beadását Horváth II. csúsztatta a bal alsó sarok felé. s a labda Kun kezét érintve került szögletre. Az­tán Móricz játszotta magát tisztára, majd ballal kapu mellé lőtt. Kiegyenlített me­zőnyjáték alakult ki ezután, ki merre állt arra rúgta a labdát. A 22. percben Krémer átadását Kiss vette át a a 16- oson, lerázta védőit és ballal a kapu baloldalába lőtt. 1—0. Gyenge játék, erőtlen pró­bálkozások közepette a 30. percben Fister teljesen egye­dül mehetett kapura, de pon­tosan Baárt találta el a labdá­val. Két perccel később Mó­ricz lendült előre, Gergely buktatta a 16-oson belül> s a megítélt 11-est Ambrus a ka­pu közepébe lőtte. 1—1. A hátralévő időben Fegyverne- ki Kissel ütközött és emiatt az egri fiú hosszabb ápolásra szorult, majd Horváth I. a gólvonal közelében nem ta­lálta el a labdát. Szünet után Horváth I. fejese vezette be a játékot, a labda a bal sarok mellett csúszott el. Az 57. percben Egrit ugratták ki a balösszekötő helyén, Fegy- verneki sem tudta szerelni, s a kimozduló Baár mellett némi szerencsével a kapuba gurult a labda. 2—1. Mintha nem is vezetett volna a ven­dégcsapat, olyan körülmé­nyesen. iram nélkül szövö­gették akcióikat az egriek. A 63. percben szabadrúgás után Horváth I. a kapu torkából sem tudott gólt elérni. A kö­vetkező percben Jánosi lab­dája a felső lécről pattant ki, majd Móricz ballábas lövését ütötte szögetre Kun. Mind­jobban elfáradtak a miskol­ciak, s a hajrában teljesen beszorultak kapujuk elé. A 76. percben Móricz átadását Horváth 1. kapta, átemelte Kun fölött, s a labda a ka­pufáról a gólvonal mögé pat­tant, a befutó Gergely már csak beljebb tudta segíteni. 2—2. Egymást érték ez egri szög­letrúgások, a 88. percben Já­nosi lövése után a közönség már gólt kiáltott, de Kun nagy bravúrral szögletre tol­ta a labdát, s maradt a dön­tetlen. Nagyon óvatos hadrendet választott erre a mérkőzésre az Eger. Mintha túlzottan is tisztelte volna ellenfelét, pe­dig az sem eddigi eredménye, sem játéktudása alapján nem kelthetett ekkora félelmet. A győzelmet legfeljebb állí­tották a hazaiak — ezt is alig lehetett észrevenni — de igen keveset tettek érte. A játék mindig csapkodó volt, sok-sok átadási hibával. Az egri védelem — bár Zágonyi is jobbára ezt a sort erősí­tette — nem tudta megaka­dályozni Kisst és Egrit, hogy egyszer-egyszer a hálóba ta­láljanak. A középpályások a két előretolt csatárt csak rit­kán találták meg átadásaik­kal. A vaktában előrevágott labdákat legtöbbször zavar­talanul gyűjthették össze a miskolci védők, összevissza­ság és kapkodás nyomta rá a bélyegét az Eger SE telje­sítményére, kínlódva sikerült csak megmenteni az egyik pontot. Korábbi erényeiből, a lelkesedésből, az igyekezet­ből is csak az utolsó negyed­órában mutatta azt a csapat — a már elfáradó MVSC-vel szemben — amit joggal lehe­tett volna várni a találkozó 90 percében. Ennél a csaló­dást keltő játéknál jóval töb­bet kell nyújtani ahhoz, hogy javítson az együttes nem ép­pen kecsegtető helyzetén. Egyénileg Baár kézsérü­lését feledtetve őrizte kapu­ját. A védelem most is se­bezhetőnek bizonyult. A kö­zéppályán Móricz tette a leg­többet azért, hogy legalább az egyik pontot megmentse csapatának, de ő is csak per­cekre villant fel. Horváth 1. fejetlenül futkározott a pá­lyán, kevés haszonnal, több helyzetet is kihagyott. Gyen­ge teljesítményt nyújtottak a többiek is. Viráeh Tibor A keleti csoport további eredményei: Hódmezővásár­hely—Olefin SC 2—0. H. Szabó SE—Kazincbarcika 4—2, Bé­késcsabai TASK—Orosháza 2—1, Nyíregyháza—Balassa­gyarmat 2—0, Debreceni USE —Szarvas 0—1, Özd—Lehel SC 4—1, Szolnok—Gyula 1—2, H. Papp SE—H.Asztalos SE 2—3. A 1. bajnokság állása': Ny.