Népújság, 1977. május (28. évfolyam, 101-126. szám)

1977-05-10 / 108. szám

Az rávett ifjúságért A Heves megyei fiatalok sportkavalkádja ezreket mozgatott meg Ünnepélyes megnyitó Egerben A vereség meg nagy obi) arányú is lehetett volna (Folytatás az 1. oldalról) A nagy tetszéssel fogadott beszéd után a jelenlevők va­lamennyien — diákok, veze­tők, nézők — sportgimnasz- tikai gyakorlatot hajtottak végre; a mozgás igazi fel­szabadult hangulatot terem­tett a stadionban. A 15 per­ces nagyon szép, látványos közös tornászás után — ame­lyet 400 m-es tiszteletkor le­futásával még tovább színe­sítettek a megye és a város vezetői — a résztvevők ellep­ték a népkertben és a város sporttelepén levő létesítmé­nyeket és a késő délutánig, sötétedésig különböző verse­nyeken, szórakoztató játé­kokon vettek részt. Volt ko­cogás, görkorcsolyaverseny, úszás, vizijátékok. kerékpár- verseny, kosárlabda, kispá­lyás labdarúgás, atlétika, fekvőtámasz-verseny, asz- íaltrajzverseny és még sok minden, amit a rendezők öt­letesen kitaláltak e napra és nagy sikerrel le is bonyolí­tottak. Színes ünnepségeket, nagyszerű versenyeket, játé­kokat rendeztek a megye többi városaiban, járási szék­helyein és a községekben is. Az alábbiakban — a teljes­ség igénye nélkül — igyek­szünk e nagyszerű sportmeg­mozdulást felidézni. HÁZTÖMB KÖRÜL, NYEREGBEN Különleges ízt kölcsönzött már az elnevezése is Eger­ben a kerékpárosok próba­tételének. Háztömb körüli versenyre gyülekeztek a Cse- bokszári-lakótelep Cifraka­pu—Vallon út kereszteződé­sében. Négy futamban — út­törő fiú, leány, középiskolás fiú, leány — hárompercen­kénti indítással vágtak neki a mezőnyök a távnak, ösz- szességében mintegy hetven fiatal. A nagy kör zavartalan lefutását rendőrök segítették, de mint például a benzinkút előtt Gál Sándor szakaszve­zetőnek is, úttörők segítet­tek: Mihály Károly és György Béla az egri 9-es is­kola tanulói. A célban a középiskolás fiúknál kerékhossznyi távol­ság döntött a legfürgébbek között. Zsótér Árpád har­madéves villanyszerelő ta­nuló, az Egri Szakmunkás­képző végzőse itt lett harma­dik. . — Alig telik el nap. hogy a bervai 2-es lakótelepről kerékpárról legalább há­romszor ne jönnék a belvá­rosba. A barátaimmal a sza­bad szombatokon túlórázni szoktunk. A közelmúltban jártunk Kékestetőn, Kiskö­rén, Ózdon, Lillafüreden. Most kétnapos biciklitúra következik Vácra. Egyébként én örülnék, ha lenne több hasonló kiírás a megyében, vagy valami kerékpáros szakosztály. Legalább tíz fiút tudnék, aki beszállna GMwusm 1977. május 10., kedd A Népkert útjainak asz­faltja a sport témaköréből merített színes képalkotások tárlata lett alig másfél óra alatt. Az általános iskolás korú gyermekek ülve, térdel­ve, guggolva, meglehetősen gyorsan készítették rajzaikat, kifejezve azt. ami őket a sportból megihlette. A több szintű” előadói mint száz különféle alkotás között a szorgos kezek asz­faltra varázsoltak uszodát, íolyot, torna- és