Népújság, 1960. november (11. évfolyam, 258-282. szám)

1960-11-03 / 260. szám

6 NÉPÚJSÁG 1960. november 3., csütörttÄ A Honvéd Zalka SE kézilabda csapata bejutott az NB ll-be Gyöngyösön három napon át, nagy érdeklődés mellett zajlottak le az NB II-be jutásért kiírt osz­tályozó mérkőzések, amelyen öt megye bajnokcsapatai vettek részt. A versenysorozaton jelentős He­ves megyei siker született, mert a Honvéd Zalka Máté SE kitűnő erőkből álló kézilabda csapata, hő­sies harc után, jobb gólarányával biztosította az NB n-be jutását. Az osztályozó részletes eredmé­nyei: Honvéd Zalka Máté SE— Salgótarjáni Építők 32:11 A hazai csapat nagy technikai és taktikai fölényben volt, ragyogó erőnlétével szinte lelépte ellenfelét. Érdekes, hogy a tarjániak 8 hét­méteresből csak kettőt tudtak ér­tékesíteni. Debreceni Vörös Meteor— Ózdi Kohászok 12:11 Izgalmas, változatos mérkőzést vívott egymással a két csapat. Gyors támadások jellemezték a já­tékot, a csapatok végig fej-fej mel­lett haladtak, végül Is a szerencsé­sebb Debrecen győzött. Debreceni Vörös Meteor— Salgótarjáni Építők 29:15 A jobb képességekkel rendelkező debreceni csapat győzelmét Salgó­tarján egy pillanatig sem tudta vitássá tenni. A mérkőzés vége fe­lé nagyot esett a játék irama, a debreceniek fokozatosan visszaes­tek & a salgótarjániaknak sikerült valamit lefaragniok az előnyből. Nyíregyháza—Ózd 16:11 Honvéd Zalka Máté SE— Debreceni Vörös Meteor 19:18 A hazaiak kezdtek jobban, és az első félidőben 9:5-ös vezetésre tet­tek szert. Szünet után megváltozott a játék képe, a helyzeteit jól kihasználó debreceni csapat igen szorossá tette a küzdelmet. A gyöngyösiek védelme ezen a mérkőzésen sokat bizonytalankodott. Nyíregyháza—Salgótarján 27:12 Nyíregyháza biztosan fektette kétvállra az igen gyengén játszó tarjániakat. Ózd— Honvéd Zalka Máté SE 13:12 Az ózdiak egy új játékossal áll­tak ki a mérkőzésre, aki lendüle­tet, színt vitt a játékba. A Honvéd védelme ezúttal sem állott feladata magaslatán és az ózdiak csakha­mar ötgólos előnyre tettek szert. A hazaiak szemmel láthatóan fá­radtan mozogtak, az előző nehéz mérkőzéstől. A n. félidőben valamit javult a Honvéd játéka, a végén egyenlí­tési alkalma is volt, de Gáti he­lyezett lövését bravúrosan védte a kapus. Debrecen—Nyíregyháza 19:15 Nagy harc jellemezte a játékot, időnként csúnya belemenéseket láthatott a közönség. Ennek következménye volt, hogy az egyik játékos súlyos sérülést szenvedett. Ózd—Salgótarján 38:12 Az ózdi csapat remekül játszott ezen a mérkőzésen, hiszen már nem volt veszteni valója. A tarjá­niak végig sportszerűen, de ezúttal is igen gyengén játszottak. Honvéd Zalka Máté SE— Nyíregyháza 20:15 Meglepetésre a nyíregyháziak kezdtek jobban, és csakhamar öt góllal vezettek. Ezután a nagyszámú néző lelkes biztatása közepette, fokozatosan magára talált a hazai csapat, sike­rült kiegyenlítenie, és a félidő vé­gén már 9:6 arányban vezetett. A H. félidőben a honvéd-csapat vette át a játék irányítását és vég­eredményben biztosan szerezte meg a győzelmet. A torna végeredménye: 1. Honv. Zalka SE 6 p, 83:57 gólar. 2. Debrecen 6 p, 78:60 gólar. 3. Ózd 4 p, 83:62 gólar. 4. Nyíregyháza 4 p, 73:62 gólar. 