Népújság, 1962. március (13. évfolyam, 50-76. szám)

1962-03-21 / 67. szám

6 KÉPÚJSÁG 1962. március 21., szerda Heves küzdelmek a megyei labdarúgó-bajnokságban — A Hevesi MEDOSZ a nyolcadik helyre tört fel — A vezető csapatok győzelmei — Az Apci Vasas mindinkább leszakad a többiektől A megyei labdarúgó-bajnokság tavaszi harmadik, fordulójában ál­talában a várt eredmények szüléi­tekt csupán a Hevesi MEDOSZ Hat­vanban kiharcolt értékes győzelme számít meglepe­tésnek az elbiza­kodott H. Kinizsi ellen. A vezető csapatok vala­mennyien győzel­met arattak, s így .pVtfC&jagfiro- az élcsoportban nem történt vál­tozás. Feltűnő, hogy az eddigiek során jó teljesítményt nyújtó Hat­vani VSE simán vereséget -szenve­dett a táblázat alján kullogó Egri Klórétól, méghozzá úgy, hogy a atvani csatárok 90 perc alatt egyetlen lövést sem küldtek az egriek kapujára! Tovább folytatja kitűnő szereplését a Gyöngyösi Bá­nyász, amely most a lőrincieket *éktette kétvállra, s e győzelmével ismét feljebb lépett a táblázaton, Szomorú viszont az Egri Spartacus csapatának szereplése. A szövetke­zeti együttes mindhárom tavaszi mérkőzését elvesztette, s bekerült a kiesési zónába. Honvéd Dobó SE— Honvéd Korvin SE 2:1 (2:0) Eger, 500 néző. V.: Pogonyi. Dobó SE: Zsilinszki — Józsa, Lö- rincz, Szarka — Jaskó, Préring — Bolla, Juhász, Molnár. Csendes, Egyed. Edző: Bóta Sándor. Korvin SE: Hámori — Hadobás, Gál, Kovács Z. — Bakai, Czuczor — Balázs, Karácsonyi, Szabó, Bárá­ny i, Katona. Edző: Mészáros Ber­talan. A csúszós talajon tapogatózó já­tékkal indult a küzdelem, a tarta­lékos hazaiak harcoltak ki némi mezőny fölényt, ami a 12. percben góllá érett: Présing előrevágott labdáját Gál és Kovács akarta menteni, azonban egymást zavar­ták, s a tőlük elpattanó labdát a szemfüles Molnár a bal sarokba helyezte. 1:0. Továbbra is a hazaiak kezdemé­nyeztek többet, és a 16. percben újabb gólt értek el: Molnár szögie­lét Juhász előrevetődve fejelte a hálóba. 2:0. Szünet után is a hazaiak kezdtek jobban, egy ízben Présing lövés­szel beadása a bal kapufa éléről vágódott vissza, majd Bolla fejesét Kovács a gólvonalon mentette. A másik oldalon Lőrincz rövid haza­adását Szabó elcsípte, de aztán a kimozduló Zsilinszld.be lőtte a lab­dát. Ebben a játékrészben fokozato­san a Korvin SE lendült támadás­ba, és a 77. percben szépített: az egri védelem röviden szabadított fel, és Gál közelről a bal sarokba lőtt. 2:1. A végig heves küzdelemből a va­lamivel szerencsésebb csapat ke­rült ki győztesen. Jók: Eörincz, Jaskó, Présing, Ju­hász, illetve Gál, Kovács Z. és B aranyi. Pogonyi különösebb hiba nélkül Vezette a mérkőzést. BALOGH BÉLA Egri Előre— Hatvani VSE 2:0 (1:0) Eger, 800 néző. Vez.: Kezes. Eger: Kelemen — Lezsálc, Mata, Huszár — Szász, Kerékgyártó - Tóth, Koródi, Petrányi, Vass, Kiss. Edző: Jáhn Aladár. HVSE: Nagy — Zsámboki, Tóth, Gugyella — Sáfrán, _Szabó — Kiss, Katona, Feliér, Hanti, Hegedűs. — Edző: Kókai János. A kieséstől veszélyeztetett egri csapat két erőssége, Hevér és Pa­lotai nélkül állt ki a nagyfontos­ságú mérkőzésre. A mély talajon 10 perces enyhe hatvani fölénnyel kezdődött a játék, majd fokozato­san az Előre ragadta magához kezdeményezést, és jelentős fölényt harcolt ki. A félidő egyetlen gólja a 31. percben esett; egri szögletrúgás után Kiss fejéről Zsámboki lábára, onnan pedig a hálóba perdült a labda. 