Népújság, 1972. június (23. évfolyam, 127-152. szám)

1972-06-01 / 127. szám

Ä második félidőben talál! magára az Eger Egri Dózsa—Vasas 3:1 (0:1) Tízilahda; Bánkúti a védők gyűrűjében harcol a labdáért. (Foto: Pilisy Elemér) NB I-es labdarúgó-mérkő­zés, Eger, 9000 néző. V.: Müncz. (Asztalos, Mohácsi). Eger: Bulyovszky (Deésy) — Tóth M., Mészáros, Cze- czeli, Berán (Tóth T.), Si­mon, Ambrus, Kárpáti, Bán­kúti, Kovács F., Vigh. Edző: Kovács Ferenc. Vasas: Tamás — Fábián, Mészöly, Ihász, Müller, Tö­rök, Molnár, Puskás dr., Tóth B. (Menczel), Farkas, Váradi (Lakinger). Edző: Va­dász Károly. Szögletarány: 9:7 (7:4) a Vasas javára. A hazaiak kezdték a játé­kot, de az első eseményt Mé­száros közbeavatkozása je­lentette, aki a kitörő Far­kas elől szögletre mentett. A másik oldalon Ihász Bánkú­tit húzta vissza, de a meg­ítélt szabadrúgásból nem lett semmi. A 6. percben Farkas távolról bombázott kapura, Bulyovszky szögletre tenye- relte a labdát. A 8. percben Mészöly reklamált, s a meg­ítélt szabadrúgást Bánkúti elhamarkodottan a kapu mellé durrantotta. Feljött a vendégcsapat, s néhány me­leg helyzet adódott az egriek kapuja előtt, de a vendég' csatárok elügyetlenkedték helyzeteiket. A 14. percben Puskás dr. és Farkas ke- vergetett, majd Farkas lőtt, bombája azonban mellé szállt. Ezután kiegyenlítet­tebbé vált a mérkőzés, ke­vés eseménnyel. A 20. perc- ber Török lőtt kapu mellé, majd ismét a Vasas percei következtek. A 25. percben már a hatodik szöglet jelezte a vendégek fölényét. Az eg­riek első szép akciójukat a 32. percben vezették Tamás kapujára, de ekkor Ambrus jó helyzetben hibázott. Egy perccel később Ambrus ment el a jobb oldalon, beívelt, Simon viszont közelről a ka­pu mellé küldte a labdát. El­lentámadásból Tóth B. ke­rült helyzetbe, de lövése el­kerülte a jobb alsó sarkot. A 40. percben váratlanul ju­tottak vezetéshez a piros-ké­kek. Fábián ment el a jobb oldalon, élesen beadott és Váradi Bulyovszky keze kö­zött fejelt a léc alá. 1:0 a .Vasas javára. Szünet utón az első eseményt Ambrus nagy helyzetkihagyása je­lentette, aki közeiről futtá­ból jó helyzetből lyukat rú­gott, s oda lett a kínálkozó lehetőség. A másik oldalon Törököt feltartotta Mészáros, mindketten elestek, s az eg­ri középhátvéd sárga cédu­lát kapott. Az 51. percben egyenlítettek a hazaiak. Bán­kúti egy cselsórozat után ügyesen ívelt kapu elé, a labdát Tóth T. fejelte a bal sarok felé, de az Mészölyről kipattant Vígh elé, aki nem hibázott. 