Népújság, 1977. október (28. évfolyam, 231-256. szám)

1977-10-11 / 239. szám

Gyenge játék és két pont Eger SE—BVSC 2—0 (1—0) MB. TT-es labdarúgó-mérkőzés. Eger, 4000 néző. V: Eöry. Lger: Kakas — Birincsik, Zsi­dói, Patvaros, Csathó — Galán- tai (Fitala a 81. percben), Csu-) hay, Ambrus, — Barta, Méhesi (Dudás Gy. az 57. percben), Du­dás T. Edző: Bánkúti László. BVSC: Pálinkás — Bodnár. Szigeti, Gellért, B. Nagy — Nagy, Kromer, Papp — Fekete (Kaszás a 86. percben). Aranyo­si, Gara (Kerepeczki a szünet­ben). Edző: Vasas Mihály. Egri támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés. Az 5. perc­ben Barta bombaszabadrú- gása a kapufáról vágódott az alapvonalon túlra. A 7. percben viszont vezetéshez jutottak a piros-kékek: Ambrus nagy lendülettel tört előre a jobb oldalon, majd élesen középre ívelt, a labdát egy védő és a kapus érintette, amely Barta elé került, s a szélső 12 méter­ről nem hibázott. 1—0. A gól után sokáig nem történi semmi a pályán. A 16. percben Aranyosi húsz­méteres szabadrúgása a ka­pu mellé szállt. A 26. perc­ben Barta 25 méteres sza­badrúgása a sorfalon erejét vesztette és Pálinkás kive­tődve hárítani tudott a be­robbanó csatárok elől. Nagyon alacsony színvo­nalon, némi egri fölénnyel teltek a percek, de említés­re méltó esemény nem for­dult elő. A 40. percben Bar­ta 28 méteres szabadrúgá­sát másodszorra fogta meg Pálinkás. A 41. percben Bodnár gólba tartó lövését ü tötte bravúrosan szögletre Kakas. SZÜNET UTÁN az első eseményt Galántai, majd Barta szögletrúgása je­lentette; a védők menteni tudtak. A másik oldalon az 51. percben egy jobb oldali beadást Ambrus az utolsó pillanatban rúgta szögletre Krómer elől. Bátrabban tá­madtak a fővárosiak, de el­fogyott a 16-os vonalánál csatáraik tudománya. A 63. percben egy bal oldali be­adás végén Krómer fejesét vedte szépen Kakas. A 65. percben Nagy fejesét Kakas először kiütötte, majd ve­tődve hárított. A 72. perc­ben Kaszást Zsidai a 16- oson belül felvágta. A meg­ítélt 11-e.st. Aranyosi csú­nyán a bal sarok mellé lőt­te. A 77. percben Galántai szögletét fogta Pálinkás. A másik oldalon Kaszás közel­ről a léc fölé fejelt. A 86. percben eldőlt a mérkőzés sorsa: Ambrus jobb oldali keresztbeadását Barta lőtte középre cs azt Dudás Gy. Ez történt a labdarúgó NB lil-ban közelről egyből a bal sarok­ba pattintotta. 2—0. Alacsony színvonalú, ke­vés eseményt hozó találko­zót láttak a nézők. Az első félidőben a hazaiak, szünet után némi meglepetésre a fővárosiak játszottak lelke­sebben. A találkozó így so­káig nyílt volt, s akár for­dított eredmény is születhe­tett volna, amennyiben a vendégek értékesíteni tud­ják büntetörúgásukat. Vég­eredményben a szerencsé­sebb együttes nyert. Egyénileg Kakasnak nem sok dolga akadt. A véde­lem igyekezett. Jól játszott Csathó, megfelelt Zsidai és Birincsik is. Patvarosnak akaratát, szervezőkészségét lehet dicsérni. Csuhay javu ló teljesítményt nyújtott Galántai halványabb volt a szokottnál, a helyére beállt Fitala küzdött. Ambrus az első játékrészben a mezőny fölé nőtt, mindkét gól elő­készítésében érdemeket szer­zett. Elöl Barta mozgott a legtöbbet, Méhesinek és Du dás T.