Népújság, 1959. március (10. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-18 / 65. szám

at £ r i) j s A ft 1959. március 18., szenlft \ h Anyanyelvi nevelés a családban A. beszed a társas érmtAzés legfontosabb eszköze. A kis­gyermek beszédének fejlődése és szókincse szoros kapcsolat­ban áll értelmi fejlettségével. Ha a gyermek szókincsét, be­szédét fejlesztjük, ez gondola- rának fejlesztésével párhuza­mos. folyamat. Itt is, mint a nevelés több területén, döntő jelentősége van annak, hogy a gyermek milyen példát lát és hall az őt körülvevő felnőttektől. E2ért nevelési szabály az, hogy a gyermek előtt tisztán, egysze­rűen és logikusan beszéljenek. Srrc szoktassuk a gyermeket is, és ügyeljünk arra, hogy csak olyan szavakat mondjon, amelynek jelentését érti. A gyermekkor jellemzője, hogy a kisgyermek sorozatos kérdésekkel ostromolja a kör­nyezetében levő felnőtteket. Minden érdekli és olyan ki­tartóan érdeklődik, hogy sok (szülő már bosszankodik is miatta. Mi a helyes magatar­tás a szülő részéről ebben az esetben? Feltétlenül az, hogy ne utasítsa el a szülő a kér­déseket, hanem válaszoljon, s válasza minden esetben a gyermek értelmi fejlettségét .figyelembe véve a valóságnak megfelelő legyen. Gondoljanak arra a szülők, hogy a gyerme­kük kérdésein keresztül isme­SzÉpségszaKértő Herbferi Widdling holywoodi Baépségszakértő évek óta fog­lalkozik az öregedő filmsztárok t,megfiatalításával” és így nagy hozzáértéssel nyilatko­zott az öregedés jeleiről. A szépségszakértő szerint az arcon, a hajon, az alakon, és a járáson mutatkozik meg. Widdling szerint a nők fia­talos megjelenése szempontjá­ból a járás sakkal fontosabb, mint a legtöbb nő gondolná. A járás függ a test súlyából, a .:nozgékonyságtól és a nő belső biztonságától. Widdling azt ja­vasolja az asszonyoknak, hogy tornával és ésszerű étrenddel tartsák meg karcsú vonalaikat Különböző tényezőktől függ, hogy az arc elárulja-e a nők igazi korát, vagy esetleg még idősebbnek mutatja őket. Az arc kifejezésben mutatkozik a múló idő a legkevésbé, felté­ve, hogy az arc nem elhízott, vagy túl sovány. Hazugság nélkül mondhatjuk tehát tíz éve nem látott barátnőnknek: „Igazán semmit sem változ­tál!” Az arcbőr öregnek, vagy fia­talnak mutathatja az arcot. Gok festéket használó nők arc­festék nélkül idősebbeknek tűnnek. Az arcbőrt tehát na- ,gom gondosan kell ápolni. Kétféle ráncokat különböz­tetünk meg: függőleges és víz- Is'zintes ráncokat. A vízszin­tes ráncok például a homlo­kon — kevésbé — árulják el a nők igazi korát, mint a füg­ri meg az őt körülvevő vilá­got. Lelkiismeretlenség volna a feltett kérdéseket hallatlan­ná tenni, vagy visszautasítani. Ez mindenképpen a gyermek értelmi és anyanyelvi nevelé­sének rovására menne! Ügyeljenek arra is a szü­lők, hogy a gyermeke előtt milyen kifejezéseket használ­nak. Ne halljon a gyermek otthon Ízléstelen, nyers és durva kifejezést! Figyelmez­tessük, ha játszótársától, vagy felnőttektől hall ilyet és szi­gorúan tiltsuk be ennek hasz­nálatát! Ez ellen még sok