Népújság, 1973. május (24. évfolyam, 101-125. szám)

1973-05-08 / 105. szám

Nehéz küzdelem után Egri Dézsa—Oroszlány 2:1 (1:1) NB I. B-s labdarúgó-mér­kőzés, Eger, 1500 néző. V.: Petri. Eger: Csank — Lakatos. Kovács. Czeczeli, Pa Ivaros. Ambrus Z„ Ambrus I.. Bán- kuti. Vigh. Simon, Szűcs. Ed­ző: Hidegkúti Nándor. Oroszlány: Fiedler — Csi­nos. Máté, Jelinek, Sárosi. Kovács, Enyed. Papp (Szabó a 70. percben), Sallói, Ho- lánszky. Tambor. Edző: Hári László. Füllesztő melegben a ven­degek kezdték a játékot és már a 2. percben veszélyes akció alakult ki. Sallói ment el a bal oldalon, élesen adott középre, de a belsők lekés­tek a labdáról. Ellentámadás­ból Simon tört előre, húsz méterről lőtt, bombáját csak másodszorra tudta megkapa­rintani Fiedler. Simon szög- letrúgásd következett ezután eredmény nélkül, majd a 8. percben Simon, Vigh, Bán­kúti látványos akció végén az egri csatár jobb külsővel a kapu fölé csavarta a lab­dát. A 10. percben váratlanul jutottak vezetéshez a bányá­szok: 20 méterre Csank ka­pujától szabadrúgást végez­hettek él. A labdának Papp futott neki ás élesen a bal felső sarokba lőtt. 0:1. Egy perccel később az egri Kovács lőhetett szabadot, az ő 20 méteres lapos lövését hárította az oroszlányi kapu­védő. Szorongattak a hazaiak, a vendégek beszorultak. A 13. percben Ambrus I. beadását Bánkúti jó helyzetben gyen­gén a kapus kezébe fejelte, a 14. percben pedife Czeczeli távoli szabadrúgását mentet­te szögletre Fiedler. A 20. percben szögletrúgás után nagy kavarodás támadt az oroszlányiak kapuja előtt. Ide-oda pattogott sokáig a labda, majd a védők felsza­badítottak. A 25. percben vi­szont gólt érhettek volna el a bányászok. Enyed futott el, beadott, Tambor közelről a kapu mellé lőtt. Az egriek egyenlítő gólja a 29. percben esett. Ekkor Ambrus I. elé került a labda, aki egy csel­sorozattal becsapta a rátáma- dő védőket és a vetődő ka­pus mellett a jobb sarokba gurított. 1:1. Továbbra is a hazaiak tá­madtak. A 35. percben Vigh átadását Simon lőtte rá, a kapus védett. Egy perc múl­va Bánkúti cselsorozat után középre ívelt, Vigh lefejelte a labdát, de az a vetődő ka­pusról szögletre pattant. A 42. percben Papp futtából le­adott lövését fogta Csank. Szünet után a 46. percben a mérkőzés legnagyobb helyzete maradt ki. Szűcs átadását Ambrus I. két méterről kapu mellé lőt­te. A 47. percben Kovács sza­badrúgását lábbal mentette Fiedler, az 55. percben pedig Czeczeli elé pattant a labda, aki egyből a kapu fölé bom­bázott. Az 57. percben az eg­ri Kovács a 16-os környékén kézzel ért a labdához, — a já­tékvezető nem látta, — így egri ellentámadással folyta­tódhatott a játék. A 63. perc­ben Ambrus I. távoli lövését hárította üggyel-bajjal Fied­ler, majd a 65. percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Húsz mé­terre az oroszlányiak kapujá­tól szabadrúgáshoz jutottak a lila,-fehérek. A labdának Cze­czeli futott neki, s éles lövése laposan a jobb alsó sarokba vágódott. 