Népújság, 1974. szeptember (25. évfolyam, 204-228. szám)

1974-09-17 / 217. szám

Negyedszerre sikerült Fölényes gjünpsi gylzefeni Egri Dózsa— FÖSPED Szállítók 1:0 (1:0) KB II-es labdarúgó-mér­kőzés Eger, 10UO néző. V.: Maczkó II. Egér: Csánk — Csathó, Lakatos, Patvaros, Horváth, Bartha, Mártha, .Bánkuti, Ambrus, Kovács (Nagy), Szűcs. Edző: Nagyszalóki András. FÖSPED: Láncakor — Eg­ri, Kárpáti, Fejes, Balogh (Csépány), Horváth, Már­kus (Kanyó), Major, Kiss, Losonczi, Stefan. Edző: Bundzsák Dezső. Alig indült útjára a lab­da. az egriek lendületes támadásokba kezdtek, s már a 3. percben jobb oldali szöglet után Szűcs átadá­sát Kovács kapásból veszé­lyesen küldte kapura, de Lantekor lábbal szögletre mentett. Azután Bartha kí­gyózott át a védőkön, ki­sodródott és lapos beadását a kapus elcsípte. Néhány veszélytelen kapura tartó labdát hárított könnyedén Lanczkor, majd a vendégek első támadása is eljutott az egri 16-osig, de a labda az oldalhálóban halt el. A 10. percben középen futott egy gyors egri akció, Ambrus 10 m-ről nagy helyzetből leadott lövése azonban a bal kapufa mellett szállt el. Az tán Ambrus a bal oldalon tört előre, s csak az utolsó pillanatban szerelték szöglet­re. Valamelyest csökkent a Dózsa nyomása, a FÖSPED azonban ekkor is a védeke­zésre fordított több gondot. A 24. percben Losonczi • tá­voli lövése Csánk kezét érintve szállt el a felső léc feiett. A 30. percben Bartha mintegy 40 m-ről váratla­nul lőtt, a labda a jobb ka­pufáról kipattant, Szűcs kö­zépre játszotta és Bartha futtából nagy erővel a jobb oldali hálótartó vasra küld­te. 1:0. Megzavarodott a FÖSPED-védelem, s kezdés után Mártha elől nehezen mentettek szögletre. Bánku­ti beadását Kovács jól fel­ugorva fejelte kapura, de Lanczkor hárított. A félidő utolsó öt percében többször is foglalkoztatták az egri csatárok a FÖSPED rutinos kapusát. Szűcs a 40. perc­ben lehagyta a védőket, s lövését bravúrral védte Lanczkor, aztán előbb Amb­rus, majd Kovács kapura emelését tenyerelte szöglet­re. Szünet után folytatta rohamait a Dózsa. Bánkuti jobbról a 16-os ol­dalvonaláról küldött kapu­ra egy szabadrúgást, a lab­da Lanczkor zsájananya lett, akárcsak a 47. percben egy újabb Bánkuti-lövést köve­tően. Kevéssel később Bar­tha bal lábas bombája szállt a jobb sarok mellé. Ezután fokozatosan csökkent az iram, a FÖSPED létszám- fölénybe került a középpá­Az elmúlt hét végén az egri Park Szálló feherter­1. S4AV PÁC—Komló 1 4:0 2. Bp. Spart.—Budafok x 2:2 3. Dorog—K. Rákóczi 1 3:1 4. Volán—Kossuth KFSE 1 2:1 5. Eger—FÖSPED 1 1:0 6. Ganz-MA VÁG—ózd 1 2:1 7. Szolnok—Szeged 2, 2:3 4. Dunaújv.—Oiajbány. x 0:0 9. Szekszárd—Várpal. 1 2:0 10. Debrecen—Oroszlány x 0:0 11. Sopr. T.—SVSE x 3:3 12. Kap. Vasas—Táncsics x 1:1 13. Sashalom—in. kér. 1 4:1 «H 14. Bors. B.—DMTE 2 1:2 A totó nyereményei: 134-1 ta­lálat (2 db) 206 440.