5. Salgótarján pont nélk., 50:126 ga. A Megyei TST serleget tűzött ki a torna legsportszerűbben játszó csapatának, s ezt a salgótarjáni csapat nyerte el. FODOR KÁLMÁN Birkózás Meglepetés! A kitűnő erőkből álló ózdi csapat elszenvedte máso­dik vereségét is és Így kiesett a bajnoki címért folyó küzdelemből. Az ózdiak az első félidő végén még 7:ő-re vezettek, de azután a frissebb nyíregyháziak jelentős fö­lényt harcoltak ld. és biztosan győztek. • • özdon területi ifjúsági és ser­dülő kötöttfogású birkózó-versenyt rendeztek, amelyen az Egri Vasas versenyzői kitűnően megálltak a helyüket. Az ifjúságiaknál Bőgős László az 53 kg-os, Kovács Kálmán pedig az 56 kg-os súlycsoportban szerzett első helyet. A nehézsúlyú Pusztai Ökölvívás sp Egri ITSK-. Gyöngyösi Bányász 16:6 területi ifjúsági CSB-mérkő­Egerben rendezték meg a két csapat találkozóját, amely biztos egri győzelemmel ért véget. E győ­zelemmel az Egri ITSK csapata fö­lényesen nyerte a területi bajnok­ságot, s így az országos döntőbe jutott. EREDMÉNYEK (elöl az egriek): Papirsuly: Nagy-Petrik. A gyön­gyösi fiú jól irányzott horgaival, pontosabb ütéseivel szerezte meg győzelmét. 0:2. Lcgsúly: Lakatos—Csuka. Laka­tos döntő fölénnyel győzött. Az első menetben tapogatózó, óvatos küzdelem alakult ki. majd feljött Lakatos, és a második menetben padlóra küldte ellenfélét. A gyön­gyösi ökölvívóra nyolcat számol­tak, s utána feladta a számára ki­látástalan küzdelmet. 2:2. pehelysúly: Géezi (Gyöngyös) mérkőzés nélkül győzött. 2:4. Harmatsúly: Puporka (Eger) mér­kőzés nélkül győzött. 4:4. Könnyíisúly: Barta—Tuza. Barta döntő fölénnyel győzött. Az egri ökölvívó végig irányította a mér­kőzést, szép iskola-ökölvívást mu­tatott be. Az első menet végén egyik nagy ütésétől Tuza a padló­ra került, nyolcat számoltak rá, majd — félve a kiütéstől — feladta a küzdelmet. 6:4. Kisváltósúly: Kocsis—Gál. Ponto­zással győzött Gál. Az első menet­ben a technikailag képzettebb Gál volt fölényben, Kocsis jóformán csak védekezésre szorult. A máso­dik menetben megváltozott a mér­kőzés képe, feljött az egri fiú és Gált egy ízben tenyeres ütésért meg . Is intették. A harmadik me­netben Gál még erősíteni tudott, s így győzelme megérdemeltnek mondható. 6:6. Váltósúly: Serfőző-Kun. Kiütés­sel győzött Serfőző. A jó formá­ban levő egri fiú rögtön az elején nagy ütésekkel rendítette meg el­lenfelét, aki az első menet vege felé egy nagyerejű horogtól a pad­lóra zuhant, és a vezető bíró ki­számolta. 8:6. Nagy váltósúly: Kovács - Nyúl. Pontozással győzött Kovács. A gyöngyösi öklözőre már az első menetben nyolcat számoltak, az egri fiú a második menetben is tartotta fölényét és hosszú karjai­val biztosan tartotta magától távol ellenfelét. A harmadik menetben nem sokat változott a mérkőzés képe. Kovács biztosan győzött. 10:6. Középsúly: Stalmayer—Kovács. Döntő fölénnyel győzött Stal­mayer. Az egri ökölvívó mindjárt az elején remek sorozattal „kapta el ellenfelét”, akire nyolcat szá­moltak. majd utána feladta a ki­látástalan küzdelmet. Stalmayer tartja jő formáját. 12:6. Felnehézsúly: Fodor-Kálmán. Pontozással győzött Fodor, aki sé­rülése miatt jóformán csak félkéz­zel öklözött, de így Is biztosan nyerte a mérkőzést. 