2:1. Többet kezdeményeztek ez­után a vendégek is. A 70. percben Sárosi jobblábas lö­vése az oldalhálóban akadt el, a másik oldalon pedig Si­mon beadását fejelte kapu­fára Vigh. A 75. percben Ambrus I. várt ki és szöglet­re szerelték, a 78. percben pedig a bal oldalról beívelt szabadrúgást a tisztán álló ^ Holánszky csúsztatta a bal kapufa mellé. Az utolsó tíz percben ismét az egriek ro­hamoztak. A 85. percben Ambrus Z. fordulásból le­adott lövése a jobb sarok mellett hagyta el a játékte­ret, majd Vigh es Bánkuti hibázott még. A vártnál küzdelmesebb mérkőzést hozott a 90 perc. A nagy meleg miatt mindkét csapat ügyelt az erőbeosztás­ra, így a taktikai harc dom­borodott ki. A vendégek ve­zető gólja után a hazaiak fo­kozták az iramot, de sokáig nem tudták feltörni az orosz­lányiak védőfalát. Az egriek sok gólhelyzetet dolgoztak ki, de ezeket rendre elrontották. Végül is egy jól eltalált sza­badrúgás döntötte el a két pont sorsát. Az egriek győzel­me ennek ellenére megérde­meltnek mondható, mert küz­dőszellemben a vendégek fö­a szokottnál. Simon javuló formában játszott. Harcolt, küzdött Patvaros is. Elől Bánkuti amikor labdát ka­pott, mindig veszélyt jelen­tett. Szűcs is harcosabb volt. Víghnek nem volt szerencsé­je. Ambrus I-et elsősorban gólja dicséri, egyébként gyakran kivárt. A vendégek közül Papp, Enyed, Tambor játéka tetszett. (fazekas) Az NB I. B. további, ered menyei: Dorog—Ganz MA­VAG 1:0, Szekszárd—Kecs­kemét 2:1, MÁV DAC—Előre 1:0, Békéscsaba—Volán 3:1, Várpalota—Debrecen 2:0, Bp. Spartacus—Miskolc 3:1, Du naújváros—Pénzügyőr 1:0, Szombathely—Szolnok 2:0. A bajnokság állása: 1. Szómbath. 2. MÁV DAC 3. Dorog 4. Szolnok 5. Kecsk. b\ Dunaújv. 7. Békéscs. 8. Várp. 9. Oroszt. 10. Pénzügy. 11. Bp. Spart. 12. Eger 13. Debrecen 14. Szeksz. 15. MA VÁG 16. Előre 17. Volán 1«. Miskolc 27 14 10 3 54-24 38 27 13 8 6 31-20 34 27 13 6 8 44-36 32 27 14 2 11 43-30 30 27 12 6 9 42-30 30 27 11 7 9 33-27 29 27 11 7 9 30-30 29 27 12 3 12 28-31 27 27 8 10 9 31-32 26 27 8 10 9 27-29 26 9 8 10 43-48 26 7 11 9 29-34 25 9 7 11 25-33 25 7 11 9 30-39 25 7 10 10 38-31 24 6 9 12 18-37 21 4 15 33-48 20 9 13 18-38 19 27 27 27 27 27 27 27 8 27 5 3. Videoton- ü. Dózsa 2. ZTE—FTC 3. Komló—Szeged 4. Egyetértés—SBTC 5. MTK—Tatabánya 6. Eger—Oroszlány 7. Várpalota—Debrecen 8. Kiskunhalas—Budafok 9. Szóin. MÁV—FÖSPED 10. Napoli—Cagliari 11. Temana—Florentine 12. Torino—Milan 13. Verona—Sampdoria •+ 1 14. Rudabánya—Vác 2 1:5 1 1:0 1 4:2 1 2:1 .1 3:1 t 2:1 1 2:0 2 1:3 2 1:2 X 1:1 2 0:1 X 2:2 X 1:1 1 2:0 VIT-sporfnap Egerben Vasárnap Egerben több mint félezer fiatal részvéte­lével rendezték meg a me­gyei VIT-sportnapot. A Dé­zsa-stadion füves pályáján felsorakozott versenyzőket és a^ lelátón helyet foglaló né­zőket, vendégeket, közöttük többek között Németh Tibort, a megyei pártbizottság osz­tályvezető-helyettesét, Kó­nya Lajost, a megyei KISZ- bizottság első titkárát, Pusz­tai Lászlót, a megyei TS el­nökét Kiss Sándor, a megyei KISZ-bizottság titkára kö­szöntötte, aztán méltatta a közelgő X. VIT jelentőségét az ifjúság életében, majd megnyitotta a versenyt. Az ünnepi megnyitó után Juhász Antalné testnevelő tanár irányítása mellett Eger ■ város öt középfokú