-háza 8 6 1 1 15- 3 13 2. Gyöngyös 8 5 1 2 10- 9 11 3. Szolnok 8 4 2 2 14- 7 10 4. Szabó SE 8 4 2 2 15- 9 10 5. Szarvas 8 4 2 2 12- 8 10 6. H.-vásárh. 8 3 3 2 9- 5 9 7. Gyula 8 4 1 3 12-10 9 5. Lehel SC 8 3 3 2 11- 9 9 9. DU SE 8 3 3 2 11-10 9 10. Papp SE 8 4 — 4 17-16 8 11. K.-barc. 8 3 2 3 15-14 8 12. B.-gyarmat 8 4 — 4 8-10 8 13. MVSC 8 3 2 3 14-17 8 14. Eger 8 2 3 3 11-11 7 15. Asztalos SE 8 3 1 4 14-15 7 16. Orosh. 8 2 2 4 6- 9 6 17. Olefin SC 8 2 2 4 7-11 6 18. B. TASK 8 2 1 5 9-13 5 19. Özd 8 2 1 5 7-16 5 20. D. Kinizsi 8 1 — 7 6-21 2 Hírügynökségek szeptem­ber 6-án tudatták az öt vi­lágrész valamennyi számot­tevő hírlapszerkesztőségé- vel: a német szövetségi köztársaságbeli Koblenz- ben megrendezett nemzetkö­zi atlétikai viadalon a 26 éves magyar gerelyhajító, Paragi Ferenc szenzációs, 92,14 méteres eredménnyel győzött Két évig tartó bi­zonytalankodás után tért vissza a 90 méteres dobók igen kis létszámú táborába. Teljesítményével újra ma­gára irányította a figyelmet — a jövő évi, moszkvai olimpia gerelyhajító verse­nyének esélyesei közé lépett elő. — Bár az 1979-es atlétikai versenyévadban fokozato­san javultam — az utolsó két alkalommal 87,26, illet­ve 87,96 métert értem el —, mégis elégedetlen voltam — értékelte éves teljesítményét a 180 centiméter magas, 100 kiló súlyú atléta. — Igaz, ki­robbanó erőben voltam a nyári hónapok során, az ered­mények mégis a várakozás alatt maradtak. Ennek elsőd­leges oka az volt, hogy ez évben is igen rossz techni­kával hajtottam végre kísér­leteimet. Koblenzben is rosszul kezdődött a verseny számomra, hiszen az első próbálkozásom, érvénytelen Kitűnő rendezés, hajme­resztő bírói tévedések, káp­rázatos labdamenetek, ele­mi iskolás hibák és végül a közepesnél valamivel jobb mérkőzés. Ez a távirati ösz- szefoglalója a Magyar Nép- köztársaság 1979. évi tenisz- bajnoksága férfi egyes dön­tőjének. A két résztvevő: Taróczy Balázs a nemzetközileg is jól ismert és a világ első 25 teniszezője közt nyilvántar­tott Vasas-versenyző. Be­nyik János — akit viszont a világ első háromszáz teni­szezője között sem tartanak nyilván — Újpesti Dózsa. A találkozó valamivel kettő után kezdődik, szép számú érdeklődő előtt. Be­nyik rendkívül jól összpon­tosít. Állandóan Taróczy fo­nákját keresi, hosszan a vo­nal mellett. Taróczy nem tud kigabalyodni a fonák oldali nyomásból. Ez két játékig tart, utána; kemény Taró­czy-adogatások, néhány pa­rádés Benyik-elütés, unal­mas első játszma, 6—2 Ta- rócZynak. Második játszma. Taróczy indokolatlanul és sokat reklamál. Benyik mes­terien ejteget a háló mögé, látványos rövid, keresztbe- p örgetett elütések. Benyik nyer. Ezután két sima szett Taróczynak, aki hallatlanul pontosan és keményen ado­gat. Az utolsó játszmában néhány káprázatos labda­EGER SE—BANKI DONÁT 14—3 (4—0, 5—0, 3—2, 2—1) Vízilabda MNK-mérkőzés, Eger, 200 néző. V.: Puskás, Dombi. Eger SE: Lipovics — An­csán. Kelemen A., Gyulavá­ri, Nagy, Kelemen L., Búza. Csere: Leffler, Hadobás. Eged, Bocsi. Edző: Kelemen Zsolt. Góldobók: Nagy 4, Bu_ za 3, Hadobás 3, Kelemen L., Ancsán, Bocsi, Eged, illet­ve Fűrész, Ratimanszki, Do­bos. Könnyedén győzött az Eger SE, s ezzel a győzelmével bejutott a legjobb 16 közé. Az MNK küzdelmei novem­ber 3-án és 4-én folytatód­nak, ekkor már az OB I-es csapatok is bekapcsolódnak volt, másodszorra pedig leg­feljebb 1—2 centimétert ki­lépve jóval 93 méter fölé szállt kezemből a gerely. Ezután egy biztonsági dobás­sal versenyben maradtam, majd negyedikre jött a 92,14. Mondhatom, nagyon örültem, hogy ismét sikerült bizonyí­tanom. Paragi 1967-ben jelentke­zett a csepeli sporttelepen. Fél évvel később került Ta­más László csoportjába, aki azóta is irányítja a felké­szülését. Együttműködésük első, kiugró eredményét az I972-es versenyévad hozta meg, a mérőszalag 80,06 mé­tert mutatott, Paragi egyik dobását követően. Az igazán nagy, minőségi ugrás 1975- ben következett be. Ekkor — igen jó sorozatot követően — az ausztriai Linzben 89,92 métert ért el. 