Népújság, 1957. november (12. évfolyam, 87-95. szám)

1957-11-27 / 94. szám

8 NÍPC JSAG 1957. november 27. szerda. Végis sportszerű küzdelem után döntetlenül végződött az NB II. Heves megyei rangadója Hatvani VSE—Egri SC 0:0 Hatvan több szögletet ért el ben a játékrészben, s ez hűen 19. Hatvan I KÉPÚJSÁG TOTO TÁIÉH0ZTRTÓ18 ő egészen oldalt keveredve a ka­pu fölé ívelt. Az utolsó percekben élénkült a játék irama, de a jól romboló vé­delmek mellett gól nem született. A csúszós, mély talajon szép játék nem alakulhatott ki, inkább I küzdelem folyt a pályán. Mind. két csapatban a védelmek nyúj­tották a jobbik teljesítményt, a támadók sok gólhelyzetet hagytak kihasználatlanul. Szerintünk Hat­van valamivel többet és veszélye­sebben támadott, így közelebb állt a győzelemhez. Egyénileg is több jó teljesítményt találunk a vasutasoknál. herényi néhány bravúros védé­sei bizonyította be, hogy jó for­mában van. A védelmi hármasban Édes, Forgács. Móra a sorrend. A két fedezet alkotta a HVSE leg­jobb csapatrészét. Tajti és Rékasi mind a védekezésben, mind a tá­madások elindításában kitűnő tel­jesítményt nyújtott. Elől a Fehér —Zámbó szárny rendkívül veszé­lyesnek bizonyult, Hanty jól irá­nyította az ötösfogatot, bár feje­sei ezúttal nem sikerültek. Srei sokat dolgozott, Hercegnek nem ment a játék. Az ESC-ben Madaras kitűnően védett. A hátvédek közül elsősor­ban Lisztóczky érdemel dicsére­tet, de Nagy II. is jól játszott. Tomsót többször zavarba hozta a veszélyes hatvani jobbszárny. Ha­mis a csapat egyik legjobb em­bere volt, Fehérváry ezúttal va­lamivel halványabban mozgott a szokottnál. Elől Nagy I. bizonyult a legjobb csatárnak, de értékes tagja volt ennek a sornak Takács és Bajuhovszky is. Boros sínylet­te meg legjobban a nehéz talajt, Husi jó kezdés után fokozatosan visszaesett. Kiss S. jól vezette a mérkőzést mutatta a vasutasok enyhe fölé­nyét. A 21. percben formás egri támadás futott végig a pályán. Nagy I. jó helyzetbe került, de éles lövése elsuhant a baloldali léc mellett. Egy percre rá az elő­retörő Lisztóczky távoli bombáját mentette üggyel-bajjal Berényi. A hatvaniak lendületesebben szőtték támadásaikat, az egri bel­sők ismét sokat pepecseltek. A 40. percben Madaras csak kiütni tudta a labdát, de Herczeg jó helyzetben hibázott. Zámbó két nagyszerű elfutása keltett ezután izgalmat, előbb beívelte a labdát és Hanty fejesét védte Madaras, majd másodszor az eléje vetődő egri kapuvédőbe vágta a labdát. A félidő utolsó percében szép vendégtámadás végén Husi nagy helyzetet hagyott ki. SZÜNET UTÁN nagverejű hat­vani támadások következtek, az egyik vécén Zámbó nagy lövése a felső lécről jött vissza, a hazai kapu előtt Boros fejjel Baju- hovszkv elé tette a labdát és az összekötő fordulásból meUé lőtt. Az 57. percben Hanty szabad­rúgását Madaras szép vetődéssel ütötte szögletre, majd Zámbó be­adását Madaras kezébe fejelte a fiatal középcsatár. Az egriek Madaras két rossz kirúgásán bosszankodtak, a hat­vaniak a gvengén iátszó balszélső tehetetlenségét szidták... A 60. percben Husi óriási hely­zetben, közelről fölé vágta a labdát, azután Bajuhovszky, majd Nagy I. lövését védte Berényi. Móra