iskölái- nak közös VIT-tornagyakor- lata bemutatójára került sor, később pedig a különböző sportpályákon megkezdődtek a küzdelmek a bajnoki cí­mért és a helyezésekért, ame­lyeknek közlésére még majd visszatérünk. A délutánt vá­(Foto: Puskás Anikó} rosnézéssel és strandolással töltöttek el a megye külön­böző helységéből érkezett fiatalok. Képünk a középis­kolások bemutatójáról ké­szült. Tavasszal még veretlen a Gyöngyösi Spartacus Vasas Izzó—Gyöngyösi Spartacus 1:1 (0:0) NB Il-es labdarugó-mérkőzés, Tabon utca, 400 néző. V.: Ba- csa. Izzó: Francia — Révész, Mi- halecz, Oszkai, Tölgyes, Kékesi, Géber, Szilágyi II., Pintér, Sö- vegjártó (Hanzel), Szilágyi I., (Menczel), Edző: Pásztor István, Gyöngyös: Kovács — Szonda, Forgács, Barta, Gáspár, László, Szabó (Erdei), Adonyi, Bágyi, Sármány, Fodor. Edző: Pallagi Róbert. A jól kezdő vendégcsapat) előtt már a 4. percben gólhelyzet adódott, Bágyi lövés helyett a kifutó kapus felett is át akarta emelni a labdát, de az Franciá­ról szögletre perdült. Ezt köve­tően a 8., majd a 10. percben a hazaiak előtt adódott gólhelyzet, de a csatárok hibáztak. Jobbára az Izzó támadott többet, még a szövetkezetiek szórványos, gyors ellentámadásokkal kísérleteztek. A 17. percben ismét gólhelyzetet hagyott ki a hazai csapat, ezút­tal a jobbszélső jó beadását Szi­lágyi I. a kapu torkából fejelte mellé. A 22. percben a már vert Spartacus-védők mellett Pintér 16 méterről leadott jó lövése a jobb felső kapufáról pattant ki a mezőnybe. Ellentámadás során Fodor ügyetlenkedett el egy jó helyzetet. Fél óra elteltével ki­egyensúlyozott mezőnyjáték ala­kult ki, amelyben inkább a küz- dőjelleg domborodott ki, és szü­netig-egyik kapu előtt sem adó­dott gólhelyzet. A második félidő a hazai csa­pat támadásaival folytatódott, és az 50. percben Kovács minden tudására szükség volt, hogy egy 20 méteres szabadrúgást szöglet­re tenyereljen a bal felső sarok­ból. Szögletrúgás után Kovács .ismét bravúrosan hárított, ezút­tal a kapufa segítségével egy közeli fejest. Ellentámadás során Nagy—Gáspár szóló következett, melynek végén 18 méteres lö­vés zúgott kapura, de ezúttal Francia hárított bravúrosan szög­letre. Egyre élenkebb lett az iram. Az 57. percben Bágyi ke­rült gólhelyzetbe, de gyenge lö­vését a kapus könnyeden hárí­totta. Egy perc múlva Bágyi re­mek labdával ugratta ki közé­pen Fodort, aki a lu-osról elha­markodottan a kapu fölé lőtt. A 65. percben középen vezetett ha­zai, támadás'végén a Spartacus- védelem pillanatnyi megingását Hanzel ügyesen kihasználta, 12 méterről a jobb sarokba továb­bított. 1:0. A vezető gól meghoz­ta a hazaiak játékkedvét és há­rom perc múlva ismét Kovács bravúros védésére volt szükség, hogy egy közeli éles lövést szögletre hárítson. A 70. perc­Hatvani Kinizsi és az Egri Vasas meglepő veresége tói feljöttek a gyöngyösiek, nagy iramot diktáltak, szinte a kapu­juk elé szögezték a hazaiakat. A 82. percben sikerült is az egyenlítés: középen vezetett tá­madás végén Fodor 20 méteres erős, lapos lövése Franciáról kipattant. László ismételt, de a labda ezúttal is kipattant a