Népújság, 1973. április (24. évfolyam, 77-100. szám)

1973-04-25 / 95. szám

Az öngól döntött Eger- Szekszárd 1:1 (1:0) NB I. B-s labdarúgó-mér­kőzés. Eger, 1500 néző. V.: Mohácsi. Eger: Csank — Lakatos, Kovács, Czeczeli, Patvaros (Csathó. a 70. percben), Amb­rus Z., Vigh, Ambrus I. Bán- kuti, Simon (Szegő, a 79. percben), Szűcs. Edző: Hideg­kúti Nándor. Szekszárd: Lipovszky — Szántó, Kornél, Pusztai (Freppán, az 55. percben), Si­mon, Csordás, Micskó, Ka­lász, Korom (Vágó, a szünet­ben), Hadi, Török. Edző: Kiss János. Egyperces tiszteletadás után, széllel szemben a ven­dégek kezdték a játékot. Az 5. percben Czeczeli 40 méter­ről lőtt szabadrúgása a kapu mellé került. A másik oldalon Kalászt Ambrus Z. szabályta­lanul szerelte, a szabadrúgást Csordás lőtte be jobbról, de a csatárok szabálytalankod­tak és oda lett a kínálkozó le­hetőség. A 8. percben majd­nem gólt értek el a vendé­gelt. Kalász elvette a labdát az elcsúszó Ambrus Z.-től, kapura lőtt, Csank a bal sa­roknál mentett. A 10. perc­ben a játékvezető Kiss J. ed­zőt figyelmeztette, mert be­kiabált a pályára. A 13. perc­ben Bánkuti szöktette Szű­csöt. éles lövése viszont kapa mellé szállt. A 15. percben cseles szabadrúgás után Li cskó kapott labdát az ötös­nél, de lövését hárította Csank. Továbbra is a me­zőnyben folyt a küzdelem. A 26. percben vezetéshez jutot- »tak az egriek. Bánkuti a jobb­összekötő helyén, szép csel­sorozat után betört a büntető- területre, ahol felvágták, a labda viszont Simon elé ke­rült, aki jobbal a bal sarok­ba lőtt 1:0. Támadott a Szekszárd. A 32. percben Szántó kicselez­te Kovácsot, éles belövését Ambrus Z. csukafejessel küldte szögletre. A másik tér­félen, a 44. percben Szűcs in­dításával Vigh kiugrott, de a játékvezető les címén lefúj­ta az ígéretes kezdeménye­zést. Szünet után a 46: percben Vigh eldönthet­te volna az egriek javára a mérkőzést. A 16-oson belül mindenkit kicselezett, majd lőtt, de a labda a vetődő ka­pusról szögletre pattant. Az 50. percben két játékvezetői ítélet ellen zúgolódott a tö­meg, majd az 53. percben, egy előrevágott labdát Vigh elől vetődve hárított a szek­szárdiak kapuvédője. A má­sik térfélen az 55. percben Csordás nagy lövését vetődve fogta Csank. Az 58. percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Egy előrevágott labdát Kovács hazaadott, s az a kifutó Csank fölött a kapu jobb oldalában akadt el. 1:1. Ezután Kalász és Kovács összeakaszkodott, mindkét fiú sárga cédulát kapott A gól után egyre többet kezdeményezett a széllel szemben játszó Eger. A 64. percben Vigh bal oldali be­adása Ambrus I.