Népújság, 1959. március (10. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-11 / 59. szám

6 i NEPCJ8AC 1959. március 11., szettta t Tízéves az Állami Biztosító Tíz esztendővel ezelőtt ala­kult Állami Biztosítónak fon­tos és sokrétű feladatot kellett megoldania az elmúlt évek so­rún. Munkája nem volt köny- nyű, mert meg kellett birkóz­nia azzal a bizalmatlanság­gal, amelyet a lakosság a ka­pitalista biztosítókkal szem­ben nem éppen alaptalanul táplált. A kapitalista biztosí­tók célja a minél nagyobb nye­reség elérése volt. A kisembe­rek kijátszása, a dolgozók biz­tosítása igényének semmibe­vevése. Az, hogy az üzemi munkásság balesetbiztosítását nem, vagy csak igen magas díj ellenében vállalták, s az: hogy a szegényparasztok a szalma-, vagy zsúpfedeles há­zaik biztosítását tűz esetére a jelenlegi díjnak a sokszoro­sáért köthették meg — csak két példa erre a sok közül. Ezzel szemben a szocialista biztosítás legfőbb feladata, célja, hogy a lakosságot men­tesítse a váratlan szerencsét­lenségek anyagi következmé­nyeitől, biztosítsa az elemi csapást szenvedett termelőszö­vetkezetek, kisipari szövetke­zetek, egyéni gazdák zökkenő­mentes termelését. A szocia­lista biztosítás fölényét bizo­nyítja, hogy a rövid 10 eszten­dő alatt mindjobban feloldó­dik a bizalmatlanság s a la­kosság egyre jobban megérti a biztosítás fontosságát, ami a számadatok is bizonyítanak. 1938-ban 49 magánbiztosító vállalatnál 1,35 millió biztosí­tás Volt érvényben, 1958-ban 2.2 millió, a több százezer utas baleset- és állatbiztosítá­son kívül. A lakosság biztosítási igé­nyeinek minél jobb kielégí­tésére egész sor újfajta biz­tosítás (így például tanuló bal­eset biztosítás, állatoltás- és ivartalanításd biztosítás, álta­lános háztartási biztosítás) vezettek be. Sorra véve az egyes biztosítási fajtákat, megállapítható, hogy az úgy­nevezett személyi biztosítások közül igen nagy az érdeklődés a kisebb összegű haláleseti biztosítások iránt. A vagyon­biztosítások közül a legelter­jedtebb a tűzbiztosítás. 1952- öen még csak 200 ezer, jelen­leg már 800 ezfer a tűzbiztosí­tások száma.*Ennek egyik leg­főbb oka, hogy a kötelező biz­tosítás megszűnte után olcsóbb díjú, előnyösebb feltételű tűz­biztosítást vezettek be. Az Állami Biztosító még to­vább kívánja javítani az állat- biztosítás feltételeit, bővíteni a kedvezményeket. Az idei évtől kezdve azt tervezi, hogy elterjeszti a legeltetési bizto­sítást, mely szerint kártérítést kap az állattartó, ha a legelő­re kihajtott jószágot baleset, vagy betegség éri. Az Állami Biztosító 10 év alatt több mint egymilliárd forint kártérítést fizetett ki és így sok ezer szövetkezetnek, egyéni termelőnek tette lehe­tővé a zökkenőmentes gazdál­kodást. De ezen túlmenően az Állami Biztosítónak egyéb fontos feladata és hivatása is van. A SZOT-tal, a tűzoltó­sággal, a mezőgazdasági szer­vekkel részt vesz a baleset- és kárelhárításban, a károk meg­előzésében. Feladata továbbá, hogy a biztosítottak igényeinek hiánytalan kielégítése megfe­lelő és gyors kártalanítása mellett növelje az állami be­vételt, ami közvetve a legkü­lönbözőbb formában ismét visszajut a lakossághoz. Az Állami Biztosító tízéves fejlődésének adatai a biztosí­tás fejlődésének tükrében mu­tatják az ország lakosságának gazdasági és kulturális fejlő­dését. A szocialista biztosítás tehát fontos szerepet tölt