Népújság, 1978. november (29. évfolyam, 258-282. szám)

1978-11-14 / 268. szám

Harmadik helyen az Eger A gólkülönbség nagyobb lehetett volna 4 körcsarnok premierjén: 4z első egri győzelem... „Kettős fedezésben” a labda. Aki nicer szeretne szerezni, balról Barta. (Fotó: Szántó György) Eger SE—Szolnoki MÄV 3—0 (1—0) NB IT-es labdarúgó-mér­kőzés, Eger, 2000 néző. V; Bártfai. Eger: Csank—Zágonyi, Zsidái, Patvaros, Csathó— Csuhay, Ambrus, Pócsik, Barta—Jánosi (Fegyvernek! a 68. percben), Dudás. Ed­ző: Bánkuti László. Sz. MÁV: Farkas—Ágh, Csontos, Tóth, Juhász—Deb- reczeni. Szántai (Rózsavöl­gyi a 63. percben), Meny­hárt—Szabó, László, Nász. Edző: Himmer István. Az első hazai támadások már az 5; percben gólt ered­mény 'k: Dudás jobb ol­dali beadását Jánosi átlépte, és a jókor érkező Ambrus közelrő laposán a hálóba talált, 1—0. Továbbra is az egriek maradtak támadás­ban. A 10. percben Dudás szögletét mentették a védők, a 15. percben pedig Csathó bal oldali beadását Dudás egyből a jobb felső- sarok főié fejelte. A 25. percben Barta bal oldali szögletrúgá- sát Ambrus a jobb kapufa mellé lőtte. A 27. percben Csontos jutott szabadrúgás­hoz, de a labdája a sorfalon akádt el. A másik oldalon a 29. percben Barta 22 méte­res szabadrúgása a kapu fölött hagyta el a játékteret.. A 34, percben Barta már egymás után a harmadik szögletrúgást végezhette él, de a jól tömörülő védők rendre hárítani tudtak. A 35. percben Nász bal oldali szabadrúgását Juhász élesen fejelte a jobb oldali kapu mellé. SZÜNET UTÁN a 48. percben gólhelyzet maradt ki a vendégek kapu­ja előtt. Barta ügyesen ívelt bal oldalról Jánosi elé, aki az ötösről a léc fölé emelt. Az 59. percben tovább nö­velte előnyét a házai együt­tes. Szemre is szép, gyors Csuhay—Am brus—Dudás adogatás végén Ambrus nyolc méterről a kapu köze­pébe küldte a labdát, 2—0. Egyértelműen fölénybe ke­rültek a piros-kékek, de a csatárok lövései rendre el­kerülték a kaput, vagy a védők hárítottak az utolsó pillanatokban. A 75. perc­ben Barta a jobb oldalon futott el, élesen rúgta a labdát a szögletzászlótól ka­pura, és az a kapust s a jobb oldali kapufát érintve ’a hálóba pattant. A mérkő­zés kapus-kirúgá.ssal folyta­tódott, mert a labda a gól előtt már elhagyta az alap­vonalnál a játékteret. A 73. percben újabb gólt értek el a hazaiak. Bal oldali táma­dás végén Barta az ötös sar­kánál átemelte a labdát Ju­hász és Farkas fölött, s az a bal felső sarokban akadt el, 3—0. A vendégek előtt a 81. percben nyílott szépítési lehetőség. Nász 16 méterről hatalmas erővel bombázott kapura, Csank bravúrosan ütötte a felső léc alól szögletre a labdát. A 25. percben büntetőt hibáztak az egriek. Rózsavölgyi egy gyors egri támadást kézzel állított meg a 16-oson belül. A 11-est Dudás a felső lécre rúgta, majd a védők fel­szabadítottak. A közepes iramú, sportsze­rű mérkőzésen végig a ha­zaiak irányították a játékot. Győzelmük egy percig sem forgott veszélyben annak el- I lenére, hogy csak szünet után kerültek döntő fölény­be. A látottak alapján Clól- különbségük nagyobb lehe­tett volna. Egyénileg Csanknak kevés dolga volt, de így is akadt egy bravúros védése. A köz­vetlen védelemben Patvaros a mezőny legjobbjának bi­zonyult, de nem sokkal