Népújság, 1958. szeptember (13. évfolyam, 188-212. szám)

1958-09-09 / 194. szám

6 NEPOJSÄO 195«. szeptember 9., kedd Néhány váratlan eredmény az |B 1-ben A vasárnapi fordulóban néhány váratlan eredmény akadt. Ilyen volt a Vasas és a Ferencváros pontvesztesége saját pályájukon, az Újpesti Dózsa győri „feltáma­dása” és a miskolciak újabb pont­rablása Dorogon. Arra is kevesen számítottak, hogy a tatabányaiak sorrendben immár a harmadik ve­reségüket szenvedik el. MTK—Salgótarján 1:0 (0:0) Sal­gótarján, 10 000 néző. V: Kösztner. Az első félidőt szinte végig-tá- madta a nagy erővel rohamozó salgótarjáni csapat, a támadók azonban ■ sok gólhelyzetet kihagy­tak. A négy csatárral játszó MTK csak ritkán veszélyeztetett. A II. félidőben esett a játék színvonala és irama. A győztes gól a 89. perc­ben esett, amjkor Bukovi labdá­ját a jobbszélső Sándor öt méter­ről a jobb sarokba vágta. Csepel—Ferencváros 1:1 (1:0) Ül­lői üt, 25 000 néző. V: Zsolt. A mezőnyben általában kiegyen­súlyozott játék folyt, bár a zöld­fehérek jóval veszélyesebben tá­madtak ellenfelüknél, s mint ahogy az ilyenkor lenni szokott, a 20. percben a csepeliek értek el gólt Gondos révén. Szünet után a ferencvárosi Gerendás megsértette a határbírót, s kiállították. A zöld-fehérek gólja Kertész fejesé­ből esett, majd a gól után Bakót, a csepeliek kapusát a bíró meg­sértéséért kiállították. Kleibán lett a kapus. A hátralevő időben óriási. harc alakult ki, több durva bele- menés tarkította a. játékot. Újpesti Dózsa—Győr 4:0 (2:0) Győr, 10 000 néző. V: Katona. Vá­ratlanul jól Játszott ezen a mér­kőzésen az Újpesti Dózsa csapata. A Bencsics által vezérelt támadó­sor igen veszélyes támadásokkal közelítette meg a győri kaput. Előbb Göröcs, majd Kucharszky labdája jutott a hazaiak kapujába. Félidő után fokozódott a vendég­csapat fölénye, s ebben a játék­részben Göröcs és Bencsics lőtt újabb gólokat. Vasas—Szombathely 0:0. Népliget. 10 000 néző. V: Gere. A nagy hő­ségben a Vasas szinte végig egy- kapura játszott, tehetetlen támadói azonban a határtalan lelkesedés­sel játszó és jól tömörülő szom­bathelyi védelmet egyszerűen nem tudták áttörni. Ez a mérkőzés bi­zony a labdarúgás megcsúfolása volt. Miskolc—Dorog 1:1 (1:0) Dorog, 4500 néző. V: Fülöp. A dorogiak kezdettől fogva beszorították a miskolciakat, mégis a 39. percben Nyíri a vendégeknek szerezte meg a vezető gólt. A II. félidőben is­mét dorogi fölény alakult ki, s a 60. pereljen Varga lövésével szem­ben Károlyi kapus tehetetlen volt. 1:1. A hátralevő időben is dorogi fölénnyel folyt a játék. Honvéd—Tatabánya 2:1 (1:1) Ta­tabánya, 10 000 néző. V: Bihari. Az első félidőben változatos, iz­galmas, érdekes játék alakult ki, hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben. A 13. percben Gilicz lövése jutott Grosics kapu­jába, majd nem sokkal később Tö- röcsik I. öngólt vétett. A II. fél­idő elején a Honvéd szerezte meg a győztes gólt, amikor a gyors Tichy a kifutó Grosics mellett a hálóba gurította a labdát. Diósgyőr—BVSC 3:0 (2:0) Diós­győr, 12 000 néző. V: Pósfay. A mezőnyben a vendégcsapat szépen adogatott, támadásai is for- másabbak voltak, mint a hazaiaké, mégis Török, Kiss és Pál góljai­val biztosan győztek a vasgyáriak. A bajnokságban az MTK veret­lenül vezet 6 ponttal, a második harmadik helyet Diósgyőr és Va­sas foglalja el 5—5 pohttal. 