Népújság, 1971. augusztus (22. évfolyam, 180-204. szám)

1971-08-17 / 193. szám

Rét su'vos terssbRia megpecsételte az egriek sorsát Vereséggel kezdte NB Il-es szereplését a Gy. Spartacus Vasárnap a Horváthok napja volt a labdarúgó NB I- ben. Három névrokon is gólt rúgott — három mérkőzé­sen. Horváth Béla Győrött, a 30. másodpercben kezdte a góllövővetélkedőt. Komlón a 9. percben ezt a másik Hor­váth kiegyenlítette, s miután a diósgyőri játékos sem akart lemaradni, a 22. percben az Eger hálójába talált. Persze, nemcsak ez volt a második forduló érdekes­sége, hanem az is, hogy továbbra is nulltalálatos — a 180 perc alatt nem lőtt még gólt — a Pécsi Dózsa és az MTK. A nagy hőségben elpárolgott a csatárok góllövő ked­ve, a forduló nyolc mérkőzésén mindössze tizenháromszor zördiilt a háló. Hogy ez mennyire kevés, arra csak egy példa: a múlt héten 27 gólnak tapsolhattak a nézők. DSósgyőr-Egri Dózsa Ssl (1:1) NB I-e& láb daru gó-mérkő­zés* Diósgyőr, 5000 néző. V.: Dr. Vincze, (dr. Demeter, Soós J.). Diósgyőr: Veréb — Sala­mon, Kovács, Hajas, Kolláth, Oláh, Sikora, Udvarev, Fe­kete, Horváth, Vass. Edző: Mathesz Imre. Eger: Bulyovszky — Mé­száros, Kárpáti, Rajna, Be- rán, Czeczeli, Kovács F., Si­mon, Tóth M„ Bánkúti, Tóth T. Edző: Kovács F. Csere: Fekete helyett Föl- desd az 58. percben, Bu­lyovszky helyett Deésy a 62. percben. Szögletarány: 93 (3:4) az Egri Dózsa javára. A hazaiak kezdték a játé­kot, s a 2. percben Fekete fu­tott fel a bal szélen, a 16-os vonal széléről a túlsó oldalra ívelt, de Czeczeli szögletre fejelte a labdát. Aztán Udva­rev cselezte be magát a bün­tetőterületre, lapos lövése azonban elsurrant a jobb ka­pufa mellett Az első egri tá­madás a 4. percben futott a pályán. Tóth M. ment el a jobb oldalon, a diósgyőri vé­dőle azonban szögletre sze­relték. Közepes iramban folyt a mérkőzés, némi hazai fölény jellemezte ezt a játék­részt, mégis a 15. percben a vendégek jutottak vezetéshez. 22 méterre a diósgyőri kapu­tól szabadrúgáshoz jutottak az egriek. Czeczeli bombalö­vése elszállt a sorfal mellett és a labda a jobb felső sa­rokban kötött ki. 0:1. Két perccel később Tóth T. nagy lövése surrant el a óbb kapufa mellett, majd Kovács F. hatalmas lövése kerülte el a bal sarkot To­vábbra is a vendégek kezde­ményeztek, de lövéseik pon­tatlanok voltak, elkerülték Veréb kapuját A 24. perc­ben váratlanul egyenlítettek a hazaiak. Szögletrúgás után a labda Sikorához, majd Ud- varevhez került. Az egri vé­dők tétlenkedtek. A jobbszél- ső rosszul találta el a lab­dát, amely Horváth elé per­dült, aki 6 méterről a léc alá csavarta 1:1. A 26. percben Vass lövését tette ártalmatlanná Bulyovsz­ky, majd ! a másik oldalon Tóth T. elől csípte el a lab­dát a hazaiak