Népújság, 1970. szeptember (21. évfolyam, 204-229. szám)

1970-09-01 / 204. szám

Izgalmas, nagy iramú mérkőzésen nyert a hazai csapat Dózsa — Kecskeméti Dóssá 2: I (1:1) • 'MB I. B-s labdarúgó-mér­kőzés. Eger, ÜOOU néző. V.: ZSOi. t. FiJ-■ Bulyovszky — Kár­páti, Mészáros. Czéczeli. Szonda (Rajna az 57. perc- bon), Berán, Tóth M. Bán­kúid. Ambrus (Vígh az 57. percben). Kovács F., Tóth T. Edző: Kovács Ferenc, 1 Kecskemét: Gór — Oláh. .Lantos, Kéri, Diószegi. Lutz, \ végén Józsi élesen lőtt kö­zépre, s a labda az egyik egri védőről centiméterekkel pattant a kapu fölé. A sport­szerű küzdelem tovább folyt a pályán. Az 59. percben Bánkúti indításával Kovács F. került jó helyzetbe, az eg­ri csatár kivárt és a védők felszabadítottak. A 65. perc­ben Pasek lövése kerülte el az egri kaput, majd a 77. látszott sérülése, mint ahogy a helyére beállt Víghén is. Kovács F. az elmúlt találko­zókhoz képest sokat javult, főleg a mezőnyben végzett fáradhatatlan munkát. Tóth T. idei legjobb teljesítményét nyújtotta, már megcsillog­tatta a benne rejlő képessé­geket. Zsolt jól vezette a mérkő­zést, idejében észrevette part­Tótit T, (a képeit nem látható) lövése a lábak között v ágódott a hálóba. Ez volt egyébként a hazaiak 2. gólja. (Molnár I. felvétele) A világ sportja sói'tikban BRATISZLAVA: vei nemzetközi asztalitenisz- torna kezdődött Szófiában. Először a csapatversenyeket bonyolították le, magyar s: • kerekkel. Eredmények: Fiú csapat­verseny: 1. Budapest, 2. Csehszlovákia, 3. JSK Szpar- iak (Várna). Leány csapat­verseny : j . Budapest. 2. Clu.i (román). 3. JSK Szpar- tak (Várna). (MTI) Vegyespáros tekeversenyt rendeztek Bratiszlavában ju­goszláv, csehszlovák, osztrák és magyar sportolók részvé­telével. Eredmények: 1. Ausztria (Pezel, Dobias) 1283 fa. 2. Magyarország (Sütő, Dunai) 1255 fa. 3. Csehszlo­vákia ,A'’ (Launer, Sei dióval 1250 fa. ★ BUKAREST—BUDAPEST 3:2 Vasárnap a bukaresti Di­namó Stadionban lejátszott Bukarest—Budapest il'.i úsági labda rúgó-mérkőzésen a ha­zai csapat 1:1 arányú félidő után 3:2 arányban győzött. A szűkszavú hírügynökségi jelentésből mindössze az de­rült ki, hogy a románok góljait Bólöni, Nastase és Ailenei lőtte, mig a magyar csapat részéről mindkétszer Fehérvári voll eredményes. A Scinteía hétfői számában megjegyzi, hogy a találkozó végig küzdelmes, magas színvonalú volt. a közönség a mérkőzés után mindkét csapatot megtapsolta. ★ STOCKHOLM: A svéd labdarúgó-bajnok­ságban a Djurgaarden ide­genben 3:1-re győzött a Gais ellen és ezzel őrzi vezető he­lyét 18 ponttal. A második helyen jelenleg az Aatvide- berg áll 17 ponttal, 3. Mal­mö 16 ponttal. ★ SZÓFIA: Hat ország — Lengyelor­szág, Magyarország, Romá­nia, Törökország, Csehszlo­vákia és Bulgária — ifjúsá­gi versenyzőinek részvételé- | A szeptember 9-én Nürn- bergberi 19.3U órai kezdettel sorra kerülő NSZK—Ma­gyarország válogatott labda­rúgó-mérkőzésre Helmut Schön szövetségi kapitány húszas keretet ‘elölt ki. Ezt a