4. Mis­kolc 4 ponttal! A falusi Szparlakiád nyári versenyei után a féli versenyek élőit II. Ilyen hiányos előkészületi mun­ka és ilyen gyenge versenysorozat után természetesen nem várhat­tunk színvonalas versenyeket a megyei döntőn sem, bár tudatában voltunk annak is, hogy az orszá­gos döntőn megyénk válogatottjá­nak nem sok keresni valója van. Megmondjuk nyíltan és őszintén, tfsztesebb eredményre számítot­tunk. Számításunkat elsősorban az or­szágos döntő tisztaságára, más részt néhány versenyzőnk tehetsé­gére alapoztuk. Sajnos, egyik szá­mításunk sem vált be. Nem vált be azért, mert azok az atléták, kiknek a helyezésére titkon szá­mítottunk, ezen a versenyen azt sem tudták nyújtani, amit itthon erőlködés nélkül „kiráznak” ma­gukból. Ami a röplabdát és a ke­rékpárversenyt illeti, komolyabb helyezést nem vártunk. A btikk- széki röplabdás-fiatalok dicséretére legyen mondva, — az igen erős mezőnyben — 18 csapat közül, ne­héz mérkőzések után kiharcolták a 8-ik helyet. A falu sportját sze­reti és féltő emberekben a döntő után felmerült a kérdés: vajon nem furdalja-e a lelkiismeret azo­kat a megyei sportvezetőket amiatt, hogy a falusi sportoló fia­talok e nagyszerű seregszemléjé­nek tisztaságát bemocskolják jo­gosulatlan versenyzők indításával, akár leleplezték ezeket, akár nem. Az országos rendező bizottságnak a jövőben nagy erőfeszítéseket kell tenni, hogy ilyen csalások ne forduljanak elő. Mi, a magunk ré­széről kijelentjük, hogy Heves me­gye sohasem fog kétes értékű pon­tokat szerezni még akkor sem, ha ez a megye részére esetleg gyen­gébb helyezést biztosit a megyék közötti pontversenyben. Végtanúlságként a Falusi Szpan- takiád nyári versenyeiből az aláb­biakat kell levonni: 1. A megyei ISB az MTST-vel ne kezdjen neki a nyári szpartakiád kora tavasszal, hanem már most szervezéséhez. 2. Tekintve, hogy most már min­den járás rendelkezik JTST el­nökkel, kötelezővé kell tenni, hogy megszervezzék a járás atléta válogatott csapatát, s részére meg­felelő rendszeres versenyzési le­hetőséget biztosítsanak. 3. A községek KISZ-szervezetei és sportköri vezetői sürgősen kezdjenek neki a labdarúgás mel­lett más sportágak szakosztályai szervezéséhez, illetve a már meg­levők megerősítéséhez. Gondolunk itt elsősorban az atlétika, röplab­da, torna, kerékpár, asztalitenisz és sakk-szakosztályokra. Végül egy tanulságot, ami első­sorban kérés falusi, sporthozértő pedagógusokhoz. Feltétlen meg kell említeni, hogy á sportkörben dolgozó pedagógusok voltak ezek­nek a versenyeknek a fő rende­zői. Ezeknek az elvtársaknak ez­úton is köszönetét mondunk és kí­vánunk nekik a további munkához e téren is sok sikert. Azonban na­gyon sokan vannak még pedagó­gus elvtársak, akik többet tudná­nak tenni a falu sportjáért. Kér­jük ezeket az elvtársakat, az ed­digieknél aktívabban kapcsolódja­nak be a falu sportéletebe, mun­kájukat a falu ifjúsága meghálál­ja majd. A nyári versenyek befejeztével nem szűnik meg a sportélet falun. Az országos ifjúsági sportbizott­ság elnöksége a rendszeres ver­senyzési lehetőség