Népújság, 1958. március (13. évfolyam, 34-58. szám)

1958-03-13 / 43. szám

6 \ népújság 1958. március 11. werfh Nagyszerű asztaliienisz bemutatói tartottak Egerben a lengyel válogatottak VÍfUrf/ Megkezdődtek a megyei I. o. labdarúgó-bajnokság küzdelmei Recski Bányász—Apci Vasas 5:0 (4:0) Hétfőn este nemzetközi sport- esemény színhelye volt az egri II. számú iskola tornaterme. A budapesti Európa Bajnokságon résztvett lengyel asztalitenisz vá­logatottakat látták vendégül. A verseny közepes érdeklődés mellett két. asztalon, jól világított teremben folyt le. A viadal a ver­senyzők felvonulásával kezdődött, majd Gere István megyei sport- felügyelő néhány keresetlen szó­val üdvözölte lengyel sportbará­tainkat. Ezután az első asztalnál a WroclLv néven szereplő egyik lengyel válogatott csapat és az Egri SC versenyzői, a másik asz­talnál a Varsói Spartak és egy egri vegyes csapat kezdte el a játékot. A lengyelek általában igazolták Jó hírüket, minden mérkőzésü­ket megnyerték és nagy sikere volt a két lengyel lány: Szmidt és Skuratovicz bemutatójának is. Az egri fiúk kitűnően megállták a helyüket, különösen a fiatal Hart, aki két lengyel játékostól is játszmát nyert, s csak tapasz­talatlanságának köszönhette, hogy velük szemben alul maradt. Igen jól játszott Leel—össy és' az ugyancsak fiatal Péntek is, de Ruttkai és Budai játéka is kielé­gített. A Wroclav—ESC mérkőzés vég­eredményben 9:0-ás lengyel győ­zelemmel végződött, de hivatalos értékelés szerint 5:0 volt az ered­mény. így következtek a játszmák: Arbach—Hart 2:1 (10—21, 12.) Czerwinczky—Leel—össy 2:0(13,10) Iwachow—Péntek 2:0 (8—19.) Czerwinczky—Hart 2:1 (14—18, 17.) Iwachow—Leel—ősi 2:1 (— 15, 14, 18.) Arbach—Péntek 2:0 (13, 13) Iwachow—Hart 2:0 (16, 19.) Arbach—Leel—össi 2:0 (15, 8.) Czerwinczky—Péntek 2:0 (12, 18.) A Varsói Spartak néven sze­replő másik lengyel válogatott ugyancsak 9:0 arányban győzött az egri vegyes ellen, de itt is 5:0 volt a hivatalos végeredmény. Calinszky—Bárkány 2:0 (16, ?.) Kusinszky—Budai 2:0 (10, 12.) Roslau—Ruttkai 2:0 (11, 18.) Kusinszky—Bárkány 2:0 (9. 17.) Roslau—Budai 2:0 (11, 20.) Calinszky—Ruttkai 2:0 (12, 8.) Roslau—Bárkány 2:0 (9, 13.) Calinszky—Budai 2:0 (7, 15.) Kusinszky—Ruttkai 2:0 (10. 13.) Recsk, 600 néző. V: Nagy L. RECSK: Korsós — Hadobás, Nagy, Bódi J. — Maruzs, Kovács — Kányási, Horváth, Puporka, Bodi I., Kocsis. Edző: Mészáros Bertalan. APC: Szuhányi — Bagó, Fácán, Ludányi — Zsilinszki, Kovács —» Csirke, Tiszóczi, Dobrocsin, Su- rónyi, Füzér. Edző: Wamzer Mik­lós. Az erősen megfiatalított hazai csapat már az első percekben több gólveszélyes támadást veze­tett az ellenfél kapuja ellen, de csak a 18. percben sikerült az első gólt elémiök Puporka révén. A fiatal középcsatár néhány perc múlva ismét eredményes volt, s így 2:0-ra alakult a mérkőzés. Az ellenfél néhány támadását a jó erőben lévő hazai védelem bizto­san rombolta szét. A 26. percben Kiss tört a kapu felé, bár az apci