létszámot a szeptember 3-i bajnoki forduló után csök­kenti 16-ra. A Mexikóban bronzérmei nyert NSZK válogatottjának nagy nemzetközi sikere után ez lesz első hazai mérkőzése. Schön mostani kerete nagy­jából meg is egyezik a vb-r: járt gárdával. Hiányzik belő­le az Olaszországban szerep­lő Haller és Sehnellinger, az akkori két tartalék, kapus, Wolter és Manglitz helyére Hig'burt és Grösst, a Schalke 04 és a Harta BSC játéko­sait, jelölte Schön, a beteges­kedő Schulz és Lorenz he­lyére pedig duisburgi, dort- mundi és köini játékos ke­rült. A Síd közlése szerint Uwe CADIZ­A ...-ctkózi labdarúgó­to rna döntőjében a Reál Madrid hosszabbítás után 4 ;2 (1 :ü) arányban győzött az. Independiente ellen. A ren­des játékidő 2:2-es ered­ménnyel végződött, a 30 per­ces hosszabbításban nyertek a madridiak. A 3 helyért játszott, mér­kőzésen a Milan 5:0 (l:0)-ra győzött az Atielicu Bilbao ellen. Seeler a magyarok elleni mérkőzéssel búcsúzik a válo­gatóitól. A kitűnő hamburgi !sözép csat árnak ez lesz a 72. Válogatottsága, ameiy re­kordnak számit: a 30-us évek csúcstartóját, Janest szár­nyalta túl. aki 71-szeres vá lógatott volt. A nyugatnémet labdarúgó-szövetség az ese­ményhez méltóan ünnepélye­sen búcsúztatja a kiváló já­tékost. akit 1960-ban, 196-1- ben é> az idén is az NSZK legjobb labdarúgójának vá­lasztottak a sportújságírók. Seeler jelenleg 34 éves 1965-ben súlyos Achilles- sérülést szenvedett, s ekkor már sokan úgy vélték, hogy befejezi aktív labdarúgó-pá­lyafutását. Seeler azonban nem adta fel, beküzdötío magát a világbajnoki együt­tesbe is, és hogy tudása .mennyire nem kopott meg, azt jól bizonyította a mexi­kói vb felejthetetlenül izgat • más mérkőzésein. A magyarok elleni mérkőzésen búcsúzik a válogatottságtol Uwe Seeler ■ N szitui lm u Mxerexlek ingjunk! <*íuiel az lí^zók IÍHj»osvúrotl Balatoni (Tatár), Bánhídi, •Lódi, Pasek (Czéh II.), Józsi. Edző: Szigeti Ferenc. Kissé csúszós talajon ke­rült sor az NB 1. B vidéki rangadójára. Már az első percekben az egriek vették át a játék irányítását, s iz­galmas jelenetek játszódtak le a kecskeméti kapu előtt, de a hazai csatárok lövéseit nem kísérte szerencse. Az el­ső veszélyes vendégtámadás a 11. percben futott a pályán, Balatoni jól eltalált lövését Bulyovszky védte. Belelen­dült mindkét csapat, szinte percenként változott a hely­zet, hol az egyik, hol pedig a másik kapu forgott veszély­ben. A 15. percben Tóth T. fordulásból leadott ballábas lövését Gór a jobb sarok tö­vében csípte el. Egy pillana­tig sem lankadt az iram. A 22. percben Bánkúti cselsoro­zattal hozta magát helyzet­be, de a lövés pillanatában elcsúszott es Gor megszerez­te a labdát. A 25. percben váratlanul jutottak vezetés­hez a vendégek. Egy előre - vágott labdával Bánhídi vil­lámgyorsan kiugrott, lövése az egri Icapusrúl kipattant, de a csatár másodszorra a jobb sarokba talált: 0:1. A hazaiakat nem törte le a goí és a 32. percben sikerült is egyenlítem ük. Az előretörő Czeczeli