Népújság, 1961. szeptember (12. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-12 / 215. szám

6 NßPÜJSAG 1961. szeptember 12., kedd Megérdemelten győzött as Egri Dóssá Egri Dózsa-Bp. Honvéd 6:5 (1:0, 1:2, 4:2, 0:1) Eger, 1000 néző. V.: Harangozó. Egri Dózsa: Denk — Ringelhann Pócsik — Frank — Bodnár, Utassy, Bolya. Csere: Elek. Edző: Bara­nyai György. Bp. Honvéd: Kökény - Vedlik, Hevesi — Gallov — Németh, Tóth, Váczy. Edző: Brandy Jenő. A gólok sorrendje: Ringelhann, Né­meth, Vedlik, Utas­sy (4 méteresből), Váczy, Bodnár, Ringelhann, Bod­nár, Frank; Vedlik, Gallov. A vasárnapi egri vízilabda-mérkőzés után még nehezebb elbírálni: jogosak vagy jogtalanok-e azok a vádak, ame­lyekkel oly sokszor Illetik az e sportág iránt érdeklő­dőket, mondván, hogy nagyon szí­vesen elragadtatják magukat csa­patuk mérkőzésein. Azt ugyanis, amit ezen a találkozón a Bp. Hon­véd egyes játékosai műveltek — Váczyval élükön —, mindennek le­het nevezni, csak jó példának nem. S ha ilyet lát a „laikus’? néző — a mérkőzés izgalma révén felfoko­zott idegessége által indíttatva —, természetes, hogy nem tűri el szót­lanul. A szolnoki utazás és mérkőzés fáradtságával vízbe szálló egri együttes nehezen melegedett játék­ba, s az első negyedben csupán egvgólos vezetésre tett szert Rin­gelhann révén. Védőiken azonban nehezen tudtak áttörni a Honvéd csatárai, úgyhogy Denk kiállítása után — aki visszahúzás miatt ke­rült a kapu mögé —, csak a máso­dik negyedben tudták értékesíteni emberelőnyüket. A kiegyenlítő gól fellelkesítette a vendégegyüttest, s Vedlik révén rövidesen vezetéshez is jutott. A későbbiek során a gyors, korszerű támadások elma­radtak, s ellentámadásoknál inkább a durva, belemenős, szabálytalan­ságokkal tarkított védekező játék vált jellemzővé a Honvédnél. A já­téknak ebben a részében egy sor parázs jelenetnek, sportszerűtlen­ségnek lehettek tanúi a nézők. Egy égri támadás végén a Játék­vezető 4 méterest ítélt a Dózsa ja­vára. A Bp. Honvéd reklamált, Váczy pedig a medence széléhez Úszva, nem éppen „kisfiús esinta- lansággal” a nyelvét nyújtotta a játékvezetőre! Később, miután Utassy értékesítette a büntetőt, kö- Z ép kezdés előtt ugvanez a Honvéd­játékos a beton lelátó közönségét j,tisztelte meg’’ súlyos sportszerűt­lenséggel. .. amelynek láttán a leg- halvérűbb néző is tűzbe jönne min­denütt! Az ilyen hangulatban tovább éo­lyó mérkőzés a későbbiekben sem hozhatott mást, csak sok durvasá­got, szabálytalan akciót. Különösen nem akkor, amikor a harmadik negyedben, az egri csapat több szép. és góllal végződő támadása után a Bp. Honvéd edzője még így biztatta állandóan reklamáló fiait, meglehetősen gúnyos hangon: „Hagyjátok csak, mi úgyis azért jöttünk ide, hogy megverjenek minket. Vidéken csak így lehet.” Nem tudni, mire alapozta ezt a megjegyzést a fővárosi csapat ed­zője, hiszen nem egy példa volt már arra. vereséget szenvedett Egerben a hazai együttes, — ha nála nagyobb tudású, jobb csapat­tal került szembe. Ezúttal azonban megérdemelten győzött az egri együttes a lénye­gesen gyengébb teljesítményt nyújtó Bp. Honvéddal szemben, amelynek játékosai azt hitték, elég annyi is, hogy nagy hangon, sport­szerűtlenül