1:1. Két perccel később ismét Tamás hálójá­ban táncolt a labda. Ekkor Simon lövésre szánta el ma­gát, a labda egy védőről Kovács elé pattant, aki egy­ből lőtt, s a labda a jobb sa­rokban kötött ki. 2:1. Nem sokkal később újabb helyzet adódott Kovács F. előtt, de az egri csatár balra kisod­ródott és futtából a kapu fö­lé bombázott. Változatosabbá vált a játék, gyakran forog­tak veszélyben a kapuk, de a védők jól álltak a lábukon. Néhány perc eltelte után is­mét a Vasas próbálkozott, igyekezett az egyenlítést ki­csikarni. Egy ízben Mé­szöly fejese alig kerülte el a bal alsó sarkot, de jó helyzetben rontott Puskás dr. és Farkas is. Ebben a játékrészben az egriek gyors ellentámadásokkal kísérle­teztek, amelyek mindig ve­szélyt jelentettek Tamás ka­pujára. Ez a taktika hozta meg aztán a 76. percben a mérkőzés sorsát eldöntő utolsó gólt is, amikor a fél­pálya közepén Mészöly és Bánkúti csapott rá a labdá­ra, a Vasas középhátvédje elesett, Bánkúti megiramo­dott, ügyesen indította a másik oldalon futó Víghet és biztosan lőtt Tamás mel­lett a kapuba. 3:1. A Vasas nem adta fel és a 80. percben majdnem sike­rült szépíteniük. Ekkor Cze- czeli rosszul rúgta előre a labdát, amelyet Molnár el­csípett, betört a 16-osra, de éles szögből kapu mellé lőtt. A 85. percben Molnár beadását Farkas 11 méterről fejelte kapu mellé. Az utolsó percekben a hazaiak labdatartásra ren­dezkedtek be, s így az ered­mény már nem változott. A várakozásnak megfelelő­en, izgalmas csatát hozott a két csapat találkozója, bár a színvonal a közepesnél nem volt nagyobb. Az első játék­részben a vendégek támad­tak tervszerűbben és ekkor nagy nyomás nehezedett a hazai védelemre. Szerencsé­re az egri középpályások ügyesen segítették ki védő- társaikat, s ezen a védőfalon megtörtek a Vasas rohamai. Szünet után változott a já­ték képe annyiból, hogy az egriek kezdeményeztek töb­bet, s ügyes ritmusváltások­kal zavarba tudták hozni a vendég védelmet, s ez há­rom gólt is eredményezett. A látottak alapján a hazaiak különösen a második félidő­ben nyújtott játékukkal rá­szolgáltak a győzelemre. Az egriek közül mindenki jól játszott, igyekezett, de közülük is kiemelkedett Mé­száros, aki ezen a találko­zón a mezőny legjobbjának bizonyult. A vendégek közül Fábián, Váradi és Török já­téka tetszett. Fazekas István az Egri Dózsa EGRI DÓZSA—BVSC 6:3 (1:1, 0:1, 2:0, 3:1) Eger, 200 néző. V.: Samu. Eger: Rüll — Katona, Pé­csik, Lutter, Bolya, Olajos Kovács T. Csere: Regős. Ed­ző: Pócsik Dénes. BVSC: Pálfy — Gyero, Czigány, Togyeriska, Hecsei, Gyenes, Horkai. Csere: Poty- tyondi, Gém. Edző: Tátos Nándor. G.: Bolya 2, Regős 2, Ko­vács T., Pócsik, illetve He­csei 2, Togyeriska. Kiállítás: Eger 3, BVSC 7. Közepes színvonalú, küz­delmes mérkőzésen tartotta itthon a két pontot az Egri Dózsa. Sok hibás átadás, ka­pu előtti dulakodások tarkí­tották a mérkőzést. Folya­matos játék alig alakult ki a negyedek során. A BVSC bátran kezdett, de az Eger a második negyedtől kezd­ve fölénybe került. A kapu előtt azonban alig-alig akadt vállalkozó játékos, még em­berelőnyben is csak éppen- hogy a 45. másodperc végén dobták kapura a labdát. A mérkőzést az Egri Dózsa tet­te küzdelmessé saját maga számára, mert játékosai ke­veset úsztak és számolatlan, pontatlan átadást vétettek. Az