Népújság, 1959. március (10. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-17 / 64. szám

\ éi‘lj s A o 1959. március 11., kedd iS/vcM Ez történt az NB Ill-ban A TOTO eredménye 11. hét Egri se— Vasas Dinamó 3:0 (2:0) Eger, 1300 néző. V.: Telek. Eger: Antal — Nagy H., Boros, Lisztóczkl - Váraljai n., Kelemen — Takács, Bajuhovszkl, Hanus Nagy X., Szász. Edző: .Szentmarjai Tibor. Dinamó: Zelenik — Horváth, Bu­dai, Kovallk - Dr. Juhász, Pócs - Révész, Pólínger, Fischer, Szabó, Csoknyai. Edző: Horváth János. Viharos egri támadások vezették be a mérkőzést, s már az első per­cekben több gólhelyzete akadt a hazai csatároknak. Az első perc­ben például Nagy X. lövés helyett átengedte a labdát a baloldalra, de Szász nem volt a helyén. Ezután Takács lövésszerű beadását Zele­nik pontosan Szász elé ütötte, a csatár elől azonban döntő helyzet­ben elpattant a labda. Szinte állandóan Eger támadott. Hajuhovszki 25 méteres szabadrú­gása átment a sorfalon, Zelenik , vetődve kiütötte a labdát és a be­rohanó Hanus közelről e hálóba Kőit. 1:0. Ezután o Jól játszó Hanus nagy­szerű ütemben hagyta faképnél a védőket, de nagy lövését a kapu6 hiutatős vetődéssel hárította. Eb­nen a játékrészben kitűnő teljesít­ményt nyújtott az egri együttes, a támadások jól és folyamatosan gördültek a budapesti csapat ka­puja ellen és sok lövés is esett. A .15. perctől azonban érthetetlenül visszaesett a csapat. A Dinamó tapasztalt, rutinos játékosai siker- lei lassították le a támadásokat. Nagyot esett a játék színvonala és Warna is. Most már többször szóhoz jutott n Dinamó együttese. Horváth nagy- erejű szabadrúgása hajszállal su­hant el a jobb felső sarok mellett, najd váratlan egri gól következett. Hagy I. lövését a kapus vetődve ,-ciütötte és a jő ütemben érkező ilajuhovszkl igen éles szögből, •zagy erővel o hálóba bombázott. 2:0. Néhány perc múlva eléggé el lilém Ítélhető jeleneteknek volt ta­núja a közönség, Budai és Hanus ezt küvetőeh a kiállítás sorsára jutott. A második félidőt Is Eger kezdte jobban, Bajuhovszkl szabadrúgá-' sával Takács jó ütemben ugrott ki, do jó helyzetben kapu fölé lőtte a labdát, majd Szász hatalmas gól­helyzetben emberbe lőtte a labdát. A harmadik gól óriási védelmi hibából esett a 6S. percben. A Bu­dai helyére visszahúzódott Dr. Ju­hászt becsapta a labda és a szem­füles Nagy I. biztosan lőtte a há­lóba. 3:0. A másik oldalon Váraljai XX. hibájából Pólínger került nagy gólhelyzetbe, hatalmas lövését azonban a kapufa mentette. A hátralevő időben unalmas, sok hibával és durva belementekkel tűzdelt mezőnyjáték folyt a pá­lyán, de ekkor is Eger támadott valamivel többet. Mindent egybevetve: az egriek nagyobb gólarányú győzelmet is arathattak volna, a rendkívül ■ryenge Játékerőt képviselő Vasas Dinamóval szemben. Az első ne­gyedórában kifogástalanul játszott az egri együttes, később azonban fokozatosan visszaesett, egyes játé­kosai helytelen felfogásban