viselkednek a meden­cében. Harangozó játékvezetőnek na­gyon nehéz dolga volt ilyen kö­rülmények között Egerben. Igye­kezett tárgyilagosan vezetni a mér­kőzést, de az a vége felé, s külö­nösen a harmadik negyedben, ki­csúszott a kezei közül. Még az sem segített, hogy Ringelhann második gólja után egyszerre négy játékost állított ki. Némethet és Vedliket a Bp. Honvédből, s Eleket és Ringel- hannt a Dózsából. Az egri együttesből Bodnár, Rin­gelhann, Pocsik dicsérhető, míg a Bp. Honvédből Németh, Vedlik és Hevesi nyújtott jó teljesítményt. (w) Válogatott labdarúgó-csapatunk gyenge játékkal jutott a VB. 16-os döntőjébe A hét végén hat országos csúcsot adtak át a múltnak az Egri MHS sportlövői Szombaton és vasárnap Egerben rendezték meg Heves megye kis- puskás sportlövő bajnokságát, amelyen az Egri MHS, a Honvéd Do­bó SE, a Honvéd Zalka SE, Finomsze- relvénygyár, a Gyön­gyösi Váltó és Kité- rőgyár legjobbjai in­dultak. A nagyszerű for­mában levő egri kis- puskások ezúttal is igazolták jó hírüket, és nem kevesebb, mint hat országos csúcsot adtak át a múltnak. Ez a szin­te egyedülálló telje­sítmény a versenyzők kitűnő fel-, készültségét dicséri. EREDMÉNYEK Kispuska 30 lövéses fekvőhelyzet. Női csapat: 1. Egri MHS (Tatai, Imre, Sotonyi) 870 kör, új orszá­gos ifjúsági csúcs. Egyéniben: 1. Tatai 292 kör, új országos ifjúsági csúcs. 2. Imre 290, 3. Sotonyi 288 körrel (mind Egri MHS). Férfi ifjúsági csapat: . 1. Egri MHS (Pápista L., Tatai, Prokai) 869 kör, új országos ifjúsági csúcs. Egyéniben: 1. Pápista L. 296 kör, új országos ifjúsági csúcs, 2. Tatai 291, 3. Prokai 282 körrel. Férfi felnőtt csapat: l. Egri MHS (Szenes, Szakács, Pintér, Pápista Gy.) 1149 kör, új országos csúcs. Egyéniben: 1. Szenes 290 kör, 2. Szakács 289, 3. Pintér 287 körrel (mind Egri MHS). 60 lövéses összetett verseny: Női csapat: 1. Egri MHS (Imre Tatai, Sotonyi) 1653 kör, új orszá­gos csúcs. Egyéniben: 1. Imre 559 kör, (a nap legjobb eredménye!) 2. Sotonyi 555, 3. Tatai 539 kör (mind Egri MHS). Ifjúsági férfi csapat: 1. Egri MHS (Tatai, Pápista, Prokai) 1596 kör. Egyéniben: l. Tatai 546, 2. Pápista L. 537, 3. Bodnár 520 körrel (mind Egri MHS). Felnőtt férfi csapat: 1. Egri MHS (Pápista, Pintér, Szenes, Szakács) 2185 kör. Egyéniben: 1. Pápista 552, 2. Pintér 547, 3. Szakács 545 körrel (mind Egri MHS). * Egri részvevője is lesz a szep­tember 18—23-a között Budapesten megrendezésre kerülő női és ifjú­sági sportlövő Európa-bajnokság- nak. Soós János, a sportlövészet kitűnő szakembere, mint verseny­bíró működik majd közre a viada­lon. Magyarország—N émet Demokratikus Köztársaság 3:2 (Irt)) Berlin. 30 000 néző. Vezette: Lukjanov (szovjet). A magyar csapat a következő összeállításban játszott: Grosics — Mátrai, Sípos, Sóvári — Solymosi, Kotász — Sándor, Göröcs, Albert, Tichy, Szimcsák I. A nagy lelkesedéssel játszó né­met válogatott rögtön magához ra­gadta a kezdeményezést és az igen-igen gyengén működő magyar csapattal szemben jelentős fölényt harcolt ki. Hogy a német gólok mégis elmaradtak, az főleg a sze­rencsének és Grosics remek védé­seinek volt köszönhető. A magyar válogatott közvetlenül a félidő befejezése előtt, súlyos kapushibából érte el vezetőgólját: szögletrúgás után Sándor beívelt labdája átszállt Albert feje fölött és a befutó Solymosi a kapujában bentragadt kapus mellett, a jobb sarokba fejelte. 