Népújság, 1973. szeptember (24. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-11 / 212. szám

flzoSi a hazaadásoSi.. ” Egri Dóssá— Dl M. 1,1 (hO) NB I. B-s labdarúgó-mérkő­zés, Eger, 120U néző. V.: Macz- kó I. Eger: Cáank — Lakatos, Mé­száros, Horváth (Fehér, a 62. percben), Bajnóczi, Ambrus Z., Ambrus I., Kovács, Aspiróny, Bánkúti, Szűcs. Edző: Nagysza- lóki . András, Debrecen: Szabó II. — Sóvá­gó. Tóth, Lipők, Erzse, Makray, Torkos, Szabó L„ Pataki (Bo- ross, az 57. percben), Vaczlavik, Garabuczi. Edző: Marovári Béla. ■Harmincöt tokos melegben -az egriek támadásával kezdődött a találkozó. Már 'az első perc vé­gén Bánkúti távoli lövése szállt kapu mellé; aztán Szűcs lövését tette ártalmatlanná Szabó II. A 4. percben gyors ellentámadás futott ‘a pályán, amelynek végén Vaczlavik .35 m-ről lőtt és Csank a léc alól öklözte szögletre a labdát. A 7. percben Bánkúti jobb oldali szabadrúgásába As- pirány rosszul fejelt bele, s oda­lett a kínálkozó lehetőség. Hazai támadásokkal folytató­dott a találkozó. A 15. percben Bánkúti egyéni cselekkel ment el, közelről lőtt is, de a DVSC kapu védő je bravúrosan elcsípte a labdát. Három perccel később ismét az egri csapatkapitány került gólhelyzetbe, azonban lö­vése Makrayről szögletre pat­tant. A 20. percben Ambrus I.— Szűcs jobb oldali akció után Kovács fordulásból lőtt, a lab­da a kapu fölött szállt az alap­vonalon túlra. A 23-. percben egy túlkombinált 'lila-fehér sza­badrúgás után Ambrus I. kapu fölé pörgetett, majd a 26. perc­ben Aspirány beadását Kovács közelről a jobb felső. léc mellé fejelte. Szorongattak a hazaiak. A 2S. percben Szűcs a jobb oldalon ment el, ígéretes helyzetből a •vetődő kapust találta el. A 32. percben' Szűcs az ötös . sarkából a kapufára bombázott. Az egri­ek gólja a 34. percben született meg. Bal oldali támadás végén Szűcshöz került a labda, aki a beadást váró védők között hir­telen, 14 mrTŐl a kapu jobb ol­dalába lőtt, 1:0. Továbbra is az egriek .maradtak támadásban. A 43. percben Bánkúti éles szög­ből lőtt kapura: Szabó II. láb­bal tisztázott • szögletre. * Szünet után az első eseményt a 46. perc hozta. Ekkor Bánkúti lövése Makray lábáról az üres kapu mellé perdült. A 43. percben ka- , varodás támadt az egriek kapu­jánál, s végül Pataki 6 m-ről kapu fölé emelt. Kiegyensúlyozottá vált a mér­kőzés. Az 55. percben Bajnóczi fejesét a bal sarokból ütötte szögletre a kapus, 10 perccel később péaig egyenlítettek a debreceniek. Ambrus Z. távol­ról váratlanul magasan adott haza. Csank a kapufára tudta csak ütni a labdát, amely a be­robbanó Garabuczi elé pattant, aki a jobb sarokba fejelte, 1:1. (Ritka pcftya<fól!) Ezután az .egriek görcsösen kí­sérleteztek, de eredmény nél­kül. A 72. percben egy kapu előtti tömörülésnél Tóth, Kovács és Szabó II. összecsapott, a két mezőnyjátékos megsérült, ápo­lásra szorultak. Továbbra is a lila-fehérék vezették a támadá­sokat, de szögletrúgásoknál töb­bet nem tudtak kiharcolni