védők nyomták a csatárt, ő estében nagyszerű góllal növelte a helyiek előnyét. A félidő utol­só gólja a 37. percben esett: Ma­ruzs 25 méteres jól eltalált lövése védhetetlenül vágódott a hálóba. Szünet után a szél a vendégeket támogatta, de ezt az apci csatá­rok nem tudták kihasználni. Ke­mény, helyenként túlkemény já­ték alakult ki. A 80. percben az apci védelem szabálytalanul sze­relte Puporkát, a megítélt 11-est Kocsis lőtte a hálóba. Az egész recski csapat kitűnő teljesítményt nyújtott, a vendégek közül Zsi- Linszki, Kovács és Szuhányi já­tékát lehet kiemelni. fl TECHNIKA ÉS TUDOMÁNY VILÁGÁBÓL „RPD" készülék A műtétek alkalmával igen fontos, hogy a sebész ismer­je a beteg érverésének és vérnyomásának változásait. Az „RPD” készülék, amelyet a sebészeti berendezésekkel és műszerekkel foglalkozó tudo­mányos kutatóintézetek mun­katársai készítettek, lehetővé teszik a pulzus és a vérnyo­más állandó, automatikus megfigyelését. A beteg vállára tömítőt tesznek, amely egy mágneses szelepen át össze­köttetésben áll egy tartállyal. A tartályban a légnyomás 1.5 atmoszféra. Az elektromágnes bekapcsolásával a levegő a tömítőbe jut. A tömítőben a nyomás növekedése az ütőér­falak ritmusos összehúzódásai­nak megfelelően nyomás-in­gadozásokat kelt. Amikor a tömítőben a nyomás eléri a maximális, vagy minimális artéria-nyomást, a tömítővel automatikusan kapcsolatba ke­rül e megfelelő manometer. A vérnyomást és a pulzus­számot a készülék elülső fa­lán elhelyezett műszerskálák Tűzhelyet, kályhát most vegyen! Bőséges választékban és igénye szerinti kivitelben tud ■vásárolni úgy nikke- lezett, mint olcsóbb minőségű tűzhelyet cs kályhát Kapható: minden Állami SZAKÜZLETBEN. Állami Áruházban és SZÖVETKEZETI BOLTBAN Ha kerítésl’onatot vásárol, ne felejtsen el hozzá szögvasból készült kerítés oszlopot is vásárolni, olcsóbb és sokkal tartósabb, mint a faoszlop iiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiwiii ,KVEEEM: Olcsón jámínoségii tisztított ágytoll, pehely ÁLLANDÓAN KAPHATÓ A MÉH Vállalat helyi telepén ilUlllllllllllllllllüllllllllllllllll mutatják. A skálák méretei olyanok, hogy az orvos négy méter távolságról is jól látja a mutatókat. A készülék vil­lamos hálózatba kapcsolható. Súlya körülbelül 120 kilo­gramm. Nyolc órán át szünet nélkül üzemeltethető. Kapcsos szívműtét Joszip Sóját, a banjalukai kórház sebésze, merész szív­műtétet hajtott végre egy be­tegen. A beteget egy kocsmai verekedés alkalmával szíven- szúrták. Az orvos gyors elha­tározással felnyitotta betegé­nek mellkasát. Megállapította, Eladó 125-ös Danuvia motorke­rékpár, Heves, Morva! András, Fő utca 47. Motorkerékpár oldalkocsi (piros) kifogástalan állapotban eladó. Eger, Ady Endre utca 11. Bejáratás alatt lévó Export pi­ros 125 köbcentis Danuvia jótál­lással eladó. Busák Egerszalók. .tó állapotban lévő 15 soros ve­tőgép eladó. Mahunka János Ka- rácspnd, Ady Endre u. 15. 