szülő vét, sőt sok gyermek otthon tanulja meg a váloga­tott durva és ízlést sértő ki­fejezéseket, sok esetben a szülő erre büszke Is, hogy lám, gyermeke már Káromkodni is tud, — milyen bátor és értel­mes. Meg kell jegyeznem, hogy ez nem a bátorság, sem az értelem ismérve — inkább ellenkezőleg! Szólni kell még egy igen gyakori hibáról, melyet a szü­lők a gyermek anyanyelvi fej­lődése ellen vétenek. Ez az, amikor a gyermek beszélgetni kezd, s a szülők értelmetlen kifejezéseket sajátíttatnak el a gyermekkel (megyünk tá-tá, kérsz-e papit? megdá-dázlak, stb). Természetesen ezeket a kifejezéseket, ha megtanulta az öregedésről gőlegesek. Vízszintes ráncai már 20 éves lánynak is lehet­nek, anélkül hogy öregítenék az arcát-. A függőleges irá­nyúak azonban annál veszé­lyesebbek, különösen a száj és orr körül. Minden függőleges ránc tíz évvel öregít. A függő­leges ráncok általában 35—40 év között jelentkeznek. Ezeket okvetlenül el kell tüntetni. A továbbiakban azt állítja, hogy „a szemek csillogása” nem annyira fontos, mint gon­dolnánk. Sokkal fontosabbak a fogak: ha jól ápoltak, fiata- labbnak tüntetik fel az arcot. A haj, az évek múlásával, sokszor elveszíti fényét, és ha még szürkülni is kezd, a leg­fiatalabb arcot is öregíti. RECEPTEK tojaskrEm Két tojást keményre főzünk. Ha kihűlt, a fehérjét a sárgájától el­választjuk. A sárgáját tejföllel, kevés mustárral, kis sóval, bors­sal sűrű krémmé keverjük. Ezután a tojásfehérjét apró kockává vág­juk össze, s összekeverjük az előbb nyert sűrű krémmel. Jóízű, kiadós eledel, HÁZI sajtkhEm 10 űefca vajból kb. két evőkanál liszttel zsíros rántást (nem piro­sat!) készítünk. Kb. félliter tejjel feleresztjük, 10 deka reszelt saj­tot adunk hozzá és sűrű krémet főzünk belőle. Ezután hagyjuk kihűlni. Hűlés közben keverges- sük, hogy könnyű krém legyen belőle. Sóval, köménymaggal íze­sítjük) a gyermek, csak egy bizonyos ideig használhatja, később át kell térni a rendes irodalmi kifejezések használatára. Nem volna helyesebb, ha kisgyer­mekkorban ezeket a maradan­dó kifejezéseket használnák a gyermekkel szemben, hogy ezt sajátítsa el? Mit tegyen á szülő, ha sely­pít a gyermeke? Először is, sohase ismételjük meg a hibás kifejezést. Ne beszéljünk a gyermek előtt . soha ' selypítve, hanem mindig értelmesen és tisztán. Sőt az a helyes eljárás, ha a gyermek hibás kiejtését csiszoljuk és tudatosan a he­lyes kifejezés gyakori hangoz­tatásával szoktassuk rá a gyermeket, hogy ő is hasonló­képpen ejtse ki azt. Foglal­kozzunk sokat pöszén, selype­sen beszélő gyermekünkkel, mert a gyakorlat azt igazolja, hogy ezek a beszédhibák a gyakorlás folytán javíthatók. Ha a szülő ideje engedi, sokat olvasson — mesét, gyermekkölteményt stb. — gyermekénéit. Mindezek a szókincsgyarapítás és az anyanyelvi nevelés hatékony eszközei. Beszéltessük gyer­mekünket, legyünk érdeklődé­sével ' szemben türelmesek és tudatosan fejlesszük értelmü­ket, hogy az iskolába kerülve gátlásmentesen és értelmesen tudjanak beszélni, gondolatai­kat és kívánságaikat