a csatárok. . A 85. percben előre­törő Mészárost jó helyzetben tévesen lesen állította meg a játékvezető, majd később Amb­rus Z. lövése szállt a kapu fölé. Képességekben közel két egy­forma együttes alacsony szín­vonalú találkozóját hozta a mérkőzés. Különösen az első félidőben támadtak többet a hazaiak, de csak egyszer tud­ták bevenni a vendégek kapu­ját, mert a jól tömörülő vas­utasvédelemnek mindig időt r adtak a közbelépésre. Általá­ban középen erőltették a tá­madásokat, az is vonalban, el­feledkeztek a mélységi tagozó­dásról, a középpályások ritkán fejlődtek fel a csatársor támo­gatására, s hiába volt meg az akarat a győzelem megszerzé­sére, nem sikerülhetett, mert ráadásul egy szerencsétlen ha­zaadás után kialakult helyzet — nagyon rossz szokás ez a Dó­zsánál!■ —a vendégek pont­szerzését eredményezte, akik ezen a napon a szerencsével sem álltak hadilábon. Egyénileg Csank jól védett. A védelemben Mészáros a mezőny legjobbjának bizonyult. Hor- váthot sokszor átjátszottál, . a helyére beállt Fehér alig Jraajjtit játékba. Lakatos Ambrus z. lelkes- volt, dewra- zaadása végzetesnek bizonyít, s a gól utáni ..bűnbánása” in­kább kárára, mintsem hasznára volt a csapatjátéknak. Bajnóczi igyekezett. Aspirány feltűnően hamar elfáradt. A.mbrus í. ismét helytelen felfogásban szerepelt. Kovácsot nagyon őrizték. Szűcsöt igvekezete és szemfüles gólja dicséri. Bánkúti jól látta el szerepkörét, kár. hogy kapu­ra lövései, Gólszerzés! kísérletei nem sikerültek. Fazekas István Az előretörő Mészáros — aki a ntczón&< legjobbja-nak bi­zonyult —, Szabó 11-vei, a kapussal csatázik a labdáért. ’. (Foto; Molnár István) Az NB f. ü további orectmő­nyel: Szolnok—Oroszlány 2:0, Bp. Spartacus—Diósgyőr 2:1, Kecskemét—Szekszárd 2:1, Bé- késetaba—Komló 2:0, Dunáűjvá- ron—MÁV DAC 4:2, Pénzügyőr —Gariz-MÁVAG 4:1, Olajbányász —'Várpalota 1:1. A bajnokság (OZáam, 1. DVTK 5 4 — 1 12- 9 * 2. Budafok 5 3 2-9-58 3. Olajb. 5 3 11 U- 7 7 4. Komló 5 3 — 3 11- 7 $ 5. Kecsk. 6. Békésea, 7. Varpal. 8. DVSC 9. Szolnok 10. Bp. Spart. 11. Pénzügy, 12. Szekszárd 13. Ganz-iM: 14. MÁV D. 15. Dunaüjv. ' 16. Oroszlány 17. Eger 18. Kos. KFS-E 2 1 9- 4-28-7 4-7-6 4 — 3-2 6 3 17-7 5 15-5 2 9-10 2 3-4 2 5-8 2 5-8 3 10-12 3 1-4 .23 3-8 2 — 4. 6-12 2 Újabb gyöngyösi Gyöngyösi Spartacus—Vác 2:! (2:1) NB II -es labdarúgó-mér­kőzés, Vác, 2000 néző. V.:. Jaczina. Gyöngyös: Kovács — Szonda, Forgács, Ács, Gás­pár László, Krivanek (Fo­dor), Adonyi, Bágyi, Bányai, Sármány. Edző: Pallagi Ró­bert. Vác: Ferencsik — Molnár I., Kriska, Bőhm, Szúnyogh, Pálinkás, Balogh, Fedor (Ko­vács), Molnár II., Ludaics Fiedler), Bednarik. Edző: Szigeti Ferenc. A hazai csapat támadá­sával indult a mérkőzés, s az első perc végéin már a má­sodik szögletet rúgták a vá­ciak eredmény nélkül. A Vendégek az első jó támadá­sukat a 6. percben vezették, amikor Krivanek—Bágyi— Bányai adogatás után az utóbbi lesállásán akadt el az akció. Ebben az időszak­ban a többet