ka- puvédöröl. végül a jó ütemben érkező Erdei közelről a bal alsó sarokba lőtt. 1:1. A hátralevő időszakban a jó erőben levő gyöngyösi csapat irányította a játékot. Közepes színvonalú, helyenként jó iramú mérkőzésen mindkét csapat csatárai előtt több gól­helyzet maradt kihasználatlanul. A Spartacus jobb erőnléte révén megérdemelten szerezte meg ide­genben az egyik bajnoki pontot és ezzel megőrizte tavaszi veret­lenségét. Egyénileg Kovács kitünően védett, a gólért nem hibáztatha­tó. Szonda szokott, megbízható játékát nyújtotta. Barla nem­csak a vedelem legjobbja volt, hanem sok támadás vezetésére is futotta az erejéből. Gáspár nagy területen játszott, váltako­zó sikerrel. László nagyvonalú­an játszott. Szabó keveset volt játékban, a helyére beállított Erdei jó cserének bizonyult. Adonyinak csak felvillanásai voltak. Bágyi halványabb volt a szokottnál. Sármány bizonyult a lag,jobb csatárnak. Fodor ezúttal is elkapkodta a helyzeteket. (szkocsovszky) Vízilabda lé tudtak kerekedni. Egyénileg Csank jól vé­dett. A védelemben Kovács, Czeczeli és Lakatos jobb tel­jesítményt nyújtottak, mint legutóbb. Czeczelit szabadrú­gásgólja külön is dicséri. Ambrus Z. halványabb volt S9TO. május 8.. kedd Mint arról már beszámol­tunk, egri sikereket hozott az országos moderngimnaszti- kai bajnokság. Fotomontá- zsunk az egri gyerekeket mu­tatja be verseny1 közben. (Kép: Molnár István) Ez töxfént a labdarúgó NB IH-ban A labdarúgó NB 111. tavaszt nyolcadik fordulójában három csapatunk hazai, kettő pedig idegen környezetben lépett pá­lyára. A második helyen álló Hatvani Kinizsi és a harmadik helyezett Egri Vasas nagy meg­lepetésre a hazai játéktéren szenvedett vereséget az Edelényi Bányásztól, illetve a Miskolci EAFC-tól. A jól küzdő Apci Va­sas pontot rabolt a listavezető Salgótarjáni Kohásztól. Az Egercsehl Jászberényből, a Pe- töfibánya pedig Királdról tért haza döntetlen eredménnyel. Salgótarjáni Kohász— Apci Vasas 1:1 (1:0) Apc, 300 néző. V.: Glüch. Apc: Illés — Baranyi, Oldal, Sándor (Kurucz), Szőke, Kiss I. Kiss II., Kovács, Laczkó, Csorba, Zelnik. Edző: Szomszéd Ádám. Vendégtámadásokkal Indult n mérkőzés. A 8. percben Illés bravúros védéssel mente,le meg kapuját a góltól. Negyedóra el­teltével feljött a hazai csapat. Előbb Szőke, majd Csorba ve­szélyeztette a kohászok kapu­ját. A 35. percben egy ártat­lannak látszó jobb oldali táma­dás végén Földi megszerezte a vendégek vezető gólját, 1:0. A váratlan gól után egy ideig tá­madásban maradtak a kohászok, majd ismét feljött az apci csa­pat. Az 56. percben Csorba szögletét Kovács a rosszul ki­mozduló kapus fölött a hálóba emelte. 1:1. Tovább rohamozott a hazai gárda és sok esetben csak a szerencse mentette meg a vendégek kapuját a góltól. A helyzetek alapján a lelke­sen küzdő apci csapat, köze­lebb állt a győzelemhez. Jók: Illés, Oldal, Szőke, Ko­vács. (Pandúr) Királdi Bányász— Petőfibányai Bányász 1:1 (1:0) Ktráld, 400 néző. V.: Szabó. Petőfibánya: Vaku — Farkas, Zsidai, Pintér. Laczkó, Dombi, Tóth (Rezsnyák II.), Nagy, Mor­vái, Csáki, Reznyák I. Edző: Zilai János. Petőfibányai támadásokkal