kifejezni és ezzel is több és több örö­met szerezzenek szüleiknek. Mert ne felejtsék el a szülők, a türelmes nevelésnek meg­van később a gyümölcse. Vaszily Anna EZ A DIVAT FRISSEN CSAPOLT KINIZSI SÖR a PARK Szállóban és a Meenet Étteremben NEPOJSAG AB MSZMP megye! bizottsága és a Megyei Tanács napilapja. Megjelenik hétfő felvételével mindennap. Szerkeszt! a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Eger. Beloiannisz utca 8. Telefon: 58-74. 58-78, sz. Felelős kiadó: as MSZMP Heves megyei bizottsága Kiadóhivatal: Eger? Balesy-Zsllinszfe? utea 1» sz. Telefon: 24—44. szám. Postaitok: 23. aeves megye) Nyomda V.. Eger. Fv.: Mandula Ernő. Eger. Kéziratokat nem őrzőnk meg és nem küldünk vissza. A lapot árusításban és előfizetés­ben a megyei postahivatalok ter­jesztik Előfizetési díj egy hónapra U forint. - Előfizethető bármely eoatahivatainál és kézbesítőnél á|i Apróhirdetések § KÖZPONTBAN levd 3 szobás, összkomfortos lakásomat elcserél­ném kertessel. Ugyanitt teljesen új Csepel Danuvia. 125 kein, két­üléses motorkerékpár eladó. Ér­deklődni: Bajcsy-Zsllinszky u. 1., I. emelet, 3. ajtó, hétköznap 5-től. AAAAkmáKAAááAÁA A MISKOLCI VÍZÜGYI IGAZGATÓSÁG felvesz miskolci szék­hellyel, vízépítésben jártas, általános-, magas- és mélyépítő mérnököket, valamint gépészmérnököt OÉREZGS : a 27/1951. Mü. M. ren­delet alapján, a szolgá­lati időtől függően tör­ténik. j JELENTKEZÉS: szóban vagy írásban az igazgatóság személyzeti előadójánál, Miskolc, Szemere u. 2. sz. alatt. SÜRGŐSEN eladó 125-uS, ezüst- tankos, teleszkópos Csepel motor- kerékpár, Eger, Bethlen u. 7. szám. 19 ERŐS méh-család NB kap­tárban, vagy anélkül eladó. Kör­mendi Károly, Eger, Tanítóképző. KÖRPANCElőS, rövid, fekete zongora olcsóin eladó. Hamza Gyula, Eger, Kertész u. 32. KERESKEDELMI gyakorlattal, vagy érettségivel rendelkező áru- klszállltőkat felvételre keresünk. 20-tól 40 évig. Személyes jelentke­zés: ÜVÉRT, Eger, Cifrakapu tér, (volt Práff-malomépület.) BELVÁROSI szoba, konyha, komra, speiz lakásomat elcserél­ném 2 szobás hasonlóra. Cím a ki­adóban. KERTÉSZETI főiskolával rendel­kező agronómust felvennénk. Jelentkezés: MÉK, Eger, Dobó tér 3. szám. KIFOGÄSTALAN HP MIA-motor eladó. Lovagi, Nagytálya, Kossuth u. 19. A MAKLARI FMSZ 4 személyes vegyesboltjába vezetőt keres, kel­lő szakgyakorlattal rendelkező személyt felveszünk, előnyben ré­szesül, aki családjával tudja el­látni. Jelentkezni lehet: Makiári jtenss-öél TeleíoEszáBi: 4 ^Sf\e44 Az E. Spartacus és a Verpeléti Honvéd veresége! — Gyöngyös tört fel a második helyre — (Tudósítóink jelentik) A megyei labdarúgó-bajnokság vasárnapi fordulójában elvérzett a két vezető csapat: az E. Spartacus l:0-ás vereséget szenvedett Lőrin­ciben, s a Verpelét is kikapott a Gyöngyösi Spartacustól. Az E. Spartacus továbbra is megtartotta egypontos előnyét, a második helyre azonban a jobb gólaránnyal rendelkező gyöngyösiek kerültek. Az elmúlt vasárnap 9:l-es vere­séget szenvedett Rózsaszentmárton most alaposan visszavágott, s en­nek az adácsiak itták ■ meg a le­vét, akiknek kapuját nyolc góllal terhelték meg a rózsái csatárok. A Gyöngyösi Bányász ismét idegen­ben szerzett két pontot, úgyszintén a Gy. Honvéd csapata is, s ez utóbbi az előkelő 8. helyre küz­dötte fel magát. Rózsaszentm&rtoni Bányász— Adácsi FSK 8:0 (4:0) Rózsaszentmárton, 300 néző, V.: Nemes. Rózsaszentmárton: Mátra — Hucz- ka, Kazi, Körösi — Laczik, Domer n. - Zilahi, Gubis, Morvái, Báti, Imre II. Edző: Vágó Z. A nézőszámon alaposan meglát­szott, hogy a legutóbbi súlyos ve­reséget szenvedett a rózsái csapat, mert alig 300-an helyezkedtek el a nézőtéren, hogy tanúi legyenek az Adácsi FSK vendégjátékának. A hazai együttes nagy erőbedo­bással kezdte a játékot, hatalmas iramot diktált, s szinte kapujához szegezte ellenfelét. A nagy nyo­másra jellemző, hogy az első fél­időben Adáes csak egyetlen egy­szer jutott el a hazaiak kapujáig. Üj színt jelentett a rózsái csapat­ban Kazi és Morvái játéka. Az első gólt a 10. percben Báti szerezte, majd Morvái háromszor egymásután talált be az adácsiak kapujába. 4:0. A második félidőben sem válto­zott a helyzet, szinte állandóan az 1 adácsiak térfelén folyt a játék. Az 5. gól Morvái nevéhez fűződik, majd utána Zilahi, Gubis és Imre U. sorrendben estek a további gó­lok. Mindent egybevetve, a hazai csa­pat ilyen arányban is megérdemel­ten győzött, sőt a győzelmi arány nagyobb is lehetett volna, ha az adácsi kapus nem. véd olyan kivá­lóan. Mindkét fél játékosai dicsé­retet érdemelnek a sportszerű já­tékért. A hazaiaknál Mátra alig kapott labdát, a védelemben Kazi nyúj­totta a legjobb teljesítményt. A két fedezet jobbnál jobb labdákkal indította támadásba a csatársort, amelynek szinte minden egyes tag­ja kitűnő teljesítményt nyújtott. Közülük Is ki kell azonban emel­ni Morvái játékát. Az adácsiak közül Varga kapus bizonyult a legjobbnak. Gyöngyösi Honvéd— Tiszafüredi Petőfi 2:0 (1:0) Tiszafüred, 350 néző. V.: Nagy Lajos. Gyöngyös: Horváth - Révai, Tó­iéi, Bóna — Tompity, Vörös - Ba­lázs, Szedlák, Harmatos, Ulakity, Gelics. Edző: Maiinka Lajos. Tiszafüred: Vámosi - Tóth, Szu- kop, Csorna — Remenyik, Számos- vári — Szabó, Balogh I., Ferenczi, Megyeri, Balogh n. Edző: Veres József. Hazai támadásokkal indult a mérkőzés, de a csatárok mindent túlkombináltak, a Honvéd védelme pedig kitűnően állt a lábán. Ké­sőbb a Honvéd vette át a játék irányítását, s a 40. percben meg­szerezte a vezető gólt: Ulakity lab­dájával Szedlák kiugrott és a ve­tődő kapus mellett a jobb sarokba lőtt. 1:0. A félidő utolsó perceiben állan­dóan a hazaiak térfelén folyt a já­ték, de újabb gól már nem esett. A második félidőben Tiszafüred rohamai vezették be a játékot, de játékosai nem sokáig bírták az erős Iramot. Visszaestek, s ismét a Honvéd fölénye jegyében folyt tovább a játék. A 75. percben góllá érett a nagy fölény: Gelics beadását Harmatos kapásból a tiszafüredi hálóba lőtte. 