1:0. öngól! A 43. percben a kitörő Tóthot csúnyán' felvágták a védők, a já­tékvezető sípja azonban néma ma­radt. , , Szünet után sem változott a hely­zet, a nagy erővel támadó egriek beszorították ellenfelüket, sokszor percekig egykapura folyt a játék. Az 57. percben Kiss szabadrúgását a védők elvétették, a szemfüles Tóth középre gurította a labdát és Petrányi biztosan lőtt a hálóba. 2:0. A 79. percben Petrényi ismét a hálóba talált, a játékvezető azon­ban les címén érvénytelenítette a gólt. Nem sokkal később a középcsa­tár lövése a kapufán csattant. A két csapat találkozója végig heves iramú küzdelmet, és biztos hazai győzelmet hozott. A védeke­zésre berendezkedett hatvaniak egyetlen lövést sem küldtek Kele­men kapujára. Jók: Szász (a mezőny legjobbja), Huszár, Mata, Kerékgyártó, Petrá­nyi, Kiss, illetve Sáfrán, Szabó és Fehér. ROMÁN LÁSZLÓ Gyöngyösi Bányász— Lőrinci Vasas 3:1 (2:0) Gyöngyös, 400 néző. V.: Marmoly. Gyöngyös: Kiss — Varga I., Ba­logh, Vörös — Juhász, Borosi — Pethes. Varga II., Sőregi, Farkas, Eperjesi. Edző: Héthy László. Lőrinci: Szűcs — Czakó, Ocskó, Nagy I. — Hartmann, Gubola — Lőrincz, Kiss, Németh, Blaha, Ső­regi. Edző: Nagy Imre. A jól kezdő Bányász már az 5. percben vezetést szerzett: közvetett szabadrúgás végén Sőregi labdáját Varga II. 14 méterről a jobb felső sarokba vágta. 1:0. Továbbra is a Bányász maradt a kezdeményező fél, Lőrinci csak szórványos előretörésekkel kísérle­tezett. A 41. percben eldőlt a mérkőzés sorsa: Farkas átadását Sőregi nagy erővel lőtte a léc alá. 2:0. A n. félidőben Lőrinci szemmel láthatóan feladta a harcot, és a nagy fölényben játszó hazaiak az 50. percben tovább növelték elő­nyüket: szögletrúgás után Sőregi lövését Szűcs kiejtette, és a szem­füles Pethes közelről a hálóba lőtt. 3:0. Ezután a Bányász engedett az iramból, és a mind gyakrabban szóhoz jutó vendégek a 67. perc­ben szépítettek: Németh lövése a menteni akaró Kiss kezéből per­dült a hálóba. 3:1. Rögtön utána Blaha lövése a fel­ső lécet súrolva, hagyta el a játék­teret. A Lőrinci Vasas jól hajrázott, de újabb gólt már nem tudott el­érni. Végeredményben a jobb csapat­játékot felvonultató Bányász meg­érdemelten nyert. Jók: Balogh, Juhász, Pethes, Sőregi, illetve Ocskó, Németh és Blaha. Marmoly jól vezette a mérkőzést. SZKOCSOVSZKY TIBOR Rózsaszentmárton— Füzesabony 5:0 (3:0) Rózsaszentmárton, 700 néző. Vez.: Répás. Rózsaszentmárton: Mátra — Gu- bis, Laczik, Patai — Kazi, Táj ti — Imre n., Báti, Papp, Domer, Tóth. Edző: Túrán László. FVSC: Bocsi — Bernáth II., Kiss, Csuhái H. — Bemáth I., Túróczi — Ferencz. Erőss, Gál, Csontos, Jas­kó. Edző: Túróczi János. Nagy erővel kezdte Rózsaszent­márton a játékot, a 4. percben Kazi szabadrúgása szállt a kapu mellé, majd szögletrúgás után ne­hezen mentett a füzesabonyi vé­delem. A 17. percben Papp futott el a labdával, de túlságosan kivárt a lövéssel, és a védők közbe tudtak avatkozni. Időnként nagy nyomás nehezedett a vendégek kapujára, és a 19. percben megszületett az első gól: Papp átadását Báti fejjel jut­tatta a hálóba. 