14:6. Nehézsúly: Vass—Kiss. Vass dön­tő fölénnyel győzött. Az egri fiú nagyerejű ütésekkel lepte meg las­súmozgású ellenfelét, aki már az első menetben feladta a harcot. 16:6. (gyulai) János a második helyen végzett. Ugyancsak az első hely jutott a serdülőknek Is. Itt Hanus Sándor az 50 kg-os, Pataki István pedig az 59 kg-os súlycsoportban lett bajnok. Tóth István harmadik he­lyet szerzett. KON ISTVÁN Néhány olimpiai leg... A leghosszabb verseny a rúd­ugrás volt: selejtezője kerek 4 óra hosszat tartott, döntője 6 óra és 45 percet. — A legszerencsésebb váltó az angolok 4x100-as váltója volt: Nigéria túlváltása révén került a döntőbe. ott pedig az USA túlvál­tása révén lett harmadik. — A leg­szerencsésebb egyéni versenyzőnek Donald Morris rúdugrót tartják. Csak azért került döntőbe, mert kevesen ugrották meg a szintet, ott pedig 460-nal második lett. — A legtöbb sikert az újkori olimpiá­kon a vitorlázó norvég Lunge-csa- lád aratta: Rómában a 18 éves Pe­ter győzött a repülő hollandiban, szülei Helsinkiben a másodikok lettek az 5,5 méteres hajóosztály­ban, nagyapja az 1924. évi olim­pián, ugyanebben az osztályban, első. — A legkevesebb néző a Pa­kisztán—Kenya gyeplabda-mérkő­zésen volt: 82, ebből is húsz újság­író, - Legtöbbet ettek az ázsiai or­szágok versenyzői: több mint 60 000 tojásti 20 000 fagylaltot, 120 kilo­gramm rizst, 60 000 darab banánt és 7000 adag csirkét fogyasztottak eL így győzött az Apci Vasas Apci Vasas—* Selypi Kinizsi 2:0 (0:0) Apc, 600 néző. Vezette: Kiss. Apc: Szuhányi — Bagó, Nagy, Zelnik — Dobrocsi, Kovács I. — Rácz, Csirke, Kovács II., Lengyel, Bendik. Edző: Takács László. Selyp: Kovács — Rácz, Surányi, Slusznyi — Borbás, Surányi n. — Szabó, Lőrincz, Matula, Logyik, Kazinczi. Edző: Fehér András. A két szomszédvár találkozójára nagyszerű időben került sor. Az első negyedórában mezőnyjáték folyt a pályán, ekkor egyik kapu sem forgott igazán veszélyben. A 16. percben Kovács II. szép cselekkel futctt el a védők mellett, de azután 5 méterről a kapusba lőtt. A 18. percben Matula elől Szu­hányi kifutással tisztázott. Végre győzelem. • • Egri Vasas­Soproni VSE 55:42 (23:21) Eger, NB n-es női kosárlabda- mérkőzés. Az utóbbi időben súlyos veszte^ ségek érték az egri NB n-es női kosárlabda-csapatot. Röpke egy év alatt hat élvonalbeli játékos távo­zott el az együttesből — s noha a szakosztály vezetősége az utánpót­lás nevelésével is rendszeresen fog­lalkozott egy komplett kezdő­csapat (Renn, Hanus — Széphegyi- né, Juhász M.. Juhász K.) pótlása bizony nagy nehézségekbe került. A teljesen megfiatalított csapat, amelyben jelenleg a legidősebb já­tékos mindössze 20 éves, az új sze­zonban sorra szenvedte el veresé­geit, a szakemberek azonban jól láttak, hogy az együttes tehetséges játékosokból áll, akiknél csak idő kérdése az eredményesebb szerep­lés. A fiatal csapat első mérkőzé­seit azért veszítette el, mert hiány­zott játékosaiból a megfelelő ru­tinnal párosult taktikai készség. A kiforratlanságra vall az is, hogy a bajnoki lista első helyezettje, a Kinizsi Keksz ellen félidőben még 27:20 arányban vezettek, a máso­dik félidőt viszont a fővárosiak nyerték 44:15 arányban. Most, vasárnap, végre magára talált az együttes, és kitűnő csa­patmunkával sikerült legyőznie