utolsó negyed följavult játékot hozott, a Dózsa át­vette a mérkőzés irányítását és Pócsik, illetve Regős gól­jai eldöntötték a két pont sorsát. Jók: Rüll, Kovács T„ Pócsik, illetve Gyerő és To­gyeriska. ÖköBuíuős Kaposvár város I. osztá* lyú ökölvívó-bajnokságán hat Zalka SE-versenyző vett részt. Közülük Juhász ne­hézsúlyban bajnok lett, pe­helysúlyban fPuporka, köny- nyűsúlyban Boros és nehéz­súlyban Pákozdi a 3. helyre került. A szczecini Griffmadár nemzetközi ökölvívó tornán, ahol 10 ország versenyzői küzdöttek a bajnoki címért, Fischer, a Zalka SE ver­senyzője, a magyar csapat legjobb eredményét érte el, mert papírsúlyban első hely­re került, mivel a döntő má­sodik menetében kiütötte a lengyel Musialeket. flz űttsri-eliüipia hírei Füzesabonyban rendezték meg £z úttörő-olimpia három- és négy tusa versenyeinek járási döntőjét. Eredmények. Kisdobosok háromtusa verse­nye. Lányok: 1. Szabó Ágnes (Besenyőtelek) 140, 2. Munkácsi Julianna (Füzesabony I. sz. isk.) Jól sikerült verseny volt.,. Vidám társaság lepte el a felsőtárkányi Hámán Kató KISZ-tábort, ebben az év­ben itt rendezték meg a me­gyei ODOT-versenyeket. A megnyitó után ismerkedési est következett, amelyet tánccal, beszélgetéssel, szó­rakozással töltöttek el a fia­talok. Másnap reggel fél hatkor hangos ébresztő ver­te fel a tábor csendjét, de voltak, akik csak egy pohár hideg víz után vették tudo­másul, hogy itt az ébredés ideje. Az akadályversenyző­ket kisvonat vitte a küzde­lem színhelyére, a városis­mereti vetélkedő résztvevői pedig a táborban maradtak. Az akadályosoknak elég ne­héz dolguk volt a csúszós, sáros terepen, s a gyakor­lati, elméleti feladatok sem voltak egyszerűek. A város- ismereti versenyben 11 kifo­gástalan felkészültségű csa­pat indult. A Kőszeg várá­val kapcsolatos, alapos tu­dást igénylő kérdések meg­válaszolására egy perc állt a versenyzők rendelkezésére. A fiatalok mégis bebizonyí­tották, hogy alaposan isme­rik Kőszeg jelenét és múlt­ját. A versenyek végén rö­vid pihenőt tartottak, majd az eredményhirdetésre ke­rült sor. Sok könyvet és ér­met osztottak ki a díjazot­tak között. BERCZELLY TIBOR. Született: Budapesten, 1912-ben. Diákkorá­ban sok sportággal kacérkodott, atlétizált, úszott és korcsolyá­zott. Tizenhat esztendős korában érte el élete első jelentős ered­ményét, akkor a „legjobb spor­toló diák” címért folytatott or­szágos versenyben a harmadik lett. Vívni, a saját megítélése szerint tulajdonképpen egy ki­csit későn, tizenhét esztendős korában kezdett. A testnevelő tanára oktatta, de nem sokáig, mert tehetségtelennek tartotta és ezért nem foglalkozott a diákjá­val. Azután egy másik mestere is formálisan elzavarta. Édesapja lépett ekkor közbe. Fiát ekkor vitte egy harmadik mesterhez, az olasz Italo Santellihez, aki felismerte a diákban rejlő lehe­tőségeket, olyannyira, hogy in­gyen kezdte tanítani. Berczelly 1933-ban főiskolai bajnokságot nyert és két esztendő múlva el­kezdte nem mindennapi nemzet­közi sikersorozatát: 1935-ben tag­ja az Európa-bajnok magyar kard vívócsapatnak. 