pontosan ívelt kö­zépre, és a védők gyűrűjéből remekül kiemellcedő Bánkúit látványosan a léc alu fejelt: 1:1. A 38. percben ismét Bán- hidi tört előre a másik olda­lon, de hosszan szöktette ma­gát és az egri kapus háríta­ni tudott. Három perccel ké­sőbb megismétlődött a hely­zet az egri kapu előtt, Bu­lyovszky ismét önfeláldozóan mentett. A 42. percben Tóth M.y fejesét védte Gór, majd a '44. percben Kovács F. 30 méterről leadott lövését ütöt­te (ki szögletre a jobb felső sarokból a kecskemétiek ka- puyédője. .Szíinülnii s/.-picin!.". ’ percben eldőlt a mérkőzés sorsa: Bánkún szögletéi Tóth T. ritkán látható lövéssel, egy’oöl vágta a megdermedi védők lábai között a hálóba. 2:1. Újra az egriek kerültek fölénybe. A 80. percben Bán- kúti élesen lőtt kapu elé. labdája azonban elsuhant a . berobbanó Kovács F. és Tóth T. feje előtt. A találkozó utolsó eseménye Tóth M. jobb oldalról, futtából leadott nagy lövése volt, amely a ka­pufa bal felső sarkáról pat­tant az alapvonalon túlra. A hagyományoknak meg­felelően izgalmas, -nagy ira­mú, ritkán látható, magas színvonalú küzdelmet hozott a két belügyi csapat rang­adója. A sportszerű mérkő­zés nagy részében a hazai gárda kezdeményezett és tá­madott többet, de a vendé­gelt ellentámadásai is min­dig gólveszélyesek voltak. A kecskemétiek szerencsés gól­lal jutottak vezetéshez, a ha­zaiak mindkét gólja viszont védhetetlen volt. Szünet után ugyan esett valamit az iram. a küzdelem azonban tovább­ra is rendkívül nagy volt. Ebben a játékrészben a ven- ' dégek 20 percen át mindent beleadtak, a hazaiak kapuja azonban bevehetetlennek bi­zonyult. Később az Eger ke­rült fölénybe s ekkor telje­sen megérdemelten fordítot­ta maga javára a találkozó sorsát. Egyénileg az egriek közül Bulyovszky bravúrosan vé­dett, a gólról nem tehetett. A védelemben Czeczeli ki­tűnően játszott, nagy érde­me volt az egyenlítő gól elő­készítésében. Rajta kívül jó teljesítményt nyújtott Mé­száros és Kárpáti is. Sokszor törtek előre, használható lab­dákkal indították társaikat. Szonda az első félidőben ren- gßtßgst vállalt magára, amá- sodik félidőre viszont elfá­radt. A helyére beállt Rajna ú i lendületet adott a védők és csatárok játékának. Be­ró H. annak ellenére, bőgj kétszer léfutották, sokszor ügyesen és látványosan »szó i-’ft. megbízható tagja volt a c' írek köz'T Tóih-'M, .mindenütt ott volt. előí-hátuí nagyszerű dolgokat j láthattunk tőle, a kapután ’sattant labdája gólt érde­melt volna. Bánkúti nagysze­rűen irányította, szervezte a csatársor munkáját, gólja el- ményszámba menő volt. Ambrus nem kellett csalo- uast, játékán azonban meg I jelzőjének tévedéseit. (fazekas) A további eredmények: Egy été rtés—-B p. Spartacus 1:0, SZMTE—Ganz-MAVAG .1:0, Pécsi Bányász—MÁV DAC 1:0, DVSC—Székesfe­hérvár 2:0, Oroszlány—Vár­palota 2:1, Békéscsaba—Ózd 3:0, ZTE—BVSC 6:2. A bajnokság állása: Az utolsó oszlopban a jutalom- pontok, együtt szerepelne!:, a szerzett pontokkal. Azonos pov.i- kzárni esetén a helyezést nc.n cjólarány. hanem a gólkülönb­ség dönti el. s ezert labdarúgó- táblázatunkon az adott és a ka­pott gólok között kettőspont he­lyett kivonás-jel szerepel. 