-nek nem ment a já­ték. Dudás Gy.-t gólja di­cséri. Fazekas István A/ NB. TI. további eredmé nyci: Vasas Izzó—MÁV DAC 1—0, Kazincbarcika—Volán 2—0. Dorog—BKV Előre 2—1, Debre­cen—Budafok 1—0, Szolnok— Komló 2—t, Szekszárd—Fűzfő 3—0, Vác—Nagykanizsa 3—0, Bé­késcsaba—Kossuth KESE 1—1, Varpalota—SBTC 4—3. Kelten a ”tízeM" CsiiiöniMn: magyar-szovjet siaperliia-merkőzés Két, merőben különböző győ­zelemmel fejeződött be vasár­nap este a Sportcsarnokban az asztaliteniszezők egyik legjelen­tősebb hazai seregszemléje, a tízek bajnoksága. Kisházi Beat­rix, akinek neve harmadszor került a győztesek listájára, vé­gig imponáló versenyzéssel, magabiztosan harcolta ki a győzelmet. Mindössze 5 játsz­mát vesztett, s a legszorosabb mérkőzést az utolsó fordulóban Ivaskó ellen vívta, amikor 3:2- re győzött. A férfiaknál hasonló forduló alakult ki, mint egy évvel ez­előtt. Akkor Gergely legyőzte Klampárt és ezzel Asztalos lett az első most Asztalos legyőzte Jónyert, s ..kikaparta a geszte­nyét” Gergelynek. . . Visszaad­ta tehát a tavalyi segítséget! Az is igaz, Gergely a Jónyer elleni mérkőzését kivéve, ugyancsak jól küzdött, sorra aratta 3:0-as győzelmeit,, s kilenc találkozó­ján — Kisházihoz hasonlóan — o is csak 5 játszmát vesztett. A verseny után a győzteseké volt a szó: Kisházi Beatrix (Statisztika) : Először pontosan 10 évvel ez­előtt nyertem tízeket, Kóczián Éva előtt. Azután 1970-ben és most harmadszor. Nekem az első nap volt a nehezebb, hi­szen Magos, Szabó és Oláh el­OMgmm 1977. október 11.# kedd len is kellett játszanom, miután mindhármukat legyőztem, meg­nyílt az út az elsőség felé. Ha visszagondolok, úgy érzem, a Magos elleni találkozó volt a legnehezebb, örülök az elsőség­nek, idén itthon már megnyer­tem egy versenyt, egyszer má­sodik voltam, most újból első. Gergely Gábor (BVSC) : — Na­gyon készültem a tízekre. s örülök, hogy nemhiába. Igaz, a végső győzelemhez. Asztalos is hozzásegített. A Jónyer elle­ni 0:3-at viszont sokáig nem fe­lejtettem el, egyszerűen képte­len voltam ellene kibontakozni. Klampár ellen azonban minden sikerült. Ez a második első he­lyem ezen a nagy tornán, egyik legnagyobb fegyverténynek tar­tom ezt a győzelmet. Remélem, most már hétről hétre folyama­tosan javul a formám, vissza­nyerem a régi játékom. Bérezik Zoltán, a válogatott veszető edzője, dicsérte a győz­teseket, de az egész versenyről nem volt túl hízelgő a vélemé­nye. Ezt mondta: — Volt jobb! Néhány találko­zó és néhány játékos teljesitmé- nye elmaradt a várakozástol. Ezúttal például a női mezőny­ben láthattunk több jó mérkő­zést, ami a kiegyensúlyozottsá­got mutatja. A válogatottaktól