20/14/2600 mm 29 db 20/14/1050 mm 2 db 13/9/1100 mm 25 db 10/6/1180 mm 3 db 20/12/1320 mm 1 db 13/9/1150 mm 7 db 10/7/1450 mm 15 4b 25,16/1500 mm 1 db 20/14/1320 mm 10 db 20/14/2300 mm 10 db 20/12/2400 mm 19 db 10/7/2500 mm 4 db 20/12/2600 mtn 16 db 17/11/1350 mm . U db 10/7/1400 mm 15 db 13 ,*8/2100 mm 35 db 13/8/1950 mm 15 db 10/7/2200 mm 130 db 20/12/2200 mm 174 db 20/12/2500 mm 137 db 20/14/3200 mm 10 db 20,12/4250 mm 40 db 20/12/1900 mm 78 db 15/8/1120 mm 15 db 15/8/1300 mm 20 db 17/11/500 mm 6 db 22/13/2300 mm 10 db 15/8/1195 mm „ 10 db hogy a szív alsó részén több centiméter hosszú seb tántong. Kinyomkodta a sebből az al­vadt vért és megkockáztatta az egyedüli lehetőséget: há­rom fémkapoccsal összefogta a sebet. Ilyen merész szívmű­tétet Banjalukában még soha­sem végeztek. A betegen ezu­tán vérátömlesztést alkalma­zott. Sóját a műtét után ki­jelentette, hogy amennyiben váratlan bonyodalmak nem lépnek fel, páciense életben marad. A műtét kimenetelét orvosi körökben is nagy ér­deklődéssel kisérik. A kocsi megtekinthető és megvá­sárolható az Abasárl Földműves­szövetkezetnél. Egerben Bérc u. 34. számú 1 szoba, konyha, mellékhelyiséggel álló ház eladó. Érdeklődni ugyanott. Harmonika 14 váltós, havai gi­tár erősítőkkel eladó. Barta rá­diós, Eger, Dobó-tér 1. Terpesl Legeltetési Bizottság ló- patkoló kovács kisiparost keres. 'Munkabér megáUapodás szerint, érdeklődni lehet: Legeletetési Bi­zottság elnökénél. 2200/40/2 mm io db 2300/40/3 mm 6 db 800/40/3 mm 12 db 1060/20/1 mm 30 db 2200/20/2 mm 15 db 600/30/2 mm 10 db 1460/25/—mm 2 db 2200 /30/2 mm 5. db 1060/40 /2 mm 4 db 124/6/1 mm 10 db 1200/60/4 mm 50 db 2200/20 5 mm 19 db 720/25/3 mm :6 db 600/30'3 mm 46 db 2400/30*2 mm 42 db 2200 60/2 mm 70 db 1250/80/2 mm 47 db 2220/60 /2 mm 56 db 2280/60/2 mm 50 db 222/6/12 mm 50 db 1020/15 >2 mm 5 db 700/20/2 mm 35 db 1010 ^O/S mm 25 db 1050/40/3 mm 20 db 800/30/3 mm 35 db 1000/20/3 mrn 20 db 1010/20/2 mm 110 db 1000/20/2 mm 10 db 1250/30/3 mm 23 db 900/20 '2 mm 55 db 950/30/2 mm 10 db 1200/20/2 mm 45 db Eladó a Szentendrei Kocsigyár­ban gyártott kétlovas igásszekér. Állami Vállalatok és Közületek részére a Fánomszorelvénygyár elfekvő anyagait felkínálja Ékszíj: Végt. heveder: Hevesi Traktor—Egri SC II. 2:1 (1*1) Heves, 500 néző. V: Kezes. HEVES: Borbély — Nagy B., Frank, Szuromi — Gombaszegi, Nagy S. — Balogh, Nagy I., Fe­kete, Pataki, Vermes. Edző: Nagy Ferenc. EGRI SC n.: Madaras — Ré­vész, Benes, Tomsó — Bóta, Fe­hérvári. — Mészáros, Jakab, So- modi, Szász, Hidasi. Edző: Tóth Ferenc. Viharos erejű, hideg szélben került sor a mérkőzés lejátszá­sára. A vendégek széllel hátban kezdték a játékot, de a hazai csapat az első perctől kezdve vé­gig kezében tartotta a játék Irá­nyítását és gyors támadásokat vezetett az egri kapu ellen. Egy ilyen támadás végén a 16-os vo­nalnál az egri védők szabályta­lankodtak és a szabadrúgást Frank a sorfal mellett félmagas, hatalms lövéssel küldte hálóba. 