Népújság, 1959. április (10. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-15 / 87. szám

SI £ E tl J S A G 1959. április 15., szerda ■SnthM A Verpeléti Honvéd pontot fesztett, a H. Kinizsi Kecske» is győzött- Vdáes nyerte a sereghajtók rangadóját a megyei l. osztály ban — (Tudósítóink jelentik) A megyei labdarúgó-bajnokság vasárnapi fordulójának legnagyobb meglepetése a Recski Bányász Kecskén elszenvedett veresége volt a jórészt kilenc emberrel játszó H Kinizsitől. Egri Spartacus— Gyöngyösi Honvéd 1:0 (1:0) Eger, 1300 néző. V.: Bacsó. Eger; Szűcs — Török, Bóta, Bo- zsik — Polemical. Kirchner — Mis­kolci, Szabó, Árvái, Jezoviczki, Vida. Edző: Kovács László. Gyöngyös: Horváth - Vadas, Ré­vai, Bóna - Totnpity, Szedlák - Peresztegi, Balázs, Tóiéi, Ulakity, Gelics. Edző: Kiss Jenő. Honvéd-rohamokkal kezdődött a mérkőzés, majd később fokozato­san feljött az egri csapat, veszé­lyes támadásokat vezetett a vendé­gek kapuja ellen, a gyöngyösi vé­delem azonban mindent hárított. Az első komoly gólhelyzet a IS. percben adódott, amikor Polonkai hazaadása rövidre sikerült, a szem­füles Balázs elcsípte a labdát, de aztán saját játékos társába bom­bázott, izgalmas volt a játék, Hol az egyik, hol a másik kapu forgott teszélyben, de a védők mindig idejében tudtak közbelépni. A 35. percben Árvái három embert is ki­cselezett, s már a 16-oson beiül járt, amikor fellökték. A játékve­zető a 16-os vonaláról rúgatott sza­badot, Árvái hatalmas lövését Hor­váth bravúrosan szögletre ütötte. A 40. percben esett a mérkőzés egyetlen gólja. Kirchner labdájá­val Árvái kiugrott, majd Szabó été ívelt. akit. a keresztező Vadas a büntetőterületen felvágott. A megítélt 11-est Árvái a jobbra mozduló kapus mellett a kapu kö­zepébe bombázta. 1:0. Félidőig még Miskolci kapufája jelentett ese­ményt. A XI. félidőben esett a játék ira­ma. s mintegy 20 percen keresztül mezőnyjáték folyt a két 16-os kö­zött. A 35. percben Balázs megsé­rült és a 10 emberrel harcoló Hon­védok saját térfelükre szorultak. Ebben a játékrészben az egriek még két lesgólt értek el. A3 J. félidő változatos, jóiramú játékot hozott, a másodikban csök­kent az iram, s inkább csak küz­delem folyt a pályán. Az egri csa­pat helyzetei alapján megérdemel •en győzött. Jók: a közvetlen véde­lem, Kirchner. Arcai, illetve Hor­váth, Révai, Bóna és Szedlák. Bacsó, eyy-két hibától eltekintve, jól vezette a mérkőzést, Rózsuszentmártoni Bányász— Füzesabonyi VSC 3:2 (2:1) Mezőkövesd. 1200 néző, V.: Paró- czai. Rózsaszentmárton: Mátra — Hucz- ka, Kazi, Kőrös! - Laezik. Ocsovai — Zilahi, Gubis, Morvái, Bátl, Im­re n. Edző: Vágó Zoltán. FVSC: Bocsi - Antal, Jaskó, Ka- kifk - Gál. Kelemen - Erős, Mol­nár, Hídvégi, Imre, Szén. Edző:i Turóczi János. Rövid tapogatózás után előrelen- dült a bányászok támadósora és a kiugró Morvái, az elalvó füzesabo­nyi védelem mellett megszerezte az első gólt. 1:0. Ezután váltakozó iáték alakult ki, a 12. percben Híd­végi távoli lövésénél Mátra a lab­da alá futott, amely a feje fölött jutott a hálóba. 1:1. A 13. percben Gál 18 méteres szabadrúgását Imre a hálóba to­vábbította. a játékvezető azonban les címén nem ítélt gólt. A 23. percben Rózsaszentmárton ismét vezetést szerzett: a gyors Háti kiugrott a védők mellett és élesen a hálóba lőtte a labdát. 