biztosítása ér­dekében kiírta az 1958—59. évi I. őszi-téli Falusi Szpartakiádot, asz­talitenisz, kézilabda, röplabda, sakk, sí-futás, torna sportágakban. A megyei ISB a versenykiírást rövidesen megküldi a községek­nek, a JTST-én keresztül. Addig is azt kérjük, hogy a falusi KISZ- szervezeteink és sportköreink már most kezdjenek hozzá ezekben a sportágakban — a versenyek szer­vezéséhez. Mozgósítsanak minél több falusi dolgozót. Alakítsák meg a községi rendezőbizottságo­kat, melyeknek feladata legyen a községi döntő előkészítése, lebo­nyolítása, a győztesek előkészítése a* járási döntőre. Bízzunk abban, hogy a falusi KISZ-szervezeteink és sportköre­ink a járási KISZ-bizottságok és a JTST irányításával, segítségével ebben az évben a téli szpartakiád- ra, valamint a jÖK/ő évi nyári szpartakiádra az eddigiektől még lelkesebben készülnek és velünk együtt azon lesznek, hogy az or­szágos döntőkön Heves megye méltó helyezést érjen el. Trezsenyik Sándor Megyei Ifjúsági Spoit Bizottság elnöke. VÁLLALATOK! SZÖVETKEZETEK! FIGYELEM! 35 kg-os, tisztára mosott, regenerált szövletkannák, 50 kg-os hobokok, új és fel­újított fehérbádog dobozok, valamint egyéb regenerált kannák kaphatók a Haszonvas Előkészítő Vál­lalatnál, Budapest, XX., Dezső utca 5. Telefon 344—396. Vidékre is szállítunk. m Apróhirdetések ÍHih EXPORT piros Csepel új, zon­gora eladók. Verpelét, Kapás u. 8. FŰSZER és rőfös üzletberende­zés eladó. Balló, Mezőtárkány. JÖKARBAN levő 2 darab ruha­szekrény eladó. Eger, Szeszfőzde utca 2. PETRÁNY villanyszerelő szere­lést, javítást vállal. Eger, Rózsa utca 5 szám. MISKOLCI, központban levő két szoba, összkomfortos lakásomat el­cserélném Egerben hasonlóért. Cím a Heves megyei Nyomda Vál­lalatnál. Ez történt az NB Ill-ban Egri SC—Kazincbarcikai MTK 3:2 (2:1) Kazincbarcika, 500 néző. ESC: Madaras — Nagy II., Lisz- tóczky, Tomsó — Kelemen, Boros Takács. Bajuhovszky, Hidvégi, Hanus, Szász. Edző: Szentmarjai Tibor. Tapogatózó játékkal indult a mérkőzés, majd a hazaiak ^léptek fel támadólag és az ötödik* perc­ben vezetést szereztek. A baLszélsö éles lövése a vetődő Madarasról kiperdült és a beugró középcsatár biztosan lőtt a hálóba. 0:1. A gól után az egri csapat került fölény­be, Hanus, majd Bajuhovszky lö­vései veszélyeztették a kaput, vé­gül a 32. percben kiegyenlített az ESC: Hanus — Bajuhovszky— Bo­ros volt a labda útja, s az utóbbi nagy lövését a kapus csak kiütni tudta, s a szemfüles Bajuhovszky közelről a hálóba lőtt. 1:1. Továbbra is az egri csapat tá­madott, az ellenfél csak ritkán ju­tott át a félpályán. A 41. percben szögletet ért el az egri csapat, Szász beívelt labdáját Hidvégi há­rom hazai játékos között fejelte a hálóba. 2:1. A II. félidőben kiegyensúlyozott játék folyt a mezőnyben. A 65. percben a hazai balszélső előretört és a kimozduló Madaras mellett a balsarokba lőtte a labdát. 2:2. A gólra veszétyes támadásokkal vá­laszolt az egri csapat, az egyik ilyen támadás végén a hazaiak csak kézzel tudtak tisztázni, megítélt ll-est azonban Nagy II. a kapufára lőtte. Nem sokkal ké­sőbb az előretörő Takácsot a kapu közelében elgáncsolták, a játék­vezető újabb 11-est ítélt, Bajuhov­szky lövését azonban a kapus gyors vetődéssel hárította. Az egri csapat fölénye a 84. percben érett góllá, amikor Szász keresztbe vá­gott labdáját a jó ütemben érkező Takács kilenc méterről a kapu el­lenkező sarkába fejelte. 