be az egyén életében és a szocia­lista gazdálkodásban egyaránt. Miért fontos selyemhernyót ten vés«teni A mai műanyagok korában, mi­dőn gyapjút, gyapotot, acélt és sok más természetes anyagot sikere­sen, megfelelő műanyaggal tudnak pótolni, — a hemyóselymet sem­miféle pótanyaggal nem lehet he­lyettesíteni. A hazánkban termelt hernyó- selyem szükségletünk kis hánya­dát teszi ki, éppen ezért nagyon fontos közérdek a selyemhernyó- tenyésztés tetemes fokozása. He­ves megye az országos tenyésztési állagban nem utolsó, sőt, az előző évek eredményeihez mérten némi javulás is észlelhető. Bár a te­nyésztés szervezői azt tapasztal­ták, hogy egyes úttörő és KISZ- vezetők szinte mereven elzárkóz­nak a selyemhernyó-tenyésztés támogatósa, illetve annak kollektív megszervezésétől. Pedig éppen az lenne a helyes, ha fiataljainkat beszervezzük, a kollektív munka anyagi eredményeire rávezessük, mint az már több népi demokrati­kus országban e téren meg van. Az is tény, hogy megyénkben is több falusi általános iskola úttörő kollektívája eredményesen kivette részét a selyemhernyó tenyésztés­ből. A termelt gubók árából rész­ben úttörő felszereléseket vásárol­tak, részben tanulmányi kirándu­lásaik költségeit fedezték. Országos viszonylatban a selyem- hernyó tenyésztésben a múlt évi sok kiváló eredmény közül néhá­nyat névszerint követésre méltó példaként felemlítek: A Dunai Vasmű, Mező Imre KlSZ-szerveze- te 36 ezer forintot, a Makói MTH ipari tanulói pedig 11 ezer forin­tot kaptak a múlt évben az álta­luk tenyésztett gubókért. Ez a né­hány adat is azt példázza, hogy 9 megértő, lelkes és jól szervezett munkának milyen jő eredményei lehetnek. A hernyóseiyem kereslete állan­dóan fokozódik az egész világon, ez azért is érthető, mint már előbb említettem, több nélkülöz­hetetlen cikknél (pl. ejtőernyő, malomszita, orvosi varrófonál, stb.) a hernyóseiyem pótolhatat­lan. De mint ruházati anyag is, tartósságban, finom, gyűrhetetlen, szépségével minden más anyagot messze felülmúl. Már a fáraó sírok négyezer éves, ma is ép selyem­ruhái, valamint István királyunk kb. ezer éves selyem palástja (lát­ható Tihanyban), ékesen jellemzi Megkezdődött a 400.— Ft-os Szol tüzelőanyag akció Váltalatok, közületek és intézmények re ezen utalványokat a legközelebbi átvehetik. EGER-S ALGÖTA RJ ÁN1 dolgozóik részé- T Ü Z É P-telepeken Trzf.P-VAU.AEAl AZ EGRI FESTÖIPARI KTSZ mindennemű festőmunkát minőségi kivitelben vállal. Ügy helyben, mint vidékén, Cím: Egri Festőipari Ktsz, Eger, Jókai utca 2. Esztergál j osol» at, marósokat, lakatosokat azonnali belépesse; felveszünk Fizetés darabbérben. Vidé­kieknek szállást és olcsó üzemi étkezést biztosítunk. Jelentkezni lehet: Gyöngyösi Szerszám- és Készülékgyár. személyzeti osztályán 250-es JAWA motorkerékpár adó, Eger, Kapás u. 47. ai­KIFOGASTALAN, alig használt gyermek játékpisztolyt gyártó gép­szerszám elcserélendő oldalkocsis motorkerékpárért, vagy 25 000' fo­rintért átvehető. Ugyanott 2 ko­rongos, nehéz csiszológép 5500 fo­rintért. Megtekinthető: Gyöngyös, Főtér 13. Cékmány kapusnál. * ha. BEKÖLTÖZHETŐ 2 szoba, kony­ha. speiz, veranda, mellékhelyisé­ges ház eladó. Füzesabony, Vörös­marty utca 40. NEPOJSAQ Az MSZMP megyei bizottsága és a Megyei Tanács napilapja Megjelenik hétfő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Eger. Beloiannisz utca 8. Telefon: 56-74. 