további javulást várok. Ez elengedhetetlen, hiszen már csütörtökön a Sportcsar­nokban újabb erőpróba vár az élgárda tagjaira: a Szovjetunió elleni szuperliga-mérkőzés. Bér­ezik még elmondta, változtat! azon a csapaton, amely két he­te a svédektől 6:l-es vereséget szenvedett. Az asztalhoz álló' együttest szerdán jelöli ki. Az NB. U. 1. Vác állása: 10 7 1 2 15- 5 15 2. V. Volán 10 6 1 3 16- 6 13 3. Volán 10 5 3 2 16-11 13 4. Komló 10 6 1 3 17-13 13 5. Budafok 10 5 2 3 19-13 12 6. Nagykanizsa 10 4 4 2 15- 9 12 7. Dorog 10 5 2 3 12- 8 12 8. DVSC 10 5 2 3 10- 7 12 9. S.-tarján 10 5 1 4 17-11 11 10. K.-barcika 10 4 3 3 12-13 11 11. KKFSE 10 3 5 2 11-14 11 12. SZMTE 10 4 2 4 13-10 10 13. B. TASK 10 3 4 3 9-10 10 14. Eger 10 2 5 3 12-16 9 15. Fűzfő 10 4 1 5 13-19 9 16. BKV Előre 10 3 1 6 11-17 7 17. Várpalota 10 2 2 6 11-21 6 18. MÁV DAC 10 2 l 7 10-18 5 19. Szekszárd , 10 2 1 7 9-18 5 20. BVSQ 10 ­4 6 8-17 4 Ke'eti csoport: Első vereség idegenben - az éllovastő] H. Papp J. SE— Recski Ércbányász 4—0 (1—0) Miskolc, 1500 néző. V.: Drigán. H. Papp ,r. SE: Fekete — Szűcs J, Derzsényi, Szűcs I., Bobkó, Móricz, Ligeti (Bácskái), Szilágyi, Pólyák, Stark (Csányi), Madarász. Edző: Vágó György. Recsk: Hegyi — Balták, Me- gyesi, Kiss, Gáspár. Maksó, Percze (Pőcs), Korcsog (Pupor- ka), Horváth, Bódi II., Szabó. Edző: Péczely Szabolcs. Tapogatózó játékkal indult a mérkőzés. Az első két gól­helyzet a vendégek előtt adó­dott. A 7. percben Horváth 16 m-ről leadott ejtett lövése centikkel kerülte el a felső lécet, majd 3 perc múlva ugyancsak ő veszélyeztette a kaput, amikor bal oldalról belőtt labdája a gólvonal előtt gurult végig, de nem volt, aki az akciót befejezze. Kiegyensúlyozott játék után a 25. percben szabadrúgáshoz jutottak a piros-fehérek a 16-os tájékán. A legurított labdát Madarász nagy erővel lőtte a jobb oldali léc mellett a hálóba. 1—0. A 38. percben tűzijáték alakult ki Hegyi kapuja előtt: a jobb oldali alapvonalról beívelt labdát Madarász közelről a jobb felső lécre bombázta, majd Stark ismételt, de a bányász- kapuvédő remek vetődéssel hárított. Fordulás után hamar el­dőlt a két pont sorsa. A 47. percben nagy védelmi hiba Miért hallgatott a papír? Kritikus pillanatokat örökített meg képösszeállításunk a szom­baton lejátszott Eger SE—SZEOI» AK OB. I-es vízilabda-mérkő­zésen. Fent: csak négy másodperc állt az. egriek rendelkezésére, hogy kihasználják emberelőnyüket. Síké ügyes átadásából Kele­men Attila (fehér 5-ös) így is bevette Esztergomi kapuját. Balra lent: Ez már a vita, dr. Izsáki Peter, a SZEOL szakosztályveze­tője reklamál a versenybíróságnál, mellette Pécsik Dénes várja a fejleményeket. -Jobbra lent: a joggal elégedetlen nézők tilta­koznak a megmásított Ítélet ellen. (Foto: Szántó György) Szó elszáll, írás megma­rad —: tartja a mondás. Ezért is készül minden vízilabda­mérkőzésről másodpercnyi pontosságú