játszot­tak és Hanus kiválásával a tárna- tlósor elvesztette lendületét. Egyénileg Antalnak alig akadt Védeni valója, a védelemben Lisz- tóczkt és Boros egymást múlták Eelül, Nagy 11. játéka valamivel alatta maradt a vártnak. A két fia­tal fedezet közül ezúttal Kelemen volt a jobbik, de Váraljai is meg­telelt. Hozzá kell még tennünk azt is, hogy mindketten lázasan ját­szottak. A támadósorban Bajuhovszki nyújtotta a legjobb teljesítményt, irafcács lendületes, gyors szélsőnek Bizonyult, Nagy 1. játékát erősen befolyásolta térdsérülése. Szász bosszantó helyezkedés! hibákat vé­dett, Hanus a kiállításáig nagysze­rűen játszott. Nagy kár. hogy ez a kitűnő játékos az utóbbi időkben ■mind gyakrabban elveszti a fejét és durvaságokra, sportszerűtlensé­gekre ragadtatja magát. Reméljük, hogy a mostani kiállításon elgon­dolkodik majd és a jövőben ismét a régi sportszerű, a közönség által kedvelt „Hanus Jóska’: játszik majd a pályán. A játékvezető sok hibával vezet­te a mérkőzést. Goldberger SE— Petőfibánya 2:0 (2:0| *00 néző. V.: Mogyorósi. Petőfibánya: Godó — Veres, Pa­raszt, Vörös — Zilahi, Gáldi — Tóth, Takács, Sándor, Szlavek, Opovszki. Edző: Csíz marik Imre. Az elmúlt héten a petőfibánya! csapat több játékosa megbetege­dett, a sportkör az MLSZ-lól a mérkőzés elhalasztását kérte, ami­hez azonban az MLSZ nem járult hozzá. Xgy a bányász-csapat beteg, lá­zas játékosokkal megtüzdelten lé­pett pályára. Ennek ellenére petőfibányal tá­madások vezették be a mérkőzést, ezek a támadások azonban csak a 16-os vonaláig jutottak, mert ott a keményen és jól záró hazai véde­lem mindent rombolt. Ezután a Goldberger mintegy 10 percen ke­resztül nagy nyomás alatt tartotta a vendégek kapuját, de a védelem — Godóval az élen — itt is sikere­sen tudott közbe avatkozni. Az első gól a 37. percben esett, »mikor egy baloldali beadásra Go- «« kijött a kapujából, a kapkodó Gáldi azonban kirúgta kezéből a labdát és a berohanó középcsatár az üres kapuba lőtt. 1:0. Alig telt el néhány perc, újból a petőfibányalak hálójában táncolt a labda. Holló labdájával a szélső villámgyorsan elfutott, az alapvo­naltól hátragurította a labdát és a jobbösszekötő a jobb felső sarokba bombázott. 2:0. Három perc alatt tehát két gólt kapott a vendégek védelme. A szünetig valamivel a Bányász támadott többet. A második félidőben mintha ki­cserélték volna a petőfibányal csapatot. Játékosai nagy akarással és lelkesedéssel vetették magukat a küzdelembe és gyors, korszerű támadásokkal veszélyeztették el­lenfelük kapuját. A Goldberger sokszor 6-8 emberrel is védekezett. Az 55. percben Szlavek hatalmas lövése szállt el a kapu mellett, majd egymásután több szöglet je­lezte a vendégek fölényét. Gól azonban nem született, mert a pe­tőfibányal csatárok lövéseit ezen a mérkőzésen sem kísérte szeren­cse. Mindent egybevetve: a két csa­pat jó iramú, élvezetes mérkőzést vívott. A Goldberger az első fél­időben