Népújság, 1971. május (22. évfolyam, 102-126. szám)

1971-05-04 / 103. szám

Megérdemelt, Biztos egri győzelem Egri Dózsa—Szolnokí .ÜTK 2:0 (1:0) M Aton halad a megyeszékhely birkózósportja Eger város általános isko­£ Böptetoda MNK megyei, sflejteaű helyosztó BSÉSfcOB^-l vesztek eredményei, Fofics»- patoks Basskii Tsz SK—Dobó SB 1:3, Hatvani Kinizsi— Mező SE 4Ä, Komlói TszSK —Erid Tsz SK 4:0. Női csa­patok: Erid Tsz SK—Aűkári Tsz SK 4:0, Atkári Tsz SK— Egri Dózsa ifj. 0:4, Erid Tsz SK—Egri Dóáa. if jj 4:0. A Heves megyei röplabda- csapatbajnokság L fordulójá­nak eredményei Férficsapa­tok: Mező SE—Hatvani Ki­nizsi 0:3, Parádi Tsz SK— Értei Tsz SK 3:0. Dobó SE— Komlód Tsz SK 3:0. lás birkózóinak szabadfogású ellenőrző versenyén — az I. korosztályban —, 30 fiatal versenyzője vett részt. Ez a viadal is bizonyította, hogy a város birkózósportja jó úton halad, tervszerűen folyik az utánpótlás nevelése. EREDMÉNYEK. 32 kg: 1. Bajzáth (Felső- tárkány), 2. Sárközi (X.) 41 kg: 1; Horváth (X.), 2. Zalai (VIII.). 3. Kelemen (V.) 45 kg: 1. Dobai (X.), 2. Farkas (Felsőtárkány), 3. Gyefcvai (Felsőtárkány), 49 kg: 1 Rá- bóezkl (I.), 2, Hegyi (X.), 3; Bánfi (VIII.) 53 kg: 1. Mol­nár I. (L). 2 Marton (IV.), 3. Kakukk (Felsőtárkány). 57 kg: 1. Bóta (V.), 2. Muskatal (X), 3. Palotai J.) 68 kg: 1. Jékli (IV.). 2. Molnár L (I.), 3. Bóta S. (III.). Pontversenyben: 1. X-es számú iskola 19. 2. I-es szá­mú iskola 14. 3. Felsőtárká- nyi Ált. Iskola 10, 4. IV-es számú iskola 8, 5. V-ös szá­mú iskola 6, 6. VIII-as szá­mú iskola 4 7. Ill-as számú iskola 1 ponttal. Marót Péter nagyszerű eredményeiről Kovács F, Egei', 4000 néző. V.: Vízhá­nyó. Eger: Bulyovszky — Kár­páti, Mészáros, Czeczeli, Tát­rai, Berán, Tóth M., Bánkúti, Vígh, Kovács F., Szűcs. Ed­ző: Kovács Ferenc. Szolnok: Nagy P. — Papp II., Heidrich I., Kovács, Se­bők, Árvái, Garics II., Himer, Mile, Nagy F., Rozsán (Szat­mári, a 60. percben). Edző: Eazányi Péter. Szemerkélő esőben heves egri akciók vezették be a mérkőzést, a 2. percben Bán­kúti ügyes cselekkel tört elő­re, de aztán csúnyán mellé lőtte a labdát. Mindkét csa­pat teljes erőbedobással ve­tette magát a küzdelembe, .lendületes, jó iramú volt a 'játék. A kitörő Vígh beadása .szállt el Bánkú ti és Tóth M. 'teje fölött, majd Szűcs újabb beadását Tóth M. fejelte ka­pura, Nagy P. azonban a he­lyén volt. Az első, igazán nagy hely­zetet az egriek hagyták ki: a 25. percben Bánkúti két védőn is átverekedte magát, majd pontosan ívelt Vígh elé, de a középcsatár jó helyzet­ben a kapus kezébe fejelte a labdát. Rögtön utána Czecze- li nagy erejű szabadrúgása süvített el a léc fölött, majd egy rosszul sikerült hazaadás után az egri kapu is veszély­be került, Bulyovszky^ azon­ban merész kivetődéssel mentett Mile elől. Az első gól a 35. percig váratott magára: Czeczeli átadását Bánkúti fejjel Szúcs elé csúsztatta, és a szélső Papp II. és Heid- rich között, S méterről, nagy j erővel lőtt a léc alá. 1:0. j A következő percben Tóth M. óriási helyzetben kapu fö­le lőtte a labdát. Szünet után egri támadásokkal folytató­dott a játék. A 48. perc újabb gólt hozott: Bánkúti szabadrúgásból kö­zépre nyeste a labdát, amely Vígh térdéről védhetetlenül vágódott a kapu bal felső sarkába. 