jegyzőkönyv. Ta­lán minden más sportágnál nagyobb pontosságot, több bejegyzést követel a verseny­bíróktól a vízilabda jegyző­könyvvezetése. Nem állítjuk, hogy egyszerű a feladat, azt sem, hogy ésszerű. Ezért fog­lalkozik a szövetség azzal a gondolattal, hogy módosítja a formanyomtatványt. De amíg a módosítás nem törté­nik meg, ezt kell megfelelő­en, hozzáértéssel használni. A szombaton Egerben ját­szott OB 1-es találkozón saj­nos nem így történt. Amikor Maxot kiállította Kásás já­tékvezető, mert megrágta Kunt, az egrieké lett a lab­da. Néhány átadás után egy­hangúan négyméterest ítéltek a játékvezetők az Eger javá­ra. A szegediek reklamáltak, már letelt a támadási idő. A jegyzőkönyvből meg lehetett volna állapítani, hogy igaz-e az állításuk. Ha igaz, akkor a SZEOL-nak kellett volna átadni a labdát, ha nem, ak­kor az Eger büntetődobását kellett volna elvégeztetni, A salamoni döntés Bíró játék­vezetőtől származott; bedo­bással hozta játékba a lab­dát. Hogy miért, azt nem tud­hatjuk. Természetesen ezután egy­re keményebb lett a csata a vízben. Egymást követték a kiállítások. A negyedik ne­gyed előtt mintegy tíz percig állt a játék. A jegyzőkönyv­ből ugyanis nem lehetett megállapítani, kik nem ma­radhatnak a pályán. Zámbó- nak egyszer azt mondták: be­jöhet, majd visszaküldték a kötél mögé, mert edzője és ő maga is elismerte, hogy kiállították. Lutter majdnem két játékos kipontozásához elegendő hibapontot gyűjtött volna össze, ha a jegyző­könyvbe beírják kiállításait. Megsem pontozódott ki. Egy­szóval a sportág nemzetközi és hazai tekintélyéhez mél­tatlan volt azoknak a mun­kája, akiknek higgadtságával és pontosságával a vitákat, a módosított ítéleteket el lehe­tett volna kerülni. A szövet­ségnek tanulságként szolgál­hat a majdnem botrányba fúlt összecsapás arra, hogy ilyen fontos, a kiesés elkerü­léséért vívott találkozóra fel­készült, tapasztalt versenybí­rákat küldjön a jövőben. —gh— után Móricz nyargalt el kö­zépen és a késön kifutó He­gyi mellett 18 m-röl gurított a kapu közepébe, 2—0. Az 55. percben Szilágyi mintegy 30 m-ről váratlanul lövésre szánta el magát, s a jól elta­lált labda védhetetlenül vá­gódott a bal alsó sarokba, 3—0. A 62. percben Megyesi a gólvonalról tisztázott szög­letre, majd Hegyi parádés védéseinek tapsolhatott a közönség. A 67. percben Bódi II. már csak a kapussal állt szemben, de hosszan szöktet­te magát. A 70. percben to­vább növelte előnyét a hazai garda, amikor egy jobb olda­li beadás után Pólyák kapu­ra lőtt, s a labda az egyik vé­dőt érintve „csurgóit” a kapu közepébe, 4—0. Középkezdés után Szabó sokat ígérőén fu­tott el a bal szélen, de jó be­adását Bódi II. elvétette. A 80. percben a recskiek kettős cserét hajtottak végre, s a friss erőkkel kiegyenlítetté vált az utolsó 10 perc. A Koncsikot, Bódi 1-et és Jakabot nélkülözni kénysze­rült recskiek a tisztes helyt­állás reményében léptek