56-78. sz. Felelős kiadó: az MSZMP Heves megyei bizottsága Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy-Zsitinszky utca L Telefon: 24-44 szám. Postaitok: SS. Kéziratokat nem Srzünk meg és nem küldünk vissza. Heves megyei Nyomda V.. Eger, Fv.r Mandula Ernő, Egw, a hernyóseiyem kiválóságát. De mindezeken felül ismételem, hogy népgazdasági érdekből nagyon fontos a hernyóselyem termelésé­nek fokozása. Ennek zökkenő- mentes adottsága megvan, mert a hernyók etetésére szükséges eper- falomb minden faluban és város­ban bőségesen található. A te­nyésztés semmiféle anyagi befek­tetést nem igényel, mivel a kikelt hernyókat a tenyésztéshez szüksé­ges papírokat és szakszerű utasí­tást teljesen díjtalanul adnak, sőt, kamatmentes előleget is biztosíta­nak a központ megbízottjai. A te­nyésztésre alkalmas helyiségnek, egyéb hiányában, a tiszta padlás­tér is megfelel. Már csak egy do­boz hernyó gondos tenyésztése 1000—1500 forint keresetet biztosít. A tenyésztési idő kb. 30 nap. Bár­mely család is napi munkáján kí­vül a lombszedést és a hernyó ke­zelését könnyen elvégezheti. így a rövid idő' alatt elért jelentős összeg a család ruházat és tüzelő­szükséglete, valamint szórakozásá­nak kiadásaihoz tetemesen hozzá­járul. Miután az évek tapasztalatai fő­leg a kollektív tenyésztés sikereit biztosítják, ezért ajánlom az isko­lák, iparvállalatok és gazdaságok KISZ és úttörő vezetői jóindula­tába a selyemhernyó tenyésztés népgazdasági érdekekből is na­gyon fontos megszervezését. Nem lehet efölött könnyen elsiklani, vagy közömbös magatartást tanú­sítani, mivei a néhány előbb emlí­tett példa is azt bizonyltja, hogy népi államunk érdekén túl olyan komoly összeget lehet jól szerve­zett és irányított kollektívának el­érni, hogy nyári üdülésükét, ta­nulmányi kirándulásaikat, vagy központi felszereléseiket (könyv­tár, televíziós készülékek, stb.) könnyen biztosíthatják. A tavasz elején a központ szervezői minden iskola és intézmény illetékes ve­zetőit felkeresik a közös ügy ér­dekében, fogadják őket szívesen. Úgy hiszem, hogy sorain) meg­értésre találnak. MÉBAT ISTVÁN, Eger. „lüiropa—Ázsia“ olajvezeték A hétéves terv során Szibé­riában és a Szovjetunió távol­keleti területein 5000 kilométer hosszú földalatti olajvezetéket építenek. Ennek legfontosabb része az „Európa—Ázsia” in­terkontinentális olajvezeték lesz, amelynek építését a bas- kiriai olajtelepeknél (a Szov­jetunió európai részién) már megkezdték. Tengervíz ipari leihasználása Kínai tudósok kutatják a tengervíz felhasználásának le­hetőségeit. Eljárást találtak a tengervíz nyersanyagként való alkalmazására a cementgyár­tásban, valamint a műtrágya, papír- és üveggyártásban is Remélik, hogy a tengervíz fel­használásával gyártott anya­gok listája rövidesen tovább növekszik. Automatizált folyami tartályhajó A sztálingrádi hajógyárban elkészült egy 5000 tonnás fo­lyami tartály ha jó terve. A hajó sebessége óránként 21 kilométer lesz. A fő- és segéd­hajtóművek, valamint az egyéb gépi berendezések irányítását teljesen automatizálták. Éppen ezért a hajón felére csökken a szükséges személyzet száma. A hajó előreláthatólag a Volga—Balti Víziúton fog köz­lekedni és Bakuból Leningrád- ba szállítja az olajat. Továbbra is az E. Spartacus vezet a megyei labdarúgó* bajnokságban, Yerpelét tört fel a második helyre- A Gy. Spartacus