Népújság, 1977. december (28. évfolyam, 282-307. szám)

1977-12-20 / 298. szám

Végig döntő fölényben volt az Eger Ritmikus sportgimnasztika A VB-csapatot is láthattuk A második egri gól: Molnár estében küldi a labdát kapura, s hiába verődik rá kétségbe­esve Gulácsi, már csak a gólvonalon túl tudja elérni. Az álló kapus Gőgös és a térdelő Vári szomorúan szemléli a történteket. (Fotó: Szántó György) A sportág évzáró eseménye hagyományosan a Kolacs- kovszky-emlékverseny. A VIII. rendezés Egerben, a csebokszári-lakótelepi általá­nos iskola tornatermében, mindkét napon vonzotta az érdeklődőket. Akik váloga­tottunkra voltak kíváncsiak, azok nem csalódtak, mert Ko­vács Györgyivel az élen — Szécsényi Violetta kivételével — gazdagították a vasárnapi programot. A versenyt dr. Abád Jó- zsefné, a Magyar Tornaszö­vetség ritmikus sportgim- nasztikai bizottságának elnö­ke nyitotta meg. Az első vas­tapsot a házigazda tanácsi szakosztály gyermekcsoportja aratta, akik együttes szabad- gyakorlatukat mutatták be. Rögtön őket a Fajt, Kovács, Molnár, Pelle, Petrik, Sza­bolcsi összeállítású magyar válogatott követte, a VB-csa- pat szemet gyönyörködtető, együttes buzogánykéziszer- gyakorlattal vívta ki a 150 fős közönség szimpátiáját. A SZÉPSÉG TITKA Eger—BKV Előre 3—ü (1—0) NB II-es labdarúgó-mérkő­zés Eger, 2200 néző. V: Pál- völgyi. Eger: Kakas — Antal, Zsi- dai, Patvaros, Csathó — Csu- hay, Barta, Zágonyi — Dudás T., Galántai, Molnár. Edző: Bankuti László. Előre: Gőgös — Vári, Sin- kó, Gulácsi, Légrádi — Var­ga, Gubán (Perényi a 79. percben), Csukás — Udvarev, Füsi, Stockbauer (Ritter az 55. percben). Edző: Borbély András. Az időjárásnak megfelelő, kemény, jeges talajon a vendégek kezdtek, de a 3. percben az egriek veszélyez­tettek: Galántai indításával Barta tört előre, de jobb ol­dalról leadott lövése Váriról pattant szögletre. A 10. perc­ben Galántai jutott szabad­rúgáshoz, akinek labdáját Molnár Bartához fejelte, s a csatár hátrahúzva, centikkel lőtt a bal kapufa fölé. Teljes erővel rohamoztak a hazaiak. A 13. percben Mol­nár átadását Barta lőtte rá, a labda Sinkő combjáról majd­nem saját kapujába került. A beívelt labdát Gőgös szögletre tenyerelte. A 19. percben Du­dás T. bal oldali szabadrúgá­sát Csuhay öt méterről bom­bázta rá, a kapus viszont bravúrosan lábbal mentett. A 26. percben a jó helyzetbe kerülő Dudás T. elől mentet­tek a védők, a másik oldalon pedig a 29. percben Udvarev jobb oldali éles beadása Pat­varos lábán irányt változta­tott, de Kakas visszavetődve még meg tudta fogni a lab­dát. A 31. percben jól indí­tották Dudás T.