— Ft, 13 talá­lat (11 db) 50 őáo,— Ft, 12 ta'álat (298 db) 1 762,— Ft, U találat (3310 db) 159)— Ft, 10 találat (25 510 db) 35,— Ft. OäMkM isit, eaeseaeber VU Ssíá lyán, ezt a játék lassításá­ra használta fel. A 63. perc­ben Szűcs—'Mártha akció végén a kapu elé lőtt lab­dát Lanczkor lábbal vágta ki Kovács elől. Az ellentá­madás végén Losonczi dol­gozta ki a vendégek egyet­len helyzetét, a lövést azon­ban' Csank vetődve szöglet­re tolta. Az Eger kissé elfá­radt, de a FÖSPED sem tu­dott újítani. A 72. percben a Szállítók két, a Dózsa egy játékost cserélt. A Dózsa szöglethez jutott, Bánkuti labdáját a csatárok nem ér­ték el, majd Mártha átadá­sát Bartha küldte centimé­terekkel a bal sarok fölé. A 83. percben Szűcs a FÖS­PED térfeléről indulva ma­ga mögött hagyta az egész védelmet, de mintegy 8 in­ról nagy erővel a jobb felső sarok fölé vágta a labdát: Nem sokkal a befejezés előtt Losonczi szabadrúgása a sorfalról pattant szöglet­re. Végig lelkesen, igyekezet­tel az első félidőben pedig tetszetősen játszott az Eger, s megérdemelten szerezte meg első győzelmét negye­dik hazai mérkőzésén az egyértelműen védekezésre berendezkedő FÖSPED el­len. A tömör védőfalon többször is átvrekedték ma­gukat a lila-fehérek. Nem­csak középen, de a széleken is próbálkoztak a támadás­vezetéssel, s bár sokszor zavart okoztak a FÖSPED soraiban, helyzeteket dolgoz­tak ki, csupán egyetlen át- lövés járt eredménnyel. A második félidő első harma­dáig jó iramot diktáltak az egriek, s ebben mindkét csapat kissé elfáradt. A Dó­zsa fölényét az egy gól nem fejezi ki. hűen. A ven­dégek csak szünet után kí­sérelték meg az egyenlítést, de akkor is nagyon óvato­san, kevés emberrel támad­tak, s ez nem járt ered­ménnyel. Biztatóbb volt most a lűa-fehérek játéka, de feUétlenül javítaniuk kell még a helyzetek iáhaszná­lásában. Egyénileg Csanknak alig alvadt dolga. Lalcatos Csathó oldalán gyakran segített hasznosan, erre szükség volt, mert a szélső hátvédet most is többször átjátszottak. Horváth mozdulni sem hagy­ta a rábízott ellenfelet, s emellett vállalkozott ügyes indításokra és felfutásokra is. Patvaros nem használta rhében ünnepi vacsorát ren­dezett az Egri Dózsa úszó- és vízilabda szakosztálya, me­lyen megjelent Németh Ti­bor, a megyei pártbizottság munkatársa, a megyei úszó- szakszövetség elnöke és Pusz­tai László, a megyei tanács vb testnevelést sporthivata­lának elnöke is. A kedves vendegeket, valamint az ün­nepi vacsorára meghívott vezetőket, edzőket, úszókat és vízilabdázókat Daruzz. Pál, az egyesület elnöke köszöntöt­te. Ezután felolvasta Vaskó Mihálynak, a megyei pártbi­zottság első titkárának az úszók és vízilabdázók sikerei­hez gratuláló levelét, majd jutalmakat adott át az or­szágos bajnokság első osztá­lyában 4. helyen végzett ví­zilabdacsapat tagjainak es a különböző korcsoportokhoz tartozó, idén eredményesen . 