3:2. Az egri együttes teljesen meg­érdemelten, akár nagyobb arány­ban is győzhetett volna. A csapat­ból Tomsó és Szász nyújtotta a legjobb teljesítményt. Baglyasaljai Bányász — Petófi- bányai Bányász 2:1 (1:0) Petőfibánya, 1500 néző. V: Rácz. Petőfibánya: Godó — Juhász, Paraszt, Sándor — Takács, Zilahi — Alföldi, Imre, Tóth, Szlavek, Boesó. Edző: Csizmarik Imre. Nagyszámú néző előtt, erőteljes petöfibányai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, s a hazaiak már az első percekben megszerezhették volna a vezetést: az 5. percben Alföldi teljesen tisztán állva, nagy erővel a kapu fölé vágta a labdát. Ezután Zilahi nagyerejű szabad­rúgása nyomán a kapufán csat­tant a labda, majd a visszapattanó labdát a berohanó Imre újból fölé vágta. Állandósultak a petöfibányai tá­madások, s a hazaiak egészen a félidő végéig irányították a játé­kot. Ennek ellenére a 28. percben egy pillanatra megingott a hazai védelem és az ellenfél középcsatá­ra a kifutó Godó felett átemelte a labdát, Paraszt a gólvonal előtt menteni akart, a labda azonban nagy balszerencsére a hátvéd lá­báról a kapuba gurult. 1:0. Petőfibánya nagy erővel roha­mozott, előbb Bocsó a kapufát ta­lálta el, majd a szélső erős fejesét védte a kapus. A II. félidő elején a vendégek támadtak egy darabig, majd Pető­fibánya újból átvette a kezdemé­nyezést. Mégis, nagy védelmi hi­bából a 70. percben a baglyasal- jaiak tovább növelték előnyüket. Petőfibánya elkeseredetten roha­mozott a gól után, s néhány perc múlva szépített: egy jobboldali szabadrúgás után az ellenfél ka­pusa a labda mellé ütött és Tóth fejéről a hálóba pattant a labda. 2:1. Az utolsó negyedórában Pető­fibánya lelkesen harcolt a kiegyen­lítésért, ez azonban a csatároknak nem sikerült. A hazai csapat *nem érdemelte meg a- vereséget, mert ugyanúgy, mint az elmúlt vasárnap, határta­lan balszerencse kísérte játékukat. A csapatból Zilahi, Tóth és Bo­csó nyújtotta a legjobb teljesít­ményt. Egercsehi Bányász—Bp. Gázmüvek 3:1 (0:1) Egercsehi, 1500 néző. V: Losonczi. Egercsehi: Schvarcbacher — Ba­logh, Török, Nyerges — Nagy I., Bárdos — Nagy II., Román, Ten­gely, Gólén, S. Kovács. Edző: Fischer Sándor. Váratlanul a vendégek kaptak jobban lábra és már az első perc­ben megszerezték a vezetést: a balszélső nagy lövése Schwarcbacher kezét érintve vá­gódott a hálóba. 0:1. A 6. percben újabb lövés zúdult a hazai kapura, a kapus azonban biztosan hárí­tott. Ezután támadásba lendült a hazai együttes, a 8. percben Román a kapufát találta el, majd Tengely ballábas lövését védte a kapus. Ezután szép hazai támadás futott a pályán. Török — Tengely — S. Kovács volt a labda útja, de a szélső lövésözerü beadása elsuhant a kapufa mellett. Az egercsehiek fölényét félidőig a 3:0-ás szöglet­arány is tanúsítja. Egercsehi támadások vezették be a II. félidőt, s a 49. percben meg­született a kiegyenlítés is: egy előrevágctt labdára Román rajtolt rá, s mintegy nyolc méterről, ne­héz szögből a kapu ellenkező sar­kába emelte a labdát. 