2:0. A gól után mozgalmasabb lett a játék, a szolnokiak is vezettek néhány sokat ígérő támadást. Egy ízben például Mile két egri védőt is kicse­lezett, majd nagy erővel az oidalhálóba rúgta a labdát, A másik oldalon Kovács F. és Szűcs próbálkozott lövé­sekkel — sikertelenül. A 74. percben látványos egri akció futott végig a pá­lyán, Bánkúti mesterien ug­ratta ki Szűcsöt s a szélső futtából leadott lövése Papp Il.-ről szögletre pattant, l/jabb szép jelenet követke­zett: Vígh jobb sarok felé irányított fejesét Nagy P. a levegőben úszva csípte el. , Ezekben a percekben nagy erővel rohamozott a Dózsa s a 76. percben majdnem újabb 1 gólt ért el: Vígh átadásával Kovács F. kiugrott és nagy erejű lövése a bal oldali ka­pufa éléről vágódott vissza a mezőnybe. A másik oldalon Sebők távoli lövését Bu- lyovszky szépen védte, de az­tán a kezéből szögletre per­dült a labda. ^ *971. május 4., kedd fejese elkerüli a szolnokiak kapuját. (PilKs-y felv.) Á hajráiban nagy fölénybe került az egri csapat, Tóth M. lövését hárította Nagy P., majd az egri szélső a félpá­lya közeléből futott el, is­mét megcélozta a kaput, de Nagy P.-nék már nem lehe­tett gólt lőni. A 85. percben Bánkúti fejesénél már min­denki gólt kiáltott, de a szol­noki kapus ezúttal is elcsíp­te a labdát. Az egri csapat — híven szokásához — nagy lendüieí- tel kezdett, egyre-másra ve­zette támadásait a biztonsá­gi védekezésre törekvő szol­nokiak ellen, akik ÍVaert vonták vissza Bánkúit őrzé­sére. 20 perc elteltével alább­hagyott a hazaiak támadó- kedve, valamivel kiegyensú­lyozottabb lett a küzdelem, bár ekkor is a vendégeli ka­puja forgott többször ve­szélyben. Szünet útin az SZMTE felhagyott védekező taktikájával, érdekesebb, változatosabb lett a hars, s mindjobban kidomborott a Dózsa nagyobb technikai tu­dása, Különösen a hajrában vált jelentőssé az egri fö­lény, s hogy a további gólok elmaradtak, az elsősorban a remekül védő Nagy P.-nek volt köszönhető, akit azon­ban ezúttal a szerencse is pártfogásba vett. Az Egri Dózsában Bu­lyovszky megbízhatóan vé­dett, a kitűnően játszó há­rom hátvéd egymást múlta felül. Berán és Tátrai telje­sítménye viszont elmaradt a várftíl. Elől a nagyszerűen cselező és mesteri módon adogató Bánkún bizonyult a legjobb csatárnak, Kovács F. nagy területen mozgott, Tóth M. szünet után nyújtott jobb teljesítményt csakúgy, minta második 45 percben bátran vállalkozó Vígh. Szűcs játé­kával elégedettek lehetnek a nézők, szép góljáért külön di­cséretet is érdemet. Vízhányó kitűnően bíráskodott. Az Eg­ri Dózsa szerdán Egercséhi- ben játezík MNK-uiérfcőzést, majd vasárnap