62eííséüí itenfésatiL ­Gyöngyösi Spartacus—Hajdú Vasas 4: I (I ;0) ki eléggé, hogy a FÖSPED csak két emberrel támadott, többet kellett volna segíte­nie a középpályásoknak. Bartha fokozatosan lendült játékba, két pontot érő nagy gólt lőtt, részt vett a táma­dások szervezésében, bát­ran vállalkozott lövésekre. Az első félidőben Ambrus lényegesen többet nyújtott, szünet után szemmel látha­tóan elfáradt. Bánkuti őrző­jét, Baloghot gyakran be­csapta, nagy kedvvel küz­dött a második félidő köze­péig. Mártha harcosságával vétette ésare magát. Kovács a védők gyűrűjében csak ritkán volt veszélyes a ka­pura. A helyére beküldött Nagy lelkesen és qnfeláldo- zóan küzdött. Szűcs ezúttal kamatoztatta gyorsaságát, ügyes elfutásaival nemcsak magának, hanem társainak is teremtett helyzeteket. Virágh Tibor Az NB II. további ered­ményei: Dorog—Kaposvári Rákóczi 3:1 (1:1), Bp. Spar­tacus—Budafok 2:2 (1:1). Ganz-MÁVAG—Ózd 2:1 (0:0), MÁV DAC—Komló 4:0 (1:0), Dunaújváros—Olaj­bányász 0:0, Szekszárd—Vár­palota 2:0 (2:0), Szolnoki MTE—SZEOL 2:3 (1:2), Vo­lán—Kossuth KFSE 2:1 (1:0), DVSC—Oroszlány 0:0. A bajnokság állása I. Volán 8 5 3 _ 18- 8 13 2. SZEOL 8 6 — 2 16- 9 12 3. MÁV IX 8 3 5 — 13- 6 11 4. Dorog 8 4 3 1U-) 11 5. Bp. Spart. 8 3 4 1 17-10 10 6. K. Rákóczi 8 4 2 2 11- 8 10 7. Komló 8 4 2 2 10-11 10 8. Olajb. 8 4 1 3 15-10 9 9. Szolnok 8 3 2 3 11-10 8 10. Ganz-M. 8 2 4 2 7- 6 8 11. Dunaújv. 8 2 3 3 12-14 7 12. FÖSPED 8 3 1 4 9-11 7 13. Oroszlány 8 2 3 3 6-12 7 14. VárpaJ. 8 2 2 4 10-11 6 15. Budafok 8 2 2 4 11 14 ft 16. KKFSE 8 2 2 4 9-12 6 17. Ózd 8 2 2 4 9-14 e 18. DVSC 8 2 1 5 7-12 5 15. Eger 8 2 — 6 8-14 4 20. Szekszárd 8 1 2 5 12-20 4 NB Ill-as labdarúgó-mér­kőzés, Gyöngyös, 2500 néző. V.: Barna. Gyöngyös: Kovács — Nagy, Forgács, Szonda, Ács, Hor­váth (Krivanek), Gábor (Gás­pár), Adonyi, 'Bágyi, Bányai, Szabó. Edző: Pallagi _Jtó- bert. Hajdú Vasas: Ménes — Molnár, Kiss Gy., Pistár, Bi­hari, Lukács, Fóhn, Szabó, Kiss B., Kántor (Simon), Hutka. Edző: Komlósi Imre. A hazaiak kezdték a já­tékot és Bágyi indítását szög­letre szerelték a védők. To­vábbra is támadásban ma­radtak a gyöngyösiek. A 7. percben Bágyival szemben szabálytalankodtak, aki a megítélt 20 méteres szabad­rúgást a sorfalba lőtte. A vendégek szórványos, táma­dásait a jól romboló védelem Ács vezérletével már a 16- os előtt tisztázni tudta. Egy­re többet és veszélyesebben támadott a Spartacus, előbb Bágyi, majd Gábor hibázott kecsegtető helyzetben. Ne­gyed óra elteltével meddő hazai fölény alakult ki. Eb­ben az időszakban a vendé­gek sorozatban, kíméletlen, durva belelépésekkel pró­bálták széttördelni a hazai támadásokat. A 23. percben Ménes óriási bravúrral, láb­bal mentette Forgács jobb alsó sarokba tartó fejesét. Ebben az időszakban Ménes több esetben bravúrosan há­rított. A 37. percben góllá érett a hazaiak fölénye: kor­szerű Bágyi—Adonyi—Bá­nyai összjáték után az utób­bi a bal sarokba emelte a labdát. 1:0. Továbbra is fö­lényben játszottak a hazai­ak, de ezt a félidő vége előtt már nem tudták gólokra vál­taná A második félidő vendég­szabadrúgással kezdődött, arait Kantor csúnyán a kapu fölé lőtt. Az 53. percben vá­ratlanul egyenlítettek a ven­dégek: Bihari 30 méteres szabadrúgása a rosszul ki­mozduló Kovácsot érintve vánszorgott a gólvonalon túl­ra. 1:1. Az. egyenlítő gól után egy időszakra kitámadott a Vasas és ez némi zavart kel­tett a gyöngyösi védelemben. A 65. percben ismét vezetés­hez jutottak a hazaiak: Bá­nyai nagyszerű labdával ug­ratta ki Adonyit, aki a vé­dők ' gyűrűjéből a kimozduló kapus fölött a hálóba emeli. 