-ről szöglet­re pattant. A 69. percben Cze- czeli bomba szabadrúgása a jobb sarok fölött zúgott el. A 75. percben Bánkuti éles lövését az egyik védő esté­ben, a gólvonalról rúgta kL A 77. percben Ambrus Z. bal felső sarokba tartó, ívelt lab­dáját látványosan tornázta szögletre Lipovszky. A 80. percben Bánkuti lö­vését tette bravúrosan ártal­matlanná a szekszárdi kapus, majd egri rohamokkal véget ért a találkozói A mérkőzés izgalmas, cte a közepesnél nem jobb színvo­nalú összecsapást hozott. Az első félidőben a szél segítsé­gével játszottak a hazaiak, de csak egy góU tudtak elérni. A szünet után a szél már a vendégeket támogatta, akik ezt igyekeztek kihasználni; magas, előrevágott labdákkal kísérleteztek. A váratlanul született öngól sajnos nagy zavart okozott az egriek vé­delmében, s később hiába ro­hamoztak már a hazaiak, a kitűnő ‘napot kifogó Lipovsz­ky bravúrosan védett, s ezért a hazaiaknak meg kellett elé­gedniük az egyik ponttal. Egyénileg Csank jól védett. Kovács az Öngól után nem tu­dott megnyugodni, hibát hi­bára halmozott. Lakatos fo­kozatosan jött fel, mint Cze­czeli is. Középen Ambrus Z. rengeteget dolgozott. Simon is jobb volt valamivel, mint legutóbb, a helyére beállt Szegő megfelelt. Patvaros ve­gyes benyomásokat keltett. A csereként beállt Csathó ide­ges volt. Elöl Bánkuti, a csa­pat legjobbjának bizonyult. Vigh és Szűcs megfelelt. Ambrus I. nehezen mozgott. (fazekas) Az NB I. B további ered­ményei: Kecskemét—Ganz MÁVAG 2:1, Pénzügyőr— Szombathely 1:1, Békéscsaba —Dorog 2:1, Várpalota—Vo­lán 3:0, MÁV DAC—Szolnok 3:2. A bajnokság állása: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. ». Sz.-bathely MÁV DAC Dorog Szolnok Kecskemét Dunaújv. B.-csaba Oroszlány Pénzügyőr Debrecen Várpalota Bp. Saprt. Szekszárd Eger mavag Előre Volán MVSC 25 12 19 25 12 7 25 12 25 13 25 11 25 10 25 10 25 8 25 8 25 9 24 10 25 8 25 6 25 6 24 6 25 6 25 8 25 $ 3 50—24 34 6 30—20 31 8 43—36 29 10 41—27 28 8 40—28 28 9 30—25 26 9 26—28 26 8 28—28 26 8 26—27 25 10 24—30 24 11 24—26 23 10 30—46 23 8 28—37 23 9 26—32 22 9 32—28 21 10 17—34 21 13 32—44 20 U 17—33 1* 1. Tatabánya—Komló 1 3:2 2. Pécs—MTK 1 3:0 3. mav dac—sz. un: i 3:2 4. Békéscsaba—Dorog 1 2:1 5. Izzó—Vác 2 1:2 6. K. Rák.—K. Táncsics 1 Irt 7. Zala. Dózsa—Savaria x 0:0 8. Kiskunb.—Szegedi D. x 1:1 9. Hajdúb.—FÖSPED x 2:2 10. Szóin. MAV—SZVSE 2 1:2 11. Napoli—Bologna x 1:1 12. Sampdoria—Cagliari 2 0:1 13. Verona—Torino x 0:0 + 1 **. Esztergom—Gyöngy«» r 0:0 Sportvezető — kiapadhatatlan energiával Az első pillantásra rideg a hivatali helyiség. Személy­zeti osztály. Páncélszekrény a sarokban, dohányzóasztal és fotelek előtte. Széles iro­dai asztal, rajta iratok, jegyzetfüzetek, könyveli. Mö­götte Nógrádi Béla, a Selypi Cukorgyár személyzeti osz­tályának vezetője. 