jól használta ki a tpetöfi- bányai védelem megingásait. A második félidőben Petőfibánya döntő fölénybe került, s ebben a játékrészben megfordíthatta volna a mérkőzés sorsát — ha csatárai pontosabban lőnek. A petőfibányal támadók főleg az egyéni játékra fektették a hang­súlyt, pedig sokkal helyesebb lett volna, ha öncélú cselezgetés he­lyett a folyamatos összjátékra tö­rekedtek volna. Egyénileg Godó jól védett, a gó­lokról nem tehet. A védelemben paraszt, Vörös, Veres a sorrend. A fedezetek közül Zilahi játéka tet­szett jobban, a fiatal Gdídí kez­deti bizonytalanság után szépen feljött és a második félidőben ki­tűnő teljesítményt nyújtott. A tá­madósorban Szlavek és Takács volt a legjobb, a két szélső játéka ezúttal elmaradt a várakozástól. Sándornak nem ment a játék. Mogyorósi hiba nélkül, kitűnően vezette a mérkőzést. Mezőkövesdi SZMTK— Egercsehi Bányász 1:1 (1:0) Mezőkövesd, 2000 néző. V.: Joó. Egercsehi: schvarcbacher — Ba­logh, Nyerges x„ Török - Nagy I.. Bárdos - Nagy XI., Egyed. Ten­Eüzo: Fí­gely, Ócskán, Román, scher Sándor. A hazai csapat kezdett jobban és gyors, korszerű támadásokkal ve­szélyeztette a vendégek kapuját. A 10. percben Reményi labdájával Kiss II. futott el és beadását Kiss I. hajszállal a kapu fölé lőtte. A 28. percben a vendégek egyik gyor:, ellentámadása majdnem si­kerrel járt: Bárdos, Román, Nagy 11. volt a labda útja, s az utóbbi óriási helyzetben az üres kapu mellé gurította a labdát! Az első gólt a mezőkövesdiek szerezték meg a 30. percben. Nagy kavarodás támadt az egercsehi ka­pu előtt, végül Láncos hatalmas lövése a bal kapufára, onnan pedig a hálóba pattant. 1:0. Schvarcba­cher gyorsabb vetődéssel hárít­hatta volna a gólt. A félidő hátralevő részében a vendégek erőteljesen rohamoztak, Román két védőjátékost Is kicsele­zett, de aztán döntő helyzetben a kapus kezébe lőtte a labdát. A második félidőben szinte vé­gig a bányászok irányították a játékot, a hazaiak a védekezésre fektették a főhangsúlyt. így szinte állandóan a mezőkövesdi térfélen pattogott a labda. A 60. percben Tengely lövése szállt a kapu fölé, majd Egyed jő helyzetben túlsá­gosan kivárt és a védők felszaba­dítottak. A másik oldalon Schvare- bacher csak üggyel-bajjal tudott hárítani. Az egyenlítő gól a 80. percben született meg, amikor a hazaiak kapuja előtt nagy kava­rodás támadt. Román Tengelyhez továbbította a labdát, aki védhe- tetlenül lőtt a kapu bal felső sar­kába. i:i. az utolsó negyedórában jóiramú mezőnyjáték folyt a pá­lyán. amelyben valamivel a vendé­gek kezdeményeztek többet. Az Egercsehi Bányász — különö­sen a második félidőben mutatott játéka alapján — győzelmet érde­melt volna. Közülük Török, Nyerges, Ten­gely és Román nyújtotta a legjobb teljesítményt. A mezőkövesdi közönség maga­tartását ezúttal sem hagyhatjuk szó nélkül és ezúton is felhívjuk a mezőkövesdi SZMTK vezetőségé­nek .figyelmét arra, hogy pályáju­kon rengeteg a reszeg