a Soproni VSE csapatát, és igen ér­tékes két pont birtokába jutott. Ettől függetlenül, örvendetes volt, hogy a játékosok végig harcos fel­fogásban, nagy lelkesedéssel küz­döttek a győzelemért, és a jó ké­pességű soproni együttes az egész mérkőzés folyamán csak egyszer tudott vezetésre szert tenni. Az egri lányok taktikából is jól vizsgáztak. Erőnlétük is kifogásta­lan volt. Jól átgondolt támadások futottak a pályán, amelyeket rend­szeresen, szép kosarak követtek. Egyénileg Mile és Fekete Z. nyúj­totta a legjobb teljesítményt, a ko­sarakon: Mile 21. Fekete 10, Hanus M. io, Kún 8, Majoros 4 és Oláh 2, osztozott. Most két hét pihenő következik, azután ötször egymásután idegen­ben játszik a csapat. A vasárnapi látottak alapján, remélhetjük még további négy pont megszerzését, amely azt jelentené, hogy a csapat elkerül a kieső zónából), Ezután két eredménytelen selypi szöglet jelentett eseményt, majd Kovács H. bombaszabadrúgása a felső kapufát súrolva hagyta el a játékteret. Fokozatosan feljött az apci csa­pat. A 39. percben Csirke a mérkő­zés legnagyobb helyzeteit hagyta kihasználatlanul, kétszer egymás után közelről a kapusba lőtte a labdát. A II. félidőben erősített a hazai együttes és a 60. percben megsze­rezte a vezető gólt: a kitörő Ko­vács Il-őt elkaszálták a védők, a megítélt 11-est Bagó értékesítette. 1:0. A 75. percben végleg eldőlt a mérkőzés sorsa. Csirke jó cselso­rozat után Kovács lí-höz továbbí­totta a labdát, és a csatár élesen a bal alsó sarokba lőtt. 2:0. Nem sokkal később Lengyel lö­vése kerülte cl a kaput, aztán Bendik a kapu fölé lőtt. Az utolsó 10 percben feljöttek a selypiek, Szuhányi jó ütemű kifu­tással tisztázott Matula elől, a má­sik oldalon pedig Bagó szabadrú­gása foglalkoztatta a kapust. A két csapat találkozóját meg­érdemelten nyerték az apciak. Jók: Dobrocsi (a mezőny legjobb­ja), a közvetlen védelem, csirke, Kovács II.i illetve Kovács, Rácz, Borbás, Matula. A játékvezetői hármas nagyvo­nalúan látta el feladatát. KOMAROMI TIBOR Sportlövészet A Hortobágyon koronglövő ver­sennyel egybekötött pályaavatót rendeztek. A remek új pályát ün­nepélyes keretek között, dr. Snic- ler József Kossuth-díjas tüdőse­bész, a Hajdú-Bihar megyei sport­lövő szövetség elnöke adta át ren­deltetésének. A koronglövő versenyen két He­ves megyei versenyző is indult: dr. Bakó Géza és Baranyai Zoltán személyében. A minősített lövők csoportjában Baranyai Zoltán ötö­dik helyet szerzett, míg a vadász­lövők versenyében dr. Bakó Géza szintén ötödik lett. Használjunk Pannónia borként A mustot és a bort különféle gombák és baktériumok tá­madhatják meg. E kórokozók többféle betegséget, így a bor­nál ecetesedést, virágosodást, barnatörést, a mustnál pedig erjedéskor tejsavas erjedést okozhatnak. Fontos tehát, hogy e betegségek elterjedését, illet­ve a betegségre való hajlamos­ságot megakadályozzuk, hogy ezáltal a bor kifogástalan mi­nőségét biztosítani tudjuk. A borok szakszerű kezelésé­nek, illetve a bőrbetegségek megelőzésének nélkülözhe­tetlen eszköze a kén. A kén el­pusztítja a káros gombákat, to­vábbá az egyéb kártékony bak­tériumokat. A borokat általá­ban pinceműveletek (fejtés, derítés, szűrés) előtt, vagy ezen műveletek közben