2:0. Nem sokkal később Tóthot utánrúgásért kiállították. A Honvéd megérdemelten győ­zött, bár a hazaiaknak is sok gól­helyzetük akadt. Jók: Szedlák. Balázs, Bóna, Ula­kity, illetve Vámosi, Balogh I. és Szamosvári. A játékvezető kitűnően műkö­dött. Lőrinci Vasas— Egri Spartacus 1:0 (ö:0> Lőrinci, 300 néző. V.: Bacsó. Lőrinci: Hegyi - Nagy, Hart­mann, Falta — Horváth, Samu — Kalmár, Tóth, Lakatos, Szabó, Kiss. Edző: Kornél József. Eger: Szűcs - Török, Bóta, Bo- zsik — Polonkai, Kirchner — Mis­kolci, Szabó, Jezoviczki, Árvái, Vida. Edző: Kovács László. A hazai együttes támadásai ve­zették be a mérkőzést, de a ke­mény egri védők - Bótával az élü­kön — mindent romboltak. A 8. percben Tóth lövése kerülte el a kaput, majd ellentámadás végén Falta az utolsó pillanatban tisztá­zott Miskolci elől. A 15. percben Árvái nagy lövését védte Hegvi, majd Horváth 18 méteres bombá­ját nagy bravúrral hárította Szűcs. A 30. percben Miskolci beadását Jezoviczki a hálóba továbbította, a játékvezető azonban les címén nem ítélt gólt. A második félidőben is Lőrinci támadott valamivel többet, de tá­madósora nem bírt az egri véde­lemmel. Már-már úgy látszott, hogy gól nélkül telik el a mérkőzés, amikor a 78. percben Samu beívelt labdájára Szűcs, Szabó, Bóta és Kiss ugrott fel és a lepattanó lab­dát Tóth éles szögből a hálóba vágta. 1:0. Az utolsó percekben a vendégek elkeseredetten támadtak, két szög­letet is elértek, de az eredmény már nem változott. Az eredmény igazságos. Jók: Hegyi, Nagy, Horváth, Samu, illet­ve Bóta (a mezőny legjobbja), Bo- zsikt Árvái és Vida. Bacsó kitőnően vezette a mérkő­zést. Selyp! Kinizsi— Bélapátfalvi Építők 2:0 (2:0) Selyp, 200 néző. V.: Hajabács. Selyp: Kovács - Tóth, Surányl, Slusznyi — Bajzáth, Tarl — Szabó, Matula, Szokola, Nagy, líazlnczi. Edző: Nagy Sándor. Bélapátfalva: Nagy - Berec I„ Krlskó, Barta H. - Barta L, Bárá­ny! - Tóth, Kudlák, Mikó, Berec n.. Bocsi. Edző: Kudlák István. A mélytalajú pályán Selyp ka­pott hamarabb lábra, s már a 2. percben megszerezte a vezetést: Nagy kiugratta Kazincit, akinek beadását Szokola a hálóba vágta. 1:0. Továbbra Is a Kinizsi táma­dott, de a vendégek jól védekez­tek. Csak a 34. percben sikerült a hazaiaknak áttörni az Építők vé­delmét: ekkor Matula lövése jelen­tett újabb gólt. 2:0. A második félidőben feljött a vendégcsapat, de támadásaikat a jól játszó selypi védőkkel szemben nem túdták eredményesen befe­jezni. Az utolsó félórában esett a játék irama, a Kinizsi már csak az eredmény tartására törekedett. Jók: Tort, Szokola, Kazlnci, Tóth. illetve Barta II., Berec I. Az országos ifjúsági egyéni ökölvívó-bajnokságon Heves me­gye színeit az egri Nyíri és Tábori, valamint a gyöngyösi Bállá Sán­dor képviselte. Nagy meglepetésre Sállá a se­lejtezőben vereséget szenvedett Szásztól és igy kiesett a további küzdelmekből. Nyíri már jobban rajtolt és ki­tűnő öklözéssel legyőzte Szabót (FTC), A második napon az or­szágos bajnokkal, Kakukkal (V. Dinamo) került össze. Az első menet a budapesti versenyzője volt, a második kiegyensúlyozott küzdelmet hozott. A harmadikban Nyíri fölénybe került, a bírák azonban hajszállal Kakukkot lát­tái: jobbnak; Nyíri a