ember, akik a mérkőzés alatt több Ízben is botrányt provokáltak. A játékvezető gyengén működött. Nyerges újfalu— Hatvani VSE 2:0 Csak röviden... — A LABDARUGÓ NB I. vasár­napi fordulójának eredményei: BVSC—Üjpestl Dózsa X:X (0:0), Vasas—Diósgyőr 1:0 (l:fl), Sp. Honvéd—MTK 1:1 (1:0), Tatabánya —Csepel 1:1 (1:1), Ferencváros— Dorog 0:0, Győr—Miskolc 0:0, Sal­gótarján—Szombathely 1:0 (1:0), A bajnokság állása: 1. Vasas 22 pont, 2. MTK 22, 3. Csepel 20, 4. Tatabá­nya 19, S. Bp. Honvéd 10, 6. Fe­rencváros 18, 7. Újpest 17. 8. Sal­gótarján 17, 9. Szombathely 17, 10. BVSC 13, 11. Diósgyőr 12, 12. Do­rog 11, 13, Miskolc 10, 14. Győr 8 ponttaJ. A CANNESX nemzetközi tenisz- verseny nagy magyar győzelmet hozott. A női egyes döntőjében Körmöczi Zsuzsi 1:6, 6:2, 6:2 ará­nyú győzelmet aratott az olasz Rledl ellen, s ezzel megnyerte a bajnokságot; — A CSEHSZLOVÁKIÁI jégko­rong világbajnokságon óriási meg­lepetés született. A csehszlovák válogatott 5:3 arányú győzelmet aratott a világbajnok kanadai együttes ellen. A bajnokságban Kanada és a Szovjetunió áll az élen, egyaránt 8—8 ponttal, Cseh­szlovákiának 6, az USA-nak 6, Svédországnak két pontja van, míg Finnország továbbra is pont nélkül áll. — AZ NB Hl. további eredmé­nyei: Baglyasalja—Bp. Petőfi 2:1 (1:1), K. Lombik—Puínoki Bányász 3:0 (0:0), Nagyba tony—Kazincbar­cika 3:1 (1»), Kisteremye—Gamzva­gon 0:1. Gázművek—Tiansvili 3:1 — AZ NB II. eredményei. Keleti csoport: SZEAC—UTTE 1:0, SZ- VSE—Pénzügyőrök 1:0, Egyetértés —Szolnak 3:3, Jászberény—Kecske­mét 1:1, Borsodi Bányász—Özü Kohász 2:1, Salgótarján SE—Ceg­léd 1:0. Nyugati csoport: Pécsi Dózsa—Délbudai Spartacus 2:0, Mosonmagyaróvár — Sztálinváros 2:1. Komló—Csepal Autó 3:0. Pécsi VSK—Budafok 2:1, Szállítók—Za­laegerszeg 1:1. Kaposvár—Székes- fehérvár 3:1, KISTEXT—Vác 1:1, Lánggyár—Oroszlány 1:0, — A budapesti Vasas Ifjúsági kard- és női tőrversenyén az egri Csányl Jutka, Rónai (Bp. Petőfi) mögött a második helyen végzett. Rónai 7, Csányi 6 győzelmet ara­tott. Az egri kislány az erős me­zőnyben nagyszerűen megállta a helyét. — A MAGYAR Testnevelési és Sport Tanács az 1958. évben vég­zett eredményes munkájáért több Heves megyei sportembert kitün­tetésben részesített. Csaba József, a megyei sakkszövetség elnöke a Testnevelés és Sport kiváló dol­gozója jelvényt, Burján Mihály, a HVSE volt elnöke, Ködmön Vil­mos falusi sportköri elnök, Kar­mos Pál. az ESC vezetőségi tagja, Varga László, a Boldogl FSK ve­zetőségi tagja és Somody József, a Népújság munkatársa elismerő díszoklevelet kapott; A két vecető csapat vereséget szenvedett a megyei I. osztályban 1. Bp. Honvéd—MTK X 1:1 Ferencváros—Dorog X 0:0 3. Diósgyőr—Vasas 3 0:1 4. Győr—Miskolc X 0:0 ■5. Salgótarján—Szombathely 1 l:(P 6. Tatabánya—Csepel X 1:1 7. Kaposvár—Sz-fehérvár 1 3:1 8. Z-egerszeg—Szállítók X 1:1 9. M-magyaróvár—Sztálinv. 