1:0. A gól fellelkesítette a vendé­geket és jóiramú, kiegyensúlyo­zott játék alakult Id. A 40. perc­ben Szász a szabadon hagyott Hidasihoz továbbította a labdát, aki a 16-os sarkáról laposan ka­pura lőtt és a labda a vetődő Borbély alatt a hálóba jutott. 1:1. Szünet után a most már széltől támogatott hazaiak Időnként tel­jesen beszorították az egrieket, de a rosszul lövő hevesi csatárok nem sok veszélyt jelentettek Ma­daras kapujára. A 75. percben született meg a győztes gól, bal­oldali támadás után Balogh át­adását Gombaszegi közelről a hálába fejelte. ^:1, A gól letörte a vendégegyüttest, s a hátralévő időben gyengeiramú mezőnyjáték folyt. A hevesi együttes minden tag­ja dicséretet érdemel, közülük Frankot és Gombaszegit kell ki­emelnünk. Az egri védelem lel­kesen és jól harcolt, nem rajtuk múlt a mérkőzés két pontjának a sorsa. Kezes játékvezető határo­zottan, szinte hiba nélkül vezette a mérkőzést: Egri Spartacus—Hatvani VSE II. 2:0 (2:0) Eger. 350 néző. V: Csiba. E. SPARTACUS: Szűcs — Tö­rök, Bóta, Bozsik — Lubal I., Mélypataki — Lubal II. Polonkai, Miskolci, Árvái, Heninger. Egyenlő erők küzdelméből a helyzeteit jobban kihasználó egri csapat megérdemelten került ki győztesen. Végig közepes Iramú játék folyt, a hatvaniak a me­zőnyben szépen adogattak, de a kapura a kitűnő erőben lévő egri védelem mellett mindössze két Íz­ben voltak veszélyesek. Az E. Spartacus első bajnoki mérkőzé­BIRKÓZÁS Vasárnap az Egri Honvéd bir­kózó együttese barátságos mér­kőzést vívott a nemrégiben meg­alakult Verpeléti Honvéd csapa­tával. A tapasztaltabb egriek 7:1 arányú győzelmet arattak. A ver- peléti együttesben vannak tehet­séges birkózók, de egyelőre na­gyon érezhető volt náluk a meg­felelő erőnlét hiánya és a rend- szertelen edzés. Eredmények: 52 kg: Szabó M. (Verpelét) tus­sal győz Szabó J. (Eger) ellen. 57 kg: Kiss (Eger) győz Felpi- szi (Verpelét) ellen. 62 kg: Komáromi (Eger) győz Mészáros (Verpelét) ellen. 67 kg: Bende (Eger) győz Vech (Verpelét) ellen. 73 kg: Farkas (Eger) győz Zám­bori (Verpelét) ellen. 79 kg: Kállai (Eger) győz Kónya (Verpelét) ellen. 87 kg: Rakusz (Eger) győz Nagy (Verpelét) ellen, (Nagy sérülés miatt feladta a mérkőzést. Nehézsúlyban: Bárdos (Eger) győz Sári (Verpelét) ellen. FIGYELEM! Közületek! Vállalatok! All. Gazdaságok! Gép­állomások, Termelőszövet­kezetek! Alanti áruk beszerezhetők: Príma őrcsizma 300.— Ft Príma bőrtalpú csizma 150.— Ft Extra erős ponyva 2x3 m 750.— Ft Erős munkaruha 100.— El BIZOMÁNYI ÄRUHÄZ EGER ............ i —... n i sén Jó benyomást keltett. Gól- lövő: Miskolci és Heninger. Jó: Bóta (a mezőny legjobbja). Tö­rök, Lubal I., Polónkai. Selypl Kinizsi—Mátra­derecskei Építők 3:0 (1:0) Apc, 200 néző. V: Terebesi. Sáros, mélytalajú pályán, sze­Bélapátfalva, 300 néző, V: Do­bos. FVSC: Nyári — Kelemen; Gu­lyás, Barankovics — Kakuk, Tu- róezi — Erős, Imre, Bemáth, Bocsi II.; Jaskó, Edző: Halász Károly. Bélapátfalva: Nagy — Krlskó, Berecz, Horváth — Barta II., Sar­kad! — Molnár, Barta III., An­tal, Ónodi, Mlkó, Edző: Tóth Jó­zsef. Már az első percben eldőlt a mérkőzés sorsa, Imre átadását Erős nehéz szögből a hálóba bombázta. 