pá­lyára az éllovas otthonában. Az első 45 percben kiegyen­súlyozott küzdelem folyt. Fordulás után : a két gyors gól láthatóan kedvét szegte a bányászfiúknak és csak Hegyi remek védésén múlott; hogy nem szenvedtek súlyo­sabb vereséget a feljavult honvédtől. Idegenben ez volt az újonc Recsk első veresége. Egyénileg Hegyi első NB Hl-as mérkőzésén egy hibá­tól eltekintve nagyszerűen helytállt, góloktól mentette meg kapuját. A védelem és a középpályás sor szétesően játszott, a második félidő­ben. A csatársor árnyéka volt önmagának. A mezőnyből egyedül a hátravontan játszó Horváth nyújtott elfogadha­tót. Szigetváry József Középcsoport: Igazságos pontosztozkodás Cegléden Bem József SE— Gyöngyösi Spartacus 0—0 Cegléd. 800 néző. V: Tóth D. Bem SE: Molnár L. — Trem­mel, Petró. Dobozi (Bérezési), Nagy J., Dorner, Deák, Stei­gerwald, Strausz (Molnár J.), Parásó, sági. Edző: Józsa Benő. Gyöngyös: Takács — Tóth, Ács, Huszár, Juhá3z, Berecz, Baráth (Király), Adonyi. Fe- rencz, Sipos (Galgóczi dr.), Sza­bó. Edző: Nagy János. Eszményi labdarúgóidő­ben, tapogatózó játékkal in­dult a találkozó. Az első gól­helyzet a vendégcsapat előtt adódott, a 6. percben, ami­kor a védőkről lepattanó lab­dát Ferencz szerezte meg, majd egy csel után nagysze­rűen tálalt a középcsatár he­lyén kiugró Szabó elé, aki a 16-osról lőtt is, de a hazai kapus kitűnő keresztbevetö- déssel megkaparintotta a labdát. Ellentámadás során viszont majdnem a hazai csapat szerzett vezetést, sze­rencsére azonban az üres kapu előtt keresztben elsu­hant a labda. A 10. percben egy középen vezetett hon­véd-támadás után Takács védett nagy bravúrral egy közeli lövést, majd egy perc múlva a hazai balszélső bom­bázott nagy helyzetben az ötösről a jobb felső sarok mellé. A 16. percben a hazai­ak lesgólt értek el. A 19. percben Baráth előtt adódott helyzet, de a 16-osról elha­markodottan a bal sarok mellé lőtte a labdát. Fokozs* tosan a hazai csapat vette it a játék irányítását és en. ie mezőnyfölényt sikerült ki­harcolniuk, de a 16-os előtt a Spartacus-védelem min­dent rombolt. Félóra eltelte­vei kiegyenlítődött az ala­csony színvonalú küzdelem. A 39. percben a gyöngyösiek előtt maradt ki gólhelyzet. Berecz a jobb oldali 16-os sarkáról mesterien ívelt kö­zépre, Sipos jól ugrott és a jobb alsó sarokra helyezett fejesét a hazai kapus nagy bravúrral tenyerelte szöglet­re. Szünet után a hazai csapat támadásaival folytatódott a mérkőzés és a 49. percben csak a szerencse mentette meg Takács kapuját a góltól, amikor egy közeli lövés cen­timéterekkel csúszott el a bal alsó sarok mellett. Két perc múlva viszont a Spar­tacus előtt maradt ki gól­helyzet, amikor Baráth az ötösön már csak a kapussal állt szemben és az oldalhálót találta el. Az 55. percben Adonyi jól „tálalt” a kiugró Ferencz elé, de a szélső elha­markodottan kapu mellé lőtt. A 60. percben középen veze­tett hazai támadás