1. Egyetértés 4 2 2 — 3­1 14 FOSPED 4 2 1 1 4­4 14 3. Kecském, 4 2 1 1 7­4 12 4. Pécsi B. 4 1 1 2 5­8 12 5. Zala. TE 4 3 — 1 13­6 11 6. Eger 4 2 2 — 5­1 11 7. MÁV DAC 4 2 1 1 4­2 11 8. ßp. Spart. 4 — 3 1 4­3 11 9. Oroszlány 18. Ganz­4 1 — 3 4­7 9 MAVAG 4 1 2 1 8­4 S ll. Békéscsaba 4 1 — 3 6­7 8 la. Özei 4 2 — 2 4­3 7 13. Szol. MTE 4 1 1 2 2­(i 7 14. Várpalota 4 2 1 1 7­3 6 13. BVSC 4 2 1 l 11-1 L2 b 1(5. Szív. MÁV 4 2 — 2 4­7 8 17. Debrecen 4 1 1 2 5­5 5 18. BKV Előre 4 — 1 3 ü­6 4 Az NB 1 eredményei: Új­pesti Dózsa—Szombathely 4:2 (1:0), Diósgyőr—Dunaúj­város 1:0 (0:0). Komló—MTK 1:1 (1:1). Videoton—SZEOL 1:0 (0:0). Salgótarján—Bp. Honvéd 3:1 (1:1), Pécs—Rá­ba ETO 1:0 (0:0), Vasas—Fe­rencváros 2:0 (1:0), Tatabá­nya—Csepel 1:0 (0:0), A bajnokság állása: 1. U. Dózsa 4 4------­2 U- 3 16 2. Bp. Honv. 5 3—2 12- 7 13 Vasas 4 3 — 1 7- 3 12 4. Ferencváros 4 2 — 2 5- 3 12 5. Pécs 4 3 — 1 9- 3 11 {?. Csepel 4 2 1 1 4- 3 11 7. MTK 3 — 3 — 3- 3 10 8. Tatabánya 4 2 — 2 4- 4 8 9. Dun; ij 4 2 — 2 4- 5 8 10. Diósgyőr 4 112 3- 9 8 11. Haladás 4 p _ p 7-1 ü 7 12. Salgótarján 3 2 — 1 8- 7 P Ti. Videoton 4 112 3- 4 (.! l-. Komló 3 — 23 4-14 ír-. Fiába ETO 4 1 — -8 2- 7 1(T S^TOl. 4 »V —4 (J- 0 Az NB Ti. pi’P'1” ' v Északi esc '••»rí: Nyíregvhá —Kazincbarcika 0:0, Vasa Izzó—Nagybátony 1:0, Lenin- város—Esztergom 4:0, Sátor- aLjaújhely—Kisterenye 1:0, KELTEX—Borsodi B. 2:1, S. Kohász—Kossuth KFSE 1:1, MVSiC—BEAC 2:0, Volán SC—Vasas IKARUS 3:1. A Ali Csaba 6 egyéni számban nyert bajnokságot Kaposvá­rott. bajnokságban az MVSC re­zet 6 ponttal. Keleti csoport: Bocskai SE—BEAC 3:3, Gyu­la-Szolnoki MÁV 1:1, KIS- TEXT—MGM Debrecen 2:2, Budafok—Vecsés 3:0, Kis­kunfélegyháza — Középület­építők 1:1, Pénzügyőrök— Szarvas 3:0. Cegléd—SZVSE 2:1. Szegedi Dózsa—Lehel 2:1. A bajnokságban a Pénz­ügyőr vezet 5 ponttal. Nyu­gati csoport: Bakony—Pécsi BTC 1:0. Savaria—Rákóczi SE 5:1. Dorog—Győri Dózsa 2:1, Táncsics SE—Almásfüzi­tő 20. Pápa—Z Dózsa 1:0. Ajka—Fűzfő 1:0. Bauxitbá­nyász—Pécsi Ércbányász 4:3. Szekszáfd—Máza-Szászvá r 3:0. A bajnokságban a Tán­csics SE vezet hat ponttal. 4r Egri Dózsa S' igti ; úzsa Sí ,,B" í :' ,1)1) ba-1 ,'átságos mérkőzés, Eger. V.: Jávori. G.: Somkodi, Hor­váth. Horzsolt, illetve Ro­mán, Csuhaj. ★ Megyei pártbizottság— SZMT 3:2. barátságos mérkő­zés. V.: Szepesi. Kaposvárott három napon át folytak nagy érdeklődés mellett az országos vidéki úszóbajnokság küzdelmei. A versenyek közepes szinten mozogtak, az egriek fölénye kidomborodott. Az Egri Dó­zsa versenyzői a 29 bajnoki szám közül 18-ban léptek a győzelmi emelvény legmaga­sabb fokára, de ezenkívül több értékes helyezést is sze­reztek. Eredmények. Férfiak: 100 m gyors: 1. Alj 57.6, 100 m mell: 1. Ali 1:13.5. 2. Tóth 1:15.4. 100 m pillangó: 1. Ali 1.