1957 óta. 44 éves katonaviselt ember a fia is. A környéken az egyik legnépszerűbb ember, a helyi Kinizsi Sportegyesület Elnöke, aki arról híres, hogy a me­gye egyik legrégebbi sportve­zetője — a múlt évben kapta meg a Testnevelés és sport kiváló dolgozója kitüntetést — ugyanakkor elmondhatja magáról azt is, hogy olyan sportkört dirigál ma már, amelyik anyagilag legjobban stabilizált és megalapozott Labdarúgásban, teniszben, természetjárásban, motoros turisztikában, atlétikában működtetnek szakosztályo­kat, ahol több mint 130 fia­tal hódolhat kedvenc sport­jának, szinte minden külö­nösebb gond nélkül, hiszen a sportkör az üzem segítsé­gével, a tagdíjból és a ke­zelésükben levő vendéglátói egység hasznából évente 769.000 forintot biztosít a je­lentkező igények kielégítésé­re. Teljes Összefogás megte­remtésével el tudta érni, hogy az utóbbi öt évben ritkán tapasztalható gyorsa­sággal erősödött meg a Ki­nizsi. több mint másfél mil­iő forintot tudtak sportléte- mények készítésére fordí­tni. Füvesítették a labda­to 4 ttéflW£L 1973. április 25., szerda rúgópályát, körbekerítették, megépitettek egy emeletes, fürdővel ellátott klubházat, 500 fő részére fedett lelátót, — hogy csak a legjelentő­sebbeket soroljuk feL Ott dolgozott társadalmi munká­ban az igazgató, a főkönyve­lő, a művezető és az egysze­rű sportköri tag is a pályán, hogy közös tervüket, vala­mennyiük nagy álmát, a Kinizsi-sporttelepet létre­hozzák. Mert a múlt nagy álmát valósították meg ezzel Azt, amikor még ő is aktív ver­senyző volt és a grundokon űzve a labdát, arról szőtték a tervet, milyen jó lenne, ha lenne egy szép pályájuk öl­tözőkkel emberi körülmé­nyek között, mint a nagyok­nak a fővárosban és a me­gyeszékhelyeken. Ugyanis kisgyermek korától a sport, a labdajátékok vonzották. Tizenöt éves korában iga­zolta le a lőrinci csapat, majd a felszabadulás után ő is ott volt az alapítók kö­zött, akik megszervezték és létrehozták a Selypi Petőfi Munkás Torna Egyletet A felszerelések összeszedésén át a pálya építéséig minden akcióban szerepet vállalt, de mint aktív labdarúgóban sem csalódtak egyszer sem a szurkolók. Nagy érdeme­ket' szerzett abban, hogy 1947-ben bajnokságot nyert labdarúgó-csapata és beke­rültek az NB Ill-ba, ahol olyan együttesek szerepeltek, mint az Eger, Gyöngyös, Sá­toraljaújhely, Saj öszentpéter. Jó helyezéseket értek el. 1950-ben az Eger mögött például a 2. helyre kerültek. Egyébként az egriek elleni találkozó volt élete legem­lekezetesebb mérkőzése is. A Gyöngyös közelebb állt a győzelemhez Esztergomi Vasas—Gyöngyösi Spartacus 0:0 NB II-es labdarúgó-mérkő­zés. Esztergom, 1100 néző. V.: Balogh Zs. Esztergom: Nebehaj — Fiedler, Varga, Pellinger, Kulcsár, Nagy (Balogh), Mar­kó, Cserép, Jámbor (Det- re), György, Kara. Edző: Ker­tes László. Gyöngyös: Kovács — Szon­da, Forgács, Barta, Gáspár, László, Krivanek (Ács), Ado- nyi, Budai, Sármány, Fodor. Edző: Pallagi Róbert. A vendégcsapat vezette az első támadást, a harmadik percben. László 30 méterről kapu elé ívelt szabadrúgását a védők röviden mentették, az előretörő Szonda 18 m-es lövése azonban elkerülte a jobb alsó sarkot. Egy perc múlva Fodor viharzott el a balösszekötő helyén, a 16-os- ról futtából lőtt is, de a lab­da a vetődő kapus mellett az oldalhálóban kötött ki. A ha­zai csapat ellentámadása egy melléfejeléssel