kénezzük. Kénezéssel lehet elősegíteni az új borok tisztulását is. A bar­natörésre való hajlamosságot ugyancsak kénezéssel lehet megszüntetni. Mustbetegségek megelőzésére, illetve gyógyítá­sára szintén kénezni kell. Mi­vel a must erjedését kénezéssel lehet késleltetni, vagy teljesen megállítani, friss must szállítá­sakor tehát az erjedés megin­dulását kénezéssel akadályoz­hatjuk meg. A kénezésnek többféle mód­szerét szoktuk alkalmazni. így régebben elsősorban kénlap el­égetésével, vagy folyékony kéndioxid (kénsav) adagolásá­val végezték a kénezést. Ez a módszer azonban különböző okoknál fogva elavultnak mondható. A tapasztalatok sze­rint a kénlap elégetésénél sok­kal célszerűbb a kénsavas sók alkalmazása. A fennálló ren­delkezések a kénsavas sók kö­zül a káliummetabiszulfit tar­talmú borkén használatát en­gedélyezik. Jelenleg Pannónia borkén név alatt kerül forga­lomba káliummetabiszulfit tar­talmú kénsósavas só, amelyből a gyakorlatban 50 százalék kéndioxid képződik. Régebben JVVAAAAAJÍAAAA A A / j Olvasd! | * Terjeszd! [ o NÉPÚJSÁGOT j WYYVYYYYVYVYyV EGYEDÜLÁLLÓ nénit családtag­nak magunkhoz fogadunk. „Boldog otthon** jeligére a Kiadóhivatalba. HASZNÁLT bútorok vétele és el­adása. Eger, Irgalmas Kórházzal szemben. TIZENÖT darab 2 éves csikó és tizenkettő darab ló eladó. Cím: Rá­kóczi Tsz, Mátraderecske, tel.: 5. KONYHABÚTOR eladói Eger, Zalár József utca 5.; em. LEVÁLASZTHATÓ szobák, eset­leg konyhával, megegyezéssel kere­sek. Cím: Hompoth András, Eger, Petőfi tér 9i iiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiii A Gyöngyösi Cipész Ktsz. vezetősége értesíti megren­delőit, hogy a IV. negyed­évben, korlátolt mennyi­ségben vállal férfi, méret után készített BOXCSIZMÄKAT. Az érdeklődök keressék fel a Lenin u. 3. sz. alatt levő mértékfelvevő üzletet, ahol a szükséges felvilágosítást a szövetkezet megbízottja készséggel megadja: népújság \ Magyar Szocialista MunkáspáM Heves megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztői Suba Andor, Kiadja: Népújság Lapkiadó Vállalat, Felelős kiadó: Tóth József, Szerkesztőség: Eger. Beloiannisz u, 3, Telefon: 56-74. 56-78. Postafiók: 33. Gyöngyös. Köztársaság tér 15, Telefon: 697, Kiadóhivatal! Eger, Bajcsy-Zsiünszky utca 1, Telefon: 24-44; Postafiók: 23; Heves megyei Nyomda Vállalat. Eger. Bródy Sándor utca 4, Felelős vezető: Mandula Ernő. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizet­hető a helyi postahivataloknál es kézbesítőknél, i Előfizetési díj; egy hónapra U Ft, hasonló készítmény Hungária borkén név alatt volt forga­lomban. Hlíért előnyös a Pannónia borkén használata a kénlappal szemben? 1. A kénlap elégetésekor nem lehet pontosan szabályozni, hogy mennyi kénessav jusson a borba. Ebből adódik, hogy gyakran túlzott kénsav meny- nyiség borbakerülésével túl- kénezzük a bort és ezáltal erő­sen érződik a boron a kén, ami a bor értékét nagymértékben csökkenti. Ezzel szemben a Pannónia borként pontosan tudjuk adagolni, miáltal csak az előírásnak megfelelő meny- nyiségű kénessavat viszünk a borba, tehát túlkénezés nem fordulhat elő. 2. A kénlap használatakor a bor szennyeződhet, mivel el­égetése során jutaszövet, pa­pírpernye, hamu, esetleg drót kerülhet a borba. A