2:1. A gól után az FVSC lendült tá­madásba, s ekkor nagy nyomás alatt volt a vendégek kapuja, íluezka kézzel ütötte le a labdát a 16-oson belül, a bíró sípja azonban néma maradt. A n. félidőben tovább folytatód­nak a füzesabonyi rohamok és a 49. percben Szén révén sikerült ki­egyenlíteni. 2:2. Az egyenlítés után eldurvult a játék, a 72. percben Bocsi megsé­rült, de tovább védett. A 81. perc­ben az előretörő Erőst felvágták a védők, majd a SS. percben nagy kavarodás támadt a vasutasok ka­puja előtt, végül Biti mintegy hat méterről a hálóba lőtt. 3:2. Az utolsó percekben az FVSC tá­madott - sikertelenül. A tartalé­kos füzesabonyi csapat jól tartotta magát, de győznie a helyzeteit job­ban kihasználó 'Rózsaszentmárton- n,ak sikerült. Jók: Kazi, Morvái, Háti, illetve Bocsi. Jaskó és Szén. A játékvezető gyenge napot fo­gott ki. Bélapátíalvi Építők— Apci Vasas 2d) (0:0) Bélapátfalva, 400 néző. V.: Kaszás. Bélapátfalva: Nagy - Barta II., Kriskó. Horváth - Barta I., Szűcs - Mikő. Kualák, Berecz I., Antal, Berecz II. Edző: Kualák István. Apc: Szuhányi - Bagó, Fáczán, Udvari - Zelnik, Kovács I., Litkei, Csirke, Bendik. Kovács H., Rácz. A széllel szemben játszó hazaiak vezették az első támadásokat, Be­recz I. lőtt a kapu mellé, majd Antal elől Szuhányi felszedte a labdát. Az 5 percben Kudlák ki­ugratta a jobbszélre húzódó Berecz I- et. aki mintegy 14 méterről lö­vésre lendítette a lábát, Udvari azonban beleugrott a lövésbe és súlyosan megsérült. Ettől kezdve Apc 10 emberrel játszott tovább és főleg a védekezésre fektette a hangsúlyt. Szinte állandóan az apcl térfélen pattogott a labda. A n. félidőben sem vá’' -ott a helyzet, a vasasok nen. ritkán nyolc emberrel védekeztek. Az Sí. percben Kovács I. kézzel ért a labdához, a megítélt büntetőt An­tal értékesítette. 1:0. A 64. percben Berecz I. lövése a kapufáról pattant vissza, s a fe­jelni akaró Antalt a védők fellök­ték. Üjabb 11-esl Antal futott a labdának és biztosan lőtt a háló­ba. 2:0. Ezután több helyzete is akadt a hazaiaknak, Mikő például ordító helyzetben a ll-es pontról mellé lőtte a labdát, majd a kitörő Be­recz II. már csak a kapussal állott szemben, de ő is mellé lőtt. Sportszerű küzdelemben a hazai csapat megérdemelt győzelmet ara­tott. Jók: Kriskó, Barta 1.; Berecz 1-, Antal, illetve a közvetlen védelem. Csirke és Bendik, Gyöngyösi Bányász— Selypi Kinizsi 3:0 (0:0) Gyöngyös, 1500 néző. V.s Szegedi Barna. . Gyöngyös: Kiss — Laboda, Far­kas, Falesik - Juhász, Szkocsovsz- kl — Fellegvár!. Hernádi, Balogh, Borosi, Keszthelyi. Edző: Farkas Géza. Selyp: Kovács - Tóth, Surányil., Slusznyi — Tari, Surányi II. — Ma- tula, Szokola, Bajzáth n., Bajzáth I„ Kazinci. Edző: Nagy Sándor. A gyöngyösi csapat kezdett job­ban. Később selypi támadások kö­vetkeztek, azután a 15. perctől kezdve egészen a félidő végéig ki­egyensúlyozott mezőnyjáték folyt. Mindkét oldalon a védelmek nyúj­tottak ekkor jó teljesítményt. A H félidőben feljött a Gyön­gyösi Bányász, de gólt csak a 74. porcbon tudott elérni, amikor egy Farkas által előreivelt labdát Her­nádi szépen levett, majd Fellegvá- rlhoz továbbított, aki mintegy IS méterről kapásból hatalmas lövést küldött a kapu balsarkába. 