1:0. Fergeteges német rohamok ve­zették be a második félidőt is, s fölényük az 51. percben góllá érett: Erler 8 méterről leadott lövése ju­tott Grosics hálójába. A 76. percben válogatottunk má­sodszor is megszerezte a vezetést: Szimcsák átadását Sándor közelről a léc alá fejelte. 2:1. Nem sokkal később Mátrai ug­ratta ki Tichyt, aki néhány lépőt tett a labdával, majd közelről a kapu baloldalába lőtte. 3:1. A németek három perccel a be­fejezés előtt szépítettek, Ducke révén. A gyengén és szétesően játszó magyar csapat némi szerencsével győzött, a döntetlen inkább meg­felelt volna a látottaknak. Csapatunkból csak Grosics, Sípos és Sóvári nyújtott Jó teljesít­ményt. Fnthallklnhok manőverei Az olasz profi futball vezetői serrí miféle trükkfől nem fiadnak vissza, hogy külföldi játékosodat szerezzenek csapataiknak. Így pél­dául legutóbb egy Vittorio Raggi nevű olasz állampolgár közjegyző előtt nyilatkozatot tett, amely sze­rint „Jorge Humberto Gomez por­tugál állampolgár édesanyjával tör­vénytelen viszonyt folytatott, amelyből fiúgyermek született. En­nek következtében tehát Gomez nem portugál, hanem olasz állam­polgár.” Hogy a ma már 22 eszten­dős „fiúgyermek” a milánói Inter­na zionale klubban játszhasson és ne kelljen Olaszországban katonai szolgálatot teljesítenie, „főiskolai hallgatónak” minősítették. Rossz nyelvek szerint a „főiskolai hall­gató” még a nevét is csak nehezen tudja leírni. Az egri úszók hat számban nyertek bajnokságot Az utolsó napon Katona 1500 méteren. Frank Mária pedig 400 méteren szerzett aranyérmet Az országos úszóbajnokság har­madik napján, szombaton Eger úszói a várakozásnak megfelelően szerepeltek. Közülük első sorban Katona ■ és Frank teljesítmé- Jnyét lehet dicsérni — 'noha Katonától 200 m gyorson jobb idő­eredményt vártunk. Rajtuk kívül Márisch a 400 méteres ve­gyesúszásban szer­zett értékes ponto­kat. Vasárnap újabb eg­ri sikerek születtek a sportuszodában. A 400 méteres gyors- úszásban az esélyes Frank Mária az első hossztól kezdve vezetett, 1:10,9, 2:32,0, 3:57,1 volt a részide­je. Végülis nagy fölénnyel; jó idő­vel győzött Kovács előtt. 1500 méteren — mint várható volt — Katona József szerzett újabb bajnokságot. Ellenfél hiányában; csak a győzelemre ment és gyenge, 18:49,5-ös Idővel ért a célba. Má­risch Ilona 400 m gyorson is rajt­hoz állt, és az igen erős mezőny­ben hatodik lett. Ugyancsak hato­dik helyet szerzett a 200 m mell­úszásban Bobori is. Nagy harcot hozott a női 4x100 méteres gyors­váltó, itt az FTC lett a bajnok, az U. Dózsa és az Egri Dózsa csapatai előtt. EREDMÉNYEK. Női számok. 100 m hát: Bajnok: Korányi 1:14,3, 2. Dávid 1:16,2, 3. Jacsó 1:16,2, 4. Frank 1:19,5. 400 m vegyesúszás: Bajnok: Egervári 5:56,2, ..6. Márisch 6:24,6. 400 m gyors: Bajnok: Frank Má­ria 5:15,7, 2. Kovács 5:23,4, 3. Csiz­madia 5:23,8 ... 6. Márisch 5:45,9. 200 m mellúszás: Bajnok: Eger­vári 3:03,9 .... 6. Bobori 3:11,9. 