Népújság, 1978. december (29. évfolyam, 283-307. szám)

1978-12-12 / 292. szám

À félidő mérlege: Eger 27, Gyöngyös 15 pont Bravúros győzelem Szolnokén Gyöngyösi Spartacus— SZMTE 2—0 (1—0) NB I-es labdarúgó-mér­kőzés, Szolnok, 1000 néző. V: Padár. Gyöngyös: Kovács—Eise, mann, Adonyi, Ács, Király (Gábor az 58. percben) — Vágó, Huszár, Ullmann— Szabó (Ferencz a 78. percben), Bányai, Szilágyi. Edző: Czimmermann Gyula. SZMTE: Szendrei—Kán­tor, Sebók, Baran, Kábák— Hegyesi, Kupeczki (Simon a 60. percben), Kóczián— Szatmári, Dákay (Zakar a szünetben), Varga. Edző: Kóczián Antal. A hótól letakarított fű. vés, keményre fagyott já­téktéren kezdődött a mér­kőzés. A 10. percben Varga bal oldali beadása elsuhant a gólvonal előtt. Az add'g jobbára védekező gyöngyö­siek a 25. percben vezetési szereztek. A szolnoki kapu­tól mintegy harminc mé­terre Szabó végzett el sza­badrúgást. Labdája átszállt a szolnoki védők jeleit, há­rom gyöngyösi csatár raj­tolt rá, aztán Szilágyi kö­zelről a léc alá vágta, 1—S, Fölénybe került az MTE, beszorult a Gyöngyös, lövés és szöglet veszélyeztette a vendégeli kapuját. A 39. percben viszont Vágó jobb oldali beadását Szabó já helyzetben a kapu mellé perdítette. SZÜNET UTÁN percekig nagy nyomás ne­hezedett a gyöngyösiek ka­pujára. Egy gyors ellentá­madás végén, mégis Szilá­gyi szerezhetett volna újabb gólt, de jó helyzetben Szendrei kezebe lőtt. Az 55. percben Kóczián bal oldali beadásából Zakar a> felső lécre perdítette a labdát. A 62. percben növelte előnyét a Gyöngyös. Egy felszabadi- tó rúgás után Gábor elé került a labda, a játékos kapura fordult vele s mi­után látta, hogy Szendrei kijön a kapujából, mintegy húsz méterről a hálóba ívelt, 2—0. A 80. percben Kábák léc alá tartó labdáját Kovács szögletre ütötte. A 86. perc­ben Ács közeli fejesét Szénd_ reá elvetődve nyomta az alapvonal mögé, majd egy perccel a befejezés előtt Sebők jobb oldali beadása a kapufáról pattant vissza. A mérkőzés előtt a hazai (szurkolók azt latolgatták, hogy a Szolnoki MTE vajon hány góllal nyeri a mérkő- rést? Az erőviszonyokat fi­gyelembe véve ez jogos volt. hiszen az élcsoportban ta­nyázó és bajnoksággal ka­cérkodó piros-fekete gárda esélyesként lepett pályára. Többet is támadott, mint el­lenfele, a mérkőzés túlnyo­mó részében irányította a játékot, de ezúttal hiányzott a tervszerűség, az ötlet, a gyors lendületes támadójá­ték. A gyöngyösiek nagysze­rűen megszervezték védel­müket. Középpályásaik tel­jesen kikapcsolták a játék­ból a hazaiak hasonló csa­patrészét. Ügyesen lassítot­ták a játékot, meglepően nyugodtan játszottak. A mérkőzés kezdetén alig-alig jutottak el a szolnokiak 16- •sáig, de a vezető gól után már bátrabban kitámadtak, többet kezdeményeztek. A második gól után egyre ma­gabiztosabban és lelkeseb­ben játszottak a gyöngyösi­ek, s meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet grattak. Egyénileg Kovács biztos kezű kapusnak bizonyult. Az Adonyi—Ács