-t a bal olda­lon, lövése nagy helyzetben a kapu fölé szállt. A 32. perc­ben Galántai jobb oldali szögletét Patvaros hat méter­ről csúsztatta a bal kapufa mellé. A 43. percben Udva­rev került kecsegtető helyzet­be, de kivárt, majd cselezett es a védők felszabadították. A 45. percben gólt értek el a hazaiak: Barta sarkallta a labdát Csuhay elé, aki két védőtől szorongatva laposan a jobb alsó sarokba talált 1—0. SZÜNET UTÁN a 46. percben Dudás T. húsz méteres nagy erejű szabad­rúgása a sorfalról pattant szögletre. A 48. percben nagy helyzetet hagytak kihaszná­latlanul a piros-kékek: egy előrevágott labdára három egri csatár és egy vendégvé­dő rajtolt, majd Dudás T. nyolc méterről lőtt, s a lab­da Gőgösről az alapvonalon túlra vágódott. Az 56. perc­ben viszont tovább növelték előnyüket a hazaiak; Barta nagyszerű ütemben ment el a jobb oldalon, ügyesen ívelt középre és Molnár estében a 1977. december 20., kedd gólvonalon túlra segítette a labdát. 2—0. Valamivel nyíltabbá vált a játék, de a kezdeményezés továbbra is az egriek kezé­ben volt. A 61. percben Barta húsz méteres lapos szabad­rúgását előre vetődve szépen hárította Gőgös, a 67. perc­ben pedig Udvarev veszélyes szögletét öklözte magasan a mezőnybe Kakas. A 71. perc­ben Dudás T. két emberen is átverekedte magát, majd a bal hosszú sarokba tartó lab­dája megpattant, s az alap­vonalon túl hagyta el a játék­teret. A 76. percben még Ud­varev próbált veszélyeztetni, de Zsidai időben szerelt, majd a 83. percben eldőlt a talál­kozó sorsa: Csuhay jó ütem­ben, ügyesen tört az alapvo­nalig a jobb összekötő helyén, majd középre játszott és Mol­nár közelről nem hibázott. 3—0. Mint ismeretes az őszi idény kezdetén az első mér­kőzésen 5—2-es vereséget szenvedtek az egriek az Elő- rétől. Ennek visszavágójára nagyon készültek az elmúlt hét során a jó formába levő, hetek óta eredményesen sze­replő hazaiak. Ennek megfe­lelően hatalmas iramban, nagy lendülettel, kedvvel és akarattal támadták végig a 90 percet, szinte szóhoz sem engedték jutni a fővárosiakat, sokszor pedig megoldhatatlan feladat elé állították őket, de szerencséjükre a fagyos talaj nemegyszer a segítségükre sietett. A nagyon jól játszó egriek helyzeteik alapján akár nagyobb arányban is nyerhettek volna. Egyénileg Kakasnak kevés dolga akadt. A védelemben Antal nagy kedvvel játszott, Zsidai magabiztos volt, Csa­thó ügyesen oldotta meg fel­adatát Patvaros érett játéka élményszámba ment. A kö­zéppályán Csuhay a végére a mezőny legjobbja lett, Zágo­nyi beérett a csapatba, Ga­lántai igyekezett. Barta sokat vállalt magára, de ezen a ta­lajon kevés megoldása sike­rült. Elől Molnár szemfüles volt, góljai mindig „időben” születtek. Dudás T. hajtott, de a góllövésekkel adós ma­radt. Fazekas István 12x12 méteres küzdőtér hazai élversenyzője a fővá­rosi Kovács Györgyi. Egy he­te kihagyta a szombathelyi Asztalos-emlékversenyt. Va­jon miért, kérdeztük? — Megfáztam, s emiatt nem utaztam le. Az igazság sze­rint most sem lábaltam ki teljesen a náthából, Egert azonban nem lehet kihagyni. Hangulata van a Kolacskovsz- ky-emlékversenynek. A felettébb csinos, húsz­éves bajnoknő elárulta meg­nyerő külsejének titkát: — Hat éve csinálom a sportgimnasztikát, előtte tor­násztam. Hogy 162 centimé­ter magasságomhoz 48 kg tar­tozik,'az is szorgalom ered­ménye. Szorgalmasan lemon­dogatok a vacsorákról. Egyéb­ként szergyakorlatonként más-más mezt húzok és a hajdíszemet is változtatom. Vitán felüli, a pontozóbí- ráknak más tetszett színre .lépésében! A szombathelyi győző, eg­ri Szabolcsi Jüdit dolgát ne­hezíteni látszott még Szi- ráczky Brigitta. Az újpesti válogatott Hacsaturján Kard­táncának pergő ritmusára Ez történt a labdarúgó NB Középcsoport: öt gól Gyöngyösön Gyöngyösi Sp.