409 m gyorsváltó: Bajnok: FTC 4:31,6, 2. U. Dózsa 4:34,9, 3. Egri Dó­zsa (Török, Márisch, Erdélyi, Frank) 4:36,6. Férfi számok. 200 m gyors: Baj­Barátságos labdarúgó-mérkőzés Gyöngyösi Spartacus— Honvéd Zalka SE 5:3 (1:1) Gyöngyös; 300 néző. V.: Demény. Spartacus: Csaba (Lóczi) — Tren- psényi, Kévés, Somodi — Farkas, Pászti (Treiber) — Húgai, Cziráki, Baranyai, Tompity, Szalma (Keszt­helyi). Honvéd: Békeffi — Kiss, Seier, Köves — Hankó, Tóth B. — Kardos, Szentgyörgyi, Viszt, Csányi, Ka- mondi. Honvéd-gól vezette be a mérkő­zést: Szentgyörgyi remek cselekkel játszotta át a Spartacus védelmét és a közelről a hálóba lőtt. 0:1. Nem sokat váratott magára az egyenlítő gól sem: Tóth B. haza­adását a szemfüles Tompity el­csípte és Békeffit is kicselezve, lőtt a hálóba. 1:1. Közepes iramú mezőnyjáték ala­kult ki, amelyben a Honvéd volt a valamivel többet kezdeményező fél, de a Spartacus védelme kitű­nően zárt. A félidő befejezése előtt, gyors Spartacus ellentámadás végén, Tompity ugrott ki a labdával, s 12 méterről leadott nagy lövését a kapufa mentette meg. Szünet után már az első percek­ben két Spartacus-gólnak örülhet­tek a nézők: Baranyi tetszetős cse­lekkel csapta be a védőket, s 17 »éterről leadott lövése a vetődő Békeffi kezéről jutott a jobb sa­rokba. 2:1. Ezután Tompity ellenállhatatla­nul tört előre, sorra lerázta magá­ról a védőket és a kimozduló Bé­keffi mellett, laposan a jobb sa­rokba lőtt. 3:1. A Honvéd játszott enyhe me­zőnyfölényben, ám támadói nem tudtak megbirkózni a Spartacus védelmével. Egy ízben Kardos nagy erejű lövését Lóczi szép vetődéssel ütötte szögletre. A Spartacus el­lentámadása viszont ismét sikerrel járt: Baranyi, a védők kíséretében, mintegy 11 méterről, a kimozdult kapus fölött lőtt a hálóba. 4:1. A 78. percben esett a mérkőzés legszebb gólja: Keszthelyi beadásá­ba Baranyi szinte belerobbant, el­fejelte a labdát a kapus és a vé­dők között, majd mintegy 10 mé­terről az üres kapuba gurította. 5:1. A befejezés előtt a honvédek Viszt góljával szépítettek. A Spartacus javuló formában, helyenként jó csatár játékkal, ilyen arányban is megérdemelten nyert a technikailag jól képzett, de ez­úttal szétesően játszó Honvéd ellen. Jók: Kévés, Farkas, Cziráki, Ba­ranyi, Tompity; illetve Köves, Tóth B., Szentgyörgyi, Viszt, Ka- mondi. Demény elfogadhatóan műkö­dött. SZKOCSOVSZKY TIBOB nők: Dobay 2:06,4; országos csúcs. 2. Katona 2:09,3. 3. Csikány 2:10,7. 1500 m gyors: Bajnok: Katona József 18:49,5, 2. Bodódy 18:53,1; 3. Honyánszki 19:25,4. A verseny befejeztével tiszte­letdíjakat nyújtottak át a legjob­ban szerepelt versenyzőknek, kö­zöttük az egri Katona Józsefnek és Frank Máriának, akik egyaránt há­rom-három bajnokságot szereztek. A gyöngyösi Takács Ferenc országos hárompróba-bajnok Budapesten, a Népstadion edző­pályáján rendezték meg Magyar- ország 1961. évi országos ifjúsági és serdülő összetett atlétikai bajnoksá­gát. A versenyen nagy­szerűen szerepeltek a fiatal gyöngyösi atlé­ták. Serdülő három­próbában Takács Fe­renc, a Gy. Bányász versenyzője, 1959 ponttal országos baj­nokságot nyert! Ta­kács 100 méteren ll,6-ot futott, 163 cm-t ugrott magas­ba, és 14,35 métert lökött súllyal. Ugyancsak ebben a számban állt rajthoz Tőzsér is, aki 1774 ponttal az értékes negyedik helyet szerezte meg. A férfi ifjúsági ötpróbában Már­kus képviselte a gyöngyösi színe­ket és 2180 ponttal az ötödik lett. A TOTÓ eredménye 37. hét. 1. NDK—Magyarország 2 2:3 2. Magyar B.