kezdeményező váciak előtt a 13. percben jó helyzet maradt kihaszná­latlanul. Jobb oldali táma­dás végén a jobb szélső tisz­tán kapta a labdát az ötö­sön, de földbe rúgott, s Ko­vács tisztázott. Negyedóra ' elteltével kiegyensúlyozottá vált a mérkőzés. A 22. perc­ben váratlanul vezetéshez jutott a Gyöngyös. Egy me­redeken előrevágott labda átcsúszott a középhátvéd talpa alatt, a bálhátvcd ha­zaadhatta volna, de késleke­dett, Gáspár megszerezte, kapura tört, $ d jobb alsó sarokba lőtt, 1:0. A gyöngyösi gól után ha­zai percek következtek. A 31. percben Kovács kétszer is nagy bravúrral tisztázott. Hazai támadások közepet­n Síma* vereség Egerben, a népkerti pá­lyán rendezték meg vasár­nap az Egri Dózsa—Nyíregy­házi Spartacus NB Il-es női röplabdamérkőzést A vendégek biztos játék után megérdemelten nyertek Sió­ra. Képünkön „feladásra” f készülődnek az egri lányok.» (Foto: Molnár István) te ismét váratlanul esett a vendégek gólja a 35. perc­ben. Sármány—Bányai—Gás­pár adogatás után az utóbbi beadása a védőkről kipat­tant újra Gáspár elé, • aki nagyszerűen tálalt a jobb­összekötő helyén kiugró Kri­vanek elé, s a szélső 11 m- ről, nagy erővel a léc alá bombázott, 2:0. A 40. pereben egy ártat­lannak látszó hazai támadás végén Forgács és a jobb­szélső összecsapott a 1’6-oson, s Jaczina játékvezető U-est ítélt. A büntetőt Kriska ér­tékesítette, 2:1. Középkezdés után a ven­dégtámadás végén Adonyi 18 in-es nagy lövését a ka­pus kiejtette, Adonyi ismé­telt, de a lövésébe ' belelép­tek, s a labda szögletre pat­tant. A második félidő a ha­zaiak támadásával folytaó- dott, de mégis az első ese­mény a váci kapu előtt adódott az 50. percben, ami­kor Bágyi 25 m-es szabad­rúgását Ferencsik védte. Változatos mezőnyjáték után az 56. percben ismét gólhely­zetet hagytak ki a hazaiak. A Spartacus-védők hibájából a jobbszélső került helyzet­be, azonban közelről ■ a bal sarok mellé lőtt. Negyedóra elteltével a visszaeső váci együttes mellett átvétte a játék irányítását a mezőny­ben tetszetősen adogató szö­vetkezeti gárda. A 75. perc­ben Sármány 25 m-ről, vá­ratlanul lövésr^ . szánta el magát, s jól eltalált bombá­ját a kapus nagy # bravúrral tenyerelte szögletre. A 82. percben Bányai nagy lövését, majd szögletrúgás után pe­dig Szonda remek fejesét óriási bravúrral mentette a váci kapuvédő. A hajrá percei vendegfö- lénnyel teltek el. Végig nagy iramú, színvo­nalas mérkőzésen a játéktak­tikát fegyelmezetten betartó éllovas helyzetei és a máso­dik félidötjfli jó játélca alant­ján, akár nagyobb arányban is nyerhetett volna a 'cso- pont rangadóján. A csapat valamennyi tagja dicséretet érdemel lelkes küzdeni aka­rásáért. Egyénileg Kovács jól vé­dett. Szonda a tőle megszo­kott jó játékot nyújtotta. ’Forgács fejjel-lábbal maga­biztosan rombolt. Ács nagy küzdelmet vívott védőjével, vallakozó sikerrel. Gáspár góljával és a második gól előkészítésével döntő érde­met szerzett a győzelem ki­vívásában. László