kettős fejjel és lábbal egyaránt jól rombol­ta a szolnoki támadásokat, s ebben megbízható segítő­társakra talált a két szélső hátvéd személyében. A há­OSèêÆSj iga*. r ÍZ, fcsM ­rom középpályás hangya­szorgalommal, lelkesen se­gítette a védőket és táma­dókat egyaránt. A támadók közül elsősorban Szilágyi dicsérhető, kis szerencsével még több gólt is szerezhe­tett volna. Gábor beállítása jó húzásnak bizonyult, hi­szen a pályára lépése után egy perccel gólhoz juttatta csapatát. Pataki István fel, sót még fokozták az iramot, teljes érövéi a tá­madást erőltették, és az 57. percben sikerült szépíteni- ük is: jobb oldali szögíetrú- gas végén Pálkovics öt mé­terről a bal alsó sarokba fejelt, 2—1. A 60. percben eldőlt a mérkőzés sorsa, egyenlítettek a leninvárosi- ak: Sztankó ügyesen fordult le őrzőjéről egy terölelö át. adással, és 11 méterről a halóba bombázott, 2—2. To­vábbra is a vendégek ma­radtak támadásban, fölé­nyüket egymás után három szögletrgás is jelezte. A 71. esetleg Fát varosnak, Zsigái­nak es Csuhaynajk lehet mentsége arra, hogy nem tudott a csúszós talajhoz al­kalmazkodni, de mindhár­mójuk és a többiek játék­felfogása is — tili-toli — kudarcra volt ítélve ezen az összecsapáson. Fazekas István Az NB II. további ered­ményei: Honvéd Papp J. SE—Szolnoki MÁV 3—1 (1—0), Gyöngyös—SZMTE 2—0 (1—0). Lehel SC—Mis­kolci VSC 2—0 (2—0), Szarvas—Debreceni MTE 2—1 a—1), Gyulai SE— Hm. SE 2—1 (2—0), Ózdi Kohász—H.'Szabó Lajos SE 1—1 (1—.0 )Kisvárdai SE— Borsodi Bányász 3—1 (2—1), Nyíregyháza—Békéscsabai TASK 1—0 (0—0). bajnokság őszi végeredménye: 1. BVSC * 1» 13 3 3 35­10 29 2. Nyíregyháza 19 13 2 4 28­10 28 3. Eger 1'» n 5 3 37­19 27 4. K.-barcika 19 10 5 4 37­17 ?.5 5. Papp SE 19 9 7 3 35­17 25 2. Szó. MTE 19 11 3 5 34­■26 25 7. DMTE 19 7 8 4 28­■22 22 8. BTASK 19 10 2 7 27­■26 2? ». Ózd 19 8 5 6 25­■21 21 TO. Leninváros 19 8 5 6 27­•25 21 »1. HMSE 19 7 5 7 32­30 19 12. Lehel 19 7 4 8 25­■25 13 13. Szarvas 19 6 6 7 20­-21 18 14. Gyöngyös 19 5 5 9 19­-28 15 lo. Szabó SE 19 4 5 10 14­■22 13 16. Gyula 19 5 3 11 17­•42 13 17. MVSC 19 4 4 11 22­-33 12 13. Szó. MáTT 19 2 6 11 19­-39 10 19. Kisvárda 19 2 5 12 15­-41 9 20. Borsodi B. 19 2 4 13 15­■37 8 Versenyfutás a labdáért. Jobbról Martba. (Fotó: Szántó György) Jobban játszottak a vendégek Eger SE—Lcninváros 8—2 (1—0) NB II-es labdarúgó-mér­kőzés, Eger, 2000 néző, V: Nagy Béla. Eger: Csank—Veigli, Zsi- dai, Patvaros, Csathó—Csu- hay, Ambrus, Fócsik, Barta —Mártha, Dudás. Edző: Bánkuti László. Leninváros: Dohány— Kovács, Szabolcsi, Kiss, To- perczer—Bodolad, Orosz, Kapus—Suller (Farkas a 71. percben, Sztankó, Pálkovics (Kocsis a 86. percben). Ed­ző: Kontha Karoly. Hazai támadásokkal in­dult a találkozó. A 3. percben egymás után két szögletet is rúghattak az egriek, de előbb Dudás, majd Barta élesen belőtt labdáját hárították a védők. A vendégek a 10. percben jutottak szóhoz, amikor szögletrúgásukat Csank biz­tosan védte. A 13. percben