kapuvédője. Ezután mezőnyjáték alakult ki, sokáig kevés esemény tör- ' int a pályán. A 36. percben Sikora kapáslövése zúgott el az egri kapu fölött. Később ismét a diósgyőriek kereked­jek felül, de a csatárok távo­li lövései pontatlanok voltak, bár Udvarev bombája a 40. percben a kapufán csattant Szünet után egri rohamokkal folytatódott a mérkőzés. A 47. percben Tóth M. futott el a jobb ol­dalon, jól is adott középre, de Tóth T. egyből kapu fölé iiurrantott. Az 50. percben Czeczeli ment fel a bal olda­lon. Kovács F. tisztán kapta tőle a labdát, az egri csatár kivárt, forgolódott, majd gyengén lőtt, s Veréb mente­ni tudott. Egy percre rá Bán­kúti 22 méterről lőtt szaba­dot. Veréb a léc alól tolta 1. -avúrosan szögletre a ve- *. lyes labdát. Eger rohamo- , amikor két hazai gól ikezett, mindkettő nagy hibából. Az 55. percben ; 22 méterre az egri ka- • lövésre szánta el ma­tt A. Mmfmm ÍSSi, augusztus EV kedd gát. A Tövisre Bulyovszky nem számított, s a labda aka­dálytalanul jutott a kapu bal sarkába, 2:1. Egy perc sem telt el, ami­kor újra a vendégek hálójá­ban táncolt a labda. A jobb oldali beívelésre Bulyovszky rosszul jött ki a 16-osig, el­esett, a labda Sikora elé ke­rült, aki Horváthhoz továbbí­tott, a csatár lőtt, a lövés a gólvonalon álló Czeczeliről kivágódott Udvarev elé, aki 6 méterről nagy nyugalom­mal helyezett a bal sarokba, 3:1. Ezután néhány szabályta­lanság csúszott mindkét ol­dalról a játékba, majd lab­datartásra rendezkedtek be a diósgyőriek, így egyre inkább a vendégek kezdeményezhet­tek többet A 66. percben Tóth T. egy lepattanó labdát a bal felső sarok fölé lőtt, majd Tóth M.-et szerelték szögletre a védők. A 85. perc­ben Rajna tört be ígéretesen a 16-osra, de a lövés pilla­natában ismét szögletre mentettek a hazai védők. A 90. percben kavarodás tá­madt a DVTK kapuja előtt. A védelemben különösen az első félidőben Czeczeli ját­szott jól. Az ide-oda pattogó labdát végül Simon helyezte a ka­puba, de a játékvezető már előbb lest jelzett, s nem ad­ta meg a gólt. Nem úgy indult a mérkő­zés, hogy a DVTK ilyen biz­tos győzelmet arat az Eger ellen, sőt, sokáig a levegő­beli lógott a meglepetés is, mert vezetett a vendégcsa­pat, s az egyenlítés után is egy negyedórán át a lila-fe­hérek voltak támadásban, dolgoztak ki gólhelyzeteket, de ezeket rendre elhibázták a kapura pontatlanul lövő csa­tárok. A két pont sorsát vé­gül is két súlyos kapushiba döntötte el a hazaiak javára, s ezt az előnyt az újonc csa­pat nem tudta behozni, hiá­ba rohamozott a hajrában. A játék képe alapján a döntet­len igazságosabb eredmény lett volna. Egyénileg Bulyovszky rossz napot fogott ki, indiszponál- tan védett, két gólban is ala­posan benne volt. A közvet­len védelemben