sportszere­ket, a kirándulások emlékét. Csald Melinda az egri 1. számú iskolából Az edzett ifjúságért akció plakátját rajzolta meg. Vitorlázók, ka­jakosok, síelők siklottak a színek által kitűnően érzé­keltetett terepen, feledtetve az aszfaltot. Kiss Jozsej, az 5. számú iskola tanulója az ügetópályáról választott té­mát. A 11. számú iskolából Bíró Attila birkózói, vala­mint a 10. számú iskolából Edelényi Márta kézilabdás- jelenete még az igényesebb nézőket is kielégítette. TARKA TÖMEG A GYÖNGYÖSI ZÖLD GYEPEN Két napon át sportoltak a gyöngyösiek Az edzett ifjú­ság jelszó keretében. Ezt megelőzően Az ifjúság test­nevelése és tömegsportja címmel Kádár Béla, a városi pártbizottság titkára tartott előadást a városi sportaktí­ván. Szombaton a szövetkezeti dolgozók kispályás labdarú­gótornája, az úttörők és a ke­reskedelmi tanulók atlétikai versenye zajlott le, illetve az ITSK sporttelepén ügyességi tömegsport-versenyének döntőjét rendezték meg a vá­ros úttörői. Vasárnap délelőtt a Zalka SE sporttelepén Patócs László, a KISZ városi bizott­ságának titkára köszöntötte a megjelenteket, majd Beré- nyi József, a városi tanács elnöke szólt a testnevelés és ' a sport jelentőségéről. Az el­nökségben helyet foglalt Kó­nya Lajos, a városi pártbi­zottság első titkára és Csáki Balázs, a sporthivatal elnök­helyettese is. Az elnökség tagjai szintén részt vettek az ünepi megnyitót követő kö­zös gimnasztikái gyakorla­tok végzésében, majd külön­böző sportágakban zajlott a résztvevők testedzése. Csak­nem négyezren kapcsolódtak bele a kétnapos sportrendez­vénybe, a város minden sporttelepe nyitott kapukkal várta azokat, akik szeretik a testmozgást, a friss levegőt, a testkultúrát. FÉLEZREN A FÜZESABONYI PÁLYÁN A hagyományos községi tö­megsportnap keretében került sor Füzesabonyban Az edzett ifjúságért mozgalom nyitányára. A nagyközségi tömegsport-albi­zottság szervező munkáját di­cséri, hogy vasárnap délelőtt több mint félezren öltöztek sportszerelésbe. Ezúttal atlétikai és labdajáték (labdarúgás, kézi­labda, röplabda) versenyekre került sor. A résztvevők ver­sengési kedvét csak fokozta a futópálya szélén kiállított sok értékes díj, amit a nagyközségi szervek ajánlottak fel. A labda­játékok végig nagy számú né­zőközönség előtt zajlottak le. Drámai küzdelmet vívott az ÁFÉSZ és a Mátravidéki Fém­művek női kispályás labdarúgó- csapata. A rendes játékidő dön­tetlenül végződött, sőt az első öt büntető is egyformán lett ér­tékesítve, végül a hatodik soro­zat döntött az ÁFÉSZ-lánvok javára. . . A csapatsportágak győztesei vándorserleget nyer­tek. A füzesabonyi járás több községében is sok fiatal keres­te fel ezen a vasárnapon a sporttelepeket. KUPADÖNTŐK HEVESEN Hevesen a községi sporttele­pen mintegy háromszáz részt­vevővel tartották meg a kisdo­bosok és úttörők Ügyesség-bá­torság vetélkedőjét, és a MÉ­SZÖV Kupa atlétikai versenyei­nek megyei döntőjét. A részt­vevőket Budai Sándor, a járási KtSZ-bizottság