gólt értek el az egriek: Barta jobb oldali beadását Dudás közelről a bal sarok­ba fejelte, 1—0. A vendégek a teljes letá­madásra tértek át, és így gyakran veszélyeztették az egriek kapuját, de csatára­ik nagy helyzeteket ron­tottak el. A 27. percben Sztankó lefutotta a jobb ol­dalon Zsidait, lövése a kitű­nően védő Csankról szöglet­re pattant. A 29. percben egy gyors bal oldali vendég­támadás végén Csathó a gólvonalról rúgta ki szög­letre a labdát. A 35. perc­ben Barta jutott szabadrú­gáshoz 16 méterre a kapu­tól. Nagy erejű lövése a jobb felső sarpibnál hagyta el a játékteret. A 40. perc­ben Mártha közelről a kapu fölé emelt. SZÜNET UTÁN a 40. percben Barta ügye­sem indította Ambrust, aki­nek beadását Dudás cen­tikkel lőtte a bal sarok mel­lé. Az 53. percben tovább növelte előnyét a hazai gárda. Ambrus nagy erővél lőtt a jobb oldalról kapura, Dohányról a labda Mártha elé pattant, aki közelről a halót» sodorta, 2—0. . A JSSdegek percben Sztankó, * 80. percben pedig Pálkovics hi­bázott kecsegtető helyzetben. A 84. percben Kiss addig forgolódott, míg az egri védők hárítani tudtak. A 88. percben Csuhayt szerelte gólhelyzetbe Orosz. A találkozón a vendégel* játszottak jobban. Gyorsan, és ügyesen alkalmazkodtak a havas és csúszós talajhoz, bátran kezdeményeztek, sokszor teljes káoszt okoztak a hazai védelemben. Bár az egriek szerencsével két gólt is lőttek, várható volt, hogy a tervszerűbben játszó le- ninvárosiak egyenlítenek. Ezt három perc alatt el is érték, s hogy nem tudták a győzelmet kiharcolni, a me­zőny legjobbjának bizonyuló Csanknak volt köszönhető. A mezőnyjátékosok közül alkalmi adottsága miatt j Tiszteletlenség.. ! Általában szeretjük tudni. mit látunk, kit látunk, fő- j leg ha olyasmiről van szó. i amit eleve közönségnek \ szánnak. A labdarúgás, a labda­rúgó-mérkőzés az ilyen események közé sorolható, hiszen a néző fizet azért, hogy részt vehessen a baj­noki találkozókon. Az NB Él­ben szerencsére mind rit­kábban fordul elő az. ami vasárnap történt. A lenin- városi játékosok ugyanis olyan számokkal a hátu­kon léptek pályára, me­lyekből minden kivehető volt, csak az nem, amiért a mezre Írták: vagyis hogy ki hányas számot visel. Így aztán az akciók vé­gén csak találgatni lehe­tett, ki lőtt. ki szerelt, ki érintette a labdát. Pedig néhányuk nevét éppen jó teljesítményük alapján szí­vesen megjegyeztük volna. Mondhatjuk azt is: vissza­éltek a vendén jogával. Tiszteletlenség ez a kö­zönséggel és az ellenféllel szemben egyaránt. Ráadá­sul a jól látható számok viselését a szövetség elő is írja. Nem ártana, ha erre a ritkuló, de még mindig tapasztalható jelenségre' a játékvezetők nagyobb fi- gycVmct fordítanának, mert tudomásunk szerint ez is feladataik közé tartozik, —Oh— * 1 2 Vándordíj Ózdról n gyermehkupán remekeltek A közelmúltban két na­gyobb szabású versenyen álltak rajtkőre az egri úszók. Az Eger SE szakosz­tálya Özdról elhozta a Fied­ler Ottó emlékverseny ván­dordíját. Ugyancsak az egri utánpótláskorú versenyzők szereplését hozta az 1978. évi gyermekkupa döntője. Fiedler Ottó emlékverseny. 