kezdődött a mérkőzés. A hazai­ak ritkán veszélyeztették a ven­dégek kapuját. Egy alkalommal Cséki lefutotta a hazai védő­ket, végül a kapus nagy bra­vúrral hárított. A 33. percben Cséki kicselezte a hazai védő­ket, majd a kifutó kapusba löt­te a labdát. A 43. percben egy szöglet utáni kavarodás végén a hazaiak vezetéshez jutottak, 1:0. A második félidőben még fo­kozódott a petőfibányaiak fölé­nye. Az 50. percben sikerült az egyenlítés, amikor Rezsnyák II. közelről biztosan lőtt a hálóba, 1:1. Az 53. percben Cséki ismét faképnél hagyta a hazai védő­ket, majd 6 m-ről a kivetődő kapusba vágta a labdát. A helyzetek alapján a Petőfi- bánya közelebb állt a győzelem­hez. Jók: Farkas, Zsidai, Dombi, Cséki, Rezsnyák II. Jászberényi Vasas— Eger csehi Bányász 0:0 Jászberény, 100 néző. V.: Kö­vesfalvi. Egercsehi: Kovács — Dorkó 11., Kozma, Stoff, /Csuhaj, Orosz, Halász II. (Gál). Szabó, Halász 1.. Sulyok, Petrényi (Barta). Edző: Túrán István. Jól kezdtek a vendégik. Az 5. percben Halász II. 20 m-ről le­adott nagy ’ lövése centiméterek­kel jutott a bal felső sarok fölé. A 25. percben a hazaiak balösszekötője átjátszotta Dorkó Il-t, Kozma a büntetőterületen belül csak szabálytalanul tudott szerelni. A megítélt ll-est Ko­vács nagyszerű vetődéssel hárí­totta. A 36. percben az egerese­inek 14 m-re saját kapujuktól szabadrúgást végeztek. Kovács röviden ívelt Halász I. irányá­ba, a hazaiak balösszekötője berobbant és végül Kovács csak önfeláldozó vetődéssel tudott tisztázni. Az 57. percben Sulyok bal oldali beadását az ötös sar­kán álló Petrényi nagy helyzet­ben a bal kapufa mellé fejel­te. Jó iramú, sportszerű mérkő­zésen igazságos pontosztozkodás történt. Jók: Kovács (a rpezőny leg­jobbja), Kozma, Stoff, Orosz. Halász. (bóta) Miskolci EAFC— Egri Vasas 3:2 (3:1) Eger, 200 néző. V.: Rácz. Eger: Rozsnoki — Szűcs, Sí­pos, Csapó, Pázmándi, Zágonyi, Princzes (Faliszek), Zajácz, Prommer, Barta (Beraxa), He- vér. Edző: Csizmarik Imre. A vendégek kezdtek jobban és már az 5. percben érvényte­len gólt lőttek. A Vasas még el sem jutott ellenfele kapujához, amikor a * rnújr sza­bályos gólt sikerült elérnie az egyetemi csapatlak Fenyvesi révén, 1:0. Nehezen lendült já­tékba a hazai csapat. A 20. perc­ben esett az egyenlítő gól, szép ossz játék után Prommer lőtt a hálóba, 1:1. A lelkesen játszó vendégek gyors- ellentámadások­kal kísérleteztek és a perc­ben, kapu előtti kavarodás után Varga volt eredményes, 2:1. A bizonytalankodó Vasas-védelem a 38. percben újabb gólt „ho­zott össze”, amikor Szabó ta­lált a kapu 1 közepébe, 3:1. A 47. percben .szépített a Vasas Zajácz góljával. 3:2. A lelkesen és helyenként jól játszó miskolci csapat a mér­kőzés végére elfáradt, de a .Va­sasban már nem volt annyi lel­kierő, hogy legalább kiegyen­lítsen. Meglepő, hogy a :átot- tak alapján igazságos eredmény­nyel végződött a találkozó. A Vasasban senki sem nyúj­tott elfogadható teljesítményt. (fesztbavrm) Edelényi Bányász— Hatvani Kinizsi 2:1 (2:0) Hatvan. 