—NDK B. 1 1:0 3. Szovjetunió—Ausztria 2 Oil 4. Bologna—Fiorentina 2 0:3 5. Inter—Torino X 0:0 6. Juventus—Lecco X 2:2 7. Lanerossi—Catania 1 3:0 8. Palermo—Milan X 0:0 9. Sampdoria—Róma 1 1:0 10. Spal—Atalanta 2 0:1 11. Udinese—Padova 1 1:0 12. Venezia—Mantova 1 4:3 faakrőviden... — TÖBB szoros versennyel feje­ződött be az országos atlétikai bajnokság. Az utolsó napon Zsi- vóczky 65,26 métert dobott kala­páccsal, Simon Attila 8:42,8-cal nyert 3000 méter akadályon, míg 200 méteren a volt egri Mihályfi nyert bajnokságot, 21,4-es idővel. A nők közül Kontsek 14,73 méteres súlylökése és Rózsavölgyiné 592 cm távolugrása emelhető ki. — A VÍZILABDA OB I. eredmé­nyei: Vasas—U. Dózsa 4:4, Izzó— MTK 6:3, Bp. Honvéd—BVSC 4:4, Csepel Autp—Vörös Meteor 4:4, FTC—Bp. Spartacus 3:0, MTK— Vörös Meteor 5:2, Szolnok—Bp. Spartacus 7:6, U. Dózsa—BVSC 4:3. — AZ / IFJÜSÁGI válogatott lab­darúgó-csapatok tornáján az 5. csoportban még egy mérkőzést játszottak, amelyen az UEFA Hl. MA EGERBEN: VASAS IZZÓ—EGRI DÖZSA L o. vízilabda-mérkőzés, Sport­uszoda, 17 óra. V.: Prágai. együttese Pestújhelyt 0:0-ás ered­ményt ért el Szolnok megyével szemben. — AUSZTRIA labdarúgó-váloga tottja vasárnap Moszkvában 1:0 arányban legyőzte a Szovjetunió válogatott együttesét. Az egyetlen gólt az 5. percben Rafreider sze­rezte. Ezután a szovjet csapat nagy fölénybe került, de a csatá­rok egyszer sem tudták a jól védő Fray dl kapuját bevenni, aki — többek között — Ivanov 11-esét is kivédte. — LOS Angelesben fantasztikus atlétikai világcsúcs született Az amerikai Silvester 64,07 méterre ja­vította a diszkoszvetés világcsú­csát. A régi világcsúcsot is ő tar­totta, 60,72 méterrel. — A DEBRECENI Honvéd orszá­gos jellegű ifjúsági kötöttfogású birkózó versenyén a pehelysúlyú egri Kelemen értékes második he lyet szerzett. — BÉKÉSCSABÁN Magyarország labdarúgó B. válogatottja 1:0 arányban legyőzte az NDK B. vá­logatottját. Az egyetlen gól Palotai szabadrúgásából esett. Ifjúsági válogatottunk akár több góllal is győzhetett volna Heves megye—Nógrád megye 1:0 (0:0) Verpelét, 400 néző. Vez.: Búzást. Heves: Géczi — Huszár, Szerda­helyi, Ambrus — Bakó, Geiger - Potye, Varga n„ Borosi, Pethes, Zimonyi (Miskolczi). A verpeléti ál­talános iskola út­törői virágcsok­rokkal kedves­kedtek a két csa­pat játékosainak, majd Mészáros Bertalan, a Hon­véd Korvin SE edzője díszes se­lyemzászlót nyúj­tott át a Heves megyei válogatottnak. A nógrádiak kezdtek jobban, de egy váratlan, gyors ellentámadás végén Potye törte át a védelmet és lövése hajszállal csúszott el a léc fölött. Nem sokkal később Var­ga H. került jó helyzetbe, de rosz- szul találta el a labdát és a kapus hárítani tudott. A 10. percben közvetett szabad­rúgáshoz jutott a nógrádi csapat. A szabadrúgás elvégzése után a középcsatár óriási erejű lövését Géczi nagy bravúrral, a jobb felső sarokból ütötte szögletre. A 20. perctől kezdve fokozatosan feljött a hevesi