100 m női hát: 1. Kovács Gabi (Eger SE) 1:15, 2. Lá­zár R (ESE) 1:15,5, 3. Nagy A. (ESE) 1:15,6. 100 m férfi gyors: l. Szálkái Attila (ESE) 59,6. 3. Dorogi (ESE) 1:00.1. 400 m delfin leány gyors: 2. Balogi (ESE) 6:09,0, 3. Barta M. (ESE) 6:10,1. 100 m női gyors: 1 Pelle Judit (ESE) 1:04,0. 400 m úttörő fiú ve­gyes: 2. Blézer (ESE) 5:37,2. 400 m úttörő leány vegyes: 4. Raffael (ESE) 6:28,2. 100 m férfi mell: A. Dorogi Dé­nes 1:13,3, 3. Madaras (ESE) 1:20,2. 400 m delfin fiú gyors: 1. Cseh István (ESE) 5:45,3, 2. Renn (ESE) 5:48,0. 100 m női pillangó: 1. Nagy Andrea 1:09,2. 3. Pál B. (ESE) 1:13,3. 100 m béka leány mell: Pohl Anett (ESE) tsAJs. 3. Ihummer« 1:53,7. 100 m férfi hát: 1. Szálkái Attila 1:08,6, 2. Do­rogi 1:10,3. 100 m női mell: 1. Koncz Csilla (ESE) 1:21,8, 3. Lázár R. 1:27,5. 100 m béka fiú mell: 1. Tóth Zol­tán (ESE) 1:50,0, 2. Szabi- (ESE) 1:51,6. 100 m férfi pillangó: 1. Szálkái Attila 1:02. A pontverseny vég­eredménye: 1. Eger SE 181, 2. Ózdi Kohász 87, 3. MVSC 81, 4. M. Postás 20, 5. Abo- nyi Tsz SK 2 ponttal. Gyermekkups. 50 m fiú gyors: 4. Láng Zsolt 23.16. 50 m fiú pillangó: 3. Molnár András 33,93. 1500 m fm gyors: 4. Soós Peter 18:42,92. 100 m fiú hát: 4. Gledura Gábor 1:16.07. 200 m fiú ve­gyes: 5. Urbán Ferenc 2:34,38. 200 m leány vegyes: 5. Vaj­mi Csilla 2:53,01. 200 m fiú mell: 2. Dorkó Tamás 2:46,38. 100 m fiú pillangó: 4. Ripka Kálmán 1:08,96. 100 m leány gyors: 3. Pál Bea 1:07,41. 20Ó m leány mell: 3. Koncz Csilla 2:57,31. 200 m fiú gyors: 2. Herczeg Attila 2:15.78. 4x100 m fiú vegyes- váltó: 4. ESE (Ripka. Dorkó. Gledura. Láng) 4:4534, 4x IÜ0 » ÍUi 2. Kosárlabda Ismét KB 1-ben az Egri Finomchanika Egri Finommechanika— Miskolci EAFC 95—75 (41—37) NB II-es férlirnérközés, Eger, 300 néző. V.: Timár, Szamos. Eger: Komenczy 31, Ko- repta 17, Zahar 13. Tari 10, Molnár 6. Csere: Sipeki 16, Lezsák 2. Nagy, Simon. Me- licher. Edző: ifj. Csányi Barna. Nagy érdeklődés előzte meg a sorsdöntő találkozót, mivel ezen a mérkőzésen dőlt el, hogy megszei-zik-e az egriek az NB I-be való jutás jogát vagy sem. Ennek megfelelően hatalmas iram­ban kezdtek az együttesek, s meglepetésre a vendégek ju­tottak vezetéshez. Az egriek­nek a 11. percben sikerült egyenlíteniük — 21—21 volt az állás —. amikor a ruti­nosabb hazaiak átvették a vezetést. Fordulás után egy­értelműen a bajnokcsapat tagjai játszottak jobban, — bár Komenczy kipontozó­dott, a helyére beállt Sipeki azonban nagyszerűen helyet­tesíteni tudta, — így megér­demelten nyertek, szerezték meg a feljutás jogát az Egri Finommechanika játékosai. Itt említjük meg, hofir már elkészült a férfi kosár­labda NB I. bajnoki sorsolá­sa. Az első fordulót 1979. január 11-én rendezik meg. Ekkor az egriek Bajára lá­togatnak. Az első hazai mér­kőzésre január 21-én kerül sor. előreláthatólag a