Gáncsné Nagy Erzsébet: Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezetének története, 1994-2002 (2004)

1. Szakmai előfeltételek, történeti előzmények. - 1.1. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete vázlatos története a Helyismereti Könyvtárosok Szervezete megalakulásáig.

A tagok elsősorban budapesti szakkönyvtárak könyvtárosai voltak. A közmű­velődési könyvtárakat Szeged és Győr könyvtárosai képviselték. Vértesy Miklós idézett cikkében 10 feladatról feladatra értékelte az egyesület munkáját. Az egyesület a szakmai előadásokkal, kiadványaival sokat tett a könyvtárosok szakmai képzéséért, a szakirodalom fejlesztéséért. A szakmai elő­adások témái között ma is időszerű kérdések szerepeltek, mint például a könyv­táros és közönsége kapcsolata, az időszaki sajtó könyvészete, a nemzeti bibliog­ráfia kérdései. 1937 és 1943 között az egyesület négy évkönyvet adott ki, ame­lyekben az egyesületi élet eseményein kívül az azokon elhangzott jelentősebb előadások is olvashatók. Kongresszusi határozat született a Magyar könyvszemle újbóli megindításáról, az egyesület hivatalos közlönyeként történő használatáról. Az egyesületi élet színterei az éves közgyűlések, az országos kongresszusok, valamint a szakosztályi - könyvtári és levéltári - rendezvények voltak. Ez utób­biakon konkrét szakmai témáról hangzottak el előadások. 1942-ben az egyesületnek 403 tagja volt. 11 Az egyesület tevékenysége a háború végén és a felszabadulás utáni években azonban majdnem teljesen megszűnt. 1946 decemberében összeült éves közgyűlés új tisztikart választott, de mint Vértesy Miklós idézett tanulmányában fogalmazott, további munkára az egye­sület nem látott lehetőséget. 1950-ben az egyesület vezetése a Belügyminisztériumtól a működés ideiglenes szüneteltetését kérte, mivel „az alapszabályszerü tevékenység nem biztosítható, s ez az egyesület feloszlásához vezethet." 2 Az egyesület „csak a körülmények szorításának engedve szüntette be tevékenységét". 1 Az ötvenes években a magyar értelmiség egyesületi élete majdnem teljesen megszűnt és csak 1953-ban kezdett feléledni. A folyamatot jelzi a Társadalom­és Természettudományi Ismeretterjesztő Társulat (továbbiakban: TTIT) megala­kulása. E szervezet keretében 1955-től sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti bizott­ság kezdte meg működését, amely könyvtári sétákat szervezett, előadásokat tar­tott. Varjas Béla, a TTIT vezetőségi tagja a bizottság feladatának bővítését java­solta, az előadások szervezése mellett törődjön a könyvtárosok gondjaival is. 10 Vértesy, 1935-1972. p. 167-170. " Kronológia, 1935-1985. 13. p. 12 Kronológia, 1935-1985. 14. p. 11 MKLE évkönyv, 1935-1937. 4. p. 13

Next

/
Oldalképek
Tartalom