1936-ban ott van a berlini olimpián és si­kerrel vív az aranyérmes ma­gyar kardvívóegyüttesben. Tizenkét esztendeig kell vár­nia — a háború miatt — élete második ötkarikás versenyére. 1948, London: 1:0, 1:1, majd 4:4. így alakult a magyar—olasz karddöntő. A páratlanul izgal­mas mérkőzést Berczelly döntöt­te el. Ezen a napon ellenállha­Olimpiai archépcsarnois tatlanul vívott, legyőzte mind a négy olaszt. A dobogó legfelső fokára így a magyar csapat áll­hatott fel. Berczelly tudása és akaratereje négy esztendő múl­va újra aranyérmet eredménye­zett. 1952, Helsinki: Üjra magyar- olasz kardvívódöntő. Itália már 7'5-re vezetett. Ekkor lépett a küzdőtérre Berczelly, tudta ezt és lerohanta ellenfelét. 5:0! Ez a fordulópont, a többi már csak „gyerekjáték”. Ismét a magya­roké az aranyérem. Berczelly az egyéniben a harmadik helyet szerezte meg és csak úgy mel­lesleg tagja a bronzérmes ma­gyar tőrcsapatnak is. Kevés olyan nagy alakja van a vívás történetének, mint ő. í'.rorngyűjteménye felér egy ki­sebb sportmúzeuméval. Van te­hát három olimpiai aranya, va­lamennyit, mint a kardcsapat tagja szerezte, emellett két olim­piai brcnzot is nyert. Egyet a kard egyéniben, egyet a tőrcsa­pat tagjaként. A világbajnokság­ban négy aranyat, egy ezüstöt és egy bronzot gyűjtött össze. Kurópa-tajnokságról egy arany­érmet hozott haza. Vívását a káprázatos technikai tudás, a lendület és a kifino­mult taktikai érzék jellemezte. Érdekes, hogy már hat hónapja vívott Santelli mester iskolájá­ban, amikor észrevette, hogy valamelyik versenyző bal kézzel fogja a kardot. Berczelly mind­eddig nem merte ezt megtenni, mert azt gondolta, hogy ez sza­bálytalan. Ettől kezdve azonban ő is bállal vívott és világraszóló eredményeit is így érte el. Ele­inte a MAC, a HTVK, majd a Csepeli Vasas és a Vörös Meteor színeiben versenyzett. Csak úgy mellékesen sportlövészetben is országos rekorder és válogatott volt. 1955-ben fejezte be az aktív versenyzést és most mesteredző­ként működik. M. K. A megyei találkozó ered­ményei, akadályverseny. Lá­nyok: 1. Egri Szilágyi I. 82, 2. Hatvani Szakközépiskola 76, 3. Egri Gárdonyi 73, 4. Egri Szilágyi II. 68, 5. Gyön­gyösi Vak Bottyán 66 pont­tal. Fiúk: 1. Egri Dobó 84, 2. Egri Szilágyi I. 75, 3. Eg­ri Szilágyi II. 71, 4. Gyön­gyösi Berze 67, 5. Gyöngyö­si Vak Bottyán 60 ponttal. Városismereti verseny: 1. Gyöngyösi Berze 46, 2. Egri Szilágyi II. 46, 3. Egri Dobó 46, 4. Egri Szilágyi III. 45, 5. Egri Közgazdasági 42 pont­tal. Tájékozódási futás. Lá­nyok: 1. Kozák É., 2. Szakál­las Zs. Fiúk: 1. Balázs O. (Gy. Berze), 2. őrsi T. (E. Szilágyi), 3. Veres I. (E. Do­bó), 4. Bodzássy L. (E. Szi­lágyi), 5. Szontágh A. (E. Szilágyi). 