—Ceglédi VSE 4—1 (3—1) Gyöngyös, 300 néző. V.: Kraj- nyák. Spartacus: Kovács — Király, Adonyi, Kelemen (Galgóczi dr.), Acs, Huszár, Berecz, Ferencz, Horváth (Baráth), Gábor, Szabó. Edző: Nagy János. CVSE: Keller — Zsemlye, Deb- nár. Klein, Halász Halmi, Ju- rás, Darányi, Kábák, Kenéz (Du- dari), Szanyi. Edző: Halmi La- jós. Két kapufa vezette be a gyön­gyösiek első gólját. Mindjárt a kezdés után Gábor fejesét te­nyerelte kapufára a ceglédi ka­pus, a visszapattanó labdát Sza­bó nagy helyzetben mellé lőtte. A 9. percben bal oldali támadás végén Horváth fejese a jobb ka­pufáról jutott a mezőnybe. Két perc múlva gólt ért el a hazai csapat: Huszár a jobb oldali alapvonal közeléből kapu elé ívelt, s a védők között jól ki­emelkedő Gábor a bal felső sa­rokba fejelt, 1—0. A 14. perc­ben Gábor lesgólt szerzett. Ko­vács Kapusnak a másik oldalon a 19. percben nyílott bizonyítási alkalma, amikor Kábák 16 mé­teres lövését hárította. Váratlanul született a kiegyenlítő gól: egy szabadrúgást követően Kovács a labda mellé ütött és az Szanyi fejéről a hálóba került, 1—1. A többet támadó szövetkezeti gárda a 39. percben növelte előnyét: Horváth—Gábor adogatás végén, utóbbi ívelt középre, s Huszár az érkező labdát csúsztatott fe­jessel juttatta Keller hálójába. 2—1. Négy perc múlva Ferencz középre lövését röviden mentet­ték a védők és Ács 18 méterről, fél fordulatból, ballal a bal sa­rokba talált, 3—1. A szünetben Horváth helyére Baráth állt. A 64. percben Ado­nyi az ötösön buktatta az egyik CVSE-támadót, amiért Krajnyák játékvezető 11-est ítélt. A bünte­tőt Kovács remek vetődéssel ki­ütötte, s végül Adonyi szabadí­tott fel. A 70. percben Szabó lab­dáját Gábor elöl röviden tisztáz­ták és Berecz egy igazítás után, 16 méterről a jobb felső sarok­ba bombázott, 4—1. öt perccel ezután, Baráth 17 méterről a felső kapufát találta telibe. A hajrá­ban Ferencz kétszer. Szabó és Gábor egy-egy alkalommal ha­gyott ki kecsegtető helyzetet. A minden csapatrészben jobb gyöngyösiek, elsősorban a közép­pályások kitűnő játékának kö­szönhetik nagyarányú győzelmü­ket. A kihagyott helyzetek és a három kapufa alapján, akár két­számjegyű eredmény is születhe­tett volna. Egyénileg Kovács egyetlen hi­báját a büntető kivédésével jó­vá tette. A védősorban Adonyi emelkedett ki Acs góljáért di­csérhető. A középpályán Berecz a mezőny legjobbjának bizonyult, de alig maradt el mögötte Hu­szár, elöl Gábor tetszett. Szkocsovszky Tibor Keleti csoport: súlyos vereség Nyíregyházi VSSC— Recski Ércbányász 4—0 (1—0) Nyíregyháza, 1000 néző. V.: Tolnai. Nyíregyháza: Pilcsuk — Neq- man, Kléninger, Gáspár, Juhász, Lengyel, Moldván, Bor, Kanyári, Borbély, Buzsik. Edző: Gerliczki János. Recsk: Koncsik (Hegyi) — Bó- di I. Maksó (Bódi II.), Megyesi. Kiss, Percze, Gáspár, Tóth, Hor­váth, Bálák, Szabó. Edző: Pé­czely Szabolcs. A második percben Moldván lövése adott munkát Koncsik- nak. Nem sokkal később Bor­bély lőtt kapu fölé, majd Gás­pár labdája suhant el a recski kapu mellett. A nyíregyháziak kapu előtti tűzijátékára a ven­dégek csak szórványos támadá­sokkal válaszoltak. Negyedóra elteltével Pilcsuk hibájából Bá­lák veszélyeztetett, de a hazai védők mentettek. A . nyíregy­házi fölény a 20. percben érett góllá: egy hely cser és támadás vé­gén Moldván jól kapta vissza a labdát Kanyáritóla « közelről lll-ban nem hibázott, 1—0. A félidő még- hátralevő részét továbbra is a hazai csatárok és a recski vé­dők párharca jellemezte. Szünet után az 52. percben a védők; hibájából Bor lőtt hatal­mas gólt a kapu bal oldalába, 2—0. öt perc múltán Kanyári lö­vését tolta szögletre Koncsik. A beívelt labda útjába Bor rob­bant be, s fejelt védhetetlenül a hálóba. 3—0. A 70. percben egy veszélyes nyíregyházi támadás végén Borbély fejelt kapura a védők között, a. labda a felső kapufára, onnan Koncsik hátára pattant, amikor az egyébként jól védő kapus utánavetődve megkaparintotta. Az esetnél Koncsik megsérült, helyére He­gyi állt. A cserekapusnak nem sokkal később két bizonyítási le­hetősége is akadt, mindkét eset­ben a veszélyes Bor elől tisz­tázott. A mérkőzés vége előtt újabb védelmi hibából született gól: a SS. percben egy felesle­ges hazaadásra Borbély rajtolt. s mielőtt még Hegyi elcsíphette volna a labdat, felette a hálóba fejelt, 4—0. A hazai csapat eddig várva várt ötletes és eredményes csa­tárjátékát láthatta kedvenceitől. A recski gárda, bármennyire is igyekezett védeni kapuját, ezen a vasárnapon talán a mezőny egyetlen csapata sem bírt vol­na a megtáltosodott hazaiakkal. A recskeiek Inkább csak a vé­dekezésben mutatták meg eré­nyeiket. a tamadásépitésre már nem futotta erejükből. Az Érc­bányászból — a mutatott teljesít­ményük révén — maradéktala­nul csupán a két kapuvédő di­csérhető. Kalenda Zoltán További eredmények. Közép­csoport: Láng—EGSZÖV 0—1, 22. sz. Volán—D. Építők 4—1 Auras —Bp. Spartacus 0—0, Ganz- MAVAG—KSC 1—2, Bem SE—Ba­lassagyarmat 1—1, KTE—Pénz­ügyőr 2—1. Enying—V. Ikarus 1—1, Dunakeszi—Bp. Építők 1— 1, Perbál—ESMTK 1—0. Keleti csoport: Gyula—Szabó L. SE 1 —0, Sz. Dózsa—Lenlnváros 2—1, MVSC—Kisvárda 5—0, S.-újhely —Lehel SC 1—1. Szolnoki MÁV— DMTE 1—1, S. Síküveg—Hódme­zővásárhely 0—2, Borsodi B.