végén Takács védett szépen. A 65. percben szép vendégtámadás végén Adonyi kitűnően ívelt középre és a szabadon ha­gyott Baráth a már vert ka­pus mellett kapu fölé fejeit. Nem sokkal később Ferencz a félvonal közeléből ugrott ki, lefutotta a védelmet, el­húzta a kapus mellett is a labdát és éles szögből be­adott lövését az egyik védő a gólvonalról vágta szöglet­re. A 80. percben Takács első hibája után majdnem „zör- gött” a Spartacus hálója, szerencsére, a hazai csatár kapu fölé fejelt az ötösről. Alacsony színvonalú mér­kőzésen két gyenge napot kit fogó csapat küzdelmében a Spartacusnak volt több gól­helyzete, de a látottak alap­ján a döntetlen mégis igaz­ságos. Egyénileg Ta kacs maga­biztosan őrizte kapuját. A védelemből Ács játéka emel­kedett ki, de Juhasz is meg­felelt. 'A középpályán Hu­szár II. félidei játékával emelkedett társai fölé. A tá­madósorból Ferencz és Szabó mezőnyjátéka dicsérhető, de a kapu előtt elfogyott a tu­dományuk. Szkocsovszky Tibor További eredmények. Keleti csoport: DMTE— SZVSE 3-1 (ü—0), Szarvas—Gyula 2—1 (1—0). B. Bányász—HODGEP i—t (1—0), Hajduszoboszlo—Sz. Dé­zsa l—i (0—0), Sátoraljaújhely —Szolnoki MÁV 4—2 (2—2), Nyíregyháza—S. Síküveg 1—3 (0—0), Leninváros—H. Szabó L. SE 2—1 (1—1), Lehel SC—Kis­varda 2—1 (1—1), Ózd—Miskolci. VSC 4—1 (1—0). Középcsoport: Bp. Spartacus—Kecskeméti SC 1—0 (0—0), Erzsébeti Spartacus MTK—Bp. Építők 4—3 (2—2), Ba­lassagyarmat—Vasas Ikarus 2—0 (0—0), Perbál—EGSZOV l—l (0—0), Pénzügyőr—Láng Vasas 5—0 (2—0), 22. sz. Volán—Duna­keszi 3—0 (3—0), Dunaújváros —Cegléd 2—0 (1—0), Kecskeméti TE—Ganz-MAVAG 2—1 (0—0), Auras SE—Enying 1—1 (1—1). A bajnokság állása. Keleti csoport: 1. Papp J. SE . 10 6 3 ; 25-10 15 2. Ózd 10 6 2 2 lo- 7 14 3. Lehel 10 6 1 3 17-J 3 4. Nyíregyháza 10 5 3 2 8- 4 13 5. Szarvas 10 5 2 3 18-14 12 6. Sz. Dózsa 10 4 4 2 16-14 12 7. Kisvárda • 10 4 3 3 17-14 11 8. MVSC ‘ 10 5 — 5 24-18 10 9. Leninváros 10 3 4 3 15-11 10 10. Recsk 10 3 4 3 10-13 10 11. S.-újhely 10 3 3 4 14-15 9 12. Gyula 10 3 3 4 10-11 9 13. Hód. MSE 10 2 5 3 17-19 9 14. Szabó SE 10 4 1 5 16-18 9 15. DMTE 10 4 1 5 10-13 9 16. Szóin. MÁV 10 3 3 1 20-25 9 17. B. Bányász 10 3 2 5 15-27 S 18. H.-szoboszló 10 1 5 4 11-16 7 SZVSE 10 1 5 4 11-15 7 20. Salg. Sík. 10 1 2 7 13 27 4 Középcsoport: 1. Ganz-M. 10 6 2 2 26- 9 14 2. Pénzügyőr 10 5 3 2 15- 8 13 3. Bp. Sp. 10 6 1 5 13-12 3 4. ÉGSZÖV 10 4 4 2 19-11-jy 5. B.-gyarmat 10 4 4 2 16-10 12 6. Bp. Ép. 10 5 2 3 22-18 12 7. KSC 10 4 3 3 16-11 11 8. Perbál 10 4 3 3 15-13 11 9. KTE 10 4 3 3 16-16 11 10. Dunakeszi 10 5 1 4 12-12 11 11. D.-újv. Ép. 10 4 2 4 18-13 10 12. Gyöngyös 10 4 2 4 14-13 1(1 13. Ikarus 10 4 1 5 14-15 9 14. Cegléd 10 4 1 5 15-19 9 15. ESMTK 10 3 2 5 18-25 8 17. 22. Volán 10 2 3 5 11-17 1 18. Láng 10 ?. 1 6 10-20 7 19. Bem SE 10 2 2 6 8-14 6 20. Enying 10 11 ’i M M 1 3 Elől Barta volt a legaktívabb (Fotó: Szántó György)