végződött. A tervszerűbben játszó Sparta­cus irányította-a játékot, de a csatárok lövéseit nem kísérte szerencse. Budai fordulásból leadott lövését védte Ne­behaj, majd szép bal oldali támadás végén Gáspár 18 wi­es lövése jutott kapu fölé. A Vasas szórványos ellen táma­dásai kevesebb veszélyt je­lentettek a kapura egy kivé­telével, amikor a 31. percben Kovács minden tudására szükség volt, hogy egy köze­li, éles kapáslövést szögletre tornásszon a jobb felső sarok­ból. A félidő hátralevő idő­szakában változatos mezőny­játékot láthatott a közönség, enyhe szövetkezeti fölény je­gyében. A második félidő vendég gólhelyzetted folytatódott. A 48. percben Fodor ugrott' ki remekül a balösszekötő helyén, 17 m-ről, futtából lőtt is, de a kifutó és keresztbe vetődő ka­pusról szögletre vágódott a labda. Szögletrúgás után László lövését védte vetődve a hazai kapus. Krivanek, óriási küzdelem alakult ki a győzelem kivívásáért — négyezer ember figyelte a drámai harcot, ebből 1500-an egriek, akik különvonattal érkeztek —, s végül a ven­dégek nyertek 3:2-re. A mérkőzést Kamarás FIFA- játékvezető dirigálta, ami már egymagában is nagy szó volt akkor. E hős időszak után vissza­esett a csapata. Sokan bevo­nultak katonának, így a me­gyei I. osztályba estek ki, ahol jelenleg is tanyázik a gárda, ö maga 1957-ig ker­gette a labdát, majd játékve- zetősködött két évig, ahol gyorsan haladt előre. De ab­bahagyta, mert egy Hatvani Vasút—Vasas Dinamó talál­kozón botrány tört ki a 20. percben, s le kellett fújnia a mérkőzést. Ez elvette a to­vábbi működéstől a kedvét. Tulajdonképpen I960 ófa sportvezető. Két évig edzŐ6- ködőtt, majd átvette a szak­osztályvezetést. Később több más funkciót is betöltött az egyesületnél, aztán megvá­lasztották a sportkör elnöké­nek. Azért esett rá a válasz­tás, mert mint labdarúgó, később pedig mint vezető bizonyította, hogy erre a tisztségre ő a legmegfele­lőbb, szívvel-lélekkel, a le­hetőségek maximális kihasz­nálásával tört a sportcélki­tűzések megvalósításáért. 1945 óta párttag. Sportbeli munkáját pártmegbizatásnak tekinti. Sokoldalú ember Ti- zenkétévig volt munkásőr, megkapta a tízéves szolgá­lati érdemérmet, az Élelmi­szeripar kiváló dolgozója ki­tüntetést. Tagja a Gyöngyösi Járási TS-nek és a megyei szakszervezeti sporttanács­nak. ó szervezi és irányítja kiapadhatatlan energiával évek óta Imre Domonkos­sal közösen a selypi medence dolgozóinak spartakiádját, ahol minden évben több százan mérik össze tudásu­kat, különböző sportágak­ban a dolgozók Agilis sportvezető, tele fantáziával és tervekkel. . Létrehozta a Kinizsi Ván­dorkupát, ahol atlétikában és labdajátékokban küzde­nek a selypi, lőrinci, petőfi- bányai és az erőműi iskola diákjai a díjakért. Elképze­lései között egy edzőpálya létesítése is szerepel, — szükség van rá, van hely is, — mert megkezdték a ser­dülő korú gyerekekkel való foglalkozást. Toborzót ren­deztek, a