1:0. A gól után heves, sokszor túlkemény játék ala­kult Id. A 14. percben Bocsi II. jól eltalált szabadrúgását Nagy kitűnő érzékkel hárította, A 20. les hideg időben játszották le Apcon a mérkőzést. A technikai­lag és taktikailag jóval képzet­tebb selypl csapat biztosan győ­zött szétesően játszó ellenfele ellen. Selyp egy 11-est nem ér­tékesített. Góllövő: Matula, Baj- záth és Szokola, percben Imre I. egy összecsapás során súlyosan megsérült és et­től kezdve Füzesabony 10 ember­rel Játszott. A második félidőben Is tovább folyt az erős küzdelem, a 60. percben Mikót utánrúgásért a já­tékvezető kiállította. A 70. perc­ben majdnem újabb gólt ért el Füzesabony, Erős lefutotta a ha­zai védelmet, de jó beadásáról lekéstek a belsők. A 81. percben Antal veszélyes szabadrúgását Nyári csak nagy bravúrral hárí­totta szögletre. Az utolsó percek­ben a vendégek Irányították a játékot. jó, Nyári, Kelemen (a mezőny jegjobbja), Turóczi, Bernáth, Erős, illetve Berecz, Kriskó, Bar­ta II. és Antal. Gyöngyösi Spartacus—Hatvani Kinizsi 3:1 (2:0) Gyöngyös, 2000 néző. V: Sze­gedi. A Gyöngyösi Spartacus a kö­vetkező összeállításban lépett pá­lyára: Csokros — Hársfalvi, Trei­ber, Fekete — Zsizska, Bujalka — Harmat, Marosvári, Alexái, Baranyi, Kiss. Edző: Weisz Jenő. Erős szélben hazai támadások­kal kezdődött a mérkőzés és szín- vonalas, gyors játék alakult ki, különösen a hatvaniak térfelén. A 17. percben a vendégvédők szabálytalankodása miatt szabad­rúgáshoz jutott a hazai együttes és Marosvári 25 méteres, nagy lö­vése a hálóba jutott. 1:0. Tovább­Adácsi FSK—Gyöngyösi Bányász 1:1 (1:1) Adács, 400 néző. V: Szabó. ADÁCS: Varga I. — Major, Ta­si, Juhász — Varga II., Rapi — Szécsényi, János, Kovács, Deb- rei, Ács. Edző: Széplaki József. GY. BÁNYÁSZ: iBaracsi — Szőllősi, Falcsik, Somodi — Ju­hász, Söregi — Bútora, Hernádi, Fellegvárt, Borosi, Keszthelyi. Edző: Kovács János. A széltől támogatott Bányász több ötletes támadást vezetett., de az adácsi védelem a kitűnő­en játszó Tasi vezetésével rend­re hárítani tudott. A 22. percben Keszthelyi szöglete .után kava­rodás támadt az adácsi kapu előtt és a szemfüles Fellegvár! félmagaSan a hálóba vágta a lab­dát. 1:0. A gólra heves adácsi támadások következtek - Szécsé­nyi, Kovács, majd Debrei lövése :1í! Sporthírek f| — AZ NB lí. TEKE küzdelmei során az Egri Vasas Elektromos csapata kitűnő játékkal 12:0 arányban győzött a Szolnoki MÁV együttese ellen. Az egriek legjobb dobói: Tősi 418, Török 413, Molnár 4C5 és Halmai 391 fa. — ma délután a petőíibá- nyai Bányász labdarúgó szakosz­tálya úttörő és ifjúsági labdarú­gó toborzót tart a labdarúgó-pá­lyán. 12 éves kortól jelentkezhet­nek mindazok a fiatalok, akik­nek tanulmányi eredményük el­len nem merül fel kifogás. A toborzó három órakor kezdődik. — AZ EGERCSEHI