1:0. A gól után is a Bányász maradt támadásban, csatárai többször is veszélyeztették a kitűnően védő Kovács kapuját. A 81. percben Bo­rosi lövését az egyik selypi védő­játékos kézzel hárította, a megítélt II- esnek Hernádi futott neki, s a balra mozduló kapus mellett éle­sen a jobb sarokba lőtt 2:0. Ez­után a Kinizsi is vezetett néhány eredménytelen támadást. A 85. percben, jó Bányász-táma­dás végén Balogh elé került a lab­da, aki a kifutó kapust is átját­szotta és biztosan lőtt a hálóba. 3:0. Megérdemeli győzelem. Jók: Far­kas, Szkocsovszki, Juhász, Falcsik, illetve Kovács, Slusznyi és Matula. Gyöngyösi Spartacus— Hevesi MEDOSZ 2:1 (0:0) Heves, V.: Lombost. Gyöngyös: Csaba - Hársfalvi, Rozgonyl, Nagy — Bujalka, Bán- líidi - Trencsényi, Marosvári, Bá­rány!, Treiber, Kiss. Edző: Bait Ferenc. Heves: Magyar-Nagy B., Frank, Stolcz — Gombaszegi. Nagy S - Balogh, Pataki, Besenyei, Nagy F., Vermes. Edző: Nagy Ferenc. Az első negyedóra a gyöngyö­sieké volt, utána azonban feljött a hazai csapat, sokat támadott, és nagy küzdeni akarással a félidő végéig irányította a játékot. Ekkor a gyöngyösiek védekezésre kény­szerültek. a hevesi támadósor azonban több gólhelyzetet kiha­gyott. Szünet után már az első percben vezetést szerzett a Spartacus: Bá­rányt lövését ' Magyar kiütötte, de másodszorra a gyöngyösi közép- csatár a földön fekvő kapus mel­lett a hálóba lőtt. 1:0. A hevesieket megzavarta a gól és nem sokkal később Bárány i lövése ismét a hálóba talált. 2:0. Ezután a hevesiek újból erőre kaptak és átvették a játék irányí­tását. Az 59. percben a játékvezető Nagy B-t kiállította. Heves a 70. percben szépített az eredményen, amikor egy szöglet után Gombaszegi fejese Csaba há­lójába jutott. 2:1. A gól után a hazaiak maradtak támadásban, de csatáraik nem tudták áttörni a gyöngyösi védelmet, az utolsó öt perc mezőnyjátékkal telt el. A döntetlen jobban megfelelt volna a játék képének. A Hevesi medosz ezzel elveszítette hazai veretlenségét. Verpeléti Honvéd— Lőrinci Vasas 2:2 (1:1) Verpelét, 100« néző. V: Nagy Lajos. Verpelét: Papp — Kiss, Kursics, Molnár — Marosi, Nagy — Kollár, Lockner, Sirukó, Kozma, Csatai. Edző: Mészáros Bertalan. lőrinci: Hegyi — Nagy, Hart­man, Ocsikó — G-ubola, Samu — Kalmár, Tóth, Szabó, Kiss, Falta. Edző: Koméi József. A helyiek támadásaival kezdő­dött a mérkőzés, Lockner lövését Hegyi szépen védte. A 12. percben Szabó jól ugratta ki Faltát, aki az elalvó védelem mellett a bal alsó sarokba lőtt. 0:1. Nem sokat váratott magára az később Lockner az üres kapu mel­lé fejelte a labdát. A sportszerű mérkőzés igazságos döntetlennel ért véget. Jó: Papp, Kursics, Marosi, Kol­lár, Kozma, illett-e a közvetlen védelem, Kiss és Falta. A játékvezetői hármas jól műkö­dött. Hatvani Kinizsi— Recski Bányász 2:0 (1:0) Reesk; Hatvan: Baosa — Szécsényi, Sár­közi, Pecze — Nagy, Drabos — Molnár, Rácz, Kristyán, üsztöke, Szigetváry. Edző: Kókai János. Hazai rohamokkal indult a mér­kőzés, de a vendégek védelme jól állt a lábán, A 15. percben Dra- bost utánrúgásért kiállították, a 25. percben pedig Szigetváry megsé­rült, s Így a hatvaniak tulajdon­képpen kilenc emberrel küzdöttek tovább. Az I. félidőben a hazaiak­nak több gólhelyzete akadt, a ra­gyogóan védő Bacsa Írapuját azon­ban egyszer sem tudták bevenni. A félidő egyetlen gólját Kristyán szerezte. 1:0. Szünet után egy ideig a hazaiak rohamoztak, majd a hatvaniak ügyesen lelassították a recskiek lendületét, okosan tartották a lab­dát, és irányították a játékot. A 2. gól Rácz lövéséből esett. 