Czeczeli volt a legjobb, de szünet után őt is többször átjátszották. Mé­száros és Kárpáti változó tel­jesítményt nyújtott. Berán megbízhatóan játszott, Rajna jól semlegesítette Horvátliot. Simonnak kevésbé ment úgy a jaiék, mini egy héttel ez­Elöl Bánkúti, az egriek csa­patkapitánya fáradozott leg­többet. Mindketten bekerül­tek a forduló válogatottjába is. előtt. Elöl Bánkúti küzdött, dolgozott a legtöbbet, mellet­te Kovács F. igyekezett még. Nyíregyházi Spartacus— Gyöngyösi Spartacus 3:0 (2:0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés, Nyíregyháza, 1000 né­ző. V.: Tátrai. Gyöngyös: Kovács—Nagy I., Tóth Gy. (Adonyi), For­gács, Bartha, Molnár, Gás­pár, Nagy V., Bágyi, Erdei (Nádudvari), Nagy L. Edző: Treiber Rudolf. A megilletődöttem játszó újonc NB Il-es együttessel szemben a rutinosabb hazai csapat már a 20. percben megszerezte a vezetést. Tóth Gy. dancsolása miatt a ka­putól 20 méterre szabadrú­gáshoz jutott a Nyíregyhá­za és a sorfal mellett ellőtt labda utat talált a jobb al­só sarokba. 1:0. A hazai gólra vendég szabadrúgás következett, de Bágyi bom­balövése hajszállal elsüví­tett a léc mellett. A 25. perc­ben Tóth Gy. megsérült, de tovább játszott. Ez meg­bosszulta magát, mert a 28. percben egy középen veze­tett támadásnál óvatosan akart közbeavatkozni, s a gyors hazai csatárak újabb gólt értek el. 2:0. A félidő végéig mezőny­játék folyt a nyíregyházi csapat fölénye jegyében. A második félidőben tovább folytatódtak a hazai táma­dások és az 55. percben be­állították a végeredményt. Bal oldalról ívelt szabadrú­gás került a gyöngyösi kapu elé, Nagy I. késlekedett a közbeavatkozással, Kovács kezéből kiperdült a labda, s az eredmény máris 3:0 lett. Nagy védelmi hiba volt! A háromgólos vezetés után lefékeztek a hazaiak, s a vendégcsapat is vezetett néhány támadást, de erőtlen középpályásai miatt góllal kecsegtető akciót nem tud­tak kialakítani. Végig nagy iramú mérkő­zésen a fiatal, igen gyors, szellemesen kombináló ha­zai együttes minden csapat­részében jobb volt a meg­illetődötten és .eléggé puhá- nyan játszó vendégeknél. A gyöngyösiek, jóllehet a vé­delemre törekedtek, még­sem tudták elkerülni az ilyen arányú vereséget, mert középpályásai csődöt mond­tak ezen a mérkőzésen. A gyöngyösi csapat kapu­jában Kovács a harmadik gólnál hibázott. Nagy 1. jól játszott, de a harmadik gól­ban ő is benne volt. Tóth Gy. sérüléséig sem remekeit, a helyére beállt Adonyi jól rombolt. Forgács végig egyenletesen, jó teljesít­ményt nyújtott, Bartha meg­felelt. A fiatal Molnár csa­pata egyik legjobbja volt. Gáspár és Nagy V. gyengén játszott. A csatársor leg­jobbja — bár erősen fog­ták — Bágyi volt. Erdei gyengélkedett, a helyére be­állt Nádudvari már határo­zottabban játszott. Nagy L.