egy összecsapás során megsérült, helyére Hanty húzó­dott vissza. Móra pedig a bal­szélre állt. Tajti 20 méterről fölé vágott egy szabadrúgást, majd Fehér átcselezte magát két egri védőn is, kiugratta Zámbót, de NB II. Keleti csoport állása 1. Bp. Előre 2. Bp. Spartacus 3. Bükkalja 4. Miskolci VSC 5. Baglyasalja 6. Debreceni VSC 7. Szállítók 8. Eger 9. Miskolci MTE 10. Ózd 11. Egyetértés 12. Salg. SE 13. Nagybátony 14. Nyíregyháza 15. Csepel Autó 16. MÁVAG 17. Pereces 18. Debr. Honvéd 15 9 2 4 27:13 20 14 9 2 3 40:19 20 14 9 1 4 23:24 19 14 7 4 3 25:12 18 15 7 3 5 22:24 17 12 7 2 3 22: 8 16 13 6 4 3 27:11 16 15 5 6 4 23:15 16 14 6 4 4 16:13 16 14 5 5 4 25:19 15 14 5 5 4 22:19 15 14 5 4 5 22:21 14 14 4 5 5 25:24 13 13 5 3 5 13:17 13 13 4 1 8 18:22 9 14 2 4 8 12:28 8 14 3 2 9 14:38 8 14 1 4 9 6:41 6 14 2 1 11 15:29 5 Mi történt az NB Ill-ban? Némely csalafinta óvásokról (Tanmese egyes futbail-intézők részére) A JÁTEKVEZETÖI hármas síp­Hatvan, 1500 néző, vezette : Kiss S. Hatvani VSE. Berényi — Móra, Édes, Forgács — Rékasi Tajti — Fehér, Zámbó, Hanty, Srei, Herceg. Edző: Darvas Al­bert. Egri SC: Madaras — Nagy II, Lisztóczky, Tomsó Hanus, Fehér­váry — Takács, Bajuhovszky, Nagy I, Boros, Husi. Edző: Ko­vács László. Hatvanban mély, csúszós tala­jon, mérsékelt érdeklődés mellett zajlott le a két nagy megyei szomszédvár találkozója. Sokan botrányt szimatoltak a mérkőzés előtt és arra számítot­tak, hogy a játék durvaságokkal lesz teletűzdelve. Nem beszélve a nézőtérről, amelv jóelőre csata­térré vált egyesek képzeletében. Őszinte örömmel jelenthetjük, hogy' nem így történt! A 90 perc alatt egyetlen szándékos beleme- nést sem láttunk a két csapat já­tékosaitól, s a közönség is — mely' hatvani. egri, gyöngyösi szurkolókból állt — a lehető leg­korrektebb, legtárgyilagosabb mó­don viselkedett. Mérkőzés után együtt utaztunk hazafelé az egri fiúkkal, akik nem győzték dicsérni a hatvania­kat és ezt — oly sok idő után — jólesett hallarfunk. Brméljük, hogy ez a találkozó a Hatvan— Eger közötti sportkancsolatok el­mélyítésének fontos állomása' lesz. s a megve vezető sportkörei kö­zötti torzsalkodás felszámolására november 24-én, Hatvanban megtörtént az első lépés! . . . A nézők lelkes biztatása köze­pette indult a mérkőzés, a szél által támogatott, de nappal szem­ben játszó égnék kezdtek jobban, majd gvors ellentámadás végén Hanty fejese a kapu fölé szállt. Az első percek elteltével fel­jött a hatyani együttes, Fehér lö­vése elkerülte a kaput, aztán Zámbó gyenge lövését védte Ma­daras. A másik oldalon Takács jó beadását Boros ügyesen perdí- tette kapura, a berohanó Móra lábáról azonban szögletre jutott a labda. Erős iramban ide-oda hullám­zott a nem valami magasszínvo­nalú játék, a csúszós talajon elég bizonytalanul mozogtak mindkét fél játékosai, sok volt a magas labda. A 18. percben Fehér beadását Srei gyengén fejelte kapura, s a labda Madaras biztos zsákmánya lett. Ezután Hanus távoli lövéssel kísérletezett, Berényi azonban ve­tődve elcsípte a jól helyezett lab­1. Komló—Szeged bajn. mérk. Szeged súlyos vereséget szen­vedett vasárnap. Komlón nem számíthat sikerre. 