kör­csarnokban, amikor a PVSK együttesét fogadjak az NB 1, újoncai. o o o o Az Egri Tanárképző NB I-es női kosárlabdacsapata a versenykiírás értelmében a rájátszást a pécsi csoport­ban hajtotta végre. Eredmé­nyeik: Pécsi VSK—Egri T& 81—64 (43—31). V.: Péter, Faidt. PVSK: Bundásné • 12. Csankó 8, Notaisz 9, Ver- böczyné 16, Russainé 14. Csere: Elekes 2, Padragi 8, Németh 6, Hanke 2, So- mogyvári 4. Edző: Horváth Imre. Egri TK: Szabó 13, Dombrády 13, Villám 3, G. Hideg 23, Szekeres 8. Cs.: Drotárcsik 4, Miklós. Edző: Cseh Kálmán. SZEOL AK— Egri TK 87—71 (44—37). V.: Péter, Hólocsik. SZEOL AK: Molnár 20, Rósa 4, , Remák 20. Kertész 8, Lázár 21. Cs.: Pálinkás 4, Kiss 4, Kör- möczi, Balázs 6. Edző: Pun- gor Miklós. Eger: Szabó 7, Dombrády 17, Villám 8, G. Hideg 22, Szekeres 15. Cs.: Miklós 2, Drotárcsik 2, Né­meth. Diósgyőri VTK—Egri TK 07—62 (40—27). V.: Phur, Holocsi. DVTK: Aron- né 30, Horváth 21, Winter 24, Spisák 8. Molnár 2. Cs.: Hegedűs 2, Tornyiné 3, Nagyné 2. Bihari, Letek. Ed­ző: Letek László. Eger: Sza­bó 8, Dombrády 22, Villám 6. G. Hideg 12, Szekeres 14. Cs. : Drotárcsik 2. Női kézilabda VB Válogatottunk Pozsonyban befejeződött a női kézilabda-világbajnok­ság. Az utolsó nap eredmé­nyei döntöttek el. hogy az első öt helyen milyen sor­rendben végeznek az érde­keltek. A magyar együttes a bronzéremre volt esélyes, de ehhez nem volt elegendő Jugoszlávia legyőzése 14—42 arányban. Az is kellett még. hogy a világbajnoki cím vé­dője, az NDK legyőzze bronzérmes Csehszlovákiát. Ez is meg­történt a délután folyamán, s így a magyar együttes is készülődhetett az esti mine, pélyes éremosztásra. A női kézilabda-világbaj­nokság döntőjének végered. menye: 1. NSZK 5 4-185-55 8 2. Szovjetunió 5 4 — 1 75-52 5 3. Magyarország 5 3 — 3 67-72 6 4. Csehszlovákia 5 2 1 2 71-60 3 5. Jugoszlávia 5 1 1 3 68-71 3 6. Lengyelország 5 ------- 5 50-103 — . -Hír ’ Abban, hogy az idei gyermekkupa döntőjében harmadik lett az ESE fiúgárdája, nagy szerepet vállalt a mellúszó Dorkó Tamás (balról), abban pedig, hogy a Fiedler, emlékverseny vándordíja a megyeszékhelyre került, érde­meket szerzett a több számban úszó Szálkái Attila (jobb- r°D- (Foto; Szántó GyórgyJ ESE (Ufbän. Zelel, Soós, Herczegl 4:17,68. 100 m le­ány mell: 2. Koncz Csilla 1:23.24. 200 m fiú hát: 4. Gledura 2:37,68. 200 m fiú pillangó: 2. Urbán Ferenc 2:33,79. 200 m leány pillan­gó: 4. Vajmi Csilla 2:51,74. 400 m fiú gyors: 3. Soós Pé­ter 4:45.91. 4x200 m fiú gyorsváltó: 4. Eger SE (Ur­bán, Riyka, Dorkó, Herczeg) 9:15 93. 58 fT. fró hát: t>. Zombori József 35,75. SO wt te * mse gspw 37,62. TÓ0 m leány 'p'itlángői 4. Pál Bea 1:16,18. 100 m fiú gyors: 2. Herczeg Attila 1:02.22. 400 m fiú vegyes: 2. Dorkó Tamás 5:11,69. 100 nt fiú mell: 2. Ripka Kálmán 1:15,35. A pontverseny vég­eredménye. Fiúk: 3. Eger SE 9027-tel (elismerésre méltó teljesítmény). Lányok: 8. Eger SE 3143-mal (nagyon hiányzott a csapatból a Le. niogratfban verád&pefct ^er