1:0. Nem sokkal később a gyors Papp a félpályától tört előre, és a ki­mozduló kapus mellett a jobb­sarokba helyezte a labdát. 2:0. A 36. percben Báti volt eredmé­nyes, s így 3:0-ra alakult a mér­kőzés állása. Szünet után is Rózsaszentmárton maradt a kezdeményező fél és a 60. percben újabb gól jelezte a ha­zaiak fölényét: Imre H. átadását Báti értékesítette. 4:0. A 65. percben, egy összecsapás után, Gál és Tóth a kiállítás sorsá­ra jutott. A teljesen beszoruló fü­zesabonyi csapat a 89. percben kapta az utolsó gólt: Bemáth II. kézzel mentett egy gólba tartó lö­vést. a megítélt 11-est Báti vágta a hálóba. 5:0. Sok szabálytalansággal tarkított, csapkodó mérkőzésen a hazaiak EZ A DIVAT nagyobb arányban is győzhettek volna. Jók: Kazi, Tajti, Imre IL. Bátt illetve Bernáih II., Kiss és Csuhát Répás jól vezette a mérkőzést. JUHÁSZ MIKLÓS Gyöngyösi Vasutas— Apci Vasas 1:0 (0:0) Gyöngyös, 200 néző. V.: Zagyvái. Gyöngyös: Gyóni — Patócs, Gei­ger. Ivádi II. — Madár, Medveczki — Szécsényi, Deli, Berta, Rédei, Csesznok. Edző: Ivádi László• Apc: Pandúr — Bagó, Nagy, Mi­hályi — Kiss, Kovács — Cziperle, Rezsnyák, Bendik, Csirke, Rácz. — Edző: Körösi Ferenc. Az első 10 percben, meglepetésre, a vendégek támadtak többet, majd fokozatosan a hazaiak vették át az irányítást. Csesznok, Deli és Berta lövései foglalkoztatták az apciak kapusát. A félidő utolsó harmadá­ban Meg yensúlyozottá vált a küz­delem, néhányszor a vendégek is veszélyeztettek. A II. félidő első perceiben Deli két ízben is áttörte az apciak vé­delmét, de lövései a kapu mellé szálltak. A hazaiak nagy erőbedo­bással harcoltak a győztes gól megszerzéséért, de a vendégek vé­delme határtalan lelkesedéssel küz­dött minden labdáért. Már-már úgy látszott, hogy dön­tetlennel végződik a mérkőzés, amikor a 89. percben Deli szabad­rúgását Berta fejjel csúsztatta ka­pura, Pandúr csak Mtüni tudta a labdát, amit a berohanó Csesznok a hálóba sodort. 1:0. A mérkőzés végig a Vasutas-csa­társor és a lelkes apci védelem nagy küzdelmét hozta. Jók: Ivádi II., Geiger, szécsényi, Deli, Berta. illetve Pandúr (a me­zőny legjobbja), Bakó, Nagy, Czi­perle, Csirke. Zagyvái jól vezette a sportszerű , mérkőzést. JANKÓVITS JENŐ Recski Bányász— Tiszafüred 3:2 (2:1) Recsk, 600 néző. V.: Paróczai. Recsk: Földi — Kovács, Bódi I. Bódi H. — Maruzs I., Maruzs H. - Osztafin, Horváth, Simon, Orosz Puporka. Edző: Dombóvári János. Tiszafüred; Tóth II. — Csorna I. Ferge I., Boros — Remenyik, Sze- leczki — Csorna n., Zrinyi, Ignácz, Balogh n., Fótos. Edző: Lipcsei Elemér. A nagy erővel támadó hazaiak már az első percekben több gól­helyzetet teremtettek ellenfelük kapuja előtt, mégis — meglepetésre — a vendégek értek el előbb gólt: egy hazaadott labdára Földi kifu­tott kapujából, de a 16-os vonalá­nál megtorpant, a labda a lába mellett elcsúszott és a szemfüles Fótos közelről a hálóba lőtte. 