2:1. A vezető gól megnyug­tatta a hazaiakat és ismét tá­madásba lendültek. Kriva­nek egy percen belül két al­kalommal is közelről lőtt a kapu fölé. Az utolsó negyed­órában a téglásiak csak rit­kán jutottak át a felezővo­nalon. A 79. percben Bányai labdájával a tisztán kitörő Bágyit a. 16-oson belül fel­vágták. Barna játékvezető határozottan a 11-es pontra mutatott. A büntetőt Szonda laposan a jobb alsó sarokba továbbította. 3:1. A Sparta­cus sorozatos támadásai a 88. percben ismét góllá értek: Krivanek a Nagytól kapott labdával az alapvonal irá­nyába cselezte magát, majd a kapufától egy méterre a bal felső sarokba emelt. 4:1. A mérkőzésből 85 percet a hazaiak támadtak, s időnként nyomasztó volt a fölényük. A gólokra váró közönség csak a második játékrészben örül­hetett igazán, amikor is min­den hazai gólt korszerű tá­madás előzött meg. Egyénileg Kovácsnak ke­vés dolga volt, a gól előtt nagyot hibázott. Nagy vala­mivel halványabban játszott a szokottnál. Forgács a tőle megszokott teljesítményt nyújtotta. Szonda végig egyenletesen játszott. Ács csapata egyik legjobbjának bizonyult, be játszotta #7. egész pálj át és még kapura is veszélyes volt. Horváth még nem nyújtja a tőle jo­gosan elvárt teljesítményt, a helyére beállított Krivanek- kei felgyorsult a támadójá­ték, gólja éiményszámba me­nő volt. Gábor a második félidőre elfáradt, a helyére beállt Gáspár ügyesen szer­vezte a játékot. Adonyi ez­úttal régi formájára emlé­keztetőén játszott, kapura is veszélyes volt. Bágyi és Bá­nyai ügyesen szerveztek, har­cos felfogásban küzdöttek, és a csatársor legjobbjai voltak. Szabó gyenge napot fogott ki, hosszú percekre eltűnt a mezőnyben. Rozgonyi Róbert Az NB III. északkeleti csoportjának állása: 1. Kazincb. 8 5 2 1 20-12 12 Záhony 8 5 1 2 15-10 11 3. MVSC 8 4 S 1 17-14 11 4. DMTE 8 5 1 2 14-14 11 3. Lenin város S 4 2 2 14- 2 10 6. Rudabánya 8 4 2 2 16-14 10 7. Kisvárda 3 4 1 3 18-12 9 H. Nyíregyh. 8 3 3 2 15- 9 9 . 9. Gyöngyös 8 4 1 3 18-14 9 1(1. Salg. Koh. 8 4 1 3 17-15 9 11. Leh. SC 8 4 1 3 12-10 9 12. Nagybát. 8 2 5 1 10- 8 fi 13. DEAC 8 3 3 3 15-14 8 14. Hajdúbösz. 8 3 1 4 12-15 7 15. S.-újhely 8 3 — 5 8-10 6 16. Hajdú V. 8 2 <? 4 7-15 6 17. Kister. 3 1 3 4 9-13 5 18. B. Bányász 8 1 2 . 5 8-17 19. B. Volán 8 — 3 5 8-20 2 20. Tuzsér 8 — 2 6 6-21 2 Elhunyt Gulyás Gyula Súlyos gyász, nagy veszte­ség érte a sporttársadalmat: Gulyás Gyula, a Magyar Rá­dió közismert, népszerű rv- portere, vasárnapra virradó­ra, 52 éves korában szívro­ham következtében elhunyt. Gulyás Gyulát a Magyar Rádió saját halottjának te­kinti, temetéséről később történik intézkedés. Az OB II/B bajnoka: az Egri Vízmű Nem nagy múltú, mindössze három éve alakult egyesület az Egri Vízmű SC, melynek vízi­labda szakosztályát ugyancsak akkor hozták létre. 