1:1. Az 57. percben újabb hazai gólnak örül­tek a néző, S. Kovács tisztára ját­szotta magát a baloldalon, s pon­tos beadását Tengely a jobb felső sarokba fejelte. 2:1. Ezután S. Ko­vács jutott óriási helyzetbe, a ka­pus mellett is elhúzta a labdát, de ezután túlfutott az alapvonalon; Most egy darabig a vendégek kez­deményeztek, négy szögletet értek el. A 80. percben végleg eldőlt a mérkőzés sorsa. S. Kovács szögle­tét a kapus kiejtette, s a szemfü­les Tengeiy közelről a hálóba lőtt. 3:1. A hazai csapat kitűnő erőben; jó játékkal, teljesen rászolgált a győzelemre. Minden játékos dicsé­retet érdemel, de közülük is ki kell emelnünk a közvetlen véde­lem, Nagy I., valamint Román és Tengely játékát. Hatvani VSE—Pilisi Bányász 3:2 (Lapunk zártáig a mérkőzésről nem érkezett be részletes tudósí­tás.) Katona József remek harca Black, az angol úszó fenő mén és az Európa-esúes ellen Jegyzetek az Európa-bajnokságról KONYHABÚTORT, rekamiét kis iparostól, fizetési kedvezménnyel. Budapest, Üllői u. 5. (Kálvin-tér- nél.) HATVANBAN háromszobás, üz­lethelyisége« ház. főútvonalon, azonnali beköltözéssel, sürgősen eladó. Horváth Mihály u. 42. SZÉPSÉGÁPOLÁS Szövetkezeti kozmetikánkban. Elektromos úton teljes szőrtelenítés, száraz, patta­násos arcbőrét garanciával kike­zeljük. Tartós szempilla festés. Fü­zesabony, Szihalmi u. 53. Telefon: 78. geiatt«iagea£«üaift©a-Q'afl,aua> IlllllllllllllllllllllllllllllIHlHIIil Nagy szakmai gyakorlattal bíró GÉPÉSZMÉRNÖKÖT KERESÜNK üzemvezetői beosztásba. Er­kölcsi bizonyítvány szüksé­ges. Fizetés kollektív sze­rint. LAKATOSOKAT azonnali belépéssel, — ESZTERGÁLYOSOKAT OKTÓBER 15-TÖL FEL­VESZÜNK lehetőleg Gyöngyös és kör­nyékéről. Jelentkezni lehet mindennap 9 órától 12 órá­ig a Szerszám- és Készülék- gyár Vállalat Személyzeti Osztályán. Kőműveseket, kőfaragót, ácsokat, szobafestőket és férfi segédmunkásokat budapesti munkára alkal­mazunk, szállást és étkezést biztosítunk. Fővárosi Építő Vállalat, Budapest, V., Bás­tya utca 35. szám. AZ EGRI Asztalos Ktsz segéd­munkást keres. Jelentkezni: Eger, Széchenyi u. 24 sz. alatti központi irodában. ZONGORÁT, pianinót vennék. Értesítésre vidékre kimegyek. Vass László, Eger, Makiári u. 157. ELADÖ sürgősen 125-ös Danuvia 'motorkerékpár kifogástalan álla­potban. Garai János, Gyöngyös, Egri út 10/A-, I. e. © sswíwwwemtfiEf A Heves megyei Állami Építőipari Vállalat egri, gyöngyösi és hat­vani építkezés vezető­ségei FELVESZNEK KŐMŰVES, ÁCS, KŐFARAGÓ, FESTŐ ÉS SEGÉDMUNKÁSOKAT. Fizetés teljesítmény szerint. A dolgozók ré­szére különélési díjat, szállást és étkezést biz­tosítunk. MATRASZENTIMREN két szoba, összkomfortos, 150 négyszögölön fekvő, villaszerű ház, teljesen be­rendelve, vagy anélkül, előnyös áron eladó. Beköltözhető. Vállala­ti nyaralónak is alkalmas. Cím: Magyar Hirdető, Gyöngyös. ELADÓ jó állapotban levő 15U-es „Zettka” motorkerékpár. Megte­kinthető: Gyöngyös, Damjanich utca 2. NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága é<3 a Megyei Tanács napilapja. Megjelenik hétfő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: Putnoki László. Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy-Zsilinszky. u. L sz Telefon: 24-44, Posta fiók: 23. I Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz utca 3. Telefon: 56-74. 