- nek nem ment a játék. (szkocsovszky) Tóth M. és Tóth T. keveseb­bet volt játékban a szokott­nál. A hazaiak közül Sikora, Vass és Salamon játéka tet­szett Dr. Vincze fői vezette a sportszerű mérkőzést. (fazekas) Az NB I. további eredmé­nyei: Újpesti Dózsa—MTK 1:0 (1:0), Bp. Honvéd—Salgótar­ján 1:1 (1:0), Rába-ETO—Ta­tabánya 1:1 (1:0), Videoton— Pécs 1:0 (1:0), Komló—Szom­bathely 2:0 (2:0), Csepel— Egyetértés 0:0 (0:0), FTC— Vasas 1:0 (1:0). A bajnokság állása: 1. U. Dózsa 2 2 — — 8-1 4 2. Egyetért. 2 1 1 — 2-0 3 3. FTC 2 1 1 — 3-2 3 SBTC 2 1 1 — 3-2 3 Tatabánya 2 1 1 — 3-2 3 6. Vasas 2 1 — 1 3-1 2 7. Csepel 2 — 2 — 2-2 2 DVTK 2 1 — 1 3-3 2 Győr 2 — 2 — 2-2 2 Szómba th. 2 1 — 1 2-2 2 Videoton 2 1 — 1 2-2 2 12. Komló 2 1 — 1 3-7 2 13. Honvéd 2 — 1 1 2-3 1 14. Eger 2 — 1 1 2-4 1 15. MTK 2 — — 2 0-3 — 16. Pécs 2 — — 2 0-4 — 1. MTK—U. Dózsa 2 0:1 2. Komló—Haladás l 2:0 3. Rába ETO—Tatabánya x 1:1 4. Videoton—Pécs l 1:0 5. Pécsi B.—SZEOL 2 1:3 G. SZMTE—Dunaújv. 2 0:1 7. Oroszlány—MÁV DAC x 3:3 8. Volán—Várpalota 1 2:0 9. K.-kunhalas—BKV E. 1 3:0 10. Szarvas—Debr. EAC 1 2:1 11. S.-újhely—MVSC x 0:0 12. KOMÉP—Gy. Dózsa x 0:0 13. PVSK—Szív. MÁV 1 3:0 +1 14. Gyula—MGM Debr. x 1:1 Csak röviden A női evezős EB befejeződött Koppenhágában. Az egypáreve­zős Európa-bajnoka Kuhlke (NDK), a kétpárevezőst, a kor­mányos négyest és a nyolcast a Szovjetunió. a négypárevezőst Románia nyerte. * Bravúrosan szerepelt a rot­terdami ifjúsági úszó EB-n Har- gitay, aki összesen hat aranyér­met szerzett. 100 méteres gyors­úszásban az egri Sas 57,5 má­sodperccel ötödik lett. # A martgitszigeti sportuszodá­ban befejeződött a nemzetközi vízilabda-torna a Tungsram Ku­páért. Magyarország az NSZK el­len 8:1 (1:1, 2:0. 3:0, 2:0) ará­nyú győzelmet aratott, s ezzel megnyerte a Tungsram Kupát. 10 ponttal, 33:9-es gólaránnyal. A fiatal csapat nagyszerűen helytállt a nemzetközi tornán és napról napra jobban játszva győzte le valamennyi ellenfe­lét. LABDA RÍJ GŐct// í un //A r~ T"T'T'T TVTTYTT1 * C-C- * CX- l< 1/ A labdarúgó NB I. B. má­sodik fordulójának eredmé­nyei: Zalaegerszegi TE— FÖSPED Szállítók 5:0 (3:0), VOLÁN SC—Várpalota 2:0 (1:0), Ózd—Pénzügyőr SE 1:1 (1:0), Oroszlányi Bá­nyász—MÁV DAC 3:3 (1:1), Dorogi Bányász—Ganz-MÁ- VAG 3:1 (1:0), Debreceni VSC—Békéscsabai Előre 3:0 (1:0), SZEOL—Pécsi Bá­nyász 3:1 (2:0), Kecskeméti Dózsa—Bp. Spartacus 5:1 (3:0), Dunaújvárosi Kohász —Szolnoki MTE 1:0 (0:0). A bajnokság állása: 1. SZEOL 2 2 — — 7-1 4 2. Dorog 2 2 — — 5-1 4 3. Dunaújváros 2 2 — — 3-0 4 4. Kecskemét ­2 1 1 — 7-3 3 5. MÁV DAC 2 1 1 — 5-3 3 6. ZTE 2 1 — 1 7-3 2 7. Debrecen 2 1 ___ 1 3-2 2 8. Pénzügyőr 2 — 2 — 1-1 2 Várpalota 2 1 — 1 2-2 2 VOLÁN 2 1 1 2-2 2 11. FÖSPED 2 1 — 1 6-7 2 12. Bp. Spart. 