bajnokságot rúgás a pályán és ebben a veroe- létlek vezettek. A 10. percben Ma­rosvári — Baranyi volt a labda útja, de a középcsatár lövése fölé szállt. A másik oldalon Stmkó lö­vése jutott hasonló sorsra. A 21. percben megszületett az első gól: Maros vári egy csel után Treiber- hez továbbította a labdát, aki mintegy 16 méterről élesen a léc alá lőtt. 1:0. Ezután Baranyi fe­jese kerülte el a kaput, majd Bu­jalka szabadrúgását Papp csak másodszorra tudta megkaparinta­ni. Szünet után rögtön Trencsényj lövése foglalkoztatta Papot, majd egyre erőteljesebbé váltak a Spar­tacus támadásai.' A 64. percben váratlanul a Hon­véd szerzett gólt: egy 16 méteres szabadrúgásnak Molnár futott ne­ki és lövése nyomán védhetetlenül vágódott a labda Csaba hálójába. 1:1. Nagy harc indult meg a győztes gólért, parázs hangulatban folyt tovább a játék. A 87. percben a kitörő Baranyit a 16-oson belül felvágták a védők, a játékvezető azonban a 16-os vonalra állította le a labdát. A szabadrúgásnak Nagy futott neki és lövése védhe­tetlenül vágódott a kapu bal also sarkába. 2:1. A Spartacus — főleg kihagyott helyzetei alapján — megérdemel­ten győzött. Győzelmük értékét emeli, hogy több játékos betegen vállalta a játékot. Jó: A közvetlen védelem, Bán- hidi (a mezőny legjobbja), Treiber, illetve Papp, Molnár és locknei. A játékvezető nagyon . „idény­ele ji formában“ vezette a mérkő­zést. Apci Vasas— megelőző napokban magas lazzal járó Influenzán esett keresztül. A másik egri. Tábori a selejte­zőben meglepő biztonsággal győz­te le Potykiewiczet (Vasas), majd a második napon a sorsolás sze­szélye a válogatott, kaposvári Papp Bélával hozta össze. Az első két menet ragyogó küzdelmet ho­zott, Tábori némi pontelőnyre tett szert. Már-már meglepetést szi­matoltak a szakemberek, amlkor a harmadik menetben Tábori visszaesett és az erősíteni tudó Papp megérdemelten győzött. A megye versenyzői tehát az egri Nyíri és Tábori révén két harmadik helyét szereztek a v noksagon.' Hevesi MEDOSZ— Füzesabonyi VSC 4:0 (2:0) Heves, 400 néző. V.: Dr. Simon. Heves: Magyar — Nagy B„ Frank, Stolcz — Gombaszegi, Nagy S. — Balogh, Pataki, Besenyei, Nagy F„ Vermes. Edző: Nagy Ferenc. FVSC: Hajnal — Gulyás, Jaskó, Kakuk — Kelemen, Gál — Csuhái, Molnár, Bemát, Bocsi, Szén. Edző: Túróczi János. Nagy Iramban Indult a játék, rögtön a hazaiak támadtak, a ven­dégek védelme azonban egyelőre jól állt a lábán. A 12. percben a kitörő Besenyeit a füzesabonyi’vé­dők szabálytalanul szerelték, a megítélt büntetőt Frank nagy erő­vel a kapu közepébe vágta. 1:0. A 19. percben Nagy F. és Jaskó ugrottak fel fejelni, közbe avatko­zott Hajnal kapus Is, közben a labda a földre esett és a befutó Vermes a hálóba lőtt. 2:0. Ezután a füzesabonyiak — főleg veszélyes balszámyuk révén - né­hány jó támadást vezettek. A 22. percben Nagy B-t és Bocsit köl­csönös durvaságáért kiállították. A második félidőben esett a já­ték irama. A füzesabonyi védők sokat szabálytalankodtak ekkor. A 64. percben Gombaszegi lövése a kapufa éléről perdült a hálóba. 