1 X 2. Tatabánya—Pécs NB I. bajn. Tatabánya győzelme nem lehet kétséges. 1 3. Dorog—Szombathely NB. I. bajnoki mérkőzés. Dorog Csepelen is győzni tu­dott, legalább az egyik pontot otthonában tartja. ____________________1! X 4. Jászberény—UTTE NB 11. déli csoport. Jászberényt segíti a hazai pá­lya előnye és győzelme való­színű. __________________1 5. Gyula—Pénzügyőrök NB II. déli csoport. Legkevesebb esélye az x-nek van. Vagy 1-est, vagy 2-est várhatunk. _____________________1 ? 6. Pesterzsébet—BVSC NB II. déli csoport. A BVSC sokkal rutinosabb, az élcsoportban van é* győzelme várható. 2 7. Szegedi VSE—Cegléd NB II. déli csoport. Utoljára 2:0-ra győzött a Sze­ged. Most is ez várható, eset­leg x-re is számítani lehet. ? X 8. Gázművek—VKSE NB II. déli csoport. A Gázművek megismételhetik múltkori győzelmüket. _________________________1 9. Kőbányai Lombik—Szolnok NB II. déli csoport. Szolnok több pontot szerzett idegenben, mint a K. Lombik otthon. A 2-es jó tipp. ______________________ 10 . Baglyasalja—DVSC NB II. keleti csoport. A DVSC közelebb áll a győze­lemhez, de a többi eredmény is elképzelhető. _______________1X2 11 . Miskolci MTE—Szállítók NB II. keleti csoport. A Miskolci MTE otthonában fogja tartani a két pontot. _________________________1 12 . ózd—Egyetértés NB II. ke­leti csoport. Az Egyetértés idegenben is jól szerepel, de Ózd otthonából ne­héz két pontot elvinnL 1 X Petőfibány a—Miskolci Drót­gyár 6:1 (2:1), Petőfibánya, 700 néző, vezette: Gere. Petőfibánya: Novák — Juhász, I araszt, Aradi — Moós, Zilahy — Imre, Takács, Tóth, Sándor, Bocsó. Edző: Csizmánk Imre. A jó formában lévő hazaiak mindkét félidőben fölényben ját­szottak és a csatárok — végre — különösen a II. félidőben távolról is bátran, jól lőttek kapura. A győzelem ilyen arányban is megérdemelt. G.: Tóth (3), Ta­kács (2), Sándor. Jó: Novák, Moós, Takács, Tóth. Zagyvapálfalva — Eg ercsehi 2:0 (0:0). Zagyvapálfalva, 500 néző, vezette: Kaiser. Egercsehi: Schvarcbakher — Balogh, Török, Nyerges — Nagy I, Bárdos — Nagy II, Mester, Tengely, S. Kovács, Román. Edző: Seres Gyula. Az első félidő kiegyensúlyozott játékkal telt el. A 18. percben S. Kovács nagy lövése a kapufáról Mester elé pattant, de az össze­kötő mellévágta a labdát. Szünet után erős hazai roha­mok következtek, a 70. percben szabadrúgásból vezetést szerzett Zagyvapálfalva (vajon hol volt a vendégek sorfala__), majd több ve ndég-támadás futott a pályán, de a csatárok hibáztak. A hazai­szó véget vetett a mérkőzésnek. A „Robogó Csigák“ játékosai le- horgasztott fejjel lépkedtek az öl­töző felé. Bántotta őket az el­szenvedett vereség csakúgy mint ügyeske Lajos intézőt, aki bújá­ban ráborult a kerítésre és nagy sóhajtozások közepette búcsúzott a táblázat első helyétől. — Elment a hajó — gondolta magában szomorúan és a tök­mag héját szórakozottan ráköp­ködte a távozó nézők hátára. Később eszébe jutott, hogy van még lehetőség a 2 pont megszerzésére és ez egészen~~ fel­villanyozta. — Óvni fogok — suttogta ma­ga elé. — Miért is ne óvnék, mások­nak szabad, nekem nem? Azzal fogta magát, hazasietelt, és nekiült az óvás megfogalma­zásához. — ... mert a 11-es nem is volt 11-es, amit