vegytiszta anyagokból álló borkén viszont nem szennyezi a bort. 3. Teli hordót nem lehet kén­lap elégetésével kezelni, ilyen esetben a bort előbb át kell fejteni, vagy legalább is egy ré­szét ki kell venni a hordóból kénezés előtt. Ezzel szemben borkénnel telihordóban is lehet kezelni a bort. 4. Erjedő mustot, vagy bort tartalmazó hordóban az erjedés közben keletkező szénsav mi­A borkén tárolásánál ügyel­jünk arra, hogy a megbontott csomagot mindig gondosan cso­magoljuk vissza és gyertya rá- csöpögtetéssel zárjuk le. A att nem lehet kénlappal kezel­ni, mert oxigénhiány folytán nem ég el a kénlap. A Pannó­nia borkénnel azonban erjedő mustot és bort is lehet kénezni. A Pannónia borként termé­szetesen, csak bor és must ké- nezésére lehet használni, mi­vel a borkénből csak folyadék­ban, savak hatására szabadul fel a kéndioxid. Üres hordót tehát nem lehet borkénnel ke­zelni. A borkén többféle formában készülhet, de kisebb pincegaz­daságok és egyéni termelők ré­szére legmegfelelőbb a pasztil­la forma. Jelenleg a Pannónia borkén 100 grammos csomago­lásban kerül forgalomba, amely 10 darab, egyenként tíz­grammos tablettát tartalmaz. Hogyan használjuk a Pannónia borként? A Pannónia borkén tablet­tákból az adagolandó mennyi­séget felhasználás előtt porrá kell törni, majd kevés borban, vagy mustban teljesen felolda­ni és ezután a kénezendő bor­ba, vagy mustba önteni, majd azzal alaposan elkeverni. Milyen adagokat adjunk Pannónia borkénből ? Egy hektoliter bor, vagy must kezeléséhez Pannónia borkénből az alábbi mennyiség szükséges: vös helyen tartsuk. Vigyázzunk arra, hogy a növényvédőszerek közelében ne tároljuk. 'Ifiiirrlt? ! í OH 3 Néoúisághan és űUUmJJLáAílj/L 3 Hépszabadságban KIVÁLÓ MINŐSÉGŰ ÉPlTŐSÓDER köbméterenként, helyszínen 50.— forintért, va­gonba rakva 90.— forintért, minden mennyiség­ben kapható. Ezüstkalász Tsz, Tarnabod. Telefon: 4, sz. Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a november hóban megjelent TECHMIKA e. lapban az alábbi cikkek jelentek meg. A vadászat és technika Kis fűtőértékű tüzelőanyagok vegyes használása kazánok fűtésére. Miniatürizálás, szabványosítás Színes betoncserép készítése Mozgatható karosszériájú tehergépkocsik. Egyenirányítók fejlődésének alapvető irányai és egyéb szakmában dolgozók továbbtanulásának segítését szolgáló cikkek, valamint az Autósarokban: A Triumph Herald kétüléses Coupé-változata olvasható. A TECHNIKA c. lap megvásárolható a postahivataloknál A AAA JL.U ■ Az Egri Gépállomás gyakorlattal rendelkező, DT—413-as lánctalpas traktorvezetőket keres, azonnali belépésre, állandó munkára. Fizetés kollektív szerint. Jelentkezés mindennap 7—9 óráig a gépállomás igazgatójánál. Szüretkor egészséges édes musthoz: Kissé rothadt termés esetén: Rothadt termés nyálkázásához: Vöröstörkölyös musthoz, héjon erjesztés előtt: Friss must egyhetes szállításához, hűvös időben: Borok fejtésénél: gyenge kénezés esetén: közepes kénezés esetén: erős kénezés esetén: Beteg (ecetes, tejsavas, barnatörött, záp- tojásszagú) borok kezeléséhez: 2—4 1 tabl. (10 g) 1,5 tabl. (15 g) 3 tabl. (30 g) 2 tabl. (20 g) 4 tabl. (40 g) 1 tabl. (10 S) 2 tabl. (20 g) 3 tabl. (30 g) tabl. (20—40 g) Pannónia borként száraz, hű­