ma­radt el tőle Zsidai sem. Hasznosan játszott Csathó. Szünet után volt jobb Zá­gonyi. Középen Ambrust szervezőkészsége és két, gól­ja dicséri. Csuhay szokott formáját nyújtotta. Pócsik igyekezett. Elől Barta nagy kedvvel játszott. Dudás tel­jesítményét erősen lerontja a kihagyott büntető. Jánosi gyorsan elfáradt, a helyére beállt Fegyverneki megfe­lelt Fazekas István Változott a taktika, változott az eredmény Gyöngyösi Spartacus— Kisvárdai SE 1—1 (1—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés, Kisvárda, 600 néző. V.: Kurmai. Spartacus: Kovács — Ki­rály, Ács, Kelemen, Juhász — Vágó (Gábor, a szünet­ben), Adonyi, Szabó -r Fe- rencz. Bányai, Szilágyi (Eise- mann a szünetben). Edző: Czimmermann Gyula. KSE: Kocsis — Takács, Gólyán. Kovács. Szűcs — Nagy G., Szilágyi, Szeregnyi — Bori (Gyüre, a 61. perc­Q EMÚM S9R. november 11.. kedd ben), Tóth, Kubik. Edző: Baksa Gyula. A kapusok közül előbb Kovács mutatkozott be, a 3. percben Kubik 22 méterről küldött szabadrúgása nyo­mán biztosan fogta meg a labdát. Három perccel ké­sőbb ezúttal a másik oldalon ítélt szabadrúgást a játékve­zető. Adonyi a labdát Bányai elé gurította, aki mintegy 12 méterről ballal a bal oldali léc mellé lőtt. A 15. percben akár a vezetést is megszerez­hette volna a Spartacus. Szilágyi kitűnő átadásával Bányai ugrott ki a jobbössze­kötő helyén, a csatár lövése azonban Kocsis kapusról ki­pattant. s a védők felszaba­dítottak. Újabb gólhelyzet adódott a 24. percben a ven­dégcsapat előtt. Ferenci lé­péselőnyben volt, mégis el­hamarkodottan — 8 méter ről — a jobb oldali hálótartó vasat találta el a kapu he­lyett. A 30. percben aztán siker koronázta a vendég zöld-fehérek támadókedvét: jobb oldalon Bányai révén indult az akció, a kapott labdával Fereucz elfutott a jobbszélen és pontos beadá­sát Szilágyi öt méterről fe­jelte a kapu közepébe, 1—0. A hazaiaknak mindössze egyetlen említésre méltó gólszerzési alkalmuk nyílott az első játékrészben, a 43. percben Bori visszafejelésé- ből Szeregnyi 11 méterről lőtte kapu fölé a labdát. A MÁSODIK FÉLIDŐ Az 57. percben Bori köze­li lövésében Kovács csak be­leütni tudott, a kipattanó labda nyomán nagy kapu előtti tömörülés következett, melynek végén az egyik Spartacus-védő önfeláldo- zóan mentett szögletre. A mezőnyfölényben levő ha­zaiak a 67. percben egyenlí­tettek ki: Nagy jobb oldali szögletét a berobbanó — elő­re lopakodó balhátvéd — Szűcs bombafejessel küldte a bal felső sarokba. Egy perc múlva Kovács tolt látványo­san léc fölé egy 17 méterről küldött váratlan Gyüre-lö­vést. A vendég zöld-fehér együt­tes taktikája a két pont megszerzését célozta. Ez nyilvánvalóvá vált már az első percekben, hiszen a Spartacus nyílt sisakkal ját­szott, bátran támadott. Az első 45 percben a pályán le­vő tizenegy jó ritmusban, szinte hiba nélkül valósította meg az öltözői feladatokat. A csapatrészek között meg­volt a megfelelő összhang, az egyéni teljesítmények közül kiemelkedett Szilágyi újonc­ra cseppet sem valló csatár­játéka. és hátul, középütt Ács tiszta eszközökkel ví­vott sallangmentes védőmun­kája, mindamellett a gyor­sabb és kombinatívabb labdarúgást Czimmermann edző fiai mulatták. A máso­dik félidőben aztán két új játékossal vonult ki a