'Montre- alba titkos esélyesként uta­zott, ám három héttel a ver­senyek kezdete előtt megbe­tegedett, s így csak a selej­tezőig jutott. 1977 — a következő párat­lan év — ismét a sikerek je­gyében telt el. Paragi előbb belépett a 90 méteres dobók táborába (90,40), majd az évad utolsó versenyén, ok­tóber 1-én 91,92 méterig szállt kezéből a szer. A prágai at­létikai Európa-bajnokságon, 1978-ban megint jócskán el­maradt a jogos várakozástól, menet, kemény röpték,' ra­vasz kontraejtések, Benyik bámulatos fonákjai, Taróczy könyörtelen hálórohamai, majd tenisz elemi iskolás szinten előadott alapütéshi- bák, gyatra Benyik-adogatá- sok. Szerencsére az üresjá­ratokat a bírói tévedések va­lóságos arzenálja kellemesen kitölti. Néhány szópárbaj a játékosok között, amelyben Benyik a higgadtabb. Röviden ez Taróczy hato­dik magyar bajnokságának a története. A döntő egyéb­ként minden híreszteléssel ellentétben elmaradt a vá­rakozástól. Taróczynak nem ment igazán jól a játék, de a kritikus helyzetekben job­ban összpontosítva mindig ő nyerte azokat a poénokat, amelyek végül is eldöntötték a mérkőzés sorsát. Benyik jó taktikát választ­va mozgatta Taróczyt, volt két-három olyan megoldása, amit nagyon kevesen tudnak csak bemutatni a világon. Ez azonban nem feledtetheti, hogy nem tud órákon ke­resztül egyforma akarással és figyelemmel küzdeni. Taróczy—Benyik 6—2, 4—6, 6—1, 6—2. A 3. helyért: Machán (NIM)—Kuhárszky (Vasas) 6—4, 6—4, 6—4. Női páros döntő: Rózsa­völgyi, Túri (Ú. Dózsa) — Szörényi-nővérek (BSE) 6—4, 2—6, 6—2. a továbbiakban kieséses rendszerű versengésbe. ★ Az elmúlt hét végén kettős fordulóval folytatódott a küzdelem a vízilabda OB I- ben. Szombaton a Medicor OSC csak kínlódva győzött a SZEOL AK ellen 1—0-ra, vasárnap a listavezető Va-, sastól a Szolnok, az OSC-toí pedig a Szentes rabolt pon­tot. A bajnokság állása: 1. Vasas 16 10 5 1 97- 70 25 2. Med. OSC 16 10 4 2 91- 64 24 3. BVSC 16 10 3 3 110- 87 23 4. U. Dózsa 16 7 9 — 89- 73 23 5. FTC 16 9 3 4 89- 67 21 6. Bp. Honv. 16 6 4 6 80- 86 16 7. Bp. Spar. 16 5 3 8 63- 77 13 8. Szentes 16 3 5 8 75- 90 11 9. SZEOL 16 1 8 7 59- 77 10 10. Tatab. 16 3 3 10 64- 82 9 11. V. Izzó 16 3 3 10 87-113 9 12. Szolnok 16 3 2 11 67- 84 8 hogy azutári 1979-ben ismét magára irányítsa a figyel­met. — Nagy kérdés, mire is lennék képes, ha a techni­kámon jelentősen tudnék ja­vítani? Igaz, ma nincsenek olyan klasszikus mozgású gerelyhajítók, mint a három olimpiai érmet összegyűjtött Kulcsár Gergely, akinek a technikája sokkal jobb volt, mint a mai legjobbaké. En­gem azonban nem vigasztal, hogy a finn Sinersaari, Pu- ranen. Hárkönen, az NSZK- beli Wessing és Schreiber, a szovjet Grebnyev, vagy az NDK sportolója, Hanisch is hasonló gondokkal küzd. Paragi egyhónapos, teljes pihenéssel kezdi az olimpiai felkészülést; október közepé­ig két szenvedélye — a hor­gászat és a vadászat — ke­rül előtérbe. Téli versenye­ken ezúttal sem vesz részt, mindent a moszkvai erőpró­bának vet alá. — Az előbb felsoroltak kö­zül bárki megnyerheti a ver­senyt. S bár sokan legyin­tenek a montreali győztes, Németh Miklós nevének hal­latán, én öt is képesnek tar­tom arra, hogy ismét csúcs­formába lendüljön. Ami en­gem illet: második olimpiá­mon szeretnék jóval 90 mé­ter feletti eredményt elérni. Nem félek a riválisoktól! Jocha Károly PARAGI ISMÉT VILÁGSZÍNVONALON Olimpiai reményekkel... (szigethy) Vízilabda II legjobb tizenhat között