800 néző. V.: Nagy. Hatvan: Vajda — Bordás, Sze­keres, Mészáros, Baranyi, Tóth, Urbán, Szabó, Nánai, Ludvig, Nérey (Kővágó). Edző: Sárközi György. Tapogatózó játékkal indult a mérkőzés. Néhány perc eltelte után a Kinizsi lépett fel táma­dólag. de igazi gólhelyzetet nem sikerült kialakítania csatárai­nak. A 7. percben vezetéshez jutott a vendégcsapat, a hazai védők könnyelműsködtek és a szemfüles Kristóf a hálóba lőtt. 1:0. Ezután tovább fokozódott a Kinizsi-fölény, mégis a 24. percben egy előrevágott labdát Szekeres rosszul adott háza. ezt Kristóf elcsípte és biztosan lölt a halóba, 2:0. A Kinizsi nagy fölényét egymás után következő 12 szöglet jelezte. Szünet után az Edelény az eredmény tartá­sára törekedett. A 70. percben Bárány it felvágták a 10-oson belül. A megítélt 11-est Tóth ér­tékesítette, 2:1. A gól után a Ki­nizsi még nagyobb fölénybe került, de tehetetlen csatárai miatt nem tudtak a hálóba ta­lálni. sőt egy gyors ellentáma­dásból majdnem a Kinizsi ka­pott újabb gólt. A Hatvani Kinizsi meddő tá­madó játéka miatt vesztett. Jók: Tóth, Szabó. (sáfrány) További eredmények: ózdvi­déki Bányász—Mátranováki Va­sas 0:1 (0:1), Trenesényi SE— Miskolci Bányász 2:1 (1:0). Bor­sodi Bányász—Papp J. SE 2:1 (1:0) Vasas—Eger 6:4 (2:0, 0:1, 2:1, 2:2) OB I-es mérkőzés, Sportuszoda, V., Samu. Vasas: Darida — Faragó, Gör- gényi, Garcia, Bobori, Gajdossy, Kijácz. Cs.: ölveczky. Edző; Rusorán Péter. Eger: Rüll — Katona J., Bo­lya, Krajcsovics, Lutter, Kovács R., Pócsik. Cs.: Olajos. Edző: Baranyai György. G. Görgényi 3, Faragó, Garcia, Gajdossy (4 m-esből), illetve Lutter 2, Katona J., Krajcsovics. Kiállítás: Vasas 9, Eger 7. Nagy lendülettel kezdett a Va­sas. A mexikói v vendégjátékos, Garcia már a 30. másodpercben gólt ért el. Görgényi akciógóllal növelte a piros^kékek előnyét. Katona J. a második játékrész közepén emberelőnyből szépített, de utána az egriek nem találták meg a lendületes Vasas-rohamok ellenszerét. 4:l-re elhúztak — két emberelőnyös góllal — a fővárosiak. Közben Faragó és Lutter büntetőit védték a kapu­sok. Utóbbi azonban akcióból szépített a harmadik Öt perc vé­gén (4:2). A negyedik játékrész változatos, izgalmas küzdelmet hozott. 5:3-as Vasas-vezetés után Lutter újra elhibázott egy bün­tetőt, de utána megint javított (5:4). A végeredményt Görgényi emberelőnyből állította be. Kitűnt: Darida, Görgényi, Gar­cia, illetve Katona J.,-Lutter. fl GYESE került az élre A megyei labdarúgó-bajnokság tavaszi nyolcadik fordulójában a GYESE tél tucat góllal terhelte meg a sereghajtó Recski Bá­nyász hálóját és az első helyre került, mert a bajnokságra pá­lyázó Siroki Vasas pontot vesz­tett Pétervásárán. Az érmes he­lyezésért harcoló Selypi Kinizsi 8:0-ra győzte le a Karikás SE-t. Rózsaszentmártonban a Heves, az Egri Spartacus otthonában pedig a Zalka SE diadalmasko­dott. A Bélapátfalva biztosan fek­tette két vállra a Tarnamérát. Gól nélküli döntetlennel ért vé­get az Acjács—MÁV HAC talál­kozó. Eredmények: Rőzsaszentmár­ton—Heves 1:2 (0:2), Egri Spar­tacus—Zalka SE 4:5 (1:3), Péter- vására—Sirok 0:0, Bélapátfalva— Tárnáméra 2:0 (2:0), Adács— MÁV HAC 0:0, GYESE—Recsk :0), Selyp—Karikás SE 8:4 V» __,....... .