ellenünk az a piszok Bíró megadott. Csak biztosan meg volt bundázva, egy pár da­rab kékhasút leszúrtak neki. — vagy szenet küldtek a lakására — szóit a beadvány, s a tárgya­láson a játékvezető. teljesen megzavarodva — ha hiszik, ha nem —, beismerte, hogy a 11-es valóban nem volt 11-es! Az óvásnak tehát helyt adtak és újrajátszást rendeltek el. ügyes- két meleg ünneplésben részesítet­ték a „Robogó Csigák“, az elnök jól meeropnetatta a hős intéző csontjait, kétszer hátbavágta és így szólt: — Nagy tag vagy. Lajoskám, hogy így át tudtad verni a né­pet... A következő vasárnap újabb vereség következett, ami azonban cseppet sem okozott szomorúsá- g°t. — Majd az ügyeske elintézi! — mondták nevetve a játéko­sok, amint hazafelé döcögött ve­lük a fakarusz. Az intéző, aki a gépkocsivezető mellett ült, fölé­nyesen mosolygott a bajusza alatt, láthatóan jól esett neki játéko­sai bizalma. ES ISMÉT MEGÓVTA a mér­kőzést. Azon a címen, hogy az ellenfél játékosait nem sportor­vos vizsgálta meg, hanem csak egyszerű „cibil“ orvos. Sőt az egyik minősítési könyvbe — Uram bocsá‘ — a körzeti „lódok­tor“ tett bejegyzést. A bejegyzés szerint „Galiba Ernő játékos al­kalmas az ügetésre, a hosszú is rövid vágtára, valamint a rúgda- lózásra is“. Ezt pedig egy rendes intéző nem fogadhatja el! Egy szó, mint száz: ügyeske. megkapta a 2 elvesztett pontot. Másnap új nyakkendőjét kötötte fel és tökmag helyett, néhány 40 filléres szivart vásárolt. — Hadd lássák a gyerekek, ki vagyok én — gondolta derűsen — és szivarral a szájában lépett be a játékos értekezletre. Persze nagy taps fogadta és teljesen elérzékenyült, amikor az alkalmi dalárda rázendített: Ilyen intéző kell nekünk. Ilyen intéző pompás, ak kavarodás után szerezték a 2. gólt. Jó: a hazai támadósor, Dudás, Tarlós, illetve Schvarczbakher. Török, Nyerges, Nagy I., Bárdos és helyenkint S. Kovács. NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a Megyei Tanács lapja. Szerkeszti: a Szerkesztöbizo't- ság. Tagjai: Suha Andor felelős szerkesztő, Papp János helyet­tes szerkesztő, Gyurkó Géza főmunkatárs. Felelős kiadó: Putnoki László. Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz utca 3. Telefon: 56-74, 56-78. sz. Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy Zsilinszky u. 1; Telefon: 24-44. Postafiók: 23. Hevesmegyei Nyomda V.,Eger Fv.: Mandula Ernő, Eger GYÖNGYÖSÖN, Április 4. út­ja i. sz. ház, 5 szoba, konyha, fürdőszoba, előszoba, üvegveran­da, nagy udvarral, pincével sür­gősen eladó. Cím: Magyar Hirde­tőben, Gyöngyös. Kinek feje éjjel-nappal Világító lámpás Lámpás, lámpás, Világító lámpás.., Az ünnepi dal 5 liter borába került ügyeskének. A negyedik liter elfogyasztása után Oblicsek II. csapatkapitány pohárköszöntőt mondott, ami után a könnyes­szemű intéző megfogadta fiainak: minden elvesztett mérkőzést meg­óv. A következő vasárnap nehéz el­lenfelük akadt, amely 5 perccel a befejezés előtt 2:1 arányban ve­zetett ellenük. Es ekkor egészen váratlanul 11-eshez jutottak a „Ro­bogó Csigák“! Oblicsek II. csapatkapitány elő­rerohant és szinte mámorosán he­lyezte le a labdát a 11-es pontra. A nézőtér felmorajlott. A bíró fü­tyült és — óh mi‘ szörnyűség! —• Oblicsek II. csúnyán mellélőtte a büntetőt. Kikaptak... Ugrjeske 2 nap és 2 éijel nem aludt a „vész“ után és félig eszet vesztette már, amikor megszüle-. tett agyában az óvás. Ezt írta: — A 89. percben 11-eshez ju­tottunk, de az Oblicsek mellélőtt. Miért? Mert itt a figura benne: az ellenfél fő drukkerja. a Lábat­lan Juci. aki a kapu megetl állt, pont akkor igazította a harisnya- kötőjét, minek következtében Ob­licsek a labda helyett ezt nézte. Ez a csábító viselkedés ngm pasz- szol a sport erkölcsével... Az óvást elutasították, de Lá­batlan Lídia szurkoló figyelmét fel­hívták. hogy a jövőben szurkolás közben tartózkodjék a tisztesség­telen versenytől... ügyeske dühbegurult. — Az én óvásomat utasították el — csikorgatta a fogát. — Majd én megmutatom, kivel húztak ujjat... Egy álló hétig szörnyű bosz- szúsan törte a fejét, és eközben teljesen bedilizett. Megóvta jz ebédjét, a csütörtöki napot, meg­óvta a napot az égen. és megóvta a csillagokat, majd nagy megdöb benésre megóvta azt a mérkőzést is, amit megnyertek. Ezzel feltette a koszorút művé­re és a ..Robogó Csigák“ elnöksé­ge tartósan szabadságolta. Ettől kezdve könnyebbé és vi­dámabbá vált a LASZ élete, amin nem is lehet csodálkozni. SZERDA, NOVEMBER 27. 8.10: Népszerű operarészletek. — 9: Rádióegyetem. — 9.30: Né­pi zene. — 10.10: A Gyermekrá- cjió műsora. — 10.30: Zenekari hangverseny. — 12.10: Tánczene. — 13: Lányok, asszonyok. — 13.15: Klasszikus operettek. — 14: Zenés összeállítás. — 14.45: Orosz nyelvlecke. — 15.05: A Gyermekrádió műsora. — 15.30: Zsoldos Imre trombitál. — 15.45: Válaszolunk .hallgatóinknak. — 16.10: Az Albán Népköztársaság 13. évfordulóián. — 16.50: Két keringő. —- 17: Mi a haza és a hazafiság? — 17.15: Szív küldi. — 18.10: Eartha Kitt énekel. — 18.45: A dieselesítésről. — 19: Operettmuzsika. — 19.25: József Attila versei. — 19.30: Az Ifjúsá­gi Rádió műsora. — 19.45: Gyer­mekkórus. — 20.15: Kíváncsiak klubja felnőtteknek. — 21.25: Szimfonikus hangverseny. —23.15 Tánczene. — 23.40: Kodály: Szo­náta. — 0.10: Népi zene. CSÜTÖRTÖK. NOVEMBER 28. 8.10: Könnyű melódiák. — 8.47: Édes anyanyelvűnk. — 8.52: A Gyermekrádió műsora. — 9.40: Indulók és dalok. — 10.10: Rádióegyetem. — 10.50: Ireland dalok. — 11: Tűzpróba. — 11.20: Népi zene. — 12.10: Esztrádz ne- karok hangversenye. — 13: Ver­sek. — 13.15: Operarészletek. — 14.20: Egy falu — egy nóta. — 14.55: Kórusok nagy költők ver­seire. — 15.10: Fiatalok sakkis­kolája. — 15.20: Ifjúsági műsor. — 15.45: Kórusok. — 16.10: Ri­port. — 16.20: Kamarazene. — 1’: Riport. — 17.10: Franco Lary és Rosetta Ferlito énekel. — 17.38 Egy népdalgyűjtő útinaplójából. — 18.10: Könnyűzenei híradó. — 18.45: Minőségi ellenőrző körúton. — 19: Erkel Ferenc: Hunyadi László. Dalmű három felvonás­ban. — 21.15: József Attila ver­sei. — 21.30: Toürajzok. — 22.45 Lóversenyeredmények. — 22.50: Tánczene. — 23.08: Kamarazene. — 0.10: Magyar nóták. Röviden arról, ami nem tetszett Még az Apc — Hatvani VSE II. mérkőzésen történt: Opovszky, az apciak nagyon tehetséges, fia­tal csatára arculköpte a hatvani Szabót s a játékvezető eltűrte a hazaiak sorozatos durvaságait (leg­alább