56-78 sz. Heves megyei Nyomda V., Ege F. v.í Mandula Ernő. Eger. ItlltltlHlIlillllllllllilllilEllllilH! A lapot árusításban és előfizetés ben a megyei postahivatalok ter­jesztik. Előfizetési díj egy hónap ”a 11 forint. Előfizethető bárme* postahivatalnál és Kézbesítőnél. A Margitszigetre bekopogtatott az ősz. de hogy ott járt;, csak né­hány földre hullott, sárguló falevél jelzi, a sziget csodálatosan szép parkjaiban még nyári pompájuk­ban illatoznak a virágok. A sportuszoda környékén szédü­letes a forgalom. Elegáns luxus­autók százai suhannak nesztelenül a' parkirozóhelyekre, s az uszoda kapui naponta 6—8 ezer nézőt nyelnek el, akik kíváncsiak a IX. úszó. müugró és vízilabda Európa- Bajnokság hét napig tartó küzdel­meire. Szédületes világcsúcsokat, remek Európa-rekordokat, drámai harco­kat láthattak az uszoda kékszínű medencéjében, melyet Európa, je­lenleg legjobb versenyzői vívtak egymással, a holland lányok, a szovjet férfiak, az angol és olasz úszók eredményei szinte naponta elkápráztatják az úszósport híveit. de néha nekünk, magyaroknak Is hevesebben dobogott a szívünk. Különösen akkor, amikor szomba­ton este a közönség üdvrtvallgása közepette Katona Jóska is felke­rült a reflektor-fényben úszó emel­vényre. De hogy is volt csak? Délelőtt válent Gyula edzővel sütkéreztünk az uszoda lelátóján. A medencé'ben vízilabda mérkőzé­sek folytak, de mi nem nagyon figyeltük a játékot, minden ideg­szálunkkal az 1500 méteres gyors- úszás délutáni döntőjére gondol­tunk. Válent edző gondterhelten ült mellettem, mert Katona Jóska pénteken megütötte a lábát, s egész éjjel vizesruhával kellett bo­rogatni. — De azért olyan időt várok tő­le, amilyenre senki sem gondol — mondta az edző és előhúzta hét­pecsétes titokként kezelt noteszét, amelyben le volt rögzítve Katona Jóska délutáni „menetrendje.” A végén ezek a számok álltak hival­kodóan: 18 perc 12 másodperc. Szédületes! Black az elődöntőben 18:18.1-el úszott új Európa bajnoki csúcsot! — És mit megy Black? — 18 percen belül... Fantaszitkus! És elérkezett a rajt ideje. A ver­senybíró rajthoz szólította a dön­tő részvevőit. Katona Jóska leve­tette magáról a bordószínű mele­gítőt és látszólag nyugodtan ál­lott fel a rajtkőre. A jobbján Black, az angol úszócsoda, aki ed­dig már két Európa bajnokságot szerzett. A balján Lavrinyenko, a szovjetek büszkesége, aztán a töb­biek: az olasz Galetti, az angol Steenan, a szovjet Androszov... Mi­csoda verseny lesz ez! Az indító magasba emelte a pisztolyát. A közönség elcsendesedett. Dörrent a pisztoly és a nyolc test egyszer­re vágódott a vízbe. Mi, egriek árgus szemmel fi­gyeltük Katona mozgását és nagy megkönnyebbültséggel láttuk. I hogy nincs semmi baj, szépen. egyenletesen, könnyedén 6zeli a vizet, s az első hosszon ö fordul elsőnek. .Közvetlenül a nyomában Black, a harmadik helyen Galetti, a negyediken Lavrinyenko. így tartott egészen 200 méterig, ahol az egri fiú 2:14.5-el fordult elsőnek. 250 méternél Black vette át a ve­zetést és 500 méterig három test­hossz előnyre tett szert Katonával szemben, aki ugyancsak három testhosszal vezetett az olasz Ga­Katona József' úszója, aki tz egriek kiváló úszója, aki az Európa-bajnokságon kétszer is fel kerüli a győzelmi dobogóra. letti előtt. 