— Szarvas 2—3, Űzd—Papp J. SE annyira tűzbe jött. hogy a kelleténél jobban csavarta lá­bára az ugrókötelet, ami sú­lyos rontáshoz vezetett. Ju­dit szurkolói fellélegeztek... EREDMÉNYEK — EGRI ÉREMDÖMPING A gyermek I. oszt. verseny egyéni végeredménye (két szer összesítése alapján): 1. Eged Zita 18,4; 2. Vigh Valéria 17,85; 3. Koczka Tünde (mind Egri Kolacskovszky), 17,8. A 14 induló között még Ü. Dó- zsás, Spartacusos és FTC-s lányok értek el helyezést. A serdülő I. osztályú verseny egyéni végeredménye (két szer összesítése alapján): 1. Lukács Mária (Sz. Sparta­cus) 18,35; 2. Csank Judit 18,1; 3. Kassai Katalin (mind­kettő Eger), 17,95. összesen 17-en mutatták be gyakorla­tukat, a mezőny további he­lyezettjei között voltak új­pesti és FTC-s versenyzők. Ifjúsági I. osztályú ver­seny egyéni végeredménye (négy szer: karika, kötél, sza­lag, labda alapján): 1. Kele­men Anikó (E. Kolacskovsz­ky) 36,40; 2. Schluth Mónika (Sz. Spartacus) 36,35, 3. Czi- bik Tünde és Dancz Zsuzsa — aki az Asztalos-versenyen már 2. lett — (mindkettő E. Kolacskovszky), 35,90—35,90. Felnőtt I. osztályú verseny egyéni végeredménye (négy szer: karika, kötél, labda, szalag alapján): 1. Kovács Györgyi (Sz. Spartacus) 39,00; 2. Molnár Anna (OSC) 38,51; 3. Szabolcsi Judit (Egri Ko­lacskovszky), 38,00. A négy korosztály eredményei alap­ján kialakult csapatverseny végeredménye: 1. Egri Ko- Kolacskovszky „A” (Eged, Csank, Kelemen A., Szabol­csi) 110,90; 2. Bp. Sz. Sparta­cus (Horváth, Lukács, Kollár, Kovács) 110,01; 3. E. Kolacs­kovszky „B” (Vigh, Kassai, Czibik, Kelemen I.) 108,11. Az érmeket és a tiszteletdí­jakat Bérezik Sára, a váloga­tott mesteredzője és dr. Abád József né adták át a verseny­zőknek. A LEGEK CSOKRA 4?r A legutolsó pillanatban ér­kezett a helyszínre a Szolgál­tató Spartacus felnőtt- és if­2—2, Hajdúszoboszló—SZVSE 2­0. NB. in. Állása. Keleti csoport: 1. szarvas 20 13 2 5 43-24 28 2. Ózd 20 10 7 3 39-15 27 3. MVSC 20 12 1 7 50-28 25 4. Sz. Dózsa *> 9 7 4 38-26 25 5. Ny.-háza 20 8 9 3 19- 9 25 6. DMTE 20 10 4 6 30-24 24 7. Papp SE 20 8 7 5 35-25 23 8. Leninváros 20 9 4 7 33-26 22 9. Szabó SE 20 9 3 8 35-27 21 10. Gyula 20 8 5 7 27-28 21 11. HM SE 20 6 7 7 30-31 19 12. Szó. MÁV 20 6 7 7 34-43 19 13. Lehel SC 20 8 3 9 30-40 19 14. S.-újhely 20 5 7 8 25-34 17 15. Kisvárda 20 6 5 9 28-38 17 16. Borsodi B. 20 6 5 9 30-44 17 17. Recsk 20 4 6 10 23-36 14 18. H.-szoboszló 20 3 7 10 23-37 13 19. SZVSE 90 2 9 9 13-27 13 20. salg. Sík. 20 3 5 12 18-41 11 Középcsoport: 1. Ganz-M. 20 13 2 5 53-27 28 2. B.-gyarmat 20 10 7 3 33-18 27 3. KSC 20 10 4 6 39-27 24 4. Pénzügyőr 20 9 6 5 32-21 24 5. 22. Volán 20 9 5 6 33-26 23 6. Perbál 20 9 5 6 30-23 23 7. KTE 20 9 5 6 29-27 23 8. Bp. Sp. 20 8 7 5 21-21 23 9. Bp. Ep. 20 8 6 6 39-29 22 10. Dunakeszi 20 8 6 6 27-23 22 11. EGSZÖV 20 6 8 6 26-20 20 12. Bem SE 20 6 6 8 23-24 18 13. Ikarus 20 6 6 8 25-27 18 14. Gyöngyös 20 8 2 10 30-33 18 15. D.-újv. Ep 20 7 4 9 32-36 18 16. ESMTK 20 8 2 10 37-43 18 3 7. AURAS 20 5 7 8 21-43 17 18. Cegléd 20 5 5 10 21-39 15 19. Láng 20 4 2 14 14-38 10 20. Enying 20 2 5 13 20-51 9 1. MÁV DAC—Volán 1—1 X 2. Fűzfő—Komló 1—0 1 3. BVSC—SBTC 2—1 1 4. KKFSE—K. -barcika 2—2 X 5. Enying—Ikarus 1—1 X 6. KTE—Pénzügyőr 2—1 1 7. AURAS—Bp. Sp. 0—0 X 8. Bem SE—B.