az Oroszlá­nyi Bányászt látja vendégül (somody) További eredmények: FÖS- PED Szállítók—Bp. Spartacus 2:1 (0:0), Zalaegerszeg—Kecs­kemét 1:0 (1:0), Ganz-MÁ- VAG—Várpalota 0:1 (0:1), Debrecen—BKV Előre 5:1 (1:0), Egyetértés—MÁV DAC 1:1 (1:1), BVSC—Székesfehér­vári Előre 3:0 (0:0). A bajnokság áXtitsm í. Egyetértés 2« IS 10 1 35-W 4* 2. Eger 26 14 7 5 35-16 40 3. Oroszlány 26 12 6 8 35-29 37 4. K. Dózsa 26 1« 9 7 28-22 ,36 5. Békéscsaba 2« 11 6 9 32-23 34 6. M. DAC 26 10 8 8 22-19 34 7. ZTE 26 10 8 8 31-25 33 8. Pécsi B. 26 6 U 9 23-35 32 9. Debrecen 26 10 9 7 31-34 31 10. Bp. Sraar-t. 26 7 8 13. 23-27 30 31. MA VÁG 26 7 11 8 30-35 29 12. FÖSPED 26 6 8 12 21-32 29 13. Szolnok 26 8 7 11 27-31 27 14. BVSC 26 9 7 10 37-42 26 15. Várpalota 26 6 12 8 27-25 25 16. Ózd 26 8 6 12 26-36 25 17. Szekesí. 26 7 7 12 20-30 23 18. Előre 26 5 6 15 14-31 W Az utolsó oszlopban a szerzett pontok a jutalompontokkal együtt szerepelnek. Ma délután Egerben: Ifjásági SafMiarúp-válogatoftak tornája Ma délután két érdekes­nek ígérkező labdarugó-mér­kőzést láthatnak a szurkolók az egri stadionban 14.15 óra­kor. Komárom megye és Pest megye ifjúsági labdarú­gó-válogatottja találkozik egymással, majd 16 órakor Heves megye válogatottja a jelentős játékerőt képviselő, KSI-re alapozott Budapest V. csapatával mérkőzik. A két találkozó a megyék az ávör Ásványolaj- FOKGALMI VADDAL.AT autószerelőket r es gépkocsi­vezetőket felvesz. Jelentkezés személyesen ÁFOR-elosztőtelep, gépko­csis kirendeltség, Füzes­abony Szili almi üt. között folyó ifjúsági torna keretében kerül lebonyolí­tásra. 1. Tatabánya—DVTK t 2. Pécs—Komló 2 0:2 3. Győri MÁV—Egyetértés X 1:1 4. MA VÁG—Várpalota 2 0:1 5. ZTE—Kecskemét 1 1:0 6. Szóin. MÁV-Lehél 2 0:1 7. Középítők—Cegléd X 1:1 8. Ajka—Z. Dózisa 1 3n 9. Bologna—Milan 1 3:2 16. Cagliari—Napoli X 1:1 HL Catania—Verona 2 0:1 12. Lanerossi—Florentine 2 0:1 13. Roma—Torino -fl 14. Pisa—Atalafrta X 1.1 * *0 Tovább tart a magyar kardvívók szép sorozata. Ügy tűnik, Pézsa Tibor ta­valyi, világbajnoki győzel­me fordulatot jelentett, mert azóta négy nagy nemzetkö­zi viadalt is megnyertek társai. Kovács Tamás lett a Martini Kupa, Marót Péter a katowiczei, Gerevich Pál a grázi verseny, Bakonyi Péter dr. a müncheni talál­kozó győztese, s vasárnap este a játékcsarnokban Ma­rót „duplázott”: a Hungária Kupában is az első helyen végzett? Marót nem újonc a na- . • gyár és a nemzetközi kard- -rmezőnyben. A Vasas 28 éves ysportolója — akárcsak a ha­lmi gónda sok kiválósága— ^másfél évtizede a BVSC- ben, Nagy Árpád mesternél ismerkedett meg a vivássaS. ^Tehetsége hamar kibonte- (kozott, 1956-ban „robbant be” először a nemzetközi mezőnyben Rotterdamban a* ^Ifjúsági világbajnokságon ^aranyérmet nyert. Károm» ■éve igazolt a Vasashoz, az­zal az indokkal, hogy a pá- res-kékeknél a kard erő­fegyvernem, mint » vasutasaiméi. S ez sokat je­lenthet a fejlődésében! — Egyetlen évben sem