titkára köszön­tötte és megnyitotta a verse­nyeket. A legfiatalabbak a lab­darúgópályát: vették birtokba, a szövetkezetek pedig az atlétikai pályán mérték össze erejüket. A hét atlétikai számból álló ver­senyeken szép eredmények szü­lettek. és eldőlt, hogy ki vesz részt június 26-án Szombathe­lyen a ..SZÖVOSZ Kupa” or­szágos döntőjén. Heves megyét a különböző versenyszámokban elért ered­mények alapján az első és má­sodik helyezett képviseli. A női versenyek eredménye: 100 m-es síkfutás: 1. Perlaki Mariann He­ves. 2. Kovács Éva Gyöngyös. 200 m-es síkfutás: 1, MeSzralőS Mária Heves, 2. Tatai Mária He­ves. 400 m-es síkfutás: 1. Hala- di Ilona Tárnáméra. 2. Nánási Teréz Gyöngyös. 4x100 m-es vál­tófutás: 1. Heves ,,A” csapat, 2. Heves .,B” csapat. Távolugrás: 1. Perlaki Mariann Heves, 2. Király Etelka Heves. Magasug­rás: l. Bartus Edit Heves, 2. Magyar Agnes Heves. Súlylö­kés: l. Csesznyák Györgyi Gyöngyös. 2. Magyar Ágnes He­ves. A férfi versenyek győzte­sei: 100 m-es síkfutás: 1. Major Tamás Gyöngyös, 2. Tóth And­rás Heves. 200 m-es síkfutás: 1. Major Tamás Gyöngyös, 2. Mán- doki György Eger. 300 m-es sík­futás: 1. Balog Ferepc Gyön­gyös, 2. Fehér Zoltán Gyön­gyös. 4x400 m-es váltófutás: 1. Heves, 2. Gyöngyös. Távolugrás: 1. Major Tamás Gyöngyös. 2. Sándor József Eger. Magasug­rás: 1. Gazda Miklós Eger. 2. Major Tamás Gyöngyös. 'Súly­lökés: 1. Gazda Miklós Eger, 2. Karanyicz Sándor Eger. ZSÜFOLT VOLT A HATVANI KINIZSI- PÁLYA IS Fellobogózott pálya, kelle­mes idő várta vasárnap reg­gel Hatvanban is Az edzett ifjúságért sportfesztivál 2000 fiatal résztvevőjét, akiknek délig tartó versen­gését nagy számú szülő és pedagógus figyelme kísérte. Az egybegyűlteket Juhász Ferenc, a városi pártbizott­ság titkára köszöntötte, majd futó-, ugró- és dobószámok­ban egyszerre indult a küz­delem. Mint eredményhirdetéskor kiderült: a KtSZ-bizottságok kategóriájában a Bajza Jó­zsef Gimnázium versenyzői gyűjtöttek legtöbb pontot, amit vándorserleggel, vala­mint értékes sportfelszere­lés! tárgyakkal honorált a rendezőség. A KlSZ-alap- szervezetek közül a Damja­nich Szakmunkásképző In­tézet együttese szerepelt a legjobban, hasonló díjat ér­demelve. A sportfesztivál honvédelmi programjában lóversenyt rendeztek. 200 in­dulóval. Közülük Németh Ferenc, a Kavicsbánya Vál­lalat KISZ-szervezetének tagja győzedelmeskedett. Sok derű jellemezte az úttörők „Ügyesség—bátor­ság” tömegsportversenyének városi döntőjét is, amelyet a KISZ-esek küzdelmével pár­huzamosan bonyolítottak le. Itt a Farkas Imre utcai ál­talános iskola 5239. számú Martos Flóra úttörőcsapatá­nak együttese győzött, míg a legtöbb pontot szerző őrs a boldogi, 5058-as számú Jó­zsef Attila úttörőcsapatból került ki. Egyben jogot sze­rezve arra, hogy jutalomként a zánkai „Ügyesség—bátor­ság” táborozáson részt ve­hessen. A nagygombosi tölgyes er­dőben — kapcsolódva a sportfesztivál eseményeihez —. délutánig eltartott az or­szágjáró diákok országos