0:1. Nem sokat váratott magára a ki­egyenlítő gól sem: a 6. percben, baloldali szögletrúgás után, Simon fejese a bal sarokba jutott. 1:1. Állandóan egy kapura folyt a já­ték, a ragyogóan védő Tóth II. azonban biztos gólnak látszó lövé­seket mentett. A 15. percben Hor­váth labdáját Puporka védhetetle- nül lőtte a bal alsó sarokba. 2:1. Ezután Maruzs I., majd Orosz lö­vése csattant a kapufán. Szünet után hidegzuhanyként ha­tott a vendégek egyenlítő gólja: a 65. percben ismét Fótos talált a hálóba. 2:2. A gól felvillanyozta a tiszafüre­dieket, s egy Megyensúlyozott, nagy iramú küzdelem alakult M. A mérkőzés sorsa a 72. percben dőlt el, amikor Bódi I. éles szög­ből átemelte a labdát a Mmozduló Tóth n-n és a labda a hálóba hul­lott. 3:2. A tiszafüredieket a jól védő Tóth II. mentette meg a nagyobb vere­ségtől. Jók: Bódi I.; Maruzs 1., Maruzs II., Puporka, illetve Tóth II. (a mezőny legjobbja), Fótos és Cso­rna II. A játékvezető jól vezette a mér­kőzést. , HOLLÓ IMRE Hatvani Kinizsi— Hevesi MEDOSZ 1:2, Hatvan. Honvéd Zalka SE—Egri Spartacus 3:1, Gyöngyös. 88*35 CSEHSZLOVÁK sportkocsit ven­nék. Cím a Kiadóhivatalban. NÉGY család méh eladó, N. Füzesabony, Petőfi u. 23/a. B. ÜLTESSEN ROZSAT! Különle­ges újdonságok, gyönyörű színek. Szállítás postán. Kérjen díjmentes fajtajegyzéket. Szálkái, rózsaker­tészet, Budapest, Dalszínház u. 10. FED—2. fényképezőgép olcsón eladó. Eger, telefon: 22-84. 19-től 20 óráig. EGY- és kétszemélyes, vitrines, világítós rekamiék, fotelok, székek készítése bordó-zöld színben, sez- lon, ágybetét javítását is vállalja, fizetési könnyítéssel, Bodzásy kár­pitos, Eger, Zalár u. 9. Telefon: 15-64. JÓL bejáratott fekete Pannónia, 9000 km-t futott, eladó. Füzes­abony, Kakuk László, Vörösmarty 18. 57 jelentkezőből 56 már megszerezte a Kilián-jelvényt Tófalun Tófalu kis község a Tárná mentén. Az utóbbi időben — amióta megalakult a termelőszö­vetkezeti sportkör — egyre többet lehet hallani sportéletéről: sakko­zói a járás legjobbjai közé tartoz­nak, de az asztaliteniszben is ér­tek el sikerekét. Az általános is­kolás tanulók pedig nemrégiben nagyszerű eredményeket értek el a Kilián Testnevelési Mozgalom­ban. A kislétszámú iskolában $7-en jelentkeztek a mozgalomra, ft7-en indultak harcba a szép Ki­lián jelvény megszerzéséért. Hogy jól dolgoztak, arra bizonyíték: ma már 56 tanuló megszerezte a jel­vényt, méghozzá 36-an vas jel­vényt, 19-en alapfokú előkészítő jelvényt, és egy tanuló felsőfokú előkészítő jelvényt. A sikerekben nagy része van az iskola úttörő csapatvezetőjének, áld-lelkiismeretesen foglalkozik a mozgalom szervezésével és a pont­szerző versenyek lebonyolításával. Mindez arra enged következtetni, hogy Tófalun jó alapjai vannak a sportnak! * váry. A megyei labdarúgó-bajnokság állása: 1. H. Zalka SE 18 13 3 2 41:16 29 2. H. Dobó SE 18 12 4 2 48:16 28 3. Rsz.