készültem olyan sokoldalú­an, mint az idei szezon előtt, s úgy érzem, nem hiába — mondotta a kitűnő vívó, akinek nagyon sokan gratu­Budapesten szép magyar sikerrel fejeződött be a kard­viadal Hungária Kupája. A fiatal Marót Péter veretlenül szerezte meg az első helyet. ★ Ugyancsak befejeződött ét lengyel—magyar Davis Kupa teniszmérkőzés, amelyen a magyar együttes nem várt nagyarányú győzelmet ara­tott, s legközelebb Luxem­burg csapatával találkozik a legjobb négy közé jutásért ★ Warendorfban nemzetközi öttusaversenyt rendeztek, amelyen a Bp. Honvéd csa­pata szerezte meg a győzel­met, a Szovjetunió, az NSÍ5K és Olaszország előtt, míg egyéniben a Szovjet Ivanov diadalmaskodott, a legjobb magyar. Bakó a 3. helyen végzett. ★ Morrtpellierben bonyolítot­ták le a francia—magyar vá­logatott tőrcsapat-versenyt, amely a franciák 8:5 arányú győzelmével végződött. ★ Budapest volt a színhelye aa ökölvívók IL országos serdülő seregszemléjének. Az 7955-ben született egri fia­talok kitűnően szerepeltek, pehelysúlyban Burai, közép­súlyban pedig Takács bizto­san szerezte meg a győzel­met, it Nagyszerűen szerepének az B. Spartacus tájékozódási futói a Romihány térségében megrendezett VIII. Nemzet­közi Vasutas Kupa küzdel­meiben.. A férfiak mezőnyé­ben Boros Zoltán valameny- myi ellenfelét megelőzve vég­zett az első helyen, s csa­patban is az E. Spartacus Boros Csongrádi. Farkas ösz- szetételű legénysége diadal­maskodott. A világ sportja — sorokban A&IKJ&BEÖR A rontan ba jnokság L Dinamó Bukarest 2B ta Rapid 28 p, 3. UTA 2&-..P, ★ . *'> pftfösaí Csehszlovák tjaftndfesägi íStovia Prága—Plzen 3ií, Zjlina—VSSI Kosice 2:3, Lok. Kosice—Spartak Tmaval :0, Dukla—Trinee 6:2, Slovan Bratislava—Trencin 4sl, Gottwaldov—Sparta Praga 0:0, Union Teplice—Tatran Presov 4:0, 1. Spartak Tma- va 34 p, 2. Sparta Prága 29 pont, 3, Union Teplice 28 p, ★ i KOPPENHÁGA. Dánia tomászválogatottja 250,50:248,60 pont arányban győzött Hollandia ellen. Nem sok hiányzott a döntetlenhez Ganz-MÁVAG— Egri Spartacus 5:3 (5308:5237) NB I-es férfi tekemérkő- aés, Budapest. Cjanz: Rizmayer 871, Nede 914, Darás 853 Rizner 894, Kosa 902, Bódi 874. Eger: Pummer 925, Simon 807. Molnár 899, Ficzere 807, Virág 870, Tősi 929. Az ifik kezdték a játékot, s nem kis meglepetésre 4:0- ra (Gyöngy 401, Pifkó 370). győzték le a hazaiakat, majd a felnőttek találkozójával folytatódott a csapatküzde­Vem. Az egriek hullámzó tel­jesítményt nyújtottak ezen a találkozón, bár így is sike­rült három egyéni pontot szerezniük; Nem sok hiány­zott azonban a negyedik ponthoz sem, mert Virágnak erre végig esélye volt. de az utolsó játékrészben vissza­esett. s így nem sikerült a döntetlen csapateredményt kivívniuk. Legközelebb május 8-án Özdon játszik az egri csapat Ellenfelük a Pápai Texíil lesz 12 golt rtsgfoSc a sel^fpselc Szombaton és vasárnap a hetedik forduló küzdelmei­re került sor a labdarúgó megyei I. osztályban. A leg­nagyobb