ta­lálkozójának városi döntője. Akadályverseny és tájékozó­dási futás alkotta a progra­mot, és legeredményesebb­nek a Bajza József Gimná­zium csapata bizonyult. Egyénileg Bicsa Gábor és Bicsa. Katalin tűnt ki a me­zőnyből, eredményességében hozzájárulva a bajzások végső győzelméhez. A tudósításokat készítet­ték: Budavári Sándor. Faze­kas István. Fesztbaum Béla, G. Molnár Ferenc, Moldvay Győző, Szabó Lajos. Sziget- váry József. A felvételeket Szántó György készítette. Szolnoki MÁV—Eger 1—0 (1—0) NB Il-es labdarugó-mérkőzés, Eger, 3000 néző. V.: Nagy M. MÁV: Farkas — Csontos, Ár­vái, Tóth Gy., Repka — N. Sza­bó, Varga, Erdei — Tóth A., Su­gár (Takács, a 67. percben), Nász. Edző: Ziegler János. Eger: Csank — Fodor, Zsldai, Antal, Horváth (Csathó, az 52. percben) — Galántai, Patvaros, Csuhay, Szabó (Molnár a szünet­ben) — Barta, Dudás. Edzü: Bánkuti László. Góllal kezdődött a találkozó. Az első perc végén szögletrúgás­hoz jutottak, a vendégek, és a jobb oldalról beívelt labdát Rep­ka csúsztatott fejessel küldte a hálóba. 1—0. Az első, komolyabbnak látszó hazai akció az 5. percben fu­tott az pályán, Dudást azonban szögletre szerelték. A 12. perc­ben, az enerváltan játszó egriek mellett majdnem újabb gólt ér­lek el a szolnokiak. Ekkor Var­ga, több sikeres csel után Nász­hoz játszott, akinek lövését Csank a kapufa segítségével mentette. A 15. percben Galán­tai, a 20. percben pedig Barta veszélyeztetett, eredmény nél­kül. Feltűnő volt, hogy csapat­játékban, lendületben, kedvben, a vendégek voltak jobbak. A 25. percben Sugár jobb oldali be­adását Csank bravúrosan öklözte ki. A 29. percben Galántai jobb oldali szabadrúgását Csuhay a jobb felső sarok mellé fejelte. Továbbra is a szolnokiak támad­hattak. A 34. percben Tóth A. lövése egy egri védőt érintve, a kapu mellett pattant szögletre. A 44. percben ugyancsak Tóth A. lövése kerülte el a kaput. SZÜNET UTÁN a 46. percben Barta szabad rúgá­sát Dudás kapta, aki fordulásból a rátámadó kapus kezébe lőtt. Kisvárda—Hatvani Kinizsi 2—0 (0—0) Kisvárda, 600 néző. V.: Kraj- nyák. KSE: Vincze — Takács, Ko­vács, Komáromi, Tóth J., Soós, Batári, Bori (Tóth A.), Boros, Szeregnyi, Balogh (Molnár). Ed­ző: Oláh Tibor. Kinizsi: Takács — Bóna, Dom­bi, Nyéki, Baranyi, Tóth, Kerek, Balogh, Horváth. Patai (Varga), Tómács (Nyizsnyi). Edző: Szim- csák István. Az első veszélyes helyzetet a hazaiak dolgozták ki, eredmény nélkül, a 12. percben, A 19. perc­ben egy ellentámadás során Ke­rek maga mögött hagyta Komá­romit, s mikor a 16-oson belül járt, a védő felvágta. A játék­vezető sípja azonban néma ma­radt. öt perccel később Bóna jobb oldali szögletét Kerek 6 méterről, senkitől sem zavartat­va fejelte a jobb oldali léc mel­lé. A szünet előtt — a 43. perc­ben — Balogh kitűnő labdával indította Horváthot, a csatár a kapust is ki akarta cselezni, amikor Kovács beérte és szög­letre tisztázott előle. A második félidőt Batári 10 méterről küldött mellélövése