3:0. Ezután beszorult a füzesabonyi együttes, a 82. percben Besenyei kiugrott a védők között és közel­ről leadott lövése Hajnal lába kö­zött jutott a hálóba. 4:0. Mindkét csapat megszokott for­mája alatt játszott és egyénileg senki sem nyújtott átlagon felüli teljesítményt. Simon játékvezető a szigorú kiállítással idejében vé­get vetett a parázs hangulatnak, hibája volt azonban, hogy a „kézi­labdázó” füzesabonyi védelmet so­rozatos sportszerűtlenségért nem figyelmeztette. Gyöngyösi Spartacus— Verpeléti Honvéd 2:1 (1:0) Gyöngyös, 1800 néző. V: Szegedi Barna, GYÖNGYÖS: Csaba — Nagy, Hársfalvi, Rozgonyi — Bánhidi, Bujalka — TTencsényi, Marosvári, Baranyi, Treiber, Kiss. Edző: Ball Ferenc, VERPELÉT: Papp — Marosi, Künslcs, Molnár — Nagy, Mészá- . roe — Kollár, Lockner, Simkó, ■ Lohner, Tóth. Edző: Mészáros Ber­talan, A Honvéd kezdett jobban, már az első percben gólhelyzet támadt a hazaiak kapuja előtt, a verpeléti csatárok azonban hibáztak. A má­sik oldalon Marosvári hagyott ki nagy helyzetet. Sok volt a szabad­Recski Bányász 1:0 (1:0) Apc, 500 néző. V: Körtvélyes. APC: Szuhányl — Bagó. Fáczán, Polácsik — Molnár, Kovács I. — Ltttkei, Csirke, Kovács H„ Ko­vács III,, Rácz. Edzői Serfőzo István. Szemerkélő esőben, de jó talajú pályán kezdődött a mérkőzés. A,- Apci Vasas hamarabb kapott láb­ra, a 3. percben Kovács n., majd közvetlen utána Kovács Hl. bom­báját védte szépen a recski kapu-. Ezután feljött a vendégcsapat és Inkább mezőnyjáték folyt a pá­lyán. Az egyetlen gól a 33. perc­ben esett, amikor Littkeit a 16-os vonalánál szabálytalanul akadá­lyozták a védők. Fácán szabadrú­gását a kapus kiütötte, a beroha­nó Linkéi azonban fejjel a hálóba továbbította a labdát, 1:0, A másik oldalon a recski jobb­szélső nagy lövését védte a kitű­nő formában levő Szuhányl. A 42. percben Kovács és Czuczor a ki­állítás sorsára jutott. A második félidőben erősödött a játék irama, a 46. percben Fácán fölé rúgott egy szabadrú­gást. Ebben a játékrészben mind­két kapu egyformán forgott ve­szélyben. A recski védők Igye­keztek lesre állítani az apci csa­tárokat. A 80. percben Bódi hatal­mas szabadrúgását védte bravú­rosan Szuhányl. A hajrában az apciak kezdeményeztek többet, de a recskiek kevesebb támadásai veszélyesebbek voltak. Jó: Szuhányi (a mezőny legjobb - ia). Fácán. Bagó, Molnár, Llttkei. illetve a közvetlen védelem és Bódi. A játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. A megyei labdarúgó-bajnokság állása 1. E. Spart. 18 13 — 5 46:14 26 2. Gy. Spart. 18 11 3 4 55:20 25 3. Verpelét 14 12 1 5 32:16 25 L 4. Lőrinci 18 9 4 5 37:23 2*? P 5. R-márton 18 11 — 7 38:25 22 | 6. Heves 18 10 1 7 45:22 21 7. Gy. B. 18 9 3 6 28:37 21 1 8- Gy. Honvéd 18 8 3 7 31:20 19 9. Recsk 18 9 2 7 34:31 tt 10. Apc 18 8 1 9 30:20 17 11. H. Kinizsi 18 7 2 9 28:37 16 12. B-falva 18e 6 3 9 21:30 15 13. Selyp 18# b* 3 9 32:31 13 14. FVSC 18 5 — 13 19:41 10 15. T-füred 18 3 3 12 18:63 9 16. Adács 18 3 1 14 18:67 7 Két harmadik hely az országos ifjúsági ökölvívó-bajnokságon /