figyelem a Rózsa- szentmárton—Petőfibánya és az Apc—Sirok összecsapást kísérte. A csapatok nem bír­tak egymással, s így mindkét találkozón 1:1 arányú dön­tetlen eredmény született. A fordulóban akadt meglepetés is, hiszen a recskiek a Kari­kás SE-t verték meg Abasá- ron, míg a bélapátfalviak négyszer találtak a novajiak hálójába Novajon; Ugyan­csak kitettek magukért a selypiek is hiszen a tabella végén kullogó pétervásáriak- nak 12 gólt rúgtak úgy, hogy a játékvezető a második fél­idő 25. percében komolyta­lan játék címén lefújta a mérkőzést. Említésre méltó még az is. hogy a füzesabo­nyiak négy gólt kaptak Gyöngyösön a GYESE-től, ami érthető, hiszen a vendé­gek négy játékosa, valamint edzője — értesüléseink szerint — minden bejelentés nélkül távol maradt a mérkőzéstől. Eredmények: Egri Sparta­cus—Lőrinci 2:0 (2:0), Rózsa- szentmárton—Petőfibánya 1:1 (1:0). Novaj—Bélapátfalva 1:4 (0:3), Apc—Sirok 1:1 (0:0), Selyp—Pétervására 12:0 (8:0). GYESE—Füzesabony 4:0 (2:0). Karikás SE—Recsk 1:2 (1:1). A bajnokság állása Ü. Apc 22 13 8 1 40-11 34 2. Petőfib. 22 14 5 3 40-13 33 3. Rózsasztm. 22 13 6 3 42-16 32 4. Selyp 22 12 6 4 64-17 30 5. Sirok 22 12 4 6 36-22 28 6. GYESE 22 11 5 6 39-26 27 7. Karikás SE 22 3 6 8 37-24 22 8. Heves 22 9 2 11 32-35 20 9. Bélapátf. 22 7 5 10 24-35 19 10. E. Spart. 22 8 3 11 27-42 19 11. Recsk 22 8 3 11 39-58 19 12. Füzesabony 22 6 6 10 13-29 18 13. Lőrinci 22 6 3 13 22-52 15 14. Novaj 22 3 3 16 12-43 9 15. Pétervás. x 22 5 2 15 21-65 8 Korvin SE visszalépett x=négy büntetőpont levonva. Az ifjúsági csapatok ered­ményei; Egri Spartacus—Lő­rinci 3:2. Rózsaszentmárton— Petőfibánya 2:6, Novaj—Bél­apátfalva 2:2, Apc—Sirok el­maradt, Selyp—Pétervására 3:1. GYESE-—Füzesabony 3ki, kh valamit súgott tanítvá­nyának, s ezután érte el a győztes találatot. Mi volt a „varázsszó”? — kérdezték sokan, s erre Marót a kö­vetkezőket mondta: — Egyszerű, megnyugtató szavak voltak: „úgy, ahogy megbeszéltük”... Nagyon sokat köszönhetek meste­remnek. Öröm vele gyako­rolni! A VSasas-vwósofcasem res­tellt tanulni a jobbaktól, el­: lesni „titkokat” az éllenfe- .lektőL, így például a szov­jet RakitátóL, aki verseny­zői „ideálja”. — VáítozatTansá a szovjet vívókat tartom legnagyobb írvátisajnknaik, de úgy ér­zem, az idén esélyeink na­gyobbak ellenük, mint aa elmúlt években — mondta befejezésül Marót Rátér, aki „civilben” a Transelektro külkereskedelmi vállalat elő­adója. Bízom benne, hogy v~ví— — —t _____ *_-------------V.» b.-t-ct ■ JdB GBDBD OOEZSZaOD luOtDB visszaszerezhetjük aa etatt» — >■« « — e. - -■ e ,_4t_i_A>i issei® DEQamopgnggagu JSJtak a Hungária KupSbanf;’ veretlenül megszerzett gjsö-i-,t zelméhez. \ p Marót ezt egyébkén* a*’ ” volt világbajnok Szigyateel­leni asszóban is megmutatH ta, amikor ellenfele már 43- re vezetett, utána mégis í 5:4-ne nyert. Közben 4 besz­állásnál mestere, dt Men-,, ctelényi. Tamás, a> pást mel- |­- i— — — |