súlyos veresége Recsken — Olvasd í Terjeszd! a NÉPÚJSÁGOT (tudósítóink jelentik) Mint már tegnapi számunkban közöltük, a megyei labdarúgó baj­nokság vasárnapi fordulója vaskos meglepetéseket hozott. A bajnok­ság egyik esélyese, a Gy. Sparta­cus csapata, amely vasárnap 11 góllal terhelte meg az Adácsi FSK hálóját, most sima, 3:0-ás veresé­get szenvedett Becsken. Ennél jó­val súlyosabb vereség érte Rózsa- szentmárton együttesét Egerben, ahol az E. Spartacus csatárai szin­te tetszés szerint lövöldözték a gó­lokat. A Gy. Spartacus veresége folytán megváltozott a listavezetők helyzete, a' második helyre a He­ves ellen 2:0-ra győző Verpeléti Honvéd tört fel. Érdekes, hogy a két sereghajtó, Adács és Tisza­füred, ezúttal a két pont birtoká­ban hagyta el a játékteret. Részletes eredmények: Füzesabonyi VSC— Bélapátfalvi Építők 4:1 (2:0) Füzesabony, 350 néző. V.: Kezes. FVSC: Hajnal — Gulyás, Jaskó, Kakuk — Kelemen, Gál — Erős, Molnár, Bernáth, Antal. Bocsi II. Edző: Túróczi János. Bélapátfalva; Zakar - Berecz, Kriskó, Barta II. — Barta HL, Bá­rány! — Mihályi, Mikó, Veres, Bar­ta I., Bocsi. Edző: Kudlák István. Erős széllel szemben kezdett az FVSC és már az első percben Bo­csi II. közeli lövéséből gólt ért el. 1:0. Ezután mezőnyjáték folyt a pályán, enyhe bélapátfalvi fölény­nyel, a hazai csapat keveset, de veszélyesebben támadott. A 40. percben a vendégek védelmének megtorpanását kihasználva, — a széf ülés Bocsi II. szerzett újabb gólt. 2:0. A második félidőben a széltől tá­mogatott Vasutas-csapat nagy fö­lénybe került és az 57. percben Bernáth fejesével 3:0-ás vezetésre tett szert. Bélapátfalva a 61. percben szépí­tett, amikor Hajnal rosszul ment rá egy gyenge labdára, amely a kezéből a hálóba perdült. 3:1. Továbbra is a hazai együttes tá­madott, a fedezetpár szinte tömte labdával a támadósort, de gól csak a 68. percben esett, amikor Gulyás majdnem a félpályánál hirtelen lö­vésre szánta el magát, 2akar a labda alá futott, amely fölötte a hálób.a sodródott. 4:1. Az FVSC naqy gólarányú győzel­mét főleg kitűnően látszó fedezet­párjának köszönheti , a védelem is jól állt a lábán, a támadósornak viszont csak a lelkesedése dicsér­hető. 1 Bélapátfalva védelme, a kapott gólok ellenére is kielégített, a tá­madósor azonban nem bírt az FVSC védelmével. Jók: Jaskó, Kelemen, Gál, illetve Zakar. Kriskó. Baranyi. A játékvezető biztos kézzel ve­zette az1 egyébként sportszerű mér­kőzést. Gyöngyösi Honvéd— Hat vaui Kinizsi 2:1 (1:1) Gyöngyös, 300 néző. V.: Zagyvái. Gyöngyös: Kovács — Vadas, Tó­iéi, Zsebe — Tompity, Szijártó — Ba­lázs, Szedlák, Harmatos, Ulakity, Győri. Edző: Kiss Jenő. Hatvan: Bacsa - Hajdú, Rácz Pe­cze - Kocsis, Sárközi - Hegedűs, Üsztöke, Nagy. Kristyán, Sziget­vári. Edző: Kókal János. A hazai csapat lépett fel táma­dólag. Balázs biztatóan tört ki, de Pecze felvágta, s a szélső kisebb sérülést szenvedett. A gyöngyösi támadásokat keményen rombolták szét a hatvani védők, de a 24. percben mégis megszületett az el­ső gól: kapu előtti kavarodás vé­gén Győri lövése jutott Bacsa há­lójába. 1:0. Nem sokat váratott magára a ki- egyenlítés sem. Vadas feleslegesen cselezgetett, Szigetváry elvette tőle a labdát és beadását Tófei kézzel hárította. A 17 méteres szabadrú­gásnak Kristyán futotz neki és a sorfal fölött ügyesen hálóba vágta a labdát. 