-gyarmat 1—1 X 9. Dunakeszi—Bp. Ép. 1—1 X 10. Torino—Milan 1—0 1 11. Fiorentina—Lazio 0—1 2 12.1.-nazionálé—Juventus 0—1 2 13. Modena—Lecce 1-0 1 4-1 14. Brescia—Avellino 1—0 1 A totó nyereményei: 13+1 és 13 találat nem volt, 12 találat (29 db) =72 775 Ft, 11 találat (534 db> = 1381 Ft, 10 találat (4993 db) =254 Ft. Az új hulláin egri tehetsége: Czibik Tünde. (Fotó: Szántó György) júsági csapata. Emiatt csú-3 szott is a kezdés jó félórát. A legvitatottabb értéke'és az egri ifjúsági Rózsavölgyi karikagyakorlatát követte. A gyorsan tanácskozásra gyűlő pontozóbírák az eredeti 8,95- ből — épp a vitatott rontás miatt — levontak négy tize­det! A legmagasabb pontszám Kovács Györgyi neve mellé íródott az emlékversenyen. Kétszer kapott 9,8-at! A legtöbb érmet — szám szerint 13-at — az Egri Ko­lacskovszky SE sportolói gyűjtötték a két nap során, így a legeredményesebb ed» ző Kelemen Márta lett. A legváltozatosabb szerep* osztással Fajt Ágnes tűnt ki. Az Ü. Dózsa gyermekcsa­patát edzőként kísérte me­gyeszékhelyünkre, szerepel' a válogatott közös bemutatójá­ban. majd pedig klubszínei- ben versengett a felnőttme­zőnyben. A legtöbb tiszteletdíjat az Eger—Mátra vidéki Borgaz­dasági Kombinát ajánlotta fel. A sportág máig legeredmé­nyesebb hajdani bajnoknője, Patocska Mária, szakvezető­ként volt jelen. A legbonyolultabbat — a verseny rendezésével járó, ezernyi apróságot — siker­rel oldotta meg Molnár Ist­ván, a tanácsi sportkör szak­osztályvezetője. NEMCSAK SZABOLCSI UTAZIK! Megragadva az alkalmat, dr. Abád Józsefnét arra kér­tük: mondja el a sportág jö­vő évi versenynaptárának legjelesebb hazai és külföldi eseményeit. — 1978-ban első ízben lesz ritmikus sportgimnasztiká­ban Európa-bajnokság. Nem­zetközi kongresszus döntött arról, hogy a kétévenként le­zajló VB-k közé kontinens- viadal ékelődjék. Az öröm­mel fogadott hírhez színhe­lyet egyelőre nem tudunk. A rendezésre Hollandia, Auszt­ria, Spanyolország és Bulgá­ria is jelezte igényét. Az er­re való felkészülést segíti; hogy elfogadták már az EB műsorát. Ezek szerint az együttes kéziszergyakorlatok eszköze 1978-ban a karika lesz, egyéniben kötél-, lab­da- és szalaggyakorlatokat mutatnak be a részt vevő nemzetek legjobbjai. A hazai rangos események sorába a Budapest-bajnokság. az b, a vidékbajnokság — Kazinc­barcikán — és az Asztalos­emlékverseny kívánkozik. A klubversenyek között jelentős helyet foglal el az egri Ko­lacskovszky is. Válogatottunkra, Szabolcst Juditra gondoltunk, amikor a nemzetközi szereplési le­hetőséget szóba hoztuk. Dr.' Abádné — igaz, nevek nél­kül — többre számít. — Azt kell megállapíta­nom, hogy Egerben több olyan versenyző bontogatja szárnyát, akiknek jövőre nem-: zetközi rutinszerzési, bizonyí­tási alkalmakat adunk. Pont Szabolcsi példája igazol ben-; nünket, aki Svájcban csapa-; tunk húzóemberévé nőtt. Szó­val, nemcsak Szabolcsi uta­zik. Keli ennél ösztönzőbb el2 ismerés? _____ Budavári Sáati«?* \