jól ját­szott. Krivanek gólja meste­ri csatárteljesítmény volt, a helyére beállt Fodor játé­kával még lendületesebb lett a csatársor. Adonyi nagy területen- játszott kitűnően. A csatársor , karmesterének Bágyi bizonyult. Bányai a második félidőben javult fel, ekkor szinte ellenállhatatlan volt. •Sármány harcosságával tűnt ki. V i (szkocsovszkyf) Az NB 11. állása. Északi CSŐ port: 1. Gyöngyös 4 3 1 — 7-' 1 1 'MVSC x 4 3 — I 8­3 6 3. Kazinpbs 4 3 — 1 7­3 6 4. Izzó 4 2 1 1 6­2 5 5. Vác 4 2 1 1 5­3 5 6. Dunakeszi 4 2 1 1 4­5 5 7. BVSC 4 1 2 1 4­4 4 8. N yíregyh. 4 1 % 1 6­3 4 9, Kister. 4 2 — 2 3­4 4 10. Rudab. 4 2 — 2 2­3 4 11. SKBE '4 1 a 2 6­4 3 12. Ózd 4 t í 2 2­2 3 13. Nagyb. 4 1 i 2 2­6 3 14. EPGÉP 4 1 — 3 5­6 2 15. Leninv. 4 — 2 2 3­8 2 16. S.-újhely 4 — 1 8 1-11 1 Vasárnap a Tasmajdan uszodában befejeződött áz úszó és vízilábda világbaj­nokság. A magyar vízilabda- válogatóit utolsó mérkőzését Kuba ellen játszotta. A ma­gyarok eddig mindössze 1 pontot vesztettek, a kubaiak pedig nyeretlenül álltak a hatos döntő utolsó helyén. Az előmérkőzésen Olaszor­Kikapott az Egri Vasas Ez történt a labdarúgó NB lll-ban szeptember 11.» Borsodi Volán—Egri Vasas 3:2 (1:1) Miskolc, 200 néző. V.: Zólyomi. Eger: Bende — Csápó, Sípos (Beraxa), Póta, Pázmándi, Zá- gonyi, Princzes, Zajácz, Patkós, Gulyás, Hevér. Edző: Csizmarik Imre. A játékvezető késése miatt egy órával később kezdődött találko­zót a Volán rohamai vezették be. Többnyire a Vasas térfelén folyt a játék. 16. percben Za- jáczot tévesen lesen állította meg a játékvezető, s az ellentáma­dásból a hazaiak megszerezték a vezetést. A kapu előterében ide-oda ^pattogott a labda, a vé­dők késlekedtek a közbeavatko­zással és a jobbszélső lábáról a kapu közepébe jutott. i:0 Egy­két sikertelen Vasas-támadás következett ezután, majd a 23. percben Zajácz jól irányzott tá­voli lövésévél. egyenlített a Va­sas. 1:1. Néhány perc múlva Sí­pos egy összecsapásnál megsé­rült, végleg lejött a pályáiról, mint később kiderült, bordatö­rést szenvedett. A félidő utolsr eseménye Princzes elfutása volt, azonban a kapusba lőtte a lab­dát. Szünet után gyorsan meg­szerezte a vezetést a Vasas. Egy lepattanó labdát Hevér lőtt a felső sarokba. 1:2. A vezetés el­lenere nem volt meggyőző a Va­sas játéka, és ez rövidesen az eredmény alakulásával is igazo­lódott. A 62. percben a szaba­don hagyott-Kertész .lőtt a háló­ba. 2:2. Egy perc múlva pedig az előrehúzódó beállós-lövése ju­tott védhetetlenül a Vasas kapu­jába Ezzel el is dőlt a találko­zó. A Sípos kiválása miatt fel­forgatott csapatban nem voll; annyi lelkiérő*, hogy, legalább az egyik pontot megszerezze. Hatvani Kinizsi— Királdi Bányász 4:3 (0:3) Hatvan, 400 néző. V.: Berta. Kinizsi: Vajda — Bordás, Szekeres, >< Mészáros, Baranyi, Tóth,-Urban, Boros (Szabó), Ná­nai). Tari, (Tómács), Zábrák. Edző: Kristyán István. Lagymatagon, kényelmesen kezdett: a Kinizsi és ez megbosz- szui la magát. A 9. percben-egy szabadrúgásnál rosszul állt fel a sorfal, ,szét is mozdultak a já­tékosok, és Szala Labdája a há­lóba »vágódott. . 