2 1 — 1 4-7 2 13. Ganz-M. 2 — 1 1 1-3 1 Oroszlány 2 — 1 1 3-5 1 15. Békéscs. 2 — 1 1 2-5 1 16. Özd 2 — 1 1 3-7 1 17. Pécsi B 2 — ___ 2 1-5 18. Szolnok 2 — — 2 0-5 — Egri Dózsa—Diósgyőr 2:1 (2:0), NB I-es tartalék baj­noki mérkőzés, Diósgyőr, 200 néző. V.: Kun. Egri Dózsa: Landi—Temesvári, „Lelkes" szögre akasztja a „csukát" Igen, 6 is szögre akasztja a futbállcipöjét, mert úgy érzi, letelt az ideje, búcsúz­ni kell. Szerdán, augusztus 18-án az MVSC elleni barát­ságos labdarúgó-mérkőzésen lép utoljára pályára az Egri Dózsa színeiben, hogy aztán végérvényesen átadja helyét a fiatalabbaknak. Szász László, népszerűén a „Lelkes” azon utolsó „mohi­kánok” egyike, akik itt szü­lettek Egerben, itt kezdték meg pályafutásulcat a Dózsa színeiben és innen is vonul­tak „nyugdíjba”. Nem cse­rélgettek klubot, színt, szí­vet, egy helyre tették le voksukat és igyekeztek tu­dásukhoz mérten tiszta szív­ből, becsülettel szolgálni a sportkör ügyét. Szász Laci 1953. óta igazolt versenyző. Futballozni a Zel­ler-vár” grundjain tanult meg, ahol olyan partnerei voltak, mint Hanus, Révász, Várallyay, Hidasi, Kelemen, Kréti, Mészáros, Somodi, s a többiek, akiknek nevét a leg­jobbak között is megtanul­ták később a szurkolók tisz­telni. A Fáklya SC ificsapa­tában (a Dózsa elődje) Ju­hász Attila edző keze alatt indult el pályafutásán. Fél év után — 43 gólt lőtt — Ján Aladár edző vette „szárnyai” alá a tehetséges, nagy mun­kabírású fiút, aki hamaro­san bekerült a tartalékcsa­patba, majd az első csapat­ba is. Első felnőtt mérkőzé­sét Hevesen játszotta — Szász, Hidasi volt a bal­szárny — 2:1 -re győztek, s az egyik gólt ő szerezte. Az NB Il-es együttes keretének tagja lett 1956-ban, s aztán állandó játékosa lett a lila­fehér gárdának Szentmar- lyay Tibor edző vezetése mellett. Nem ismert elve­szett labdát, küzdött, har­colt a 90 perc alatt, bele­ment a legveszélyesebb hely­zetekbe is, s emiatt gyakran megsérült, de mindig gyor­san talpraálU. 1958-ban Bag- lyasalján például négy fogát rúgták ki. A Ganz-MÁVAG ellen a lábán sérült súlyo­san meg, mégis visszatért a pályára, s nagy érdemeket szerzett a győztes gól előké­szítésében. Ahogy az egri együttes vette osztályonként az aka­dályokat, úgy emelkedett „Lelkes” is — minden mér­kőzésen nagy lelkesedéssel küzdött, ezért kapta társai­tól e becenevet — feljebb, egészen az NB 1-ig. A leg­jobbak között 17-szer lépett pályára, de a tartalékcsa­patban is gyakran szóhoz jutott. Társai szerették, ha ott volt mellettük a mérkő­zéseken, mert ha baj volt, Laci mindig kisegített... A sériiZÓA. tu> és ttZ idő múlása megálljt paran­-•* i ¥*• t» * í csőit neki is. Szőke haját egyre több ősz hajszál bo­rítja már, s neki is kijárt az „öreg” jelző, 32 évesen. S öregnek nem jó lenni a zöld gyepen. Ezért búcsúzik — mint ahogy mondotta is — adja át helyét a fiatalabbak­nak, hogy amit ők kiharcol­tak az évek során, megtart­hassák, kedvenc csapatukat az NB 1-ben benn tarthassák. A labdarúgástól azonban nem szakad el, a kispályás bajnokságban szerepel, ott ontja majd a gólokat, úgy mint valamikor a stadion- oan. Mikor jó egészséget, si­kert kívánunk a „civil” élet­hez, sajnálkozunk, is. hiszen megint egy lelkes, szívünk­höz nőtt sportember hagyja el a pályát —, s ezt nehéz megszokni . » U -/■ la l László, Bóbita. Lubai, Szon­da, Patkós, Patvaxos, Szegő, Kojsza, Szűcs. Diósgyőr: Sza­bó—Nemes, Szűcs, Gergely, Druzsin, Szanyó, Fehér, Ta­más (Fekete Z.), Mikula, Molnár, Galó. G.: Szűcs 2, illetve Molnár. Az Egri Dó­zsa játékosai jó játékukkal megérdemelten szerezték meg a két pontot. Jók: Lan­di, Bóbita, Szűcs, illetve Gergely, Mikula, Molnár. ★ Az NB I. góllövő listáján három góllal Dunai II. és Fazekas (Ü. Dózsa) vezet. Czeczeli és Kovács F. az Egri Dózsa labdarúgói egy- egy gólt szereztek. ★ Az NB II eredményei. Keleti csoport': Középület­építő SE—Szegedi VSE 1:1 (1:1), MGM Debrecen—Gyu­lai MEDOSZ 1:1 (1:0), Szarvasi Spartacus—Debre­ceni EAC 2:1 (0:0), Ceglédi VSE—Bp. Postás 4:1 (3:1), Budafoki MTE Kinizsi— K1STEXT 4:1 (2:1), Vasas Láng—Lehel SC 1 :1 (0:0), Szegedi Dózsa—Szolnoki MÁV 2:1 (1:1), Kunhalasi MEDOSZ—BKV Előre 3:0 (1:0). Északi csoport: Ka­zincbarcikai Vegyész—Esz­tergomi Vasas 2:1 (2:0), Sá­toraljaújhelyi Spartacus— Miskolci VSC 0:0, Leninvá- rosi MTK—Kisterenyei Bá­nyász 2:0 (2:0), Váci Hír­adás—Nagyba tony i Bányász 1:1 (1:0), Vasas Izzó—Va­sas Ikarus 1:1 (1:0), Kossuth KFSE—Salgótarjáni KSE 1:0 (0:0), BVSC—Rakamazi Spar­tacus 2:0 (0:0). Nyugati cso­port: Savaria Cipőgyár—Al­másfüzitői Timföld 3:1 (0:1) Bakony Vegyész—Olajbá­nyász 1:0 (0:0), Pécsi VSK— Székesfehérvári MÁV Előre 3:0 (1:0), Pécsi Ércbányász- Zalaegerszegi Dózsa 1:1 (1:0), Pápai Textiles—Szekszárdi Dózsa 1:1 (1:0), Ajkai Bá­nyász—NIKE Fűzfői AKA 2:1 (1:1), Táncsics SE— Bauxitbányász 3:0 (1:0), KO­MÉP—Győri Dózsa 0:0. ★ A Diósgyőrben mutatott jó játéka alapján Bánkuti László és Czeczeli Károly, az Egri Dózsa labdarúgói bekerültek a forduló válo­gatottjába. ★ A Miskolci Vasútigazgató- ság területén lévő villamos vonalfelügyelőségek közötti üzemi kispályás labdarúgó­bajnokságban a füzesabonyi csapat idegen pályán érté­kes döntetlent ért el a sze­rencsiek ellen. A füzesabo­nyiak gólját Karanyicz lőt­te. A bajnokság állása: 1. Szerencs 2 1 1 — 3-2 3 2. Füzesabony 2 — 2 — 2-2 2 3. Miskolc 2 — 11 2-3 1 ★ A Barátság Ku,pa labda­rúgó-tornán a magyar ifjú­sági válogatott 2:1 (1:0) »riínvban nyert az NDK It ellen ta ötödik isit