ve­zette be. Az 54. percben a. jobb oldalon kisszögletet végeztek el a hazaiak, a 16-os oldalvonaláról Soós lőtte a labdát a kapu elé, amit a befutó Szeregnyi 7 mé­terről a felső léc alsó lapjára vágott, ahonnan a hálóba került a labda, 1—0. A 60. percben Tóth A. a késlekedő Dombi mellett elhúzta a labdát, már belül járt a 16-oson. amikor Takács ügyes lábravetődéssel tisztázta a hely­zetet. Négy perc múlva Dombi bár elrúghatta volna a labdát, az Tóth A.-hoz került, aki be­adását Szeregnyi 6 méterről he­lyezte a jobb alsó sarokba, 2—0. A 80. percben Kereket felvágták a 16-os vonala előtt, a szabadrú­gás meleg pillanatokat hozott. Baranyi jó lövését Vincze kiej­tette. a befutó Kinizsi-csatárok az ismétlésben egymást zavar­ták, végül Dombi labdáját vág­ták a mezőnybe a hazai védők. A végig zuhogó esőben leját­szott mérkőzés első félidejében, a Kinizsi valamivel többet tá­madott, de a. csapat a százszá­zalékos helyzeteit, sem tudta ér­tékesíteni .A második félidőben megérdemelten jutottak két gól előnyhöz, ezzel együtt a győze­lemhez a hazaiak. Ebben azon­ban a fegyelmezetlen Kinizsi-vé­dők is közrejátszottak. Egyénileg Takács a gólokat nem védhette. a hátvédek közül Bóna játszott .jól. Dombi és Tóth feltűnően sokat, rontott. A kö­zéppályán Balogh és Baranyi teljesítménye elfogadható volt. Elöl’ sem Horváth, sem Kerek nem nyújtotta azt, amit elvár­nak tőlük. SujruTi János Egy perccel később Csontos 22 meteres szabadrúgását fogta Csank. A 49. percben, szép ak­ció végen Galántai kivárt és nagy helyzetben az ötösön sze­relték. Az 51. percben Barta sza­badrúgása a sorfalról vágódott vissza. Az 59. percben Nász les­gólt ért el. A 61. percben Galán­tai szabadrúgását Barta húsz méterről rálötte, a kapus kitűnő érzékkel mentett. A 63. percben a felfutó Fodor lövése a kapufán csattant. Egyre többet rohamozott a ha­zai gárda. A 75. percben jobb ol­dali beadást követően, Barta fe­jese a kapus kezében halt el. Két perccel később Barta 25 mé­teres szabadrúgását védte Far­kas. A 85, percben Barta szög­letét Dudás az. alapvonalon túl­ra fejelte. A 88. percben Barta 22 méteres szabadrúgása vált biztos zsákmányává a kapusnak. A 89. percben szabályos góltól fosztotta meg a vendégeket a játékvezető: N. Szabó lövése Csankot érintve a kapuba tar­tott, a befutó Nász még ,,bese­gített”, s nagy meglepetésre, goi helyett szabadrúgás elvégezteté­sével folytattatta a játékot. Amitől tartott Bánkuti edző, sajnos vasárnap bekövetkezett. A nyugodtabban, felszabadultab­ban játszó vendégek már az el­ső perc végén gólt értek el, s mint ez késöb kiderült, a győ­zelmüket is jelentette. A hazai­ak különösen az első félidőben, kellemetlen meglepetésre, olyan rossz felfogásban és kedvetlenül játszottak, amelyre már rég volt példa ebben a stadionban. En­nek magyarázatát, okát aligha tudná megmondani a kritikus. A csapat, mindenesetre úgy néz ki, hogy• „kútban,> van, nem bírják még erőnléttel sem a piros-ké­kek. a 90 