700 méternél 13 méter­re nőtt az angol előnye és Lavri- nyenko előzte a kifáradó olaszt. 800 méter után sem változott a helyzet, Katona szépen, könnye­dén, változatlan tempóval úszott; 800 méteres ideje 9:40.4, új orszá­gos felnőtt és ifjúsági csúcs! Ez­után csökkent az angol versenyző irama, Katonáé viszont fokozódott, s így ismét kevesebb lett köztük a távolság. 1200 méter után Katona centiméterről-centiméterre köze­lítette meg a vezető angolt, aki 1400 méternél szédületes hajrába kezdett. Katona Jóska nem hagyta magát, ragyogóan úszott, az utolsó száz méteren ideje jobb volt, mint az angol versenyzőé. A közönség óriási ünneplésben részesítette az angol úszót, aki ez­zel harmadik Európa-bajnokságát nyerte el. Kijutott azonban az ün­neplésből. Katona Jóskának is, aki 11 másodperccel javította meg az országos felnőtt és ifjúsági csú­csot, s csupán egyetlen másod­perccel maradt el a Válent Gyula által előírt időtől! Black ideje 18:05.8, új Európa rekord, Katona ideje 18:13.00, új országos felnőtt és ifjúsági csúcs. Nagy meglepe­tésre a szovjet Androszov szerezte meg a harmadik helyet 18:30.2-es idővel. Kigyulladtak a reflektorok, az angol, a magyar és a szovjet fiú felállt az emelvényre. Az angol hófehér, a magyar bordó, a szovjet égszínkék melegítőben. Az európai úszóliga elnöke átnyújtotta a baj­noki érmeket, felcsendültek az an­gol himnusz akkordjai, s a háttér­ben méltóságteljesen kúszott fel az árbocon az angol, a magyar és a szovjet zászló... Feledhetetlen pil­lanatok. Aztán kialudtak a reflek­torok. a három fiút körülkapták az autogramm-kérők és mi, egriek büszkén figyeltük, amint Katona Jóska oda-odaknnyaritotta a nevét a feléje nyújtott noteszokba... SOMODY JÓZSEF Néhány kiváló eredmény a magyar-cseh ctlétikai viadalon Szombaton és vasárnap Buda­pesten rendezték meg a magyar- csehszlovák férfi és női atlétikai viadalt. A mérkőzésen több kitűnő eredmény született, ezek közé tar­tozik Zátopkova 55.88 cm-es ge­relyhaj itasa, a magyar Szécscnyi 56.31 cm-es diszkoszvetése, Lansky 209 cm-es magasugrása, Mandlik 20.8 másodperces 200 méteres ide­je, ami egyben csehszlovák csúcs, a magyar Földes! 740 centiméteres távolugrása, Varga 8:40.8 másod­perces eredménye a 3000 méteres akadályfutásban, Zsivótzky 63.84 m-es országos csúcseredménye a kalapácsvetésben, Mertová 50.51, Hegedűs Györgyi 48.98 m-es disz- koszve lése. A magyar válogatott csapatban helyet kapott az egri Bala Teréz és Mihályfi László is. Bata Teréz 100 méteren már a táv elején biz­tosította a győzelemhez szükséges előnyt, végül is 12-1-el futott át el­sőnek a célvonalon. A második he­lyezett Stolzová 12.2-őt futott. Mihályfi László a távolugrásban 719 centimétert ért el. Ezzel ne­gyedik lett. A TOTO eredménye 1. Győr—Újpesti Dózsa 2 0:4 2. Tatabánya—Bp. Honvéd 2 1:2 3. Salgótarján—MTK 2 0:1 4. Dorog—Miskolc x 1:1 5. Diósgyőr—BVSC 1 3:0 6. Vác—Sztálinváros 1 2:0 7. Csepel Autó—Budafok 1 3:2 8. Pénzügyőrök—Egyetértés x 0:0 9. Bükkalja—UTTE 1 4:1 10. Jászberény—DVSC 2 0:3 11. Sedan—St. Etienn* 1 5:0 12. Nimes—Lille 1 m \