2:0. A hajrában a kapkodó recski vé­delem mellett a vendégek még több gólt tó rúghattak volna. A Kinizsi teljesen megérdemel­ten győzött, kapkodó ellenfelével szemben. Jó: Baesa (a mezőny legjobbja), Nagy, Rácz és Kristyán. Adács—Tiszafüred 3:0 (1:0) Adács, 560 néző. V: Hársfalvi. Adács: Varga I. — Major, Túri, Tasi — Hapi, Varga II. — Szécsé- nyi I., Juhász, Szécsényi II., Acs, Kovács. Edző: Kovács János, A hazaiak lendültek előbb tá­madásba, a vendégek csalt szór­ványos előretörésekkel próbálkoz­tak. A 22. percben .Szécsényi I. labdájával Szécsényi II. ugrott ki, s biztosan lőtt a hálóba. 1:0. Szünet után tó állandóan a ven­dégek térfelén pattogott a labda, de a keményen védekező tiszafü­rediek védelmét csak a 67. perc­ben tudták áttörni, amikor Túri 11-ese biztosan jutott a tiszapar- tialc hálójába. 2:0. A hátralevő időben durva bele- menések tarkították a játékot A harmadik gól Tasi lövéséből esett. ■Megérdemelt győzelem. Jó: Tasi, Tűri. Rapi, Varga, il­letve a közvetlen védelem. Járási labdarúgó* mérkőzések HERÉD—CS ANY 1:0 (0:0) Az egyetlen gól a 80. percben esett Podonyi lövéséből. Jó: Podo- íiyi, Vajda, Tóth I. és Fekete. A Csány II—Heréd II. mérkőzés el­maradt, mert a csányiak nem je­lentek meg. Ecséd II—Herédi Tűz­oltók 5:3, (2:1.) HORT—BOLDOG 1:1 (0:0) Hort. 500 néző. Az őszi — Kato­na, Zsíros, Tóth — Medveczki IV., Dudás — Varga, Medveczki II.. Medveczki I. Peigelbeck, Petro- vics összeállítású boldog! csapat technikai fölényét a hazaiak lel­kesedéssel egyensúlyozták. A ven­dégek győzelmet érdemeltek vol­na, amit az általuk elért hat ka­pufa is bizonyít. A boldogiak gól­ját Medveczki II. szerezte. Jó: Tóth, Zsíros, Medveczki II., Med­veczki I.. Dudás. i. O*. «tál; egyenlítő gól. A 17. percben Lockner labdájával Kozma előre tört, s a jobb alsó sarokba bombá­zott. 1:1, J állású , 1. Egri Spart. 21 16 — 5 50:15 32 2. Gy. Spart. 21 14 3 4 62:22 31 Szünet után rögtön hazai gól 3. Verpelét 21 13 13 3 5 35:18 29 következett: Kollár ívelt beadásai 4. R-márton 21 1 7 43:28 27 Csatai a megdermedt Hegyi mellett 5. Gy. B. 21 12 3 6 38:40 27 juttatta a hálóba: 2:1. A gól után 6. Lőrici ^21 9 6 6 41:20 24 iß a hazaiak támadtak többet., de 7. Heves 21 10 3 8 47:25 23 a csatárak sok gólhelyzetet elron­8. H. Kinizsi 21 9 2 10 35:40 20 tottak. Ezután feljött a Lőrinci 9. Gy. Honv. 21 7 5 9 36:23 19 Vasas és a 82. percben egyenlített: 10. Reesk 21 8 3 10 35:35 19 Kalmár átadása teljesen üresen ta­11. Apc 21 21 9 1 11 28:32 19 lálta Faltát, áld senkitől sem za­12. B-falva 7 5 9 27:38 19 vartatva hatalmas lövést küldött 13. Selyp 21 6 5 10 33:35 17 a kapu baloldalába. 2:2. 14. Adács 21 5 1 15 26:74 1) A 87. percben Kozma érvényte­15. FVSC 31 5 — 16 21:48 10 len gólt ért el, majd nem sokkal 16. T-füred 21 3 3 15 20:71 9 'MffÓfcMPAlA'fef Várható veszélyesebb kártevők és kártételek ebben az évben XI. rész. Gyümölcsöseink legvesze­delmesebb rovari kártevője a kaliforniai pajzstetű, amely megyénk szinte minden gyü­mölcsösében megtalálható. Fontos feladat a rajzás! idő­pontok figyelése, hogy a vé­dekezést a mozgó lárvák el­len végezhessük el. Cseresznye- és meggyfáink igen súlyos lombkárosítói a kis és nagy araszoló hernyó. Gyöngyös, Nagyút, Gyöngyös­halász, Visonta, Gyöngyös- •sölymos, Eger, Noszvaj köz­ségeikben helyenként igen erős