1972-ben. el­ső baj nőid. szereplésük évében, majd 1973-ban is az ötödik he­lyet szerezték meg. Idén aztán sikerült megvalósítani a már korábban kitűzött célt: bajnok lett a csapat, s ezzel együtt fel­került a magyar vízilabdasport második vonalába. A húsz bajnoki találkozóból 15-öt megnyert, kettőt döntetlen­re játszott és mindössze hármat vesztett el a Vízmű. A 32 össze­gyűjtött ponthoz imponáló, 183-93-as gólkülönbség járult. Akcióból 130, emberelőnyből 33, 4 m-esből 15 gólt értek el, mér­kőzésenkénti dobott gólátlaguk valamivel több kilencnél. Ide­genben, valamint az I. forduló­ban egyaránt 65 százalékos, ha­zai pályán és a második fordu­lóban 95—95, összesen 30 száza­lékos volt a csapat idei teljesít­ménye. A bajnoki találkozókor. 19 játékos jutott szóhoz, név szerint a következők: (a nevek után a szereplések számát és a lobott gólokat -közöljük): dr. Halmos Péter (20, 37) Bíró Jó­zsef (19, 6). Szölgyémi Ferenc (17, 28), Molnár György (14, 21), Báuhidy Csaba (14, 3), Mináro- vits Sáiidor (14, 4). Soós Tamás (14, —), dr. Fekete Sándor (14, 12), Pozsgay Zsolt (12, 27), Veréb Péter (12, 16), Dula Bence (12, 5), Tóth Géza (11, 4). Mátyás László (7, —), Bóta Sándor (7, 3>, Tóth Imre (4, —), Kelemen László (4, 13), 'Szaniszló Tibor (4, —Árvái Gyula (4, 2), Cseh András (3, —). Az említett adatokból is kitű­nik, hogy az első fordulóban nem a legjobban ment a csa­patnak a játék. — A rosszabb sorsolás mellett elsősorban a görcsös, minden­áron győzni akarásnak volt a következménye a három tavasszal elszenvedett egygólos vereség —, eleveníti fel a történteket Szöl­gyémi Ferenc, aki a kezdettől játékos-edzője a csapatnak. — Olyan együttesek győztek le bennünket idegenben, melyeknél a második fordulóban 10 gólos különbséggel bizonyultunk jobb­nak. A végső jó szereplést én elsősorban a játékosok önzetlen igyekezetének tulajdonítom. Kü­lönösen Halmos ar., Biró és Mi- nárovits szorgalma az edzéseken, lelkesedése a mérkőzéseken je­lentett sokat. Említhetem Pozs­gay Zsolt nevét is, aki nemcsak játékával, hanem az edzéseken nyújtott Segítségével is hozzájá­rult a jó bajnoki szerepléshez. Ezek mellett hasznos volt szá­munkra, hogy ebben az évben a bajnoki rajt előtt részt vehettünk Kecskeméten a Dobó Kupa küz­delmein. Véleményem szerint ne­hezebb volt a feljutás, mint az a feladat, hogy bent maradjunk az OB II. A csoportjában. Ezért nem irreális az a cél, hogy jö­vőre ebben az osztályban a kö­zépmezőnyben végezzünk. Ter­mészetesen jobban kell majd fi­gyelnünk az idegenbeli találko­zókra. A felkészülés! időszak­ban heti három, a bajnokság idején heti négy edzést tartunk. A Vízmű SC vízilabda szakosz­tályának létrehozásakor akadtak a városban olyanok, akik attól féltek, hogy széthúzás, egészség­telen rivalizálás alakul majd ki az új együttes és a magasabb minőségi szintet képviselő Egri Dózsa között. A helyes szándék annak idején is az volt, hogy szélesítsék, erősítsék Egerben a vízilabdasport bázisát. Egy OB I-es csapat mellett több szem­pontból is hasznos, ha van a városban II. osztályú gárda. Le­hetőség nyílik így olyan játéko­sok aktív sportolására, akik el­foglaltságuk miatt nem tudják vállalni az I. osztályú szereplés­sel járó edzésterhelést, vagjy ké­pességeik nem ütik meg azt a szintet. A II. osztályban szereplő együttesben egy-két évig' játsz­hatnak