együttes, és me­zőnyfölényt harcolt ki. Szép táma­dás végén Borosi beadását Geiger kapufára fejelte, majd a mozgé­kony Borosi lövése centiméterek­kel kerülte el a kaput. Rögtön utá­na nagyszerű Potye—Borosi-akció végén Borosi beadásáról lekéstek a belsők, a másik oldalon a kapu­fa mentette a balszélső lövését. Közvetlenül a félidő befejezése előtt nagyot esett az iram, ellapo­sodott a játék. Viharos erejű hevesi roham ve­zette be a második félidőt, amely­nek végén Varga II. lövése jutott a kapu föle. I^almas, változatos, kemény játék alakult ki, amely­ben most már a Heves megyei vá­logatott volt a kezdeményező fél. Pethes lövése a kapu előtt, egy fű­csomón gellert kapott és a labda elszállt a felső léc fölött. A heve­siek nagy fölénye a 60. percben góllá érett: Jobboldali szögletrúgás után; az előrehúzódott Geiger elé került a labda, aki kapásból a kapu jobb alsó sarkába bombázott. i:0. Válogatottunk nagy kedvvel szőt­te tovább támadásait, s a nógrá­diak kapuját nemegyszer a szeren­cse mentette meg a góltól. Potye ívelt labdáját a kapus csak másod­szorra tudta megkaparintani, majd Zimonyi nagyerejű lövése suhant el a léc fölött. Nem sokkal később Varga II. balsarokba tartó lövését kapus kiejtette, és a védelem csak nehezen tudott hárítani. A hajrában még egyszer össze­szedték magukat a nógrádiak, de a keményen játszó és jól záró Heves megyei védelem könnyedén verte vissza szórványos ellentáma­dásaikat. Válogatott csapatunk teljesen megérdemelten jutott az értékes két pont birtokába, s a mutatott játék, a kidolgozott helyzetek alap­ján, győzelme akár nagyobb is le­hetett volna. A fiúk erővel is jól bírták a mérkőzést, és dicséretre méltó lelkesedésről tettek bizony­ságot. Egyénileg Géczinek kevés dolga akadt, volt egy látványos, bravú­ros védése. A hátvédhármas meg­bízhatóan látta el feladatát, akkor sem ingott meg, mikor az első 20 percben a nógrádiak rohamoztak. A két fedezet ^Kitűnő kapcsolatot teremtett a védelerü és a támadó­sor között, Geiger a\ kapura is ve­szélyes volt, gólja külön dicséri. potyetól jó néhány sizép megoldást láttunk. A támadósor legjobbjá­nak Borosi bizonyult, de nem sok­kal maradt mögötte a fiatal Pethes teljesítménye sem. Varga II. nagy területen mozgott, minden táma­dásban benne volt, kár, hogy az első félidőben a mezőnymunkára összpontosított, s így a kapura nem jelentett sok veszélyt. Zimonyi megfelelt, a helyére beállott Mis­kolczi a rövid idő alatt nem tu­dott játékba lendülni. Búzási játékvezetőnek akadnak fordított ítéletei, de jelentősebb hi­bát nem vétett. ELVESZETT egy fekete bőrtárca a Mátrában, amelyben Ursitz Pál névre szóló iratok voltak. 500 fo­rintot kap a becsületes megtaláló, aki az iratokat a következő címre juttatja el: Ursitz József törsztíő- mérnök, Petőfibánya. 