1 2:1 10. Sjpal—Bologna 2 0:1 11. Roma—Enter. X 2:2 12. Torino—Juventus 1 3:2 4* .V It Ili. állású i ÉSZAKI CSOPORT: a világ minden tájáról rvwvyvvvYYYYYWVwvwYvwyyyír>2 í j (1 o ii s á £ o k 1. Gázművek 18 12 3 3 35:23 27 2. N-bátony 13 12 2 4 37:19 26 3. V. Dinamó 38 8 5 5 36:20 21 4. Egri SC l& 8 4 6 34:28 20 5. Kisterenye 18 7 5 6 23:22 18 6. Ganzvagon 18 7 4 7 33:29 18 7. Bp. Petőfi 18 7 4 7 34:30 Ű 8. Baglyasalja 18 7 4 7 21:20 1f( 9. Egercsehi 18 6 6 6 21:23 18 10. Goldberger 18 6 5 7 32:30 17 11. M-követid 18 5 7 6 23:22 17 12. Putnok 18 5 7 6 27:35 17 13. Petőfibánya 18 6 3 9 21:35 15 14. Trans vili. 18 6 2 10 33:42 14 15. K. Lombik 18 5 3 10 25:40 13 16. K-barcika 18 3 4 11 20:37 10 ÉSZAK-KÖZÉP CSOPORT: 1. EVTK 18 14 3 1 45: 8 31 2. Traktorgyár 38 11 2 5 39:18 24 3. Hatvan 18 9 6 3 32:20 24 4. Ny-üjfalu 18 10 3 5 34:18 18 5. Elektromos Lf 9 5 4 31:20 23 6. Tokod 18 9 2 7 27:21 88 7. Pécel 18 7 4 7 28:30 :b 3. A utó tax: 18 7 4 7 23:27 18 9. Kerámia 18 6 5 7 25:28 17 10. III. k. TTVE 18 6 5 7 25:32 17 H. Annavölgy 38 5 6 7 29:33 16 12. P. Bányász 18 5 5 8 23:27 15 13. M. Pamut 18 4 4 10 17:38 12 14. Esztergom 18 4 3 11 9:38 11 15. ZHSC 18 2 6 10 17:37 10 16. BRESC 18 2 3 13 18:37 7 Közlemény A Heves megyei Ifjúsági labda­rúgó-válogatott szerdán délután 15 órakor Egerben játszik edzőmér- kózést az Egri SC csapatával. Az ifjúsági bizottság felhívja a 15-ös keret és a recski Puporka fi­gyelmét, hogy az edzőmérközésen pontosan jelenjenek meg, A mérkőzést egységes, 2 forintos helyárakkal tekinthetik meg az érdeklődők, Egy szovjet tudományos ku­tató intézetben olyan beren­dezést szerkesztettek, amely a porlasztó elve alapján műkö­dik. A szerkezet üvegtartályá­ba A-vitamint, Trombint és antihiotikus oldatot öntenek, amely oxigénballonokkal ösz- szekapesolt ícm- és gumicsö­veken keresztül, porlasztóit állapotban kerül a megégett testrészre, amelyen azonnal védőhártyát képez. A hártya nemcsak megvédi az égett fe­lületet a további fertőzéstől, hanem átlátszósága miatt le­hetővé teszi a seb gyógyulásá­nak megfigyelését, rugalmas­ságával pedig csökkenti a moz­gás okozta fájdalmakat. A seb begyógyulása után a hártya leszárad, vagy meleg vízzel könnyen lemosható. ★ Moszkvában néhány napon keresztül tanácskozást tartot­tak a radio-elektronika egész­ségügyi és biológiai felhaszná­lásáról. A konferencián több mint 50 beszámoló hangzott el. A hozzászólók megállapí­tották, hogy a radio-elektroni­TUDOMÁNYOS KÖNYVKIADÁS A SZOVJETUNIÓBAN A Szovjet Tudományos Aka­démia Kiadóvállalata 1959-ben 900 különféle könyvet ad ki, összesen csaknem 20 000 szer­zői ív és 16 000 folyóirat ív terjedelemben. A készülő könyvek különböző tudományos tárgykörből valók. Megjelenik például egy atom­magsajátosságait taglaló kol­lektív munka, és a magfizika problémáit tárgyaló többköte­A példakép . . . ka fontos szerepet játszik t kor-megállapításban, az ideg­megbetegedések gyógyításában, a sebészetben, stb. A részvevők gyakorlati pél­dákkal