gyön­gyösi csapat — érthetetlenül. Az átszervezett gárda — most már négy középpályás­sal — a biztonsági játékra törekedett, s ezzel az átla­gosnál is kisebb méretű pá­lyán beszorult saját kapuja clé. S mint ilyenkor általá­ban lenni szokott, nem sike­rült kapott gól nélkül „ki- bekkelni” a hátralevő időt. A pontvesztés oka az egyéb­ként lelkes, de szerény ké­pességű sereghajtó ellen a második félidei rossz játék- felfogásban keresendő. Egyénileg Kovács elfogad­hatóan védett. A védőisorban Ács mellett Király is jól játszott, a középpályán Adu- nyi. a támadósorban Ferencz a végére teljesen egyedül maradt. A két cserejátékos — Gábor, Eisemann — ugyanannyi idő alatt sokkall- ta kevesebbet nyújtott, mint két kezdő társa. Budavári Sándor Az NB II. keleti csoportjá­nak altosa: 1. DVSC IS 11 2 2 27- 8 24 2. SZMTE 15 11 2 2 33-18 24 3. Eger 15 9 3 3 29-14 21 4. Ny.-háza 15 10 1 4 23- 9 21 5. K.-barcika 15 9 2 4 36-17 20 6. B TASK 15 9 1 5 25-23 19 7. Papp J. SE 15 6 6 3 28-14 10 8. DMT2 15 6 6 3 24-18 18 9. Özd 15 7 4 4 21-15 18 10. H.-vásárhely 15 6 4 5 26-25 18 11. Leriinváros 15 7 2 6 23-22 16 12 Szarvas 15 5 4 6 18-19 14 13! Lehel SC 15 4 4 7 16-21 12 14. Szabó SE 15 4 2 9 13-18 10 15. MVSC 15 3 4 8 18-26 10 16. Gyöngyös 15 3 4 8 12-24 10 17. Gyula 15 3 3 9 10-34 9 18. Szó. MÁV 15 1 6 8 14-29 8 19. Borsodi B 15 2 3 10 9-27 7 20. Kisvárda 15 — 5 10 9-33 5 ba fordulót kellett várni arra, hogy a női kosárlabda NB I-ben végre örülni lás­suk az egri játékosokat, ed­zőjüket. Nos, a körcsarnok premierjén — ez volt benne az első bajnoki összecsapás — a pályaválasztó hazai együttes bravúros győzelem­mel vonulhatott az új léte­sítmény öltözőjébe. A hét­főn délelőtt játszott mérkő­zés krónikája: Egri TK—Pécsi VSK 66—60 (40—32) NB I-es női kosárlabda­mérkőzés, Eger, körcsarnok. 200 néző, V: Tímár—Geng, Domonkos. Eger: Szabó 14, Villám 7, Dombrády 18, G. Hideg 15, Szekeres 12, Csere: Miklós. Edző: Cseh Kálmán. Pécs: Verbőcziné 16, Rus_ sainé 8. Csankó 4, Notaisz 8, Bundászné 12. Csere: Hollós 10, Hanke 2, Somogyvári. Edző: Horváth Imre. Szinte vÄgig vezetve, iz­galmas hajrával nyerte meg a mérkőzést az NB I-es újonc főiskolás gárda. Játé­kosai távolról is mertek vállalkozni dobásra, s ezek­ből jó hibaszázalékkal ala­kították maguk javára az eredményt. Az ETK-ból Sza­bói, Szekeres és Dombrády játéka emelkedett ki. (A PVSK egyébként a bajnokságban az egri talál­kozóig 10 győzelmet aratott!) Szekszárdi Dózsa—Egri TK 73—70 (41—36) Eger, Vallon út, V: Ruhr, Szabó. Szekszárd: T-Iarsányi 24, Skoda 16, Sáfrány 2, Tarczy 18, Binder 6. Csere: Palotás 1, Varga 4, Várkonyi 2. Ed­ző: Tapodi László. ETK: Villám 4, G. Hideg 27, Szabó 6, Dombrádi 21, Szekeres 12. Csere: Miklós. Edző: Cseh Kálmán. Erre az NB I-es mérkő­A bőség zavara ^Vasárnap Egerben igent >gazdag programból váloaat-t >hattak maguknak a sports Aránt érdeklődők. Szőnyeg_) >re léptek a birkózók, vezs-i laett a víz a fedett uszodá-) ’ban, az NB I-es női kosár- ! csapat, az NB II-es női) ,röplabdacsapat. és az NB) ll-es labdarúgó-együttes isi [játszott. A dolog egyetlen) /szépséghibája mindössze az.i [hogy egyszerre kezdődött> >az úszó- és birkózóver-) 'seny, egy órakor nedia> Jugyancsak egyszerre kezd- >ték a