1:1. A gólra heves gyöngyösi roha­mok következtek, de a vendégék védelme kitűnően zárt. A 44. perc­ben 11-eshez jutott a hazai együt­tes, Ulakitv azonban a kapufára lőtte a labdát! A II. félidőben sem változott a helyzet, állandóan a hazaiak kez- deménveztek és a 63. percben egy kapuelőtti kavarodás végén Szed­lák a léc alá lőtte a labdát. 2:1. Ezután fokozatosan eldurvult a játék, a 68. percben a törleszteni akaró Győri leterítette Haidút. aki megsérült, levitték a pálváról. s már nem is tért vissza. A játék­vezető Győrit kiállította. Ezután a vendégek öt nerce következett, majd ismét a Honvéd v^tte át az irányítást és sok támadás végén a 78. percben Ulakitv a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki. A 87. percben egy Kinizsi-szöglet után a fejelni akaró Nagy és Va­das a földre estek. A hatvani ösz- szeköt.ő és a közben odafutott Ko­vács között vita támadt, inelvnek végén Kovács megrúgta Na evőt. A játékvezető Kovácsot kiállította. A Gyönffvö^i Honvéd megérde­melten győzött, mert valamivel +öbb gólhelyzete volt, mint ellen­felének. Jók: Tófei. Szedlák, Harmatos. illetve Bacsa, Pecze és Kristyán. Recski Bányász- Gyöngyösi Spartacus 3:0 (0:0) 1200 néző. V.: Nagy. Recsk: Fejes — Hadobas, Czu- ezor, Nagy - Maruzs. Borsos — Gál, Bódi, Zsoldos, Horváth, Szabó. Edző: Nagy József. Gyöngyös: Csaba - Nagy. Hárs­falvi, Kiss — Bánhidi, Bujalka — Trencsényi, Marosvári, Baranyi, Treiber, Rozgonyn Edző: Báli Fe­renc. Recsken nagy érdeklődéssel váf- ták a két csapat találkozóját, a mérkőzés kezdetére már teljesen megtelt a nézőtér. Gyöngyösi tá­madások vezették be a mérkőzést, s már az első percekben gólhely­zet adódott a recski kapu előtt: Baranyi Maros vári elé perdí tette a labdát, az összekötő kiugratta Trencsényit, aki lefutotta a védő­ket, a lövéssel azonban kivárt és Fejes merész belevetődéssel hárí­tott. A széltől támogatott gyöngyö­si csapat a mezőnyben többet kez­deményezett, de a hazai védők — Fejessel az élen - mindig közbe tudtak avatkozni. Negyedóra elteltével megválto­zott a játék képe, feljött a hazai együttes és több veszélyes táma­dást vezetett Csaba kapujára. A 17. percben Bódi, Horváth, Zsoldos volt a labda útja, -az utóbbi ha- nyatvetődve kapura lőtt, de a lab­da centiméterekkel elkerülte a kaput. A másik oldalon Rozgonyi 16 mé­teres nagy lövését védte bravúrral Fejes. Ebben a játékrészben teljesen ki­egyensúlyozott volt a küzdelem, hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben, de gólt egyik csapat sem tudott elérni. A II. félidőben Recsk kezdett jobban és a 46. percben váratlanul gólhoz jutott. Bódi labdájával Gál előre tört és a 16-os sarkáról fut­tából nagy lövést eresztett meg. A labda Hársfalviról visszapattant a jó ütemben érkező Zsoldos elé, s a középcsatár lövésével szemben Csa­ba már tehetetlen volt. 1:0. A gólra heves gyöngyösi roha­mok következtek, Baranyi, majd Treiber lövését kellett védenie Fe­jesnek. 10 perc elteltével azonban ismét a hazaiak vették át a kezde­ményezést. Formás támadás végén Horváth ugrott ki a védők közül, de az elébe futó Csaba belevető­déssel tisztázott. Ezt követően pa­rázs hangulat keletkezett a néző­téren és egy-két, magáról megfe­ledkezett szurkoló — köztük gyön­gyösiek is — berohantak a pályá­ra. A rendezők azonban hamaro­san rendet teremtettek, és a küz­delem folytatódott tovább. Horváth megsérült és csak 10 perces ápolás után tért vissza. Az 53. percben megszületett a máso­dik gól: Borsos, Szabó volt a lab­da útja, Szabó kiugratta a fedezet­lenül álló Zsoldost, aki néhány lé­pés után, mintegy 17 méterről ha­talmas lövést küldött a kapu bal felső sarkába. 