olyan fiatalok, akik to­vábbfejlődve később erősíthetik az OB I-es gárdát. Ezekén kí­vül idővel megoldhatja egy ilyen csapat az OB I-es Egri Dózsa edzópartner gondjait. Az emlí­tett elképzeléseknek megfelelt, s most, hogy egy osztállyal fel­jebb jutott, még inkább megfe­lel majd a Vízmű együttese. A két szakosztály között jó az együttműködés. Rendszeresen játszottak edzőmérkőzéseket a Dózsa ifjúsági, alkalmanként pe­dig a felnőtt gárdájával. Kele­men László, aki jelenleg Mis­kolcon egyetemista, átigazolt a Dózsából a Vízműbe. Egy ideig itt folytatja pályafutását a ka­tonai szolgálatát most befejező Kelemen Attila, s ide igazolt a Dózsa-ifiból kiöregedett Túrái Péter. A Vízmű SC vízilabda szakosz­tályának egyik problémája, hogy a fenntartó vállalatnál a csapat egyetlen tagja sem dolgozik, a másik pedig, hogy eddig saját erőből nem foglalkoztak az után­pótlás nevelésével. Közvetlen kapcsolatot a Vízmű Vállalattal Király László szakos ztaiyvezefó tartott, aki egyben intézőként is tevékenykedet. Az edző és a csapat ügy érez­te, hogy a sportkör vezetősége nem mindig kiseri kellő figye­lemmel tevékenységét, magya­ron nagyobb támogatásra tarta­nának igényt. Részben erkölcsi, készben anyagi támogatásra gon­dolnak itt, hiszen az OB II. Á csoportjában a szereplési költsé­gek is növekszenek. Erről a gondról a sportkör elnökét, Ár­vái Jánost kérdeztük meg: — Először is azt kell elmonda­nom, hogy örültünk a sikernek. Egy éve vártuk már ezt az ered­ményt, melynek eléréséhez most jött össze kellően a csapat. Az anyagi helyet »'egyezőbb lesz a '“’■***’*• Igaz, hogy & kiírás ér­telmében egy fiatalabb korosz- tálvú 'csapatot is indítanunk kell majd, ha nem akarluk. ho*rv büntetőpontokat vonjanak !e fel­nőtt együttesünktől. Ezt termé­szetesen nem akarjuk. Azt sze­retnénk, ha a vállalat dolgozói­nak gyerekeiből verbuválódna a fiatalabb együttes, s ezzel köz- vetlenebbé válna a szakosztály és a fenntartó szerv kapcsolata is. Az együttes utaztatásához már werett&sic volna iorábtei biztosítani megfelelő járművet. Ezt a problémát a lehetőségek szerint igyekszünk minél előbb megoldani. Nagyon fontosnak tartom, hogy a szakosztály ve­zetését megerősítsük tapasztalt, gyakorlattal rendelkező ember megbízásával. Amikor a Vízmű SC vízilal>- áázóinak ismételten gratulálunk az elért sikerhez, bízunk benne, hogy ezek a megoldást sejtető tervek hamarosan megvalósul­nak. <V. T.) Az SMÁSZ VÁLLALAT EGEI ÜZEMIGAZGATÓ­SÁGA felvesz villany- szerelőt és segéd­munkásokat egri, valamint változó munkahelyre. Fizetés megegyezés szerint Jelentkezés: Eger, Szabadság tér 13. sz. Munkaügyi Csoport. Áramszolgáltató Vállalat egri üzemigazgatósága felvételre keres Kél és környéke munkaterületekre penz­beszedőt. Eger, Szabadság tér 13. Telefon: 22-3I/US mellék. A Vízmű SC bajnokcsapata. Alinak fbalról jobbra) Dula, Ml- ■ -újíts, Szölgyémi Ferenc játékos-edző, Bánhldy, Kelemen L, Pozsgay Guggolnak: Molnár, Mátyás, Bíró, dr. Halmos, Soós. (Fel- jételunk készítésékor rosm oolz jelen a csapat minden játékosa.) ígáéöü í MOAtCr-i Sportolókat jutalmaztak