jelentkezőkből a legjobb hússzal megindítot­ták a sportiskolát, s ha be­válik, más szakosztályok is kötelezve lesznek a serdü­lők foglalkoztatására. Mert a sportban, mint az . életben bárhol nincs megái-! lás. Az idősebbeket fiatalok 1 váltják fel, hogy az egyen­letes fejlődés a sportkörön belül is biztosítva legyen. Ezért áldozza idejét, ener­giáját, hogy még erősebb és híresebb legyen a Selypi Ki­nizsi, s ezért is érdemli meg nemcsak környezetének, de valamennyiünknek az elis-1 mérését is. Fazekas István majd Gáspár távoli lövései kerülték el a bal felső sar­kot. A 60. perctől a hazai csa­pat harcolt ki mezőnyfölényt, de a tehetetlen csatárok, a jól záró szövetkezeti védelmet nem tudták áttörni. Az utol­só negyedórában1 izgalnjassá vált a játék, a hazaiak gör­csösen erőlködtek a győztes gól megszerzéséért — ered­ménytelenül. A 89. percben kétszer is a maga javára for­díthatta volna a mérkőzést a gyöngyösi csapat, de először Szonda 20 m-es bomba lövé­se hajszállal kicsúszott a jobb felső sarok fölött, majd né­hány másodperc múlva Szon­da remek beadását Ács kö­zelről perdítette kapura, vé­gül Nebehaj óriási bravúrral szögletre ütötte a labdát. Szabálytalanságokkal tarkí­tott, küzdelmes mérkőzésen a technikailag képzettebb Spar­tacus közelebb állt a győze­lemhez az igen gyenge játék­erőt képviselő Esztergommal szemben. Egyénileg, Kovács kevés dolgát jól látta el. Szonda a tőle megszokott, nagyvonalú játékot mutatta. Forgácsot nem tudták átjátszani. Barta kitűnően tartotta szélsőjét. Gáspár nagy területen ját­szott, váltakozó sikerrel. László kiváló helyezkedési készségével nagy hasznára volt csapatának. Krivanek ez­úttal gyengébb volt a szokott­nál. A helyére beállított Ács harcossága dicsérhető. Ado- nyi elsősorban a védőmunká­ban nyújtott kiemelkedőt. Bu­dai számára ez a poszt szo­katlan volt. Sármány igen sok J6 támadást vezetett. Fo­dor bizonyult a legjobb csa­tárnak, nehéz volt őt tartani. Balogh játékvezető mindkét csapat terhére sokat tévedett. (szkocsovszky) Az Északt csoport állása: 1. KKFSE 21 14 1 2. Vác 21 11 7 3. Kazincbar. 21 10 5 4. Rudabánya 21 8 8 5. S.-újhely 21 9 6 6. Kisterenye 21 9 5 7. Leninváros 21 8 6 8. BVSC 21 8 5 9. Gyöngyös 21 7 7 10. Nagybatony 21 7 6 11. Nyíregyh. 21 7 6 12. Izzó 21 6 7 13. Ózd 21 5 9 14. Esztergom 21 4 7 15. KELTEX 21 3 7 16. Törekvés 21 2 8 35—16 29 30—17 29 30— 26 25 27— 24 24 19—18 24 28— 23 23 25—22 22 31— 24 21 25— 22 21 26— 28 20 28—31 20 25—26 19 18—27 19 15— 28 15 23—38 13 16— 31 12 Shone Gould Londonban Szombaton 17 nemzet spor­tolóinak részvételével nagy úszóverseny kezdődött Lon­donban. Shane Gould — aki képünkön a brit főváros ne­vezetességeit folografálja — ugyancsak vízbe szállt. (Népújság telefoto: —AP—MTI—KS) Portisch biztosan vezet, Csőm második Portorozban a Vidmar nemzetközi sakkemlékver­seny 15. fordulójában a két magyar döntetlenül mérkő­zött. Portisch