perc küzdelmét. Az az igazság, hogy a kiesés sorsára ítélt Sz. MÁV ezen a találkozón jobb volt és győzelme akár na­gyobb arányú is lehetett volna. Az egriek közül csupán Csathó és Fodor játéka, igyekezete tet­szett, időnként Patvaros és Ga­lántai is jó volt, a többiek vi­szont még messze vannak a megszokott és elvárt formájuk­tól. Fazekas István Az NB II. további eredményei: Vasas Izzó—MÁV DAC 3—0, SZMTE—KKFSE 3—0, Volán- Oroszlány 7—1. Budafok—Ganz MAVAG 2—1. Komló—BVSC 2—1, Debrecen—Várpalota 0—0, Szek- szárd—Nagykanizsa 3—3. Székes- fehérvár—Fűzfő 3—1, Ózd—Pécs 0—0. Sátoraljaújhely— Gyöngyösi Sp. 2—2 (2—1) Sátoraljaújhely, 800 néző. V.: Makó. Sátoraljaújhely: Vakles — Do­bál, Csongrádi, Lisovszki, Sütő, Simonies I., Kovács, Kiss, Sul- ler, Tokár, Sztankó. Edző: Sza­kái Miklós. Spartacus: Kovács — Nagy, Adonyi, Mikitovics, Borics, Ács, Horváth, Király (Gábor), Fe- rencz, Benei (Molnár), Szabó. Edző: Nagy János. A vendégegyüttes a pontszer­zés reményében utazott ,Sátoral­jaújhely re, s az első negyedóra már ezt a várakozást igazolta. A 13. percben Király a lesre ját­szó védők között elvitte a lab­dát, a 16-os vonalánál járt, ami­kor a kifutó kapus elkaszálta. A szabadrúgást Horváth a sorfal felett a bal felső sarokba csa­varta, 0—1. Mintegy tízpercnyi Spartacus-fölény után egyenlí­tettek a hazaiak. A balról be­ívelt labdát Mikitovics fejelte a mezőnybe, de a jókor érkező Sutler, mintegy 17 méterről, a lepattanó labdából a jobb alsó sarokba talált, 1—1, A középkez­dést követően, az újhelyiek in­dítottak akciót, melynek végén Tokár a bal szélről indulva, ki­cselezte a rátámadó védőket, és végül jobbal, félmagasan a ki­mozduló Kovács mellett, a kapu jobb sarkába lőtt, 2—1. Szünet után kiegyenlített küz­delem folyt a játéktéren. A gyöngyösi együttesben a két cserejátékos jelentett frissítést. A 68. percben Horváth—Gábor összjáték végén, az utóbbi el­csúszva, Vakles kapus kezébe emelt. Az egyenlítő gól a 75. percben született: Gábor a bal­ról kapu elé érkező labdát mell­re vette és 5 méterről, az elmoz­duló kapus mellett, középen jut­tatta a hálóba, 2—2. Nagy iramú, küzdelmes, he­lyenként kemény mérkőzésen, igazságos pontosztozkodás szü­letett. Az első játékrészben akár a győzelmet is megszerezhették volna a gyöngyösiek. Egyénileg Kovács a gólokról nem tehetett. A védősorban Mi­k.itovics és Adonyi játszott jól. A középpályán Horváth a tőle megszokott teljesítményt nyúj­totta. Elöl a szövetkezeti színek­ben először pályára lépő Király nem okozott csalódást. Az északkeleti csoport további eredményei: MVSC—Leninváros 3—2 (3—1), SKSE—Nagybál ony 1—1 (1—0). Rudabánya—H. Papp J. SE 2—0 (1—0). Balassagyarmat —S. Síküveg 4—0 (l—0), Kazinc­barcika—V. Ikarus 5—1 (1—1), Nyíregyháza—DMTE l—l (0—l). Záhony—Hajdúszoboszló 4— i (3-1). A frissítő torna „magas Játékos váltóverseny Gyöngyösön Labdarúgó NB ///. Határszéli pontmentés É t SPORTKÉPEK AZ ASZFALTON .. .csak a kötél el ne szakadjon