is a hatvaniak szerint). Az ESC II. már játszott Apcon, s jól emlékszünk: az egri fiúk váltig dicsérték az apci közönség, az apci csapat és annak vezetőinek baráti magatartását. Mi lehet az oka e hirtelen vál­tozásnak? Csak nem a bajnokság idegfeszítő hajrája? ★ Baj van Adácson! Két semleges levélíró keresett fel bennünket so­raival (Kovács István, Miskolc és Kiss B. Zoltán, Bpest). Mindket­ten arról írnak hogy látták az Adács—Hatvani Kinizsi megyei bajnoki mérkőzést, ahol a hazai közönség elég fegyelmezetlenül viselkedett. Kiss. B. Zoltán azt is hozzáfűzte, hogy ebben a gyengén működő játékvezető is ludas volt. Kovács István szerint kétszer is kővel dobták meg a partjelzőt, a játékvezető mégis tovább engedte a játékot. „Ne tűrjünk meg labda­rúgásunkban ilyen rugby-mérközé- seket, s főleg a főrendező ne le­gyen ittas a pályán“ — fejeződik be a levél. ★ Füzesabonyban is botrány' volt az FVSC — ESC II. mérkőzésen. A füzesabonyiak szerint a játék­vezető nem adott meg javukra egy szabályos gólt, ami a győzelemtől ütötte el őket. A játék végén va­lósággal megrohamozták a játék­vezető öltözőjét a meggondolatlan, fegyelmezetlen nézők. Lehet, hogy a játékvezető való­ban tévedett. Ez azonban nem le­het ok ilyen sportszerűtlen visel­kedésre. Abban viszont igazuk van az abonyiaknak, hogy egy partjelző kevés az ilyen fontos mérkőzésen! ★ Vannak szurkolók, akik nehezen tudják elviselni a vereséget. Erre mutat legalább is néhány gyön­gyösi drukker adácsi botrányos vi­selkedése. Adácsi levelek szerint ugyanis a gyöngyösi kísérők egy része de- mizsonokkal felszerelve, ittasan je­lent meg a mérkőzésen, és amikor Adács berúgta a vezető gólt, — berohantak a pályára. Sőt! Az eSyik demizsonos szurkoló elfog­lalta az adácsiak kapuját és be­ült a hálóba! Több tárgyilagosságot és keve­sebb szeszes-italt! MÖSOP PENTEK, NOVEMBER 29: 8.10: Házasságszédelgő. Kisope- rett. — 8.50: Medicéna. Urbán Ernő írása. — 9: Zenekari h ng- verseny. — 9.30: Ezüstkalászos gazdatanfolyam. — 10.10: Az óvo­dások műsora. — 10.30: Fúvós­zene. —■ 11: Rádióegyetem. — 12.10: Tánczene. — 13: A belter­jes gazdálkodás útján. — 13.15: Operarészletek. — 14.10: Úttörő- híradó. — 14.35: Népi zene. — 15.15: Az Ifjúsági Rádió műsora. — 16.10: Szovjet műsor. — 16.40 Könnyű zene. — 17: Jugoszlávia nemzeti ünnepére. — 17.40: Hangszerszólók. — 17.50: Az MHS az életre neveli a fiatalo­kat. — 18.10: Sport és tánc. — 18.40: Az Ifiúsági Rádió műsora. — Szív küldi. — 20.20: A város peremén. József Attila verse. — 20.25: Zenés beszélgetés. 20.55: Munkás-hétköznapok. — 21.45: Tánczene. — 22.20: Bemutatóik úi operafelvételeinket. — 22.50: Elgar: Az ifóíság varázsa. II. szvit. — 23.10: Tánczene. — 0.10: Szólóművek. RÄDIO.TAVTTÄS vidékieknek azonnal, Egerben, autóbusz meg­állónál, Bajcsy Zsilinszky u. 13. GYÖNGYÖS Újtelepen sarok- telek eladó, Puskás, Gyöngyös, Zöldfa utca 19. EGERBEN, Szénáskert i. sz. ház eladó. Azonnal beköltözhető. 2 darab 2 szárnyas új üvegajtó eladó ugyanott. Férfi fodrászt, kovácsot és női fodrászt, jó fizetéssel azonnal felvesz és munkába állít a Bélapátfalvai Vegyes KTSZ Cím: Vegyes KTSZ, Bélapátfalva SOMODY JÓZSEF RÁDIÓ