2 SZOBA, konyha, speizos csalá­diház, azonnal beköltözhetően el­adó. Gyöngyös, Vasutas utca 20. GYÖNGYÖSI 2 szobás; összkom­fortos belvárosi lakásomat elcse­rélném hasonló egriért. Cím: Gyön­gyösi Szerkesztőségben. IDŐS tanárnő keres idősebb; ma­gános nőt, lakótársnak. Fizetni nem kell. Cím: Eger, Sertekapu u. 34. VENNÉK Egerben egyszobás házrészt, vagy leválasztásos lakást. Cím: a Kiadóhivatalban. ELADÓ jókarban levő Csepel motorkerékpár. Bezzegh Ferenc, Gyöngyös^ Kazinczy út 2. Amerikai tragédia Dreiser tollára méltó meg­rendítő bűnügyi történet zaj­lott le a minap az Egyesült Államokban. Maab City közelében a rendőrség két holttestet ta­lált. A nyomozás már a hely­színen kiderítette, hogy egy kék-fehér Fordban tovaszá- guldó úrvezető végzett ve­lük, aki az áldozatok 15 éves kislányát is elrabolta, vagy eltüntette. Ezt nem lehetett megállapítani, mert a gyer­meklány a későbbiek során sem került elő. És magát a gyilkost sem lehetett kihall­gatni, noha rövid időre rá kézrekerült a kék-fehér ko­csival együtt. De amikor a rendőrök igazoltatni akarták, pisztolyt rántott elő. és föbe- lőtte magát. Irataiból kide­rült, hogy Abel Aragonnak hívták, hogy békés család­apa volt, munkanélküli, és a többi között az Egyesült Ál­lamok hőse. Abel Aragon az amerikai hadsereg őrmestere volt 1944 nyarán. A Csendes-óceán egyik szigetén küzdött a ja­pánok ellen, akik a harc egyik szakaszában remek géppuskafészket építettek ki maguknak, és onnan kímé­letlenül tizedelték az ameri­kai katonákat. Abel Aragon elvállalta, hogy egymaga odakúszik a tüzelöálláshoz és elnémítja a japánok géppus­káit. Ezek szám szerint tízen voltak, és ő csakugyan egy­maga végzett is velük. Párat­lan hőstettéért megkapta az egyik legnagyobb katonai ki­tüntetést, a Navy Crosst, és háborús hőssé nyilvánították Ha Abel Aragon kereken egy héttel tovább él. megün­nepelheti hősies vállalkozá­sának 17. évfordulóját, de ez az ünnepség elmaradt. Annyi társával együtt Abel Aragon is az utcára került. Képtelen volt a mindennapi falatot megkeresni. Itt már nem géppuskával állott szem­ben, hanem a nagytőke tiz-< szer embertelenebb sorompó­jával. Nemrég egyik éjszaka jelentkezett egy elmegyógy­intézetben és követelte, hogy fogják le. Hajdani hőstettét ma már értelmetlennek látta és állandó rémképek kínoz­ták. Végül — bizonyára elme­zavarában elkövette gyilkos merényletét. Felelősségre vo­nóival már nem mert szem­benézni — végzett magával. És ezzel a végzetes tettével ő vonta felelősségre azokat, akik előbb kitüntették, aztán az utcára taszították... Hétköznapi amerikai tra­gédia. Társadalmi rúgóinak és lelki megrázkódtatásainak elemzése egy új Dreiserhez méltó feladat. í Olvassa! Terjessze! 1 a KÉPÚJSÁGOT Közöljük kedves is­merőseinkkel, hogy sze­retett édesapánk és fér­jem, BÄRKÄNY JÁ­NOS, nyugalmazott adó­hivatali tisztviselő, szep­tember 10-én elhúnyt. Temetése Cegléden lesz. [Minden külön értesítés helyett.) Bárkány-család NÉPÜJSAG Magyar Szocialista Munkáspár' Heves megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Suba Andor. Kiadja: Népújság Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Ktb József Szerkesztőség: Egén Beloiannisz o. S. Telefon: 12—57. 12—73. Postafiók: 8' Gyöngyös. Főtér S.ä fszt 19. Telefon: 697. Kiadóhivatal: Eger; Bajcsy-Zsillnszky utca 1. Telefon: 24—44. Postafiők: 23. Heves megyei Nyomda Vállalat. Eger, Bródy Sándor utca 4. Felelős vezető: Mandula Ernő. Terjeszti a Magyar Posta. Előfize> hető a helyi postahivataloknál e kézbesítőknél. Előfizetést ú:j: agy nőnapra 11 Ft