Ü4.5, 400 m gyors: 1. Deli 4:41.6. 3. Simkó 4:55.3. 400 m vegyes: 1. Deli 5:12.3, 100 m hát: 3. Veréb 1:08.8. 200 m gyors: 2. Deli 2:11.8. 200 m mell: 1. Ali 2:40.4. 2. Tóth 2:43.8, 1500 m gyors: 1. Deli Ar egész világ sportéleté­ben ma már mind jelentő­sebb szerepet töltenek be a tizenéves fiatalok, akik a kü­lönböző versenyágakba n ámulatba ejtik nemcsak a szurkolókat, hanem a szak­embereket is. Ez különösen a mérhető sportágakban szembetűnő, de például a tornában, asztaliteniszben, vagy meg a labdarúgásban is sok az ifjúsági korú klasz- szis versenyző, játékos. Mindez magával vonta azt, hogy a különböző nemzetkö­zi sportszövetségek napirend­re tűzték az ifjúsági korha­tár csökkentésénél; a kérdé­sét.'és a szakemberek egybe­hangzó véleménye alapjaa. változásokat határoztak el. Magyarországon is nagy fi­gyelemmel kísérik az illeté­kesek ezt a kérdést, s így született a döntés, hogy több sportágban leszállították a korhatárt. A vívásban, a cselgán-s- bán és oszt ’ isiben pél­dául IS évről -17-re csökken­tették, de még ennél is na­gyobb az ..ugrás” az úszás­ban és műkorcsolyában, ahol 18-ról 16-ra történt a redu­kálás. Több jelentős sport­ágban — legalábbis egyelő­re — maradt a határ, de ki tudja, mit hoz a holnap? — Az évek folyamán óna­19:23.1. 3. Simko 19:46.3. 200 ni pillangó: 1. Ali 2:28 200 m hát: 3. Veréb 2:33.3. 200 m vegyes: 1. AH 2:27. 400 m vegyes váltó: I. Egri Dózsa 4:29.4. 400 m gyorsváltó: 2. Egri Dózsa 4:01.1. 4x200 m gyorsváltó: 1. Egri Dózsa 9:00.9. Nők. 400 m vegyes: 2. Be­de'6:05.5. 100 ni gyors: 1. Bu- kolyi 1:05.5 (vidéki bajnoki csúcs) 100 m mell: 1. Prucz 1:23.7. 400 m gyors: 2. Bod­nár 5:15.8. 200 m vegyes: 1. Bukolyi 2:45.1. 200 m gyors: 1. Bukolyi 2:29.9. 800 m gyors: 1. Bodnár 10:50.7. 200 m mell: 1. Prucz 2:58.8. 4x100 m gyorsváltó: 1. Egri Dózsa 4:38.4. 4x100 m ve­gyes váltó. 3. Egi'i Dózsa 5:11.8. si változások történtek a sportéletben, jelentősen fej­lődtek az edzésmódszerek, s a tudományos kutatásai> eredményeinek felhasználása hamarabb vezeti eredmény­hez a tehetségeket, mint ré­gen — mondja Sas Tibor, az MTS munkatársa. — Mi is megvitattuk mindezt, s ezért koztunk korhatár leszállítási határozatokat. Ugyanakkor azonban meg kell monda­nom, hogy vigyázunk, ne­hogy ez a fiatal szervezel rovására menjen, mert pél­dául a súlyemelésben éppen az egészség megóvása érde­kében, 18 évről 20 évre emeltük fel, s a technikai sportokban meg ennél is ma­gasabb az ifjúsági korhatár. Az új intézkedések nyo­mán például alaposan meg­változott a- helyzet az úszás­ban. Szinte teljes egészeben át kelleti írni az if júsági re­kordlistát, új csúcstartók ke­rültek a régiéi: helyére, s ma — ellentétben a múlttal — öt kategóriában vezetik a leg­jobbak eredményeit. Ezek: a legkisebbek az úgynevezett „béka” korcso­portban szerepelnek; utánuk következnek a gyermek-, a serdülő, az, ifjúsági és a fel­nőtt úszóli. Változnak az idők — r«|­ío.Mfc « korok... lát'adó Fiatalabbak a fiatalok