mérkőzéseket a há- )rom labdajátékban. )lgy aztán valóban válasz- húsra kényszerültek a né-i )zök, mert a sok közül vagy ) >egyikről, vagy másikról lei \kellett mondaniuk. Koráb-) >ban néhányszor lapasztal-i [tűk már, hogy a kezdési; >időket összehangolták a) 'rendezők. Különösen a vi-y )zilabda- és a labdarúaó- >mérkőzésekre volt ez jel-) femző és meg is hozta az) >eredményt a törekvés, telei Ivóit a lelátó mindkét ese-i yményen. Most vasárnap) l'nem így történt. A labda-) 'rúgás nagyobb vonzereje) !következtében a többi ese-i >menyre alig jutott néző. \Nem ártana a kipróbált, i >bevált gyakorlatot a svor- Holók és a nézők érdekében\ >alkalmazni. —ah— Csak röviden... Egri Spartacus—Salgótarjáni Síküveggyár 5—3 (2511—2454) NB Il-es férfi tekemérkő­zés, Eger, automatapálya. Eger: Hegyi 389, Pummer 443, Tóth 404, Széphegyi 417, Molnár 422, Tősi 436. A ven­dégek közül Dávid 436, Ja- kus L. 422, Jakab J. 418 fát ért el. ★ Az FTC vízilabdacsapat a mar szombaton kiharcolta a jugoszláviai Kupanban a to. vábbjutásj a KEK közép-- döntőjéből. Vasárnap aï ju­goszláv kupagyőztessel mér­kőztek a zöld-fehérek. Az eredmény: KPK Korcsula— FTC 7—7. A csoport vég­eredménye: 1. KPK Korcsu­la 5 pont (29—11), 2. FTC 5 (26—11), 3. Lokomotív Szó­fia 2, 4. Antwerpen pont nélkül. A KEK — december 1—3-ig Dubrwnikbain meg­rendezésre kerülő — döntő­jébe így a KPK Korcsula, a Canotteri Napoli, a Rote Er­de es-az FTC jutott, _ Élet a palánk alatt. A fehér mezes Dombrády középütt, jobbra Szekeres látszik. (Fotó: Szántó György) zésre vasárnap délután ke­rült sor a csebokszári-lakó- telepi általános iskola torna­termében. Az ellenfél a ki­esés ellen harcol, s ezúttal nagyon fontos 2 ponthoz ju­tott. Az egri főiskolások, no­ha a találkozó befejezése előtt öt perccel átvették a vezetést, ezt a lélektani előnyt nem tudták sikerre vinni, — vesztettek. Az ETK-ból G. Hideg és Domb­rády játéka és dobóteljesít­ménye volt dicsérhető. Több mint 160 résztvevő­vel bonyolították le Egerben a Bornemissza Gergely or­szágos úszóversenyt, ahol a következő eredmények- szü­lettek. Férfiak; 100 m gyors: 1. Szál­kái (Eger SE) 57,5, 2. Fázold (Miskolci Postás) 1:01,2, 3. Ma­daras P. (Eger SE) 1:01,6. 100 m mell: 1. Dorogi (Eger SE) 1:14,1, 2, Dorkó (Eger SE) 1:14,9, 3. Ripka (Eger SE) 1:15,9. 200 m hát: 1. Lőrincz A. (Eger áE) 2:20,9, 2. Szokol (Nyíregyháza) 2:29,5, 3. Dorkó (Eger SE) 2:36 0. 100 m pillangó: l. Szálkái (Eger SE) 1:03.8, 2. Lőrincz A. (Eger SE) 1:05,0, 3. Fázold (Miskolci Postás) 1:05.8. Béka 100 m gyors : 1. Füge (Eger SE) 1:22,4, 2, Tóth (Eger SE) 1:27,1, 3. Kalmár (Eger SE) 1:28,6. Üttörő, 200 m gyors: 1. Blézer (Eger SE) 2:21,3, 2. Be­rányi (Nyíregyháza), 2:24.0, 3. Bagi (Tatabánya) 2:25.1. Delfin, 200 m gyors: 1. Cseh (Eger SF.) 2:42.0, 2. Renn (Eger SE) 2:43.7, 3. Árvái (KSI) 2:53,1. Felnőtt 200 m gyors: 1. Szálkái (Eger) 2:08,3, 2. Dorogi (Eger) 2:11,7, 3. Szokol (Nyíregyháza) 3:14,0. 100 m liât: 1. Lőrincz (Eger) 1:05,8, 3. Szo­kol (Nyíregyháza) 1:07,8, 3. szálkái (Eger) 1:08,8. Gyermek, 300 m mell: 1. Dorkó (Eger) 2:44,5, 2. Ripka (Eger) 2:46.4, 3. Török (Nyíregyháza) 2:57,2 100 m pillangó: 1. Szokol 1:08,9, 2. Czakó (Tatabánya) 1:09,5, 3. Ripka 1:10,8. Úttörő, 200 m mell: 1. Vasváry (Nyíregyháza) 3:01,5, 2. Blézer (Eger) 3:02.1, 3, Bagi (Tatabánya) 3:06,0. Béka 100 m mell: 1. Tóth (Eger) 1:50,4, 2. Szabó (Eger) 1:50,9, 3. Cseloszki (Nyíregyháza) 1:51.6. Deliin, 100 m gyors: 1. Cseh (Eger) 1:14,4. 