bányatelepi általános iskola sportköre nyolc résztvevővel megrendezte házi kardvívó bajnokságát. A verseny végeredménye a következő: 1. Farkas Ferenc 7 győzelem, 2. Stoff Béla 5 gy. 16 kapott talá­lat, 3. Stoff István 5 gy. 24 ka- nőtt találat, 4. Liska József 4 gy. 23 kapott találat, 5. Stanczel 4 győzelem 25 kapott találat, 6. Jékli 2 gy.. 7. Kurucz 0 gy. 8. Surányi o gy. — PETÖFIBANYÄN az ököl­vívó berkekben nagy örömet oko­zott Bérezés első helye az északi terület egyéni bajnokságán. Rajta kívül még két petőfibányai ver­senyző ért el helyezést, Erbesz- korn a harmadik. Baranyi pedig a 4. helyen végzett. — A GYÖNGYÖSSOLYMOSI ál­talános iskola sportköre megren­ra is a gyöngyösiek maradtak a kezdeményezők és a 30. perc­ben Marosvári révén újabb gólt értek el. 2:0. A félidő hátralévő részében mezőnyjáték folyt a pályán, enyhe gyöngyösi fölény­nyel. Szünet után a hatvaniakat támogatta a szél, s így némileg kiegyensúlyozódott a játék képe. A 65. percben a gyöngyösi védők szabálytalankodtak, amelyből a hatvaniaknak sikerült szépíteni. 2:1. A gól után heves gyön­gyösi támadások következtek és a 74. percben Alexái átadását Marosvári értékesítette. 3:1. Jó: Csokros, Bujalka és Maros* vári, illetve a közvexlen védelem* kerülte el a kaput, majd a védők szabálytalankodása miatt 11-es- hez jutott a hazai együttes. A büntetőt Szécsényi a jobb felső sarokba lőtte. 1:1. A második fél­időben a széltől támogatott adá- csiak előrevágott labdával kísér­leteztek, de a Bányász széllel szemben is feltalálta magát. Az igen erős szélben jó játék nem alakulhatott ki, a lelkesen játszó adácsi csapat megérdemel­ten tartotta otthon az egyik baj­noki pontot. Jó: Varga I., Tasi, Debrei, il­letve Falcsik, Borosi és Keszt­helyi. A Lőrinci Vasas—Tiszafüred labdarúgó-mérkőzés elmaradt, mert Tiszafüred csapata lemond­ta a Füzesabonyba kitűzött ta­lálkozót. dezte 1958. évi asztalitenisz baj­nokságát. Eredmények. Lányok: 1. Patkós Anna (VII. o.) 2. Rum- pell Margit (VIII. b. o.) 3. Szabó Mária (VII. 0.) 4. Fülek! (Vili. b.) Fiúk: 1. Tóth László (Vili. a.) 2. Kiss István (Vili. b.) 3. Gál László (VIII. a.) 4. Danyi Karolj7 (VUI. a.) — BÜKKSZENTERZSÉBETEN edzőmérkőzés keretében látták vendégül Borsodnádasd II. csa­patát. A tartalékosán kiálló hazai csapat 4:2 (2:1) arányú győzelmet aratott A csapatból Xpacs I., Ipacs TI., Spagina. Kifusz, Barta és Ortó játszott jól. NÉPÚJSÁG A? MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács napilapja Megjelenik hétfő kivételével minden nap. Szerkeszti o Szerkesztőbizottság. Tagjai: Suha Andor felelős szer­kesztő, Papp János helyettes szer' kesztő, Gyurkó Géza főmunkatárs Felelős kiadó- Putnoki László. Szerkesztőség : Eger, Beloiannisz utca 3. Telefon: 56-74. 56-78. SZ; Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy Zsilinszky ti. X* Telefon: 24-44. Postafíók: 23. Hevesmegyei Nyomda V,. Eger. F. v,: Mandula Ernő, Eger. Füzesabonyi VSC - Bélapátfalvi MTK 1:0 (IK))