támasztották alá az el­mondottakat. Beszámoltak például az elektronikus elem­ző diagnosztikai berendezés szerkezetéről, amellyel rend­kívüli pontossággal lehet szív­megbetegedéseket felismerni. A radio-elektronika lehető­vé teszi, hogy a hallás- és lá­tásgyengeséget újabb, tökéle­tesebb berendezésekkel küszö­böljék ki. Módot nyújt a mű végtagok bio-elektromos irá­nyítására is. ★ I. Kononyenko ukrán tudós a munkásméh mérgéből „Mo- lisszin” néven új antibiotiku­mot állított elő. A gyógyszer hipertóniás megbetegedéseknél normálisra nyomja le a vér­nyomást. A kísérletek azt bi­zonyítják, hogy az új szer gyó­gyító hatást gyakorol arterio­sclerosis, stonocardia, vala­mint krónikus reuma esetében is. tes mű 11 kötete, stb. A kiadó terveiben 40 vegyé­szeti, 150 biológiai és 130 geo­lógiai—geográfiai szakkönyv kiadása szerepel. Napvilágot lát több történelmi, közgazda­ságtani, filozófiai, jogi, iroda­lomtörténeti és nyelvtudomá­nyi mű is. Az újonnan megjelenő köny­vek közül több, mint 250 társadalomtudományi problé­mákkal foglalkozik. Apróhirdetések ':;s KÖZPONTBAN levő 8 szobás, összkomfortos lakásomat elcserél­ném kertesért. Ugyanitt teljesen új Csepel Danuvia. 125 kem, két­üléses motorkerékpár eladó. Ér­deklődni: Bajcsy-Zsilinszky u. 1., I. emelet, 3. ajtó, hétköznap 5-től. KERTÉSZETI főiskolával rendel­kező agronómust felvennénk. Je­lentkezés: MÉK, Eger, Dobó tér 3. 3,5 LÓERŐS benzin kertészeti motor eladó. Kápolna, November 17. út 33. szám. Domoezlai István kertész. BELVÁROSI szol», konyha, kamra, spelz lakásomat elcserél­ném 2 szobás hasonlóra. Cím a Ki­dóban. KERESKEDELMI gyakorlattal, vágj- érettségivel rendelkező áru­kiszállítókat felvételre keresünk 20-tól 40 évig. Személyes jelentke­zés: ÜVÉRT, Eger, Cifrakapu tér (volt Práff-malom épület.) A megj-ei labdarúgó-bajnokság vasárnapi fordulója Iránt fokozott érdeklődés nyilvánult meg me- gyeszerte. A bajnokságban vezető Egri Spartacus Lőrinciben mérkő­zött és hatalmas küzdelem után 1:0 arányú vereséget szenvedett. Ugyancsak vereséget szenvedett a második helyen levő Verpeléti Honvéd is a Gyöngyösi Spartacus csapatától. Feltűnő, az elmúlt va­sárnap rendkívül gyengén játszó és nagy vereséget szenvedett Ró- zsaszentmárton 8:0-ás győzelme Adács ellen. A Gyöngyösi Bányász Hatvanban, a Gy. Honvéd pedig Tiszafüreden tudott diadalmas­kodni; A Selypi Kinizsi és a Hevesi MEDOSZ biztos győzelmet arattak a Bélapátfalvi Építők, illetve a Füzesabonyi VSC ellen; Eredmények: Selypi Kinizsi— Bélapátfalva 2$, Hevesi MEDOSZ —Füzesabony 4:0, Gy. Spartacus— Verpelét 2:1, Apci Vasas—Recski Bányász 1:0, Rúzsaszentmárton— Adács 3:0. Lőrinci Vasas—Egri Spartacus 1:0, Hatvani Kinizsi—Gy. Bányász 1:2, Tiszafüredi Petőfi— Gy. Honvéd 0:2. NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a Megyei Tanács napilapja. Megjelenik hétfő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz utca S Telefon: 66-74. 