-márton 13 11 4 3 54:28 26 4. Gy. Vasutas 18 8 5 5 31:28 21 5. Gy. Bányász 18 6 7 5 20:25 39 6. H. Kinizsi 18 7 4 7 29:22 18 7. Recsk 18 7 4 7 30:31 18 3. Heves 18 7 3 8 24:30 17 9. H. Korvin SE 18 6 4 8 31:29 16 10. HVSE 18 6 3 9 21:21 15 11. FVSC 18 7 1 10 22:37 15 12. Lőrinci 18 5 4 9 25:35 14 13 Egri Előre 18 4 6 8 20:28 14 14. E. Spartacus 18 4 6 8 22:34 14 15. Tiszafüred 18 5 4 9 16:30 14 16. Apc 18 i 2 12 22 .46 1« Köszönetnyilvánítás Köszönetét mondunk mindazoknak, akik drá­ga édesanyánk és nagy­mamánk temetésén rész­vétükkel fájdalmunkat enyhíteni igyekeztek. A gyászoló KAMALAVICS-csaJád NÉPŰJSAG A Magyar Szocialista Munkáspárt Heves megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Papp János Kiadja: Népújság Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Tóth József Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz u. 8. Telefon: 12—57. 12—73. Postafiók: 33 Gyöngyös. Főtér 3.. fszt. 1D. Telefon: 697. Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy-Zsilinszky utca L Telefon: 24—44. Postafiók: 23. Heves megyei Nyomda Váljálat. Eger. Bródy Sándor utca 4. Igazgató: Marosán Jpzspf Terjeszti a Magyar Posta. Előfizet­hető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. EGY mahagóni hálószoba és egy nagy szabászasztal eladó. Gál, Bu­dapest, VIII., József körút 25. Es­te 6-tól. (—) MEGISMERKEDNE 40-es özvegy­ember 30—40-ig fizikai dolgozó nö­vel, házasság céljából. 1 gyermek nem akadály. Egri főbérleti lakás­sal rendelkezők írjanak. „Nyári esküvő” jeligére Népújság Kiadó- hivatalába. RECEPT SZALAGOS FÁNK Hozzávalók 23—30 darabhoz: Fél kiló liszt, 2 deka élesztő, ft deka porcukor, 5 deka vaj, 2 tojás sárgája, 1 pohárka rum, késhegy­nyi só, körülbelül fél liter tej, olaj, vagy zsír a sütéséhez. A lisztet langyosítsuk meg, a helyiség, ahol dolgozunk, egyenle­tesen meleg, huzatmentes legyen. A takarókendő, a gyúródeszka szintén meleg legyen. Három deci langyos tejjel, az élesztővel, egy kanál porcukorral, három kanál liszttel kovászt ké­szítünk. A porcukorral a tojás sár­gáját elkavarjuk, az érett kovász­hoz adjuk, jól elkeverve hozzáönt­jük a langyos vaját, a lisztet é$ annyi langyos tejet, amennyiben a Sót feloldottuk, hogy lágy, kalács­tészta legyen. Fakanállal 20 percig verjük. A tetejét liszttel megszór­juk, letakarjuk és langyos helyen, jó másfélszeresére kelesztjük. Utána lisztezett deszkára borítjuk, kezünkkel ujjnyi vastagra szét­nyomkodjuk, vizespohár nagy­ságú fánkszúróval kiszaggatjuk cü gyengén lisztezett deszkán leta­karva még körülbelül félórán át kelesztjük. Vigyáznunk kell, hogy a tészta túl ne keljen, mert akkor nem lesz a fánk szalagos. A fánkot a középforró, bő zsír­ban egyenletes tűzön sütjük. A zsír hőfokát próbáljuk ki egy tész­tadarabbal. Ha túl forró a zsír, ak­kor hirtelen sül a fánk és a bel­seje nyers marad, nem nő meg, nem lesz szalagos. A megkelt fánk felső része kerüljön a zsírban alul­ra. Egyszerre csak annyit süssünk, amennyi kényelmesen elfér az edényben, hogy hely legyen a nö­vekedésre. A sütés kezdetén az edényt befedjük, majd átfordítás után fedő nélkül sütjük. Olvassa! Terjessze! a IIÉPUjSMOOI A Heves megyei Építőanyagipari Vállalat káli cementáru üzeme azonnali felvételre keres gyakorlott erősáramú ipari villanyszerei at Fizetés: megegyezés szerint. Szükség