0:l. A' 21. perc újabb gólt hozott, egy előre- ádófct labdát haza akart kísérni Szekeres, de, §zaia utólérte, és á tétován kifutó Vajda mellett a hálóba gurított, 0:2. A másik kapunál Zálprák. gólba tartó fe­jesét mentették a. védők., A 32. percben Vajda rosszul vetödott egy beadásra, és Lubkorrcs a hálóba passzolt. 0:3. Nem sok­kal később Tári hibázott jó helyzetben. A félidő végéig nyu­godtan játszott a Királd, míg a hazai csapat kapkodott. Foidu- lás után Nánai hagyott ki egy helyzetet, az 51. percben azon­ban Urbán beadását Szabó ka­pásból a hálóba vágta. 1:3. Há­rom perccel később jobb oldali támadás végén Szabó 16 méter­ről' lőtt újabb gólt. 2:3. Az 58. percben Urbán átemelte a kifutó kapuson . a labdát, de a védők a gólvonalról mentettek. Aztán Szabó cselezte magát tisztára, s lövését ismét a gólvonalon há­rították a védők. A vendégel: egyre többet szabálytalankodtak. A 65. percben Nánai már csak a kapussal állt szemben, de pon­tatlanul lőtt. A 71. percben szög­letrúgás után kioklözöct labdát Tómács 18 méterről egyből a léc alá továbbította. 3:3. A 82. perc­ben Tómácsot a 16-oson belül feltartották, a közvetett szabad­rúgást azonban védte a kapus. A 87. percben a kitónó Niaait két védő beérte, és a 16-oson belül buktatta. A büntetőt Tóth értékesítette. 4:3. Gyöngyösi Energia SE— Borsodi Bányász 1:0 '(1:0) Gyöngyös, 400 néző; V.: Kö­vesfalvi. GYESE: Szalai I. — Balázs, Huszár, Kókai, Potye, Varga, Csikós (Csépány), Balogh. Nagy (Szerző), Teli, Szalai XL. Edző: Takács László. A hazaiak ügyes támadásokkal kezdtek. A 10. percben Csikós beadása után adódott helyzetük, de a' védők tisztáztak. A 20. percben Balogh egy előrevá­gott labdára ráfutott, lőtt. és a kapusról kipattanó labdát Nagy a hálóba továbbította. 1:0. Ez­után a vendégek 'is vezettek né­hány veszélyes támadást, közép­csatáruk és balszélsőjük révén, de a GYESE védelme jól állt a’ lábán. Á 32. percben Balázs be­adása után keru>t kecsegtető helyzetbe Nagy, de, hibázott. A 42. percben kis híján egyenlített a Bányász, csak nc> e:cr tudott felszabadítani a ha-.ai védelem. Szünet után sem változott a já­ték képe. A 64. percben egy jobb oldali támadás, végén Bt logh át­lőtte a labdat. Szalai elől azon­ban az utolsó piiVr-atoan fel­szabadítottak. A 73. percben a Bányász középcsatára már csak' Szalui i-gyel állt rgemben, de nem talált o kapuba. Két perc­cel később Te:l jobb oldali szögletét Varga fejelte a léc mel­lé. A 80. percben Csépány 25 méterről leadott ntgy lövése az üres kapu fölött szállt el. a ven­dégek kapusa a lövés pillanatá­ban elcsúszott. Nehéz, de megérdemelt győzei­met aratott a GYESE. Végig jó iramú, kiegyensúlyozott volt a küzdelem, a hazaiak: többet, a ebekben, tá­madtak. x Jók; Szalai I., Hu­szár, Teli. (takács) MEAFC—Egeresehi Bányász 3:3 (2:3) Miskolc, 200 néző. V.f Vincze. Egercsehi: Molnár — Dorkó II. (Szűcs), Kozma, Stoff, Csuhaj, Halász, Szabó, Ballai, Sulyok, Orosz, Kovács (Petrényi). Edző: Gere Tihamér. A Bányász vezette az első gól- veszélyes támadást, Sulyok 18 méterről leadott lövését a ka­pus a léc alól öklözte szögletre. A 20. percben gólt értek el a hazaiak. Egy jobb oldalról ke­resztbe vágott labdát az üresen hagyott Szabó közelről a hálóba fejelte. 