2. Renn (Eger) 1:15,3, 3. Árkai (KSI) 1116,2. Nők. 100 m gyors: 1. Fodor- (Eger) 1:03,7, 2 Pelle J. (Eger) 1:04,4, 3. Riba (MVSC) 1:04,8 . 200 m mell: 1. Vass (Nyíregyháza) 3:00,4, 2. Lázár R. (Eger) 3:05,5, 3. Vadai (Tatabánya) 3:07.9. 10O m pillangó: 1. Fodor 1:08,5, 2 Pelle J. 1:11,7 3. Vass 1:15,7.100 m hát: 1. Fodor 1:11,5, 2. Kovács G. (Eger) 1:15,4, 3. Lázár R. 1:16,1. Béka, ÍOO m mell; 1. Polli (Eger) 1:45,3, 2. Thummerer (Eger) 1:56,4, 3. Szokol (Nyíregy­háza) 1:59,0. Úttörő, 200 m gyors: 1. Reszter (Tatabánya) 2:27.0, 2 Drahos (Tatabánya) 2:32,6, 3. Papp (Eger) 2:36,5. Delfin 100 m gyors: 1 Balogh (Eger) 1:18.9, 2. Barta (Eger) 1:19,1, 3. Varga (Miskolci Postás) 1:26.5. Felnőtt, 200 m gyors: 1. Fodor 2:13,5, 2 Riba 2:17,0, 3. Pelle J, 2:17.9. 100 m mell,: 1. Vass 1:20,3, 2. Vadai 1:27,7, 3. Palicz (Nyíregyháza) 1:29,0. 200 m pillangó: 1 Fodor 2:27,3 2. Vass 2:39.6, 3. Palicz 2:39,6. 290 m hát: 1. Fodor 2:31.0, 2. Lázár R. 2:39.6, 3. Kovács G 2:41,8, Serdülő loo m pillangó:!. Pelle J. 1:11,6, 2. Vass 1:12,7, 3, Herczeg (Eger) 1:13,0 Béka. 10Ó m gyors: 1. Pohl 1:30,8, 2. Merzá (KSI) 1:34,8, 3. Thummerer 1:36,8. Delfin 200 m gyors: 1. Barta 2:48.9, 2, Baloghi (Eger) 2:53,8,3. Karatnai (KSI) 3:05,8. Férficsapatunk arany-, női csapatunk ezüstérmes Amikor a hajrában a ma­gyar férficsapat egymás után aratta győzelmeit, majd első helyen, a szovjet és amerikai válogatott előtt fél pont, illetve egy pont előny- nyel indult a szombati utol­só fordulóban, válogatottunk dobogós helyezése már ma­tematikailag is biztos volt a sakkolimpián Buenos Aires­ben. Ám csak az utolsó for­duló döntött arról, hogy a dobogó melyik fokára állhat fel az együttes. A nagyszerűen hajrázó magyar csapat a bevált Poe­tisch, Ribli, Sax, Csőm fel­állásban az utolsó akadályt is sikerrel vette: 3—1 arány­ban győzött a régi rivális, a sokszoros.- ezüstérmes Jugo­szlávia ellen: Mivel a konkur- rensek sem értek el nagyobb arányú győzelmet, a hírügy­nökségék már hajnalban vi­lággá röpítették a hírt: a 23. férfi sakkolimpia győztese, függetlenül a még befejezet­len játszmák eredményétől, •Masjtarorszag 37 ponttal. Mögötte a további sor­rend: Szovjetunió 36, Egye­sült Államok 35, NSZK 33. A csapat legjobb pont­szerzője az elsőtáblás Por. tisch Lajos volt, aki kétszer ért el hármas nyerősoroza­tot. Jól megállta a helyét a második táblán Ribli Zoltán, a harmadikon Sax Gyula. A negyedik táblán játszó ver­senyzőink közül Csőm István érte el a legjobb eredményt. A nőknél is befejeződött a küzdelem. Az utolsó fordu­lóban, a magyar csapat sors­döntő mérkőzésen Jugoszlá­viával találkozott. A mieink- nek győzniük kellett, . ’hogy esélyük legyen az ezüstérem megszerzésére. Es a magyar csapat 2—1 arányban győzött ! Ez a kél. pont és a bravúros hajrá — a gyengébb kezdés ellenére — a magyar csapat számára a nagy sikernek számító ezüstérmet jelentette. A női verseny végeredmé­nye: 1. Szovjetunió 16. 2, Magyarország ' 11, 3: NSZK il, i.: Jugoszlávia 11 ponttal.