134, 3. Kerepesi Katalin (Kál) 122. Fiúk: 1. Gramantik Béla (Kál) 125, 2. Váradi László (Be­senyőtelek) 121, 3. Szabó György (Füsezabony II. sz. isk.) 120 pont­tal. Háromtusa csapat: 1. Fü­zesabony II. sz. isk. 896, 2. Kál 895, 3. Füzesabony I. sz. isk. 877. Üttörő négytusa. Lányok: 1. Magyar Katalin (Füzesabony II. sz. isk.) 193, 2. Bocsi Valéria (Füzesabony II. sz. isk.) 189, 3. Ferencz Irén (Füzesabony I. sz. isk.) 174. Fiúk: 1. Bukta Gábor (Mezőszemere) 202, 2. Fekete Fe­renc (Füzesabony II. sz. isk.) 2000, 3. Bukta Illés (Mezőszeme­re) 194. Négytusa csapat: 1. Kál 1695, 2, Füzesabony II. sz. isk. 1670. 3. Füzesabony I. sz. isk. 1559 ponttal. A füzesabonyi járási úttörő at­létikai verseny jobb eredményei. Lány 100 rn: 1. Sági Katalin (Kápolna) 14,9, 2. Veres Mária (Egerfarmos) 15,1. 3. Csanálosi Katalin (Füzesabony I. sz. isk.) 16 mp. Fiú 100 m: 1. Fekete Ferenc (Füzesabony n. sz. isk.) 13,1. ‘ 2. Lövei András (Kál) 14, 3. Báder Ferenc (Kápolna) 14,1. Fiú 4x100 m váltó: 1. Füzes­abony II. sz. isk. (Bakos, Szabó, Berecz, Kasza) 55,04 mp. Fiú 1000 m: 1. Antal István (Füzesabony II. sz. isk.) 3:28, 2. Kovács György (Egerfarmos) 3:38, 3. Poczok Miklós (Egerfarmos) 3:38,1. Fiú magas: 1. Csúf or László (Füzesabony I. sz. isk.) 130. 2. Szabó Gyula (Füzesabony II. sz. isk.) 130 cm. A dobogós helyezést elért ver­senyzőknek a díjakat Kovács József, az MTS füzesabonyi já­rási tanácsának elnöke, Patrik Jánosné járási úttörőtitkár és Rottenstein László, az AIST já­rási elnöke adták át. (—váry) SpoFífalélozo yiÉlsfinoli A röplabdás lányok színvonalos küzdelmének egyik jelenete. (Foto: Szabó Sándor) Több mint egy évtizede ha­gyomány, hogy Heves megye középiskolás kollégistái kétna­pos sportviadalon összemérik erejüket, ügyességüket. A talál­kozót minden évben más-más városban rendezik. Ezúttal a hatvaniak voltak a házigazdák. Eredmények. Lányok. Asztali- tenisz: 1. Hatvani Hámán K„ 2. Egri József A., 3. Hatvani Zal­ka M. Röplabda: 1. Hatvani Há­mán K„ 2. Hatvani Kállai É„ 3. Hatvani Zalka. Futás: 1. Egri József A„ 2. Hatvani Hámán K„ 3. Hatvani Zalka M. Sakk: 1. Hatvani Hámán K„ 2. Egri Jó­zsef A., 3. Hatvani Zalka M. Összesített pontversenyben: i. Hatvani Hámán K., 2. Egri Jó­zsef A., 3. Hatvani Kállai É. és Zalka M. Fiúk: Asztalitenisz: 1. Hatvani. Zalka M„ 2. Egri Ady E., 3. Gyöngyösi Bajza J. Röplabd?.: 1. Hatvani Zalka M„ 2. Egri Ady , E„ 3. Gyöngyösi Bajza J. Fu­tás: 1. Egri Ady E., 2. Gyön­gyösi Bajza J., 3. Hatvani Zalka M. Sakk: 1. Egri Ady E„ 2. Egri Petőfi S., 3. Hatvani Zalka M. Labdarúgás: 1. Egri Ady E., 2. Egri Petőfi S„ 3. Gyöngyösi Bajza J. összesített pontverseny­ben: 1. Egri Ady E., 2. Hatva­ni Zalka E., 3. Gyöngyösi Bajza J. Köszönetét mondunk mind­azoknak, akik felejthetetlen férjem, édesapánk Dr. Patakfalvy István temetésén részvételükkel, virágaikkal fájdalmunkat enyhítették. A gyászoló család. T évvett V=u­l