2:0. A gól letörte a gyöngyösi csapa­tot, s rövidesen ismét a vendégek hálójában táncolt a labda. Gál— Bódi adogatás után Gál kicselezte a rátámadó Kisst, majd Hársfalvi mellett is elhúzta a labdát és éles lövése a bal alsó kapufáról vágó­dott a hálóba. 3:0. Ezután Recsk is engedett az iramból és mintegy 15 percen ke­resztül állandóan a recski térfélen pattogott a labda de a gyöngyösi játékosok erejéből csak egy kapu­fára tellett. A 73. percben Horvá- thot utónrúgásért kiállították. Teljesen megérdemelten győzött a Recski Bányász, s ezzel a Gyön­gyösi Spartacus 10 éves recski ve­retlensége tört meg. Jók: Fejes (a mezőny legjobbja), ezuezor, Borsos, Bódi, illetve Kiss, Bánhidi és Baranyi. Verpeléti Honvéd— Hevesi MEDOSZ 2:0 (2:0) Verpelét, 600 néző. V.: Körtvélyeai. Verpelét: Papp — Marosi, Kur- sics, Molnár - Nagy, Mészáros - Kollár, Lockner, Sinkó, Lohner, Kozma. Edző: Mészáros Bertalan. Heves: Magyar — Nagy B.,.Frank, Stolcz - Gombaszegi, Nagy S. - Balogh, Pataki, Nagy I., Burovincz, Nagy F. Edző: N agy Ferenc. A pálya az esőzés ellenére is Jó állapotban várta a csapatokat. A helyiek kezdték a játékot, de egyelőre mindkét részről csak óva­tos tapogatózás folyt. A hazaiak Igyekeztek a rendkívül veszélyes Gombaszegit kikapcsolni a játék­ból. A mezőnyben jó színvonalú, jóiramú játék folyt, de a két csa­pat támadósorai úgyszólván min­dent elpepecseltek a kapu előtt. A 7. percben az elfutó Kollárt Frank a 16-oson belül csúnyán elkaszálta. 11-esl A labdának Lohner futott neki, lövését azonban a vetődő Magyar a kapufára tolta, s az on­nan visszapattanó labdát Lohner másodszorra fejjel értékesítette. 1:0. A másik oldalon szép Pataki— Balogh támadás végén az utóbbi hatalmas lövését védte biztosan Papp. A 15. percben a verpeléti Nagy szerelése kapott tapsot, majd Loh­ner hatalmas bombáját védte Ma­gyar. A 18. percben a hevesiek is vezettek veszélyes támadást, mely­nek végén Burovincz gyatrán mel­lé lőtte a labdát. A 30. percben megszületett a má­sodik gól. Lockner kiugratta a bal­szélen futó Sinkót, aki okosan hátragurított, és a jó ütemben ér­kező Lohner, mintegy 16 méterről hatalmas lövést küldött a hálóba. 2:0. A hátralevő időben sok lövés esett mindkét kapura, de a kapu­sok mindig résen voltak. A II. félidőt a vendégek kezdték jobban, de aztán ismét a hazaiak vették át az irányítást. A 60. perc­ben Lockner lövését védte Magyar, a másik oldalon Gombaszegi erős szabadrúgását hárította a kapus. A 65. percben Kollár elől be­csúszó szereléssel mentett Stolcz. A 70. perctől kezdve Heves foko­zatosan beszorult, de a verpeléti csatárok a jobbnál jobb helyzete­ket is sorra kihagyták. A vendé­gek néhány szórványos támadása — a hazai védők könnyelmüsködé- se miatt — minden esetben veszélyt jelentett Papp kapujára. A 85. percben maradt ki a mérkőzés leg­nagyobb helyzete, amikor Kollár közvetlen közelről fölé lőtte a lab­dát. A verpeléti együttesben minden játékos kitűnő teljesítményt nyúj­tott, mégis ki kell emelni a nagy­szerűen védő Pappot. A vendégek közül: Magyar. Frank, Gombaszegi és a jobb­szárny keltett jó benyomást. A játékvezetői