egyik nagy vetély- társától, a jugoszláv Gligo- ricstól, Csőm pedig az ugyan­csak jugoszláv Pannától vett el fél pontot. Két fordulóval a befejezés előtt Portisch másfél pont­tal vezet, s a hátralévő két játéknapon elég ha fél pon­tot szerez, hogy megőrizze helyét az élen. Csőm a má­sodik helyen áll. LABD r t t T-yr h U W ▼ ▼ ▼ T T-l hírűdé­Az NB I. állása: 1. tJ. Dózsa 23 17 2 4 64—15 36 2. Vasas 23 14 5 4 41—24 33 3. FTC 23 13 5 5 48—27 31 4. Honvéd 23 9 9 5 45—27 27 5. Rába ETO 23 12 2 9 37—34 26 6. Csepel 23 7 -11 5 33—24 25 7. Videoton 23 11 3 9 31—27 25 8 ZTE 23 10 4 9 29—29 24 9 SBTC 23 7 5 11 30—38 19 10. Tatabánya 23 7 5 11 21—29 19 11. SZEOL 23 5 9 9 23—37 19 12. Egyetértés 23 6 7 10 22—38 19 13. MTK 23 4 10 9 22—35T8 14. Pécs 23 4 9 10 18—33 17 15. Komló 23 3 9 11 19—41 15 16. DVTK 23 3 9 11 14—39 15 ★ A labgarúgó NB II ered­ményei. Keleti csoport: MGM Debrecen—Ceglédi VSE 0:0, Hajdúböszörmény— FÖSPED Szállítók 2:2 (1:1), Vasas Láng—III. kér. TTVE 1:1 (1:0), KISTEX—Gyulai MEDOSZ 4:2 (2:2), Bp. Épí­tők—Békéscsabai VTSK 1:0 (1:0), Szegedi Dózsa—Kis­kunhalas 1:1 (1:0), Szegedi VSE—Szolnoki MÁV 2:1 (1:1). Az élmezőny állása: 1. Budafok 29, 2. Szegedi Dó­zsa 28. 3. FÖSPED 26 pont­tal. Nyugati csoport: Győ­ri Dózsa—Pécsi VSK l :0 (1:0), Fűzfő—Pápa 3:1 (2:0), Kaposvári Rákóczi—Táncsics SE 1:0 (1:0), Zalaegerszegi Dózsa—Savaria 0:0, KOMÉP —Körmend 1:1 (1:0), Székes- fehérvári MÁV Előre—Pécsi Bányász 4:1 (1:0), Olajbá­nyász SE—Bakony Vegyész 5:1 (2:1). Az élcsoport állá­sa: 1. Olajbányász 28, 2. Győri Dózsa 27, 3. TVSK 26 ponttal: Északi csoport: Ka­zincbarcika—Leninváros 3:0 (0:0), Nyíregyháza—Nagybá- tony 5:1 (1:1), Vác—Vasas Izzó 2:1 (2.0), Kistoronyé— BYSC 3:0 .(0;0L A gyöngyösi járási labda­rúgó-bajnokság eredményéi. Tavaszi első forduló: Vison- ta—Atkár 1:4, Gyöngyösoro- szi—Selypi Kinizsi II. 2:3, Selypi Építők—Gyöngyöspa­ta 5:0, Nagyfüged—Hatvani Spartacus 2:0, Kisnána—Vá- mosgyörk 2:7. Második for­duló: Kisnána—Visonta 0:1, Vámosgyörk—Nagyfüged 7:1, Hátvani Spartacus—Selypi Építők 1:2, Gyöngyöspata— Gyöngyösoroszi 3:3, Boldog— Atkár 2:2. Ifjúsági eredmé­nyek: Visonta—Atkár 0:5, Selypi Építők—Gyöngyöspata 3:1, Nagyfüged—Hatvani Spartacus 3:0, Kisnána—Vá­mosgyörk 3:0, Kisnána—Vi­sonta 0:3, Vámosgyörk— Nagyfüged 0:0, Hatvani Spartacus—Selypi Építők 0:8, Gyöngyöspata—Gyöngyös­oroszi 8:0, Boldog—Atkár 0:3. A tavaszi második forduló után a felnőtt csapatok me­zőnyében a 20 pontos Atkár vezet, a 19 pontos Vámos­györk és a 18 pontos Selypi Kinizsi 11. előtt. Az ifjúsá­giak mezőnyében a 21 pon­tos Atkár vezet, a 16 pontos Selypi Építők és a 13 pontos Vámosgyörk előtt. A labda \ji Honti-kupa eredményei: Siroki Vasas- Egri Vasas 2:2, Egri Dózsa— Gyöngyösi Spartacus 2:2. A kupa döntőjét május 1-én rendezik Egerben. Az 1—2. helyért az Egri Vasas a Gyöngyösi Spsriacusszal, a 3—4, helyért sz Egri Dózsa a ísuoki Vasassal mérkőaife,