1:0. A megzavarodott Bányász-védelem négy perc múl­va gólt kapott. A jobbszélső Stoffot átjátszotta, középre iveit és Szabó a kapufa tövéhez fejel­te a labdát. 2:0. A 28. percben Ballait a 16-oson belül felvágták, a játékvezető közvetett szabncl- rúgást ítélt, a legurított labdát Sulyok a sorfalba lőtte. Szünet után rákapcsoltak a vendégek. Az 50. percben Szűcs jól adott keresztbe, s a felugró Kovács öt méterről fejelte a hálóba a lab­dát. 2:1. Az 53. percben Báliai labdájával t Sulyok kiugrott, és nehéz szögből a hálóba talált. 2:2. A 65. perpben jobb oldalról szabadrúgást íveltek a hazaiak a kapu elé, Weisz, Sulyok, és Or--sz között fejelte a labdát a háior>a. 3:2. Elkeseredetten küz­dő--t a Bányász az egyenlítésért, s a *0 peicb^-' sikerült. Su- fi Ívok ‘»a'Jai átlépte, j Szabó «-ed'.g ±4 m-norről nagy erével lő’r, a ■''boa a bal 1:3- nufa-ól az - le ''cgzö s.uokna nátront. 3:3 A közepes -.ztnvona- lú mérkőzésen a -*» d gex sú­lyos védelmi .libák miatt r.-.-ak az ögifi* pop**» tuoháx meg szerezni. ytoé;*) A labdarúgó NB III. északi csoportjának további eredmé­nyei: Trencsényi SE—-Petőfiba- | nyai Bányász 2:1 (-1:1). .Térek- ‘ vés SE—Borsodi Bányász 2:0 (0:0), Edelényi Bányász—ÓzdvI- déki Bányász 2:0 (1:0), Rakamaz -Papp J, SE 2,1 (Q;l), szag meglepetésre 5:4-re le­győzte Jugoszláviát. Magyar- ország—Kuba 8:4 (1:1, 3:2, 1:0, 3:1). Ezzel a győzelem­mel a magyar csapat bebiz- .tosvtotta aranyérmét, meg­nyerte az első vízilabda vi­lágbajnokságot. ★ Londonban ugyancsak va­sárnap fejeződött be az öt­tusa-világbajnokság. Össze­tett egyéniben a szovjet Led- nyev lett az első, Kelemen ^124 ponttal az ötödik, Ma- racsltó 4848 ponttal 17., Hor­váth pedig 4831 ponttal a 18. helyen végzett. Csapatban is Szovjetunió vívta ki a vi­lágbajnoki címet 15 943 pont­tal, 2. NSZK. 15 051 ponttal, 3. Magyarország 14 856 pont­tal. Teheránban a szabadfogá­sú birkózó-világbajnokságon Csatári József a 100 kg-os súlycsoportban ezüst-, Kocsis János 68 kg-os súlycsoport­ban bronzérmet nyert t. Ü. Dózsa—Vasas '2 2:4 2. FTC—Honvéd 1 2:1 3. Tatab.—Videoton . x 2:2 i. Pécs—MTK. 1 3:1 5. Béicéscs.—Komló '1 2:0 6. Bp. Spart.--DVTK 1 2:1 7. Eger—DVSC X 1:1 8. Dunai.ív.—MÁV DAC 1 4:2 9. SZMTU—Oroszlány 1 2:0 10 várr>A — Ojlajfc. X 1:1 ll. Láng.—FÖrPCD 2 2:3 12 Szabó L. «C—Ul. kér. 1 1:0 13. SZVSi—Bp. finnok X 0:0 11 14. Tánosios—Ilákódzl 2 1:2 ,A totó nyereményei: 13+1 ta- .ú:i* (4 db) 279 214 Ft, 13 talá­lat (3 db) 84 405 Ft, 12 találat (574 db) 2911 Ft. 11 találat (2076 db) 244 Ft,-ifi találat (14480 'db) 52 Ft . ..... ,. ­%