hármas kitűnően működött. Adácsi FSK— Apci Vasas 5:2 (1:1) Adács, 400 néző. V: Szabó. ADÁCS: Varga I. — Major, Ta­si, Túri — Rapl, Varga II. -1 Szé- csényi I., Juhász, Szécsényi II-, Ács, Kovács, Edző: Kovács János. APC: Szuhányi — Bagó, Fáczan. Udvari — Zsilinszki, Kovács I. — Kácz, Csirke, Surányi, Kovács H.j Kovács III. Edző: Serfőző István. Kezdés után rögtön a hazai csa­pat lépett fel támadólag, s az el­ső percben Szécsényi II. erős lö­vését kellett védenie Szuhányinak, majd újabb Szécsényi II. lövés következett, — siker nélkül. A másik oldalon Kovács III. el­gurította a labdát a kifutó Varga mellett, s a labda a kapufáról pattant vissza! Nem sóikkal később a vendégel! szérezték meg a vezető gólt: Ko­vács III. jó ütemben futott el * labdával és biztosan lőtt a hálóba 0:1. A gólra hazai rohamok követ­keztek és a 18. percben megtör­tént a kiegyenlítés: Varga II. jó labdával ugratta ki Ácsot, akinek első lövése a kapusról visszapat­tant, de az összekötő másodszor már nem hibázott. 1:1. A hátralevő időben mindkét féi sóikat támadott, de félidőig újabb gól már nem esett. A II. félidőben a széltől támo­gatott hazai együttes jelentős fö­lényt harcolt Id és a 60. percben Szécsényi II. lövésével megszerez­te a vezetést. A 70. percben s vendégek Ismét kiegyenlítették. 2:2, de utána a jó erőben levő és jól játszó hazaiak egymás után szerezték góljaikat. A 72. percben Szécsényi II., a 80. percben Szé- csőnyi I. és a 87. percben ismét a kitűnően játszó Szécsényi II. volt eredményes. 5:2. A hazai fölényre jellemző, hogy még a hátvédek is veszélyeztették a vendégek kapuját. Az apci Surányit az 58. percben játékvezető kiállította. A hazaiak közül Varga II., Szé- csényi II., Juhász, Tasi, a vendé­gek közül pedig Kovács in.. Csirke, Fáczán és Zsilinszki ját­szott jól. Egri Oobó Spartacus— Rózsaszentm. Bányász 9:1 (5:0| Eger, 1000 néző. V: Kaszás. EGER: Szűcs — Török, Bőta. Bozsik — Lubai n., Krichner — Miskolci. Szabó. Jezoviezki, Árvái; Vida. Edző: Kovács László. R-MÁRTON: Mátra — Huczka. Domer II., Körösi — Laezik, Ocso- vai — Zilál, Gubis, Borbély, Bátl Imre n. Edző; Vágó Zoltán. A nagy érdeklődéssel várt rang­adót zászlőcsere előzte meg. Alig kezdődött meg a játék, mári.- Mátra hálójában táncolt a labda, majd a második és a harmadik percben újabb két gólt ért el a ha­zai csapat Miskolci, Jezoviezki és Vida révén! 3:0. Rövid mezőnyjáték következett, majd egy szép akció végén Árva) lőtt a hálóba. 4:0. Röviddel az első félidő befejezé­se előtt ismét a nagy kedvvel ját­szó Árvái volt eredményes. 5:0. A il. félidőt a vendégek kezdték jobban, főleg veszélyes balszár­nyuk révén vezettek sok jó táma­dást, ezek azonban elakadtak a lói tömörülő egri védelmen. Fel­jött a Spartacus és Miskolci ré­vén 6:0-ra növelte az eredményt A hetedik gólt Árvái szögletrú­gásból szerezte, majd formás bal­oldali támadás végén a szemfüles Miskolci fejelt a hálóba. 8:0 Az egriek utolsó gólját vida sze­rezte. 9:0. A róasaszentmártoniak néhány perccel a befejezés előtt Imre fi. révén szépítettek. 9:1. Az egri csapat váratlan, de tel­jesen megérdemelt nagygólarányú győzelmet aratott, csatárai szinte tetszés szerint lőtték a gólokat Az egriek közül Árvái, Miskolci, és Kirchner, a rózsaszentmártoniak közül pedig csak a balszárny nyújtott átlagon felüli teljesít­ményt. A játékvezető kitűnően műkö­dött.