56-78. ez. Felelős kiadó: az MSZMP Heves megyei bizottsága Kiadóhivatal: Egers Bajcsy-Zsilinszky utca L sz. Telefon: 24-44. szám. Postafiók: 23. Heves megyei Nyomda V.t Eger. Fv.: Mandula Ernő. Eger. Kéziratokat nem őrzűnk meg és nem küldünk vissza. A lapo: árusításban és előfizetés­ben a megyei postahivatalok ter­jesztik Előfizetési díj egy hónapra 11 forint. - Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél, Pétervásári Gépállomás LABORATÓRIUM­VEZETŐT KERES felvételre. — Fizetés kollek­tív szerint, lakást szükség esetén biztosítunk. — Je­lentkezés személyesen, úti­költséget nem térítünk. — LEGMODERNEBB módszerrel pattanásos, foltos, mit ess ze rés arc­bőrt kikezel: szövetkezet kozmeti­kája, Eger, Tizeshonvéd u. 16. 4AAAA.AAAAAAAAAO A Gyöngyösi Belsped Kirendeltségre HAJTÓ és RAKODÓI MUNKAKÖRRE DOLGOZÓKAT felveszünk. Felvétel a gyöngyösi ki- rendeltségen; laaHaaiiiiiRBanaaiaiM A MISKOLCI VÍZÜGYI IGAZGATÓSÁG felvesz miskolci szék- * hellyel, vízépítésben jártas, általános-, magas- és mélyépítő mérnökökéi. valamint gépészmérnököt BÉREZÉS: a 27/195*. Mü. M. ren­delet alapján, a szolgá­lati időtől függően tör­ténik. JELENTKEZÉS: szóban vagy írásban az igazgatóság személyzeti előadójánál. Miskolc, Szemére u. 2. sz. alatt. ■V V V V V o ATOMMEGHAJTÁSOS ÓRA New Yorkban nemrég üzem­behelyezték a Chase Manhat­tan New York-i bankban a* első radoaktív. Cesium 137 meghajtású „atomórát.” Az óra, amely gammasugarak impulzusára működik, a szak­értők véleménye szerint leg­alább 200 évig fog járni, — anélkül, hogy fel kellene húz­ni. DOHÁNYGYÁRAK A RÁKKUTATÁSÉRT Angol dohánygyárak külön­leges bizottságot lítesítettek. amely anyagilag támogatja egy londoni magánorvos új eljárását a rák gyógyítására. A gyárak százezer fontot biz­tosítottak az új eljárás klini­kai kikísérletezésére. A magát megnevezni nem akaró londoni orvos, aki marhák csontvele­jéből készült anyaggal akarja injekciós kezelésben részesíte­ni a rákos betegeket, semmi­féle támogatást nem kapott az angol állami rákkutató inté­zettől. A kísérleteket most az anonim orvos vezetésével né­hány független orvosból és biokémikusból álló csoport hajtja végre. A dohánygyárosok nagylel­kűségének a rugója az a re­mény, hogy bebizonyítást nyer miszerint a dohányzás és a rák között semmiféle kapcso­lat nem áll fenn. KRISTÁLY — MŰANYAGBÓL A leningrádi „Komszomolsz- kaja Pravda” gyárban mű­anyag „kristályt” készítenek. Ebből állítják elő az lirmi- tázsban és más múzeumokban őrzött művészi alkotások töké­letes másolatait: csodálatosan szép vázákat, tálakat, dísztár­gyakat, stb. egyesült Államok Amerikai geológusok véle­ménye szerint Kalifornia fél­szigete előreláthatólag el fog válni az északi kontinenstől. Ezt a szokásos évi mérések is bizonyítják. 1906-ban a félszi­get közel 6 méterrel távolodott el a földrész partjaitól. Ez a geológiai mozgás Chicagóban is erős földrengést és tűzvészt okozott annak idején.