esetén szállást biztosítunk. ★ Jelentkezés: Kál, Cementáru üzemben Közismert dolog, hogy az évszakváltozással járó időjá­rás-változás hatással van egészségünkre. Az emberi szervezet az állandó jellegű időjárási és hőmérsékleti vi­szonyokhoz alkalmazkodik. A tartósabb hőség, sőt a hosszabb ideig tartó hideg sem veszi annyira igénybe az emberi szervezetet, mint az ingadozó hőmérséklet és a levegő válto­zó páratartalma. Ma már tudjuk, hogy a me­teorológiai irontváltozások krí­zist ókornak nemcsak az idő­járásban, hanem az emberi testben is. Áll ez különösen a beteg emberekre, közülük is légióként azokra, akiknek véredényrendszerében vannak rendellenességek. Az időjárás- változás ugyanis itt érezteti leginkább hatását. Az ilyen beteg legyen az át­meneti időszakokban fokozot­tan óvatos, szigorúan tartsa magát az orvos utasításaihoz, főként a diétára vonatkozó előírásokat tartsa meg ponto­san. De nemcsak a beteg, hanem az egészséges embernek is vi­gyáznia kell az átmeneti idő­szakban. Légióként a ruházko­dásban legyünk gondosak és előrelátók. Ebben követjük el a legtöbb hibát. Nem vesszük tudomásul az időjárásválto­zást, nem alkalmazkodunk í hozzá. Változékony időben | hordjunk olyan alsóruhát, i mely könnyen felszívja az iz- i zadságot. Átmeneti időszakban a legsűrűbben előforduló betegség I a „megfázás”. Ez egy vírus okozta megbetegedés, az influ­enzának enyhébb változata, i Tudjuk, hogy a megfázást a I testnek a megengedettné] | alacsonyabb hőfokra való, hu­zamosabb időn át tartó lehű­lése, átnedvesedése, esetleg a kettő együtt okozza. A megbe­tegedés oka azonban nem a hi­deg, a viz, vagy a nedvesség egymagában. Hiszen vannak emberek — ha nem sokan is —, akik minden káros követ­kezmény nélkül megfürödnek a jéghideg folyóvízben is. A megbetegedés mechanizmusa abban áll, hogyha huzamo­sabb időn át járunk nedves ruhában, folyamatos hőveszte­ség keletkezik. Ezáltal csökken a test ellenálló képessége, és kedvező feltételek állnak elő a fertőző vírusok és baktériu­mok behatolására és elszapo­rodására. A döntő itt az, mennyi ideig tart a kedvezőt­len állapot, a hideg és nedves­ség okozta lehűlés. Jelentős szerepet játszik az is, hogy ki mennyire edzett vagy érzékeny. Az, akin ele véredényrendsze- re edzettebb, vagy — hogy úgy mondjuk — megszokta a. hő­mérséklet-ingadozásokat, gyor­sabban alkalmazkodik a válto­zó hőmérséklethez, ritkábban betegszik meg, mint az, akinek véredényrendszere kevésbé rugalmas. Ezért gyakori öre­gebb embereknél a megfázás, de hasonló az eset a gyerme­keknél is, akiknél megvan ugyan a rugalmas és jól rea­gáló véredényrendszer, de a szabályozó mechanizmus nincs még kellően „bejáratva” a hő­mérséklet iránt. Még a jó erő­ben levő ifjaknál is megesik, hogy szervezetükben nincse­nek még meg a kellő tartalé­kok, véredényrendszerükből hiányzik a szükséges reagáló­képesség, s ez nem egy esetben jár súlyos következményekkel. Az átmeneti időszakban te­hát elsősorban a korosabb em­bereknek és a gyermekeknek kell az időjárás szeszélyeivel szemben védekezni. Az átmeneti időszak hatása egészségünkre