kártételt okoz. Védekezésül a 0,4 százalékos pemites vagy a 0,15—0,20 százalékos' szappa­nos nikotinos permetlé hasz­nálható. A pernittel történő permetezés egyúttal bizonyos védelmet nyújt a cseresznye­légy ellen is. Az almamoly nemzedékei­nek rajzása május és július közepére várható. A szőlömuly évrŐl-évne sú­lyos kárt okoz főleg a cseme ge szőlőfajtákban. A szőlő- ilonca pedig közel 20 évi szü­net után veszedelmes kárte­vővé vált. Mindkét kártevő ellen eredményes a pemites. illetve a parathionis permete zés. Kísérjük figyelemmel a kártevők megjelenését, hogy idejében és eredményesen vé­dekezhessünk ellenük. Kaptás Tibor. a Nővényvédő Állomás labo­ratóriumának vezetője. i ** M ‘M WN*» ** ■»✓V* I MAGÁNOS Nö bútorozott szobát J keres, csa-lds a belvárosban. Cí- ' met kérem „Ar nem számít” jeli- J gére a Heves megyei Nyomda i Vállalathoz, délután 4 és este 8 óra között. FIGYELEM! Albérleti szobát keresek bútor nélkül. Címet a kiadóba kérem „megegyezés” jeligére. HARMONIUM príma állapotban eladó. Cseh István. Eger, Grónai u. 18. 'Bizt&s a úkj>r, ha —j. Opera készítményeket haszná CUL kozmetikai tanácsadás AZ EGRI ILLATSZERBOLTBAN ♦ Április 15.. 16. és 17-én. MÄTRAFÜREDEN háztelek sür­gősen eladó, az iskolával szemben. Érdeklődni: Mátrafüred, Sípo6 A., Erdős utca. BALATONKENESE üdülőtele­pen 200 négyszögöl telek eladó. Rudlof Iván, Eger, Jókai u. 6. Esztergályosokat, marósokat,» lakatosokat azonnali belépesse. felveszünk. Vidékieknek szállást és ol­csó üzemi étkezést biztosí­tunk. Jelentkezni lehet Gyöngyös, Szerszám- és Ké­szülékgyár személyzeti osz­tályán, 7-től 15 óráig. ^TT TTVT T T Salgótarjáni Bányász Gyöngyösön Ma délután 16.30 érakor Gyön­gyösön edzömérközést játszik a Salgótarjáni Bányász NB I-es csa­pata. Ellenfele a Gyöngyösi Spar­tacus együttese lesz. NáPOSKdCSA igényelhető május 1-től a föltfmüvesszöveíkezeí­néi Kössön KIZLALÄS1 fis NEVELÉSI SZERZŐDÉST hozott libára, kacsára és csirkére. Előlege fizet a földművesszövetkezet. V. VB VlllB3>3i&' $ »WáC# 9 ** 18 DARAB gyári új NB, n ke­retes kaptár és egy pergető eladó. Körmendi Károly, Egér. Kertész U. 32. Ezt- előre pontosan meg­mondani senki sem tudja Annyi bizonyos, hogy min­den évben gyakori a jég­eső. Sok helyen egy nyáron kétszer-háromszor is pusz­tít a jégverés Előrelátó termelőszövetke­zet, gazda nem hagyja ter­mését jégbiztosítás nélkül Állami biztosító barokk, iiárniasszeikrény, re- kamié, bárszekrény és garnitú­ra, dúsfaragású, művészmunka el­adó. Eger, Foglár utca 2/a. Hidy, Termelőszövetkezetek, egyéni gazdálkodók! NÖVELJÜK A KUKORICA holdanként! HOZAMÁT. I essünk hibrid kukuriea-vetamu^ol l Körülbelül 20 százalékkal több termést ad! Kormányzatunk biztosítja a vetőmagot? Beszerezhető: a TV, és FMSZ. felvásárló helyeken. BELVÁROS közepében kettő szoba, összkomforttal, beköltözhe- tőséggel sürgősen eladó. Érdek­lődni: Eger, Vörösmarty u. 31. Egedéknél. NEPCJSAG az MSZMP megyei bizottsága és a Megyéi Tanács napilapja. Megjelenik hétfő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőségi Eger, Beloiannisz utca 8. Telefon: 56-74. 80-78. sz. Felelős kiadó: az MSZMP Heves megyei bizottsága Kiadóhivatal: Egei. Bajcsy-Zsilinszky utca 1, es. Telefon: 24—M szám. Posta fiók: 23, Heves megyei Nyomda V., Eget. Fv,; Mandula Ernő; ager. Tavasaira hészvuhát ! Szép. olesó9 elegáns /